Koningin Juliana en Prins Bernhard aangekomen op feestelijk Curasao Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Boyer de Latour maakte zich er met één zin van af Belgische vakbonden dreigen met omvangrijke staking Proclamatie van gouverneurStruycken Koninklijk bezoek aan Portugal Dodelijk ongeluk in Haarlem-N oord Troonraad in Marokko geïnstalleerd; kabinet-Faure voor de vuurproef Het woord is aan Economisch debat in Straatsburg Actie van half millioen man als de vijfdaagse werkweek wordt afgewezen Caryl Chessman krijgt een nieuw proces 70e JAARGANG No 86 DINSDAG 18 OCTOBER 1955 299e JAARGANG No 23/ Historisch ogenblik M. A. Reinalda wordt lid Raad van State Bericht Ortega Y Gasset overleden Bao Dai ontslaat premier Diem van Zuid-Vietnam Masjumi heeft nog 160.000 stemmen minder dan PNI Achtste poging van schrijvende ter doodveroordeelde geslaagd Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. 3 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Om zeven uur in de morgen was Curasao vanochtend al in rep en roer. Vandaag begint het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard, waarop het eiland zich reeds maanden heeft voorbereid. Terwijl in Nederland, dat een tijdsverschil van vijfeneenhalf uur heeft met Curagao, de dag al het middaguur naderde, kwam voor de duizenden Cura- gaoenaars, die in alle vroegte op de kade waren samenge stroomd, de machtige grijze romp van Hr. Ms. „De Ruyter" in zicht, aan boord waarvan de Koningin en de Prins zich bevonden. Het stond zwart van de mensen rondom de St. Annabaai, waar om half acht voor het eerst in de geschie denis van de Antillen een regerend vorst van het Huis Oranje voet aan wal zou zetten. Nog nooit heeft de bevolking de pracht gezien, die een vorstelijk bezoek begeleidt. Nooit reed een crèmekleurige calèche, getrokken door zwarte paarden en voorafgegaan door de eerste stalmeester in zijn prachtuniform, over de hete stoffige wegen van het eiland. De gouverneur der Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, had Maandagmor gen nog een proclamatie tot de bevolking gericht, luidende: „Hare Majesteit de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben zich Zondagavond te San Juan aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" begeven en zijn thans op weg naar de Nederlandse Antil len. Als Kroonprinses heeft Hare Majesteit in 1944 ons land bezocht. Zij komt thans terug als Koningin, hoofd der regering van het Koninkrijk en van de drie landen waaruit het is samengesteld. Laten wij daarom allen tezamen Koningin en Prins op waarlijk grootse wijze ontvangen en het bezoek tot een historische gebeurtenis ma ken, waarop zij en wij trots kunnen zijn. Toont, welk een vreugde er in onze harten leeft, dat zij als onze Landsvrouwe in ons midden vertoeft. Laat de Koningin en de Prins een onvergetelijke indruk van onze schone eilanden en hun bevolking mee naar Nederland kunnen terug nemen. Leve Koningin Juliana, leve Prins Bernhard". Het was zeven uur geweest toen de „De Ruyter" in zicht kwam. Op het dr. Albert Plesmanvliegveld stegen de Fireflies op om het schip te begroeten. De loodsboot ging langszij en precies op het vastgestelde uur half acht, verscheen de neus van de kruiser tussen het Waterfort aan stuurboord en het Riffort aan bakboord. Vlaggetjes, rood-wit-blauw en oranje gingen de lucht in; de militaire vliegtuigen doken over de stad, de saluutschoten bul derden. Wat aarzelend alsof verbazing het eerst belette, maar dan uit volle borst, klonk het gejuich van de duizenden Cura- gaoënaars. „Biba la reina" klonk het in het Pipiaments en ook „iBba prins", wanneer men meende de slanke figuur van Z.K.H. gekleed in wit admiraalsuniform te zien. De Jantjes aan boord van de „De Ruyter" stonden keurig opgelijnd langs de boorden, het muziekkorps van de mariniers aan boord speelde. Het meren in de nieuwe haven, waar heen het oorlogsschip langzaam was opge- stoomd, ging vlot en goed. De Koningin en de Prins wuifden vrien delijk naar