Monnet blaast verzamelen voor verenigde staten van Europa Maximum straffen geëist tegen drie automobilisten Reclame-man moet diplomaat, zakenman èn kunstenaar zijn Politici en vakbondleiders uit zes landen verenigd r Onze najaarscollectie is gereed! HAM EA Atoomenergie is het eerste doelwit *A Officier van Justitie: „Hof is te mild voor potentiële moordenaars Rechtbank behandelde aanrijding op de Heemsteedse Dreef KNP-Bergen op Zoom van Kimmenaede Bij passeren recht op wielrijders ingereden Wetenschappelijke opleiding voor de topleiders bepleit Massa-cultuur stelt haar eigen eisen VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 13 Duitse socialisten Gunstig Duitse industrie Derde verdachte van roof overval gearresteerd Geeft mooie Gaafheid Drie maanden geëist en drie jaar geen rijbewijs Westerling wordt geweerd in Singapore. Profdr. Vroom op Reclame-congres: Het gezichtvan de bedrijfsreclame De vrouw en de reclame PARIJS (Reuter) Jean Monnet, oud-president van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is een campagne begonnen voor een Europese gemeenschap onder meer voor atoomenergie volgens het voorbeeld van ae E.G.K.S. Hij heeft medegedeeld dat een aantal leidende politici en vakverenigingsleiders uit de zes landen van de E.G.K.S. zich daarbij bereid hebben verklaard leden oprichters te worden van „een comité van actie voor de verenigde staten van Europa". Het eerste doel van deze nieuwe groep zou zijn werken voor het in een gemeenschap brengen van alle Europese bronnen op het gebied van kern energie, hetgeen zal geschieden via de parlementen en regeringen der zes landen. Volgens het plan van Monnet zouden alle zes landen hun begrotings middelen, voorraden splitsbaar materiaal en technische kennis bijeen brengen teneinde de vreedzame toepassing van atoomenergie in Europa mogelijk te maken. Monnet is van mening dat zijn comité van actie op snelle en doeltreffende wijze kan handelen, daar de politieke partijen, van welke zün leden-oprichters deel uit maken de meerderheid vormen in de parle menten van Frankrijk, Italië, West-Duits- land, Nederland, België en Luxemburg. Volgens Monnet moeten de staten een deel van hun bevoegdheid overdragen aan Euro pese federale instellingen, terwijl voorts de nauwe medewerking van Groot-Brittannië moet worden verkregen. Monnet verklaar de dat de uitgenodigde politici en vakver enigingsleiders de voorwaarden die hij in een rondschrijven stelde hadden aanvaard. Het comité van actie zal er ook op aan dringen dat aan de EGKS de noodzakelijke bevoegdheden worden verstrekt voor het tot ontwikkeling brengen van haar activi teit op sociaal terrein. De eerste bijeenkomst van het comité van actie zal begin November worden ge houden. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen zou de voorgestelde gemeenschap voor atoomenergie voorzien in internationale controle, teneinde te waarborgen dat de ledenlanden de atoomenergie slechts voor vreedzame doeleinden zullen gebruiken. Tot de politici, die de uitnodiging van Monnet om deel te nemen, hebben aan vaard behoren de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, Mol let, de voorzitter van de Duitse sociaal-democra tische partij, Ollenhauer, de secretaris generaal van de Italiaanse sociaal-de mocratische partij, Matteotti, de voor zitter van de Belgische socialistische partij, Buset, de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, voorts vooraanstaan de leden van de christen-democratische partijen in de zes landen en vertegenwoor digers van de vrije democraten in West- Duitsland, de Belgische liberale partij, ra dicale en conservatieve partijen in Frank rijk en van de Italiaanse republikeinse partij, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, A.R.