Curasao, trefpunt van volken in de blauwe Caraïbische zee Zwitsaletten Agenda voor Haarlem Het Koninklijk Paar zag vandaag: Vijftig jaar geleden Vluchtelingen bouwen eigen huis in regen en zonneschijn Hartverheffend F. Damiaans Zn „Aktjo" in veiligheid Bestrijding van het lerarentekort 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen f"Hoe is het ontstaand Duitser gedood bij auto botsing in Boxtel Giften uit Nederland aan het gezin van boer Schuller overhandigd DINSDAG 18 OCTOBER 1955 3 Gaat U verhuizen Veel van het eigene bleef behouden Joden eisen berechting van Duitse kampdokter Spaarkas-inspecteur van oplichting verdacht waarschuwen tegen Dit woord: LEUK Inwoner van Santpoort zeer ernstig gewond Wielrijder verongelukt Uit Haarlems Dagblad van 18 October 1905 Sparen Afbetalen Bezitten Er is een hartverheffend bericht ge komen uit Rotterdam, de stad die van frisse initiatieven lijkt over te lopen en waar de opbouw en wederopbouw door energieke mensen tot een voorbeeld wor den gemaakt. Het hartverheffende in dit bericht is, dat het twee ambachtslieden van eenvoudige kom-af en zonder hoog- vliegerige aspiraties de eer van hun goede arbeid geeft en tegelijk het bewijs levert, dat iedere vakman in zijn eigen kring de hoogste voldoening van zijn werk kan worden gegeven, als men hem niet belem mert door futiliteiten. En nu het bericht: aan het in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte van het Rotter damse Bouwcentrum is een relief in bak steen aangebracht, ontworpen door de Engelse beeldhouwer Henry Moore. Moore maakte een tekening, volgens welke een gipsmodel werd vervaardigd en bijbeho rende werktekeningen werden gemaakt. Toen werd aan twee bij het Bouwcentrum werkzame metselaars, C. Molendijk en G. W. J. Philips, opdracht gegeven aan het werk te gaan en de bakstenen voor het relief te metselen. Deze twee mannen heb ben zich zo vol liefde voor hun ambacht en met zoveel zorg van hun opdracht gekwe ten, dat de beeldhouwer toen hij giste ren eens een kijkje kwam nemen vol verrassing te kennen gaf: „Ik behoef er eigenlijk nog maar weinig aan te doen!" Het was namelijk de bedoeling geweest dat Moore het in ruwe voiTnen gemetseld re- lief zou bijhakken, doch de metselaars hebben met de ruwe vormen geen ge noegen genomen en zo de beeldhouwer „de stenen voor de voeten weggehakt". Zij hebben daarmee aangetoond, dat de kunst in het ambacht toch nog steeds tot grote prestaties inspireert en dat de moderne standaardisatie nog niet de liefde voor vormgeving heeft uitgeroeid. Men kan zich voorstellen met hoeveel plezier deze twee ambachtslieden aan het werk zijn getogen en hoe zij zich beijverd hebben de teke ningen te doorgronden, omdat zij nu eens de kans kregen iets van hun persoonlijk heid in hun werk te leggen. Geen rechte muren metselen ditmaal, doch steen voor steen volgens de vrije vormen van het relief afhakken en aanpassen. Het was een mozaiek uit baksteen, dat aldus ontstond en het was tevens een roerend lied van vreugdevolle arbeid, waarvan de tonen in steen schenen te stollen. Een ideale samenwerking tussen kunste naar en werker is daar in Rotterdam tot stand gekomen, die wellicht door som migen schouderophalend als „wel aardig" zal worden betiteld, doch die in wezen voor de desbetreffende mensen uiterst be langrijk wezen zal. En voor een maat schappelijke samenleving zou het even belangrijk kunnen zijn, omdat grote pres taties en boven de tijd uitstijgende succes sen slechts bereikt en behaald kunnen worden in een samenleving, die bij alle menselijke rechten ook die op vreugde volle, naar ieders krachten scheppende ar beid, ten volle erkent en mogelijk maakt. ADVERTENTIE Neem een verhuizer, die goed is. Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 Het 200 b.r.t. metende Nederlandse mo torscheepje „Aktjo", dat Zaterdagavond tijdens een storm op de Noordzee in moei lijkheden raakte doordat het machine- schade opliep, is Maandag behouden de Deense haven Esbjerg binnèngesleept. Het scheepje, dat in Delfzijl staat gere gistreerd en een bemanning heeft van vijf koppen, werd binnengebracht door het Deense bergingsvaartuig „Mimer". Bij on derzoek bleek, dat het schip zoveel water over had gekregen, dat er zeewater in de machine-olie was geraakt, zodat de ma chines de dienst weigerden. Zodra de tanks in Esbjerg zijn leeggepompt zal de „Aktjo", die met een lading klei naar een Engelse haven onderweg was, de reis hervatten. DINSDAG 18 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Lido: „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wraak van het monster", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „No torious", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Minerva: „De Afvallige", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals museum: 20 uur, Volksuniversiteit, Lezing door de heer G. Söteman over Penguins, Kangeroes en ander litterair gediei'te in zakformaat. Lange Veerstraat 16, 20 uur: Tempeldienst der Geestelijke Genezers A en G. Gunckel. WOENSDAG 19 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft.., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wraak van het mons ter", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Notorious", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Afvallige", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuni versiteit, Lezing door dr. C. J. Schuurman, over levensangst en levenkunst. Cultura, 20 uur: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", J. G. de Jong Hzn. Kenncmerland, Rijksstraatweg, 20 uur: Lezing over Ceylon door Drs. G. D. van Wenger. Cultura, 20 uur: Ned. Ver. voor Sex. Hervorming, Lezing door Gé Nabrink. Brinkman, Houtplein, 19 uur: Postzegelvei ling. Grote Kerk, 20 uur: Uitvoeringen koor het Don-kozakkenkoor, o. 1. v. Serge Jaroff. (Van onze reisredacteur) DOOR DEZELFDE blauwe Caraïbische Zee, waaruit 321 jaar geleden Joannes van Walbeeck met de oorlogsbodems van ae West-Indische Compagnie de Annabaai opzeilde om Curagao op de Spanjaarden te veroveren, is vandaag in de warme ochtend Ilr. Ms. kruiser „De Ruyter" naar Willemstad opgestoomd met een historische missie. De vijf en dertig dreunende schoten van de kanons van het oude verweerde waterfort begroetten immers Koningin Juliana en haar ge maal voor hun bezoek aan de rijksdelen in de West, dat de „Dat „vrije en gelijkwaar dige burgers", het zij onmid dellijk tot Curagao's eer ge zegd, is geen formele frase. Want wat op dit eiland on middellijk in het oog springt is de soepele verhouding tus sen de vele en verschillende ras-groepen die het bevolken. Curagao met zijn 430 vier kante kilometer het grootste en belangrijkste der Beneden windse Antillen is eeuwen lang een trefpunt van volken en culturen geweest. Nadat de Nederlanders van het eiland een maritiem steunpunt en commercieel centrum hadden gemaakt, kwam in 1651 een grote groep Joodse Portuge zen uit Zuid-Amerika er asyl zoeken. De derde groep kwam niet vrijwillig: Nederlandse slavenhandelaars brachten Afrikanen van de Goudkust naar Curagao voor het werk op de eigen plantages en .ter verdere doorvoer naar Zuid- Amerika. Geen opgewekt be gin, maar toen in 1863 de sla vernij werd afgeschaft, be gonnen de betrekkingen zich geleidelijk te normaliseren, niet in het minst door een uitgebreide rasvermenging. Zo uitgebreid, dat de overgro te meerderheid der Curagaoenaars gekleurd is en dat de bevolking vrijwel alle grada ties tussen wit en zwart doorloopt. Naast deze drie hoofdgroepen vindt men op dit cosmopolitische eiland thans nog de kentekenen van vele andere volken en cul turen: traditionele banden met de op lut tele tientallen kilometers liggende Venezo laanse overwal, nieuwe elementen uit Brits West-Indië en Madeira door de olie industrie aangetrokken, en uiteraard de Amerikanismen, die overal op het Weste lijk halfrond beginnen door te dringen. Men behoeft geen socioloog te zijn om de tekenen van dit alles te ontdekken. Naast de landstaal, het radde Papiaments, ge vormd uit Portugees, Spaans, Engels en Nederlands met een fikse scheut-Afrikaan se woorden, dat door de gehele bevolking wordt gesproken, kan men er met Neder lands, Engels, Spaans én Portugees terecht. Wie in het uit zijn voegen groeiende