Verantwoordelijkheid van de reclame in discussie Mozart-avond te Beverwijk Het lied van alle tijden Aanvaardbaar spectacle coupé van Italiaans Opera-Kwartet Kort en bondig J Achttiende Reclamecongres begonnen Toneel voor de jeugd Opvoering door de Kennemer Kunstkring Zolderkamer uitgebrand in Wilhelminastraat Bloemendaal Wouter Paap bespeelde zijn clavichord Amsterdamse Beurs 11 Burgerlijke Stand van Haarlem Nieuwe sociëteit Bond van ouden van dagen Zwarte zwaan op stap Minerva Theater Examens C. F. v. d. Berg twintig jaar voorzitter VI. Vogels Nieuwe biljartzaal bij Brinkmann is klaar Vrijspraak voor handballer Arbeider tot vijftien jaar veroordeeld wegens moord Snel ingrijpen van Haarlemse brandweer Faillissementen DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IIET ACHTTIENDE jaarlijkse congres van het Genootschap voor Reclame, dat van morgen in het Amsterdamse Bellevue begonnen is, belooft een belangrijke gebeur tenis te worden; niet alleen omdat er tegenwoordig ieder jaar in ons land van 120 tot 200 millioen gulden aan reclame besteed wordt ongeveer een percent van de kosten van het nationale product maar vooral omdat het thema van het congres ditmaal „De verantwoordelijkheid van de reclame" is, bij de bespreking waarvan men zich niet zal bepalen tot de vraag hoe die verantwoordelijkheid ligt ten aan zien van de commerciële taak van de reclame, in casu het werven van goodwill en afnemers voor het bedrijfsleven. Men zal ook onder ogen zien, in hoeverre de recla me misschien nog tekort schiet in ethisch-cultureel opzicht en hoe zij zich kwijt van haar sociale verantwoordelijkheid jegens consument en gemeenschap: twee vraagstuk ken waarvan de oplossing in onze van reclame doordrenkte samenleving een zaak van nationaal belang is. DAARNAAST zullen de ongeveer vier honderd congressisten van mening wisse len over het verschijnsel dat velen in Ne derland en in het bijzonder de kleine en middelgrote bedrijven in vergelijking tot andere landen nog te weinig „reclame-be wust" zijn, zich althans onvoldoende reali seren, dat ook hier de cost voor de baet uitgaat. Goede reclame is geen „geldsmij terij ten koste van de massa", maar een 'verantwoord middel tot omzetverhoging, die op haar beurt tot kostprijsverlaging leidt. Reclame kan daardoor ook de consu ment ten goede komen en dat gebeurt dan ook reeds op grote schaal, zoals de cijfers van verschillende grote industrieën aanto nen. Een treffend voorbeeld daarvan is de historie van een Nederlands scheerappa- raat, dat een paar jaar geleden ongeveer f 70 kostte, maar nu, dank zij intensieve reclame-campagnes, voor bijna de helft van die prijs geproduceerd en verkocht kan worden. Reclame kan het leven dus goedkoper maken, en is uit dien hoofde stellig een factor van nationale betekenis. GEEN WONDER dan ook, dat staatsse cretaris dr. G. J. M. Veldkamp van Econo mische Zaken, vanmorgen in zijn officiële opennigsrede, gewagend van de enorme invloed der reclame op het dagelijks leven en zelfs op de meningsvorm van de moder ne mens er zijn voldoening over uitsprak dat het congres thans h'et probleem van de verantwoordelijkheid der reclame-beoefe naars ter openbare discussie heeft gesteld. „Er wordt op dit punt nog veel schadelijke argwaan gekoesterd, zo zei dr. Veldkamp, maar uit deze probleemstelling mag reeds a priori geconstateerd worden dat het verantwoordelijkheidsbesef onder u veel sterker leeft dan velen menen en dat is zeer belangrijk omdat misleidende, onware reclame een dodelijk gevaar is voor onze samenleving". Verheugend vond de staatssecretaris het, te kunnen constateren dat ook de grote groep van zelfstandige winkeliers de be tekenis -van doelmatige, verantwoorde re clame steeds sterker gaan inzien, al is hun eigen werkzaamheid op dit terrein door de grote vlucht van de gestandaardiseerde, verpakte merkartikelen minder ruim dan vroeger. Als voorlichter van de consument speelt de détaillist echter ook bij de arti kel-reclame nog een beslissende rol en in dat opzicht zag dr. Veldkamp een belang rijk arbeidsterrein voor de middenstands organisaties en het Genootschap voor Re clame: het instrueren van de middenstand opdat deze zich bij zijn voorlichtende taak kan baseren op de gegevens der reclame- psychologie, op deskundige adviezen en op de modernste technische hulpmiddelen. Dr. Veldkamp wees er tenslotte op dat de economische expansie van ons land be halve van