- lid der Tweede Kamer; prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer; M. J. Albers, verte genwoordiger van de K.A.B., C. P. Hazen- bosch, secretaris van het C.N.V. en lid der Tweede Kamer voor de A.R. partij; H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V. en lid van de Eerste Kamer. Toen Monnetr, de eerste president van de Hoge Autoriteit van de E. G. K. S., in Juni zijn post in Luxemburg ver liet, wist men dat zijn aftocht niet defini tief zou zijn, zo meldt onze correspondent uit Parijs. Zijn streven naar de Europese eenheid zou, zo liet hij weten, een meer politiek karakter gaan dragen. Monnet had ingezien dat, wilde men een verenigd Europa bouwen, men met het fundament beginnen moest. Om die reden wil hij al zijn krachten wijden aan het uitdragen van zijn denkbeelden en aan de bundeling van de federalistische elementen, die in de zes landen tot dusver te verspreid zijn opge treden. De eerste taak van het comité van actie zal zijn de organisaties, waartoe zij beho ren, tot de aanvaarding van een gemeen schappelijk actie-programma te bewegen. Via deze weg hoopt Monnet de parlemen ten te beïnvloeden en zodoende van de re geringen gedaan te krijgen dat de resolutie, die van de zomer tussen de zes ministers in Messina werd opgesteld, ten gunste van een Europese eenheidsmarkt volgens de in zichten van minister Beyen werkelijk zal worden uitgevoerd. Dat vormt zijn eerste doelwit De kosten van de propaganda en van de overige activiteiten van het comité zullen geheel door de aangesloten organi saties worden gedragen. Op gezette tijden zullen de begrotingen publiek worden ge maakt. Men heeft verschillende redenen om van deze nieuwe actie van Monnet wel enige resultaten te verwachten. Monnet heeft bewezen een bezielende invloed op zijn omgeving te kunnen uitoefenen. In Luxem burg heeft hij kennis kunnen maken met alle weerstanden, die de verwezenlijking van een grootse gedachte ontmoet en zijn politiek inzicht in de Europese krachtsver houdingen en tegenstellingen is daardoor gescherpt. Ook politiek gezien lijkt de situatie zich voor een nieuw Europees initiatief wel te lenen. Van ontegenzeggelijk belang is het feit dat Monnet in Bonn de steun van de socialisten heeft verworven, die zich tot nu toe als de felste tegenstanders van het „Klein Europa" hadden Ieren kennen. Een gunstige omstandigheid is voorts dat de wraakgevoelens over de val van het Euro pese leger in beide kampen verdwenen zijn. Uittreden van vier Gaullisten uit de Franse regering heeft de anti-Europese vleugel van het kabinet-Faure aanzienlijk verzwakt. De ministers Schuman, Pinay en Teitgen zullen Monnet zeker alle mede werking willen verlenen. Tenslotte kan men er zich nog over verheugen dat Mon net zijn stap kort voor het referendum in de Saar doet. Een nieuw pleidooi voor de Europese eenheid zou de inzet van het re ferendum een Europees statuut voor de Saar meer inhoud en relief kunnen ver lenen. Alles bijeen is men het er in diplomatie ke kringen over eens dat Monnet het ogen blik van zijn terugkeer in de openbaar heid politiek en psychologisch goed geko zen heeft. De plannen van Jean Monnet voor de oprichting van een Europese Hoge Autori teit voor de atoomenergie worden door het federale verbond der Duitse industrie be slist van de hand gewezen. Het verbond acht deze plannen in strijd met het pro gram, dat de Europese ministers in Noord- wijk hebben opgesteld en dat op de vor ming van een gemeenschappelijke markt gericht zou zyn, inplaats van op de vor ming van nieuwe organen met dirigistische functies. Juist op het nieuwe gebied der kernenergie moet het privé initiatief zich volledig kunnen ontplooien. Een Hoge Autoriteit zou slechts een rem zijn voor de ontwikkeling der Duitse industrie. Dé Duitse industrie is ervan overtuigd, dat de in Luxemburg ingeslagen weg der deel-integraties verlaten moet worden,deze kan er slechts toe leiden, dat de interne Europese moeilijkheden nog vergroot wor den. De EGKS zal evenwel de steun