Dinsdag Koopjesdag COMMANDEUR EHza-,;;r Bijzondere Samenkomsten „HET LEVEN NA DE DOOD" BUL6RRII1 A A. Een jonge mnl. kracht B. Twee jongedames OPERATEUR SMYRNA SOEDANWOL A. J. KAAN „DEWOLBAAL" op betalingsbalans VANNIEL MOORE'S Roggeveen KRACHTEN nette verkoopsters 6 Fakkeldragers van PvdA bespraken actuele problemen Critiek op departement Maatschappelijk Werk Prinsessen zagen film Lepelinslikker veroordeeld „Derde man" zou onwetend gehandeld hebben Toynbee voert pleidooi voor Gandhi's methoden Fotografische jacht op verkeersovertreders Scheepvaart RECHTSBIJSTAND OUESIOOK- Eerst halen in 10 maanden betalen DIRECT VAN FABRIEK MAANDAG 24 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Effecten- en Afnemende overschotten Geldmarkt Nog kortgeleden hebben wij er op ge wezen dat de handelsbeweging in Neder land gedurende het eerste halfjaar van 1955 weliswaar in omvang verder is toege nomen, maar dat de verhouding tussen ex port en import zich ten nadele van de ex port heeft gewijzigd. Terwijl in het eerste halfjaar van 1954 het importoverschot f 700 millioen bedroeg en in het tweede halfjaar van 1954 f 1000 millioen, heeft het in de eerste helft van het lopende jaar reeds f 1100 millioen bedragen. Voor de eerste acht maanden is de ontwikkeling zodanig dat voor het gehele jaar op een importoverschot van tenminste f 2 mil liard moet worden gerekend, zodat het f 300 a f 400 millioen meer zal bedragen dan in het voorafgaande jaar. Hierbij viel op te merken dat in het eerste halfjaar van 1955 de invoer uit de V.S. aanmerke lijk toenam, maar dat de export naar dat land terugging, hetgeen tot de conclusie leidde dat onze dollarpositie is achteruit gegaan. De recente mededeling van de mi nister van Financiën inzake de ontwikke ling van de Nederlandse betalingsbalans kan dan ook geen verwondering wekken, want ze is grotendeels aan het groeiend tekort op' de handelsbalans toe te schrij ven. De minister heeft medegedeeld dat het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans in het eerste semester van 1955 no.g slechts f 82 millioen heeft bedra gen nadat reeds in 1954 van het eerste op het tweede halfjaar een daling was inge treden van f 393 millioen op f 98 millioen. Nu is de ontwikkeling van de handelsba lans (import en export) voor de betalings positie van een land tegenover het buiten land niet allesbeheersend. Landen als Ne derland en Engeland hebben nagenoeg al tijd een groter of kleiner importsaldo ge had, maar niettemin hun betalingspositie tegenover het buitenland hunnen handha ven doordat zij uit anderen hoofde be langrijke ontvangsten uit het buitenland konden boeken. De dominerende plaats, welke Engeland bijvoorbeeld ten aanzien van het internationaal kapitaalverkeer vóór de oorlog innam, betekende dat grote bedragen wegens interest en assurantie premies werden ontvangen, terwijl voorts de handelsvloot voor aanzienlijke inkom sten zorgd. Hetzelfde kan van ons land worden gezegd en het is zelfs zo dat de betekenis van het zg. dienstenverkeer voor de Nederlandse betalingsbalans na de oor log niet onbelangrijk is toegenomen. Dit blijkt ook wel uit de gepubliceerde cijfers van het eerste halfjaar 1955. Want het nadelig verschil tussen het tweede half jaar 1954 en het eerste van 1955 is voor de handelsbalans groter dan voor de betalings balans en ook al spelen hier enkele toe vallige factoren misschien een rol, een feit is dat met name de Nederlandse scheep vaart gedurende de laatste jaren de vorde ringen op het buitenland aanzienlijk hee't doen stijgen. Ook de scheepsbouw heeft hiertoe in niet geringe mate bijgedragen. Geheel overeenkomstig de ontwikkeling van de Nederlandse handelsbalans is het dollartekort op de lopende rekening in het eerste halfjaar van 1955 van vrij grote omvang geweest, al bleef het beneden dat van het tweede halfjaar 1954. Was het nu zo dat alle buitenlandse va