Mensen die kans om haken naar een méns te zijn Uitgaan in Haarlem IN DE WERELDPOLITIEK Van het ene Genève naar het andere VOOR verkoudheden Vijftig jaar geleden ALARMEREND Vluchtelingen in Oostenrijk In Enns zitten 367 stumpers in een oude kazerne 3 V/ICKS vj.CJ Frederic Mason Perkins te Assisi overleden Columbus zou Amerika niet kunnen ontdekken in 1955 rHoe is het ontstaan?^ Dit woord: BEZADIGD V.J LUSTELOOS? Uit Haarlems Dagblad van 14 October 1905 VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 Er is een onheilspellend bericht ver schenen in de nieuwdienst van enkele buitenlandse persbureaux, een bericht dat men slechis met ongeloof en verbijstering lezen kan en dat, domweg als nieuws aan de krantenlezer gepresenteerd zonder redactioneel commentaar, een alarmerende indruk moet maken. Deswege zij het in dit blad nu pas en in het kader van een be schouwing weergegeven, ofschoon het reeds gisteren in ons bezit was. Wij citeren het Franse persbureau A.F.P.: „Het Amerikaanse democratische Con greslid Edmonson heeft tijdens een rede te Pryor in Oklahoma (V.S.) onthuld dat dag er. nacht Amerikaanse bommenwerpers, geladen met atoombommen, boven het Amerikaanse vasteland in de lucht zijn teneinde onmiddellijk in staat te zijn een onverhoedse aanval op de Verenigde Staten met een tegenaanval te kunnen vergelden." Het bericht bevatte verder enkele uiterst vage aanduidingen over de zegslieden van Edmonson en de mededeling dat hij verdere détails weigerde te ont hullen. Wat heeft de heer Edmonson bewogen deze mededeling te doen, aangenomen dat hij inderdaad betrouwbare en deskundige lieden tot bron heeft gehad? Heeft hij in zijn ijver om het Amerikaanse publiek de zekerheid te geven dat eventueel tegen de V.S. bedreven wordend kwaad onmiddel lijk vergolden zal worden, een militair topgeheim onthuld en daarbij niet gedacht aan de gevolgen van zijn mededeling voor de gemoedsrust der Amerikanen? Of heeft hij zijn nieuws gelanceerd met de bedoe ling, dat het de machthebbers achter het IJzeren Gordijn tot zorgvuldig nadenken zal stemmen? In beide gevallen heeft hij het belangrijk ste voorbijgezien, namelijk dat hij door zijn onthulling zijn medeburgers het hoogste gevoel van onveiligheid ging geven wat zij in de ganse koude oorlog hebben gehad. Continu in de lucht zijnde bommenwerpers met atoombommen! Bestaat er een drei gender en angstwekkender gevaar voor de Amerikaanse bevolking dan dit? Want nu is de kans, dat atoombommenwerpers boven het grondgebied der V.S. zullen komen, een reëel feit geworden. Ze zijn er reeds en dragen de vernietigende last heen en weer boven de Amerikaanse samen leving. Zij kunnen vallen, zoals alle vlieg tuigen kunnen vallen. Het lijkt op mania kale waanzin, zoiets te organiseren, doch het is evenzeer het toppunt van dwaasheid dit uit te bazuinen, indien de maniak in derdaad zijn zin heeft gekregen. Er is nog een andere mogelijkheid en deze lijkt voor het gezonde verstand de meest aannemelijke: Edmonsons verhaal is op niets gebaseerd en uit de duim gezogen. Men is reeds het een en ander gewend van Amerikaanse Senatoren en Afgevaardigden op het gebied van onverantwoordelijke uitlatingen. Dit zou een topprestatie op dat gebied zijn, doch evenwel niet onmogelijk. Het is aan te nemen, dat deze mededeling door Washington zal worden tegengespro ken en gelogenstraft als onzin. Het ver trouwen op de gezonde hersenen van de mannen aan de Amerikaanse politieke en militaire top steunt die veronderstelling. Doch mocht dat niet vierkant en ondubbel zinnig gebeuren, dan rust op de volksver tegenwoordigers van alle landen, die zich achter de Amerikaanse politiek en strategie geschaard hebben, de onontkoombare plicht hun regeringen onmiddellijk te verzoeken, een categorisch antwoord te geven op de vraag: Zou zoiets mogelijk ook boven het grondgebied der