BABITO, DE MUZIKANT Ongevallen in Deense sport Die Raeckse - in vorm - gaf Velox al heel weinig kans „De SpiegheT' Fa. B. ENGELENBERG Quick Hollandia G door Quick P verslagen Tony Trabert prof in tenniscircus Kramer COSTUUMS Drie prof-boksers maakten debuut Groningen en Bremen speelden in de mist Zatopek op de 10.000 m. door Pirie verslagen Courses op Duindigt Volgen Rosewall en Hoad De Europese voetbalbeker Candidatentournooi Gerard de Wit golfde in Venetië HBC-Zaandijk en EHS-Velsen om twaalf uur Boksen Straf Frits van Kempen opgeschort tot 5 November Brundage: het komt wel goed in Melbourne Sport in 't kort DE VOLLEYBALCOMPETITIE Schaakclub „Santpoort" Herstel on de New Yorkse effectenbeurs FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 Deense sportlieden bren gen in totaal per jaar 800.000 dagen in bed door in verband met ongevallen en ziekte, die het gevolg zijn van hun activiteiten in diverse takken van sport. Dit wordt door de nieuwste statistieken aangetoond. Door dezelfde oorzaken verzuimt de Deense jeugd 40.000 dagen van school. De meeste ongevallen hebben betrekking op spierblessu res of breuken of kneuzin gen. (17.000 per jaar) van lichaamsdelen. Van de vier millioen De nen doen er 750.000 op een of andere wijze aan sport. Dit heeft per jaar 60.000 ongevallen tengevolge, ge lukkig niet allemaal ernsti ge. Toch gaat er hierdoqr veel tijd verloren voor ar beid en studie en de over heid moet een flinke som uitgeven voor medische be handeling en ziektegeld. De meeste ongelukken ge beuren bij voetbal. Boksen, dat in de amateursector veelvuldig wordt beoefend en dat nog al eens de naam heeft gevaarlijk te zijn, veroorzaakt slechts honderd lichte kwetsuren per jaar. Hoofdwonden ziet men het meest bij voetbal. De keepers komen er het slechtst af. De Deense Voetbalbond heeft een collectieve verzekering op kosten waarvan vorig jaar 350 gewonde spelers wer den behandeld. In de Deen se voetballerij braken in een jaar 31 spelers een arm, 25 een been, 63 spelers lie pen „schade" op aan hun gebit. Overigens blijken en kels en knieën het meest kwetsbaar. Onaangenaamheden in de athletiek blijken meestal een gevolg van verkeerde trainingsmethoden. In de gymnastiek is er wel eens iets niet in orde met de toe stellen. Handballers bre ken soms vingers. Tennis sers en roeiers kwamen het jaar heelhuids door, met uitzondering van zegge en schrijve één blauw oog van een tennisser. Ook bij de wedstrijdzwemmers ge beurde er niets bijzonders. Uit de Deense statistieken blijkt verder dat sportlie den in het algemeen een iets langer leven hebben dan de rest van de bevol king, maar dat in sport kringen plotselinge sterf gevallen door overbelasting van het hart veelvuldiger voorkomen dan in de groep, die niet aan sport doet. Deense medici geloven dat het aantal ongevallen in de sport tot de helft zou kunnen worden terugge bracht door doelmatiger trainingsmethoden en door het invoeren van speciale spelregels, die op de vei ligheid van het spel betrek king hebben. Gebleken is, dat bij voet bal meer ongelukken ge beuren in het begin van het seizoen, wanneer de spe lers nog niet in conditie zijn, en aan het einde, wan neer zij zich niet meer fit gevoelen, dan in de tussen liggende periode. Sommige spelers zijn kennelijk op verwondingen „geabon neerd", vooral in de voet ballerij. Deze zouden er verstandig aan doen een andere tak van sport te gaan beoefenen. De uitslagen van de draverijen en rennen op Duindigt waren: Maarten Spencer-prys (2040 m.): 1. Theo Scott 1.36.8; 2. Sofien B 1.35.2; 3. Souveraine Maire 1.35.2. W. f 1,50, PI. f 1,30, f 1,30, Gek. f3,40, Cov. f 2,20. Main Axworthyprys (1500 m.): 1. Upward Hollandia 1.33.4; 2. Unemde 1.34.7; 3. Unita Zora 1.35.7. W. f 1,70, PL f 1,30, f3,80, f2,30, Gek. f8,70, Cov. f9,40. Marguretha Hanoverprijs (2520 m.): 1. Sirona 1.27.5; 2. Reve d' Or B, 1.30.5; 3. Swift Hanover 1.30.9. W. f2,20, PI. f 