ZE VEN DA GEN De zaak-Schoen thans door rechtbank behandeld Schakende lezers van Haarlems Dagblad/OHC wonnen zes partijen Tachtig jaar Dans- Academie J. C. Martin Proefproces sigarettenautomaten Officier: „Zakenbelangen er buiten verdediger: „die overheersen juist NEUROTONIC Theo Kroes kwam terug uit het Vreemdelingenlegioen Van mensen eo dingen onder de Daoiiaatjes Oók Martin dertig jaar geleden 15 Padvinders zwommen in Stoop's bad Herfstwandeltocht Schoolvoorstellingen en cursus in filmbegrip Ook in Bloemendaal gasprijs ongewijzigd Uitreiking van 76 E.H.B.O.- diploma's in Kegelbond Sport in 't kort Bridge-school D uivenliefheh hers uit Curagao Jeugdzorg Hoed-of), hoed-af St. Nicolaasfeest Muziek als geneeskunst Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMüCHE COURANT 99 99 Het proefproces inzake de toelaatbaar heid van sigarettenautomaten in Haarlem, dat is uitgelokt door de sigarenhandelaar P. J. Schoen met juridische bijstand van mr. J. Roggeveen, werd Donderdag Iaat in de middag in beroep voortgezet voor de Haarlemse rechtbank. Opnieuw betoogde de heer Schoen in de verdachtenbank, dat volgens hem het ar tikel onder het hoofdstuk Volksgezondheid in de Politieverordening, waarbij het heb ben van automaten voor rookwaren ver boden is, niet rechtsgeldig kan worden geacht. Deze automaten worden overal in het land toegestaan met uitzondering van de gemeenten Alkmaar, Aalsmeer en Haar lem. De hele winkelsluitingsbepalingen in deze bi-anche worden krachteloos gemaakt doordat de verkoop van sigaretten in de café's en restaurants en (op de sluitings middagen) in sommige zelfbedieningswin kels rustig doorgaat. In het bijzonder vestigde de heer S. de aandacht op het stalletje bij de Stations uitgang, dat, naar hij zeide, van de slui tingsuren der winkels dermate profiteert, dat het een omzet heeft, die tussen de f 8.000 en f 10.000 per week schommelt en dus vier keer zo groot is als die van de grootste zaak in Haarlem. Het argument, dat destijds bij de invoeging van het be twiste artikel in de verordening gold: de vrees voor het gebruik ervan door min derjarige kinderen, aan wie ook in de winkel geen rookwaren mochten worden verkocht, is naar de heer S. zeide, ook krachteloos geworden, nu de meeste si garenwinkels zó aan kinder-klantjes handelend in opdracht van hun vader gewend zijn, dat zij er meestal snoepjes voor voorradig hebben. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte het vonnis van de kantonrechter in deze zaak (een boete van f 11, subsidiair 2 dagen) zo duidelijk gemotiveerd, dat hij er niet gaarne iets aan veranderd zou zien. Het accentueert de oorspronkelijke opzet: handhaving van openbare orde en de goede zeden juist ook hier, op het punt van de volksgezondheid. Het argument van de gevreesde onbillijke concurrentie, dat de bonden tegen het automatensysteem in Haarlem aanvoeren, is er terecht volkomen buiten gebleven. De officier van justitie wilde overigens in de strafmaat beter doen uitkomen, dat het hier een proefproces geldt: hij eiste een geldboete van één gulden, subsidiair een dag hechtenis. Mr. J. Roggeveen wees in zijn uitvoerig gedocumenteerd betoog op verscheidene arresten van de Hoge Raad en de beschou wingen van toonaangevende juristen daar over. Daarin meende hij een duidelijke tendenz te zien naar een wijziging van de gemeentelijke competentie in dit opzicht. De vrees voor onbillijke concurrentie speelt in deze hele zaak een dominerende rol, aldus mr. Roggeveen. Dat is nergens duide