N.Z.H. bestelde 65 Leylandchassis voor lijn Amsterdam-Zandvoort Commies bij hypotheekbewaarder gaf geen inzage privé-boekhouding Oproep van burgemeester voor de sleutelactie De Saarlanders vonden het prettig dat we erbij waren" Opbouw carrosserie waarschijnlijk bij Werkspoor Centrale raad van beroep Perspectieven voor bouw sporthal bij CIOS gunstig Procedure ontruiming van hotel Den Hout Na de Saarverkiezing: eigen problemen Morgen wellicht nieuw kort geding Moeilijkheden door spoorwegw erken Honderdtwintig chauffeurs nodig F. W. Dekker veertig jaar bij „De Kondor" Bebouwing Eksterstraat in Oud-Schoten Jaarfeest NCVB afdeling Overveen op 28 October Pastoor A. W. J. Lühn overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemmers voor de officier van justitie Grootvader Horsten bezoekt Australië „Cromvoirtse Boertje" veroordeeld Huurverhoging de oorzaak Drs. W. Hazevoet, terug van de stemming: Opvallend veel „ja"- stemmers onder ouderen West Europese Unie Conflict Dierenbescherming A Is antwoord van bestuur onbevredigend is DINSDAG 25 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De directie van de N.Z.H. heeft thans haar keuze voor het materieel op de toekom stige buslijn AmsterdamHaarlemZandvoort definitief bepaald op chassis van Leyland, waarvan zij er 65 heeft besteld. Door de overbezetting van de fabriek kan de aflevering pas later beginnen dan de N.Z.H. wenselijk vindt. Het eerste chassis van deze serie wordt in de zomer van 1956 verwacht, waarna men hier met de opbouw van de carrosserie kan beginnen. Men hoopt op 1 Januari 1957, de datum waarop de tram officieel door de bus vervangen moet zijn, de beschikking te hebben over 25 nieuwe bussen. In afwachting van de levering van de overige veertig nieuwe bussen zal voorlopig nog met Crossley's wor den gereden. Over de opbouw der carrosserieën zijn onderhandelingen gaande met de N.V. Werk spoor te Amsterdam. Er is een voorlopige schets gemaakt voor een bus met 46 zit plaatsen en zestien staanplaatsen. Daar ook in deze Leylandchassis evenals bij de nieuwe Haarlemse stadsbussen de motor onder de vloer is aangebracht, zal de voorste deur voor de vooras kunnen worden geplaatst. De tweede deur bevindt zich in het midden van de wagen, welke zowel met één- als met tweemansbediening gebruikt kan worden. Het uiterlijk zal waarschijnlijk eveneens vrij sterk afwijken van het thans gangbare type bus, omdat de ramen over de gehele lengte van de bus in één lijst worden gevat en slechts door lichte spijlen zullen worden onderver deeld. Daardoor zal het lijken alsof de bus een gehele glazen wand heeft. Tenslotte zal grote zorg worden besteed aan het comfort der zitplaatsen. Er is een stoel ontwikkeld welke in gerief die van de blauwe N.Z.H., welke op de N.S.-Iijn Amsterdam-Den Haag dienst doen nog overtreft. Met betrekking tot het tijdstip waarop de tram vervangen kan en moet worden zijn complicaties gerezen door de ophan den zijnde spoorwegwerken de aanbe steding is binnenkort te verwachten ter hoogte van de Zandvoortselaan. De minis ter heeft in zijn vergunning voor de staking van de tramdienst ten aanzien van het tra ject Haarlem-Zandvoort bepaald, dat deze verbinding door bussen bediend mag wor den wanneer de spoorwegovergang in de Zandvoortse laan is vervangen door een ongelijkvloerse kruising, met dien verstan de dat hiervan mag worden afgeweken in dien het werk aan de ophoging van de spoorbaan de tramdienst in de weg staat. Dit laatste is inzonderheid het geval wan neer dit werk zover is gevorderd, dat het tramviaduct over de spoorlijn moet ver dwijnen. Men rekent nu, dat dit in September 1957 het geval zal zijn. Het laat zich dus aan zien, dat de tramdienst Haarlem-Amster dam, zoals met de gemeente Amsterdam is overeengekomen, per 1 Januari 1957 zal worden gestaakt, zoals wij reeds in ons blad van 11 Juli van dit jaar berichtten. De tramdienst Haarlem-Zandvoort