r Groen Co (panda en het geheimzinnige glas water „Particulier initiatief moet uitgroeien tot publiekrechtelijke invloed" Streekplan IJmond wellicht van grote invloed op Amsterdams belangen iCIL M'Sptml Wereldnieuws Bondscongres Nederlandse Bouwondernemers De radio geeft Zaterdag Gunstige kwartaalcijfers van de A.K.U. Nationale herdenking in de Ridderzaal ió het zo 1 oAëAeesf metSTOPHOEST Examens Commissie uit Kamer van Koophandel: Gespreide eigendoms vorming Comité Burgerrecht bestaat 10 jaar Onderzoek naar schade lijke kartelinvloeden Tien jaar UNO Vluchtelingen komen hier werken in het bouwvak Kou er® Pijrs MAXIMUM LEEFTIJD VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 De voorzitter van de Contactcommissie Onroerende Zaken van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, de heer mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, heeft op het in Den Haag gehouden bondscongres Donderdagmiddag een rede gehouden, waar in hij tot de conclusie kwam, dat particulier initiatief dient uit te groeien tot publiek rechtelijke invloed. De heer Kappeyne van de Coppello betoogde, dat door het steeds in toenemende mate ingewikkeld worden der maatschappelijke verhoudingen de regelgeving op schrik barende wijze ls toegenomen. Vroeger werd de regelgeving bewerkstelligd door rege ring en parlement. Het parlement heeft sindsdien voor een niet onbelangrijk gedeelte moeten abdiceren, eerst in de vorm van de Algemene Maatregel van Bestuur, daarna zelfs in die van „raamwetten". De uitvoerende macht is voor een belangrijk gedeelte wetgevende macht geworden. Bovendien moet al die regelgeving door de administratie worden uitgevoerd. Het ambtenaren-apparaat ds daardoor enorm toegenomen en er moest een zekere verwijdering tussen ambtenarenstand en burgerij ontstaan. De spreker meent, dat een remedie hiertegen kan worden gevonden door de belang hebbenden bij de regelgeving en haar uitvoering in te schakelen. ADVERTENTIE Nu vindt spreker het een belangrijke vraag of de Publiekrechtelijke Bedrijfs Or ganisatie van een verticale dan wel van een horizontale opbouw moet worden. De eerste volgt het product van A tot Z, bij voorbeeld van de schaapherder tot de de taillist in wollen artikelen en geeft dus een doorsnede door het gehele bedrijfs leven te zien. De horizontale opzet is daar entegen een verband tussen ondernemingen van gelijke of aanverwante functie, bij voorbeeld die van de winkeliers. De Duitse bezetter koos de horizontale opzet. Aldus werd het een groepering naar het belang der georganiseerden en het resultaat is ac cumulatie van eigen belang. Dat hoort in een Publiekrechtelijke Organisatie niet thuis, aldus de spreker. De tendentie van de verticale opbouw is daarentegen, dat tegenstrijdige belangen in onderling over leg worden geregeld, zodat veeleer het al gemeen belang wordt behartigd. De spre ker memoreerde dat men in het rapport Staatkundige Hervormingen, tijdens de be zetting opgesteld en vlak na de bevrijding gepubliceerd, dan ook naar de verticale opbouw neigt en als sprekend voorbeeld voor de noodzakelijkheid van een verticale opbouw juist de regeling van de woning voorziening noemt. Zulks kan volgens de nieuwe wet, mits men een productschap weet te verkrijgen. Daartoe is bovendien reden, omdat voor en na de oorlog een particuliere overkoepelende organisatie op dit gebied, de Contactcommissie Onroeren de Zaken, ervaring heeft opgedaan en vruchtdragend werk heeft verricht. De spreker meent, dat een dergelijke verticale bedrijfsorganisatie volgens de nieuwe wet een belangrijke taak bij de woningvoorziening zou kunnen verrichten. Deze taak is drieledig. In de eerste plaats is er de autonome functie, de verordenen de bevoegdheid. In dit opzicht zou men kalm te werk moeten gaan, omdat regel