de vele gezagsdragers en auto riteiten en het talrijke publiek van ge nodigden, die op de kade de aankomst gadesloegen. De staatsietrap werd op haar plaats gebracht en koningin Juliana en prins Bernhard der Nederlanden betraden Cura- gaose grond. Tijdens het Wilhelmus ging de gouverneur mr. A. A. M. Struycken naar voren om Koningin en Prins te begroeten. Na het inspecteren van de ere-wacht van mariniers gingen Koningin en Prins langs een ere-afzetting van matrozen naar de lange rij van 125 hoogwaardigheidsbekle ders en autoriteiten, waaruit ook een com missie van ontvangst is gevormd, die allen aan H.M. en Z.K.H. werden voorgesteld. De 12-jarige Signid Sprock bood de koningin een bouquet Curagaose bloemen aan. Vervolgens ging het vorstelijk echtpaar naar de crême-ldeurige calèche, waarin het plaats nam voor de staatsie-tocht naar Willemstad. Na de rit door Willemstad zal aan de Koningin en de Prins een zanghulde wor den gebracht. Oud-burgemeester van Haarlem Binnenkort is de benoeming te verwach ten van de heer M. A. Reinalda tot lid van de Raad van State. De heer Reinalda is te Haarlem geboren in 1888. Als jongmaatje kwam hij destijds in dienst van de N.V. Tjeenk Willink en Zn's Uitgeversmaatschappij te Haarlem, waar van hij in 1937 het directeurschap aan vaardde. Hij was voorts lid van de Pro vinciale Staten van Noordholland en lid van de Haarlemse gemeenteraad. De ge meente Haarlem diende hij enige malen als wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting. Van 1937 tot 1947 was de heer Reinalda lid der Eerste Kamer en van 1945 tot 1947 burgemeester van Haar lem. In 1947 werd hij tot het ambt van com missaris der Koningin in Utrecht geroe pen, dat hij bekleedde tot Juni 1954. De heer Reinalda is lid van de Partij van de Arbeid. Het vorstelijk paar zal drie dagen op Curagao verblijven. Aan de vooravond van het koninklijke bezoek aan Curagao heerste Maandag te Willemstad reeds volop een feeststemming. Voor het eerst brandde overal de feestver lichting. De KLM maakte rondvluchten boven de stad, die reeds voor de eerste vlucht geheel volgeboekt waren voor alle drie de dagen, dat het koninklijke bezoek duurt. Ondanks het slechte weer het regende herhaaldelijk waren tienduizen den op straat om de verlichting te zien, waardoor er af en toe een verkeersopstop ping ontstond. Willemstad is werkelijk sprookjesachtig. Vooral de brug over de Annabaai is bij zonder mooi. LISSABON (Reuter). Volgens welin gelichte kringen zal de Portugese regering Koningin Juliana en Prins Bernhard uit nodigen op de terugweg van West-Indië naar Nederland een bezoek van tenminste één dag aan Portugal te brengen. Het Koninklijke Paar wordt op 7 November op de terugweg te Lissabon verwacht. XCOCOCODCOCOO<XXX1CXZX<XXXXXC!OCXXX>OCOCOOOCCOCCOCCCOCCOCO Onze reisredacteur naar aanleiding van het koninklijk bezoek aan de An tillen en Suriname reeds vijf weken ge leden in de West aangekomen begint vandaag met een reeks korte artikelen, waarin hij, steeds aan de hand van de koninklijke route, zijn indrukken zal ge ven over deze twee thans zelfstandige en gelijkwaardige rijksdelen, hun bevol king en hun speciale problemen. Op de eerste dag van het bezoek zelf en derhalve steeds een dag vooruit op het verslag daarover kunnen onze lezers dus kennis nemen van de plaat sen, die koningin Juliana en prins Bern hard op hun reis door de West aandoen. Het eerste artikel in deze serie „Het Koninklijk Paar zag vandaag" tekent het eiland Curagao, waar de Koningin en de Prins vanochtend aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" zijn aan gekomen. Men zie daarvoor pag. 3. OOOOOOOOOOOOOCOOOCXXXXXXXOCO(XX>OCOC<X>OCOCOOCOOOOODa Op de hoek van de Generaal Cronjé- straat en de Spaansevaartstraat in Haar lem heeft zich gistermorgen om kwart voor twaalf een verkeersongeluk voorgedaan waarbij de 54-jarige fabrieksarbeider J. Homan wonende in de Conradstraat 146 te Amsterdam om het leven is gekomen. De heer Homan reed namelijk op zijn bromfiets door