der Duitse industrie blijven ondervinden. Volgens de Duitse industrie moet de Europese economische eenheid veeleer worden gezocht langs de wellicht langere weg van aanpassing van het economische leven in de Europese landen. Daarbij staat voor de Duitse industrie voorop de ver houding met Frankrijk. Tussen de grote industrieën van beide landen is reeds een vertrouwensband gelegd. Meer sympathie ondervinden Monnet's plannen blijkbaar bij de Duitse politieke partijen en bij de vakbonden. Leidende figuren van alle partijen van de Bondsdag en de presidenten van het West-Duitse vakverbond en van de vakbond der mijn werkers hebben hun medewerking aan Monnet toegezegd. Bij hun aankomst uit de Sovjet-Unie in het kamp voor repatriërende krijgsgevan genen te Friedland, droegen enige krijgsgevangenen, zoals deze foto laat zien, een bord, waarop met grote letters stond geschreven: „Wij danken dr. Adenauer". De mannen schreven hun dankbetuiging met zwarte schoencrème op een beddelaken en moesten tijdens hun tocht door communistisch Oost-Duitsland hun spandoek met de vuist verdedigen tegen lieden die het wilden verscheuren. Driemaal heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, Donderdagmiddag de maximum-straf geëist tegen automobi listen, die er van verdacht werden, dat zij nadat zij alcohol tot zich genomen hadden, achter het stuur van een auto waren gaan zitten: drie maanden gevangenisstraf en de intrekking van de rijbevoegdheid voor dc tyd van vijf jaar. Als eerste stond de 59-jarige poelier A. W. uit Amsterdam terecht, die tijdens een ferme regenbui op de dertiende Augustus op het Valkenburgerplein in Heemstede met zijn wagen, na het nemen van een bocht, een serie merkwaardige capriolen had gemaakt. Het slot van de slippartij was, dat W. met zijn auto in een gazon be landde en hoewel enkele getuigen ver klaarden, dat op dat punt wel meer onge lukken voorkwamen, meende de officier van justitie toch, dat hier de maximum straf toegepast moest worden. W. had na melijk toegegeven, dat hij voordat hij in de auto was gestapt twee borrels en een glas bier had gedronken, een hoeveelheid drank, die de rechtbank overigens vrij gering voorkwam gezien het percentage aethyl- alcohol (1.35 pro mille) in het bloed van de verdachte. De verdediger, mr. B. W. Stomps, achtte het tenlastegelegde niet bewezen en vroeg omdat de verdachte, naar zijn me ning de wagen best kon besturen, vrij spraak. Ten aanzien van het subsidiair ten lastegelegde „het hoogst roekeloos en on voorzichtig rijden", vroeg mr. Stomps een geldboete. De tweede verdachte was de 31-jarige .99 kantoorbediende, die, nadat hij tien tot twaalf borrels had gedronken in een auto was gaan zitten, de Doelstraat onveilig had gemaakt, waarbij hij bijna een kind had aangereden. Verdachte gaf desgevraagd toe dat hij wel meer dronken in een auto zat en verklaarde voorts, dat hij thans bezig is aan een anti-alcohol-kuur. De officier van justitie memoreerde In zijn requisitoir het ongeluk in Den Haag en sprak als zijn mening uit, dat het Ge rechtshof in Amsterdam de „potentiële moordenaars" in hoger beroep een veel te milde straf placht op te leggen. „De zitten de magistratuur", zo zeide mr. Van der Valk Bouman, neemt op deze wijze een wel zeer grote verantwoordelijkheid op zich" Vervolgens eiste hij de maximumstraf, waarna de verdediger, mr. R. K. P. Kalb- fleisch, de uiterste clementie bepleitte. Tenslotte stond de 43-jarige textielagent A. H. J. B. uit Haarlem terecht, die in de nacht van 7 op 8 September om twee uur met zijn wagen zigzag over de Amsterdam sevaart had gereden. Bij het onderzoek bleek, dat het rijbewijs van B. reeds in be slag was genomen omdat de verdachte enkele maanden geleden ook al dronken in een auto had gezeten. Uitvoerig zette de verdachte zijn moei lijke levensomstandigheden uiteen en ook de verdedigster, mej. mr. Berkhout, drong