Willemstad rondkijkt, waar honderddui zend van de honderdveertienduizend inwo ners van het eiland wonen, vindt er ju weeltjes van oud-Hollandse geveltjes, maar evenzeer trekjes van Spaanse architectuur, naast ultra-moderne Amerikaanse Super Markets. Daar koopt men conserven en bevroren voedsel, maar de bevolking in de „Koenoekoe", het binnenland, eet nog steeds „foenchi", het gekookte deeg van maismeel, dat vrijwel overal in Afrika nog het hoofdvoedsel vormt. En voor de religie geldt hetzelfde: op de Protestantse afstam melingen van de oude Nederlandse kolo nisten en de Joodse Portugezen na is vrij wel de gehele bevolking Katholiek. Maar de lange arm van Afrika's mystiek reikt ook thans nog over de Oceaan tot de een voudige bevolking. Het merkwaardige is, dat al deze ver schillende groepen zoveel eigens behielden zonder dat het tot botsingen kwam. Het is alsof de hete Caraïbische zon al deze ele menten aan elkaar gelast heeft. Want al mag de Protestante groep voornamelijk wonen in Otrabanda, door de Annabaai, die Willemstad in twee delen spjitst, ge scheiden van de Portugees-Joodse, die vooral in Poenda, Pietermaai en Schaarloo zetelt, al mag de eerste haar sociaal ver tier zoeken in de „Club De Gezelligheid" en de tweede in de „Club Curagao", zij vinden elkaar in hun Curagaoenaar zijn. De schipbrug over de Annabaai mag dan een keer of vijftien per dag tot tergens toe open blijven voor een passerende tanker, zij zwaait tenslotte toch weer dicht om de verbinding tot stand te brengen. En zo zijn zelfs de raakvlakken met de eenvoudigsten onder de gekleurde bevolking veel talrijker dan die met de Nederlandse olie-em ployés, die meestal slechts voor een paar jaar in hun aparte woonwijken neerstrij ken. Waarom? Wel, zij zijn „Macamba's", geen echte Curagaoenaars. kroon zet op de lange onderhandelingen, die leidden tot het nieuw statuut voor het Koninkrijk, waarvan thans de Nederlandse Antillen, Suriname en Nederland de gelijk waardige deelgenoten zijn, een statuut, dat op basis van wederzijdse vrijwilligheid een einde maakte aan een koloniale verhouding en dat deze herschiep in een nieuwe band, steunend op interne zelfstandigheid en lotsverbondenheid. En zo hebben vanochtend mensen van allerlei kleur als vrije en gelijkwaardige burgers hun vorstin kunnen verwelkomen. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: DUSSELDORP (DPA) De centrale raad van Joden in Duitsland heeft er op gewezen, dat zich onder de uit de Sovjet- Unie teruggekeerde Duitse gevangenen prof. Carl Clauberg bevindt, die hoofd is geweest van een proefafdeling van het ver nietigingskamp Auschwitz. De centrale raad eist, dat misdadigers als prof. Clau berg, die medische proeven met levende mensen heeft genomen, voor een recht bank zullen worden geleid. Velen van de genen, die voor de proeven van prof. Clau berg werden gebruikt, zijn overleden of door de proeven voor hun leven ongeluk kig gebleven. Panorama van Willemstad over de Sint Annabaai. (Foto Willem van de Poll) Men mag daaruit allerminst afleiden, dat het de Curagaoenaar aan vriendelijk heid en gastvrijheid zou ontbreken. Inte gendeel, de gezeten familie in Otrabanda of Poenda zal u met hoffelijke royaliteit tegemoet treden, evenzeer als de goed lachse donkere Koenoekoe-bewoner op een vriendelijke begroeting met gulheid rea geert. Men moet slechts met wijs beleid de maat weten te vinden tussen het hevige tempo van het industriële cosmopolitisme van het alles-overheersende oliebedrijf en de eilandelijkc beslotenheid, tussen glim mende olietanks, Amerikaanse auto's, air conditioning en de lieve oude geveltjes, hun rose, gele en lichtblauwe kleuren, door de zon en zoute lucht verweerd, die met gesloten blinden achter bloemrijke bomen en heesters staan te dromen in de hete, stille straatjes onder de blauwe hemel. De Curagaoenaars hebben, naar eigen smaak, het tempo wel gevonden. Zij heb ben zich het hoofd niet op hol laten bren gen door rijkdom die de olie over het eiland bracht, maar leven er goed van. Zij weten zeer wel, dat deze rijkdom niet al tijd zal duren en waarderen daarom mede zonder de