geving wel in het bijzonder ervaring ver eist. Wel zou een dergelijk lichaam direct veel nuttig werk kunnen verrichten in de zelfbestuursfunctie, dit is de uitvoering van taken, welke de regering haar opdraagt. In de practijk zou dit betekenen, dat het bedrijfsleven zijn eigen ambtenaren aan stelt en dan maar moet tonen, dat het zulks beter kan, dan het thans geschiedt. Ten slotte is er de eveneens zeer belangrijke adviserende taak, die volgens de nieuwe wet ook ongevraagd kan worden vervuld. Hier is de mogelijkheid, dat het bedrijfs leven in officiële vorm waarschuwt tegen ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen, 8.45 Platen, 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole-orkest. 12.30 Land- en tuimbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Salonorkest en solist. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Amusementsmuziek. 14.40 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amu sementsmuziek. 17.20 Platen. 17.30 Reportage van het Koninklijk Bezoek aan de Neder landse Antillen en Suriname. 18.00 Sport- reportage. 18.10 Platen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regerings uitzending: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aansluitend: Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.20 Strijkkwartet. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 U.S.A.- cabaret. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gevarieerd programma. 14.35 Koor-instructie. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Dansmuziek. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Omroep-orkest en solist. 16.35 Actualiteiten. 17.05 Platen. 17.30 Reportage van het Ko ninklijk bezoek aan de Nederlandse An tillen en Suriname. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.35 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Wat wilde Kierkegaard aan de wereld verkondigen?, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense mu ziek. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) 16.4517.40 Nationaal programma: Repor tage van het vertrek van het Koninklijk Paar naar de West. 20.15 Journaal en weer bericht. 20.30 75 Jaar Vrije Universiteit. 20.40 Gevarieerd programma. 22.05 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kalei- doscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse liederen. 17.20 Strijkorkest. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Studio X. 22.55 Nieuws. 23.0524.00 Platen, het nemen van maatregelen, die het on wenselijk acht. De mogelijkheden zijn dus veelomvat tend. Tot voor kort was de situatie zo, dat de particuliere ondernemer steeds meer als lijdend voorwerp in de publiekrechtelijke sfeer werd gesleept. Hij kon slechts trach ten enige invloed uit te oefenen door mid del van zijn publiekrechtelijke vertegen woordigers. Nu wordt hem de mogelijkheid geboden actief deel te nemen door in eigen sfeer publiekrechtelijke invloed uit te oefenen. Het advies is dus: grijp die mo gelijkheid met beide handen aan. In de moderne tijd is het nu eenmaal zo, dat particulier initiatief dient uit te groeien tot publiekrechtelijke invloed, zo besloot de heer Kappeyne van de Coppello zijn toespraak. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechts geleerdheid de heer H. H. Foppe, Amster dam; voor het candidaatsexamen in de Franse taal en letterkunde mej. J. H. Kae- mingh, Amsterdam. ADVERTENTIE Het onlangs verschenen ontwerp-streek plan voor de IJmond-Noord, opgesteld door de Provinciale Planologische Dienst voor Noordholland, is besproken in de commissie voor de industrie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Am sterdam. Deze commissie deelt de mening van de Vereniging van Bedrijven in Amsterdam- Noord, dat de omvangrijke industriële ont wikkeling aan de