zou dus moeten worden voortgezet tot Septem ber 1957, hetgeen in seizoen tijd nog wel een hinderlijk overstappen te Haar lem met zich zou brengen. Wellichtdat de Amsterdamse raad om die reden nog enig respijt zou willen ver lenen aan de N.Z.H. en de concessie dus nogmaals verlengen tot September 1957 ten gerieve van de duizenden hoofdstede lingen die in Zandvoort verpozing gaan zoeken. Dat initiatief zal echter van de raadsleden moeten komen. Want welis waar hebben B. en W. van Amsterdam het voorstel tot verlenging der concessie tot 1 Januari 1957, dat eigenlijk reeds verleden week door de Amsterdamse raad behan deld had moeten worden, op het laatste ogenblik aangehouden, maar vanmorgen vernamen wij dat het in de bedoeling ligt dit voorstel thans ongewijzigd in de vol gende raadsvergadering te brengen. Een dergelijk respijt zou ongetwijfeld ook de directie van de N.Z.H. niet onwel kom zijn. Natuurlijk zal men de omschake ling van tram op bus wel op tijd „klaren", maar de problemen die opgelost moeten worden zijn zo veelomvattend dat een lan gere termijn aan de gedegenheid der voor bereiding ten goede kan komen. Wij duidden reeds op de overbezetting der chassis- en carrosseriefabrieken, waar door de aflevering van de 65 nieuwe bus sen met weinig optimisme tegemoet gezien wordt, ook al omdat men thans leert van de trage aflevering van de serie van 55 stadsbussen. Maar wat dat betreft zit er in het bussenpark van de N.Z.H. voldoen de speling om wat tegenslag op te vangen. Anders staat het met de personeelswer- ving. Voor de bus-exploitatie van Amster damHaarlemZandvoort zullen onge veer 120 nieuwe chauffeurs nodig zijn. Uit het eigen bedrijf zijn die niet meer te halen. Reeds in 1948 werd het gehele tram bedrijf „uitgekamd" om chauffeurs te vin den voor stadsnet en HaarlemLeiden. De personeelswerving wordt echter voortdu rend belemmerd door de woningnood, zo dat de directie zint op maatregelen om zo mogelijk zelf hierin te voorzien. Men stuit dan echter weer op het feit, dat het aan Haarlem toegekende bouwvolume is ver bruikt. De heer F. W. Dekker, directeur der aan nemingsmaatschappij „De Kondor" N.V. in Amsterdam, wonende te Heemstede, heeft het feit herdacht, dat hij veertig jaren ge leden bij deze maatschappij in dienst trad. In een feestelijke bijeenkomst van com missarissen, directie en personeel is dit ju bileum Zaterdag op bescheiden wijze ge vierd. Er werden redevoeringen gehouden en geschenken aangeboden door de presi dent-commissaris mr. J. Wilkens, door de directeur ir. J. J. de Jong en door ir. B. H. Kimmel namens het personeel. Mr. J. Wil kens overhandigde de jubilaris namens de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel de gouden ere-médaille. STAD Winkels, spaarbank en ééngezinswoningen Naar wij vernemen is een begin gemaakt met de bebouwing van het terrein op de hoek van de Rijksstraatweg en de Ekster straat in Oud-Schoten. Langs de Eksterstraat, nabij de Sions- kerk, verrijst langs de Noordzijde een com plex van twee winkels en het bijkantoor van de Nutsspaarbank met daarboven zes étagewoningen in twee woonlagen. Aan de Westzijde van het bijkantoor van de Nuts spaarbank wordt bovendien een zaaltje ge bouwd,, dat gebruikt zal worden als jeugd- spaarbank en verder verhuurd zal worden voor kleine clubs en verenigingen. Aan de Rijksstraatweg worden voorts drie grote eengezinswoningen gebouwd. Architect van het gehele complex is de heer C. Brakel uit Haarlem, terwijl de uit voering geschiedt door de N.V. Aannemers bedrijf W. Thunnissen te Heemstede. De afdeling Overveen van de Neder landse Christen Vrouwen Bond houdt het eerste jaarfeest op Vrijdag 28 October 1955 des avonds 8 uur in het gebouw „Irene" aan de Elswoutlaan 1. Enkele dames zullen hun medewerking verlenen met zang, mu ziek en declamatie. ADVERTENTIE In de ouderdom van 72 jaar is overleden pastoor A. W. J. Lühn, die