i Haarlem zetel van nieuwe internationale organisatie van sierteeltgewassen LIVORNO S B. en W. willen tegemoetkomen aan wensen van omwonenden Kort en bondig Opgericht met het oog op Europese landbouzvintegratie Hoge trek is moeilijk waar te nemen Bloemendaal Duyvis' Belangwekkend jongerenconcert Vrouwenkoor onder nieuwe leiding Hartelijke huidiging van M. van Norde 17 SHERRY DRY PALE Agenda voor Haarlem De vogeltrek Instelling Huurcömmlssie Uitbreidingsplan Oosterduin Vraag naar het merk Oorzaak onbekend van brand in de Wilhelmina- straat Kraanvogel behoorde thuis in Heiloo Kwart eeuw werkzaam in stadskwekerijen Ook verlichting in de Gier straat en Amsterdamstraat Hoger beroep tegen vonnis en aanklacht tegen getuige Vijftien maanden wegens verduistering Brandweer maakte acetyleen-cylinder onschadelijk Breder wandel- en fietspad van Brederodelaan Scheepvaart VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT IN HET GEBOUW van de Bond van Bloembollenhandelaren aan het Kenaupark te Haarlem is thans het secretariaat gevestigd van een nieuwe internationale organisatie van handelaars in siergewassen, de Fédération internationale des com- mcrcants des produits horticoles. Voorzitter van deze organisatie is mr. F. J. D. Theyse en secretaris mr. F. J. D. Theyse jr. Doel van de organisatie: „Er te zyn als de landbouwintegratie een feit gaat worden". Het is namelyk zo, dat de berichten over de landbouwintegratie, waarin minister Mansholt een belangrijke positie inneemt, wel niet duiden op een sensationele voortgang, maar men werkt toch rustig en constant door. Men is er'vast van over tuigd, dat eens de weg naar een internationale gemeenschap of zeer nauwe samen werking zal worden gevonden. Mr. Theyse, die van het begin af aan deze inter nationale ontwikkeling gevolgd en er ook by betrokken is, vond het een onprettige gedachte als de handelaren in tuinbouwproducten op een gegeven ogenblik voor een fait accompli zouden komen te staan en dus niets te vertellen zouden hebben bjj beslissingen over hun branche. Dit is namelijk wel het geval geweest in de Kolen- en Staal Gemeenschap. Om dit te vermijden heeft hij het initia tief genomen tot het oprichten van een internationale organisatie van handelaren in tuinbouwproducten. Nu kan worden ge zegd, dat dit gelukt is. De oprichtingsver gadering is 30 April te Hillegom gehouden en nu reeds sluiten steeds meer landen zich hierbij aan. Een succes noemde mr. Theyse het toetreden van Engeland. Dit land houdt zich, zoals bekend, meestal ver van con tinentale organisaties. De heer J. Brown heeft zitting in het voorlopige bestuur. Verder hebben hierin zitting dr. E. Pogge voor Duitsland, L. Denver voor Frankrijk en België, E. Kibenich voor Scandinavië en H. Homan voor Nederland. Deze nieuwe organisatie onderhoudt weer nauw contact met een veel grotere, het Conseil des Fédérations Commerciales d'Europe, waarvan de zetel in Parijs is gevestigd, die de organisaties van de han delaren in land- en tuinbouwproducten overkoepelt. Op deze wijze tracht men een organisa torische pyramide op te bouwen met de Raad van de O.E.E.S. als top. Ieder wil uiteraard zo veel mogelijk invloed uitoefe nen. Eigenaardig is, dat er al sinds jaren wel een organisatie van producenten be- ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM VRIJDAG 14 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wraak van het monster", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Robin Hood", alle leeft., 8.15 uur. Studio: ..Notorious", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: 20 uur, Concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam; solist Hans Henkemans. piano. Stadsschouwburg: 20 uur. Charlotte Kohier in „Frasquita". Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit, Le zing over „arbeidstherapie voor zieken" door mevrouw C. EisenloeffelMc.Donald. Brink- mann: 20 uur, Frans lezing door de heer M. S tériade. ZATERDAG 15 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Betaalde Liefde", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De wraak van het monster", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Robin Hood", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Notorious", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater" voert op „Dana Losita". Brink- mann, 16 uur, Dertiende Tafelronde der O. R. G. stond, de Association Internationale des Producteurs Horticale. Deze organisatie heeft deze zomer een groot congres in Den Haag gehouden. Voor de handel was het wat onprettig te ervaren, dat deze heren een voortdurend internationaal contact wilden onderhouden, waarbij men ook problemen als import en export, bescherming door minimumprijs regelingen, leverings-, betalings-, verpak- kingsvoorwaarden, douaneformaliteiten en zovoorts zou bespreken. Ook de handel heeft hierbij wel enige belangen en dus werd het noodzakelijk dat ook deze een grote internationale organisatie ter be- De post aan de binnenduinrand zag van ochtend slechts 13 vinken en kepen, 2 zanglijsters en 10 spreeuwen. De post aan het einde van de Zeeweg meldde helemaal geen trek. De oorzaak hiervan is niet ge legen in het feit, dat het alleen hier mistig is, maar dat ook in het achterland tot ver in Duitsland des morgens dikke mistvel- den voorkomen. De vraag is nu: is er deze week zeer hoge trek geweest met dit mooie stille weer? Dit hebben de waar nemers van de vogelwerkgroep niet kun nen constateren daar zij niet over de juiste veldkij kers en niet over de tijd beschikken. Het is mogelijk, dat ?r in het begin van de week wat zeer hoge trek geweest is, de enkele vo gels die toen uit zee landinwaarts kwamen vliegen kunnen er op duiden. Verder moet men wachten op gegevens van Engelands Oostkust of men daar de vinken heeft zien aankomen. De zeer hoge trek vindt meestal plaats met Noordoosten wind en de mist, die de laatste dagen des morgens over heel. Euro pa hangt houdt de vogels wel aan de grond. Zij vliegen niet graag met mist omdat ze het contact met de grond verliezen. Dit contact blijkt nog altijd een zeer belang rijk oriëntatiepunt te zijn. Soms vliegen zij boven de mistbanken en kunnen zich dan oriënteren aan er boven uitstekende torens en dergelijke. Dit is in Den Haag geconstateerd toen de posten op de grond geen trek meldden en iemand op een toren een stroom van vinken zag langs vliegen. Dinsdag was dit ook enigszins het geval op de Zeeweg, toen de grondmist maar tot enkele meters hoogte was en de vinken er boven vlogen. Soms vliegen ze ook onder de mistbanken door. vlak boven de grond. Ook des nachts houden de vogels graag contact met de grond. Juist met mist zijn de vuurtorenlichten het gevaarlijkst wan neer deze boven de nevels uitsteken. Zo vloog deze week in IJmuiden. waar zelden vogels als vuurtorenslachtoffers vallen, een torenvalk tegen de toren aan doordat zijn contact met de grond door de grond mist verbroken was. Ook de Bloemendaalse raad zal in zijn eerstvolgende vergadering een Huurcom- missie instellen, die zal moeten beslissen op verzoeken van huurders van woningen, waarvan de huurprijs met ingang van 1 September met vijf percent is verhoogd. In de voordracht voor de samenstelling van deze commissie is rekening gehouden met de wenselijkheid, dat zowel de huur ders als de eigenaren-verhuurders zijn vertegenwoordigd. Zij ziet er als volgt uit: P. J. Vuyk, voorzitter, G. J. J. M. Elde- ring, vice-voorzitter, J. de Jong Czn., vice- voorzitter, Jhr. R. Barnaart, C. M. Boel houwer, en als plaatsvervangende leden: Mr. A. Bos, Joh. Lourijsen, J. L. Prins en D. Roos. Op 16 Juni van dit jaar besloot de raad wing mogelijk te maken dan tot dusverre voorlopig vast te stellen een tweetal par- reeds het geval is op grond van de thans :<cle uitbreidingsplannen in onderdelen „Oosterduin" voor enkele percelen grond, gelegen ter weerszijden van de Vondellaan te Aerdenhout. Tegen dit uitbreidingsplan is een be zwaarschrift ingediend door de heer J. E. Simon van Leeuwen en zeven anderen, allen wonende te Aerdenhout. Zoals uit dit adres blijkt, betreffen de bezwaren van réquestranten uitsluitend dat gedeelte van het ontwerp, waar blokken van ten hoogste twee eengezinswoningen mogen worden opgericht, terwijl het op te richten aantal dezer blokken ten hoogste drie mag bedragen. Realisatie van dit gedeelte overeenkom stig