Vorstelijk echtpaar per vliegtuig aangekomen op het eiland Bonaire Vlieger Gerben Sonderman in Amerika verongelukt Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tunesië vraagt Franse hulp tegen Algerijnse rebellen Hartelijk afscheid van Curagaoenaars na vlot verlopen driedaags bezoek Laatste dag op Curapao Debat over de ver houding Oost-West Tijdens demonstratievlucht met Fokker S14-straaljager neergestort ril i H 1 Het woord is aan Salarisverbetering overheidspersoneel Zwaar gevecht geleverd aan de grens Nobelprijs geneeskunst voor een Zweed Raad van Europa Vlieger van internationale bekendheid Masjumi heeft nog 72.000 stemmen minder dan PNI Sportvliegtuig stortte neer op flatgebouw De meningsverschillen in het georganiseerd overleg H. J. Ankersmit gaat Tweede Kamer verlaten Bloedspecialist prof. Theorell Politieke moord in India Weerrapport 70e JAARGANG No 89 VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 299e JAARGANG No 240 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nxs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Curasao is ten einde. Hedenmorgen om 9 uur plaatselijke tijd dat is half drie Nederlandse tijd vertrok het vorstelijk echtpaar van het vliegveld Curasao naar Bonaire, het Oostelijke van de drie Bovenwindse eilanden, iets groter dan Aruba, iets kleiner dan Curasao. De Koningin en de Prins vlogen met een tweemotorig „Convair'-vliegtuig van de K.L.M. De vliegreis duurt ongeveer vijf en twintig minuten. Hedenmiddag vertrekken de koninklijke gasten weer van Bonaire naar Aruba, een vliegreis van drie kwartier. Vele Curacaoenaars hadden zich langs de route van het Gouvernementshuis naar het vliegveld opgesteld om de vorstelijke gasten vaarwel te wuiven. Op het vlieg veld waren de autoriteiten van Curapao aanwezig. De Koningin en de Prins schenen in het geheel niet vermoeid van het drukke drie-daagse programma dat zij hadden uitgevoerd. Het afscheid was hartelijk. Op Bonaire zullen Koningin en Prins een rondrit maken over het eiland en het eilandsbestuur aan zich laten voorstellen. Er vindt een openbare ontvangst van de bevolking plaats en kinderen zullen een aubade brengen. In de avonduren zal het vorstelijk echtpaar op Aruba manifestaties bijwonen in het sportstadion. Koningin Juliana liet Donderdag, de derde en laatste dag van haar bezoek aan Curacao, haar moederlijke belang stelling blijken voor het misdeelde kind. Zij deed dat in de ochtend tijdens een bezoek van een half uur aan het insti tuut Mgr. Verriet, een katholieke in richting waar gebrekkige en achterlijke kinderen worden verpleegd. E er ste-st eenlegging De Koningin en Prins Bernhard werk ten Donderdag ieder hun eigen program ma af. De Prins voerde in de ochtend za kelijke besprekingen en legde de eerste steen van het grote hotel El Curacao dat vermoedelijk tegen het einde van het vol gende jaar gereed zal zijn. Hij begaf zich alleen en te voet van het paleis van gou verneur Struycken naar het kantoor van de firma Maduro en Zonen. Met een gewone troffel verrichtte hij de plechtige eerst steenlegging na daartoe te zijn uitgenodigd door gedeputeerde C. D. Kroon, lid van het bestuurscollege van het ellandengebied Curacao. Deze wees er op dat dank zij de verkregen autonomie mo gelijk was geworden de bouw ter hand te nemen van het hotel El Curacao, dat ge ëxploiteerd zal worden door de intercon tinental Hotel Corporation, een grote Ame rikaanse hötel-onderneming. De prins was bijzonder ingenomen met de kleine gou den troffel, het aandenken dat hij ontving van Norman Chumaceiro, de voorzitter van de directie van het te bouwen hotel. Boottocht De Koningin begaf zich, minder dan een uur na haar bezoek aan het Mgr. Verriet Instituut, met haar gevolg aan boord van de „Beatrix", het jacht van de gouverneur. Terwijl het jacht naar de raffinaderij van de Shell koerste zat de Koningin, gekleed in een blauwe robe, aan dek. Met een wit te parasol beschutte zij zich tegen de zon nestralen. Via de St. Annabaai en het Schottegat werd naar het terrein van de oliemaatschappij gevaren. Emmastad, het woonoord