de export ook in belangrijke mate afhangt van de afzet op de binnen landse markt, dat industrie en handel HAARLEM, 12 October 1955 ONDERTROUWD: 11 Oct., M. L. Lürsen en M. M. van Giessen; 12 Oct., T. Jansen en J. L. van der Horst; P. G. van der Weijden en E. G. C. Schleiffert; J. J. A. van der Zwan en M. P. van den Heuvel; M. G. Lagerweij en G. Maurits; P. C. van Dansik en L. Sala; P. C. van Meurs en A. M. Koelemij; J. de Haas en M. A. J. van der Valk; H. Windt en J. C. A. van Brero; R. K. Huijzer en N. H. Romeijn; J. van der Schrier en Chr. Sie raad; L. A. W. G. Looijen en A. E. Quelle; H. G. Trap en A. B. J. Stevan; J. G. Engel- chor en J. C. Broerse; J. J. Kneppers en E. M. van Reijsen; F. H. Petter en W. F. Smit; D. Fennema en T. Braaksma; J. Roosen en M. van der Horst. GEHUWD: 12 Oct., C. Verheij en D. C. van der Erf; J. W. G. Kolen en C. Vooges; C. M. de Vries en J. J. M. van den Engh; H. Cra mer en P. Klerk; L. P. Vermeulen en C. Th. M. Arons; A. Tichelaar en A. M. Dillen; Th. J. Kuiper en M. van Vossen; J. W. Terol en J. A. Boeree. BEVALLEN van een zoon: 10 Oct., W. C. van Gellekom—van Nieuwburg; 11 Oct., F. L. EmmelGoossens; A. van der Eijken Koner; 12 Oct., N. Heerschopde Vries; P. I. B. de JongBlok; W. van Duffelen Raams. BEVALLEN van een dochter: 9 Oct., W. KootPeei'eboom; 10 Oct., J. H. van der MeijSeders; 11 Oct., M. HenrichsBelle; Sj. MeeusenSpieksma; E. J. Nijsvan Ooijen; 12 Oct., C. E. van Wooning—Kaasen brood; C. E. Wensingvan der Reep; J. van BenedenRieuwers. OVERLEDEN: 11 Oct., P. Elzinga, 5 d„ Hazepaterslaan. daartoe nauw samen moeten werken en dat de reclame daarbij een zeer nuttige scha kel kan zijn. Met de wens dat men de ver antwoordelijkheidsproblemen ook tegen deze achtergrond zou bezien, verklaarde hij het congres geopend. Tevoren had de voorzitter van het Ge nootschap voor Reclame, jhr. W. van An- dringa de Kempenaer, de autoriteiten en congressisten verwelkomd met een toe spraak waarin hij voorts het feit memo reerde dat een maand geleden - na jaren van voorbereiding - de oprichtingsakte kon worden gepasseerd van de Stichting Reclame-Onderwijs, als resultaat van de gezamenlijke activiteit, wederzijds begrip en saamhorigheidsgevoel in huidige Ne derlandse reclamekringen. Sprekend over het thema van het con gres „De verantwoordelijkheid van de Re clame" zei de heer De Kempenaer onder meer: „Met het voortschrijden der tech niek worden ons steeds meer mogelijkhe den in handen gelegd; krachten die zowel ten goede als ten kwade kunnen worden gebruikt. Alles draait hier om de normen moraal en ethiek. De reclame is uitge groeid tot een machtige factor in de gehele menselijke samenleving. Het is goed dat ieder van ons zich voortdurend realiseert en zich bewust is van de daarmee verbon den verantwoordelijkheid, onder andere door zoals op dit congres eigen er varing en inlichtingen te toetsen aan die van anderen, hetgeen het vertrouwen van buitenstaanders in onze activiteit stellig ten goede zal komen". Op voorstel van de voorzitter werd een telegram verzonden aan Prins Bernhard, waarin het congres uitdrukking geeft aan zijn bijzondere waardering voor de moeite die Z.K.H. zich ook dit jaar getroost heeft voor de bevordering van de goede ver standhouding tussen de volkeren der we reld, en waarin de Prins een voorspoedige reis naar de West wordt toegewenst. De eerste inleider, de heer Sinclair Wood die sinds dertig jaar een prominente rol speelt in het Engelse reclamewezen, be toogde dat reclame niet slechts een middel is tot grotere omzet maar ook een mach tige sociale factor die de levenswijze en de levensstandaard van de massa beïnvloedt en zelfs grondig veranderen kan; hiervan vormt Amerika met zijn geweldige recla memedia de millioenenoplage der dag bladen, ëh de televisie een sprekend be wijs. Dank zij de reclame worden da Ver enigde Staten een land waar iedereen be zit wat gisteren nog slechts het privelege der rijken was. En dit geldt niet alleen het bezit van auto's, ijskasten en dergelijke materialistische voorwerpen. Ook de be langstelling voor goede litteratuur, con certen, toneelspelen en andere geestelijke waarden kan aangevuurd en geleid worden door verantwoorde reclame, al ontbreken daartoe nu nog op grote schaal gezien de middelen. Wanneer het reclamevak ech ter zijn normen van ethiek en moraal ver hoogt en nog effectiever leert werken (in Engeland is de heer Wood gebleken dal