(panda en het geheimzinnige glas water zie je er geen Jean Cocteau is opgenomen onder de „Onsterfelijken" Wereldnieuws barst van! RR Faure hoopt de verkiezingen te kunnen vervroegen ■•tVELP01 De radio geeft Zaterdag Nederlandse bewakings officieren in Israel J. van Santen motiveert zijn uittreding uit de CPN Kabinet aangevuld tot de oude sterkte, protectoraten onder minister Pinay Proces over babyver wisseling te Leiden ^ioclx ió het zo J 2 Examens „Geen vrijheid tot critiek" Groninger tot 354 jaar veroordeeld wegens diefstal Nederlandse kleurendag Procedure zal waarschijn lijk een jaar duren Tentoonstelling „Oranje Internationaal Gezien" Bemanning „Barracuda" van boord gegaan Nieuwe Technische School H.A.L. laat vrachtschip in Duitsland bouwen Plasticiteit VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 Jean Cocteau, de Franse dichter, toneel schrijver, romancier en filmmaker, is Don derdag geïnstalleerd als een van de veertig „onsterfelijken" van de Académie Frangai- se, het instituut dat zo vaak het doel van zijn spot is geweest. Tot de achthonderd vooraanstaande personen, die in de koepel zaal van het Institut de France bijeen wa ren gekomen, zei de 66-jarige dichter, dat zijn vroegere vijandschap jegens de Aca démie te wijten was aan „het dwaze anti- conformistische conformisme van de jeugd". In Maart van dit jaar was Cocteau tot de officiële behoeders van de zuiverheid van de Franse taal gekozen, als opvolger van de overleden schrijver Jerome Tha- raud. Cocteau was gekleed in een met goud geborduurd groen uniform, door Lanvin voor hem gemaakt. Hij droeg daarbij een Napoleontische steek en een prachtige degen, die door hem zelf was ontworpen en door zigeuners uit Toledo gesmeed. Deze degen, vervaardigd uit goud, ivoor en émail, was door de goudsmid Cartier ver- ADVERTENTIE §§j ISSTS ÏR.4 Veulen Lederen Jassen ƒ175.- j HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Musette-orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.40 Pla ten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Orkest concert. 16.00 De schoonheid van het Gre goriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.30 Reportage Koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen 17.40 Platpn. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Instrumentaal Octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, cau serie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.35 Wij luiden de Zondag in! Aansluitend: Avond gebed en liturgsiche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Dansmuziek. 15.25 Brabants programma. 15.50 Kamerorkest en solist. 16.25 Reportage. 16.50 Platen. 17.15 Weekjournaal. 17.45 Ham mondorgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending. Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Israël als land van de Bijbel, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Amusements muziek. 22.30 Kon. bezoek aan de Neder landse Antillen. 22.44 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.Berichten. 23.1.5—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten, wereldvisie en weer- overzicht. Pl.m. 20.40 Telemimiek. Pl.m. 21.00 22.30 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.45 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Instu- mentaal trio. 15.45 Platen. 16.00 Accordeon. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.30 Koorzang. (Intermezzo: Orgelconcert). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Om- roep-Ommeganck! 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws 23.05 Dansmuizek. 23.40—24.00 Zigeunermuziek. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45--18.15 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sport (Op 224 en 49 m.). De filmster Jean Marais wenst Jean Cocteau geluk met zijn opneming in de Académie Frangaise. sierd met edelstenen (zoals diamanten, robijnen en smaragden) en met talrijke symbolen, zoals de ster, die Cocteau altijd bij zijn handtekening zet, het profiel van Oedipus, de lier van Orpheus, de hekken van het Palais Royal (waar de dichter woont) en de initialen van de eigenaar. Aan de punt van de schede was een bal van ivoor aangebracht als herinnering aan de sneeuwbal uit Cocteau's roman „Les enfants terribles". De zigeuners hadden nog een kling gesmeed, doch aan het ontwerp voor de greep hiervan wordt nog gewerkt door Picasso. In zijn rede verklaarde Cocteau onder meer, dat dichters en schilders in een ge vangenis zijn opgesloten, waaruit zij altijd pogen te ontsnappen. „Poëzie is een exacte wetenschap", aldus de dichter. „Ik wil zelfs toegeven, dat ik vaker in het gezelschap van jonge geleerden verkeer dan in litte raire kringen". Hij hoopte dat de academie „personen, die van individualisme worden verdacht, zal beschermen: moge het Insti tuut eens, evenals middeleeuwse kerken, een vrijplaats worden en mogen zij, die schuldig zijn aan de misdaad van onschuld, er een schuilplaats vinden! aldus Cocteau. De schrijver André Maurois zei in zijn antwoord, dat Cocteau om zijn talent was gekozen. De plechtigheid werd bijgewoond door leden van de Académie, zoals de schrijvers Jules Romains, Marcel Pagnol en Georges Duhamel, maarschalk Juin, ge neraal Weygand en de ambassadeur André Frangois-Poncet. Onder de gasten bevon den zich koningin Elizabeth van België, ex- koningin Marie-José van Italië, de schrij ver Georges Simenon en de acteurs Jean Marais en Jean Servais. Twee jonge vrouwen, die Cocteau een bezem en een paar rolschaatsen wilden aanbieden, werden in hechtenis genomen en kort daarop weer vrijgelaten. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de V/is- en Natuurkunde op een proefschrift getiteld „Studies on some Long-Chain So dium Alkyl-1 Sulfates", de heer W. Prins, geboren te Groningen en thans wonende te Oegstgeest. De promotie geschiedde cum laude; tot doctor in de Geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Invloeden op het ont staan van Chronische Iridocyclitis", de heer A. B. Bijnen, geboren te Den Haag en thans wonende te Breda; tot doctor in de Genees kunde op een proefschrift getiteld „Fibre Analysis of the Anterior and Lateral Funi culi of the Cord in the Cat", de heer G. Th. van Beusekom, geboren te Rotterdam en thans wonende te Leiden. De promotie ge schiedde cum laude. Rotterdam. Candidaatsexamen in de Eco nomische Wetenschappen: H. Roovers, Delft; Raden Moestadjab Mangkoedidjojo, Rot terdam. Doctoraal examen in de Economi sche Wetenschappen: P. Breedveld, Den Haag. Reeds verschillende malen is door het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Naties te Genève een beroep gedaan op Nederland om candidaten beschikbaar te stellen voor de functie van bewakingsoffi cier bij een van de V. N.-missies te velde. Deze functionarissen hebben tot taak, de eigendommen en voorraden van de V. N. te bewaken en de leden van de internationale missies te beschermen. Op grond hiervan zijn onlangs de opper wachtmeester van de rijkspolitie L. Bos uit Hoogwoud en twee onderofficieren van de maréchaussée, te weten H. Kroon uit Hoek van Holland en M. J. Mooren uit Maastricht als bewakingsofficier naar Israel vertrok ken. Tevoren hadden reeds drie opper wachtmeesters van de rijkspolitie, de heren G. Klein uit Medemblik, H. van der Zee uit Tilburg en C. Zorge uit Utrecht met toe stemming van de minister van Justitie een dienstverband met de Verenigde Naties kunnen aangaan. Zij zijn thans te Jeruza lem gestationneerd. De heer J. van Santen te Amsterdam, die zich enige maanden geleden uit de Com munistische Partij