de ontworpen voorschriten zou volgens hen ertoe leiden dat op de oorspronkelijke opzet van „Oosterduin" als woonwijk ern stige inbreuk wordt gemaakt, mede gelet op de verdere verkaveling van deze gron den, waartoe verwezenlijking van de on derhavige plannen toch reeds leiden. Ofschoon de bepalingen van tot het plan behorende bebouwingsvoorschriften niet beogen een andere (intensievere) bebou- bestaande bebouwingsvoorschriften, welke op deze gronden, behorende tot de bebouw de kom van Aerdenhout, van toepassing zijn, zodat de door requestranten gevreesde soort bebouwing reeds gedurende tal van jaren tot stand gebracht had kunnen wor den, vinden B. en W. van Bloemendaal het geen bezwaar, gelet op de bebouwing met vrijstaande eengezinswoningen,welke langs de Bellamylaan is ontstaan, om aan de naar voren gebrachte wensen in zoverre tege moet te komen, dat op de gronden langs de Bellamylaan, tussen de bestaande bebou wing en de ontworpen verbindingsweg tus sen Juliana van Stolberglaan en Borger- weg, uitsluitend enkele eengezinswoningen worden gebouwd. Voor het aan de Westzijde van vorenbe doelde geprojecteerde verbindingsweg ge legen hoekterrein vinden B. en W. het ech ter wel gewenst de bouw van een dubbel woonhuis te handhaven met het oog op de grootte van dit hoekperceel en de ligging tegenover de groep van tien kleine wonin gen aan de Juliana van Stolberglaan. schikking kreeg om de wensen te uiten. Mr. Theyse is van oordeel dat de Euro pese economische samenwerking ook kan leiden tot een Verenigd Europa. Misschien zelfs vlugger dan langs de politieke weg. Insiders zijn het over deze vraag echter nog niet eens. Uit alles blijkt wel, dat er hard wordt gewerkt aan een Verenigd Europa, want wat wij hier schreven is slechts een klein onderdeel. Zij die hierbij betrokken zijn zijn echter vast overtuigd van het slagen van deze poging. Alleen, het zal niet van vandaag op morgen gebeuren. ADVERTENTIE De totaal oplosbare kunstmest voor kamerplanten. Uitsluitend in poedervorm De Haarlemse recherche heeft een nader onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand in de zolderkamer van perceel Wilhelminastraat 46. Aanvankelijk ver moedde zij, dat peukjes sigaretten in een kachel waren geworpen. Het dienstmeisje verklaart echter, dat zij niet gerookt heeft of vuur gebruikt heeft op de zolderkamer. Kortsluiting is niet uitgesloten, hoewel het niet mogelijk was dit vast te stellen. De oorzaak is dus nog onbekend. De kraanvogel, die Woensdagmiddag nabij Spaarndam door de heren Weiland van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren, gevangen was, behoorde aan de R.K. Psychiatrische Inrichting Sint Willi- brordus te Heiloo. Vanmiddag is de vogel, die reeds een verblijfplaats in de herten kamp te Haarlem had gekregen, naar Hei loo overgebracht. ADVERTENTIE esneden rauwe andijvie, vermengd met appelpuree en een scheut Livorno is een lichte en smakelijke stamppot. 96 ct. p. fles. Het Comité voor Jonge Toonkunstenaars dat nu omgedoopt is tot Haarlems Comité voor Kamermuziek, trof het, wat de be langstelling betreft, op zijn eerste avond bijzonder goed, want de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum was Donderdag geheel bezet. Er werd gemusiceerd door drie jongeren: de fluitiste Wies van ter Tholen, de violiste Wilberna Bijvoet en de pianiste Justine Koot, welke laatste uiter aard de omvangrijkste taak had. Er kan aan toegevoegd worden, dat zij met haar prachtig beheerst solospel in twee num mers uit Bach's Wohltemperierte Klavier en met haar aandeel in het samenspel de meest overtuigende indruk maakte. Wies van ter Tholen maakte haar entrée met een vrij vlot gespeelde fluitsonate van Michel Blavet, de fluitvirtuoos uit de acht tiende eeuw, van wie verteld wordt dat hij zijn instrument links in plaats van rechts bespeelde en dat hij ook werk van collega's vertolkte, wat in die tijd waarschijnlijk minder gebruikelijk was, anders zouden zijn biografen het niet extra vermeld heb ben. Dit alles is echter van geen belang, dat hij voortreffelijke fluitmuziek schreef des te meer. De fluitiste vergastte ons verder op een Sonate van Kurt Hessenberg, een componist die