slechts 20 van alle reclame werkelijk effectief is), dan zullen niei slechts lagere prijzen en betere kwaliteiten daarvan het gevolg zijn voor de consument, maar dan zal het publiek ook meer vertrouwen en sympathie krijgen in en voor ons vak, dat dan wellicht kapitaalkrachtige weldoeners bereid zal vinden om ook de culturele be hoeften van de massa door middel van doelmatige reclame op te bouwen en uit te breiden. Het is daartoe echter noodzakelijk dat wij ons populaire odium van alleen-maar- winstmakers kwijt raken en dat kan alleen door de leiding van capabele krachten en door meer internationale samenwerking in ons vak dan tot nog toe, opdat wij onze mogelijkheden maar ook onze beperkingen kennen en ernaar handelen, aldus dc spreker. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen zet zijn activiteit, wat betreft het houden van sociëteitsdagen, voort. In het gebouw van „Oosterkwartier" in Haarlem- Oost en in een gebouw aan de Van Oosten de Bruynstraat komen de bejaarden reeds bijeen. Maandag 17 October wordt een nieuwe sociëteit geopend en wel in het ge bouw van de Speeltuinvereniging „Vriend schap zij ons doel" in de Nieuwlandstraat nabij de Zocherstraat. In de middagen van Maandag, Donderdag en Vrijdag is het zaaltje geopend voor belangstellenden. Dat „cultuurspreiding" geen ambtelijke utopie is, bleek gitseravond weer eens toen het Noordhollands Philharmonisch Orkest te Beverwijk in de uitverkochte zaal van het K.S.A.-gebouw concerteerde. Vóór de oorlog zou het niet mogelijk geweest zijn in een plaats als deze, gericht op industrie en tuinbouw en aan de rand van onze randstad Holland, vijfhonderd mensen te vinden die in gespannen aandacht een avond luisteren naar de muziek van Mo zart, muziek uit een wereld die qua tijd en omstandigheden zo ver van de onze staat. Mozart is even breekbaar als de poppe tjes van Saksisch porselein waarmee zijn kunst wel eens wat eenzijdig vergeleken wordt. Wil zijn sereniteit door deze onrust heendringen, dan moeten de omstandig heden ideaal zijn. De acoustiek van deze toneelzaal is helaas verre van ideaal: wat de toehoorders in de zaal van de orkest klank bereikt, is niet meer dan een mager aftreksel van wat op het podium wordt voortgebracht. Laten wij hopen dat bij de c-norme uitbreidingsplannen voor dit deel van Kennemerland ook de bouw van een voor muziek geschikte zaalruimte wordt opgenomen. In Beverwijk verdient men dit, blijkens de belangstelling van de inwoners. Een gehele avond Mozart te brengen is een opgave, die zelfs voor de grootste mu sici hachelijk blijft. Zijn kunst leeft nu een maal bij de gratie van de fijnste schake ringen. Hoe veerkrachtig en tintelend kan zo'n Rondo uit de „Kleine Nachtmusik" klinken als er rhythmisch haarscherp ge musiceerd wordt! En hoe luchtig wat niet hetzelfde is als oppervlakkig kan zelfs een Adagio bij Mozart zijn als er vol doende „zuurstof" tussen de noten blijft. Marinus Adam heeft deze opgave naar mijn smaak niet bevredigend opgelost. Zijn di rectie bleef te laconiek. Momenten van werkelijke bezieling waren er weinig. Alles werd recht-toe, recht-aan gespeeld en uit eindelijk klinkt ieder orkest zoals het door de dirigent bespeeld wordt. De avond was geopend met de ouverture tot „Don Giovanni" en werd met de Praag se Symphonie in D besloten. De eerste pro grammahelft eindigde met de uitvoering van zes Duitse Dansen. Medewerking verleende de sopraan Anke Dannijs, leerlinge van het Amsterdams Conservatorium, die met een tweetal aria's een goede indruk maakte. SAS BUNGE CCCOOOOCOOOOOOOOCXXXXXXXXXJOOCGOCOOOOOOCCCOCCCCPOGOCCCOOCX ft Een dezer dagen heeft de zwarte zwaan, die al gedurende ongeveer een half jaar ft o tevreden ronddobbert in de vijver van8 de stadskweektuinen, een fikse wande-ft ling gemaakt. Maandagmorgen vroeg is ft de vogel namelijk zonder dat iemand o het merkte het hek uitgestapt en Haar- ft lem ingewandeld op zoek naar avon- ft ft tuur. Aangezien de zwaan niet kan vlie- - gen, duurde het een poosje voordat het ft 0 wandelen beloond werd, maar eindelijk 3 ft dreef de vogel dan toch, tot verbazing ft 8 van vele voorbijgangers, statig in het 3 ft water van de Kloppersingel. Lang heeft 3 8 het dier niet van zijn vrijheid genoten, ft 3 want al spoedig verschenen zijn oppas- ft sers, die snel een einde maakten aan dit ft ft uitstapje. Nu drijft de zwaan weer rond ft 8 in de vijver van de kweektuinen, na- 8 1 peinzend over de zo geslaagde poging'ft ft om eens met de sleur van het zwemmen ft ft zonder publiek te breken. 