banden met de Caraïbische buren te staken de betrekkingen met Nederland. Maar niet alléén daarom. De levenswijsheid van dit menselijk trefpunt, dat armoe en rijkdom heeft gekend, weet in de grond precies dat de mens niet van brood alleen leeft en zij waardeert de royale oprechtheid, die Nederland bij het leggen van de nieuwe banden in het Ko ninkrijk heeft getoond. En daarom zal het de komende dagen van Willemstad tot Westpunt feest zijn op Curagao rriët Neder landse vlaggen, wapperend in de Noord- Gost-passaat, met-veel muziek en dans, met veel witte tanden in lachende bruine gezichten. Feest in de nauwe straatjes van het oude Willemstad en in de geblakerde Koenoekoe, onder de hete zon en in de lau we tropennachten. In het onlangs gepubliceerde interim rapport van de commissie voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs is een aan tal maatregelen voorgesteld ter bestrijding van het tekort aan leraren bij het voorbe reidend hoger-, het middelbaar-, het kweekschool- en het middelbaar nijver heidsonderwijs. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in over eenstemming met de adviezen van de com missie thans enige maatregelen getroffen om daardoor te proberen aan de voort durend ernstiger wordende moeilijkheden zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bie den. Onder meer wordt op ruime schaal gelegenheid geboden studietoelagen te ver krijgen aan hen die een studie gaan volgen aan een universiteit of een hogeschool ter verkrijging van een diploma, waaraan ook onderwijsbevoegdheid voor de genoemde takken van onderwijs is verbonden. De maatregelen zijn de eerste van een aantal, die ter bestrijding van het leraren tekort zullen worden getroffen. Zij gaan aan de verdere maatregelen vooraf, omdat zij als gevolg van het feit dat de studie voor het leraarschap jaren vordert, pas op langere termijn effect zullen sorteren. De politie te Rotterdam heeft de 35- jarige verzekeringsinspecteur J. G. aange houden, die verdacht wordt van oplichting. G. was oorspronkelijk bakker ergens in het Noorden van ons land. Hij werkte boven dien op provisiebasis voor een verzeke ringsmaatschappij, die zich ten doel stelt door middel van spaarbrieven het sparen te bevorderen. Toen G. inspecteur werd, zegde hij het bakkersvak vaarwel en trok het land in om zijn spaarbrieven aan de man te brengen. Bij een Rotterdamse ver pleegster plaatste hij in 1951 voor 2500, aan spaarbrieven. Enige tijd later besloot zij de spaarbrieven van de hand te doen. G. wist haar te bewegen 1700,ineens te storten, waardoor zij gedurende een tien tal jaren geen premie meer zou behoeven te betalen. Het geld gaf zij aan G., maar na enige tijd maande de maatschappij haar de premies te betalen. Van de moeder van een vriendin van de verpleegster had G. intussen 15.500, geleend tegen een schuldbekentenis en een akte van borgstelling, die hij, naar later aan het licht kwam, van valse handteke ningen had voorzien. Hij had de moeder van de vriendin wijsgemaakt, dat hij met de verpleegster ging trouwen en dus geld nodig had. ADVERTENTIE Als a geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever- pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjea om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen- fewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, 1.20 per flacon. 60 De oorspronkelijke betekenis van leuk is: half warm, lauw. Het Engels kent: lukewarm, waarin het woord leuk dui delijk te herkennen is. Men sprak vroe ger van „leuk water met zout" als ge neesmiddel. Op personen toegepast kreeg het de betekenis: de zaken kalm beschouwend, rustig-ironisch. Die zin heeft het woord nog in de zegswijze: zich leuk houden, waaronder verstaan wordt: zich van de domme houden, doen alsof men van niets weet. In deze uit drukking zit al iets van de betekenis die het woord daarna krijgt: grappig. Ook in de samenstelling: leukweg die betekent: op doodkalme wijze en ook: bij de neus langs schuilt het element van grappenmakerij dat langzamerhand de andere betekenissen is gaan over heersen. Op de rijksweg BoxtelEindhoven in de gemeente Boxtel is