Nederland terugtrok, heeft dit uittreden thans gemotiveerd. Hij is van 1946 tot 1952 voor de C.P.N, lid van de Eerste Kamer geweest en bovendien raadslid van Amsterdam van 1945 tot 1949. In zijn motivering zegt de heer Van San ten dat zijn besluit het gevolg is van een morele kloof die langzamerhand via een principiële verwijdering gegroeid is tot een organisatorische afscheiding. „In het najaar van 1953", zo verklaart hij, „weigerde de partijleiding de zakelijke in houd van mijn schriftelijk uitgebrachte critiek openbaar te maken. Daarna liet zij ondanks mijn protest een antwoord op deze niet-gepubliceerde critiek publiceren en tenslotte schond zij haar belofte, mijn anti- critiek openbaar te maken. De waarheidswaan van het Marxisme/ Leninisme, waarmee ik thans ook theore tisch volledig gebroken heb, bracht mij er toe, terwille van de partij-eenheid mijn cri tiek te staken en mij aan het officiële par tijstandpunt te onderwerpen. De angst voor critiek werd door mij destijds ten onrechte beschouwd als een toevallig gebrek van een even toevallige partijleiding. Later is mij duidelijk geworden, dat dit gedrag aan het communisme inhaerent is en in een systeem wortelt, dat geen vrijheid tot cri tiek gedoogt, zelfs niet op basis van het Marxisme/Leninisme. Door deze intolerantie is de communisti sche politiek dogmatiseh verstard en ge schematiseerd met als onvermijdelijk ge volg: sectarisme en isolement". Verder zegt de heer Van Santen: „De onderdrukking van critiek wreekt zich aan de onderdrukker. Daarom draagt elke par tij, die met de pretentie van een duurzaam politiek monopolie op het wereldtoneel ver schijnt, ontaarding in zich, hoezeer haar op treden onder speciale omstandigheden his torisch gerechtvaardigd moge zijn. Want heilzame critiek binnen een partij-verband kan zich slechts ontwikkelen, wanneer ook het recht op externe critiek op partij en beginsel erkend wordt. Bij mijn afscheid van de C.P.N. spreek ik de verwachting uit, dat de veranderingen in de politiek van de Sovjet-Unie op den duur zullen leiden tot principiële vrijheid tot critiek oftewel vrijheid tot principiële critiek. Een verwachting, die tot zekerheid groeit voor wie gelijk Hegel begrijpt, dat de geschiedenis de noodwendige vooruit gang in het bewustzijn van de vrijheid is. In het bewustzijn van de vrijheid; verzwij gen van mijn ervaring zou dus reaction - nair en on-redelijk zijn. En het redelijke moet gelden ten koste van gevoelsbindin- gen met het verleden en persoonlijk on dervonden vriendschap, hoe zeer de der ving van de laatste mij ook ter harte gaat". De arrondissementsrechtsbank te Gronin gen heeft de 51-jarige smid-koperslager P. B. uit Stadskanaal, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan wegens het stelen van 6500 van de weduwe E. V.-B. uit Stadskanaal, veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had drie jaar ge vangenisstraf geëist. In Pulchri Studio te 's-Gravenhage is de zesde Nederlandse kleurendag gehouden, die georganiseerd is door de Nederlandse Vereniging voor kleurenstudie. Na de opening door de voorzitter van de kleurendag de heer E. Rijgersberg heeft de heer A. P. van Boxsel een inleiding gehou den over „De Kleur in de Reclame", daarna sprak drs. D. G. Ruarus over „Het Kleuren probleem in de verschillende Takken van Industrie". Dr. Jac. van Essen heeft gesproken over „Lelijke Kleuren". De bijeenkomst werd besloten met een samenspraak. Een forum, gevormd door de referenten en enige des kundigen, beantwoordde vragen welke naar aanleiding van de inleidingen waren gesteld. (Van onze correspondent in Parijs) Premier Faure heeft de gaten, die twee weken geleden door het vertrek van vier Gaullistische ministers in de gelederen van de Franse regering waren geslagen, gedicht. Een