verbondenen plaatsheb ben? Als op deze vraag geen ontkennend ant woord zou kunnen worden gegeven, zou het de dure plicht van onze Staten Generaal zijn om de bevoegdheid van onze ministers van Buitenlandse Zaken en Oorlog onmid dellijk zeer nauwkeurig te omschrijven met betrekking tot het toelaten van buiten landse militaire bewegingen boven Neder lands grondgebied. ADVERTENTIE Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Snelle opluchting volgt, wanneer U borst, keel en rug met Vicks Vapo- Rub inwrijft. De verzachtende dam pen worden direct door de ontstoken luchtwegen ingeademd. Tegelijker tijd verlicht de verwar- fgflPggfriK mende pleister-werking de benauwde borst. WVapoRub De beroemde schrijver en kunstcriticus Frederic Mason Perkins is Woensdagavond te Assisi, waar hij reeds lange tijd woon de, overleden. Hij werd in 1873 te Boston geboren. VERBREKING KERKVERBAND De classis van de Chr. Geref. Gemeen ten in Nederland heeft in een te Bussum gehouden vergadering vastgesteld dat de gemeenten van Bussum en Zwolle zich aan haar verband hebben onttrokken omdat zij zich niet wensen te onderwerpen aan de kerkorde en de naar het inzicht van de classis onordelijke wegen niet wensen te verlaten. Het gaat hier over het door be doelde kerkeraden laten optreden van spre kers, al dan niet daartoe wettig geordend, buiten het kerkverband. ENNS, (van een speciale ANP-versIaggever) Eens hebben recruten van de strijdkrachten der keizerlijke en koninklijke Donau-monarchie het geweer gepre senteerd op het ruime voorplein van de kazerne in Enns, het kleine stadje aan de slingerende weg van Wenen naar Linz. Nu ziet men op het onkruid dat sinds jaren tussen de stenen woekert, tegen de achtergrond van afkalvende verveloze muren morsige, amper geklede kinderen met grote honger-ogen. Honderddertien kinderen wonen met hun familie in de koude, holle zalen van de vroegere kazerne, die in totaal huisvesting moet bieden aan 367 vluchtelingen. Koud is het in het sinds jaren verwaar loosde gebouw. Koud omdat het er voort durend tocht en er moeilijk te stoken valt, maar ook omdat de warmte van de naas tenliefde en de menselijke solidariteit er ontbreekt. Hier is iedereen zichzelf het naaste. Daarom heeft de kampleider Malik het vaak moeilijk met zijn mensen. Er zijn allerlei onoplosbare problemen in dit toe vallige samenraapsel van mensenresten. De kinderen spelen tussen de stenen en op het gras, lachend nu en ruziemakend straks. De vrouwen zijn in hun woonruim ten bezig met het huishouden. De mannen die geen werk hebben hangen wat rond. De oudjes zitten op bankjes en stoepjes in de najaarszon. De zurige armoe-lucht is doortrokken van dreiging. Dreiging van nieuwe onderlinge conflicten, van moei lijkheden naar buiten, van toekomst. In de Wohnsiedlung 106, zoals de oude kazerne nu heet, is de toekomst een drei ging, zelfs voor Stanislava Powolla, die toch al bijna tachtig jaar is. De oude vrouw schuifelt in haar omslagdoek gedoken door de hoge groezelige gangen, onver staanbaar prevelend. In gebroken Duits maakt ze duidelijk, dat ze bang is voor elke nieuwe dag die haar wordt gegeven. Met Stanislava zijn zeventigduizend mensen bang voor de nieuwe dag. Zeventig duizend vluchtelingen die in Oostenrijk in nood verkeren, hetzij in de tachtig offi ciële regeringskampen, hetzij in de niet getelde onofficiële barakken, kelders en andere onderkomens waarvan de Oosten rijkse regering administratief het bestaan niet kent. Vijfendertigduizend vluchtelin gen in regeringskampen, evenveel onge veer in niet-officiële onderkomens - samen vormen zij de zeventigduizend noodgeval len onder de rond 165.000 vluchtelingen, die Oostenrijk thans herbergt. Van deze 165.000 geven 95.000 geen moei lijkheden: zij hebben werk, huisvesting, sociale zekerheid. Maar de 70.000, de zo genaamde harde kern. de overschotjes, die