rond de raffinaderij der geëm ployeerden, werd bezocht gedurende een rondrit van circa 20 minuten. Het eindpunt was het huis van de directeur van de Cu- ragaose Petroleum Industrie Maatschappij, dr. ir. H. Termeulen, waar H.M. enige tijd verbleef om een kop koffie te drinken. De rondrit werd even onderbroken bij het sta- STRAATSBURG, Donderdag. - Tot laat in de avond is de Raad van Europa bezig geweest met het politieke debat, waarom het in deze najaarszitting eigenlijk begon nen was. Hoe moet de houding zijn van West-Europa tegenover het Oosten? Op deze vraag trachtte een rapport van de politieke commissie bij de Raadgevende Vergadering, ingeleid door de Fransman De Menthon. een antwoord te geven. „De ontspanning moet tot een werkelijke vrede leiden, maar zonder hereniging van Duits land kan er voor Europa van een werke lijke vrede geen sprake zijn; men zou re kening moeten houden met de onverbreke lijke samenhang tussen de problemen van Europese veiligheid, ontwapening, Duits- lands hereniging en Europese eenheid". Zo ongeveer duidde De Menthon de grote lijn van het rapport aan. Eigenlijk, zo betoogde De Menthon, zou een eventueel in Genève bereikt accoord aan alle Europese landen moeten worden voorgelegd. Deze redenering vond alge meen wel weerklank. Sommigen legden de nadruk op het feit dat de bereikte ont spanning - „de geest van Genève" - alleen een verandering van taktiek was, geen verandering van bedoelingen. Nu hierdoor het gesprek met Rusland minder moeilijk was geworden, moest het inderdaad van Westelijke kant niet worden ontweken. Anderen legden de nadruk op de samen hang der problemen, in tegenstelling met de Russische opvatting dat een veilig heidspact in Europa later de weg voor Duitse hereniging zou effenen. Een be langrijke andere nuance was te horen in de rede van de Engelse socialist Jenkins. „Europese veiligheid zou Duitslands her eniging kunnen vergemakkelijken. Die hereniging behoeft geen absolute voorrang te hebben". Het debat gaat tot en met Zaterdag door. dion in Suffisant, waar de zesjarige Vivian Frans en de achtjarige Surinaamse Lutske Casper de Koningin bloemen aanboden. De bewoners van Suffisant, het arbeiders woonoord van de C.P.I.M. maakten van dit korte oponthoud gebruik om de Koningin zeer hartelijk te begroeten. Per auto keerde de Koningin weer naar het paleis op het Gouvernementsplein terug. Sport op Curacao Omstreeks het middaguur vertrok de Prins na de eerste steenlegging van het hotel naar Piscaderabaai Club, waar hij de lunch gebruikte in gezelschap van een veertigtal vertegenwoordigers van diverse sportorganisaties op het eiland. De gedeputeerde voor de Volksontwik keling, de heer E. J. Morkos, hield bij deze lunch een rede, waarin hij Prins Bernhard hartelijk welkom heette. Sprekende over de sport op Curagao, zeide de heer Morkos, dat het sportenthousiasme op Curasao groot is; alle sporten worden er beoefend. De meest geliefde sport is voetbal. Prins Bernhard bracht hierna met zijn secretaris onverwacht een bezoek aan de drie belangrijkste bankinstellingen op Cu racao, Maduro's Bank, de Hollandse Bank- Unie en Edward Henriquez' Bank. Hij werd ontvangen door de directies dezer bankin stellingen. Zijn bezoeken legde de Prins grotendeels te voet af, tussen half drie en half vier. Hij werd herhaalde malen door het publiek herkend; de wandeling ontlokte eenmaal een joviaal „Landskind" een „Hallo Prins, hoe gaat het?" Zwemmen in zee De middag der Koningin was gewijd aan een bezoek aan het tweede district, het Oostelijk deel van het eiland. Op de Cara- casbaaiweg, bij Dominguito, had zich een ontvangstcommissie opgesteld en nadat deze H.M. welkom had geheten in dit deel van het eiland ging het langs de vele met vlaggen versierde huisjes, waarvan de bewoners langs de weg of in hun tuin stonden om de vorstin toe te juichen, naar Brakkeput. Hier waren meisjespadvind- sters bijeen, tussen wie de Koningin, zelf padvindster, geruime tijd vertoefde. Daar na begaf zij zich naar het Spaanse Water aan boord van de „Beatrix" en genoot zij van het admiraalzeilen