er na de eis van de officier van justitie, evenals de verdachte op aan, dat het rijbe wijs in ieder geval niet ingetrokken zou worden, omdat B. daarmee zijn met moeite verworven betrekking zou verliezen. De rechtbank zal in al deze zaken uit spraak doen op 27 October des morgens om kwart over negen. De Haarlemse rechtbank heeft zich Don derdag geruime tijd bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen de 69-jarige winkelier J. K. uit Haarlem, die in hoger beroep terecht stond omdat hij op 26 De cember van het vorige jaar op het kruis punt Heemsteedse DreefKamplaan een aanrijding veroorzaakt zou hebben. K. was met zijn wagen het kruispunt opgereden, komende uit de richting Zandvoort. Bij de Heemsteedse Dreef had hij eerst voorrang gekregen van een voor hem van links ko mende wagen. Tot zover ging alles goed, maar bij de tweede kruising was er een botsing ontstaan tussen zijn auto en een wagen, die voor hem van rechts kwam. De winkelier voerde tot zijn verdediging aan, dat hij bijzonder langzaam reed, dat enkele struiken hem het uitzicht hadden belemmerd en dat de wagen, die met hem in aanraking was gekpmen, met grote snel heid op het linker weggedeelte moest heb ben gereden. De bestuurder van de aangereden auto verklaarde desgevraagd echter, dat hij nor maal rechts had gereden en dat hij zeker geen grote snelheid had. De kantonrechter had K. schuldig bevon den en hem tot elf gulden boete veroor deeld. De winkelier was echter niet ver zekerd en moest, indien h\j veroordeeld zou worden nog een schade van achttienhon derd gulden betalen. Nu vorderde de offi cier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, die het feit bewezen achtte, een geldboete van honderd gulden en de in trekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar. De verdediger, mr. J. Roggeveen, vroeg na een weloverwogen en uitvoerig pleidooi vrijspraak wegens overmacht. De rechtbank zal op 27 October uitspraak doen. De rijkspolitie heeft Donderdag de ver moedelijke derde dader gearresteerd van de Dinsdagmiddag te Boukoul nabij Swal- men gepleegde overval waarbij, naar men aanneemt, drie Venlonaren hebben ge poogd in te breken in de woning van de familie C. Zij hebben daarbij de 86-jarige Ch. C. gekneveld en zijn, toen hij om hulp begon te roepen, aan de haal gegaan. Twee van het drietal werden nog dezelfde nacht aangehouden. De derde was voortvluchtig. De afdeling Bergen op Zoom van de KNP heeft besloten om, wanneer op 29 October a.s. door de partijraad van de KNP tot opheffing van de partij wordt be sloten, de afdeling te ontbinden. De drie leden van de partij die zitting hebben in de gemeenteraad zullen als onafhankelijke Katholieken tot het einde van de huidige zittingsperiode in de raad zitting blijven nemen. Dit is de villa „Les Charmettes" in Gland in de buurt van de Zwitserse stad Lausanne. De villa, die twintig kamers bevat, zal ter beschikking staan van ex- president Perón van Argentinië, wanneer die mocht besluiten zich in Zwitserland te vestigen. Het landgoed werd gekocht door een Argentijns zakenman na de eerste - mislukte - opstand tegen Perón in Juni van dit jaar. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEMI-SAISONS van 84.tot ƒ159. AUTO-COATS in tweed, katoen en wollen gabardine van 45.tot ƒ155. Uzv K leding-adviseur Gen. Cronjéstraat 84»,' Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 Tegen de firmant van een transportbe drijf in de omgeving van Leiden die in appèl was gegaan van een kantonrechter- vonnis dat hem f 100 boete en een jaar ont zegging van het rijbewijs oplegde, werd hedenmorgen voor de Haarlemse rechtbank een heclxtenisstraf van drie maanden en een ontzegging van het rijbewijs voor drie jaren geëist. Hij reed op 18 December van het vorig jaar in een rij auto's die nogal naar het midden van de weg aanhield omdat zij aan weerszijden wielrijders en