de vormprocédés van Hinde- mith met een mildere lyriek weet toe te passen, waardoor hij, tussen de cerebrale contrapunten in, soms een aangenaam klankgeheel verkrijgt. Het was een goede eigenschap van de vertolking, dat zij dit duidelijk belichtte. Wies van ter Tholen besteedde de nodige zorg aan de nuance ring. Zij mag echter nog streven naar een rijkere sonoriteit, vooral in de onderste octaaf. Het vrouwenkoor „Z.I.G.E.A." dat zich dit jaar zijn dirigente Rie Schouten door de dood zag ontvallen heeft een nieuwe leidster gekregen. Rie Vring-Servaas heeft de plaats van de zo betreurde dirigente ingenomen. Zij kwam hiermede voor een zware taak te staan, want het ging er om de reputatie, die het vrouwenkoor gedu rende zijn bestaan van een kwart eeuw had verworven, te handhaven. De koor leden zijn zich er blijkbaar ter dege van bewust geweest hoeveel de leiding van Rie Schouten voor het vestigen van die repu tatie heeft betekend. Want in dankbare herinnering noemt het koor zich thans Rie Schouten's Vrouwenkoor „Z.I.G.E.A.". Men kan echter moeilijk van Rie Vring- Servaas verwachten, dat zij in muzikaal opzicht het volstrekte evenbeeld van haar voorgangster zou zijn. Natuurlijk heeft zij haar eigen inzichten en die kan zij met haar uitvoeringen verdedigen. Maar uit een zuiver technisch oogpunt bezien mag men toch wel gaan verlangen, dat de nieuwe, dirigente zich zal gaan toeleggen op het voldoen aan elementaire eisen van koor zang, zoals homogeniteit in de stemgroepen, verantwoorde dynamiek en klankafweging, gelijke uitspraak, melodische declamatie en rhythmische gelijkheid. Dit is zeker geen eenvoudige opdracht, maar het volvoeren daarvan zal de dirigente ruime voldoening geven. Trouwens er waren al bij de uit voering van verscheidene werkjes van het over het algemeen goed gekozen program ma, ogenblikken, die een goede belofte voor de toekomst inhielden. Ik denk hierbij aan de vijfde van de „Deutsche Tanze" van Franz Schubert, aan „Des Morgens" van Olivier Koop en aan „Comt alle drincken" van Tom de Vries. Werkjes als „Domine ad adjuvandum" van Jacob Gallus, „Der kleine Vogel" en „Am Donaustrande" van Joh. Brahms, „Driezang van H. J. den Hertog en drie lie deren van Henri Zagwijn klonken te stroef, te metrisch geaccentueerd en met een te kort aan klankcultuur. Haar hoogste troe ven speelde Rie Vring uit met de geestige koorwerkjes, waarvan de humoristische tekst mede een waarborg voor een hartelijk succes werd. De koorzang werd afgewisseld door voor drachten van de fluitist J. Poolman en de hoboïst A. Butter, beiden amateur-musici, die op het instrument hunner keuze een respectabele speelvaardigheid hebben ver kregen. Van de heer Poolman hoorde men een Andante in F van B. Molique en het Larghetto uit het Pianoconcert in D van W. A. Mozart (K.V. 537) met forse, soms wat te laag geïntoneerde toon, zeer ver dienstelijk gespeeld. En de heer Butter gaf zijn krachten aan een Adagio in F van J. S. Bach en aan het Concert voor hobo van Benedetto Marcello, in uitvoeringen die evenals de fluitsoli gekenmerkt werden door een stevige toon met enkele te lage intonaties. De te waarderen prestatie van de heer Butter had ongetwijfeld nog een hoger niveau bereikt, wanneer de solist meer gebruik van de ruim geboden kansen tot verantwoorde dynamische schakeringen had gemaakt, een opmerking, die eveneens het spel van de fluitist betreft. Rie Vring-Servaas begeleidde beide solis ten, die gezamenlijk nog de Sonate in D voor fluit, hobo en piano van J. B. Loeillet vertolkten, handig en betrouwbaar op de vleugel. En mevrouw W. P. Strenger-Van der Velden was op haar beurt voor het koor een goede steun met haar begeleidin gen. Het concert kreeg een zinrijke inleiding met de uitvoering van Psalm 23 van Franz Schubert, een in memoriam Rie Schouten, aangrijpend door de weemoedige herinne ring aan een geliefde dirigente, die met haar koor zo dikwijls haar hart met dit mooie werk heeft uitgezongen. P. ZWAANSWIJK. Wilberna Bijvoet en Justine Koot lieten ons luisteren naar de Sonate 1911 van Milhaud, een breedsprakerig jeugd werk, dat zij met geestdrift verdedigden. Belangrijker en aangenamer om te beluis