1,50, f2,10, f 1,90, Gek. f5,00, Cov. f7,50. Markiesprijs (2100 m.): 1. Ria Kitty 1.26.9; 2. Rosa Dear 1.27; 3. Tector 1.28.9. W. f3,10, PI. f 1,20, f 1,20, f 1.80, Gek. f5,10, Cov. f3,80. Madame B-prijs (2120 m.): 1. Quick P 1.23.9; 2. Quick Hollandia 9 1.22; 3. Oranje J. 1.23.6. W. f8,80, PI. f3,40, f 1,80, f2,10, Gek. f 15,70, Cov. f 6. Aquilonprüs (2000 m.): 1. Baccarat 2.14.8; 2. Dream Star; 3. Frederique. W. f3,70, PI. f 1,50, f 1,30, Gek. f3,40, Cov. f3,30. Wlndy Cliff-prijs: (1700 m.1: 1. Douce France 1.55.3; 2. Rose des Vents; 3. Young Nicky. W. f 3,60, PI. f 3,30, f 8,30, f3,70, Gek. f 13,20, Cov. f 12,60. Totale omzet f 58.076. ADVERTENTIE I»;»' IIi.nl. JK» - Ul:i;ir.iï in I V' OFFICIËLE VERKOOP SIKKENSJAKKEN.;.'' Waterproof Schuurpapier De Wimbledon-kampioen Tony Trabert is tot het professionalisme overgegaan. De 25-jarige Amerikaan zei: „Ik heb enkele weken er over moeten nadenken om tot deze beslissing te komen, want ik wist niet of ik er goed aan deed om zo jong in de rfjen van de profs over te gaan". De captain van de Amerikaanse Davis Cup-ploeg Bill Talbert, betreurde het dat Trabert deze stap had gedaan. „Het betekent een verzwakking van onze gelederen", al dus Talbert. Kramer verklaarde, dat Trabert op twee contracten was ingegaan. In het ene staat, dat hij samen met Kramer een tournée zal maken en in de andere was de mogelijk heid van een tournée samen met Hoad en Rosewall open gelaten. Kramer vervolgde: „Trabert ontvangt meer dan de Australiër Sedgman toen hij prof werd. Sedgman kreeg toen 75.000 dollars of een percentage van de recette. Kramer heeft menig telefonisch onderhoud met Australië gehad en hij geloofde dat Hoad en Rosewall genegen waren om de contracten te tekenen. Indien ook de beide Australiërs op het aanbod van Kramer ingaan, zal de competi tie om de Davis Cup beker in 1956 een geheel aander beloop krijgen. Bij de Amerikanen zijn Gil Shea en Ham Richardson nog niet van die sterkte als Trabert en Vic Seixas heeft wederom te kennen gegeven, dat hij niet zo veel meer zal spelen. Wat de Austra lische ploeg betreft, Rex Hartwig en de jonge spelers Neale Fraser, Ashley Cooper en Malcon Andersen kunnen Hoad en Rosewall niet volkomen vervangen. ADVERTENTIE 98. 114. in blauw, bruin, grijs v.a. BRIXON COSTUUMS v.a. Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Hrl. In Warschau is Woensdagmiddag de returnwedstrijd gespeeld tussen Gwardia (Polen) en Djurgarden (Zweden) in de 8ste finales van de competitie voor de Europese Voetbalbeker. Djurgarden won met vier een. Aangezien de eerste ontmoeting, in Warschau gehouden, in een gelijk spel nulnul. was geëindigd, heeft Djurgarden zich in de kwartfinales geplaatst. In Belgrado heeft Partizan (J.slavië) met vijftwee van de Sporting Club Lissabon gewonnen. De eerste ontmoeting had een draw opgeleverd: driedrie. Ook Partizan heeft zich hiermee voor de kwart-finales gekwalificeerd. In Madrid heeft Real Madrid met vijfnul van Servette (Zwitserland) gewonnen. De Spaanse ploeg, die de in Genève gespeelde eerste ontmoeting met tweenul op haar naam had geschreven, heeft zich in de kwart-finales geplaatst. De wedstrijd HibernianRot Weiss (Did.) in de achtste finales van de competitie orp de Europese voetbalbeker is in een gelijk spel, eeneen, geëindigd. Hibernian, dat de eerste ontmoeting met viernul had ge wonnen, plaatste zich dus in de kwartfinales. De uitslagen van de 7e ronde van het candidatenschaaktournooi voor dames in Moskou luiden: Lazarevic (J.sl.)Kertesz (Hong.) 10; Borisenko (Rusland)Chaude de Silan (Fr.) 1—0; Holui (Polen)—Sonja GrafStevenson V. S.) 01; G. Gresser (V. S.)—Bodo de Moschini (Arg.) 1—0; May Karff (V. S.)