mond van het Noordzee kanaal, waarvoor het ontwerp-streekplan IJmond-Noord een basis beoogt te vormen, op de belangen van Amsterdam een diep gaande invloed kan hebben. De snelle ontwikkeling in het gebied van de IJmond bi-engt de wenselijkheid naar voren na te gaan, in hoeverre nadere voor zieningen, bijvoorbeeld van stedebouw- kundige aard, vereist zijn om Amsterdam zijn aantrekkelijkheid te doen behouden als vestigingsplaats voor het bedrijfsleven, al dus de commissie, die het niet uitgesloten acht dat het streekplan aanleiding kan vormen om conclusies te trekken, die tot herziening leiden van hetgeen tot dusver als richtsnoer werd aanvaard voor de ont wikkeling van Amsterdam. Zo acht zij het denkbaar, dat Amsterdam zich opnieuw zal moeten beraden over de vraag of het juist is, dat het stadsdeel ten Noorden van het IJ in zijn groei wordt beperkt. De com missie ontkomt niet aan de indruk, dat de industrie, waarvan de ontwikkeling ten Noorden van het IJ welbewust door het ge meentebestuur is bevorderd, het als een zeer ernstig bezwaar gevoelt, dat aan de uitbreiding van de woongelegenheid over het IJ nog steeds grenzen zijn gesteld, waardoor een groot gedeelte van de werk nemers ten Zuiden van het IJ moet wonen. De nadelen daarvan doen zien, naar gelang de woonwijken ten Zuiden van het IJ zich verder in Westelijke richting ontwikkelen, steeds sterker gevoelen. De commissie onthoudt zich in dit sta dium van een oordeel over het ontwerp- streekplan voor de IJmond-Noord, maar constateert reeds nu dat in de onmiddel lijke omgeving van Amsterdam ontwikke lingen gaande zijn, die niet alleen direct raken aan de belangen van de stad, maar het voor Amsterdam noodzakelijk maken zich ten spoedigste ook op de eigen ont wikkelingsmogelijkheden te beraden. De commissie geeft het bestuur der Ka mer van Koophandel in overweging de mo gelijkheid na te gaan om, eventueel in sa menwerking met het stadsbestuur en an dere groepen van belanghebbenden, aan dacht te schenken aan de consequenties, die uit de ontwikkeling aan de IJmond voor Amsterdam kunnen worden getrok ken. (Va?i onze financiële medewerker) De cijfers van de A.K.U. over het derde kwartaal trekken ditmaal in bijzondere mate de aandacht omdat zij een verrassen de verbetering van de bedrijfsrentabiliteit doen zien. Terwijl in het tweede kwartaal de omzet was gestegen, daalde de netto bedrijfswinst van 17,1 pet. tot 14,8 pet. Het derde kwartaal bracht bij een grotere omzet echter een lager kostencijfer, zodat dc netto bedrijfswinst ditmaal 17.6 pet. bedraagt, zijnde nog een half percent meer dan in het eerste kwartaal 1955. Dat de uiteindelijke winst over het der de kwartaal 13,6 millioen bedraagt tegen 6.7 millioen in 1954, vindt voor 5Vs mil lioen zijn verklaring in verkoop van ef fecten. Maar ook als men deze in aftrek brengt, blijft er een bedrag over van 8,1 millioen tegen 6,7 millioen in het tweede kwartaal van 1955. Vergelijkt men de drie kwartalen van 1955 met die van 1954 dan blijkt dat de omzet in die periode van 140,8 millioen tot 152,5 millioen is vooruitgegaan, doch de netto bedrijfswinst van 27,9 millioen tot 25,2 millioen is gedaald. Hier komen de hogere bedrijfskosten dus nog wel tot uitdrukking. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES BLOEMENDAAL - TEL. 22143 - Sinds 1934 In een te Utrecht gehouden studieconfe rentie van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft drs. C. P. Hazenbosch een inleiding gehouden over de „gespreide eigendomsvorming". Hij was van mening, dat de onlangs geformuleerde verlangens ten aanzien van uitbreiding der vacanties en verkorting van de werkweek niet be vorderlijk zijn voor het tot stand brengen van een gespreide eigendomsvorming. De problematiek van de gespreide eigen domsvorming valt in twee delen uiteen: het probleem van de inkomensvorming en het probleem van de inkomensbesteding. De door het C.N.V. voorgestane vrijere loon vorming schept gunstige voorwaarden om tot gespreide eigendomsvorming te gera ken. Handhaving van de centraal beheerste loonpolitiek daarentegen vormt een belem mering voor de gespreide eigendomsvor ming, aldus de heer Hazenbosch. Eigendom bestaat uit het niet-geconsu- meerde deel van het inkomen, dus uit be sparingen. Een op gespreide eigendomsvor ming gerichte politiek is derhalve een po litiek, die het sparen door een zo breed mogelijke groep van ons volk bevordert. Enig particulier eigendom is gunstig voor zelfontplooiing. De mens heeft dan enige zorg waarin hij zijn verantwoordelijkheid kan uitleven. Tenslotte meende drs. Hazenbosch, dat de sociale verzekering de mens toch niet die vrijheid geeft, die wel wenselijk zou zijn. Er is volgens hem een te grote afhan kelijkheidsfactor. De voorwaarde om eigen domsspreiding te krijgen en de mens enige eigen verantwoordelijkheid te geven is zijns inziens een sociaal economische politiek die gericht is op handhaving van waarde-vast geld. De stichting „Comité Burgerrecht" heeft gisteren herdacht, dat het comité tien jaar geleden werd opgericht. Dit gebeurde in een jubileumvergadering in het Kurhaus te Scheveningen. De voorzitter van de stichting, de heer J. Kalff, zei onder meer, dat het Comité Burgerrecht personen omvat van uiteen lopende politieke richting, die zich gebon den voelen door het besef, dat de ontwik keling onzer samenleving gebaseerd moet zijn op de traditionele waarden. Het streeft ernaar de persoonlijke vrij heid van het individu in het maatschap pelijk bestel zoveel mogelijk te handhaven en te waarborgen, en daaraan slechts gren zen te stellen, wanneer dit bestel zulks op goede gronden kan eisen. Bij zeer velen is het aanvankelijk bestaande enthousiasme voor een van staatswege tot in de perfectie geordende samenleving aanmerkelijk ge luwd, aldus de heer Kalff, die van mening was, dat Burgerrecht tot de ommekeer zeker heeft bijgedragen. Hij zei voorts, dat het thans niet meer de vraag is, of op de na de bevrijding ingeslagen weg moet worden voortgegaan, maar hoe men bepaalde wegen kan verlaten, waardoor verstarringen kunnen worden verminderd en de doorstroming kan worden vergroot. Deze en soortgelijke vragen houden Bur gerrecht thans het meest bezig. Zelfdoen in vrijheid en in constructief overleg met an deren, waarbij de staat als toeziende voogd waakt tegen excessen: dat is het, wat Nederland weer groot kan maken en wat voor de toekomst welvaart in vrijheid waarborgen kan", zo besloot de heer Kalff. De Amerikaanse hoogleraar prof. dr. H. D. Gideonse, Nederlander van geboorte, hield m deze herdenkingsbijeenkomst een rede over „Vrijheid heeft vele aspecten". Hij zei onder meer dat hetgeen men in ver schillende landen onder vrijheid verstaat vaak iets anders is dan hetgeen men in de Verenigde Staten en in Nederland als vrij heid beschouwt. De vrijheid was er vele eeuwen eerder dan de democratie. Prof. Gideonse betoogde verder dat men tegenwoordig politieke moeilijkheden op lost door het monetaire systeem geweld aan te doen. Sedert 1933 is er, zo zei hij, een „intellectuele conjunctuur". Hij achtte het juist dat de economie gebaseerd is op de ervaring uit het verleden. Men moet poli tici hebben, die dit begrijpen en ernaar handelen. In een tijd van hoogconjunctuur moet men volgens prof. Gideonse de overheids uitgaven verminderen en de belastingen verhogen, zodat men in een tijd van te ruggang over middelen beschikt om moei lijkheden tegen te gaan. Zoals dezer dagen uit een toespraak van de voorzitter van het Nederlands Verbond van Werkgevers al is gebleken, zoekt men ook daar naar middelen om de kwade