gedurende zes tien jaar pastoor is geweest van de parochie H.H. Elisabeth en Barbara aan de PauJ Krugerstraat in Haarlem-Noord. De heer Lühn werd op 26 Mei 1883 te Leiden geboren en op 15 Augustus 1907 tot priester gewijd. Kort daarop volgde zijn benoeming tot kapelaan te Haarlemmer- liede, waar hij twee jaar bleef. Van 3 Sep tember 1909 tot 24 Februari 1917 was hij kapelaan te Rotterdam en daarna tot 7 Augustus 1926 kapelaan van de Sint Jo- seph-parochie aan de Jansstraat te Haar lem. Vervolgens werd hij pastoor te Kudel- staart; op 17 September 1932 pastoor et Bodegraven en op 29 April 1939 pastoor van de parochie aan de Paul Krugerstraat in Haarlem-Noord. De thans overledene was oprichter en eerste directeur van het Sint Francisca- Romana-liefdewerk in Haarlem. Hij was in de parochie een gezien priester en toonde grote belangstelling voor de jeugdbeweging en het onderwijs. Woensdagochtend zal deken W. N. Zijl stra in de kerk aan de Paul Krugerkade de requiem-mis opdragen, waarna rector H. M. J. Brans uit 's-Gravenhage de lijkrede zal uitspreken. De begrafenis in het pries tergraf op het R.K. Kerkhof aan het Soen- daplein is bepaald op twaalf uur. HAARLEM, 24 October 1955 ONDERTROUWD: 24 Oct., P. C. Th. Leyte en E. M. Oosterop; P. J. Bakker en J. Velt- kamp. BEVALLEN van een ozon: 22 Oct., D. Boet —de Jong, 2 z.; 23 Oct., J. Heemskerk Zwemmer; B. BreukerHart; 24 Oct., W. Th. van BroeckSchouten. BEVALLEN van een dochter: 22 Oct., J. H. van der LindeSchadee; 23 Oct., M. E. van Heerdenvan der Kroft; Ch. J. Tanne- maatJongejans; F. KuijsPasveer; 24 Oct., C. WeedaMiedema. OVERLEDEN: 21 Oct., A. Ophof, 78 j„ Tetterodestraat; F. G. J. Wij de veld, 74 j., Raafstraat; G. Vissers—Megens, 82 j., Emma- plein; 22 Oct., W. Reek, 79 j„ De Witstraat; J. J. van de Belt, 56 j., Hazepaterslaan; A. W. J. Lühn, 72 j., Paul Krugerstraat; A. Ooms, 45 j., Gasthuisvest; 23 Oct., A. M. Vroomde Valk, 75 jGrote Houtstraat. Voor de centrale raad van beroep te Utrecht heeft Maandagmorgen een zaak gediend van een 57-jarige beëdigde com mies waarnemend hypotheekbewaarder van Haarlem, die appèl had aangetekend tegen de hem door de staatssecretaris van Financiën opgelegde straf van een voor waardelijke overplaatsing. Deze straf zou zijn opgelegd, omdat hij als beëdigd com mies aan de hypotheekbewaarder van Haarlem geen inzage had gegeven van zijn privé boekhouding. Namens de staatssecretaris van Finan ciën trad op mr. B. R. Wesseling en voor de Haarlemmer pleitte mr. dr. P. J. Wit- teman. Mr. Witteman deelde mee, dat de Haar lemmer in rijksdienst werkzaam is op het bureau van de hypotheekbewaarder; hij verricht daarnaast in een privaat-rechte lijke verhouding diensten ten behoeve van notarissen, hypotheekbanken en gemeen tebesturen. Hij is vrij in de keuze van op zijn bureau werkzame assistenten, die hem bij dit verzamelen behulpzaam zijn en ook vrij in het bepalen van de vergoeding welke hij aan deze assistenten wenst te verstrekken. Tot voor enkele jaren werd door de Haarlemmer aan twee klerken op het bureau van de hypotheekbewaarder in Haarlem honoraria uitgekeerd voor de steun die hij van hen bij het nagaan der gegevens ontving. Een nieuw systeem waardoor op een gemakkelijker wijze de sleutels voor het zoeken der gegevens ver kregen kon worden, maakte, dat de werk zaamheden van de beide klerken ge ringer wérden. Een regeling met de beide klerken, om te komen tot een uurloon vol deed niet. De Haarlemmer heeft toen minder werk door de beide klerken laten doen, waar door hun honorarium ook minder werd. Zij namen hiermee geen genoegen en dooi de hypotheekbewaarder van Haarlem werd gehoor gegeven aan de wens van de beide klerken om een regeling te treffen waarbij aan elk der klerken tien procent van het netto inkomen van de commies werd uit gekeerd. Mr. Witteman verklaarde, dat de com mies deze regeling was opgedrongen en door hem hiertegen