lijker gebleken dan bij de behandeling van dit deel van de verordening in de ge- ADVERTENTIE In Stoop's Bad in Overveen werden Don derdagavond de jaarlijkse zwemwedstrij den gehouden voor het district Haarlem van de Nederlandse padvinders Na een openingswoord van hopman Pool, districts commissaris van het district Haarlem, werd onder leiding van zwemclub „Haarlem" in een vlot tempo een programma van ruim 20 zwemnummers in twee uur afgewerkt. Het programma werd afgewisseld door een demonstratie zwemmend redden door de Bloemendaalse Reddingsbrigade. We hadden overigens van de padvinders verwacht dat de uitvoering van de school slag geheel volgens de regels zou zijn. Het geen niet zo was. Waren op deze wedstrij den de reglementen op zwemgebied toege past dan zouden er heel wat diskwalifica ties gevallen zijn. Daar het in de bedoeling ligt om in Haarlem de nationale kampioen schappen van de padvinders te verzwem- men, menen we hierop wel de aandacht te moeten vestigen. Het uitvoerige programma werd overi gens in een vlot tempo afgewerkt met medewerking van de zwemclub „Haarlem," die de technische leiding verzorgde. Het voor de eerste maal verzwommen nummer tien maal vijfentwintig meter schoolslag estafette voor alle leden van de padvinders- groepen had veel succes en zal in het ver volg wel altijd op het programma van de districtszwemwedstrijden worden geplaatst. Voor de Bakenessergroep (3 min. 38 sec.) tikte als eerste aan de Kon Tiki zeeverken- nërsgroep in 3 min. 30,2 sec. Dezelfde groep plaatste zich als eerste op de estafettenum mers 3 x 50 meter wisselslag en 4 x 25 meter schoolslag. Het programma vermeld de ook steeds enige nummers voor leiders en voortrekkers. H. Tollenaar van groep 14 Kon Tiki werd in de leidersnummers voor onderwaterzwemmen en 100 meter school slag eerste. meenteraad. En dergelijke belangen mogen nu juist niet bepalend zijn voor het ge meentelijk beleid in kwesties als deze. Hij sprak de hoop uit, dat de rechtbank in de vele citaten in zijn pleitnota ook de ge zonde neiging van de Nederlandse wet gever zou onderkennen om onrechtvaar dige en onmaatschappelijke regelingen als deze te wijzigen en dat zij zich daarnaar zou richten. De rechtbank zal op 27 October uitspraak doen. De start van de herfstwandeltocht van de Christelijke Wandelsportvereniging „Het Spaarne" is Zaterdagmiddag tussen twee en drie uur bij gebouw Domi aan het Zand- voorterpad in Overveen ADVERTENTIE het doeltreffend zenuwkalmerend praeparaat voor deze tijd ADVERTENTIE In het kader van de filmische vorming van scholieren vinden op 17 October a.s. en op de daaropvolgende dagen in een aan tal bioscooptheaters te Haarlem en Heem stede filmvoorstellingen plaats voor leer lingen van scholen voor voortgezet onder wijs in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort. De voorstellingen beginnen om 16.30 (die in het Frans Hals-theater om 16.45 uur). Vertoond zullen worden de documentaire „Der zee ontrukt" van Herman van dei- Horst (voorprogramma) en „The Well", regie Popkin en Rouse (hoofdfilm). Voor de docenten is een cursus georga niseerd in filmbegrip. Een aantal deskundi gen zal gedurende deze cursus een inleiding houden over de verschillende aspecten van de film. Overal hetzelfde lied Ook B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad voorgesteld de gasprijs ondanks het vervallen van de omzetbelas ting ongewijzigd te laten met het oog op de sterk gestegen kosten der gasproductie. Deze stijging gaat de 4% verlaging door het vervallen van de omzetbelasting zeker te boven en, zo kondigen B. en W. aan, in dien deze stijging zich zal blijven voort zetten, zal aan een verhoging van de gas prijs niet te ontkomen zijn. Wederom hebben een aantal personen met goed gevolg de E.H.B.O.