luta over en weer vrij verwisselbaar waren dan zou het van minder beiang zijn dat Nederland ten opzichte van de. V.S. een dollartekort heeft, als tegelijkertijd ten op zichte van andere landen overschotten be staan. Wat men dan aan het ene land ver schuldigd is, zou' met de vorderingen op andere landen kunnen worden voldaan. Maar nog altijd is de algehele convertibili teit van de valuta's nog geen feit, omdat de valuta's van bepaalde landen nog niet ao- soluut volwaardig worden beschouwd en dollartekorten moeten dus, althans ten dele op andere wijze worden aangezuiverd. Ne derland heeft dit, zoals bekend, de laatste jaren kunnen doen door de verkoop van effecten en ook in het eerste halfjaar van 1955 hebben deze weer een zo groot be drag opgeleverd dat het kapitaalverkeer met de V.S. nagenoeg in evenwicht is. Deze effectenverkopen naar het buitenland zijn het vorig jaar zelfs zo groot geweest dat de Nederlandse regering, om een al te rui me toevloeiing van goud en deviezen te voorkomen, belangrijke bedragen extra op de buitenlandse schuld in dollars heeft af gelost en voorts de gelegenheid heeft ge opend om op de Nederlandse kapitaalmarkt buitenlandse leningen te plaatsen. Hoewel niet zo omvangrijk als in het tweede half jaar van 1954, zijn toch ook in de eerste helft van het lopende jaar de verkopen van effecten naar het buitenland nog zeer be langrijk geweest. Het totaal bedrag is f 239 millioen, waarvan niet minder dan f 222 millioen in dollars. Deze cijfers hebben be trekking op binnenlandse effecten en er blijkt dus wel uit in welk een mate het buitenland ook gedurende het eerste half jaar van 1955 tot de koersstijging op de Amsterdamse aandelenmarkt heeft bijge dragen. Het is duidelijk, dat buitenlandse aan kopen van effecten in Nederland moeten worden betaald en dergelijke transacties derhalve de goud- en deviezenvoorraad van de Nederlandsche Bank doen toene men. Deze geeft hiervoor weer guldens af en de geldsomloop wordt door de verkoop van effecten naar het buitenland dus ver groot, waarvan ook de beurs gedurende het eerste halfjaar van 1955 profijt heeft ge had. De vermindering van het voordelig sal do op de Nederlandse betalingsbalans, waardoor dus per saldo minder uit het buitenland wordt ontvangen betekent als zodanig een vermindering van het gevaar voor inflatie en het ziet er vooreerst naar uit dat de vrees voor verdere inflatie op de effectenbeurs in het tweede halfjaar van 1955 geen grote rol spelen, al zijn hier op ook andere factoren van invloed. Aan de andere kant is het ook niet gewenst dat nieuwe dollarschulden ontstaan en de Ne derlandse betalingsbalans een tekort gaat aanwijzen. De minister voorziet een ver dere stijging van invoer en uitvoer, maar is blijkbaar beducht voor een groter te kort in het lopende dollarverkeeer, omdat dit wegens de thans nog beperkte conver tibiliteit van de valuta's, waarin een over schot bestaat, niet geheel uit de overschot ten in het kapitaalverkeer met andere lan den kan worden gedekt. De nieuwe fiscale maatregelen, waarvan wij in ons blad van Donderdag melding hebben gemaakt, zijn wel het bewijs hoezeer de regering zich in deze tijd mede verantwoordelijk acht voor het conjunctuurverloop. Dat in deze tijd van verscherpte concurrentie en vermin derde winstmarges het afschrijvingsper centage voor nieuwe aanschaffingen wordt verminderd, heeft in de wereld van de bedrijven uit de aard der zaak een onaan gename indruk gemaakt. En dat de Am sterdamse beurs hierop tot dusver niet met een nieuwe koersdaling heeft gereageerd geeft wel een bewijs van vernieuwd weer standsvermogen. Wat het toekomstig koersverloop te Am sterdam betreft zal er veel afhangen van wat New-York doet en mede van de ge dragslijn, welke men in het buitenland ten aanzien van de Nederlandse fondsen zal volgen. Opmerkelijk is wel dat van buiten landse verkopen, met uitzondering