de Generaal Cronjéstraat in de richting van Haarlem-Noord toen hij op de hoek van de Spaansevaartstraat in aanrijding kwam met een voor hem van rechts komende teerauto met aanhang wagen. De heer H. kwam onder het linker achterwiel van de wagen en moest in ernstige toestand naar de Deo vervoerd worden, waar hij kort na aankomst over leed. De Haarlemse politie verzoekt eventuele getuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen. RABAT (Reuter-AFP) De Marokkaan se troonraad is te Rabat geïnstalleerd, in tegenwoordigheid van de resident-generaal Boyer de Latour, en andere Franse en Marokkaanse autoriteiten. Groot-vizier El Mokri, één der leden van de troonraad, liet een verklaring voorlezen, waarin wordt gezegd, dat, daar de troon vacant is, in overeenstemming met de Franse regering een troonraad is gevormd. El Mokri deed een beroep op de Mohammedaanse en Joodse Marokkanen kalm te bly ven en zich rondom de troonraad te scharen. Marokko staat aan het begin van een nieuw tijdperk, waarin gelijkheid van rechten en plichten voor alle Marokkanen, ongeacht hun gods dienst gewaarborgd is. De troonraad erkent dat de Franse bevolking in Marokko die door haar werk zoveel voor dit land heeft gedaan, het recht heeft, dat haar recht matige belangen worden beschermd. Generaal Boyer de Latour verklaarde in een antwoord van één zin te hopen, dat de troonraad Marokko zal helpen bij het her stel van vrede en rust. Vandaag wordt in de Franse Nationale Vergadering gestemd over een socialisti sche motie van wantrouwen in de Algerijn se politiek van de regering-Faure. Ex-premier Mendès-France heeft ver klaard dat hij de vorming van de troon raad toejuicht als een voortzetting van het werk dat hij begonnen is toen hij bekend maakte, dat Tunesië souvereiniteit op bin nenlands gebied zou krijgen. Politieke tegenstanders, die hem gedurende twintig minuten het spreken bijna onmogelijk maakten door uitroepen,werden door de politie uit de zaal verwijderd. Mendès-France legde er de nadruk op, dat Frankrijk niet door militaire kracht alleen de rust in Noord-Afrika kan her stellen. Het kan zich in de Noord-Afri kaanse gebieden slechts met toestemming van de bevolking handhaven. Hij zei, dat het statuut van 1947 voor Algerije nooit volledig was toegepast en dat de verkiezin gen vervalst waren. „Wij moeten in de eerste plaats ons woord houden en het statuut loyaal toepassen", zo zei hij. Verweer Spanje is vastbesloten de vriendschap met het Marokkaanse volk te bewaren. Men kan niet verwachten, dat Spanje de Fransen helpen zal bij het onderdrukken van de opstand in Frans-Marolcko, aldus is verklaard in een communiqué van de voorlichtingsdienst van het Spaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Madrid in antwoord op beschuldigingen van gene raal De Latour, dat Spanje de opstande lingen steunt. De voorlichtingsdienst ver klaarde, dat Spanje zijn verplichtingen als goede nabuur nakomt door het grensgebied tussen Frans- en Spaans-Marokko te be waken en vluchtelingen uit Frans-Marokko te ontwapenen en te interneren, doch meer kan niet verwacht worden; Zeshonderd Franse reservisten, die op weg waren naar Marseille, om aldaar scheep te gaan naar Frans Noord-Afrika, hebben zich onderweg wanordelijk gedra gen. Telkens werd aan de noodrem ge trokken, zodat de trein, waarmede de re servisten naar hun inscheephaven onder weg waren, om de vijftig meter bleef staan. In een tunnel, juist buiten Valence, bleef de trein meer dan een half uur staan, ter wijl in het station van deze stad ruim drie uur vertraging werd ondervonden. In Va lence verlieten bijna honderd man de trein en trokken al roepend „wij willen niet naar Noord-Afrika", door de stad. Tenslotte keerden zij, na ook anti-militairistische liedjes te hebben gezongen, in kleine groepjes naar hun trein terug. In de wa gons der mannen waren leuzen aangebracht als „Marokko voor de Marokkanen". A anslagen Militaire autoriteiten te Bone (Algerije) hebben bekend gemaakt, dat zeven Euro pese