bromfietsen had. Opeens maakte zijn auto zich naar links uit de rij los en ging passeren, waarbij hij dus geheel op de voor hem linker-weghelft raakte en pal op de daar rijdende wielrij ders inreed. Hij reed er een ondersteboven, die nogal wat materiële schade kreeg en in zijn val een achter hem rijdende fietser meesleepte. Deze brak zijn been en moest als gevolg daarvan twee weken in een zie kenhuis en zes weken thuis worden ver pleegd. Beide slachtoffers hebben sinds dien niets van hem gehoord ondanks po gingen om contact met hem op te nemen hunnerzijds. Een der getuigen, de automo bilist, die voor hem had gereden en opeens door hem gepasseerd was, verklaarde reeds lang op de weg te „zitten", maar nog nooit zoiets als dit te hebben meegemaakt. Hij had de verdachte tegen het woedende pu bliek in bescherming'moeten nemen. Een van de getuigen a décharge van de ver dachte, die diens vei'dediger, mr. W. B. H. A. Heskes uit Leiden had laten komen, ver klaarde onder ede, dat de verdachte, met wie hij in de auto zat, midden op de weg had gereden, maar dat de fietsers te ver naar links hadden gezeten, doch toen hij door de president aan zijn eed herinnerd werd, kwam hij onmiddellijk op die ver klaring terug. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, gewaagde van een zeer ernstige en mindei-waardige verkeersover- treding en achtte het nodig, dat „dergelijke verkeersschobbejakken" van de weg ver dwijnen, waarna hij tot zijn eis van drie maanden en drie jaar ontzegging kwam. De vei'dediger erkende de overtreding van zijn cliënt, ofschoon hij zich bleef af vragen of de fietser niet teveel naar links was uitgeweken omdat hij juist een ander gepasseerd had. Voorts zeide hij dat dit transportbedrijf, dat door de verdachte en zijn reeds enigszins bejaarde vader wordt uitgeoefend, indien de rechtbank inderdaad tot straffen in deze geest overgaat, totaal geen levenskansen meer heeft. De presi dent maakte hier een interruptie, waaruit bleek dat hij de wielrijders, die op de weg door de verdachte tegemoet gereden werden, ook niet veel levenskansen gaf. De rechtbank zal op 27 October uitspraak doen. United Press meldt uit Singapore dat de politie in Malakka en Singapore opdracht heeft gekregen scherp uit te kijken naar Westerling, die zich „ergens tussen Aden en India" zou bevinden op weg naar Indo nesië via Singapore. Hoewel Westerling als Nederlands bur ger geen visum nodig heeft, zal hem niet worden toegestaan om aan land te gaan. Volgens de politie wil Westerling Indone sië bereiken vóór de einduitslag van de verkiezingen daar bekend is om overleg te plegen met leiders van de Daroel Islam in West-Java. Directie Shell-laboratorium. De direc teur van het Koninklijke Shelllaboratorium te Delft, prof. ir. J. J. Broeze, zal op zijn verzoek met ingang van 1 November de Bataafsche Petroleum Maatschappij verlaten wegens het aanvaarden van het president- directeurschap van de N.V. Electrotechnische industrie v./h. W. Smit en Co. te Slikker veer. Dr. H. H. Mooy is tot zijn opvolger benemd. Na zijn repatriëring uit Indonesië heeft de heer H. Hilling de functie van direc teur van Shell Nederland N.V. weer op zich genomen. „RECLAME IS, precies als de film en de televisie, een massa-medium; een middel dus om bepaalde gedachten aan zoveel mogelijk anderen over te brengen. De vraag rijst of men daarbij wel van een culturele verantwoordelijkheid kan spreken en op wiens schouders die verantwoordelijkheid dan moet komen te rusten. Films en televisie zowel als reclame, worden namelijk niet door een Êersoon maar door verschillende groepen van perspnen gehanteerd die er allen epaalde en dikwijls tegenstrijdige belangen bij hebben. Toch kan bijvoor beeld een film niet ontstaan zonder een producer: de centrale figuur, die aller belangen zo moet weten te rangschikken dat noch de kunstzinnige wensen, noch de financiële