van Zwitserland, tijdens de recente koersda- lnig op de Amsterdamse beurs nauwelijks sprake is geweest en dat deze week af en toe weer buitenlandse aankopen konden worden geconstateerd. Een feit is dat on danks de daling van het gemiddeld ren dement der Nederlandse aandelen (bere kening Rotterdamsche Bank) van 4.7 per cent in Juni tot 4.4 percent in September, dit rendement nog altijd hoger ligt dan in Zwitserland en de V.S., terwijl het sinds het midden van September v,eer is geste gen. Voor de zg. internationale fondsen ligt het echter ver beneden het gemiddelde en hier moeten de koersen dus steun vinden in de hoop op claims of bonussen. De nog altijd voortgaande expansie van concerns als de Koninklijke, Unilever, Philips en AKU geven voet aan de verwachting dat dergelijke verrassingen ook in de toekomst niet zullen uitblijven. De Partij van de Arbeid hield Zaterdag in Utrecht een centrale fakkeldragersdag. Twaalfhonderd leiders van plaatselijke fakkeldragersclubs hebben van gedachten gewisseld over een drietal vraagpunten. Als gesprekleiders van deze discussieclubs traden op minister-president dr. Drees, de ministers Mansholt, Van de Kieft, Suur- hoff'en Donker, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman en voorts Ka merleden van de Partij van de Arbeid en partijfunctionarissen. De discussiegroepen hielden zich onder meer bezig met de vraag, welke gevolgen de opheffing van de K.N.P. voor de poli tieke verhoudingen in Nederland heeft. Meer in het bijzonder voor de politiek van de K.V.P. Een ander vraagpunt was of de loon politiek die sinds 1945 door de overheid in overleg met het bedrijfsleven bepaald is, gehandhaafd moet blijven in een tijd van hoogconjunctuur, die thans wordt beleefd. Tenslotte behandelden de discussiegroe pen de vraag, of het aan de veranderde houding van Rusland heeft gelegen, dat de conferentie van Genève een ontspanning in de internationale politiek heeft teweegge bracht. Tijdens de middagbijeenkomst heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oos terhuis, gesproken over de loonpolitiek. De gecördineerde loonpolitiek dient naar zijn mening gehandhaafd te blijven terwille van de grootst mogelijke sociale zekerheid van de arbeiders eri de rehte- trekkenden. Dr. J. G. H. Thans, lid van de R.K. Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid, sprak over de opneming van de K.N.P. in de K.V.P.. Daardoor zal zijns inziens de K.V.P. niet meer zijn een progressieve partij, maar een partij die progressief en conservatief is. Spreker noemde dit de weg terug. De fractievoorzitter van ac Partij in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, be handelde hierna de rapporten over de vraag of de ontspanning tussen de grote mogendheden en de kleine landen de hou ding van de Partij van de Arbeid in Ne derland zou dienen te wijzigen. Rusland zal daden moeten stellen, zo was de conclusie, wil men vertrouwen in deze ontspanning hebben. Met betrekking tot de loonpolitiek was men unaniem van mening dat een geleide loonpolitiek verre te prefereren is boven een vrije loonpolitiek. Misleidend noemde mr. Burger de stel ling dat de P. v. d. A. bezwaar heeft tegen loonsverhoging als zodanig. Verder voerden nog het woord mr. W. M. Joekes en dr. W. Drees. Dr. Drees zei onder meer dat de ver houding tussen de beide grootste partijen de laatste jaren minder goed is geworden. „We zijn ver af van 1946", aldus de heer Drees, „en ook ver af van de tijd dat prof. Beel sprak van een bestand. In de Partij van de Arbeid", zo zeide dr. Drees, „is niets veranderd. Oppositie in de Partij is er niet". De commissie voor Maatschappelijk Werk uit de Tweede Kamer heeft haar verslag uitgebracht over de begroting 1956 van het departement van Maatschappelijk Werk. Daarin vragen vele leden zich af of het werk van het departement niet ten nadele van de inhoud te snel uitgroeit