teren bleek echter de Suite uit 1950 van Hendrik Andriessen, een meesterlijke com positie, waarin het klassieke contrapunt het werkmateriaal vormt om een sterke lyrische geladenheid te uiten. Met de beide Preludes en Fuga's van Bach, werd deze Suite voor viool en piano het hoogtepunt van de avond. De beheersing waarmede zij gespeeld werd, de stuwing die uitging van de pianopartij en de poëzie die uit het ge heel resulteerde, waren werkelijk frappant. De violiste trachtte meestal met goed ge volg de dominerende bezieling van haar partner te evenaren. Voor het minder goed gelukken kan de schuld geweten worden aan de acoustiek van de dichtbevolkte zaal, die de vioolklank niet tot brede ontplooiing liet komen. Het drietal liet zich ook nog horen in Hendrik Andriessen's Pastorale (1942) voor fluit, viool en piano. Hierbij klonk het samenspel minder overtuigend. Maar. er was deze avond genoeg van betekenis ge presteerd om dit „jongeren-concert" als zeer belangwekkend aan te stippen. JOS. DE KLERK. Donderdag herdacht de heer M. van Norde het feit dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst van de Haarlemse stads- kweekluinen trad, waar hij thans bij de boomkwekerij aan de Kleverlaan te Haar lem de functie van voorman A bekleedt. Omstreeks vijf uur des middags begon de officiële huldiging in de Oranjerie waar zich veel collega's en overige leden van het personeel verzameld hadden. De directeur van de gemeentedienst Hout en Plantsoe nen, de heer J. A. Dorresteyn, bood als- eerste de jubilaris en diens echtgenote zijn hartelijke gelukwensen aan, waarbij hij met vreugde constateerde dat de heer Van Norde, die voorzitter van het jubileum fonds is en in die functie vele malen an deren heeft gehuldigd, nu eens zelf aan de beurt was. Voorts gaf de heer Dorre steyn een korte terugblik op de loopbaan van de jubilerende voorman, waaruit bleek dat deze eerst enkele jaren „in de stad" heeft gewerkt en daarna de laatste vijf tien jaar in de boomkwekerij. „De goede naam, welke de stadskweekerij bezit, bin nen, maar ook ver buiten Haarlem, is mede te danken aan het beleid van u", zei de directeur, die tevens meende dat de presta ties van de heer Van Norde juist daarom zo groot waren omdat er soms met een ge brek aan geschoold personeel gewerkt werd. Ook prees de heer Dorresteyn het werk dat de jubilaris op sociaal en paeda- gogisch terrein verricht heeft. Namens het gemeentebestuur overhandigde hij hem een gelukstelegram, een geschenk onder cou vert en een fraaie oorkonde. Als waai-ne- mend voorzitter van het jubileumfonds bood vervolgens de heer J. A. van der Pol het echtpaar Van Norde een prachti" gas fornuis aan. Deze spreker noemde de af gelopen periode, in het leven van de heer Van Norde een bijzonder vitale periode, waarvan hij tevens de goede en leerzame samenwerking in herinnering bracht. Namens de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde voerde de heer R. M. van der Hart het woord. Deze uitte zijn waardering en bewondering voor de ijver en interesse waarmee de heer Van Norde steeds zijn werkzaamheden en speciaal die bij de boomkweekerij, welke tot de moeilijkste van het vak behoren, heeft verricht. Hij overhandigde de heer Van Norde het ere diploma van deze Maatschappij. Voorts wenste hij de jubilaris nog een groot aantal vruchtbare arbeidsjaren toe, een wens waar de heer J. Bakker, voorzitter van de Tuinbouwstudieclub zich gaarne bij aan sloot. In de vorm van een bloemstuk onder steunde hij zijn gelukwens. „Het is een groot voorrecht elke dag met plezier en interesse naar het werk te gaan, zoals de heer Van Norde", zei de heer T. Reinink, die uit naam van de Chris telijke Bond van Ovex-heidspersoneel sprak en die aan het slot van zijn hartelijke speech de jubilaris een mand met fruit aanbood. Als laatste spreker bood uit naam van het personeel van de boomkwekerij de heer C. Heemskerk de jubilaris een doos siga ren en diens echtgenote een doos bonbons aan. Met welgekozen woorden dankte hier op de heer Van Norde voor de hulde welke hem deze middag te beurt was gevallen. Bij de lange rij van straat- en winkeliers verenigingen, die gedurende de komende wintercampagne de straten feestelijk zul len versieren hebben zich thans ook de Gierstraat en de Amsterdamstraat aange sloten. In de Gierstraat zullen evenals verleden jaar weer de slingers met lamp jes komen te hangen en ook de Amster damstraat biedt weer hetzelfde pro gramma als in 1954. Er komt in deze buurt dus ook weer slingerverlichting en bovendien voert men weer de bonnen actie met als slot twee feestavonden in het Concertgebouw. üiN GIUUÜVING Geen spreekuur. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, zal op Maandag 17 October geen spreekuur houden. Op Dinsdag 18 October houdt de burgemeester wel spreekuur. Twintig jaar later. In het kadertje „Zwart hout" bij het Haarlemse raadsver- slag in ons blad van gisteren is een storende zetfout geslopen Als jaar waarin tot de bouw van het schaftlokaal van Hout en Plant soenen in het Zaanenpark werd besloten, wordt 1927 genoemd. Dit moet, zoals uit de verwijzing naar de houtdistributie ook wel valt af te leiden, 1947 zijn. De heer F. J. de Vries te Haarlem is betnoemd tot hoofd der Christelijke school te Ferwoude. Raadszitting. Op Donderdagmiddag 20 October om 2.15 uur komt de Bloemendaalse gemeenteraad in openbare zitting bijeen. Kellner houdt onschuld vol Naar wij vernemen zal mr. J. Rogge veen namens een Haarlemse kellner, die Maandagmorgen door de politierechter werd veroordeeld wegens winkeldiefstal, bij het Gerechtshof te Amsterdam hoger beroep tegen dit vonnis aantekenen. De kellner zal ook bij de Haarlemse officier van justitie een aanklacht tegen de betrokken winkelier indienen wegens meineed ter zitting en wegens het doen van onware en voor hem beledigende mededelingen in ons blad van 11 October. De kellner is namelijk van mening, dat de verklaringen van de winkelier ter zitting, zoals die nader door hem in ons blad wer den aangevuld, hem in een volkomen ver keerd daglicht stellen, daar daarbij door hem geen melding gemaakt is van het feit, dat .de ter zitting gehoorde winkel juffrouw niet heeft bevestigd, dat de win kelier zijn personeel tegen hem heeft ge waarschuwd. De kellner blijft ontkennen ook in het geval waarvoor hij veroor deeld werd dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan winkeldiefstal. Bovendien verzoekt de kellner de officier nog tegen de winkelier een vervolging in te stellen wegens afpersing. Dit laatste heeft betrekking op de schikking welke de winkelier heeft willen treffen ter vermij ding van politie-interventie. De winkelier, zich gegriefd voelende over de ter zitting gebezigde kwalificatie „afpersing" ten aan zien van dit schikkingsvoorstel, heeft zich door middel van een nadere verklaring in ons blad willen verweren. Haarlemse rechtbank Donderdag is een 24-jarige Haarlemse boekhouder die er van verdacht werd een bedrag van f 11.000 te hebben gestolen ten nadele van een houthandel te Haar lem, veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, had 18 maanden met aftrek geëist. De boekhouder die zijn salaris een te beperkte bron van inkomsten vond had regelmatig kleine bedragen ten nadele van zijn firma verduisterd. In de loop van de tijd was dit aangegroeid tot het boven vermelde flinke bedrag. Mr. O. H. van Wijk, de verdediger, had twee weken ge leden gevraagd om een nieuw psychia trisch rapport over zijn cliënt uit te laten brengen. Donderdagmiddag om tien voor half zes heeft de Heemsteedse brandweer as sistentie verleend in de garage van de heer W. H. Teeuwen aan het Raadhuis plein toen daar een acetyleen-cylinder dreigde te onploffen. In de garage was de heer Teeuwen namelijk bezig met laswerk toen hij bij de kraan van de cylinder een steekvlam ontdekte. De brandweer hield met een straal de cylinder nat, doofde de vlam met een snelblusser en deponeerde vervolgens de cylinder in een naburige sloot. De gemeente Bloemendaal heeft het voornemen om het voetpad en het rijwiel pad van de Brederodelaan, die tussen de afscheiding van het landgoed Schapendui nen en de bestaande bomenrij slechts wei nig ruimte laten, te gaan verbreden. Om dat bovendien de boomwortels de verhar ding verbreken, achten B. en W. niet alleen deze verbreding wenselijk, doch ook het rooien der oude