Maandag een ernstige aanrijding gebeurd, waarbij een Duitser werd gedood en een Nederlander levens gevaarlijk werd gewond. Een vrachtauto van een fouragehandel uit Doorn, bestuurd door de 18-jarige C. A. van de W. uit Drie bergen, rijdende in de richting Eindhoven, trachtte voor een op de rijksweg rijdende bespannen wagen af te remmen. Hierbij slipte de vrachtauto en kwam op de linker weghelft, waardoor een uit de richting Eindhoven komende Duitse personenauto in volle vaart tegen de vrachtwagen bot ste. De bestuurder van de personenauto, de heer G. Mou uit Kiel en de naast hem zittende heer G. K. Hirs uit Santpoort, werden zeer ernstig gewond. Tijdens de overbrenging naar een ziekenhuis te Box tel overleed de heer Mou. De toestand van de heer Hirs is zeer ernstig. Bij onderzoek door de politie bleek, dat de bestuurder van de vrachtauto niet in het bezit was van een rijbewijs. Beide wagens werden zeer ernstig beschadigd. Bij het oversteken van de Groene Hille- dijk te Rotterdam is de 64-jarige P. J. H., wonende aan de Leede, met zijn fiets door de locomotief van een stoomtram aange reden en tegen de straat geworpen. Hij werd ernstig gewond naar het Zuiderzie kenhuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. LONDEN. De luchtschipper Wilson is bezig aan den bouw van een luchtschip voor een reis naar de Noordpool. De nieu we machine zal hetzelfde model hebben als die door Jules Veme in zijn boek is beschreven. De lengte wordt 100 voet en de breedte veertien voet. De heer Wilson heeft reeds proeven genomen met motoren voor de voort beweging. Hij verwacht eene snelheid van vijftig mijlen per uur te kunnen be reiken. Het luchtvaartuig zal zeer veilig zijn, aangezien aan de zijden automatische valschermen worden bevestigd, die bij het defect geraken der motoren een val zul len verhinderen. WEGSCHEID. Laten we haar Hilde noemen. Ze is zestien jaar, blond en potig. Haar ferme handen slaat ze om de bomen van een kruiwagen vol bak stenen en die kruit ze naar de „baustelle". Omhoog en omlaag, als maar stenen aanvoerend. Haar zusje, twee jaar jonger zullen we Trude zeggen? staat bij een grote bak en roert cement. Haar moeder sjouwt de stenen uit de kruiwagen naar de metselaars. Vader is nog op zijn werk, maar zodra hij klaar is komt hij ook naar de Werenfried-Siedlung in Spitz-Wegscheid om mee te helpen bij de bouw van het eigen huis. Elk ogenblik dat dit gezin er voor kan vrijmaken trekt het naar de nog verlaten plek achter de spoordijk waarover soms een locaal treintje puft. Dertig huizen voor vluchtelingen worden hier gebouwd in een „siedlung" die genoemd is naar de Nederlandse pater Werenfried van Straten, die zich aan het vluchte lingenwerk heeft gewijd. Dat is waarschijnlijk mede gedaan, omdat in deze dertig huizen, waaraan Hilde en Trude zo ijverig meebouwen, 1.150.000 schellingen aan Nederlands geld worden gestoken, geld van de uurloonactie van vorig jaar. Zonder dat geld zouden de meisjes met hun ouders nog uitzicht loos in een kamp rondhangen. Nu hangt rond hun haren de geur van cement. Waarom helpen de meisjes en hun ouders, en al de andere vluchtelingen mee bü de bouw? Omdat daardoor geen onge schoolde hulpkrachten hoeven te worden aangetrokken, zodat op de bouwkosten een derde wordt bespaard. Daardoor kunnen meer huizen worden gebouwd dan anders en kunnen meer gezinnen uit de kampen worden verlost. De dertig gezinnen die samen de Weren fried-Siedlung zullen vormen komen uit het barakkenkamp „Wohnsiedlung 67, Linz-Wegscheid", een verzameling verval len houten barakken met 1865 bewoners. Er wonen mensen uit aller heren Oost- Europese landen, en zelfs een Arabier. Grillige wegen hebben hen bij elkaar gebracht. Er zijn winkeltjes in het kamp, door vluchtelingen gedreven, er is een barak van het Zweedse hulpwerk, waar vrouwen een opleiding kunnen krijgen in weven en naaien, er zijn zelfs kleine bloe mentuintjes voor de barakken. Maar de daken lekken vaak en de ruimte is te klein. Erger nog dan het woningprobleem nijpt het gebrek aan gemeenschap met het land. De „Wohnsiedlung 67" is een internatio naal dorp als bij vergissing