en dan nog eenzijdig naar de stad, terwijl in vele plattelandsstreken de meest elemen taire vormen van maatschappelijk werk niet verwezenlijkt worden. Andere leden merkten op dat het departement de neiging vertoont de grenzen, welke eraan gesteld dienen te worden, te overschrijden. In het bijzonder werd gewaarschuwd tegen een te ver ingrijpen op het terrein van het departement van Onderwijs wat de oplei ding van maatschappelijke werksters be treft. Verscheidene leden hadden de indruk dat het departement aan over-organisatie lijdt en tevens naar perfectionisme streeft. Men was bezorgd over de sterke uitbrei ding van het ambtelijk apparaat en met bevreemding was kennis genomen van het voornemen van de minister een bureau Perszaken aan het departement te ver binden. Sommige leden waren van mening dat de Memorie van Toelichting op de begro ting een overmaat van getheoretiseer be vat. Van meer dan een zijde werd er voorts de aandacht op gevestigd dat de productie van het departement op wetgevend terrein gering is. Algemeen werd het als een ernstig be zwaar aangemerkt, dat de begroting aan de Staten-Generaal de aard en de omvang van het gesubsidieerd maatschappelijk werk niet duidelijk voor ogen stelt. Zaterdagmiddag om ongeveer half'- Vier hebben de prinsessen Beatrix en Irene een bezoek gebracht aan de Cineac in de Reguliersbreestraat te Am-y, sterdam, waar de film wordt vertoond3 van het bezoek van de Koningin en 8 Prins Bernhard aan de West. Gedurendejl het gehele programma bleven de beide# prinsessen onopgemerkt door het pu-8 bliek, in het theater. Prins Bernhard heeft op Aruba tal8 van bewijzen van deelneming ontvangen8 met het overlijden van zijn vriend en piloot Gerben Sonderman. Er waren. onder andere telegrammen bij van mi- nister Staf en de hertog van Edinburgh.y X»CCOOOOCX>OOOCOCOOO<X5CCOCCOOC>OOKXXX>OOCOCCOOCOOOC<XXX>X;< De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan tegen de 25-jarige los- arbeider K. van M. uit Amsterdam, die enige maanden geleden in het Huis van Bewaring een lepel inslikte en uit het zie kenhuis, waarheen hij toen werd vervoerd, ontvluchtte. Korte tijd later werd hij weer gegrepen. Deze Van M. onderging een gevangenis straf voor een vroeger delict. Veertien da gen geleden moest hij opnieuw terecht staan voor het kopen van diverse goederen op afbetaling, die hij weer had verkocht, nog voor zij volledig waren afbetaald. De rechtbank legde hem daarvoor vijf maanden met aftrek op, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclas sering. Zaak BurgesS'MacLeati NEW YORK/LONDEN (UP/AFP) De New Yorkse Sunday News bericht dat Ha rold A. R. Philby, een voormalige eerste secretaris van de Britse ambassade in Washington, de „derde man" is geweest die Burgess en Maclean de tip gegeven had die hen had doen vluchten. Philby zou in het Lagerhuis worden ontmaskerd door het socialistische parlementslid Norman Dodds, „nadat het Dinsdag bijeengekomen is na het zomerreces". De 38-jarige Philby, die de titel had van eerste ambassadesecretaris zou een agent geweest zijn van de Britse inlichtingen dienst. Hij zou niet geweten hebben dat Burgess een communistische spion was en gemeend hebben dat het onderzoek Bur gess' buitensporige levenswandel gold. Het Britse Zondagsblad „The People" meldt dat Burgess in dienst van het „Foreign Office" is getreden kort nadat de BBC hem in 1944 wegens communistische sympathieën had ontslagen. Vorige maand had een artikel in „The People" van de gevluchte Sovjet-diplomaat Petrof er toe -geleid, dat het „Foreign Office" moest toegeven, dat Burgess en MacLean reeds sedert een twintigtal jaren voor de Russische geheime dienst werkten. TROY (Reuter). De Britse historicus dr. Arnold Toynbee heeft verklaard, dat een vreedzame politieke discussie met de Sovjet-Unie geleidelijk het karakter van het communistische regiem zal verande ren. Dr. Toynbee