nergens meer terecht kunnen, die door niemand worden geaccepteerd - die vor men het eigenlijke probleem in Oosten rijk. Ze krijgen weliswaar steun, ze kun nen vaak ook wel werk krijgen, maar met het beschikbare geld kan Oostenrijk hun niet geven wat hun probleem zou oplossen: perspectief, een verschiet, waarin de weg naar een zekere toekomst zich naar de einder spitst. Geen geld Kampleider Malik van Wohnsiedlung 106 ziet bijvoorbeeld wel een oplossing voor zijn 367 moeilijke gevallen: uit elkaar ha len, ver van elkaar plaatsen, in de maat schappij opnemen, het kamp opheffen. Over de kans daartoe haalt hij de schou ders op. Geen geld. Bovendien - er komen steeds nieuwe vluchtelingen bij. Tussen 27 Juni van dit jaar, de dag waarop het Oostenrijkse vredesverdrag in werking trad, en 25 Septeber kwamen 615 nieuwe vluchtelingen uit Oost-Europa naar Oostenrijk, waar zij asyl vroegen en kregen. Aan de andere kant gaan wel veel vluchtelingen van de lijst af, omdat zij de Oostenrijkse nationaliteit verkrijgen hoofdzakelijk van origine Duits sprekende personen - maar het vluchtelingenprobleem dreigt toch een permanent karakter te krijgen. Dat is de mening van dr. V. A. M. Beer- mann, de vertegenwoordiger in Oostenrijk van de hoge commissaris der UNO voor vluchtelingen. Dr. Beermann stelt zelfs dat er twee vluchtelingenproblemen zijn: dat van de niet-Duits sprekende, die geen enkele verwantschap hebben met het Oos tenrijkse volkskarakter, en dat van de nieuw komenden. Welke problemen dan door het gebrek aan huisvesting, aan mogelijkheden, aan aanpassing, dat ook de Duits-sprekende vluchtelingen treft, wor den aaneengesmeed tot een nationaal pro bleem. Nationaal voor Oostenrijk. Maar voor de vrije wereld, zegt dr. Beerann, behoort het een internationaal probleem te zijn, een onderwerp van internationale zorg. Van daar dat de UNO werkt aan een oplossing. Vandaar ook, dat Nederland vorig jaar op initiatief van de stichting van de arbeid een uurloonactie voerde, die met een op brengst van vier en een kwart millioen gulden werd bekroond. Van dat bedrag is 70 percent naar Oos tenrijk gegaan. Oostenrijk zelf heeft er aanzienlijke bedragen bijgedaan. En nu worden credieten gegeven aan mensen die een handeltje willen opzetten, worden woningen gebouwd, worden jonge mensen geschoold, krijgen studenten studiebeur zen, worden ouden van dagen opgenomen in tehuizen, komen zieken in sanatoria waar ze al lang hadden moeten zijn. Niet genoeg Maar de vrouwen die over de binnen plaats van de kazerne in Enns slenteren om even een praatje te maken, de spelen de kinderen, de zonnende oudjes, weten daar niets van. Zij worden er niet mee geholpen. Want de Nederlandse bijdragen zijn maar een fractie van het bedrag dat nodig is om het probleem radicaal op te lossen. Toch is de naam van Nederland ook in Enns doorgedrongen. Want binnenkort vertrekt van daar een gezin van een bouw vakarbeider, die in Nederland zal worden toegelaten, een van de 250 die van de re gering toestemming krijgen zich in Neder land te vestigen. Misschien zullen ze in Enns verder van Nederland horen als de gelden besteed gaan worden, die zullen worden ingezameld bij de nieuwe actie, die binnen enkele dagen gaat beginnen: de sleutelactie van de Nederlandse fede ratie voor vluchtelingenhulp. Misschien wordt dan ook het jochie ge holpen, dat tegen de verbrokkelde muur lachend een oud flesje aan scherven smijt. En die moeder van negen kinderen, die hardnekkig weigert de verpaupering voet te geven in haar twee kleine kamertjes op de eerste verdieping van de vroegere ka zerne, die krijgt dan misschien de beloning voor haar volhouden, die krijgt dan mis schien woonruimte, die het schoonhouden tenminste waard is. Voor dat oude mannetje op de stoep, met dat gezicht van een overjarige appel, kan er dan misschien wekelijks een pijpje