8 XX>OOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXX>OOOCOGCOOOOOCOOOOOOCOOCX)OOC> Wanneer paedagogen, die jeugdlectuur met meer opvoedkundige waarde beplei ten, Woensdagmiddag in het Minerva Theater te Heemstede aanwezig waren ge weest, de haren zouden hen ongetwijfeld ten berge zijn gerezen. Want de avonturen van Bartje Bol en Bertje Bezem, die hier door het Leidse Kindertoneel in klucht spelvorm ten tonele werden gebracht, be staan hoofdzakelijk uit het „in de maling nemen" van veldwachter Spons en het laten leeglopen van 's burgemeesters auto banden. Ter wille van de romantiek is aan dit alles nog de jacht op een gouden sleu tel toegevoegd, die door een onguur indi vidu (genaamd „Linke Toon") is ont vreemd. De achtervolging wordt in het land van cowboys en Indianen voortgezet. Uiteraard dringt zich bij de volv/assen toeschouwer de vergelijking op tussen dit „kindertoneel" en de voortreffelijke op voeringen die door „Puck" en het gezel schap van Cruys Voorbergh voor de jeugd worden verzorgd. En dan blijft dit „Leidse Kindertoneel" nergens, zoals dat heet. Daarvoor bestond deze vertoning teveel uit een aaneenschakeling van clownerie en grollen, waarbij de jacht van veldwachter Spons op Bartje Bol soms tot achter in de zaal werd voortgezet. De beide hoofdrollen in deze klucht zijn zo kennelijk geïnspireerd op de eenmaal vermaarde stripfiguren Bulletje en Bone- staak van A. M. de Jong, dat er over het ontstaan van Bartje Bol en Bertje Bezem geen twijfel mogelijk is. Wellicht hebben de beide (anoniem optredende) acteurs eerstgenoemde rollen vroeger al eens ver vuld, want in het vuur van hun spel spra ken zij elkaar zelfs meermalen als zodanig aan. Overigens kan geenszins worden ont kend. dat beiden deze figuren bijna ver bluffend juisc hebben getypeerd waardoor het leek alsof zij rechtstreeks uit het ver haal op de planken waren overgebracht. Maar hadden zij zo weinig vertrouwen in hun vermogen tot articuleren, dat zij voortdurend de storende microfoon met zich moesten meeslepen? De acoustiek in het Minerva Theater maakt het gebruik van dergelijke technische hulpmiddelen volstrekt overbodig. Groningen. Candidaatsexamen Genees kunde II E: H. van Houten, W. E. Verver, H. Bolt. allen te Groninger.; R. Brennink- n.eyer. Lichtenvoorde; U. B. Vissei, Bus- sum; A. A. M. Jaspers, Grevenbicht; P. A. Markesteyn, Hoogezand. Candidaatsexamen Economische Wetenschappen: A. F. Veld kamp. Groningen. 99 99 De Franse revolutie heeft al heel wat romanciers en toneelschrijvers bewogen tot een min of meer geslaagde dramati sering van deze schokkende episode uit de wereldgeschiedenis en als ik het goed heb zijn de romanciers in de meerderheid. Be hoefte aan een spel als D. H. Scheffer schreef over de liefde tussen een actrice, kind van het volk, en een edelman, van huis en goed verdreven, die opbloeit in de schaduw van de guillotine, lijkt mij nu niet direct aanwezig. Daarvoor zijn er veel te veel melodramatische tendenzen en is er nogal eens sprake van vals pathos. De liefde wordt er op de conventionele ma nier in bezongen. Veel nieuws is er niet onder de zon. Er zou een heel wat betere uitwerking denkbaar zijn, maar we moeten het met dit romantisch dillettantisme doen en voor een speelgroep, die zich niet te veel kan permitteren is het in ieder geval nog een dankbaar object, want het schept een aantal gemakkelijk te benaderen situaties en uit te beelden figuren, het is een costuumstuk, het vraagt niet het uiter ste van spelers en publiek. „De Kennemer Kunstkring", die het spel gisteravond in de stadsschouwburg opvoerde, meende het dan ook wel binnen het bereik harer mo gelijkheden te hebben. In zekere opzichten was dat waar, maar niet over de gehele linie. Wat aan de op voering schortte was zwier en bravour in het spel der hoofdpersonen. Een actrice uit te beelden is nu net het moeilijkste wat er van een damesrol gevraagd kan worden, want daarvoor wordt de vertolk ster verondersteld al een atrice te zijn. Een edelman, die duidelijk Haarlemse accenten laat horen en noch in houding noch van postuur de grand seigneur kan verbeelden werkt niet bepaald de illusie in de hand, die de schijn het aanzien verleent van de werkelijkheid. Ik moet zeggen, dat dit de voornaamste tekorten zijn van de voor stelling van gisteravond en zij