mogelijkheden geweld wordt aangedaan. Zo is het, mutatis mutandis, ook met de reclame-„producer", de man dus, die de brug slaat tussen de gedachte van zijn opdrachtgever en de vorm die er door de scheppende kunstenaar aan gegeven wordt. Hij moet dus zowel diplomaat en zakenman als kunstenaar zijn een veelzijdigheid die alleen te verwerven is wanneer de reclame-producer een wetenschappelijke scholing kan krijgen, die niet alleen diepgaande economische, psychologische en sociale studies dient te omvatten, maar ook grote aandacht moet besteden aan cultuurhistorische en aesthetische kennis. Aldus gewapend kan de reclameman niet alleen cultureel gezag bij zijn opdrachtgever verwerven, maar tevens, in het contact met de scheppende kunstenaars, de nieuwe maccenas worden". Met deze conclusie besloot vanmorgen, op de tweede dag van het congres van het Genootschap voor Reclame, prof. dr. N. R. A. Vroom, hoogleraar-directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, een belangwekkend referaat over de cul turele verantwoordelijkheid van de recla me. Hij ontwikkelde daarin voorts de stel ling, dat de hedendaagse cultuur „een mas sacultuur geworden is met de stationskiosk, de reclamezuil en het televiesiescherm als uiterste grenspalen". Dit brengt met zich mee dat de scheppende kunstenaar zich veelal niet meer de luxe kan veroorloven, zich permanent in het isolement van de vrije kunstuiting terug te trekken, maar dat hij „zo nu en dan wat massacultuur water in zijn ivoren toren-wijn doet", hoeft op zichzelf nog geen trouwbreuk aan het kunstenaarschap te zijn. Het verschil tussen Kunst met een hoofd letter en kunst met een kleine k is name lijk eerder gradueel dan principieel. De populaire scheiding tussen kunstenaars die te weinig en te veel naar de kapper gaan, is een romantisch overblijfsel uit het mid den van de vorige eeuw, toen de kreet „l-'art pour l'art" allerwege werd gehoord. Maar de kunstwerken in die tijd ontstaan, bereikten het publiek alleen maar bij de gratie van een grote commerciële exploita tie die appelleerde aan de sensatielust van het publiek. „Nana had voor het Parijse publiek anno 1900 bepaalde aantrekkelijk heden, die niet zo zeer verschillen van de sex-appeal der „pin-ups" van thans", aldus prof. Vroom. Natuurlijk is het cultureel onverant woord, voor de uitingen der massa-media dezelfde normen aan te leggen als voor de unica der kunstzinnige topproductie, maar ook de „commerciële kunst" kan haar bestaan rechtvaardigen door wansmake lijkheden, hfumbug en kitsch uit te bannen en er een aannemelijke vormgeving voor in de plaats te stellen. De scheppende kunstenaar van heden zal de specifieke eisen der massa media moeten leren ken nen en er zich bij aanpassen, waarin slechts ten dele door het onderwerp voorzien kan worden. Ook hier is de praktijk, zo besloot prof. Vroom, de beste leermeester. Gistermiddag heeft dr. ir. B. Bölger voorzitter van het Verbond van de Ne derlandse groothandel een inleiding gehou den over de verantwoordelijkheid van de reclame ten aanzien van de ondernemer, waarin hij erop wees dat er zijns inziens door tal van ondernemingen en ook door het hoger onderwijs in Nederland nog veel te weinig aandacht besteed wordt aan de methoden van marktonderzoek, ver koopsontwikkeling en reclame. Hij bepleit te in dit verband de wenselijkheid dat bijv. de Technische Hogeschool haar studenten in deze zaken grondiger zou gaan instru eren bij de studie der bedrijfseconomie. Dr. Bölger sprak voorts over de verschil lende systemen van reclame-budgetering en wijdde ook aandacht aan wat hij noem de het specifieke „gezicht" dat de reclame aan een onderneming kan geven. „Het cre- eren van een goed herkenbaar karakter in wij deze macht niet kunnen missen, maar we zijn menselijk genoeg om te begrijpen dat we haar nooit mogen misbruiken. Aan u, reclamemensen de taak, die