tabak op overschieten. Kampleider Malik blijft vooralsnog sceptisch. Zijn kamp is het moeilijkste van heel Oostenrijk. Allerlei overschotten zijn in de voormalige kazerne bij elkaar ge veegd. Juffrouw Hamilton, de Nederlandse sociale werkster die door de federatie voor vluchtelingenhulp in Enns tewerkgesteld is ,is echter optimistischer. „Er valt nog van alles met deze mensen te beginnen", zegt ze beslist. „Het enige wat ze hebben moeten is een kans, mens te zijn". En ze gaat uit het zonlicht door de grote toegangsdeur de duistere, naargeestige gang in. Aan de weg van Wenen naar Linz ligt de vroegere kazerne in het stadje Enns, oud en uitgewoond. 367 vluchtelingen wonen op het ogenblik in deze sombere steen massa's. Op de foto een kijkje op de binnenplaats. NEW YORK (United Press) De demo cratische gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Averell Harriman, heeft aan een diner ter gelegenheid van „Colum- bus-dag" beweerd dat een moderne Colum bus waarschijnlijk nooit in Amerika zou kunnen komen als gevolg van de immigra tie-bepalingen en de bureaucratie bij de toepassing daarvan. „Als een zekere Christoffel Columbus uit Genua naar Amerika wilde komen, dan zouden wij zijn naam op een lijst zetten en over een jaar of tien zou hij voor toelating in aanmerking komen. Hij zou moeten be antwoorden aan de bepalingen van onze immigratiewetten. Hij zou eindeloos for mulieren moeten invullen, een langdurig onderzoek ondergaan en borgen moeten hébben. Aannemende dat hij nooit ergens lid van geweest is en dat hij een vlekkeloos leven zou hebben geleid, dan zou hij wel licht eens ons Vrijheidsbeeld passeren, als hij zijn plan al niet lang als onuitvoerbaar zou hebben opgegeven." Bezadigd wil zeggen: kalm, bedaard, niet overijld, ingetogen. Het ies het vol tooide deelwoord van een thans geheel verouderd werkwoord: bezadigen, dat betekende: bedaren, kalmeren. Dit be zadigen is ontstaan uit een ouder be- zatigen, waarin het woord: zat schuil gaat en dat: bevredigen betekende. De grondvorm van beide werkwoorden is het zelfstandig naamwoord sate, dat in het Middelnederlands een hele reeks van betekenissen heeft, waaruit zijn verwantschap met: zitten blijkt. Het duidt aan begrippen als: woonplaats, ligplaats, grondslag, maar ook: betame lijkheid, fatsoen, rust, bevredigende toe stand enz. Sate hoort bij zitten zoals laag bij liggen, spraak bij spreken en zovoorts. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 10—16 uuii des Zondags van 1316 uur. De Waag, Spaarne-Damstraat: Historisch gebouw, schildersmilieu. Geopend op Za terdagavond en elke ochtend van 11 tot 13 uur Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen en aquarellen uit Zuid-Frankrijk door Bob Buys. Geopend op werkdagen van 105 uur tot 25 October. Huis met de Kogel. Schilderijen van Jan PoolChapni. Tot en met 15 October. Ge opend op werkdagen van 1018 uur. Huis Van Looy: Vanaf 7 October tentoon stelling uit de historisch-topografische atlas van het Haarlemse gemeente-archief: „Het Spaarne door alle tijden". Geopend van 10—12.30 en 13.30—16 uur. Zondags van 14—16 uur, tot en met 16 October. Tinholthuis, Bloem endaal: Vrijburglaan 17. Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 9—12 en van 1416 uur. Cantine Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. Tentoonstelling prijswerkstukken. Van 1417 uur, op Zaterdag 15 October. MUZIEK Vrijdag 14 October, Concertgebouw, 20 uur: Eerste concert serie V door het N. Ph. O. onder leiding' van -Marinus Adam. Solist-: Hans Henkemans, piano. Uitgevoerd wor den twee pianoconcerten en de Prager Symphonie van Moazrt, Zaterdag 15 October, Concertgebouw, 19.30 uur: Bondsconcert van bij de Haarlemse Bond van Muziekverenigingen aangeslo ten verenigingen. Medewerking verlenen de korpsen: „Amphion", „Harmonie Crescen- In het tijdsverloop tussen de