van de watersport liefhebbers. Bijna twee uur genoot de Ko ningin met een klein gezelschap van het strand en het water en van tochtjes met de „Beatrix". Prins Bernhard had intussen op Zuiker- tuintje de Curaqaose padvinders bezocht. Later voegde hij zich bij het gezelschap aan het Spaanse Water en nam ook een ver frissende duik in het heldere water. Van de mogelijkheden tot beoefening van de watersport die het tweede district biedt, hebben Koningin en Prins tenvolle geno ten. Galareceptic Ten besluite van het bezoek aan Cura cao dat naar de mening van de Cura- caoenaars, die Vorsin en Prins gaarne nog een paar dagen langer in hun midden had den gehad te snel is beëindigd is Don derdagavond op de binnenplaats van Fort Amsterdam, achter het paleis van de gou verneur een grote gala-receptie gehouden, toegankelijk voor iedereen. Meer dan dui zend gasten, gekleed in een witte tropen- smoking of een elegante avondjapon had den zich in carré langs het plein opgesteld toen de Koningin, begeleid door de gou verneur en Prins Bernhard aan de zijde van minister-president Jonckheer, gevolgd door de overige leden van het gevolg, de statige trap van het paleis afliepen en een rondgang langs de gasten maakten. Vrien delijk groetend, hier en daar een hand drukkend of een praatje makend, begaven de Koningin en Prins zich langzaam langs de rij der aanwezigen Daarna volgde een kort programma van Curapaose muziek en dansen, dat besloten werd met een taptoe. De Koningin ontving van een aantal dames op Curagao een bij zonder fraai op linnen geborduurde lunch- set. De organisatoren van het stichten van een Fonds voor het Nationaal Geschenk hadden de goede gedachte gehad, de gasten van de receptie bij de ingang van Fort Am sterdam de gelegenheid te geven een nage maakte witte anjer te kopen. Velen maak ten van deze mogelijkheid gebruik en leg den de bloemen voor de zetels van Konin gin Juliana en Prins Bernhard, die dan ook achter een „tapijt" van witte bloemen met oranje stelen kwamen te zitten. H.M. en Z.K.H. begaven zich na de taptoe naar hun vertrekken in het paleis. De gasten bleven nog enige tijd bijeen. Een hoogtepunt in de geschiedenis van Curacao was ten einde gekomen. DE BEKENDE NEDERLANDSE VLIEGER Gerben Sonderman, piloot van Prins Bernhard en eerste invlieger van de Fokkerfabrieken, is Donderdag in de Verenigde Staten om het leven gekomen toen de Fokker S 14, waarmee hij een demonstratie vlucht maakte bij het vliegveld van Hagerstown in Maryland neerstortte. Het vliegtuig viel op een boerderij en vloog in brand. Gerben Sonderman was naar de Verenigde Staten gegaan om demonstratievluchten te maken met de Fokker S 14 „Machtrainer". Donderdag maakte hij een vlucht voor vertegenwoordigers van de Amerikaanse Fairchild vliegtuigenfabrieken. Hij was van het vliegveld van deze fabriek bij Hagerstown opgestegen. Volgens getuigen steeg hij tot een hoogte van 2400 meter en begon daar aan een reeks van „spinsvrilles". Het toestel kwam na de laatste vrille echter niet in de normale positie terug en stortte neer. Het bericht dat Gerben Sonderman ver ongelukt is, is in luchtvaartkringen met ontsteltenis ontvangen. Hij was een be scheiden man en genoot als invlieger in ternationale bekendheid, vooral door zijn demonstratiefiguur met de S 14, de „hesi tation roll", waarbij hij het toestel om de lengte-as liet wentelen en deze beweging bij elke kwartslag even onderbrak. Gerben Sonderman is op 29 December 1908 geboren in Drachten. In 1936 werd hij tweede luitenant-vlieger en nog vóél de tweede wereldoorlog eerste luitenant vlieger. In Januari 1939 trad hij als invlie ger in dienst bij de N.V. Koninklijke Vlieg- tuigenfabriek Fokker Grote verdiensten in het verzet Tijdens de oorlog heeft Gerben Sonder man een zeer belangrijke rol in het verzet gespeeld. Toen de Nederlandse regering zich in Londen had gevestigd, zocht hij contact met de achtergebleven strijdkrach-' ten in de ondergrondse beweging. Uit En geland werden vliegtuigen naar Nederland gezonden, die op bepaalde plaatsen para chutisten, voorzien van