zeide dit in een rede te Troy, in de Amerikaanse staat New York, ter gelegenheid van het feit, dat het po lytechnisch instituut Rensselaar aldaar aan hem en aan de Amerikaanse ambas sadeur bij de UNO, Lodge, een ere-doc- toraat in de rechten had verleend. Dr. Toynbee is van oordeel, dat com munisten en niet-communisten „in het zelfde schuitje" zitten en dat deze boot „een brander is, tot de rand geladen met splijtbaar materiaal en met de gehele mensheid aan boord".... „Gelukkig voor de mensheid zijn oorlog en revolutie niet de enig mogelijke weg naar sociale en geestelijke hervormingen. In onze tijd hebben wij de gewelddadige methode van de kruisvaarders in India vervangen zien worden door de geweldloze methode van Gandhi. In een wereld, die zich bewaard heeft voor een massale zelfmoord, be staat nog de mogelijkheid vreedzaam op de manier van Gandhi te veranderen", aldus dr. Toynbee. OXCGCC'OCOOCOC<XX>3<XXXXXXXXX<XXX)OOCCOCCCOOCOCOCOOCCiCOCOC Q Ruim zeven jaar lang heeft een ver-h keersagent van de Australische staat f 6 Nieuw-Zuid-Wales, Cunningham, jacht8 8 op verkeersovertreders gemaakt met in zijn auto ingebouwde fototoestellen :j een voor en een achter. Met door Cun- 8 8 ningham gemaakte foto's als bewijs- 8 materiaal zijn in de laatste zeven jaar 3 gemiddeld ruim 1000 verkeersovertre-% 3 ders jaarlijks veroordeeld. k Zonder de methode van Cunningham is 8 8 het dikwijls moeilijk voor de rechter,- p de schuld van de verkeersovertreders te bewijzen. Bovendien kosten zaken 8 g die uitsluitend aan de hand van getui- 8 genv er klaring en behandeld moeten 8 worden, vaak veel tijd. De automobi-f listen die zich schuldig hebben gemaakt 8 aan een overtreding, zijn door het zien 'c 8 van foto's van hun handelwijze gauw# tot een bekentenis te brengen. De op-8 namen kunnen ook wel eens ten gunste van de verdachte zijn, bijvoorbeeld in- 8 dien blijkt dat de automobilist een be- p paalde beweging heeft gemaakt met het oog op het gedrag van kinderen opg 8 of bij de weg. COOOOC<X)OCOOOOOOOCOOCX>COOC)OC>COOOOOOOC)OOOCOOC>DCOOCOC)0<XXX: Aalsdijk, 22 te Rotterdam. Almdijk, 22 te Rotterdam. Aalsum, 24 Karachi. Ahbekerk, pass. 22 Ceylon n. Penang. Akkrumdijk, 23 v. Antwerpen n. Lissabon. Alchiba, 23 v. Hamburg n. Newport News. Aldabi, pass. 23 St. Vincent n. Recif. Annenkerk, 22 v. Casablanca n. Antwerpen. Altair, pass. 22 Ouessant n. Antwerpen. Aludra, 24 Port Said. Alwaki, pass. 23 Fimsterre n. Marseille. Arendsdijk, 23 Antwerpen. Ariadne, 22 v. Rotterdam n. Lissabon. Arnedijk, 23 Los Angeles verwacht. Aagtekerk, 22 180 m. NO. Diego Garcia. Artemis, 22 te Paramaribo. Abocdijk, 22 60 m. ZW. Lands End. Amor, 22 v. Gocek n. Kalivla. Amstelkroon, verin. 24 v. Rotterdam n. Hamp ton Roads. Amstelveen, 24 te Rotterdam verw. Alamak, 24 Rotterdam. Alkaid, verm. 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Argos, 24 Rotterdam. Bintang, 21 te New York. Bloemfontein, 21 v. Las Palmas n. Southampton Blitar, 22 tc Makassar. Bloemendaal, 21 300 m. NO. Azoren. Beninkust, 23 te Dakar verwacht. Breda, 23 te Antofagasta verwacht. Barito, 22 Sarmi verw. Caltex Leiden, pass. 24 Kreta n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 24 Sidon. Camitia, 22 Rotterdam. Coryda, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Cottica, 22 v. Paramaribo n. Trinidad. Castor, 21 60 m. ZO Mississippi. Caltex The Hague. 22 v. Sidon n. Rotterdam. Daphnis, 22 te Trinidad. Dorestad. 21 320 m. NO. Sombrero eil. Drente, 22 v. Genua n. Port Said. Eemdijk, 22 v. Vera Cruz n. Houston. Esso Rotterdam pass. 22 Casquets n. Sidon. Esso Amsterdam, pass. 23 Gibraltar n. Rastanura Elizabeth B, 21-22 v. Brunsbüttel n. Vlaardingen Eos 23 te Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 23 Finlsterre n. Sidon. Friesland (KRL), 24 te Napels. Fairsea, 24 te Melbourne. Ganymedes, pass. 23 Finisterre n. Dordrecht. Guineekust. 