—A. Ivanova (Bulgarije) Volpert (Rusland)Olga Rubtsova (Rus land) afgebroken. Dat de belangstelling voor de bokssport in de hoofdstad niet achteruit is gegaan is Dinsdagavond in Krasnapolsky gebleken, waar ongeveer duizend toeschouwers met belangstelling het debuut als beroepsbokser van drie jonge Amsterdammers tegemoet hebben gezien: Kokmeyer, Crissy en Berk hout. Een sterke start en een betere finish heb ben Berkhout (51.5 kg) een puntenoverwin- ning bezorgd op de Belg Gerard (52.5 kg), die de derde en vierde ronde voor zijn rekening nam. Toen buitte de Belg zijn langere reach beter uit. Felle slagwisselingen karakteri seerden overigens de boksers in deze partij. Opgegeven De Belg Trefois (64.5 kg) heeft tegen het eind van de derde ronde tegen Moos Linne- man (67.5 kg) de wijste partij gekozen door zijn hand op te steken ten teken van opgave. Want Linneman, die in de eerste twee ronden al een duidelijke meerderheid had. teisterde in die derde ronde het gelaat en het lichaam van zijn tegenstander dusdanig, dat Trefois een willig werktuig in zijn handen werd. Gewaarschuwd Zes ronden lang heeft Crissy (64 kg) ver twijfeld en vergeefs getracht zijn gevreesde linkse hoek naar de lever in de strijd te brengen tegen de eBlg Sercu (63 kg). Al on- derstekend en afklemmend wist Sercu. die blijkbaar gewaarschuwd was, het gevaarlijk ste wapen van Crissy uit te schakelen. De beslissing van de jury „Crissy winnaar op punten" ontlokte dan ook aan het publiek een luid fluitconcert ten teken van protest. De Belg werd luid toegejuichd toen hij de ring verliet. Een onbeslist zou de juiste uit slag zijn geweest. Eenzijdig Kokmeijer 66 kg) heeft de avond niet goed kunnen maken tegen de Belg Masson (69.5 kg), hoewel de Amsterdammer een rib me puntenoverwinning na zes ronden behaalde. Zijn boksen was te eenzijdig om de parlij interessant te maken. Telkens weer flitste de linkse van Kokmeijer naar het hoofd van de Belg en op de duur werd dit toch wel een tonig. Anderzijds liet Kokmeijer de actie aan Masson, die echter net niet zuiver genoeg stootte om het Kokmeijer al te lastig te maken. In de amateurpartijen kwamen H. en J. Antonisse uit Haarlem in de ring. J. Anto- nisse won door diskwalificatie in de derde ronde van Sjouwerman (Amsterdam). H. An tonisse verloor op punten van Schulein (Amsterdam). In Venetië zijn de wedstrijden gehouden om het Open Italiaanse Golfkampioenschap. Winnaar werd de Belgische kampioen Flory van Donck, die over de 72 holes (4 ronden van elk 18 holes) een totaal van 287 slagen nodig had. Van Donck had reeds in 1938, 1947 en in 1953 het Italiaanse kampioenschap gewonnen. De Franse kampioen der amateurs, Henri de Lamaza, werd tweede met een totaal van 288 slagen, terwijl de derde plaats ex aequo werd bezet door onze landgenoot G. de Wit en de Italianen Angelini en Grappassonni met een totaal van 292 slagen. In de eerste ronde had De Wit 75 slagen gemaakt, de tweede en de derde ronde kwam hij met ellc 73 slagen rond en de vierde ronde be ëindigde hij met 71 slagen. Hoewel de jaarlijkse wedstryd Groningen Bremen met de sprekende cijfers, drie zeven, eindigde, is de zware nederlaag van de gastheren toch van weinig betekenis in deze serie ontmoetingen. Door dichte mist, die het nauwkeurig volgen van het spel in het Groningse Oosterpark volkomen onmo gelijk maakte, werd de wedstryd een waar deloos schimmenspel, dat zomin de heren Steinvoorte en Iloolboom van de technische commissie als de 10.000 beozekers veel in druk van spel en spelers kon geven. In de weinige ogenblikken dat het zicht tot meer dan vijfentwintig meter groeide werd het evenwel duidelijk dat de sterke profvoetballers van Bremen technisch een klasse boven Groningen stonden. Maar ook hun verrichtingen werden ónzuiver, daar de spelers eikaars positie slechts konden raden Het was dan ook niet verwonderlijk dat de score hoog opliep, want voor beide doelverdedigers was het werk enkele malen uitermate zwaar. Dat Bremen met zulke grote cijfers won was te danken aan een korte periode na de rust toen de Groningse verdediging geen zicht had op de korte combinaties van de Duitsers en doelman Roffel vijf maal in