hebben het resultaat der opvoering nadelig beïnvloed. Het liefdespaar uit „Het lied van alle tij den" deed wel zijn best, maar overtuigde niet. De gevoelens kwamen maar amper over het voetlicht en appelleerden matig aan de zaal. Het best, want natuurlijk van opzet, voldeed mij nog het kameniertje van Martha Wijnands. Ook de typering van Lenie van Öpzeeland-Kion van Francoise was in aanleg vol begrip. Het was te ver wachten, dat er niet alles uitkwam, omdat het door het tegenspel niet werd opgewekt. P. van Zeist typeerde de chef der geheime politie nog te tam. Hij had het tempo vlot ter mogen nemen. Aan uitspelen van een scène kwamen de meeste medespelenden gisteravond niet toe en dat hielp het stuk niet over zijn vele zwakke momenten heen. Regisseur A. van den Borg nam zelf de rol van de regisseur voor zijn rekening. Dat was toneel zoals men het verlangt. De overige rollen hadden maar een klein aan deel in de ontwikkeling der dingen en bleken bevredigend bezet. Voor de mise en scène heb ik alle waar dering. De heer Van den Borg bleek uit het goede hout gesneden. Hij zal de lelijke accenten moeten wegwerken en vooral zijn spelers leren, dat toneelspelen meer is dan de tekst zeggen alleen. Voorts mag hem niet ontgaan, dat een actrice zich in haar kleedkamer omkleedt en zich afschminkt en niet de deur uitgaat zonder dat te heb ben gedaan. Het borstbeeld van Beethoven in de anti-chambre was een anachronisme. Er bestonden in 1793 nog geen borstbeelden van Beethoven. Deze opmerkingen In alle vriendelijkheid verstrekkend moge ik concluderen, dat De Kennemer Kunstkring nog een weg vol Het Italiaanse Opera-Kwartet, dat thans door Nederland op tournée is er. Woens dagavond in de Haarlemse Concertzaal optrad, brengt zijn prestaties in een vrij wat meer aanvaardbare vorm dan de tra ditionele ensembles, die zo van tijd tot tijd een operaconcert komen geven. Het vier tal manifesteert zich namelijk in een acht tal operascènes, die elk een afgerond ge heel vormen en die gecostumeerd gezon gen en gespeeld worden. Op die manier krijgt de operazang zijn onontbeerlijk re liëf, kunnen de vertolkers zich uitleven en wordt het publiek nader gebracht tot het werkelijke wezen van de operakunst. De acht fragmenten, die men te horen kreeg, behoorden tot het populaire réper toire: Rossini, Verdi en Puccini, hetgeen begrijpelijk is, want het publiek, dat bij voorkeur deze uitvoeringen bezoekt, hoort het liefst iets dat het reeds kent. Aldus: een scène uit de Barbier, één uit de Trou badour, één uit Rigoletto, één uit Tosca, twee uit La Bohème, één uit Butterfly en tot slot het onvermijdelijke kwartet uit Zaterdag 15 October herdenkt de heer C. F. van den Berg, voorzitter van de v.v. „Vliegende Vogels", het feit dat hij twintig jaar geleden door de algemene vergadering in die functie werd gekozen. Als in voetbalkringen in Haarlem wordt gesproken over Vliegende Vogels, denkt men onbewust aan „Berg", zoals hij zonder veel ceremonieel wordt genoemd. Op zichzelf is twintig jaar niets. Vooral niet in een spor tieve omgeving. Doch of men nu in een kleine of grote vereniging tot een leidende functie geroepen wordt, moeilijk is het. Slechts degenen die over hardheid en door zettingsvermogen beschikken, zullen slagen. Wanneer Vliegende Vogels (opger. 1928) zijn geschiedenis gaat schrijven, wordt een grote plaats voor P. Souverein, ingeruimd, die destijds als slachtoffer viel van de Duitsers. Voorts de vier gebroeders v. d. Klashorst. In 1935 kwam v. d. Berg aan de top, die thans grote steun ondervindt van secretaris A. de Vries en penningmeester D. Wennink. „Berg" is niet slechts in eigen kring, doch ook daarbuiten een geziene figuur. Dit vier de lustrum bewijst intussen hoe men zijn leiding apprecieert. Daarvan zullen de leden wel getuigenis afleggen. De biljartgelegenheid in Haarlem is weer verruimd. Zaterdag wordt namelijk de nieuwe biljartzaal in restaurant Brink mann op de Grote Markt open gesteld. Na deze zeer toe te juichen verbetering heeft men in Brinkmann de beschikking over dertien kleine biljarts en één groot. In de nieuwe zaal namelijk staan vijf splinter nieuwe kleine biljarttafels op de plaats waar vroeger de kegelbaan was. Rigoletto. Hoewel men de bariton Gino Orlandini meer kern in zijn stem zou willen toewen sen, werd de grote scène uit Tosca, die hij vertolkte met de voortreffelijke lyrische sopraan Marisa Morel een opmerkelijke