-cursussen van de Eerste Hulp Vereniging „Snelver- band" gevolgd. Op Woensdag 19 October zal de werkcommissie van „Snelverband" aan 76 cursisten het eenheidsdiploma E.H.B.O. uitreiken in de grote zaal van het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. Deze uitreiking zal een bijzonder feestelijk karakter dragen, waartoe de cabaretgroep van „De Spaarnespatters" toneelvereni ging en een goochelaar het hunne zullen bijdragen. DE ELFDE. Als elfde speler voor het Nederlands jeugdelftal, dat Zaterdagmiddag op het terrein van NAC in Breda tegen het jeugdelftal van België uitkomt, is aangewe zen Moulijn van Feijenoord. Een overzicht van het zaaltje „Zang en Vriendschap" kort na het begin van de wedstrijd tussen onze lezers en de leden van de Schaakclub Haarlem Deze maand bestaat de Dansacademie J. G. Martin en Zonen tachtig jaar. In 1875 nam Johan Godfried Martin de zaal in de Schagchelstraat over van zijn zwager S. Vestdijk grootvader van de huidige literator waar nog steeds het geslacht Martin de jeugd opvoedt volgens de oude beginselen die de dans als levensverschijnsel eigen zijn gebleven. De gestreng heid van de ongeschreven wetten der danszaalcode is misschien verdwenen, de vormelijkheid tot in het uiterste bestaat niet meer, maar de inhoud ervan de zinvolle hoofsheid en respect voor de dans als uiting van een edele levensbehoefte is gebleven en zal ook steeds het uitgangspunt zijn van de wijze, waarop het geslacht Martin de dans doceert. Het is conservatief waar de beginselen hun zin hebben behouden en progressief waar het de ontwikkeling van nieuwe vormen betreft, die de dans verrijken. „Dus geen bebop Het eerste wat men voor dansen dient te beheersen is het voetenwerk. Het is het voetenwerk ook wat Theo Kroes bezielt, pedicure-masseur. Kroes is een rustig man, die vol enthousiasme over zijn werk praat en., over zijn verleden. Hij is in de oorlogsjaren namelijk légionnair geweest, militair in het Vreemdelingenlegioen. In de rustige Krelagestraat waar hij zijn vak uitoefent, heeft hij ons op een sobere wijze belevenissen vertelt die het maar al te begrijpelijk maken dat deze man nu in de bijna doodse Krelagestraat zijn weinig enerverend beroep zo tevreden uitoefent. Toen de Duitsers Frankrijk binnenvielen was Theo Kroes in Lille; hij kon niet meer naar Nederland terug:, hij wou ook niet terug. Hij nam dienst bij het Vreemdelingenlegioen en werd verscheept naar Sidi Bel Abbes in Noord- Afrika. Na een harde op leiding was hij in Senegal en toen het Legioen onder generaal De Gaulle tegen de Duitsers onder aan voering van generaal Rom mel in het veld werd gebracht, was Kroes erbij. Tot 11 Mei 1943 vocht het Legioen in Tunis. Ameri kaans uitgerust voerde het Legioen later met zes-en- veertig landingsschepen een landing uit bij St. Rafael en daarna vocht het tot het einde van de oorlog, ten slotte in Duitsland. Na de oorlog kreeg Kroes getuig schriften van moedig ge drag van generaal De Gaulle en generaal De Vernejoul. Zijn daden werden erkend door de onderscheiding van het Croix de Guerre met palm en ster en de Médaille Coloniale. Dit is het vrij droge verslag waarmee Theo Kroes zijn bele venissen tijdens de oorlog wil weergeven. Hij praat niet enthou siast