inzittenden van een bus, die tussen Bone en Herbillon werd aangevallen, zijn gedood. Ook de chauffeur van de bus,even eens een Europeaan, kwam om het leven. Veertig andere inzittenden van de bus werden gevangen genomen. De aanval ge schiedde door honderd man. De bus had een militair escorte. Hiervan werden vijf man gedood en drie ernstig gewond. Vier man van het gewapende geleide onder wie de commandant, ontkwamen. De rest van het escorte is vermoedelijk gevangen ge nomen. Maandag zijn zeven Europese inzittenden van een bus, die door de Europese wijk van Casablanca reed, door schoten op de bus gewond en naar het ziekenhuis vervoerd. Marokkanen, die eerst winkels in de Ara bische wijk van Marrakesj waren binnen gedrongen, waarna zij ze in brand staken, vielen vervolgens Senegalese infanterie aan. Deze vuurde, waardoor een der orde verstoorders werd gedood en twee gewond. Er werden meer dan dertig arrestaties ver richt. Ons nummer van gisteren is, als gevolg van een tijdens het drukken der courant optredend defect aan onze rotatiemachine zeer laat bezorgd bij een gedeelte der abonnés. Het doet ons leed, dat deze vertraging is opgetreden, doch het was een geval van overmacht, dat optrad, terwijl wij nog druk doende zijn, na de verhuizing naar ons nieuwe drukkerij gebouw, onze tweede ro tatiemachine weder op te bouwen. Binnen kort hopen wij hiermede geheel gereed te zijn en met dubbele capaciteit te drukken. DE DIRECTIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Een gigantische wolkenhemel boven Schiphol waar op het platform, de neus in de wind, de luchtreuzen staan klein en nietig onder die grote bedreiging. Straks zullen zij toch opstijgen en optornen tegen regen en wind, de luimen en grillen van het najaar. Albert Guinon: De vrek ondervindt tegelijk de zorgen van de rijke en de kwel lingen van de arme. MADRID (Un. Press) De Spaanse wijs geer José Ortega y Gasset is vandaag in Madrid overleden. Hij was omgeven door zijn naaste familieleden. Ortega y Gasset, die 73 jaar geworden is,overleed aan maag kanker. Hij was sedert gisteren buiten be wustzijn. Êen van zijn laatste daden was zich met de kerk te verzoenen. Zijn vriend, pater Felix Garcia, heeft hem de biecht afgenomen. Met Ortega y Gasset heeft de wereld een denker verloren, die in een door dictato riale ideologieën verdeelde wereld de beste tradities van het vrije denken hebben hooggehouden. Ortega keerde na twaalf jaren (hoofdzakelijk in Portugal en Frank rijk doorgebracht), naar Spanje terug. In 1949 hernam hij zijn leerstoel in de meta- physica aan de universiteit van Madrid, die hij in 1937 had verlaten met de woorden: „Ik wil niet vereenzelvigd worden met dit regime van ezels." Ortega's vroegere kameraden in de strijd van republikeins-Spanje waren geschokt door zijn besluit om vrede te sluiten met Franco. Ortega had meegeholpen de repu blikeinse grondwet op te stellen, nadat koning Alfonso XIII het land in 1931 had verlaten en was de man, die achter een mi crofoon in het belegerde Madrid zijn land genoten had aangespoord de strijd voort te zetten. PARIJS (Reuter) Het Zuidvietnamese staatshoofd Bao Dai heeft zijn premier, Ngo Dinh Diem, ontslagen en de volledige bevoegdheden die Diem bezat, teruggeno men. Uitgaande van de onofficiële resultaten van 85 percent der stembureaux, neemt de Nahdatul Ulama op het ogenblik de derde plaats in. De laatste telling van United Press levert de volgende onofficiële stand op: PNI 7.760.000 stemmen; Masjumi 7.600.000; Nahdatul Ulama 6.600.000 en PKI 6.000.000. Hieruit blijkt dat de Masjumi 160.000 stemmen met de leidende nationalisten ver schilt. In de Raad van Europa was het Maan dag een economische dag, al kwam er ook politiek bij te pas. Men sprak over de mo gelijkheid van het nuttig maken der nog niet geëxploiteerde gebieden in Afrika. Het was de Belgische liberaal Motz die dit on derwerp aanhangig had gemaakt. Hij legde de vergadering een ontwerp-resolutie voor, waarin werd aangedrongen op het bestude