prestatie die terecht veel succes oogstte. De dramatische sopraan Silvana Brando- lini had haar beste momenten in het frag ment uit Butterfly, dat zij met de tenor Luigi di Stefanis vertolkte. Deze zanger heeft een prachtig getimbreerd en vrij sterk geluid, maar bovendien weet hij het op een beschaafde manier te gebruiken, wat hij onder meer ook in de beide scènes uit Bohème toonde. In een toneel uit de „Barbier" hoorden wij ook zeer degelijke zangkunst een vlotte coloratuur van Marisa Morel. Trouwens, in het vak zingen zijn de vier vocalisten behoorlijk bedreven en op hun muzikale scholing valt weinig aan te mer ken. De verschillen zijn te zoeken in de natuurlijke kwaliteit van de stemmen. Aan het uithoudingsvermogen van de hoge bas Orlandini werden zware eisen gesteld. In zes van de acht scènes was hij met belang rijke partijen betrokken. Het was dan ook geen wonder dat zijn stem blijkbaar ver moeid werd. De executanten hadden aan Henk Bij- vanck een prima begeleider, die er mede voor zorgde dat deze opera-avond door gaans een voornaam cachet kreeg. JOS. DE KLERK Conform de eis heeft het Amsterdamse Gerechtshof de 19-jarige bankwerker J. T. W. uit Utrecht vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Hij zou op 19 September van het vorig jaar tijdens de handoalwed- strijd DSOSpirit voor de tweede klasse van de afdeling Utrecht linksback GWCV van DSO een trap tegen het hoofd gegeven hebben. De Utrechtse rechtbank had hem destijds veroordeeld tot een geldboete van f 50.—. De rechtbank te 's Gravenhage heeft van morgen de 38-jarige fabrieksarbeider Jakob II. uit Leiderdorp conform de eis veroor deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering, om dat hij schuldig werd bevonden aan moord op de bejaarde weduwe Marijtje Zwanen burgRoos uit Leiderdorp. Op de morgen van de 31ste Juli van het vorige jaar is H. de woning van de weduwe binnengedrongen met de bedoeling haar bewusteloos te slaan en haar daarna van haar geld te beroven. Hij sloeg haar eerst met een fles op het hoofd en later stak hij haar met een mes en een vork enige malen in het hoofd en de hals. studie en arbeid voor zich heeft. Dat mag geen beletsel zijn om plezier te hebben in het toneelspel. Inzicht in eigen mogelijk heden is hier het begin van alle wijsheid. P. W. FRANSE Resultaat lepeltjesactie: ruim 2400 gulden „Het lied van alle tijden" was voor de „Kennemer Kunstkring" tevens een jubi leumopvoering, daar deze vereniging thans tien jaar bestaat. Het grote jubileumfeest zal op Zaterdag 12 November gevierd wor den met een cabaretavond in het Concert gebouw te Haarlem. De voorzitter van de „Kennemer Kunst kring", de heer H. M. Hartman, tevens voorzitter van het comité van de lepeltjes actie ten bate van het kleuterhuis „Mar griet", bood voor het begin van de voorstel ling het bestuur van het kleuterhuis in de vorm van een chèque het resultaat van deze enige maanden gevoerde actie aan. De heer Hartman zei dat de verwachtin gen omtrent de resultaten van deze actie aanvankelijk te hoog waren gesteld „Het succes is niet zo denderend, maar toch wel heel mooi," aldus de voorzitter. „Het be stuur van „Margriet" meende vijftien honderd gulden nodig te hebben voor de aanschaf van speelwerktuigen voor de tuin en wij kunnen het thans met vreugde het bedrag aanbieden van 2404 gulden en 35 cent." Met deze woorden overhandigde hij aan de penningmeester van het kleuter huisbestuur, de heer B. Cornet, de chèque. Wethouder Happé was helaas verhinderd deze avond bij te wonen. De heer Cornet wenste op de eerste plaats de jubilerende toneelvereniging van harte geluk waarna hij zijn grote dank uitte voor het prachtige geschenk dat „Margriet" thans kreeg aangeboden bij haar eveneens tienjarig bestaan, waaraan de leden van de „Kennemer Kunstkring" een niet gering deel hebben bijgedragen. Vervolgens bracht de heer Cornet hulde aan de heer Hartman die naar hij zeide, een van de belangrijke stuwende krachten ir. de lepeltjesactie is geweest. Ook de heer H. Kroes jr. die bij het actiewerk zeer veel werk verzet heeft werd op waarderende wijze toegesproken, waarbij de heer Cor net de belofte deed dat het bestuur van „Margriet" deze medewerkers binnenkort op eigen wijze hoopt te huldigen. Uit naam van het kleuterhuis bood hij de heer Hartman een klein geschenk aan. Vervolgens overhandigde de heer Hart man aan een tweetal dames en een heer, leden van de „Kennemer