over wat hij mét het Legioen heeft meegemaakt, maar wel over wat hij er in heeft beleefd; want de kameraadschap, de sfeer in het Legioen zal hij nooit vergeten; wél de krijgsver richtingen ervan. „Er was tijdens de oorlog natuurlijk een iets vrijere discipline, al moesten wij ons dagelijks scheren, zelfs tussen twee gevechten in. Het Legioen moest altijd model zijn", zegt de nu 53-jarige pedicure-masseur. „Toen ik pas in Afrika kwam was het anders". Hij vertelt van marsen van 125 kilo meter in vier étappes. „Als je niet meer kon lopen trokken ze de grendel en de patronen uit je geweer en dan lieten ze je achter; je moést dus wel verder". Kroes tekende in 1940 voor de duur van de oorlog. In 1946 kwam hij in Nederland terug, als Statenloze. Want men ver liest de Nederlandse nationaliteit als men bij een vreemde krijgsmacht dient. Onlangs is hij echter weer genaturaliseerd. „Er waren in mijn compagnie drie Nederlanders", vertelt Kroes, „twee heb ik er zien sneuvelen". Hij beschouwt de Lé- gionnaires nog steeds als zijn kameraden. Hij kan zich opwinden als hij hoort dat jeugdige kerels, die om het avontuur in het Legioen zijn gegaan, de vlucht nemen. „Je moet nooit zonder een geldige reden er bij gaan", vindt hij. „maar als je er zit moet je je vijf jaren uitdienen. De recrutentijd is keihard, maar niet harder dan een vent verdragen kan". Dan vervalt hij in gedach ten en bijna dromerig vertelt hij van een politiepatrouille door de woestijn. „Magnifiek", zegt hij. Nu is hij pedicure-masseur. „In het begin kon ik de rust bijna niet harden". Zijn vrouw \yeet daar verhalen van te vertellen! Maar het werk bevalt hem en het is hem aan te zien. Hij is nu grijs; zijn scherp gezicht met haviksneus is minder fel als op de Legioen-foto's die hij laat zien. In zijn nek is een breed litteken. „Granaatscherf in Tunis", zegt hij. In zijn dienstboekje staat het: April 1943. „Ze laten je er niet lang mee liggen", zegt Kroes, „kijk, in April 1945 werd ik weer gewond bij Schönbruck in Duitsland; mitrailleurkogels in mijn been". En dan vertelt hij toch een verhaal: hoe hij met een ravitailleringswagen de Duitse linies binnenreed, met een andere légionnair naast zich. Die bleek echter een Duitser te zijn. „We vragen niet naar eikaars nationaliteit, je praat Frans". Deze Duitser overdonderde enkele Duitse militairen met een on herhaalbare reeks snauwerijen, Kroes keerde de wagen en onder ien hevig vuur ontsnapten zij. „Een auto moet altiid gehoorza men", zegt Kroe*. „net als je voeten". Er is namelijk een klant binnengekomen. Kroes is weer pedicure. De Dans-Academie Mar tin is een onvervreemdbaar Haarlems bezit geworden. Henri Martin (zie foto) is de laatste van de vier gebroe ders Martin, zoons van de oprichter Johan Godfried, die nog dagelijks op de dans vloer te vinden is. Bij het 75- jarig bestaan van liet dans instituut verscheen er een gedenkboek, waarin de lot gevallen van het beminde huis aan de Schagchelstraat en het geslacht Martin ge projecteerd tegen het we reldgebeuren staan beschre ven. Dat kan bijna geen en kele instelling zich veroor loven: projectie van eigen lotgevallen tegen het wereld gebeuren. Maar de geschie denis van het geslacht Mar tin verdraagt dat. De stijl van het huis en van de dans- etikette vooral ook van de dansen zelf is nauw ver weven met de wereldgebeur tenissen. De dansen dragen het kenmerk van hun tijd en de tijd wordt bepaald door zijn belangrijkste gebeurte nissen. Er kon geen dans, waar ook Ier wereld, populair