eerste conferentie van Genève van 18 toi 24 Juli en de tweede, die op 27 October zal aanvangen, is er een duide lijke vetandering van standpunt te constateren geweest in de politiek dei- Westelijke mogendheden, die nog steeds voornamelijk van Amerikaanse oorsprong is. Deze verandering valt pas goed op, wanneer men de houding der Westelijke ministers van Defensie van het ogenblik analyseert. Deze ministers zijn uit de aard van hun functie beducht voor een te vérgaande en te snelle demobilisatie; hun stafchefs, de leiding der NAVO uitmakend, hebben deze beduchtheid tot uitdrukking gebracht door fel te ageren en te protesteren tegen het „ontwapeningsgevaar", dat een direct gevolg is van het verminderen der spanningen. Het is verrassend te constateren, hoe weinig indruk nu nog het aloude argument der Russische dreiging, dat deze stafchefs hebben opgediept, vermag te maken en dit geeft, meer dan wat ook het verschil in Westelijke opvattingen aan, dat sinds Genève is opgetreden. Men is nu eindelijk vatbaar geworden voor de overtuiging, dat de Russische aggressiviteitsverschijnselen het gevolg zijn geweest van neigingen tot afweer. Hoe is men daar nu pas achtergekomen? Men heeft in het Westen ontdekt, dat de Sovjet-Unie helemaal niet zeker is van de mogelijkheid tot handhaving harer Weste lijke grenzen en rekening houdt met een eventuele terugtocht uit Duitsland. Deze terugtocht zal echter moeten worden voor afgegaan door een voor haar aanvaardbare ordening der Duitse en Europese zaken en een stabiliteit in de grensafbakening. De oplossing der Duitse kwestie is afhankelijk van deze afbakening. De vaststelling dei- Duitse grenzen na hereniging van Oost en West-Duitsland is nauw verbonden aan de behoefte tot een effectief werkend Europees veiligheidssysteem. Zekerheid, Veiligheid en Stabiliteit zijn de drie facto ren, die zowel de gedachten in het Kremlin als in Washington en Bonn blijven beheer sen en nu de oorlogsmogelijkheden zijn in geperkt door de vreesaanjagende techni sche ontwikkeling, blijft als logische con sequentie slechts voor alle partijen één werkhypothese over: zoeken naar een sy steem, waarin die drie grote factoren voor alle partijen verankerd liggen. Dat zoeken is trouwens al lang vóór Ge nève begonnen, doch toen had men van el kander nog niet de overtuiging dat er ook nog niet met de gedachte aan geweld werd gespeeld. Genève heeft die obsessie blijk baar doorbroken en het tweede Genève, dat nu in het nabije verschiet ligt, zal daardoor gemakkelijker en soepeler kunnen werken in de richting van een duurzaam veilig heidssysteem. In deze situatie passen de ouderwets aan doende uitlatingen der NAVO-stafchefs niet meer, zoals iedereen alleen al aan de hand van eigen reacties zal kunnen vast stellen. Hiermede is niet gezegd, dat snelle en omvangrijke demobilisaties der NAVO- landen wenselijk en logisch zouden zijn, maar wel dat een regelmatige wedloop zijn zin heeft verloren. Een wedloop paste in de koude oorlog, toen de dreiging van een gewapende botsing nog reëel leek. Die rea liteit is zodanig aangetast door de onweer sprekelijke feiten, dat het gezamenlijk zoe ken naar een vredige oplossing meteen lo gisch is verklaard. Hebben de NAVO-regering-en hun staf chefs en ministers van Oorlog nu buiten hun koers geplaatst en als roependen in de woestijn achtergelaten? Allerminst, doch zowel militaire kopstukken als ministers van Oorlog zijn in de kring hunner rege ring specialisten. Specialisten op het ge bied van de militaire sterkte, specialisten op het gebied van de wapenproductie en zelfs op het gecombineerde terrein van wa penproductie in het kader der nationale economie. Wie weet niet, dat wapenpro ductie en economie nauw verbonden zijn? Dat wapenproductie en werkgelegenheid broer en zuster zijn? Dat buitenlandse han del en wapenproductie innig zijn verbon