21 te Freetown. Groote Kerk, 23 v. Port Said n. Genua. Hathor. pass. 22 Finisterre n. Napels. Hera, 21 840 m. NO. Sombrero eil. Hestia, 2 te Morrisville. Heemskerk, 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Isis, pass. 24 Ouessant n. Amsterdam. Japara (KRL), pass. 22 Bahamas n. Houston. Java, pass. 22 Colombo n. Belawan. Kellia, 22 te Curagao. Kota Agoeng, 22 te Semarang. Koratia, pass, 22 Finisterre n. Rotterdam. Kal.vdon, pass. 22 Perim n. Londen. Kertosono, pass. 23 Gibraltar n. New York. Kopionella. 22 v. Rotterdam n. Thameshaven. Krebsia, 22 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Leuvekerk, 24 Aden. Lieve Vrouwekerk, 24 Port Said. Luttekerk, 24 Suez. Langkoeas, 22 Priok. Leopoldskerk, 22 te Khorramshar. Loosdrecht, 22 te Bremen verwacht. Luna, 22 te Piraeus. Liberty, Bell, pas. 22 Aden n. Mena el Ahmadi Lindekerk, 22 v. Aden n. Port Said. Lissekerk, 21 v. Rotterdam n. Basrah. Lekhaven, 24 te St. Vincent. Modjokerto. 21 te Rotterdam. Maasdam, 23 Halifax. Mapia, 22 Belawan. Meliskerk, 22 v. Kaapstad n. Las Palmas. Markelo, 22 v. Haukipudas n. Amsterdam. Moordrecht, 24 Port Said. Mijdrecht, pass. 23 Lands End n. Hamburg. Maas, 22 te Limni. Maasland, 22 te Rio de Janeiro. Mariekerk, 22 te Bremen verwacht. Noordam, 24 Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 25 te Southampton verwacht Notos, 21 80 m. ZO. Toulon. Orion, 22 te Bremen verwacht. Osiris, 22 te Cumana. Oranjestad, 22 te Amsterdam. Prins Joh. Willem Friso, 21 te Montreal. Prins Maurits, 21 v. Rotterdam n. Chicago. Prins Philips Willem, 23 v. Rotterdam naar Chicago. Prins Willem IV, 21 te Rotterdam. Pendrecht, pass. 23 Ouessant n. Nynashamn. Perna, 23 v. Rotterdam n. Ornskoldsvik. Pieter S, verm. 22 v. Swansea n. Amsterdam. Polyphemus, pass. 23 Sabang n. Colombo. Prins Willem 4, 23 v. Rotterdam n. Chicago. Papendrecht, 23 te Pta Cardon verw. Polydorus, 24 te Halifax. Prins Casimir 22 te Hamburg. Phrontis, 22 Donggala. Prins Alexander, 23 te Rotterdam. Rempang, 23 Rotterdam. Rijndam. 22 v. New York n. Cobh. Reael, 22 Surabaja. Rotula, 24 te Marseille. Rondo. 24 te Newport Nèws. Sheratan, 22 v. Mena el Ahmadi n. Santos. Sliedrecht, pass. 21 Malta n. Hamburg. Samarinda, 22 v. Mombasa n. Djibouti. Saidja, 22 Pladju. Stanvac Djirak, 22 te Tj. Uban. Saroena, 22 Priok. Slamat, 22 v. Southampton n. Genua. Sinabong, 22 Bangkok. Stanvac Talang Akar, 21 150 m. W.NW. Kp. Cam bodja. Statue of Liberty, 22 100 m. O. Port Soedan. Sarangan, 24 Belawan. Sibajak, pass. 24 Thursdag eil n. Surabaja. Salatiga, 22 900 m. W.tZ. Midway eil. Schelpwijk, pass. 22 Daedalus Rif n. Mena el Ahmadi. Stad Leiden, 22 te Basrah. Stad Maastricht, 22 120 m. ZW. Ouessant. Tamo, 22 v. Buenos Aires n. Santos. Tara, 23 Rotterdam. Taria, 23 Curagao. Telamon, 23 Baltimore. Tjipondok. 22 te Hongkong. Tawali, 22 Singapore. T.iikampek, 22 Surabaja. Telamon. pass. 22 Kp. Hatteras n. Baltimore. Tiberius, 22 970 m. NO. Barbados. Titus, 22 te Faro. Tjiluwah, 22 te Tj. Priok. Tjiwangi, 22 te Belawan. Tomini, 24 v. Safaga n. Aden. Van Spilbergen, 23 Antwerpen. Van Neck, 22 Port Swettenham Waal, 24 Lissabon. W. Alton Jcnes, 24 Suez. Westland, pass. 22 Kaap Verdische eil n. Las Palmas. Willemstad, 22 te Pto Limon verwacht. Woensdrecht, 23 v. Balboa n. Sydney. W. Alton Jones, pass. 21 Perim n. Suez. Willem Barendsz, 20 Lizard gep. n. Curaqao. I.Tsel, 23 te Rotterdam. Zuiderkruis, 22 v. Amsterdam n. Kaapstad. KLEINE VAART Amigo, 22 v. Fur te Colchester verw. Atlantis, 22 v. Helsinki te Kotka. Atlas, 22 v. .Amsterdam n. Kopenhagen. Arak, pass, 22 Brunsbüttel n. Hamina. Arctic, 22 v. Amsterdam n. Londen. Aruba. pass. 22 Vlissingen n. Killrush. Auriga G, 22 v. Vlissingen n. d. Humber. Bree Helle, 22 v. Londen n. Rotterdam. Betty Anne S, 25 v. Bremen te Belfast verw. Birmingham, pass. 22 Flambrohead n. A'dam. Bab T, 19 v. Sundvall n. Zaandam. Claes Compaen, pass. 22 Brunsbüttel n. Umea. Cobri, verm. 22 v. Esbjerg n. Rotterdam. Da Capo, 22 v. Lissabon te Oporto. Deni, 22-23 van Frederikshavn te Avonmouth verwacht. Diligentia, verm. 22 v. Rotterdam n. Newburgh. Dollard, 22 v. Kopenhagen te Landskrona. Fraternitê, 22 v. Amsterdam te Rotterdam. Geziena Hendrika, 22 v. Esbjex-g te Pati-as. Grebbestroom, 22 v. Amsterdam n. Manchester Gefle, 22 v. Etockholm te Rouaan verwacht. Gaasterland, vertr. 