een kwartier gepasseerd werd. Bij de rust was de stand eentwee door doelpunten van Zimdars, Lacrois en König. Na de hervatting toen een groot aantal toeschouwers reeds het veld verliet, maakte Van der Berg nog maals voor Groningen gelijk, maar de reserve internationaal Schröder opende een doelpuntenreeks, die door Zimdars (2 maal) Benninga (eigen doel) en Kapteina werd voortgezet (27). In de laatste fase van de strijd, toen de mist optrok, schoot Lacrois uit een strafschop tegen de lat, maar dezelf de speler bracht met een faaie kopbal even later de eindstand op driezeven. Slechts twee wedstrijden worden Zondag voor de KNVB-competitie in Haarlem ge speeld. Het zijn de wedstrijden HBCZaan dijk in de tweede klasse en EHSVelsen in de derde klasse. Vooral deze laatste wed strijd, die aan de Kleverparkweg wordt ge speeld en evenals HBCZaandijk om twaalf uur aanvangt in verband met de radio uitzending van NederlandBelgië, is be langrijk. EHS komt in de volgende samenstelling: Zijtveld; v. d. Eykhof en Jacobs; Veldmeyer, Bark en Schuitemaker; v. d. Ham, De Vries, Bilderbeek, Esveld en De Haas. Velsen stelt daar tegenover: Jansen; Tromp en Heinen; v. d. Ende, Bakkum en Boon; Tromp, Brouwer, Wesselman, Braam en Donker. Zoals bekend heeft het bestuur van de NBB de Rotterdamse bokser Frits van Kem pen een boksverbod voor de tijd van vier maanden opgelegd, omdat hij de Duitser Emil Koch tijdens een wedstrijd enige malen had gebeten. Thans is het bestuur gebleken, dat op het moment van de uitspraak reeds de contrac ten getekend waren voor het titelgevecht in het weltergewicht tussen de kampioen Teun Grommer en uitdager Frits van Kempen. Om de promotor en de andere boksers, die op dit programma uitkomen, niet te bena delen heeft het bestuur van de NBB nu be sloten de straf van Van Kempen pas op 5 November te laten ingaan, zodat hij tegen Brommer kan uitkomen. Het startverbod voor Van Kempen loopt dus nu van 5 No vember tot 5 Maart. Brundage. voorzitter van het I.O.C., heeft verklaard dat hij volledig vertrouwen heeft dat Melbourne alles gereed zal hebben voor de Olympische Spelen van 1956. Brundage liet zich aldus uit nadat hem rapport was uitgebracht door Lewis Luxton uit Mel bourne, plaatsvervangend voorzitter van het organisatie-comité der Spelen in Australië. Luxton heeft verteld dat het wat tijd heeft gekost om op gang te komen, maar dat in de laatste 12 5 18 maanden opmerkelijke vorderingen gemaakt zijn. Reeds hebben 60 landen ingeschreven en gehoopt wordt nog 10 inschrijvingen te ont vangen. Slechts drie afwijzingen zijn ont vangen: van El Salvador, de Nederlandse Antillen en Lichtenstein. Ongeveer 20 per cent van de kaarten zijn al verkocht. Voor de openingsplechtigheid zijn alle kaarten al uitverkocht. Luxton liet foto's zien van lange rijen mensen, sommigen van hen met slaapzakken, die stonden te wachten om toe gangsbewijzen te kopen voor een gebeurte nis die nog meer dan een jaar weg is. SCHOTTEN. De voetbalwedstrijd tus sen een elftal van de Schotse league en een selectieteam uit Kopenhagen is door de Schotten gewonnen met viernul. Bij de rust hadden de Schotten met eennul de leiding. JEUGDWEDSTRIJD. De voetbalwed strijd tussen het Engels en het Nederlands ieugdelftal zal op Zaterdag 5 November in Norwich worden gespeeld. Er mogen uit sluitend spelers, die na 1 September 1937 zijn geboren (spelers tot en met 18 jaar) aan deze ontmoeting deelnemen. LEERLING-JOCKEY. Het vier jaar oude paard Curry, dat 100/6 stond genoteerd, heeft te Newmarket de Cesarewitch Stakes gewonnen, een race over 2'/» mijl. Het paard werd gereden door de jonge leerling-jockey Paul Tulk. Het was de eerste keer sedert 29 jaar dat een leerling-jockey deze race won. ZATOPEK. De drievoudige Olympische kampioen Emil Zatopek zal tijdens de Olym pische Spelen in Melbourne slechts op twee nummers uitkomen en wel op de 10.000 meter en de