in het Oosten rijkse platteland neergeworpen. Daarom willen de mensen er weg. Ver- scheidenen hunner hebben al kans gezien een eigen huis te bouwen, althans een tot muren en dak samengevoegde hoeveelheid steen, cement en hout. Ze zijn er gelukkig mee. „We hoeven eigenlijk de mensen al leen maar te helpen, zichzelf te helpen", zegt de kampleider. De ouders van Hilde en Trude zijn door Nederland geholpen. Vele anderen wachten op een kans, inmiddels sparend van een gering inkomen. Weer anderen, bezield door de wilskracht er boven op te komen, zijn zelf begonnen. Ze hebben gespaard en een stukje grond gekocht. Ze hebben verder gespaard en bakstenen gekocht. Daarmee legden ze een fundament. Het geld was op en de arbeid werd gestaakt. Maar er werd opnieuw ge spaard, en er werden balken gekocht. Na verder sparen werden dakpannen aange schaft. Zo bouwen vluchtelingen met eigen handen hun huis. In Marchtrenk staan er 246 die klaar zijn of bijna klaar. Zodra het dak er op is trekken de gezinnen er in weg uit het kamp. Schots en scheef, maar fleurig en gezellig, staan de bakstenen huisjes met hun rode daken te pronken. Er groeien al bloemen en te zijner tijd zul len er tussen de huisjes straten worden aangelegd. Niet door de vluchtelingen, maar door de gemeente, die er ook veel voor over heeft, dat noodlijdende vluchte lingen welvarende burgers worden. „Streu- siedler" worden deze pioniers genoemd, mensen die zich verstrooid vestigen. byna. Giften, die vorig jaar in Nederland bij het comité vluchtelingenhulp voor hem binnenkwamen, werden hem nu overhan digd by een bezoek van Nederlandse jour- Zei/ steken de vluchtelingen de handen uit de mouwen, om hun eigen xooningen te bouwen. Dit gezin in de Werenfried-Siedlung te Spits-Wegscheid helpt stenen sjouwen en cement mengen, om de bouwkosten zo laag mogelijk te houden en met de beschikbare middelen zo snel mogelijk klaar te komen. Een hunner is sinds vorig jaar in Neder land bekend: de boer Klaus Schuller, die met zijn vrouw en twee zonen een boer derij heeft gebouwd. Vorig jaar bezocht een Nederlandse radioverslaggever hem, en zijn levensgeschiedenis werd in Nederland uitgezonden. Toen lagen de fundamenten. Nu, een jaar later, is de boerderij bijna klaar. Er staat al vee in de stallen en Schuller heeft land bijgekocht. Hij is er zon schijnt. Maar straks zal het regenen nalisten. Hij had er meteen een bestem ming voor: het pas gekochte land afbetalen. „De man heeft een ontoombare wilskracht en een rotsvast geloof", zegt dr. Beermann, de vertegenwoordiger in Oostenrijk van de Hoge Commissaris van de UNO voor vluchtelingen, „en dat terwijl hy al jaren rondloopt met een keelkanker, waaraan hy menselijk gesproken al lang bezweken had moeten zijn". Het ruikt naar hooi op Schullers erf, en naar cement en hout. „Er zou nog veel meer kunnen worden gedaan", zegt dr. Beermann. Maar hij maakt het bekende gebaar: geld. Hilde kruit stenen, Trude roert cement. Nu is het geen ontprettig werk, want de en waaien. Dan moet het werk worden voortgezet, en dat zal geen pretje zijn. Maar enkele kilometers verder wenkt de toekomst: een rij keurige huisjes, blinkend in de verf, met bloemen voor het raam, kleren in de kast en een sprei op de bed den, waarin mensen wonen, die eens be gonnen zijn zoals zij nu. Daaraan kunnen ze zich straks vastklampen als ze zich schrap zetten tegen de najaarsstormen. Het huis verrijst langzaam. Maar straks zal vader de sleutel kunnen steken in het slot van de voordeur van een eigen huis. Dan raakt de barak weer een gezin kwijt, welks plaats niet meer mag worden ingenomen de Oostenrijkse regering wil de barak ken kwijt en wordt de staat een groepje staatsburgers rijker, „die bewezen hebben dat zij met hun opbouwende kracht van grote waarde voor de staat kunnen zijn", zo zegt dr. Beermann. In Marchtrenk groeien huizen als rozen. Ze hebben hun doornen, maar wie een dikke laag eelt in de handen heeft voelt de steken niet zo erg. Klaus Schuller slaat de arm om de schou ders van zijn vrouw. Hij rooit het wel. Als het God belieft.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5