22 v. Rotterdam n. Harlingen. Henrica B, 22 v. Vilvoorde te Norrkoping verw. Hos Vinces, 23 v. Grimsby te Rotterdam verw. Ida D, 22 dwars Eddystone n. IJmuiden. Joost, 21 v Zaandam te Rotterdam. Jaba, verm. 22 v. Limfjord n. Ierseke. Jan Kreumer, verm. 22 v. Rotterdam n. Londen. Julia Mary, 22 v. Brunsbüttel te Antwerpen. John M, 23 v. Odense te Londen verw. Kaap Falga, 21 Brunsbüttel gep n. Zaandam. Kaap St. Vincent, 21 Brunsbüttel gep. n. Zaandam Larix, 19 v. Domsjo te Kramfors. Keizersgracht, pass. 22 Vlissingen n. Helsinki Lacra, 22 v. Plymouth te Amsterdam. Leuvehaven, verm. 22 v. Rotterdam n. Malmö. Lijnbaan, 22 v. Rotterdam n. Liverpool. Midas, 22 v. Messina, te Amsterdam. Mypuck, 22 v. Malmö te Gothenburg verw. Mentor, 21 te Paramaribo. Mies, 22 pass. Vlissingen n. Stockholm. Mintaka N, 22 v. Bordeaux te Casablanca. Marie, 22 v. Amsterdam te Rotterdam. Mascotte, 22 v. Karlstad te Rotterdam. Nautic, verm. 23 v. Rotterdam n. Flensburg. Nieuwehaven, verm. 22 v. Rotterdam n. Duin kerken. Noorderlicht, verm. 22 v. Ronskar n. Beskeraes. Netta pass, 22 Vlissingen n. Antwerpen. Oosterdok, 22 v. Hambui-g n. Kingslynn. Oceaan, 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Oranjepolder, 24 v. Port Lyautey te Tripoli verwacht. Plato, 22 v. Amsterdam n. Gdynia. Procyon, 23 v. Londen te Rotterdam. Pavo, 19 v. Wifstavarf n. Zaandam. Spolanda, 22 v. Duinkerken te Londonderry verw. Stientje Mensinga, verm. 22 v. Garston n. Bir kenhead. Sparta, 22 v. Amsterdam n. Antwerpen. Start, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Surte, 22 v. Rotterdam n. Hull. Surte, 22 v. Amsterdam te Rotterdam. Taoimina, verm. 22 v. Rotterdam n. Oslo. Tempo D, 23 v. Jacobstad te Amsterdam verw. Westpolder, 22 v. Oporto te Antwerpen. Wickenbux-gh, pass. 22 Finisterre n. Casablanca SLEEPVAART Blankenburgh, 21 met baggermolen te Leningrad Ebro, pass. 21 Lands End n. Newport Mon. Hudson, 22 te Tacoradi met twee bakken. Thames, 21 v. Pta del Gada n. Fayal. Witte Zee, 21 95 m. W.ZW. Casablanca met twee bakken. Zwarte Zee. pass. 21 Tj. Priok met twee zuigers Verloofd: ANS KUIPER en NICO v. d. BURG 23 October 1955. Geheel onverwacht werd tot onze diepe droefheid van ons weggenomen onze enige lieveling KEESJE op de jeugdige leeftijd van 7 jaar. P. Groenewoud C. W. Groenewoud- Wagener Haarlem, 21 October 1955 Iepenstraat 34. De teraardebestelling zal plaats vinden Dinsdag 25 October a.s. te 11 uur op de Noorderbegraafplaats. Heden is plotseling van ons heengegaan onze lieve man, vader, broeder en behuwdbroeder ADRIANUS OOMS in de ouderdom van 45 jaren. Heemstede: C. C. C. Ooms-Haag Bill Patrick Amsterdam: Chr. M. B. Ooms L. G. Ooms van Kalsbeek. Heemstede, 22 Oct. 1955 van der Spiegellaan 14 Het stoffelijk overschot is opgebaard in de rouwka mer van het St. Elisa beth's Gasthuis te Haar lem. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 26 October a.s. te één uur op de begraafpl. „Zorg- vlied" te Amsterdam. Vertrek van het St. Eli sabeth's Gasthuis te half twaalf. Tot onze grote ontstelte nis overleed geheel on verwacht onze goede vriend AD OOMS. Amsterdam: C. A. E. Kuyper- Huese W. Kuyper 22 October 1955. Geheel onverwacht werd heden van ons weggeno men onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder ANNA MARIA VROOM geb. DE VALK in de ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam: W. Vi-oom. Haarlem, 23 October 1955 Grote Houtstraat 144 B Aan huis geen bezoek. De overledene ligt opge baard in de rouwkamer Pai-klaan 36 te Haarlem, alwaar dagelijks gelegen heid tot bezoek van 23 uur en van 8S.30 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 26 October 2 uur op de Noorderbegraafplaats aan de Vergierdeweg te Haar lem. N. C. J. Steffelaar Vrouwenarts PRAKTIJK HERVAT Dr A. Behrendt Arts Wegens ziekte GEEN SPREEKUUR Echtscheiding, dagvaarding, requesten, adviezen, enz. Bur. Kraneveld, Zijlweg 21, kant 9-5: 's av 7-8, tel. 20707 KUNSTGEBITTEN REPARATIES. Duinoordstr. 