marathon. GEEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. In 1956 zullen geen wereldkampioen schappen gewichtheffen worden gehouden omdat in dit jaar de Olympische Spelen plaats hebben. In Juli van 1956 komen er wél Europese kampioenschappen en wel in Helsinki in verband met het gouden jubi leum van de Finse bond. De wereldkam pioenschappen 1957 zullen in Iran worden gehouden. Voor het bezoek van Koningin en Prins aan de West is de crème calèche naar de West verscheept. Ook de paarden zijn met de „Bonaire" vervoerd. Op de foto komen zij aan op hun plaats van bestemming. Gisteravond werd voor de hoofdklasse dames voor de volleybalcompetitie de wed stryd Die RaeckseVelox gespeeld. On danks het feit dat de strijd van spanning geheel ontbloot was, was zij niettemin het aanzien waard door het keurige spel dat de Die Raeckse-ploeg leverde. Steeds weer na men de rood-witten goed van elkaar over en er was voor het moedige Velox-team, waarin de aanval toch al niet de sterkste troef vormt, geen doorkomen aan. In het begin van de eerste game was er van een Die Raeckse-overwicht nog geen sprake, via 55, 88, 1010 en 1111 ble ven de partijen gelijk op gaan, maar na deze stand sloot Die Raeckse met 1511 de eerste game in haar voordeel af. In de tweede game kwam het krachts verschil pas goed tot uiting. De rood-witten vingen keurig op, gaven elkaar de bal goed aan, zodat de smashes niet tot de zeldzaam heden behoorden. Velox wist zich aan de druk niet te onttrekken. Slechts mej. W. Spierings kon met enkele goede serves drie punten voor Velox scoren, setstand 153. De derde set ging aanvankelijk gelijk op: 44. Hierna liep Die Raeckse uit tot 114. Wel kon Velox nog tot 11—8 inlopen, maar 'de overwinning van Die Raeckse liep geen gevaar. Met 1510 bracht Die Raeckse de stand op 30. Zelfs in de vierde set bleek CANDIDATEN. De Noorse Schaatsen- rijdersbond heeft de richtlijnen vastgesteld volgens welke de hardrijders gekozen zullen worden voor deelneming aan de Olympische wedstrijden in Cortina. Zeker van uitzen ding zijn: Johannesen, Elvenes, Aas, Ander sen en Gjestvang. KAMPIOENSCHAP. In de halve finales van de competitie om het Russische voetbal kampioenschap hebben de Moskouse Dynamo's met viereen van Spartak Mos kou gewonnen. De finale zal gaan tussen de Dynamo's en de ploeg van het Russische leger. Zo leefde Babito. Van het ene kasteel reisde hij naar het volgende, om daar weer te musiceren. Daar moest hij dan wel erg ver voor lopen, maar daar gaf hij niet om; hij tuist, dat hij in het volgende kasteel weer goed ontvangen zou worden en weer wat geld zou verdienen. Op 'n dag, na zijn bezoek aan het kasteel van de graaf, liep Babito lustig door het dichte bos. De zon scheen en alles zag er vredig en rustig uitde vogels zongen in de bomen. Maar die vrede zou niet lang durenEr leefden rovers in dat bos, en die loerden op eenzame reizigers, die langs het pad kwamen19-20 Het hoogtepunt van de athletiekwedstrijd in Londen tussen Londen en Praag (45.000 toeschouwers) vormde de 10.000 meter, waarop Praag vertegenwoordigd was door Zatopek en Santrucek en Londen door Gor don Pirie en Norris. In een spannende strijd waarin de Tsjech tot aan de laatste ronde de leiding had, versloeg Pirie zijn tegen stander, die hem kortgeleden in Praag nog naar de tweede plaats had verwezen. Za topek ging als derde door de finish, nadat ook de Brit Norris hem in de laatste ronde was gepasséerd. De tijd van Pirie was 29 min. 19 sec., waarmede hij de snelste tijd noteerde wel ke ooit in Engeland over deze afstand is gemaakt. Buiten Engeland had Pirie echter reeds 29 min. 17,2 sec. genoteerd. Norris bereikte 2,4 seconden later de eindstreep. Hij had hiermede de snelste race van zijn sportloopbaan gelopen en klasseerde zich met de tijd van 28 min. 21,4 sec. als 6e op de wereldranglijst. Zatopek kwam met een achterstand van 9,6 sec. later dan Pirie aan de finish. Bij de overige wedstrijden van de