Kunstkring", die zich bij de lepeltjesverkoop bijzonder had den onderscheiden, respectievelijk een cas sette, een electrische klok en een thee servies. BINNENLAND Britse mijnenvegers. Voor een operatio neel bezoek aan Den Helder zijn de Britse kustmijnenvegers „Alcaston", „Coniston", „Derlaston", „Clarbeston" en „Letterston" in de nieuwe marinehaven aangekomen. HAARLEM EN OMGEVING Openingsmiddag. Op Woensdag 19 Oc tober wordt des middags in het Minerva- theater te Heemstede de openingsbijeenkomst gehouden voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Het programma vermeldt onder meer het optreden van mevrouw Jiswalda van Itter- sum en de heer Han Beuker. Reclasseringsdag. De op reclasseringsdag in Bloemendaal gehouden collecte ten be hoeve van het reclasseringswerk heeft een bedrag van f2065,17 opgebracht, een resul taat waarvoor het plaatselijk comité allen hartelijk dank brengt. Lezing. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal op Maandag 17 October in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht een vergadering hou den, tijdens welke mejuffrouw G. S. Ch. Wellinghoff zal spreken over „Heeft Europa nog toekomst?". Mooi resultaat. De collecte van het Centraal Comité voor Kinderuitzending, ge houden in de week van 10 tot en met 24 Sep tember, heeft ruim f8118 opgebracht. Aan de gulle gevers en geefsters en aan de tal rijke collectanten en collectrices betuigt het comité zijn hartelijke dank. Julianascliool. De eerste van de beide in dit seizoen te houden ouderavonden van de Julianaschool, de school voor openbaar lager onderwijs te Overveen, zal in de gymnastiekzaal van het schoolgebouw wor den gehouden op Dinsdag 25 October. Men heeft dr. P. H. Schroder uit Haarlem be reid gevonden te spreken over „Ouders en school". Bij een daarna te houden huishou delijke vergadering stelt het bestuur can- didaat, dr. G. F. Fortanier in de vacature van het bestuurslid de heer H. H. Holthuis. Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk Besluit is aan de heer P. J. Kerne kamp, smid-bankwerker bij de firma D. Hogenbirk en Zonen te Bloemendaal. toe gekend de eremédaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Predikantsjubileum. Zaterdag 15 Octo ber zal het 55 jaar zijn geleden, dat ds. S. A. Baljon, thans wonende te Dieren, werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk te Spaarndam. Geen spreekuur. De wethouder van Publieke Werken vn Bloemendaal, de heer A. van Geluk, is verhinderd op de Vrijdag middagen 14 en 21 October zijn wekelijkse spreekuur te houden. Openbare zitting. Op Woensdag 26 Oc tober des morgens om tien uur houden de Gedeputeerde Staten van Noordholland een openbare zitting waar men bezwaren kan uitbrengen tegen het door de gemeenteraad van Bloemendaal vastgestelde partieel uit breidingsplan Duinwijckweg. In de afgelopen nacht kwam in de sein- zaal enkele malen de melding binnen van een uitslaande brand in de Wilhelmina straat 46 te Haarlem. De brandweer was kort daarop aanwezig éh het bleek, dat het fel brandde op een zolderkamer op de derde verdieping. De vlammen sloegen uit. De Magyrusladder werd opgesteld en brand weerlieden begaven zich met een slang naar boven, om vandaar uit het vuur te be strijden. Het duurde niet lang of de vlam men verminderden en na enkele minuten was de brandweer het vuur meester. De zolderkamer en een overloop onder een lichtkap brandden uit. Het perceel wordt bewoond door drie families. De hoofdbewoner bemerkte om streeks halftwee een brandlucht en stelde een onderzoek in. Toen hij op de derde verdieping kwam en de deur van de zol derkamer opende zag hij grote vlammen. Aan blussen viel niet te denken en daar om werd de brandweer gewaarschuwd. Deze zolderkamer werd bewoond door het dienstmeisje, dat om halfacht was ver trokken naar haar ouderlijke woning, om een verjaardag te vieren. Om kwart voor twaalf had zij de familie telefonisch in kennis gesteld, dat zij des nachts niet zou terugkomen. Toen de hoofdbewoner bij de brandende kamer kwam was hij er zeker van, dat er niemand aanwezig was. Aangezien het dienstmeisje buiten de stad vertoefde, kon het nog niet door de recherche verhoord worden. Zij vermoedt, dat er peukjes sigaretten in een kachel zijn gegooid, waarin brandbaar materiaal lag, dat de kachel is gaan branden en in de loop van de avond is omgevallen. De meeste bewoners hebben, nadat de brandweer haar werkzaamheden had ge ëindigd, in de woning kunnen slapen. An deren, van wie de kamers waterschade hadden opgelopen, hebben elders onderdak gevonden. In de woning woont de foto-journalist de heer G. L. J. Penaarts. Deze kreeg van twee zijden de „tip", dat er een uitslaande brand was uitgebroken. Tot verbazing van degenen, die hem opbelden, vertelde hij, dat het op de zolderverdieping brandde. Door het treffen van maatregelen, zoals het naar buiten werpen van meubilair, had hij vei'geten zijn camera te gebruiken om een foto te maken. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 11 October in staat van faillissement verklaard: H. Ebbeling, scheepsbouwer, Celsiusstraat 38, Velsen. J. A. Schellings, scheepsbouwer, Kenne- merlaan 31, IJmuiden-O. Maas van Bavinckhoven, scheepsbouwer, Lange Nieuwstraat 347, IJmuiden-O.; hoofdelijk aansprakelijke besturders van de N.V. Gecoma IJmuiden i. o. gevestigd te IJmuiden. Rechter-commissaris mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. M. L. Swaab, advocaat en procureur te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de 2e tevens slotuitdelingslijst is op 11 October 1955 geëindigd het faillissement van: J. Piersma, zonder bereop, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Wijk aan Zeeër- weg 126 II. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: P. Elzinga—Jochemez, 2 z.; J. P. M. Duivenvoordenvan den Berg, z.; S. M. PostmaRamondt, z. GEHUWD: J. D. Boekhout en M. van der Ham; G. F. M. Nielen en M. W. Chr. van den Broek. GEHUWD: H. Remmé en M. E. Egelie; F. E. R. Lange ei M. M. v. d. Grint; B. H. H. Roelvink en J. D. Thomas. OVERLEDEN: Mevr. G. E. van Gelderen Prosee, 82 j.; J. Zijp, 79 j. In de Haarlemse sociëteit Teisterbant heeft Wouter Paap (hoofdredacteur van het tijdschrift „Men en Melodie") een clavi- chord-bespeling gegeven, die bijzonder veel waardering oogstte. Ter inleiding ver telde hij het een en ander over dit oudste klavier met snaren, ouder nog dan het cla- vecimbel. In het openbaar is er weinig suc ces mee te behalen: het is ongeschikt voor samenspel zelfs met een blokfluit en typisch voor een kleine ruimte bestemd, een huisinstrument. Men heeft het clavi chord wel eens „het instrument der een zaamheid" genoemd. Het mechaniek is heel simpel: aan de toetsen zijn hefbomen verbonden met ko peren plaatjes, die van onderen tegen de snaren slaan. Het bijzondere is, dat deze tangenten in beroering met de snaren blij ven, waardoor een soort vibrato ontstaat. In verhouding met het clavichord, aldus Wouter Paap, is de piano een ordinair slaginstrument. Er zijn geen pedalen. Het afwegen van de klank geschiedt dus geheel door middel van de aanslag. Men moet het instrument zeker vijftien jaar „onder han den" hebben om de juiste speelwijze „in de vingers" te krijgen. Ondanks de kleine om vang zijn er vele nuances mogelijk. Dat het typische huisinstrumenten wa ren, blijkt ook uit het feit dat de clavi chords vroeger vaak tegelijk als elegante naaitafeltjes waren ingericht. Helaas is het, in onbruik geraakt. De instrumenten, die door de ongeschiktheid voor de concertzaal, in de musea zijn opgesteld, verkeren meest al in een staat van onbespeelbaarheid. Teneinde de intieme bekoorlijkheden van het clavichord te bewijzen („Het verstilde karakter van deze muziek is heerlijk, het brengt de zenuwen tot rust in deze gejaag de tijd") speelde Wouter Paap onder meer een toccata van Ferdinand Tobias Richter, een chaconna van Joh. Pachelbel, vier klei ne preludes van Joh. Seb. Bach, een sonate van Joseph Haydn en verder enige werkjes van Brenda, Ditters von Dittersdorf en an dere kleine meesters uit de achttiende eeuw. Tot slot van de avond bracht Wouter Paap een' eigen compositie (een thema met dertien variaties) ten gehore, speciaal ge maakt om alle mogelijkheden van het cla vichord te proberen. Er wordt weinig voor dit instrument geschreven, want de com ponisten kennen het niet. Men moet het in huis hebben om er vertrouwd mee te raken. 3-3/ Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Nieuwe aandelen Philips: 328343. Slotkoers gisteren IOO/4 101 348 302 305/ 374 450 297 338/ 202/ 448/ 263 607 579/ 130/ 210/ 180 235 152/ 150/ 263 222 222 63»/w 144/ 53 131/ 56/ 29% Openings koersen lOO'/is 101 355 305 306 380 455 298 354 202/ 462 265 623/ 592 138 214 183/ 235 157/ 158 263 222 222 234 64 146/ 54/ 133 56/

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7