36. Tel. 25553. Vlug en voordelig. WERKELIJKE KOOPJES 1 kg. suiker 71 3 pak Margarine 90 100 gr. pi-ima Thee 59 1 gr. fl. Slaolie 115 1 kg. Zuurkool 29 500 gr. Holl. Rundvet 49 100 gr. Geld. Rookworst 35 3 pak Lucifers 49 200 gr. Pudding met st. Ananas 34 250 gr. Br. Kermis 33 150 gr. Smic-Smac 32 UW VOORDEEL LIGT VOOR 'T GRIJPEN BIJ ZELFBEDIENING Ged. OUDE GRACHT 19 HAARDEN en KACHELS bieden U de voordelen van CENTRALE VERWARMING voor de prijs van een kachel I IMPORTEUR TECHNO IMPORT n.v. R. OTTERDAM VOLLE EVANGELIE GEMEENTE - Paul Krugcrstr. 36 WOENSDAG 26 OCT., 3 uur en 's avonds 7.30 u. Spreker Zendeling JOH. RIETDIJK uit Antwerpen. Onderwerp: TOEGANG VRIJ. (Rijwielstalling aanwezig) BRILLANTINE Oproep tot Perfectie Iedere vrouw kan haar aantrekke lijkheid verhogen door Elizabeth Ar den preparaten da gelijks te gebrui ken. Enige van deze midde len ter verzorging van uw schoonheid zijn: Ardena Cleansing Cream Eight Hour Cream Vitamin Cream Firmolift Treat ment Lotion opmerkelijk doeltref fend wanneer men de contouren jong en het weefsel sterk wil hou den. Wij geven U gaar ne deskundig ad vies. Parfums Byoux GR. HOUTSTR. 92 Tel. 12160 NIETS VERKOPEN Eerst VELLEMAN roepen. Wij taxeren gratis voor U, zonder verplichtingen. Tel. no. 14637 K 2500. Plaats een Groentje STENO 3ioct ENGELS (beg.) 27 Oct. DUITS S28 0ct' mmmtm school Fr. Halsstr. 1 - Tel. 14624 Haarlem Meubelen Bedden Dekens Karpetten Ilerenconfectie Damesconfectie Gordijnen Lakens Slopen Haarden Enz. enz. GED. OUDE GRACHT 81 Haarlem Tel. 11152. 10 korting. Af'rudMedtjff Wint or modellen/-Aq_/-no Fabrieksprijzen J UH eigen atoliers.. - Prinsengr. .n AnSitcrdam (bij Utr.str.) lUOJ Te|. 31317 Lijn 4 v.a. C. S. Goth. Kamers vanaf f 595 moderne k. vanaf f 475. Bankstellen vanaf f 395, 4 Clubs f 240, Slaapk., bedden, Karpetten Arti- fort meubelen enz. Ook op maand, aflossing. Zon der borg. Toonk.: Wester- houtpark 8 bij Wagenweg Tel. 18840. DE FIRMA VINKE Co. TE AMSTERDAM vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding leeftijd ca. 21 jaar, in het bezit van tenminste een diploma ULO of daaraan gelijkstaand onderwijs. Kennis van boekhouden strekt tot aanbeveling. voor het verrichten van administratieve werkzaamheden. Kennis van typen is vereist. UITSLUITEND schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht aan het adres van genoemde firma (afd. Pei-soneelszaken), De Ruyterkade 107 GEVRAAGD voor ons Hoofdkantoor te Amsterdam goede ADMINISTRATIEVE tenminste beschikkende over een Mulo-opl.óf een in de practijk verkregen gelijkw. ontwikkeling. Aan accurate en handwerkende medewerkers kunnen GOEDE salarisregeling, uitstekende sociale voorziening en be hoorlijke toekomstmogelijk heden worden geboden. Sollicitaties onder no. 828 bureau v. d. blad. GEVRAAGD in Papier- en Kantoorboekhandel: Fa. J. MUIJS, Ged. Oude Gracht 103, Haail., tel. 11723. BIOSCOOP vraagt (event, leerling). Ook ouderen kunnen solliciteren. Brieven onder no 826 aan het bureau van dit blac Inlichtingen Ing. Bureau Overveen, Rio Grandelaan 18 Tel. 25594 De grootste ondernemingen zijn geregelde adverteerders. Kijk maar naar de advertentie pagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. naalden, knooppennen, latjes gaas van 40150 cm breed Gen. Cronjéstraaf 129 Haarlem - Tel. 11385

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8