steden- ontmoeting werden voorts nog enkele goe de prestaties verricht. Merta (Praag) wierp de discus 53,20 meter en zijn landgenoot Maca kwam met kogelslingeren tót 59,75 meter. Mansky sprong 2,01 meter hoog.Voor een Londense overwinning zorgde Olowu, die 7,28 meter ver sprong. Een spannende strijd werd eveneens ge leverd op de 3000 meter steeple, waaraan de Pool Jerzy Chromik als gast deelnam. Het was echter niet de wereldrecordhouder die de strijd won, maar de Engelsman Eric Shirley. Met 8 min. 47.6 sec. verbeterde hij het Britse record. Chromik eindigde als vierde in 8 min. 56,6 sec. De Tsjechische heren wonnen de steden- ontmoeting met 110 tegen 106 punten, doch de Engelse dames zorgden voor het even wicht door de wedstrijd te winnen met 39 tegen 27 punten. Na de race zei Zatopek lachend: „Ik ge loof dat ik oud word. Deze jongemannen lopen mij eruit. Maar ik geloof dat het een heel interessante race was en het heeft mij in elk geval voldoening geschonken. Maar toen zij in de laatste ronde eenmaal van mij wegliepen, wist ik dat ik hen niet meer kon inhalen. Ik liep op mijn snelst. Ik ge loof dat Gordon en Ken voor Engeland een goede Olympische belofte inhouden." Velox niet in staat de eer te redden, 155. Zo spelend kunnen de Die Raeckse-dames vrij zeker van de titel zijn. Bij Die Raeckse speelden de dames v. d. Haar en Takken een uitstekende wedstrijd. Vooral de serve van mej. v. d. Haar is moeilijk te keren. De eersteklassers Zoals wij reeds verwachtten, waren de eerste klas wedstrijden geen van allen van spanning gespeend. In de eerste klasse heren verspeelde Leonidas voor het eerst een punt aan Rapiditas. Nadat de eerste game na 1613 door Leonidas met 1513 werd gewonnen, kwam Rapiditas in de tweede game beter voor de dag en won met 158. De derde set konden de Rapidianen vrijwel met serveren beslissen: 154. In de laatste set bleef het verdedigen bij de zwart-witten onder de maat, zodat Leonidas vrij gemak kelijk de balans in evenwicht kon brengen 15—8 (2—2). In de eerste klasse dames is het verloop van de competitie heel aantrekkelijk. Niet alleen wegen de ploegen goed tegen elkaar op, maar ook het spelpeil is zeer redelijk. Dit was te constateren bij de strijd tussen de reserves van Die Raeckse en AVC. De jeugdige ploeg van de Aerdenhoutse Volley balclub zegevierde met 156, 157, 415 en 1510. Ook in de wedstrijd PSVH—Onze Gezellen kwamen aardige momenten voor. Onze Gezellen behaalde een nuttige zege met 15—9, 1.5—11, 9—15 en 15—5. De uitslagen waren: Heren: Rap.Leonidas 22. OSSOG 13, SpaarnestadOVRA 3 22, HBC 2 Raeckse 04, Santpoort 2Ready 31, Gios—OVRA 1—3, Rap. 3—WIK 2 4—0, BWTBuitenrust 30, Blinkert 3Spaarne stad 2 2—2. Dames: PSVHOG 13, Die Raeckse 2 AVC 13, VeloxDie Raeckse 04, Haar lem 4—Blinkert 2 0—4, Sizo 2—HBC 3 2—2, Die Raeckse 3Vesmia 04, Die Raeckse 4 AW 04, Die aReckse 5Velox 5 30, Die Raeckse 6Velox 4 13. Deze week konden de leden van de schaakclub „Santpoort" hun krachten me ten in de tweede ronde van de onderlinge competitie. Zoals altijd werd er weer met élan om de punten gevochten. De uitsla gen waren in de Hoofdgroep: Wolters Sterk 10, TuningBusselman 10, La- bouchèreItos 01, SchuurmanPie ter se VoV21 VosmanBaljet afgebr.; in groep B: RietveldVermeer 10, BlokkerDe Jong y2V2groep C: LeijsmaWinters V2Vz, VosHaanappel VzV2, Schweit zerWennis 10. De vele remises duiden aan, dat men elkander niet veel toegeeft. AMATEURS. De eersten landenwed- strijd tussen de amateurboksploegen van Engeland en van Rusland is in het voordeel van de Russen geëindigd. Zij wonnen acht partijen tegen de Engelsen twee. VASAS. De FC Vasas, houder van de Hongaarse beker, heeft Woensdagavond met tweeeen van Tottenham Hotspur gewon nen. Bij rust was de stand eeneen. Er waren 21.000 toeschouwers. NEW YOK (Reuter) Na een daling ge durende vier achtereenvolgende beurs- dagen, die de koersen op het laagste peil sedert bijna vijf maanden