nieuwe minister van Defensie was met het oog op de toestand in Noord-Afri- ka, terstond na de Guallistische desertie al in de persoon van generaal Billotte be noemd. Voor de post van minister voor de oud-strijders heeft Faure aangewezen de radicale fractie-leider Vincent Badie, die deze post al eens eerder heeft beheerd. De jonge Rooms Katholiek Lecanuet verkoos Faure om hem als staatssecretaris op zijn eigen departement bij te staan. Pierre July, die tot dusver voor de Noord-Afri kaanse protectoraten aansprakelijk was, treedt in de plaats van de Gaullist Palewski om zich met de atoomvraagstukken bezig te houden. In zijn partijgenoot Jean Cha- mant kreeg de minister van Buitenlandse Zaken Pinay een medewerker die hij goed zal kunnen gebruiken omdat zowel Marok ko en Tunesië als de geassocieerde staten van Indochina weer onder het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gebracht. Vandaag zullen nog een of twee staats secretarissen voor Defensie worden aange wezen in overleg met minister Billotte, die gisteren met de minister van Binnenlandse Zaken Boutges-Maunoury in Algerije ver toefde. Op een persconferentie heeft premier Faure gezegd dat aan deze kabinetshervor ming geen overdreven politieke betekenis moet worden toegekend. „Ik heb nu in een paar vacatures voorzien", zo zei hij en bo vendien de gelegenheid te baat genomen enkele verbeteringen in mijn regering aan te brengen." Politiek belang kan wel worden gehecht aan de voornemens van de premier, die vanmiddag in een buitengewone kabinets zitting ter sprake komen, om de algemene verkiezingen, die in Juni gehouden zouden worden, tot April of misschien tot begin December, te vervroegen. Er zijn verschei dene redenen waarom Faure en het meren deel van zijn ministers voor die verschui ving voelen. ADVERTENTIE Kinderen contra hun ware ouders De civiele procedure inzake de babyver wisseling, die naar men aanneemt in 1931 in het Academisch Ziekenhuis te Lei den heeft plaatsgevonden; zal waarschün- lijk volgende maand bü de Haagse recht bank aanhangig gemaakt worden, zo deelt de Leidse advocaat mr. dr. W. Hugenholtz mede. Mr. Hugenholtz zal als procureur optre den voor de betrokken kinderen, die op grond van artikel 319 van het Burgerlijk Wetboek zullen procederen tegen hun werkelijke ouders. Hiervoor is het nodig, dat de rechtbank hen toelaat hun afstam ming door getuigen te bewijzen. Tot dit bewijs wordt men slechts toegelaten, indien er een begin is van bewijs door geschrifte, of indien de vermoedens of aanwijzingen, voortvloeiende uit onbetwistbare feiten, voldoende zijn om als middel van bewijs te dienen. Geprocedeerd zal worden door mevrouw L. A. Pracht-Van Duyn te Leiden tegen de heer en mevrouw Van Vechten te Leiden en door mevrouw A. Zeldenthuis-Van Vechten, te Oude Wetering, tegen de heer en mevrouw Van Duyn te Rijnsburg. Ver wacht kan worden dat het proces ruim een jaar zal duren. De minister van Staat, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland heeft in het Oranje Nassau Museum te Den Haag de tentoon stelling „Oranje Internationaal Gezien" geopend. Deze tentoonstelling is georgani seerd in samenwerking met de Haagse af deling van de „Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde" ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Verenigde Naties. De tentoonstelling is samengesteld uit stukken van het rijksarchief, het Konink lijk Huis-archief en verschillende musea en toont de rol die de Oranjes hebben ge speeld in verband met het bevorderen van de vrede en de aaneensluiting der volkeren. 