ren van de mogelijkheid van investering van buitenlands kapitaal in Afrika. De Franse minister van Overzeese gebieds delen, Teitgen, kwam aan het debat deel nemen. Daardoor kwam natuurlijk de poli tiek in het spel. De Franse bewindsman zei met nadruk dat de gebieden in Noord-Afri ka deel van Frankrijk uitmaken en herin nerde aan de omvangrijke investeringen die Frankrijk in de Afrikaanse gebieden heeft gedaan. Hij verkondigde de stelling dat de bodemrijkdommen in de eerste plaats aan de Afrikaanse bevolking toe komen en dat men de grondstoffen niet meteen in ruwe staat moet exploiteren, zo dat de bevolking door de vestiging van in dustrieën kan profiteren van de opbreng sten. Uit Nederlandse en Belgische kring kwa men waarschuwingen tegen bevoordeling van Europese maatschappijen in Afrika, waar nationalistische reacties door zou den kunnen worden gewekt. De economische commissie zal nu eerst de ontwerp-resolutie van Motz bestuderen. Zij zal ook de Europese samenwerking op het gebied van post-, telefonie- en tele- graafverkeer in Europa bekijken en zij zal adviseren tot nauwere samenwerking, aan gezien de bestaande postunie onvoldoen de is. Turkse kwestie De kwestie van de Turkse afgevaardigde Ergin, die van zijn regering geen geld krijgt om naar Straatsburg te komen, na dat hij uit de democratische partij de regeringspartij was gezet, is nog niet af gedaan. De Turkse minister van Buiten landse Zaken heeft een telegram naar de Raadgevende Vergadering gezonden, waar in wordt uiteengezet dat Ergin zelf te ken nen heeft gegeven er niet zeker van te zijn of hij nog wel lid van de Raadgevende Ver gadering kon blijven. Toen was de Turkse regering maar vast begonnen met een an dere gedelegeerde aan te wijzen. Voor het overige staat Ergin niets in de weg, zegt het telegram. Dit zou moeten betekenen, dat ce regering hem al wel reisgeld heeft ge geven. Zo niet, dan zou Ergin gebruik kun nen maken van de opbrengst der collecte, die hier onofficieel is gehouden. De „Prijs van Europa" is in Straatsburg in ontvangst genomen door de Lord Mayor dustriestad die in de eerste oorlogsmaanden dustriestad die inde eerste oorlogsmaanden van 1940 zwaar te lijden heeft gehad onder Duitse bombardementen. Deze prijs wordt jaarlijks toegekend aan de gemeente, die zich het verdienstelijkst heeft gemaakt voor de Europese gedachte en bedraagt 250.000 Franse francs. Coventry heeft zeer veel gedaan voor contacten met andere Europese steden en uitwisselingsbezoeken. De Lord Mayor was gekleed in zijn ambts- costuum mét vuurrode lange mantel. Hij nam de prijs met bijbehorende legpenning in ontvangst en hield in zijn dankwoord een pleidooi voor nauwer contact tussen de Europese volken. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische vakbonden hebben een sta king aangekondigd in kolenmijnen, zink en cokesfabrieken, metaalbedrijven, Hoog ovens en brote banken. Wanneer tegen 1 November de eis tot instelling van de 45- uren-week niet wordt ingewilligd zullen ongeveer een half millioen arbeiders en kantoorbedienden het werk neerleggen. De werkgevers zijn bereid een com missie van onafhankelijke experts van de drie grote economische instituten van Bel gië, de nationale bank, het economisch in stituut van de universiteit van Leuven en het sociologisch instituut van de universi teit van Brussel te laten onderzoeken in welke sectoren van de industrie de vijf daagse werkweek zonder economische na delen kan worden ingesteld. De vakbonden zijn echter van oordeel dat deze deskundi gen slechts de wijze van invoering zouden bepalen van de vijfdaagse werkweek in d i e sectoren waar de vijfdagen-week mo gelijk is, in de kolenmijnen, in de staalin dustrie en in de koper- en zinkfabrieken. Het is nog mogelijk dat de regering de werkgevers en de vakbonden opnieuw tot een bespreking uitnodigt en tot een verge lijk maant. De socialistisch-liberale rege ringscoalitie kan in gevaar komen indien de socialistische vakbonden in staking zou den gaan samen met de