worden of een der Martins was erbij om met de laatste danspassen in de benen naar Haarlem terug le keren en ze te onderwijzen. „Dansen is levenskunst" is het devies van het geslacht Mar tin en is het dan vreemd dat de stijl die in het oude huis aan de Schagchelstraat heerst onmiskenbaar Frans is? De Martins zijn meesters in de dans omdat zij de dans zien als meer dan alleen de passen, namelijk als onderdeel van de menselijke vorming. Het huis aan de Schagchel straat heeft veel feesten ge kend: hoofse feesten, waar de Quadrille, de Valeta, de sier lijke wals, het menuet, de pol ka en later de Charleston ge danst werden. Waar de heren ïalverwege het feest van joordje gingen verwisselen omdat er een klein waasje van onzuiverheid op het randje was gekomen; waar de dames van handschoenen gingen ver wisselen omdat de vingertop pen een weinig bezoedeld wa ren.. Steeds speelde het bal boekje een grote rol; soms we ken van tevoren werd er al een dans besproken! Deze maand bestaat het in stituut tachtig jaar. Een vaste datum is er niet. Henri Martin en zijn neef J. G. Martin zul len ongetwijfeld plannen heb ben „er iets aan te doen". Maar de tijden zijn veranderd, het zal ditmaal geen feest kunnen worden met sierlijke oude dan sen en dansparen in groot-te nue. Ze zullen er nog wel even over moeten denken. Oude tra dities in een eigentijds feest verwerken. Het valt niet mee. De Martins hebben onze groot ouders nog dansen geleerd De Bridge-Academie uit Amsterdam zal op Maandag 17 October in Brinkmann, Grote Markt, een bridge-cur- sus beginnen onder leiding van de heer J. C. Eyking. Ook de bridgemeester Filarski zal op een der avonden spreken. Hij heeft de cursus samenge steld voor beginners en enigs- zins-gevorderden. Men kan zich opgeven bij de heer Eyking, Kinderhuissingel 62, tel. 18543. Van de 21-jarige Stanley Eijma, en zijn 15-jarige broer Harold stond vorige maand een verhaaltje in het Duitse blad „Oberhausener Stadtanzeiger". Het tweetal vertoefde daar om duiven aan te schaffen, waar mee zij hun collectie in Cura gao wat nieuw bloed willen geven. Het tweetal woont met zijn ouders in pension Cen trum, Grote Houtstraat. Vader Eijma is politieman op Curagao en komt eenmaal in de zes jaar naar Nederland voor vacantie. Op 11 Juni is het gezin geko men, op 22 December aan vaardt het de terugreis. Wij hebben Stanley even gespro ken. Hij is leerling-machinist. Behalve van duivensport houdt hij van onderwatervissen. Naar aanleiding van de re portage over ,,'t Clubhuis naast d' Appelaar" in onze editie van verleden week Zaterdag ves tigt de hoofdleider van het huis, de heer C. Wijnberger, er nog eens de aandacht op, dat de termen „asfaltjeugd", „mas- sajeugd" of „jeugd uit maat schappelijk zwakke milieu's" niet meer gebruikt worden, maar samengevat worden on der de naam jeugdzorgwerk. En de heer Wijnberger ver volgt: „Speciaal omdat het Van zuid tot noord, van oost tot west Kent men de vier Martins heel best, Professors in het dansen. En iedereen, die hen ontmoet, Prijst hoog hun altijd vluggen voet. Vlecht hun nu lauwerkransen. Vandaag juist vijftig jaar gelóen Is hier hun vader, heel alleen, Zijn school op komen richten. Die was vanzelf lang niet zoo groot Als wat, nog even vóór zijn dood, Zijn zoons hier mochten stichten. Maar vader hielden zij in eer, En legden heden bloemen neer Op 't graf, voordat zij feesten. Ziedaar voorwaar een edel doel, Bewijs ook van meer fijn gevoel Dan men vindt bij de meesten. Het viertal. Johan en