radio-zendinstal- laties, uitwierpen. Gerben Sonderman nam deze toestellen in ontvangst. Om het con tact met de Nederlandse regering te onder houden leidde hij een aantal onderofficie ren op, die daardoor in staat waren de ge codeerde berichten uit te zenden en op te vangen. Hierdoor bleef hij in voortdurend contact met Londen. Het gebeurde dikwijls dat de Duitsers door peilingen er in slaag den de plaats te ontdekken waar de uit zendingen geschiedden, doch telkens slaag de Gerben Sonderman er in aan de opspo ringen te ontkomen. Zijn diensten, die hij op deze wijze aan de bevrijding van het land bewees, zijn van onschatbaar belang geweest. De Amerikaanse regering ver- 4.» sv ■,T Él, Msk.., SS/:: De eerste herfststormen zijn uitgeraasd, wolken, wind en water komen tot rust. Maar de kustbeveiliging staat ongedeerd. IJmuidens semaphore en kleine vuurtoren aan de havenmond hebben hun diensten weer bewezen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S B y r o n Het verleden is de beste profeet. DJAKARTA (United Press) De laat ste onofficiële uitslagen van de Indonesi sche verkiezingen leveren de volgende stand op: P. N. 17.769.000 Masjumi 7.697.000 Nahdatul Ulama6.632.000 P. K. 16.021.000 Een afgevaardigde van de Masjumi, Ya- tim Jakin, heeft de beschuldiging uitge sproken, dat tijdens de verkiezingen in vele delen van midden-Java het beginsel van de geheime stemming geschonden is. Jakin heeft hierover vragen aan de regering ge steld. North HOLLYWOOD, Californië (United Press) Een sportvliegtuig, dat werd be stuurd door de millionnair Joel Wolfe Thorne is neergestort op een flatgebouw. Het ongeval kostte drie personen, onder wie Thorne, het leven. Zeven anderen ge raakten gewond. Het flatgebouw vloog in brand. Toen het vliegtuigje neerstortte was in het flatgebouw een doopfeestje gaande. Een der drie doden was de pas gedoopte baby. Thorne was een bekende figuur in de Amerikaanse automobielsport en een en thousiast sportvlieger. Gerben Sonderman leende hem hiervoor de Medal of Freedom met de zilveren palm. Na de bevrijding werd Gerben Sonder man bevorderd tot kapitein-vlieger en la ter tot majoor-vlieger. In 1948 werd hij benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van Koningin Ju liana. In 1954 volgde zijn bevordering tot reserve-luitenant-kolonel-vlieger. Verscheidene nieuwe Fokker-vliegtuigen, de „Promotor", de S 11, de S 12, de S 13 en de S 14 alsmede de Hawker Hunter hebben door zijn demonstratievluchten be kendheid gekregen. Als het koninklijk paar of de Koningin en de Prins afzonderlijk reisden werd het vliegtuig vrijwel altijd door Gergen Son derman bestuurd. Even voordat de Koningin en de Prins gisteravond in Willemstad op een gala receptie verschenen, werd het bericht over het verongelukken van Gerben Sonderman bekend. Beiden waren zeer getroffen door de dood van deze vlieger, die een persoon lijk vriend van Prins Bernhard was. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de Tweede Kamer zijn Memorie van Antwoord doen toekomen over de voorge stelde maatregelen tot verbetering van de financiële positie van burgerlijk rijksper soneel. De minister betreurt het ontbreken van overeenstemming in het georganiseerd overleg. Het verschil ging in hoofdzaak hierover, dat de voorstellen, door vier der centrales van overheidspersoneel verdedigd naar het oordeel der regering verder gingen dan toelaatbaar is binnen de richtlijnen, door haar voor de loon- en salarispolitiek gesteld, daarbij rekening houdend met de salarissen en lonen in het particuliere be drijfsleven. De voorstellende organisaties waren van een tegenovergestelde mening. De minister meent, dat geen kansen om tot overeenstemming te komen ongebruikt zijn gelaten. Het instellen van een onpar tijdige commissie behoort in beginsel zijns inziens niet tot de kansen die gebruikt had den kunnen worden. Dat achteraf niette min een onderzoek wordt ingesteld, vindt zijn oorzaak hierin, dat het kabinet zij het aarzelend heeft ingestemd met een uit de Kamer voortgekomen aandrang in deze richting. Een herhaling van deze handelwijze