ge volgen van kartelovereenkomsten weg te nemen. Men bestudeert de wijze waarop dit probleem in andere landen is aange pakt. Een bericht als zou, naar Zweeds voorbeeld een commissie van industriëlen door het verbond in het leven worden ge roepen, die een onderzoek zal instellen naar het schaden van het algemeen belang door kartelovereenkomsten, moet echter voorbarig worden genoemd. In de rijksbegroting 1956 heeft men kun nen lezen, dat ook de overheid wat de kar telovereenkomsten betreft niet stilzit. Er zullen 21 economen en juristen worden aangezocht om de vele honderden in Ne derland bestaande kartelovereenkomsten aan een diepgaand onderzoek te onder werpen. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de UNO zal op 24 October een natio nale herdenking worden gehouden in de Ridderzaal in Den Haag. Op deze bijeen komst, die onder leiding zal staan van mr. A. M. Joekes, lid van de Raad van State en landelijk voorzitter van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde „VIRO", zal het woord worden gevoerd door dr. C. L. Patijn namens de minister van Buitenlandse Za ken, door prof. mr. A. Anema, voorzitter van de A.R.-fractie in de Eerste Kamer, en door prof. dr. J. Tinbergen. In het Oranje Nassau-museum aan de Prinsegracht in Den Haag zal op 20 Octo ber een tentoonstelling worden geopend, getiteld „Oranje internationaal gezien". De dag daarop wordt in de grafelijke zalen aan het Binnenhof de UNO-tentoonstelling „Tien jaar één" geopend. Op 27 October wordt in Pulchri Studio een internationale forumavond gehouden onder leiding van dr. L. G. Kortenhorst. Forumleden zijn onder meer jhr. mr. H. F. L. C. van Vredenburch, mr. H. R. Nord en de heer G. J. N. M. Ruygers. ADVERTENTIE 21. Haastig begaven Pat en Panda zich naar de kade, waar het schip lag, dat hen naar Eldorië zou brengen. Onderweg naar de haven hadden zij weer veel bekijks. Men vroeg zich kennelijk af, waar die kellner met zijn glas heen ging, terwijl ook de enorme valse neus van Panda de aandacht trok. In die rare vermomming van jou lopen we wel erg in de gaten", merkte Panda op. „Altijd bezwarens! Al tijd aanmerking ens!", riep Pat geprikkeld uit. „Dat vermomming is prima! De spion- nens zullen ons nooit herkennen!" Aldus mopperend duwde hij Panda voor zich uit de loopplank op. Vlak achter hen betraden twee dames het schip: een kleine met Oosterse trekken en een grote dikke. De dikke dame droeg een parapluie, van een ongewoon model. „Zij ons niet herkennen", siste de kleine Oosterse, „wij maken vol gen op hieleties en nemen af glassie. Kom Honnepon!" „Ja baas", bromde de grote dikke de twee-delige overall Duizenden zijn enthousiast over de twee-delige overall gemaakt volgens octr. no.41727 met de vele voordelen o.a. gemakkelijk aan- en uittrekken o moderne coupe eenvoudiger wassen Volle garantie, ook op de rits Volgende week Woensdag zullen op het station in Venlo de eerste vluchtelingen- bouwvakarbeiders aankomen, totaal 188 personen, die zullen worden overgebracht naar de doorgangscentra, die zijn ingericht in de voormalige DUW-kampen in Horst- America en Griendsveen. Daar zullen zij door de directeur-generaal voor de Ar beidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, namens de regering officieel welkom wor den geheten. Deze groep van 39 gezinnen is de eerste van de totaal 250 gezinnen van vluchtelin gen-bouwvakarbeiders, die op .grond van een beslissing van de Nederlandse rege ring, in dit voorjaar genomen, in ons land zullen worden toegelaten. De nu komende groep omvat twaalf Joegoslavische gezin nen, 19 Hongaarse. 