protest was aange tekend, omdat hij zich op het standpunt stelde, dat de hypotheekbewaarder in casu het ministerie van Financiën niet met zijn particuliere aangelegenheden te maken had. Toen het kwam tot een afrekening tussen hem en de beide klerken, wilden zij en ook de hypotheekbewaarder inzage van de particuliere boekhouding om na te gaan of het percentage dat werd verstrekt wel gebaseerd was op het netto inkomen. De commies weigerde dit, met het gevolg, dat hij voor deze houding door de Staatssecre taris van Financiën werd gestraft met een voorwaardelijke overplaatsing. Hiertegen verzette hij zich op grond van het feit dat hij meende dat dit een privaatrechtelijke aangelegenheid was. Mr. Witteman kantte zich tegen de I contra-memorie van mr. Wesseling waarin werd gesteld, dat de ambtenaar ook in zijn niet ambtelijk optreden onderwerpen is aan bindende voorschriften. In dit verband vroeg hij zich af in welke staat wij dan zouden leven. Naar zijn me ning hebben de superieuren van de amb tenaar niets met de rest van het leven van de ambtenaar die hij buiten dienstverband doorbrengt te makent. Ook ontzegde mr. Witteman de hypotheekbewaarder het recht met betrekking tot de verdeling der emolumenten een regeling te treffen, als ook het recht om de particuliere boek houding van zijn cliënt in te zien. De bewaarder heeft zich niet te be moeien met deze privaatrechtelijke zaak, waarvan de staat in talrijke circulaires aan gemeenten etc. getuigd heeft geen enkele verantwoordelijkheid te accepteren, aldus pleiter. De straf die de Haarlemmer was opge legd j-voor het niet-openen van zijn boek houding werd door de tegenpartij mild genoemd. Doch, zo zei mr. Witteman, een voorwaardelijke overplaatsing kan een man zijn zekerheid doen verliezen en dit is een zeer ernstige straf die hij niet ver diend heeft. Daarom zal ook tot de hoogste instanties worden uitgezocht of de rege ling die door de hypotheekbewaarder van Haarlem werd opgelegd bindend is. Mr. Wesseling optredende namens de Staatssecretaris van Financiën, zeide, dat men hier te maken had met een tussen partijen getroffen overeenkomst, waarbij ook de commies zich destijds heeft neer gelegd. Deze overeenkomst houdt volgens mr. Wesseling ook in, dat de privé-boek houding gecontroleerd kan worden om na te gaan waarop de toegekende tien pro cent voor de beide klerken is gebaseerd. De centrale raad van beroep zal over drie weken schriftelijk uitspraak doen. Autodiefstallen Maandag maakten wij melding van de aanhouding van een 23-jarige Haarlemse timmerman, die op Zondagavond op de Dreef een auto had weggenomen. Uit een nader onderzoek blijkt, dat de timmerman een metgezel had. Deze, een 18-jarige leer ling-voeger uit Haarlem, heeft Zondag avond de auto bestuurd, nadat de timmer man haar had weggenomen. Het tweetal blijkt er eerst mee naar Amsterdam te zijn gegaan, waar men een beetje rondtoerde, om vervolgens weer naar Haarlem te gaan. Daar is de leerling-voeger uitgestapt; de timmerman is alleen weer teruggegaan naar Amsterdam, op welke tocht hij al spoedig werd aangehouden. Woensdag zal het tweetal voor de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank worden geleid, samen met de beide Haar lemmers, die in de nacht van Zaterdag op Zondag een auto op de Raaks hadden wil len stelen, maar tijdig door de politie wer den aangehouden. COOrcoCCCCOCC<XXXXXXXXCCC<X>OCCC<X>OCODODOCCCCOCCOOOC<XXXXX>3COC^^ 3 Q Morgen vindt in Haarlem de inzamelingsactie plaats ten bate van vluchte- lingen van alle gezindten als onderdeel van een landelijke actie, georganiseerd ;|i door de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp. Ter gelegenheid hier- <3 van richt de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zich met de 0 volgende boodschap tot de Haarlemmers: „Het grijze stadhuis van Haarlem doet zijn dagelijks er binnentredende bur- gemeester vaak met een