den? Deze specialisten spreken voor hun eigen sec te zij hebben de taak om, nu ontwapening dreigt, deze zo langzaam en zo geluidloos mogelijk te doen verlopen en intussen maatregelen te treffen om de ge volgen ervan op te vangen. De wisselwer king tussen progressief in de richting van wereldvrede werkende ministers van Bui tenlandse Zaken en de met de instandhou ding van het militaire apparaat belaste mi nisters van Oorlog brengt tenslotte de pro cedure tevoorschijn, die als leidraad voor de ontwapeningspolitiek moet gelden. Dit alles is een gecompliceerd détail van staats huishouding, dat met angst voor aggressie en neiging tot aggressie niets meer te ma ken heeft. Wat er tenslotte uit het zoeken naar een Europees veiligheidssysteem zal resulteren op het gebied der samenwerking tussen Oost en West, is moeilijk te voorspellen. Een feit is, dat Duitsland daarbij op een angstige manier op de wip zit. Ook het straks herenigd Duitsland verlangt veilig heid naar alle kanten. Wanneer Oost en West er voor die tijd niet in geslaagd zijn, een systeem te vinden waarin zij zonder angst voor elkander hun invloedssferen tot een vredelievender krachtsinspanning dan die der bewapeningscompetitie kunnen in spireren, zal het herenigde Duitsland zich in deze competitie moeten mengen en trach ten, de achterstand in die wedloop in te halen. Men mag zich geen illusies maken over de vraag, of het Duitsland zal geluk ken de atoombewapening in te lopen en een atoommogendheid te worden in de eerste rij. Dat zal Duitsland ongetwijfeld geluk ken, aangezien het kan profiteren van de resultaten, die in andere landen op dit ge bied met grote kosten en moeite zijn be haald. De genialiteit der Duitse geleerden en technici staat er borg voor, dat Duits land op den duur niet zal achterblijven. De schaarste aan splijtbaar materiaal zou aanvankelijk een handicap kunnen zijn, doch mettertijd blijft de bruikbaarheid van materiaal voor kernsplitsing niet beperkt tot uranium en enkele andere stoffen, die nu in dit opzicht „populair" zijn. Het komt in de toekomst aan op vernuft en vaardig heid, om de kernsplitsing toe te passen in de industriële en militaire sector. Trouwens, wanneer Duitsland een politieke kaatsbal tussen Oost en West zou blijven, kan het rekenen op de steun van die mogendheid, welke op een bepaald moment de grootste invloed krijgt. Vooral dus met het oog op het toekom stige sterke Duitsland is een Europees vei ligheidssysteem onontbeerlijk, niet alleen voor de omringende landen, doch ook voor Amerika en Rusland. Deze overweging zal wellicht het toestaan van concessies bij beiden bevorderen, waartoe het komende Genève zal kunnen dienen. Het alternatief is te riskant, te gevaarlijk voor allen. Hoe in deze situatie de NAVO-doelein- den nog kunnen worden bevorderd, die be staan uit een verouderde strategische erfe nis van zoveel divisies hier en zoveel divi sies daar, is onduidelijk. Divisies zijn niet belangrijk meer en worden met de dag on belangrijker, behalve dan voor strategen- op-papier, die ermee kunnen schuiven over slagvelden-van-papier welke nooit werke lijkheid zullen worden. Hoe in ernst nog het standpunt kan worden gehandhaafd, dat twaalf Duitse divisies, in de NAVO in gepast, de veiligheid van Nederland kun nen garanderen, is een ander raadsel. En toch kan men dit standpunt ten onzent nog hier en daar serieus horen verkondigen. Het heet dan, dat deze Duitse divisies de verdediging van de Oostelijke Nederlandse grenzen op zich zullen moeten nemen. Een merkwaardig denkbeeld, wanneer men be seft hoe Duitsland slechts wacht op de ge legenheid om zich in de rij der mogend heden te scharen en ons dan pas zal laten weten, welke intenties het heeft! J. L. do", „St. Bavo", „Kunstkring", „Arti et Religioni" en „Haarlem". Maandag 17 October, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. Maandag 