5 Russische, twee Pool se en één staatloos gezin. Zij zullen gedu rende drie maanden in de opvangcentra blijven om daar een herscholing te ontvan gen, en op de hoogte gebracht te worden van de toestanden en levensomstandig heden in Nederland. Daarna zullen zij in verscheidene gemeenten in ons land een eigen huis krijgen en in de Nederlandse samenleving worden opgenomen. Fusie. Er is een fusie tot stand gekomen tussen de ziekenfondsen „Wageningen en Omstreken" en „Helpt Elkaar" te Ede. Deze fusie gaat in op 1 Janauri 1956. Overwogen wordt het nieuwe ziekenfonds, dat nu 85.000 verzekerden telt, de naam te geven van „Neder Veluwe". Jarig. President Eisenhower viert van daag zijn 65ste verjaardag in het zie kenhuis te Denver. Hij kreeg een grote verjaardagstaart, versierd met Ameri kaanse vlaggen. De tweeduizend andere patiënten van het ziekenhuis zullen van deze taart mee genieten. Hoge C. Natuurkundigen van de Ameri kaanse luchtmacht hebben een „Aero- bee"-raket bijna 112 kilometer hoog het luchtruim ingezonden. Het doel van de proefneming is, na te gaan of zich in de bovenste luchtlagen natuurlijk natrium bevindt. Het door de raket ver spreide natrium vormde een reusachtige „C" in de lucht rondom de ster Vega. Onbewogen. Een 37-jarige Cypriotische vrouw van Griekse afkomst, Maria Koundouridou, is op Cyprus tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij munitie, afkomstig van Britse voor raden op het eiland verborgen had. Het was de eerste maal dat een vrouw voor een dergelijk feit werd veroordeeld. Zij hoorde het vonnis onbewogen aan. Opzegging. De rechtse en linkse socialis tische partijen in Japan hebben zich ontbonden en zullen een nieuwe ver enigde niet-communistische socialis tische partij vormen. De twee partijen zijn sinds 1951 gescheiden. De nieuwe partij zal 156 zetels hebben in de Twee de Kamer van het Japanse parlement. De democratische regeringspartij heeft 186 zetels van de 467 in het geheel. De nieuwe partij streeft naar opzegging van alle belangrijke verdragen en over eenkomsten met de Verenigde Staten. Voorbereidingen. In Antsirabe op Mada gascar worden voorbereidingen getrof fen voor het vertrek van de ex-sultan van Marokko Ben Joessef. De beheer der van de bezittingen van de ex-sul- tan zal spoedig op Madagascar aan komen. Ben Joessef en zijn gevolg, on der wie zijn zoons Hassan en Abdallah, zullen in drie vliegtuigen naar Frank rijk reizen. Steun. De Raad der Arabische Liga heeft een millioen gulden beschikbaar gesteld voor hulpverlening aan de Noord-Afri kaanse nationalisten. Vlucht. Twee Hongaarse onderwijzers zijn over de Oostenrijkse grens gevlucht. Een derde Hongaarse vluchteling moes ten zij zwaar gewond achterlaten. Hij werd in het prikkeldraad gevangen, na dat een landmijn was ontploft. Toen dit gebeurde ontstaken Hongaarse grens wachten zoeklichten en openden het vuur op de vluchtelingen. Schatten. Journalisten hebben een blik mo gen slaan op een deel van de schatten van ex-president Perón die de nieuwe Argentijnse autoriteiten laten inventari seren. De juwelen werden gevonden in brandkasten in de huizen die Perón in Buenos Aires bezat. Brutaal. De Oostenrijkse ex-luitenant- generaal Radziej van de Wehrmacht weigert zich uit Rusland te laten repa triëren als de communisten hem geen „eerherstel" geven. Hij eist dat de Rus sen de beschuldigingen van oorlogsmis daden tegen hem intrekken. Hij wil de gevangenis niet uit zolang dit niet ge beurd is, zo heeft een teruggekeerde ex- generaal van de Luftwaffe verteld. Herdenking. De burgemeester van Genua, de geboortestad van Christopher Co lumbus, heeft langs draadloze weg een lamp ontstoken op de top van het mausoleum van de grote ontdekkings reiziger te Ciudad Trujillo, de hoofd stad van de Dominicaanse republiek waar Columbus 463 jaar geleden voet aan land zette. In de raadzaal van het stadhuis van Genua werd tezelfdertijd een reeks lantaarns ontstoken. Een in ternationale prijs ter waarde van der tigduizend gulden