voor toekomstige gevallen wenst het kabinet echter met kracht tegen te gaan. Een beslissing in een geschil moet niet afhankelijk worden gesteld van de uitspraken van een buiten het georgani seerd overleg staande instantie. De vraag, waarom de regering, die voor de lonen der lagere arbeiders gelijkheid tracht te bereiken met de loonregeling voor overeenkomstige functies in het vrije be drijf, niet tegelijkertijd naar hetzelfde re sultaat streeft voor het middelbare en hogere personeel, is naar de mening van de minister ten onrechte gebaseerd op de ver onderstelling, dat van regeringszijde de bedoelde gelijkheid in beloning ten aan zien van de middelbare en hogere ambte naren zonder meer zou worden van de hand gewezen. Afgezien van de vraag of teneinde die gelijkheid te bereiken over de hele linie een grotere verhoging noodzakelijk is dan die, welke thans wordt voorgesteld, staat vast, dat een vergelijking in deze sectoren belangrijk moeilijker is dan in die der werk- en vaklieden. Op de vraag of met de voorgenomen ver hogingen inderdaad over de gehele linie gelijkheid met de lonen in het vrije bedrijf wordt bereikt, wil de minister niet verder ingaan, nu een college van loondeskundigen zich beraadt over de vraag of tussen de beloning van de lagere en middengroepen van het overheidspersoneel en de toelaat bare beloning van vergelijkbaar personeel in het particuliere bedrijfsleven een onge motiveerd verschil bestaat. Het verloop, dat zich onder de ambte naren voordoet, de moeilijkheden om nieuw personeel aan te werven en het grote aan tal vacatures bij het onderwijs behoeven volgens de minister bij de huidige stand van de arbeidsmarkt geen bewijs te zijn van een ongemotiveerde achterstand van de bezoldiging voor het overheidspersoneel bij die in de particuliere sector. Het is een algemeen bekend feit, dat ook in die sector een sterk verloop aanwezig is, en dat ook daar een groot aantal onvervulde vacatures bestaat. Het lid van de Tweede Kamer de heer H. J. Ankersmit, die voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zitting heeft, heeft aan het hoofdbestuur van de V.V.D, bericht, dat het hem onmogelijk is geble ken het Kamerlidmaatschap goed te com bineren met zijn werkzaamheden als in dustrieel. Hij zal daarom geen candidatuur voor de nieuwe zittingsperiode aanvaarden. Première van Ciske in Duitsland De Duitse versie van „Ciske de rat", ge titeld „Ciske - ein Kind braucht Liebe", heeft Donderdag in Duisburg met grote bijval haar première in West-Duitsland beleefd. TUNIS/PARIJS (Reuter/AFP) Drie duizend man Franse troepen hebben met steun van artillerie en vliegtuigen aan de AlgerijnsTunesische grens een zwaar ge vecht geleverd met Algerijnse opstandelin gen. Toen het donker werd, trokken de rebellen zich in de omringende heuvels terug. De Franse Hoge Commissaris in Tunesië Seydoux begaf zich naar 't fosfaat-mijn- district, waar 3 Franse burgers werden ge dood. Hij zei tegen de daar wonende Fransen niet meer troepen te kunnen sturen om het gebied te beveiligen. Hij willigde een ver zoek van de Fransen, om wapens om zich tegen aanvallen der verzetslieden te ver dedigen, in. Premier Tahar Ben Ammar van Tunesië STOCKHOLM (Reuter/A.F.P.) Het Zweedse medische instituut Karoline te Stockholm heeft de Nobelprijs voor medi cijnen en physiologie 1955 toegekend aan professor Hugo Theorell, een vooraan staande Zweedse bloedspecialist. De 52- jarige professor is hoofd van het Nobel- instituut voor biochemie in Stockholm. De prijs bedraagt 190.214 kronen, ongeveer 14.600 gulden. Prof. Theorell zal de prijs niet gebruiken voor speurwerk, maar voor een nieuw huis voor hem, zijn vrouw en drie kinderen en voor nieuwe meubels voor een buitenhuisje in de omgeving van Stockholm. De prijs werd toegekend voor prof. Theo- rells ontdekking over „de aard en de wer kingswijze van geoxydeerde enzymen". De nieuwe Nobelprijsinnaar verwierf bekend heid door zijn werk op het gebied van bloedplasma en het „gele ferment", een van de belangrijkste enzymen van de mens. Zijn speurwerk op dit terrein heeft hem in staat