17 October, Stadsschouwburg, 19.45 uur: De operettevereniging „Diogé" voert op „De Circusprinses", met muziek van Emmerich Kalman. Dinsdag 18 October, Stadsschouwburg, 19.45 uur: De operettevereniging „Diogé" voert op „De Circusprinses", met muziek van Emmerich Kalman. Woensdag 19 October, Grote Kerk, 20 uur: Het Don-Kozakken koor onder leiding van Serge Jaroff brengt Russische liederen en liturgische gezangen ten gehore. Donderdag 20 October, Concertgebouw, 20 uur: Jubileumconcert door het Haarlems Christelijk Mannenkoor, o. 1. v. Bernard Verboom, met medewerking van het N. Ph. O. Soliste Hélène Verkley, sopraan. TONEEL EN DANS Vrijdag 14 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De bekende actrice Charlotte Kohier zal voordragen „Frasquita" een verhaal van Pedro de Alarcon. Zaterdag 15 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" voert op „Dona Rosita" van Garcia Lorca onder regie van Elise Hoomans. Décor: Johan Greter. Medespelenden zijn: Lies Franken, Hetty Beck, Willy Haak, Gerard Hart kamp. Wim Hoddes, Henk Schaer en anderen. Zondag 16 October, Stadsschouwburg, 14 en 20.15 uur: De toneelgroep „Theater" voert op „Dona Rosita". De middagvoorstelling wordt gehouden voor leden van de ver eniging „Geloof en Wetenschap". Maandag 17 October. Minerva theater, Heemstede, 20.15 uur: Onder regie van Guus Verstraete wordt door de „Verenig de Spelers" opgevoerd „Het Verraad", naar het boek van A .M. de Jong. Décor: Bob Verstraete. Medewerkenden: Detlev Pols, Lies de Wind, Annie Hoen. Gerard Schild. Gerrit Lindenberg en anderen. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, ingang Klein Heiligland, 20 uur: Vrijdag 14 October: Lezing met lichtbeelden over arbeidstherapie voor zieken door me vrouw C. EisenloeffelMc. Donald. Maandag 17 October: Lezing door professor dr. G. C. van Niftrik over „De Liefde". Dinsdag 18 October: Voordracht door de heer G. Söteman over „Penguins, kangeroes en ander literair gedierte in zakformaat". Woensdag 19 October: Lezing door dr. C. J. Schuurman over Levensangst en Levens kunst. Donderdag 20 October: Cursus spreken in het openbaar door K. Schuitema. Vrijdag 21 October: Handenarbeidscursus. „Vrije expressie" door Ad. Pieters. Donderdag 20 October, Minervatheater, Heemstede, 20 uur: Troordracht door dr. A. L. Constandse „wereldgeeburen van thans". Woensdag 19 October, „Kennemerland", Rijksstraatweg, 20 uur: Drs. G. D. van Wenger houdt een lezing over Ceylon. DIVERSEN Zondag 16 October, Concertgebouw, 14.30 uur: Kindercircus „Tijl Uilenspiegel", Onder meer werken mede de clowns Krok en Wisky, de koorddansers „De Wekua's" en het slangenmeisje Clementine. Maandag 17 October, Concertgebouw, 20 uur: Grote muzikale show m. m. v. The Dutch Swing College. Woensdag 19 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Het amateur-toneelgezelschap „Nieuw Leven" speelt „Boeven en Madeliefjes" van George Batson in een vertaling van Marijke de Nes. Donderdag 20 October, Stadsschouwburg, 20 uur: „Nieuw Leven" voert op „Boeven en Madeliefjes". ADVERTENTIE oranje flesje VITAMINEN verhogen Uw weerstand 60 dragees f 1.95 100 dragees f 2.90 PHILIPS R O X A N E LEMMER. Men zit alhier met een lastig geval. Dezer dagen werd het nieuw gebouwde aakschip „Ouderzorg" te water gelaten, doch toen het naar de haven zou worden gesleept, bleek bij een bocht dat het schip veel te groot was, doordat de werfknecht, met het meten belast, de maten veel te ruim had genomen. Het vaartuig bleef in de bocht steken. Men besloot daarop een groot deel van de kade af te breken, doch dit bleek ver geefs te zijn. Men durft hiermede niet verder te gaan wegens het gevaar van instorten voor de huizen aan de kade. De eenige oplossing zal nu zijn het nieu we schip gedeeltelijk te sloopen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5