had gebracht, heeft zich Woensdag op de effectenbeurs te New York een herstel voorgedaan onder invloed van dekkingsaankopen van baisse speculanten en aankopen van koopjes jagers. De koersstijgingen bedroegen aan vankelijk een tot vier dollar per aandeel. Auto- en staalaandelen hadden de leiding van de stijging, die een algemeen karak ter had. Tegen het slot hadden winst nemingen plaats, die bij verschillende fondsen weer koersdalingen veroorzaakten. Andere aandelen konden de stijging echter voortzetten. De markt sloot vast met tal rijke koersstijgingen, die in de meeste ge vallen twee dollar of meer bedroegen. 7) „Inderdaad", zei Erik van Elden. „De kin van de Corbeyns. Een curieus voorbeeld van een misleidende gelijkenis, dr. Camphuysen!" De gelukkige eigenaar van de kin met karakter bewoog zich onrustig op zijn stoel. Vervelende kerels met hun kin! Hij wou dat ze hun artistieke aandacht ergens anders op richtten! Gelukkig voor hem werd juist op dit ogenblik de kamerdeur geopend. „De inspecteur!" riep juffrouw Galjoen op een plechtige toon. „Denkt u er aan, dames en heren! Vergeet niet, wat ik u gezegd heb!" Wanneer juffrouw Galjoen ooit in haar leven een teleurstelling gehad had, dan was het wel gedurende de tien minuten, die nu volgden. Daar trad hij dan naar binnen, de inspecteur van haar dromen: de knappe jongeman met scherp-besneden, donker ge zicht en zijn intelligente oogopslag. Zijn hoffelijke manieren, zijn smetteloze uni form en de nauwelijks-verhulde diepzinnig heid, waarmee hij zijn vragen stelde.... Helaas, inplaats van deze filmheld intro duceerde mevrouw Waterborg daar een bol rond, onbeduidend manneke in een roest bruine overjas, met vuurrode, plompe han den en een sigaar in het hoofd. Inplaats van, zoals in de Zwarte Robijn en andere Edelstenen, met één handgebaar de gehele situatie te beheersen en met geniale blik te voeren naar een sensationale ontknoping, werd deze politieman kennelijk verlegen onder de vele blikken, die zich op hem vestigden. Hij struikelde bijna over de drempel, groette met een links gebaar van zijn grote handen en mompelde: „Goeien- avond." „Een dooi'gegroeide agent!" classificeerde Pieter Tilman hardop. Onder deze omstandigheden was het natuurlijk niet mogelijk dat er ook maar iets ging zoals het behoorde te gaan. Er volgden geen scherpe ondervragingen, waarvan de betekenis wel aan de getuigen maar niet aan het geroutineerde oor van juffrouw Galjoen zou ontgaan. Er volgden helemaal geen ondervragingen. En evenmin geschiedde het, en dat was natuurlijk nog veel erger, dat de beide centrale figuren van de zaak zich bij de politieman aan meldden. Noch degeen, die de daad ge pleegd had, noch degeen, die de daad ge zien had, scheen de dringende raad van juf frouw Galjoen te willen opvolgen. Er heerste een algemeen, ontmoedigend zwij gen. „Weet dus niemand van u iets af van dat.dat beeldje dat weg is?" Stilte. „Heeft niemand het gezien? Of er iemand anders mee zien lopen?" Geen reactie. „Is er iemand van u. jn de kamer van juffrouw Corbeyn geweest?" Resultaat nihil. „Tja...." zei de rechercheur. De stilte werd gênant. Noortje Vlasakker begon hardop te giechelen. „Nou", besliste deman der wet, „dan zal ik toch eens effe moeten gaan kijken. Gaat u maar naar uw kamers allemaal; u hoeft hier niet te blijven. Dan kom ik zo dadelijk op uw kamers kijken. Gaat u maar met mz mee, mevrouw." „Graag", zei de pensionhoudster, blij dat er nu eindelijk enige actie in de zaak kwam. „Het lijkt mij ook het beste, dat u het hele huis onderzoekt. U moet het ding toch vin den, nietwaar? Het moet zich hier nog in huis bevinden, dat kan niet anders. Laten we dan maar bij het sou-terrain beginnen. Deze trap af, alstublieft." En de rechercheur, de kraag van zijn roestbruine overjas hoog opgeslagen omdat het tochtte in de gang, verdween met een knorrig gezicht in het onderhuis. Er volgde nu een snelle en algemene uit tocht