27. Vluchtend voor de spionnen, renden Panda en de meesterspeurder kris-kras door de gangen van het schip, tot zij ein delijk in het ruim belandden. „Hier kun nen we ons verbergen", hijgde Panda, „achter die kisten!" Niet ACHTER die kistens!", riep Pat, „maar er in! Maak een open! VLUG!" Zenuwachtig keek Panda rond naar iets, waarmee hij een der kisten zou kunnen openen. „Schiet toch op, be- korrah!", riep Pat. „Ik hoor voetstappens! De spionnens komen! Straks schieten ze ons weer hopen kogelens om de orens!" Panda vond een ijzeren staaf, die hij haas tig tussen een groot, zwaar krat wrikte. „Deze lijkt me een goede schuilplaats!", riep hij, terwijl hij met een forse ruk de zijkant van het krat verwijderde. Het was inderdaad een goede schuilplaats, die echterreeds bezet bleek te zijn door een blinde passagier! In opperste ver bazing staarden zij naar de verborgen rei ziger, die met een gesmoorde uitroep uit het knus ingerichte krat tuimelde. HJoris Goedbloed!", riep Panda uit. De laatste maanden voor een stembus slag, wanneer alle politici aan verkiezings koorts lijden, presteert het parlement geen positieve arbeid meer. De vorige zitings- periode werd vier jaar geleden om dezelf de redenen met enige maanden verkort. Omdat omstreeks de jaarwisseling de toe stand in Noord-Afrika verregaande maat regelen verhoging der belastingen, en wellicht mobilisatie van nieuwe lichtingen noodzakelijk zal maken, zou het een wijs besluit zijn voordien een ander parlement te installeren. Daar komt nog bij dat de huidige regeringscoalitie niet zondei- grote vreze moet vaststellen dat de bedreiging zowel van haar rechter- als van haar lin kerflank voortdurend scherper vormen gaat aannemen. Mend ès-France Poujade en andere elementen onder de rechtse extremisten, nemen een steeds fel lere houding aan en Mendès-France heeft zijn grote propaganda-campagne ingezet waardoor vooral de radicale partij, waartoe ook Faure behoort, met een scheuring wordt bedreigd. De regering zou haar tegenstanders een slag voor zijn wanneer zij hun door vervroegde verkiezingen wat wind uit de zeilen kunnen nemen. Een der grootste moeilijkheden is de vraag of die vervroegde verkiezingsstrijd op de grondslag van de kieswet van 1951, die grotendeels verantwoordelijk is voor de onbestuurbaarheid van het zittende parle ment, moet worden uitgevochten. Het is mogelijk dat de Kamer binnen enkele da gen over dit vraagstuk zal moeten beslis sen. Faure zou reeds een voorstel in porte feuille hebben. De premier hoopt in zijn plan voor ver vroegde verkiezingen ook een nieuwe mo gelijkheid te hebben gevonden om het leven van zijn kabinet, na de conferentie van Genève, met enkele maanden te kun nen rekken. Het is niet waarschijnlijk dat hij begin November nog ernstig zal worden belaagd wanneer een adspirant-premier te voren weet dat zijn bewind toch niet lan ger dan enkele weken zou duren. Koersdaling (Reuter). Op de effectenbeurs te Pa rijs deed zich de ernstigste koersdaling se dert maanden voor. Alle Franse aandelen gaven koersdalingen te zien, variërend van vijf tot tien percent. Men schrijft de reactie toe aan de geruchten over vervroegde alge mene verkiezingen en aan de onzekerheid over de uitslag van het referendum in het' Saargebied. De bemanning van de Nederlandse kust vaarder „Barracuda", welke Donderdag ochtend ter hoogte van Hirsholm in het Kattegat aan de grond liep, is van boord gegaan en bevindt zich in het zeemanshuis te Frederikshaven. Vandaag zal getracht worden het schip vlot te slepen. De inspecteur-géneraal van het Onder wijs mr. ir. M. Goote, heeft namens de staatssecretaris van Onderwijs de nieuwe technische school te Doetinchem geopend. ADVERTENTIE De directie van de Holland-Amerika Lijn deelt mede, dat zij wegens de lange lever termijnen welke thans in Nederland gel den aan de Lübecker Flenderwerke op dracht heeft gegeven tot de bouw van een zusterschip van de voor deze maatschappij in Nederland in aanbouw zijnde schepen „Kinderdijk" en „Kloosterdijk". Het schip zal in 1957 worden opgeleverd. Dit enkel-schroef motorvrachtschip van 72 ton deadweight krijgt een lengte van 140 meter en een breedte van 19 meter. De vaarsnelheid zal ongeveer 16 mijl bedragen en het zal accommodatie bieden aan 12 passagiers. Verlaten. Bondskanselier Adenauer, die aan een lichte longontsteking lijdt, heeft voor het eerst sedert 7 October het bed verlaten. Op doktersadvies mag hij zijn kamer echter niet uit. Moedwil. De Britse matroos John McAdam is tot twee jaar gevangenisstraf en ont- slag uit de marine veroordeeld, omdat hij moedwillig de machinekamer van het fregat „Venus" onder water had gezet. Hij zeide tot zijn daad te zijn ge komen omdat hij zo graag bij het leger wilde dienen. Huwelijk. Te Brugge zijn de broeders Mare, André en Robert van Damme in het huwelijk getreden met de zusters An- gèle, Suzanne en Cécile Slabinck. Terug. Op verzoek van de voorlopige Ar gentijnse president Lonardi zullen de prelaten Manuel Tato, hulpbisschop van Argentinië, en mgr. Ramon Novoa, uit New York naar Buenos Aires terug keren. Zij werden door president Perón uit het land gewezen. Later werd Perón in de ban gedaan. Sprong. Bij Burgdorf is een koe op de mo torkap van de auto van de West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Ger hard Schroder, gesprongen. De auto werd zo zwaar beschadigd, dat zij weg gesleept moest worden. De koe moest worden geslacht. De minister was on gedeerd. Aanslagen. In Famagusta op Cyprus is de avondklok ingesteld, nadat een Britse luchtmachtofficier bij een aanslag ern stig was gewond en een bom naar een politiebureu was geworpen, waarbij een Cypriotische politieman werd gewond en grote schade werd aangericht. In Ni cosia werden in twee openbare gelegen heden, die vaak door Britten worden bezocht, eigengemaakte bommen ge gooid, waardoor een Cypriotische jon gen verwondingen opliep. Voorbode. Finland en de Sovjet-Unie heb ben een luchtvaartovereenkomst gete kend. De Finse luchtvaartmaatschappij „Aero" zal tezamen met de Russische maatschappij „Aeroflof" luchtdiensten tussen de hoofdsteden der beide landen onderhouden. Finland is het eerste niet- communistische land, dat zijn vliegtui gen mag laten landen op het vliegveld „Vnoekovo" bij Moskou. Verdwenen. Ante Pavelitsj, het voormalige fascistische Kroatische staatshoofd, is volgens een organisatie van Joegoslavi sche immigranten in Argentinië, aan de vooravond van de ineenstorting van het Perónistische bewind, uit zijn woning te Buenos Aires verdwenen. Pavelitsj zou door de Argentijnse politie gezocht worden, omdat hij meegewerkt zou heb ben aan de vorming van Perónistische stootroepen, naar het voorbeeld der Oustadji-terroristen die hij in Kroatië aanvoerde. Gast. De burgemeester van Moskou, Jasnov, is in Londen aangekomen voor zijn be zoek aan Engeland. Hij is de gast van de stad Londen. Bijdrage. De Aga Khan heeft een bedrag van duizend pond sterling gezonden aan de premier Nasser van Egypte als bij drage tot het Egyptische bewapeniings- fonds. Zijn tweede zoon, Sadr el Dino, heeft vijfhonderd pond bijgedragen. Orkaan. Een nieuwe orkaan heeft in mid den Japan acht personen het leven ge kost en tweeëntwintig gewond; viér mensen worden vermist. Er zijn 680 huizen vernield en er staan 1.200 wo ningen in het water. Zestig vaartuigen zijn vernield of gezonken. Lawines. De 2.758 meter hoge Stelviopas, op de Zwitsers-Italiaanse grens, de hoogste weg in de Alpen, is door lawines versperd. Volgens de plaatselijke auto riteiten zal de pas tot het volgende voorjaar gesloten blijven. Schedel. Een voormalig majoor van de lijf wacht van Hitler, Karl Schneider, heeft in het West-Duitse doorgangskamp voor oud-gevangenen uit de Sovjet-Unie ver klaard, dat de Russen in 