vaag gevoel van weemoed denken aan tijden van 8 weleer. Toen konden de vroede vaderen dezer stede zich van het bordes af 8 tot de bijeengeklepte poorters richten om - gedragen door het gezag van deze 8 centrale, historische plaats - hun vermanend of opwekkend woord persoonlijk g uit te dragen. a Dit besef dringt zich te sterker aan mij op, nu een contact in persoon met u 8 zoveel bevredigender zou zijn, omdat ik u wil spreken over een probleem dat de aandacht van ons allen, Haarlemmers, vraagt. De actie „Vluchtelingenhulp" 8 doet een beroep op de eensgezindheid, die in tijden van nood de Nedei'landers, in al hun verscheidenheid, steeds weer weten op te brengen. Er is nood! Zij treft ons niet persoonlijk, waarvoor wij ons gelukkig mogen prijzen, indien dit niet in kortzichtige tevredenheid ontaardt: zij treft medemensen. Ik acht het een inspirerende gedachte, dat deze actie van u in beginsel geen geldelijke offers vraagt. Al wat gij, Haarlemmers, met mij hebt te doen, is in onze rommelladen of -kasten te zoeken naar sleutels. Sleutels in alle formaten, van alle fatsoen, zullen wij tevoorschijn halen om die op Woensdag 26 October a.s. te leggen in kinderhandjes, die ditkeer niet gauw gevuld zullen blijken te zijn. Beter een sleutel te moeten laten namaken, omdat wij in onze gulheid de voordeursleutel hebben meegegeven, dan dat wij later nog een onbruikbaar exemplaar in het keukenkastje vinden. Beseft, medeburgers, dat de sleutels, die waardeloos in uw bezit zijn, deuren zullen openen - de kleinste en kromste misschien de meest onwrikbaar lijkende - die ontheemden nü nog scheiden van wat wij, Nederlanders, in ons volksbe staan zo vanzelfsprekend achten: een eigen vierkante meter gronds, een eigen sfeer, waar een eigen huiselijkheid mogelijk is, kortom dat wat wij als de voorwaarden van een menselijk bestaan hebben leren beschouwen. De Burgemeester van Haarlem, CREMERS OOOOOOOCOOOOODO^;~w- i. cccoocooooooooocoocooooooooooooooooocooooooooooocxxoooo Dertig kleinkinderen aan de wal ter begroeting Toen de heer H. B. Horsten, een 74-jarige carrosseriebouwer uit Haarlem-Noord,dezer dagen met de „Waterman" in Fremantle (Australië) aankwam voor een bezoek van zes maanden aan zijn geëmigreerde fami lieleden, behoefde hij niet lang te wachten voor hij het eerste ontmoette, want zijn vier zoons en twee dochtez-s stonden met dertig kleinkinderen ter begroeting op de kade. Volgens enige Australische bladen, die bijzondere aandacht aan deze familie samenkomst besteedden, waren zij naar Fremantle gekomen met een gecharterde bus. De heer Horsten werd een hartelijk welkom op vreemde bodem toegeroepen door zijn zoon Antoon, die zich bediende van een rood-wit-blauw gekleurde mega foon. Dat welkom betrof tevens een derde dochter, die met haar man en vijf kinderen naar Australië emigreerde, waardoor het aantal familieleden in het nieuwe vader land thans 51 bedraagt. Zeven van de elf kinderen van de heer Horsten bevinden zich nu in Australië. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 41-jarige J. H. V. uit Heivoort, bekend als het „Cromvoirtse Boertje", wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde veroordeeld tot een boete van 50. V. was in beroep gekomen tegen het vonnis van de kantonrechter die hem bad veroordeeld tot een boete van zes maal 25,en een voorwaardelijke gevangenisstraf. Het ziet er naar uit dat binnenkort misschien nog deze maand de grond zal kunnen worden aangekocht, waarop in de toekomst de reeds lang gedachte sporthal voor het Centraal Instituut voor Sportlei ders in Overveen zal kunnen verrijzen. Een sporthal, wij hebben dat reeds meer be toogd, die reeds lang een vurige wens is geweest voor het CIOS en die in een zeer grote behoefte zal gaan voorzien. Niet alleen natuurlijk voor de cursisten van het instituut in de eerste plaats, maar ook voor al degenen, die reeds jaren lang vóór grote