Martijn, Henri en Simon gaan de lijn Van het Instituut vervolgen. En daar de dagen vluchtig vliên, Is weldra weer een jaar of tien Door Vader Tijd verzwolgen. Danst, waarde broeders, lustig voort. Flink, elegant, gelijk 't behoort, Om 't jonge volk te leeren En ook de oud'ren: tot besluit Denk ik hier "n nieuw werkwoord uit Gaat voort, martiniseeren TOM DE RIJMER Haarlem's Dagblad 29 October 1925 kind in ons clubhuis als in dividu beschouwd wordt en omdat wij proberen alle jon gens en meisjes van welke ge zindte of van welke sociale in dicatie ook van de straat te houden, zouden deze termen tot misverstand aanleiding kunnen geven". In de Krantenleeszaal van de Stadsbibliotheek, zagen wij op de grote leesborden met de voornaamste dagbladen twee keer een bordje met de woor den „Aan de heren-bezoekers wordt verzocht hier bloots hoofds te vertoeven". Die bord jes troffen wij bij het Alge meen Handelsblad en Het Fi nanciële Dagblad. Waarom, zo vragen wij nog altijd. Wij heb ben helemaal niet de neiging onze hoed uitgerekend voor dié bladen op te houden. Wij hebben trouwens helemaal geen hoed. De Nederlandse Onderwijzers Vereniging, afdeling Haarlem, organiseert ook dit jaar weer een St. Nicolaasfeest; nu voor de 44ste maal. Het feest is voor meer dan 10.000 kinderen van lagere scholen, die in het Con certgebouw een uiterst genoe- gelijk programma krijgen voorgezet. Vorig jaar daalde de op brengst van de collecte een weinig. De organisatoren roe pen dringend op tot milde ga ven. Binnenkort komen de col lectanten weer langs de huizen. Leg uw bijdrage klaar! Het is voor een der mooiste feesten, die deze stad kent. Het Haarlems Artsen-Ka merorkest heeft gisteren te Rotterdam een uitvoering ge geven van het pianoconcert voor twee piano's in c kl. t. van J. S. Bach. Het was ter gelegenheid van het congres van de Kon. Ned. Mij. tot Be vordering der Geneeskunst. Naar men ons mededeelt was de uitvoering geneeskunst bij uitstek. De artsen dr. C. C. Ridder van Rappard en N. Spits waren solisten. Het orkest bestaat nu een jaar en oefende eenmaal per veertien dagen onder leiding van Albert de Klerk, die als niet-arts niet mee mocht naar Rotterdam. De laatste maand is elke week geoefend. Het re sultaat was een enthousiast Rotterdams publiek en het voornemen bij de artsen nog méér te musiceren. Dagblad/O.II.C. hun krachten met de leden van de Schaakclu In het stokoude zaaltje van „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat hebben dertig lezeressen en lezers van Haarlems emeten Haar lem, die evenals verleden jaar al hun krachten moesten inspannen om de naam van de schaakclub hoog te houden. Direct na het beginsignaal van de wedstrijdleider, de heer J. C. Haan Jr., heerste er in het zaaltje het zenuw achtig zwijgen, dat alleen onderbroken werd door het tikken van de schaak- klokken en het geluid van vallende stukken in de doosjes. Zo speelden zij dan, de enthousiaste, de voorzichtige, de snelle, de bedachtzame, de voorzichtige en de overmoedige schakers, allen doordrongen van de wil om in deze massawedstrijd een zo goed mogelijk resul taat te behalen. Nu lukte het uitstekend, want toen omstreeks half twaalf de laatste partij geëindigd was kon de heer Haan mededelen, dat onze lezers niet minder dan zes partijen gewonnen en drie remise ge speeld hadden. Overigens een uitstekend resultaat van de huis-schaker, die in tegen stelling tot de competitiespelers slechts af en toe thuis het bord en de stukken te voorschijn halen. Toen alle wedstrijd