1945 het ge beente van Hitier en Eva Braun heb ben opgegraven en de schedels voor onderzoek naar Moskou hebben gezon den. Schneider zei, dat hij destijds 180 blikken benzine liet halen voor ver branding van de lijken van Hitier en Eva Braun. ADVERTENTIE Vraag de luiste soort DESTIJDS - het is al weer lang geleden - hebben we ons vergenoegd met de con statering dat in de hersenen centra zijn aan te wijzen die bepaalde verrichtingen in ons lichaam verzorgen. Hoewel het ons aan begrip ontbreekt aangaande de wer king en de coördinatie in de verschillende hersencentra, spreekt deze groepsgewijze indeling toch duidelijk genoeg tot ons voor stellingsvermogen, omdat we haar kunnen vergelijken met allerlei ma- chinerieën die we in het dage lijks leven in handen krijgen. Op het dashbord van de auto wordt door het indrukken van de starter de motor op gang gebracht; niemand zal welbe wust de veer van het klokje opwinden in de hoop daardoor de omwenteling der wielen te bewerkstel ligen. Want alles heeft zijn eigen functie en zijn eigen verbindingen met het mecha nisme, zodat de afzonderlijke taken niet kunnen dooréén lopen of verwisseld kun nen worden. Het is dus gemakkelijk een dergelijke taakverdeling ook in onze hersenen te mogen aannemen. Maar laten we dan toch vooral niet de bewonderenswaardige plas ticiteit en het bijna alles omvattende aan passingsvermogen van ons centrale ze nuwstelsel over het hoofd zien, waardoor iedere vergelijking met een machinale constructie eigenlijk een beetje belache lijk wordt. Indien in de hersenen bepaalde gedeelten beschadigd of vernietigd zijn, kan de functie door andere celgroepen worden overgenomen, ja, bepaalde zenu wen zijn zelfs in staat hun taak op een geheel andere wijze te verrichten dan waartoe zij waren bestemd, al naar de levensomstandigheden dit vereisen. U weet dat door beschadiging in het spraakcen trum spreekstoornissen kunnen ontstaan, die zich echter veelal weer herstellen, doordat de rechter hemisfeer de functie van de beschadigde linker hemisfeer (of omgekeerd) overneemt. Maar er zijn nog andere voorbeelden, die ons van de merk waardige aanpassing van het levende or ganisme kunnen overtuigen. Bij verwon ding van de gelaatszenuw is het bijvoor beeld soms niet mogelijk de zenuweinden weer aan elkaar te hechten, waardoor uiterst hinderlijke verlammingen ontstaan. Dit blijkt verholpen te kunnen worden door de zenuw die de schouderspieren v verzorgt, met de gelaatsze nuw te laten vergroeien, waarna de natuurlijke span ning van de gelaatsspieren zich weer herstelt en alle willekeurige mimische bewe gingen weer normaal wor den. Dit lijkt eenvoudig, om dat we in het dagelijks le ven zo vaak leidingen verwisselen, doch na onze operatie hebben de centrale ver bindingen in de hersenen zelf zich volko men moeten omstellen om, na prikkeling van de schouderszenuw, de geheel andere bewegingscombinaties van het gezicht te verwezenlijken. Zelfs heeft men bij hon den de rechter en linker pootzenuwen ge kruist, en bij duiven de vleugelspierzenu wen; na herstel waren de bewegingen aan vankelijk volslagen in de war, maar na verloop van tijd wist het centrale zenuw stelsel zich volkomen om te schakelen en een zodanige coördinatie van spierbewe gingen te bewerkstelligen dat een normale loop, resp. vlucht het gevolg was. Zouden we dit met onze auto vergelijken, dan zou het er op neer komen, dat de voorwielen eigener beweging naar rechts draaien om een obstakel te vermijden, terwijl de be stuurder het stuur naar links wendt. Hebben die proeven op dieren voorna melijk theoretische waarde, de plasticiteit van het centrale zenuwstelsel leidt in de praktijk toch tot ontwikkeling van merk waardige vermogens bij de mens. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2