bomen en toevoegen van een jonge beplanting op het aan de weg toe te voegen gedeelte. Met de eigenares van de Schapenduinen, mevrouw W. C. Bierens de Haan-Van Riemsdijk, is over eenstemming bereikt over de toevoeging van een strook grond van drie meter breed en 283 meter lang „om niet" aan het gemeentebezit, zij het op een aantal voor waarden, in het bijzonder betreffende de afsluiting, die de gemeente zal hebben te vervullen. Alamak, 13 Finisterre gep. n. Boulogne. Almkerk, 13 v. Manilla n. Hongkong. Alphard, pass. 13 Finisterre n. Las Palmas. Aagtedijk, 13 te Surabaja. Amor, 13 te Famagusta. Arkeldijk, 13 te Philadelphia. Arnedijk, 13 200 m. W.NW. Curacao. Arendsdijk, 14 Terneuzen verwacht. Alwaki, pass. 13 Vlissingen n. Rotterdam. Barito, 14 te Manokwari verwacht. Barumun, 13 te Steenkool. Baarn, 13 v. Balboa n. Buenaventura. Baud, 13 te Belawan. Brilsum, 12 470 m. W. Flores. Beninkust, 13 v. Amsterdam n. W. Afrika. Charis, 13 te Dordecht verwacht. Cradle oi Liberty, 14 aan de Hoek v. Holl. n. Rotterdam verwacht. Dordrecht, 14 Rotterdam verwacht. Duivendrecht, 18 Houston verwacht. Dorestad, 12 230 m. O.ZO. Trinidad. Erinna. 13 te Pladju. Esso Den Haag, pass. 13 Algiers n. Antw. Groote Kerk, 12 v. Colombo n. Aden. Guineekust, 12 v. Amsterdam n. Dakar. Groote Beer, 17 Rotterdam verwacht. Heemskerk, 12 v. Rotterdam n. Bremen. Hoogkerk, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Hera, 12 330 m. W.ZW. Lands End. 1-Iestia, 13 te Port of Spain. Hydra. 12 120 m. O.NO. Carthagena. Isis, 12 v. Paramaribo n. Amsterdam. Indrapoera. pass. 12 Kp. Finisterre n. R'dam. Ittersum, 13 te Suez. Ivoorkust, 13 te Douala. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 13 Kp. Bon n. Port Said. Japara (KPM), 13 Manilla verw. Jupiter, 13 v. Amsterdam n. Helsinki. Kertosono. 13 te Potr Soedan. Kielórecht, verm. 13 v. Melbourne n. Sydney Kalabahi, 13 te Menado. Karimun, 13 te Tj. Priok verw. Lieve Vrouwekerk. pass. 12 Gibraltar n. Marseille Liberty Bell. 18 te Port Said verw. Loenerkerk, 13 v. Bombay n. Colombo. Maasdam, 12 te Rotterdam. Mijdrecht. 23 Hamburg verwacht. Mentor, 12 420 m. O.t.Z. Fayal. Mitra, nacht 13-14 te Sasebo verw. Maashaven. 14 Montevideo verw. Muiderkerk. 13 Mombasa. Maureen, 15 Calcutta verw. Murena, 13 80 m. O. ten Z. Christmas eil. Notos, pass. 12 Kp. Finisterre n. Gibraltar. Nieuw Holland, 13 v. Brisbane n. Semarang. Oranje, 13 te Amsterdam. Oranjefontein, 13 v. Kaapstad n. East London. Ovula, 13 te Pladju. Pendrecht, 14 te Sidon. Papendrecht, 23 verm. te Pta Cardon verw. Papendrecht, pass. 13 Azoren n. W.-Indië. Prins Casimir, 13 480 m. W.NW. Scilly's. Polydorus, pass. 13 Elba n. Marseille. Pieter S, verm. 13 Swansea n. Rotterdam. Rijnkerk, 14 te Gibraltar. Rondo. pass. 13 Bizerta n. Gibraltar. Singkep. 12 v. New York n. Beyrouth. Stad Alkmaar, 13 v. Newport Mon n. Wabana. Stad Rotterdam, pass. 13 Ouessant n. Rotterdam Statue of Liberty. 18 te Port Said verw. Stanvac Talang Akar, 12 v. Palembang n. Tj. Uban. Saidia. 13 te Pladju. Saroena. 13 te Bangkok. Stad Vlaardingen, 13 te Narvik. Stanvac Ogan, 13 te Palembang. Straat Banka, 13 te Bali. Sibajak. 13 340 m. O. Albany. Taria, pass. 13 n. Curacao. Tjiwangi, 13 te Makassar. Tankhaven II. 13 te Tourane. Tiberius, 14 Pto Ordaz verw. Tjisadane, 13 te Mauritius. Tjitjalengka. 13 te East London. Triton, 13 te San Juan. Tibia, 13 340 m. NW. Minikoy. Utrecht. 14 te Singapore. Waal, 12 te Rotterdam. Willem Ruys, pass. 13 Minikoy n. Colombo. Wonogiri, 13 v. Singaoore n. Madras. W. Alton Jones, 15 Mena el Ahmadi verw. Woensdrecht, 17 Curacao verw. Waikelo, 13 te Tj. Priok. Zuiderzee, 13 te Philadelphia. KLEINE VAART Amigo, 13 v. Hansweert te Malmö. Appingedam, 13 v. Lissabon te Antwerpen verw. Ambiorix, pass. 12 Gibraltar. Arctic, 12 v. Londen te Amsterdam. Atlas, 12 v. Faro n. Antwerpen. Albatros, pass. 12 Vlissingen n. Zee. Astra, pass. 12 Vlissingen n. Londen. Bernisse. verm. 13 v. Rotterdam n. Antw. Bab T, 12 te Ostrand. Betty, 13 v. IJmuiden te Goole. Betty Anne S, verm. 13 v. Cardiff n. Delfzijl. Bill S, verm. 13 v. Swansea n. Amsterdam. Borculo, 12 v. Rotterdam te Ornskoldsvik. Brouwersgracht, 13 v. Amsterdam