formulieren ingele verd waren begon voor de leden van de Schaakclub waarschijnlijk het belangrijk ste gedeelte van de avond, want geruime tijd hebben zij zich nog bezig gehouden met het na-schaken waarbij vooral de hoofdklassespeler de heer J. Blokker, de toeschouwers allerlei goede raadgevingen gaf. Wij weten dus nu, dat vooruitzien in de meeste gevallen winnen betekent, dat wij nooit een stuk mogen offeren als we er in het eindspel een voorstaan, en dat we nooit in de opening alles thuis moeten hou den terwijl de loper van de ene kant van het bord naar de andere zijde wordt ge jaagd. Dit is fout en onomstotelijk werd aangetoond, dat de Haarlems Dagblad schakers zich diverse malen aan deze fou ten hadden schuldig gemaakt. Zo niet de heer P. Groenewoud, die zon der blikken of blozen tegen M. Rumpff een Russische variant van het Nimzo-Indisch opbouwde en daarna vervolgde met een aanval op de zwarte koningsvleugel. Na 31 zetten was de zaak bekeken en toen konden de na-schakers zich verbazen over de ver rassende intelligentie van de heer Groene woud. Nu was deze lezende schaker niet de enige, die het er zo goed afbracht, want ook bijvoorbeeld mr. J. Jansonius moest zijn meerdere erkennen in zijn zeer jeug dige tegenstander, die winst haalde uit een pionnen-eindspel. Natuurlijk ging het niet allemaal zo vlot voor onze lezers. Na zeven minuten was er bij de Schaakclub Haarlem al een overwin naar en ook in de meeste revanche-partijen bleken de competitieschakers bijzonder sterk. Prijzen Toen alle partijen waren geanalyseerd kon de heer Haan de prijzen gaan uitrei ken. De heer Groenewoud kreeg de presta- tieprijs voor de mooiste partij, beschikbaar gesteld door de directie van Haarlems Dag- blad/O.H.C. H. Berkhout, die van mr. Jan sonius won, kreeg de eerste prijs en J. Wol- ters, die Van Tongeren versloeg ontving de tweede prijs. Eervolle vermeldingen kre gen de volgende schakers van Haarlems Dagblad/O.H.C., die hun partijen in winst of remise omzetten: Cohen RodriguezD. Halberstadt 10; KnopperKuup 10; G. RoeleveldA. Hovenkamp 10; Van WaardVan Es /zVz', De GrootJ. Vrijer Vz'/2 en C. A. BraunP. Fris VzVz- Tenslotte laten wij hieronder de partij tussen P. Groenewoud (wit) en M. Rumpff (zwart) volgen. 1. d4 Pf6; 2. c4 g6; 3. Pc3 Lg7; 4. e4 d6; 5 Ld3 0-0; 6. Le3 Pbd7; 7. f3 h6; 8. Dd2 Kh7; 9. Pe2 e5; 10. d5 b6; 11. 0-0-0 a5; 12. Lc2 Pc5; 13. g4 Ld7; 14. h4 d4; 15. a3 Pb3t; 16. LxPb3 axLb3; 17. g5 Pg8; 18. gxh6 Pxh6; 19. h5 g5; 20. Lxg5 Dc8; 21. Tdgl f5; 22. Le7 Tg8; 23. Tg6 f4; 24. Tngl Le8; 25. Tg2 Dd7; 26. Lg5 Lxh5; 27. Del Lxf3; 28. Th2 Df7; 29. Dh4 Dg6?; 30. Lxh6 Dxh6; 31. Txg7 zwart geeft op. HAARLEM, 13 October 1955 ONDERTROUWD: 13 Oct., W. Slebe en D. A. D. van der Putten. GEHUWD: 13 Oct., W. Schreuder en W. Borst; P. H. J. Lans en M. W. Hameetman; W. Fortgens en J. T. Berkhout; J. F. J. West hof en B. Koopman. BEVALLEN van een zoon: 11 Oct., M. J. TimmermanPastor; 12 Oct., M. J. Vermaas Keizerswaard; H. Petrovic—Nijman; 13 Oct. M. A. JordensKaldenbagh; A. E. van KrimpenKruidenberg; W. A. Sonnevelt Groes. BEVALLEN van een dochter: 11 Oct., E. J. M. Kuenende Reus; 12 Oct., A. M. Duin— Jansen; W. M. E. StockmannSmit; M. M. A. van RoonRooijers; 13 Oct., G. Horn van Leeuwen; F. H. G. J. M. den Boer—Cor- nelissen; F. H. Th. HoutKoster. OVERLEDEN: 11 Oct., H. Baars—van Soest, 62 j„ Beukenstraat; 12 Oct., J. J. Lem- mens, 57 j„ Oostvest; P. van Santé, 79 j., Papentorenvest.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 17