gebeurtenissen of voorbereidingen voor een seizoen op het CIOS samenkwamen. Daarbij zal het misschien ook nog mogelijk zijn om de beoefenaars van de zaalsporten in Haarlem de helpende hand te bieden. De plannen voor een sporthal bij het CIOS zijn niet van de laatste maanden. Reeds jaren lang bestond niet alleen de be hoefte aan een overdekte oefenruimte, maar werkte men ook aan de verwezen lijking van de plannen. De moeilijkheden waren echter groot in aantal, maar het ziet er thans naar uit dat de sporthal er zal komen. Als het terrein is aangekocht met de natuurbescherming is reeds overeenstem ming bereikt zal de hal, die dertig bij vijftien meter groot zal worden, worden opgetrokken rechts van de oprijlaan naar het hoofdgebouw in Overveen. De hal zal dus niet zichtbaar zijn vanaf de Duinlust- weg. 'Ms i In de nieuwe hal zal men alle soorten zaalsport kunnen beoefenen. Zowel dus de volleyballers als de basketballers, micro korfballers, badmintonspelers en zaalhand ballers zullen er hun sport kunnen beoefe nen. Nog steeds komen de docenten van het CIOS met wensen, die zij bij de bouw ver wezenlijkt zouden willen zien. Met hun wensen en opmerkingen zal zoveel moge lijk rekening worden gehouden. Uiteraard zal de zaal in een grote be hoefte voorzien. Niet alleen voor CIOS zelf, maar ook voor al die sportmensen, die zich min of meer geregeld op het CIOS voor training terugtrekken. Reeds nu staat vast dat de zaal vrijwel permanent in gebruik zal zijn. Mocht er echter een mogelijkheid zijn dat de zaalsport-beoefenaars uit Haar lem, die permanent met een tekort aan ruimte te kampen hebben, geholpen kun nen worden, dan zal men dat niet nalaten. Indien de aankoop van het terrein inder daad spoedig tot stand zal komen, dan is nog niet te voorzien wanneer de sportzaal klaar zal zijn. Men meent echter dat er tenminste anderhalf jaar mee gemoeid zal zijn. De kantonrechter-plaatsvervanger mr. M. Stokvis houdt zich bezig met een proce dure, aanhangig gemaakt door de N.V. Hotel Den Hout tegen haar huurster A.B.C. voor Handel en Industrie N.V. Gevraagd is laatstgenoemde N.V. het gébruik van het gebouw te ontzeggen door ontruiming, omdat zij geweigerd heeft 17°/o huurtoeslag te betalen. Het gebouw van hotel Den Hout wordt geruime tijd niet meer als hotel gebruikt, maar voor enkele bedrijven, zoals de ABC, die onder andere het ingenieursbureau voor Chemische en Psysische Techniek Ph J. Schuytvlot en Zoon als onderver huurster heeft. De huurster is van mening, dat het gebouw niet zodanig onderhouden is, dat de verhuurder gerechtigd is 17 huurtoeslag te vragen. Het proces is in Mei aanhangig gemaakt, zodat de 5 huurver hoging van 1 September buiten geding is. Maandagmiddag is voor de kantonrech ter een comparitie gehouden, waarbij ook tegenwoordig was de heer L. Poppinga, se cretaris van de Huuradviescommissie, die als zijn mening te kennen gaf dat de huur verhoging van 17 niet onrechtmatig te noemen is. Hij merkte op, dat het dak wel iswaar lekt en dat er voorzieningen getrof fen dienen te worden. Aangezien op 1 Sep tember j.l. een nieuwe huurverhoging is ingevoerd gaf hij de partijen in overweging een onderzoek in te stellen of de verhoging van 5 al of niet gerechtigd was en ac- coord te gaan met de verhoging van 17 De partijen waren van mening, dat de 5%-verhoging niet in het geding was en de advocaat van ABC, mr. P. J. Prinsen Geerligs deelde mee, dat zijn cliënte prijs stelt op een nader onderzoek naar de huur prijs. Tenslotte kwamen de partijen overeen, dat da kantonrechter drie deskundigen zal uit nodigen een onderzoek in te stellen of de huurprijs in overeenstemming is met de huurwaarde, waardoor men eventueel tot de concluse kan komen of een verhoging van 17 al of niet gerechtigd is. 55 „Over het algemeen hadden we de indruk, dat de Saarlanders het prettig vonden, dat we Zondag bij de stemming waren. Hoe de stemming dan ook