uit de eetkamer, alleen Greetje Mei link draalde, als of ze op iemand wachtte. Ze zag hoe het echtpaar Van Elden eerst snel de trap opging en hoe de rij gesloten werd door haar vriendinnetje, opnieuw in druk gesprek met professor Cossaert. Toen trok ze de eetkamerdeur achter zich dicht, liep naar de zitkamer van juffrouw Cor beyn en tikte aan de deur. Het duurde even voor er een stem „bin nen" riep. En daarop zag ze de oude vrouw staan midden in de kamer voor de lege nis van de Buddha. Roerloos als of ze zelf versteend was, met ineengestrengelde vin gers en strakke ogen. Er was zo iets tra gisch in die stille verschijning, dat het hart van het meisje even samenkneep. „Juffrouw Corbeyn. De oude vrouw wendde het hoofd om. ,.U", zei ze. „Ja, ik", herhaalde het meisje. „Ik dachtik wilde even naar u toe gaan. U trekt het zich erg aan, dat die Buddha verdwenen is. Dat heb ik gezien. Maar u hoeft toch niet zo verdrietig te zijn; dat beeld moet toch weer terecht komen." „Och kind „Er is immers niemand meer uit huis weggegaan, nadat u het ontdekt hebt? Aile deuren waren toch gegrendeld? En dus moet het hier in huis gevonden worden, dat kan niet anders. U moet niet zo be droefd zijn." „Ben je daarvoor hier gekomen? Om mij dat te zeggen?" „Ja. Ik dacht.u bent helemaal alleen. En er is niemand geweest, die iets vriende lijks tegen u gezegd heeft. Iets opbeurends. En toen dacht ik.... ik wou even naar u toe." „Je bedoeling is goed, mijn lieve kind. Maar die Buddha...." „Het is vast één van die smakeloze grap pen van Pieter Tilman!" „Ik vrees van niet. Zie je" (en de oude vrouw legde een hand op de arm van het meisje), „er is iets met die Buddha. Ik wilde het niet zeggen aan die man van de politie, die rechercheur. Die Buddha is niet zo maar een gewoon beeld, maar hij is hol van bin nen. Een soort safe." „O", zei het meisje met grote ogen. „En zat er iets in?" „Iets dat mij dierbaar is. Het dierbaarste van alles, wat ik op de wereld heb. Maar niemand mag het weten!" „Maar juffrouw Corbeyn!" „Niemand. En niemand kon ook weten dat er iets in die Buddha zat. Dat dat beeld van binnen hol is met een safe. Het is van buiten ook niet te zien. Tussen één van de plooien aan de hals zit een soort veer. Niemand weet het. Het is een geheim. Een familiege heim." „Een familiegeheim", herhaalde het meisje. „En hebt u dan geen familie?" „Nee, ik heb geen familie. Niet.meer." „Maar vroeger dan toch wel?" „Ik heb een broer gehad. Maar hij is dood." „En verder niemand?" „Verder niemand." Greet Meilink staarde met grote ogen. Ze voelde de magere hand van de oude vrouw beven op haar arm. Een familiege heim? Ze vroeg verder: l „Maar is er dan niemand, aan wie u het verteld hebt? Niet aan een vertrouwd dienstmeisje? Of aan een vriendin?" „Nee, dat weet ik absoluut zeker. Ik heb het nooit aan iemand gezegd." „Maarals die Buddha nu niet da delijk gevonden wordtdan moet u dat van die safe toch aan de politie zeggen!" „Nee. Ik vertel het niet aan deze man." „Maar dan aan een ander. Deze recher cheur zal toch wel een chef hebben, een inspecteur of een commissaris. U moet dat toch zéggen. Dan is het toch ook een heel ander soort geval, veel ernstiger. En dan komt er toch ook stellig een betere kracht om de zaak te onderzoeken!" „Maar niemand mag zien wat ik in die bronzen Buddha verborgen heb. Een me- dailjon." „Een medailjon?" „Ja". Het meisje vroeg niet verder. Ze kreeg het gevoel indiscreet te zijn nu juffrouw Corbeyn zó haar geheimen aan haar toe vertrouwde. Omdat zij de enige was ge weest van alle mensen hier in huis, die naar haar toegegaan was om haar te troos ten in haar verlies. Maar het was duidelijk dat de oude vrouw buiten zichzelf was door de verdwijning van het beeld en later, mis schien morgen al, spijt zou hebben van haar openhartigheid. Wat zouden dan haar gevoelens zijn ten opzichte van het meisje? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9