gesteld een diepgaande studie van de werking van vitaminen te maken. Prof. Theorell is bij het Zweedse publiek vooral bekend door zijn methode van bloedonderzoek van automobilisten, die er van verdacht worden alcohol te hebben gebruikt. De Zweedse rechtspraak heeft prof. Theorells methode aanvaard. Een automobilist, die minder dan 0.08 percent alcohol in zijn bloed heeft, wordt niet be schonken geacht. Indien het percentage tussen 0.08 en 0.14 ligt, wordt hij beschon ken maar niet buiten staat geacht. In dit geval kan de automobilist tot een boete veroordeeld worden. Is het percen tage hoger dan wordt hij als beschonken en buiten staat geacht. Er wacht hem dan gevangenisstraf zonder de mogelijkheid van boete. Theorelli is de eerste Zweed die sedert 1911 de Nobelprijs voor geneeskunst wint. Thans hebben drie Zweden deze onder scheiding gekregen. NIEUW-DELHI (Reuter). Te Bara Banki ten Noord-Oosten van Lucknow in India heeft een menigte van vier honderd personen een vergadering van de Pradja- socialistische partij verstoord en twee socialistische functionarissen gelyncht. De politie heeft 32 personen aangehouden. De menigte bestond uit Thakoers, leden van de kaste van grondbezitters. De ver moorde socialisten, A. V. Verma, lid van het parlement van Oettar Pradesj en Sia Ram, een plaatselijke partij-functionaris, behoorden tot de mindere Koermiskaste. Volgens berichten zou Verma nog geleefd hebben toen hij samen met het lijk van Sia Ram door de woedende menigte werd verbrand. heeft er in een onderhoud met minister Billotte, die Tunesië bezoekt, op gewezen dat het Frankrijks plicht is de orde in Tunesië te handhaven. Hij verzocht troepen te legeren in het grensgebied met Algerije. Britse wapens De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay zal Zondag met zijn Britse ambtgenoot MacMillian een onderhoud hebben over „wapens van buitenlandse herkomst", die bij Marokkaanse opstande lingen zijn aangetroffen. Er zouden „bren- guns" en Britse geweren waarvan sommige kort geleden werden vervaardigd, zijn aan getroffen. In Rabat heeft Si Fathmi Ben Slimane de Marokkaanse troonraad nadere inlichtingen verzocht over de aan hem gerichte uit nodiging om een regering te vormen. Men verwacht, dat de voormalige Pasja van Fez niet voor Zaterdag zijn besluit bekend zal maken of hij de opdracht al dan niet aan vaardt. De Marokkaanse democratische onafhan kelijkheidspartij, een der beide grote natio nalistische organisaties, heeft de samen stelling van de nieuwe troonraad goedge keurd. In politieke kringen te Rabat denkt men dat de partij bereid is in een regering onder Ben Slimane vertegenwoordigd te zijn. Resident-generaal Boyer de Latour wordt deze week weer in Parijs verwacht voor overleg. In een dorp nabij Batna hebben opstan delingen zeven Mohammedanen vermoord en het vee gedood. (van hedenmorgen 7 nar) weers- toestand cm *1 ff s"S E v Sü max. temp. Neerslai m mm. Oslo mist NW 1 11 24 Kopenhagen licht bew. Z 7 12 0 Amsterdam nevel O 1 17 9 Londen regen N 4 11 6 Luxemburg geheel bew. ZO 5 15 12 Parijs regen ZW 2 21 7 Bordeaux regenbui w 6 22 0,1 Grenoble onweer NW 5 19 23 Nice regen ZO 7 17 42 Genève regen ZZW 10 11 68 Zürich nevel windstil 14 0 Locarno regen 12 90 Berlijn nevel OZO 4 17 0 Frankfort lichte regen O 2 16 1 München zwaar bew. Z 4 17 0 Wenen zwaar bew. ZZO 10 12 0 Innsbruck zwaar bew. OZO 10 17 0 Rome zwaar bew. windstil 22 0 Ajaccio zwaar bew. Z 5 26 0,2 Mallorca licht bew. NW 6 23 0 Neerslag laatste 24 uur. KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk, vooral in de Oostelijke helft van het land nog regen. Morgen opklaringen, maar ook enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Kouder. 22 October Zon op 7.17 uur, onder 17.35 uur. Maan op 13.32 uur. onder 22.01 uur. Maanstanden 24 Oct. 0.04 uur: Eerste kwartier 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 October Hoog water: 6.41 en 18.55 uur. Laag water: 2.19 en 14.29 uur. Zaterdag 22 October Hoog water: 7.19 en 19.37 uur. Laag water: 2.50 en 15.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1