te Antwerpen Bernard John, verm. 13 v. R'dam n. Alexandrié Casablanca, verm. 13 Heraklion n. Engeland. Caribia, 12 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Cinderella, 13 v. Goole te Rotterdam verw. Confiance, pass. 12 Vlissingen n. Nantes. Castor, 12 v. Antwerpen te Vlissingen. Condor, pass. 13 Vlissingen n. Leith. Diligentia, verm. 13 v. Rotterdam n. Kirkcaldy. Da Capo, verm. 13 v. Rotterdam n. Oporto. Daniel, 12 v. Amsterdam n. Bremen. Doni, 12 v. Amsterdam n. Stockholm. Delfzijl, 12 v. Horsens te Poole. Deni, 12 v. Randers te Frederikhavn. Draco, 12 v. Kopenhagen n. Gdynia. Diana V, pass. 12 Vlissingen n. Antw. Ella, 14 v. Gothenburg te Rotterdam verw. Erasmus, 14 v. Askja te Amsterdam verw. E. én A. Scheer, 12 v. Helsinki te Borga. Ella, 14 v. Gothenburg te Rotterdam. Eibergen, verm. 13 v Requejada n. Terneuzen. Frans van Seumeren verm. 13 v. Immingham n. Drammen. Fram, 12 v. Gothenburg n. Nykoping. Flore, 12 v. Amsterdam te IJstad. Fen, pass. 12 Vlissingen n. Londen. Flevoland, 13 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Gefle. 13 v. Stockholm n. Gefle. Harold. 13 v. Le Havre te Frederikstad verw. Hoe Vinces, verm. 13 v. Rotterdam n. Grimsby. Henrica, 13 v. Rotterdam te Avonmouth verw. Holwiere, 12 v. Rotterdam n. Norresundby. Haskerland, 13 v. Grangemouth te Rotterdam. Helvetia, pass. 13 Vlissingen n. Londen. Henrica B. 12 v. Vilvoorde n. Norrkoping. Ingeborg, verm 13 v. Rotterdam n. Gdynia. Ilias, 12 te Catania. Joost, 11 v. Ala n. Zaandam. Joh M, 13 v. Rotterdam te Fredericia. Kaap Falga, 12 v. Domsjo n. Rundvik. Kaap St. Vincent, 10 Kiel gepass. n. Stockholm Kaap Falga. 12 v. Domsjo n. Rundvik. Larix, 12 Kiel gepass. n. Domsjo. Lydia W, 12 v. Soghall te Amsterdam. Lijnbaan, 12 v. Aarbus te Gothenburg. Lijnbaansgracht, 12 v. Antwerpen n. Mantyluoto Matthew, pass. 13 Vlissingen n. Selzaete. Merwehaven, verm. 13 v. Bari n. Philippeville. Mutatie, pass. 9 Barry eil n. Bridgewater. Mulan, 13 v. Kingslynn te Antwerpen verw. Muphrid N, 13 v. Oostende te Rotterdam. Marathon, 12 v. Londen n. Svendborg. May Mere, 13 v. Antwerpen te Londen. Meres N, 12 160 m. NW. Fernando Noronha. Minerva, 12 v. Manchester te Amsterdam. Mirzam N, 12 v. Rouaan n. Rotterdam. Mira. 12 v. Antwerpen te Vlissingen Nassauhaven, 13 v. Gothenburg te Kopenhagen Neellje B, verm. 13 v. Teignmouth n. Livorno. Noorderhaven, 12 v. Frederiksund te Preston. Nieuwland. 13 v. Grangemouth te Rotterdam. Nottingham, 13 v. d. Tyne te Rotterdam verw. Oranjepolder, 13 v. Londen te Brest. Pavo, 11 v. Stockholm n. Sundsvall. Ponza. 10 v. Gent n. Stockholm. Port Talbot, 12 v. Newry n. Richboro. Prins Bernhard, 12 v. Harwich te Mistley. Phidias. 12 te Barcelona. Prinses Wilhelmina. pass. 12 Vlissingen n. Antw. Rijnhaven, 13 v. St. Malo te Belfast verw. Roelf, 12 v. Amsterdam n. Rotterdam. Stella Maris, verm. 13 v. Newcastle n. Horsens Startpoint, 12 Amsterdam n. Rotterdam. Schippersgracht, 13 v. Rotterdam n. Antw. Spurt, 13 v. Goole n. Hamburg. Start, pass. 12 Vlissingen n. Queensboro. Tiliy, 10 te Karlstad. Ton S. verm. 13 v. Dublin n. Swansea. Twee Gebroeders. 12 v. Rotterdam te Amsterdam Vrouwepolder, verm. 14 v. Les Sables d'Olonr.e n. Bayonne. Violette Erica, 12 v. Mantyluoto te Belfast. Westkust, 13 v. Amble te Kiel. Wiebold Bohmer, 13 v. Amsterdam n. Rotterdam Willem Barendsz, 12 v. Raumo n Loriënt. Willy, pass. 13 Vlissingen n. Kalmar. IJsel, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. SLEEPVAART Ebro, 13 bij de Waterweg met twee bakken n. Maassluis. Goeree, 12 v. Loriënt te Terneuzen met twee trawlers. Poolzee, pass. 12 Westkust Sardinië n. Reunion met twee sleepboten en bak. Rode Zee. 12 Ouessant gepass. n. Antwerpen met schip. Thames. Kp. Finisterre n. Azoren. Witte Zee, 12 v. Abidjan met sleepboot te Port Lyautey. Zwarte Zee, pass. 12 ten Noord. v. Timor n. Rotterdam met twee zuigers. Hobo. De solo-hoboïst Jaap Stotijn wordt op Maandag 17 October in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gra- venhage gehuldigd na afloop van de repe titie van het Residentie-Orkest, waarvan hij veertig jaar deel uitmaakt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 19