mocht uitvallen, er zou geen reden kunnen bestaan om aan de zui verheid van de uitslag te twijfelen." Dat zei vanmorgen één der terugkeerde waar nemers, drs. W. Hazevoet, die in een onder houd zijn indrukken van Zondag weergaf. „We hadden veel minder bevoegdheid dan de buitenlanders bij de stemming van 1935. Die namen deel aan het uitvoerende werk, want zij waren voorzitters van de setmbureaux en wij waren alleen maar waarnemers, die vragen konden stellen en elke drie uur een centraal punt moesten opbellen om eventuele incidenten te mel den. Maar zij hebben ons helemaal niet als pottenkijkers beschouwd, integendeel. Ons toezicht werd graag aanvaard terwijl zij zelf. elkaar wel in de gaten hielden. De voorzitter en de secretaris van ieder stem bureau werden geflankeerd door „ja"- en „neen"-stemmers van een volkomen gelijk aantal. Zaten er aan de ene kant van de tafel vier „neen"-stemmers, dan zaten er aan de andere kant gegarandeerd vier „ja"- stemmers. En reken er op dat ze alles met Argus-ogen volgden, vooral bij het tellen van de stemmen." Bij de telling op het bureau, waar de heer Hazevoet toezag, in het centrum van het stadje Gersweiler onder de rook van Saar- brücken, werd er bijvoorbeeld een biljet ontvouwd, waarop niet alleen het kringetje voor „Ja" was zwartgemaakt, maar boven dien vele malen „ja" was geschreven. „On geldig," zeiden de neenstemmers onmiddel lijk. Maar daar kwamen de ja-stemmers tegenop. Toen een uitspraak van de heer Hazevoet gevraagd werd, had hij juist het naarstig door hem in de voorschriften gezochte artikel gevonden. Een stem is on geldig, als de bedoeling van de stemmer niet duidelijk blijkt. Wel, dat kon men van deze jajajajaja-stemmer moeilijk zeggen. De stem werd dus goedgekeurd en de tegenpartij legde zich daar onmiddellijk bij neer. „Incidenten hoefde ik zeker niet te ver wachten. Gersweiler is een zeer rustig stadje met vriendelijke bewoners. We waren er met zijn achten en zijn Vrijdag avond op het gemeentehuis ontvangen en toegesproken," zei de heer Hazevoet. „En wat mij dan na het bekend worden van de uitslag het meest heeft getroffen, was de verslagenheid, vooral onder de oudere mensen, die zich dus voor een zeer belangrijk deel als ja-stemmers ontpopten. En dat verraste mij toch. Men zou bij hen juist veel meer hang naar het traditionele, het gegroeide verwachten dan er was. Maar de ervaringen sinds de vorige stemming zijn toch blijkbaar van meer invloed ge weest. Ik heb oudere mensen in tranen gezien over de uitslag." (Van een bijzondere correspondent STRAATSBURG, Maandag. De As semblee van de West-Europese Unie heeft zich door de gebeurtenissen in de Saar niet tot ledigheid laten brengen. De 89 parle mentsleden van de zeven aangesloten lan den brachten de dag na de negatieve stem ming in de Saar door met een lang debat over hun eigen handvest en reglement: twee bijeenhorende producten van een commissie die onder leiding van onze land genoot jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters, een indrukwekkend stuk werk had verricht. Daarover was men het wel eens. Zowel handvest als reglement zijn in prin cipe goedgekeurd. De critiek die er kwam gold dan ook niet de architectuur van het bouwsel maar enkele onderdelen. Het talenprobleem werd opgelost in an dere zin dan de heer Van der Goes van Naters had gewild. Behalve Frans en Engels, zo werd in principe besloten, zullen ook Duits, Ita liaans en Nederlands tot de officiële talen van de Assemblee worden gerekend. Alle aangelegenheden die op de Saar be trekking hebben en die eigenlijk in het handvest en het reglement op een of ande re manier moeten worden geregeld heeft men onbesproken gelaten. Officieel zal de consequentie van dit referendum immers pas blijken uit de beslissing van de Raad van ministers van de West-Europese Unie. En wat mijn particuliere mening over de voorbereiding door de Ja-stemmers