werd gedeeld door de directeur-generaal van de Britse poste rijen, Sir Gordon Radley, en de direc teur van de laboratoria van de Ameri kaanse Bell-maatschappij, Mervin Kel ly, als hoofden van de bedrijven die ge zorgd, hebben voor de eerste onderzeese telefoonkabel tussen Schotland en Noord-Amerika. Vernieuwing. Het -onder communistische leiding staande Wereldverbond van Vakverenigingen heeft te Boedapest be sloten, de betrekkingen met de Joego slavische vakbeweging te hernieuwen en te versterken. Deze werden in 1948 toen Joegoslavië uit de Cominform werd gestoten, verbroken.' ADVERTENTIE 1 wrijTt U weg me* IEDERE POGING om een overzicht te len houdt, vooral wanneer een burgerlijke geven van de hoogste leeftijden die in moderne tijden door de mens werden be reikt, stuit af op het gebrek aan deugde lijke bewijzen. De bedenkelijke zijde van de meeste aanspraken op een zeer lang leven is immers, dat zij meestal betrek king hebben op personen van wie de ge boortedata niet nauwkeurig bekend zijn, zodat we moeten f afgaan op de verzekering van de betrokkenen zelf en van hun naaste omgeving. Nauw keurig gedocumenteerde ge vallen van zeer hoge leeftijden zijn maar weinig bekend en de getallen die wij hieronder noemen, kunt u dan ook rustig met een korreltje, of eventueel met hele zakken zout nemen, want de bewijzen ontbreken. De hoogste leeftijd die we genoteerd vonden, heeft betrekking op Thomas Cam, die in 1795 stierf en 207 jaar zou zijn ge worden. Indien u dit niet gelooft, bevindt u zich in dezelfde positie als wij, maar met dit ongeloof is rekening gehouden, want degeen die dit feit heeft opgetekend vertelt er goedmoedig bij, dat de gegevens van Cam in kerkregisters stonden opge tekend. In de eerste plaats zouden we niet graag alle fouten die in kerkregisters voorkomen voor onze rekening willen ne men, maar in de tweede plaats is een per soonsverwisseling zeker niet uitgesloten en zelfs zeer waarschijnlijk. Bij de volgende gevallen zullen we ons van al dergelijke opmerkingen onthouden, aangezien de twijfel, in de eerste alinea uitgesproken, niet voortdurend behoeft te worden her haald. We willen er alleen nog op wijzen, dat de meeste gevallen die we thans noe men, afkomstig zijn uit Engeland en Schot land, waar men nogal van sterke vsrha- (Nadruk verboden) stand ontbreekt. Welnu dan, de kampioen Thomas Cam wordt op de voet gevolgd door de Hongaar Peter Zorsay en de Engelsman S. Mungo, die volgens de overlevenden beiden de leeftijd van 185 jaar zouden hebben be reikt. En in 1670 stierf in Yorkshire H. Jen- kins, die 169 jaar zou zijn ge- worden. Als sappige bijzonder heid werd hierbij vermeld dat Jenkins kort voor zijn dood nog als getuige werd gehoord over een gebeurtenis die zich 140 jaar geleden had af ge-' y speeld. We kunnen ons voor stellen dat hier een wel zeer getrouiv verslag uit de bus is gekomen! Niet veel jonger ivas „een" Engelse boer, die op de aanvallige leeftijd van 160 jaar stierf en een grote kinderschaar achter liet, ivaarvan de oudste 103 en de jongste 9 jaar telde Wie het gelooft, zegt het maar! Van de Frangaise Marie Pione die in 1838 stief en van wie verteld werd dat zij toen 158 jaar was, ontbreken nadere bijzonderheden, maar van de Engelsman Thomas Parr die de leeftijd van 152 jaar bereikte, kan tenminste weer worden ver teld dat hij op 120-jarige leeftijd hertrouw de, bij welke heugelijke gebeurtenis zijn bijna 100-jarige zoon aanwezig was. Het meest geciteerde geval is dat van de Deen Christen Jacobson Drakenberg, die - naar men veronderstelde - geboren was in 1626 en in 1772 stierf en dus 146 jaar zou zijn geworden. En zullen we nu eens zien welke over dreven verhalen over de ouderdom van sommige dieren worden verteld? Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2