Rooms-Katholieke vakbonden. De liberale partij, die in Bel gië voornamelijk een partij is van werkge vers, vrije beroepen en middenstanders, zou niet kunnen dulden dat de regering af zijdig blijft. Men verwacht algemeen dat premier Van Acker de zaak zal trachten op te lossen. In blijkbaar hopeloze arbeids conflicten heeft Van Acker reeds eerder een oplossing gevonden Kernpunt De zaak is ingewikkeld omdat alles af hangt van de houding der kolenmijnen-di- WASHINGTON (AFP). Het Amerikaan se Hooggerechtshof heeft met vijf tegen drie stemmen het verzoek der verdedigers van de ter dood veroordeelde Caryl Chessman om herziening van het proces tegen de veroordeelde, ingewilligd. Chess man, die in 1948 op beschuldiging van verkrachting, meermalen gepleegd, ter- dood werd veroordeeld waarbij hem zeer zwaar aangerekend werd dat zijn laatste slachtoffer haar verstand verloor en in een krankzinnigengesticht moest worden opgenomen had aangevoerd dat de stenografische aantekeningen van de griffier, die tijdens zijn eerste proces dienst deed en voor de afloop er van overleed, later door de officier van justi tie en de nieuwe griffier „valselijk" wa ren uitgewerkt. Het Hooggerechtshof te Washington heeft, zonder zich nader over de al dan niet gegrondheid van deze beschuldiging uit te laten, bepaald dat voor het ge rechtshof van San Francisco een nieuw proces tegen Chessman zal worden ge voerd. De 34-jarige Chessman heeft in de ge vangenis twee boeken geschreven, waar van het eerste, „Cell 2455, Death Row", zo'n succes werd, dat er een film van is vervaardigd. recties. Kan men tegenover de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal nog maals besluiten tot een verhoging van de Belgische kolenprijs? Volgens deskundigen zal de vijfdaagse werkweek in de kolen mijnen een kostprijsverhoging van meer dan drie gulden per ton tot gevolg hebben, in totaal een loonsverhoging van honderd millioen gulden per jaar. De Nederlandse en Duitse kolenmijnen betalen een subsi die om de Belgische kolenmijnen in staat te stellen geleidelijk hun prijs te verlagen en opgenomen te worden in de eenheids- markt der EGKS. De Nederlanders en Duitsers zullen echter bezwaar hebben te gen het betalen van een subsidie als de Belgische mijnwerkers minder lang wer ken als hun Duitse en Nederlandse colle ga's. De Belgische mijndirecties verklaren dat zij deze nieuwe sociale last niet kun nen dragen tenzij de Belgische kolenprijs met 44 francs per ton wordt verhoogd. Zij zijn van oordeel dat de hoogconjunctuur niet zal aanhouden en de verhoogde loon last bij een minder gunstige conjunctuur concurrentie met de Duitse kolen onmoge lijk zal maken. (van hedenmorgen 7 uur) 60 00 weers- toestand ■cP ff fg max. temp. c o a Z 5 Stockholm zwaar bew. N 4 7 3 Oslo geheel bew. O 4 6 0 Kopenhagen licht bew. ZW 8 10 0,5 Amsterdam hagelbui W 12 9 13 Londen onbewolkt windstil 9 0 Luxemburg onbewolkt WNW 1 6 5 Parijs mist windstil 10 0,1 Bordeaux regen ZO 2 16 0,2 Grenoble geheel bew. windstil 15 0,6 Nice onbewolkt W 4 22 0 Genève licht bew. NNO 1 13 1 Ziirich licht bew. ZW 2 8 1 Locarno zwaar bew. ONO 1 14 29 Berlijn nevel ZZW 4 8 0 Frankfort mist windstil 10 1 München regen ZZW 2 9 7 Wenen regen windstil 12 4 Innsbruck sneeuw windstil 9 27 Rome half bew. windstil 22 0 Ajaccio zwaar bew. ONO 2 21 0 M'allorca zwaar bew. N 4 22 0 Neerslag laatste 24 uur. ccQoxxxcooccccccccccccccxxxxocaxxxxxxxxcccco NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Opklaringen maar aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Tijdelijk zwakke, overigens matige naar Zuidelijke rich tingen krimpende wind. 19 October Zon op 7.12 uur, onder 17.42 uur. Maan op 11.18 uur. onder 19.16 uur. Maanstanden 24 Oct. 0.04 uur: Eerste kwartier 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 October Hoog water: 4.54 en 17.10 uur. Laag water: 0.43 en 12.55 uur. Woensdag 19 October Hoog water: 5.29 en 17.45 uur. Laag water: 1.17 en 13.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1