macht op een peil te brengen waarvan men getui- ken kan: „reclame in Nederland is sociaal, ethisch en cultureel verantwoord". De laatste referent van gistermiddag was de heer Ch. Schlaepfer, voorzitter van de Zwitserse Bond van Adverteerders wiens boeiend betoog een der glanspunten van de eerste congresdag was. „Ik heb de laatste tijd veel in Amerika rondgekeken", zo vertelde hij, waar de reclame luider, omvangrijker en schreeuweriger is dan waar ook ter wereld, en men zich daarbij ongerust afvraagt of deze mallemolen der hogedruk-verkooptechniek nog wel enige zin heeft. Wij in Europa hebben gelukkig rustiger en beschaafder methoden, maar ook bij ons is de reclame een machtsfactor geworden die vele gevaren in zich bergt. Eén daarvan is de toenemende specialisa tie-neiging in ons vak die maar al te gauw tot betweterigheid en zelfingenomenheid leidt, waardoor wij vaak niet voldoende begrip meer kunnen opbrengen voor de grondslagen van onze dienende taak, noch ook voor de specifieke behoeften van een bepaalde opdrachtgever. Volume is niet de hoogste wijsheid in het reclamewezen, zoals bijv. de ervaringen van vele dagbladen bewijzen, die steeds meer advertenties en bijgevolg steeds om vangrijker kranten aan hun lezers voor leggen. Maar wie bewijst dat het publiek die overladen kranten met evenveel aan dacht leest als de dagbladen van een nor male omvang, waarin de advertenties en de redactionele kolommen elkaar niet we derzijds dreigden te „verdrinken"? De heer Schlaepfer althans had er zijn twijfel over. Het publiek wil kopen en het houdt van reclame, zo meende hij, maar als men het overvoert, kweekt men tegenstand. Wij moeten uitvinden wat het verlangt en hoe het zijn reclame wenst, opdat we ons doel niet voorbijschieten. Hoe weinigen reali seren zich bijv., zelfs in ons vak, dat tach tig tot negentig percent van de potentiële kopers vrouwen zijn en dus „als vrouwen" benaderd willen worden? Wie om de gunst van een vrouw werft, dient zich natuurlijk niet aan als „de sterkste, de beste en de mooiste man van de wereld" hij zou onverbiddelijk de bons krijgen. Maar als wij diezelfde vrouw iets verkopen willen dan maken wij wel die tactische fout met het resultaat dat wij eveneens een blauwtje lopen. Vrouwen houden niet van reclame die zichzelf op de borst slaat en zij houden er evenmin van enkele uit zondering daargelaten om hoogdravende of snobistische advertentieteksten te le zen. Eigenlijk stellen zij maar heel weinig vertrouwen in alle reclame-aanprijzingen maar als men de juiste vorm en de goede bewoordingen vindt, dan kan men haar argwaan steeds weer overwinnen. Maar bedrieg haar niet met onware reclame, want ook in het zakenleven wenst de vrouw op haar partners aan te kunnen en dat is au fond geen onredelijke eis. Wie zich aan deze spelregels houdt en de moeite neemt te onderzoeken wat de consument werkelijk nodig heeft, die kan door doelmatige, waardige en waarachtige reclame een vaste band scheppen, tussen producent en „kopend publiek" en daar door zelfs op verantwoorde wijze nieuwe alle reclameuitingen is voor ieder bedrijf behoeften scheppen, aldus de Zwitserse een gebiedende eis", zo betoogde hij, „ech ter met dien verstande dat dit „gezicht" dan ook in overeenstemming met de wer kelijkheid en geen mombakkes-camouflage behoort te zijn, die bij het démasqué on vermijdelijk tot teleurstelling leidt". „Wij ondernemers", zo eindigde deze in leider, „hebben de reclame leren kennen als een invloedrijke macht; wij weten dat expert, die voorts concludeerde, dat het reclame-vak door internationale samen werking in deze geest zelf de excessen in eigen boezem moet uitsnijden. Zijn wel sprekend betoog werd met een langdurig applaus beloond. Een levendige discussie over het bespro kene besloot het officiële gedeelte van deze eerste congresdag.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15