betreft, moet ik toch zeggen, dat zijn niet duidelijk en krachtig genoeg de argumenten van de nazi-achtige Nein-propaganda hebben ont zenuwd, bijvoorbeeld, dat de jeugd in Ma rokko zou moeten vechtenDe Ja- propaganda heeft toch naar mijn indruk geen duidelijk beeld gegeven van de toe komst van Saarland onder Europees be stuur. En dat was natuurlijk ook bijzonder moeilijk ik zou het ook niet kunnen ge ven, het zou juist allemaal een proef wor den. Bovendien vraagt men zich naar de heer Hazevoet zeide af en toe ook wel eens af of de Fransen voldoende tact hebben gehad. Men ziet ook als waarnemer zo om zich heen nog heel wat dingen, die het be grijpelijk maken, dat „Europees" door velen toch werd vereenzelvigd met „Frans", Ook vele Ja-stemmers hebben veel critiek op Frankrijk. Want ook zij zeggen: Wir sind Deutsche, maar met de nadruk op sind een nuancering die in de eerste plaats wil zeggen, dat dit nu eenmaal zo is en dat men daar toch rekening mee dient te hou den. Dit in tegenstelling tot de nein-stem- mers, die in hetzelfde zinnetje de nadruk leggen op Deutsche. En die nadruk is bi; deze stemming ook tot leedwezen van de heer Hazevoet helaas het sterkst ge bleken „En dan nog iets, dat er natuurlijk wei nig mee te maken heeft, maar dat je als oud-huisvestingsambtenaar toch wel frap peert; er is daar nauwelijks woningnood meer. Daar in Gersweiler, was nog een lijstje van 23 woningzoekenden, maar hele maal geen urgente gevallen. Men wist niet eens zeker of het er nog wel 23 waren! Het heeft waarnemers, die er op gelet hebben, allemaal even sterk getroffen. En de reden is, dat er na de oorlog geweldig gebouwd is". Bij de president van de Haarlemse recht bank is voor morgenochtend om half tien een kort geding aangevraagd door mr. J. W. Rutgers uit naam van de groep van „oppo santen" in de Vereniging tegen het mis handelen van dieren in Haarlem en Om streken. Daarmee is een aantal verzoeken van deze groep tegenover het bestuur be krachtigd, onder meer om tijdens de rond vraag van de eerstkomende ledenverga dering moties in behandeling te mogen nemen. Antwoordt het bestuur dat nog hedenavond over deze verlangens van de opposanten beraadslaagt, niet tot bevredi ging van deze groep, dan zal het kort geding doorgang vinden. De groep welke de jongste circulaire aan de leden van Dierenbescherming heeft ver zonden en die niet als „oppositie", maar als „vredestichters" beschouwt wenst te worden heeft thans gereageerd op de gis teren in ons blad gepubliceerde verklarin gen van mr. dr. C. J. Koch, waarmee deze zijn uittreden uit deze groep heeft gemoti veerd. Haar leden schrijven ons: „Met gi'ote verwondering namen wij kennis van de in uw blad verschenen mede deling van mr. dr. C. J. Koch, waarin hij meedeelt, dat hij is uitgetreden uit de groep van tien leden van de vereniging Dieren bescherming, die een ledenvergadering hebben aangevraagd. De heer Koch heeft ons van dit besluit tot op heden niet op de hoogte gebracht. Wij verklaren, hoe pijnlijk dit wellicht voor de heer Koch moge zijn, dat van twee- dracht geen sprake is en nimmer sprake is geweest en dat niet mr. Rutgers en een kleine groep de leiding in handen hebben. Alle besluiten, welke tot op heden zijn ge nomen, zijn met algemeen goedvinden tot stand gekomen. Er heeft een taakverdeling plaats gehad, waarbij aan mr. Rutgers, als onze raadsman, natuurlijk een grote plaats is ingeruimd. Besluiten werden echte: steeds genomen na onderling overleg en met instemming van alle leden. Voor het samenstellen van onze circu laire, welke de leden van de vereniging thans in het bezit hebben, was eveneens een commissie aangewezen, zodat de voor stelling, dat dit het werk zou zijn van mr. Rutgers, niet juist genoemd kan worden. Ook mr. Koch heeft, zij het met enige aar zeling, zijn goedkeuring aan deze circulaire gehecht." I

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10