r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Constantijn Huygensprijs aan S. Vestdijk toegekend SANOSTOLcbd Wereldnieuws Mijnmij. Curasao ont slaat 400 stakers De radio geeft Woensdag Westelijke randweg op Z. Hollandse begroting Bom ontplofte onder landende „Seafury" Helicopter-industrie Teveel vissers in Ne derlands viswater F. Damiaans Zn De viool 2 Wielrijdster dodelijk verongelukt door slippen in rails Man onder kolen bedolven Wegens rijden onder invloed gevangenisstraffen geëist Brand door roken in bed LI M riUKKlu vefeteyca mij! SOMMIGEN kiezen hun sigaret om de geur, anderen om de smaak. Maar ontelbaren wensen geur èn smaak. En nog mildheid bovendien. Die roken dan Discovery. TOASTED FOR FLAVOR 20 STUKS 75 CENT „Admiralengracht" had te veel passagiers aan boord Kamer voor de Binnenvisserij Piloot uit Valkenburg gedood Drie jaar geëist wegens heling en bedreiging Gaat U overzee? ocli ió het zo J DINSDAG 25 OCTOBER 1955 WILLEMSTAD (ANP) De Mynmaat- schappy Curacao heeft een vierhonderdtal stakers ontslagen, van wie ruim 200 bui tenlanders definitief. Er zyn thans 75 werkwilligen in het bedrijf werkzaam. De waarnemend premier van de Neder landse Antillen, minister Van der Meer, heeft geweigerd commentaar te geven op de brief van de president-commissaris, mr. H. Termeulen, aan de premier. In deze brief zei hij, dat hij niet naar Curagao zou zijn gekomen, indien hij ge weten had, dat de besprekingen met de regering zou onvruchtbaar zouden zijn; hij verklaarde zich echter bereid een nadere bespreking te overwegen, indien de toe stand later op normale en bevredigende basis was hersteld. Zoals bekend, weiger de de Antilliaanse regering mr. Termeulen te ontvangen in gezelschap van de locale adviseur der maatschappij. De arbeiders begonnen hun staking naar aanleiding van het ontslag aan een aantal buitenlandse werknemers. Voorts wensen de arbeiders erkenning van hun vakbond, de „Miners Union". In de Haarlemmermeerstraat te Amster dam is de 21-jarige wielrijdster C. van Gils dodelijk gewond toen zij, vermoedelijk door de gladheid, in de tramrails slipte. Zij viel met het hoofd tegen de laadbak van een vrachtauto, die uit tegenoverge stelde richting kwam. Met een schedelba- sisfractuur werd het meisje naar het Bin nengasthuis overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Op het terrein van de Pegus, het Ener gie voorzieningsbedrijf van de gemeente Utrecht is de 21-jarige chauffeur D. M. Meurs onder vallende kolen bedolven en gedood. Voor de Maastrichtse rechtbank zijn Maandag gevangenisstraffen geëist tegen autobestuurders, die ervan verdacht wer den dronken achter het stuur te hebben gezeten. De koopman W. B., die volgens de dagvaarding in een dronken bui een hand wagen achter zijn auto had gebonden, en daarmee op de openbare weg verkeers moeilijkheden had veroorzaakt, hoorde een maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor zes maanden tegen zich eisen. Tegen de vertegenwoordiger A. 't V. uit Maasbree, die dronken en zonder rijbewijs zou hebben gereden, was de eis drie weken gevangenisstraf en ontzetting van de rij bevoegdheid voor een jaar. Uitspraak in deze zaken Maandag 7 November. Doordat hij in bed een sigaret lag te roken, heeft de 51-jarige G. B. te Apel doorn ernstige brandwonden gekregen. Hij moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. B. is werkzaam in een wasserij en gaat daar geregeld om met zeer brandbare vloei stoffen. Door deze vloeistoffen was zijn kleding vochtig geworden. Toen hij 's avonds thuis op een gegeven ogenblik zijn sigaret liet vallen, stond hij onmiddel lijk in lichterlaaie. Hij rende naar buiten, waar het vuur met enige emmers water door een buurman werd geblust. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR- HAARLEM -IEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TR. 717162 Gestreepte Damespantalons ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Banjo-orkest. 10.10 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.20 Hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.45 Koninklijk bezoek aan de Neder landse Antillen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 Platen. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, causerie. 18.30 R.V.U.: De Hunebedden in Nederland. Tweede lezing: De onderzoekin- gén in de loop der jaren. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Blaasmuziek. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Concertgebouworkest en solist. 21.20 Het woord is aan de minderheid, klankbeeld 22.05 Platen. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Hammond orgel. 17.25 Roemeens orkest. 17.50 Regerings- uitzending: Rijksdelen overzee: Het Konink lijk Huisarchief. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Piano. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Verzuiling of verrijking, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma voor de militairen. 20.45 Op theevisite bij Dr. Borsig, hoorspel. 21.50 Pianorecital. 22.20 Zijn ongelukken nood zakelijk?, causerie. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 17.00 Voor de jeugd. 20.15—21.45 Film programma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.15 Omroep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Sopraan en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse les voor beginnelingen, een uit- spraakles. (Op 224 en 49 m.). Het bestuur van de Jan Campertstichting te 's-Gravenhage heeft besloten de Con- stantyn Huygensprys toe te kennen aan de schryver Simon Vestdyk ter bekroning van zijn gehele oeuvre. Deze prijs, voorheen f 2000, bedraagt thans voor het eerst f 2500. Verder werden er twee bijzondere pryzen toegekend, elk van duizend gulden, aan mevrouw A. ter Braak-Faber en mevrouw dr. E. du Perron-de Roos, voor het zeer belangryke aandeel dat zy in het tot stand komen van de uitgave van het verzameld werk van respectievelijk Menno ter Braak en Edgar Charles du Perron hebben gehad. De uitreiking der prijzen zal geschieden tijdens de slotzitting van de Zaterdagavond 29 October in Den Haag te houden confe rentie over de litteraire critiek. Simon Vestdijk werd op 17 October 1898 te Harlingen geboren. Nadat hij aldaar de HBS had bezocht, studeerde hij genees kunde aan de universiteit te Amsterdam, waar hij in 1927 het artsexamen aflegde. Aanvankelijk maakte hij enige reizen als scheepsarts, maar weldra wijdde hij zich geheel aan de litteratuur. Een deel van de bezettingstijd was hij gedwongen als gijze laar in St. Michielsgestel door te brengen. Als letterkundig kroniekschrijver werkte hij voor de Nieuwe Rotterdamse Courant, Het Parool en het Algemeen Handelsblad. Betrekkelijk laat, in 1933, debuteerde hij met „Verzen" en de novelle „De Oubliette" in het tijdschrift „De vrije bladen". Daarna volgden zijn publicaties elkaar in snel tempo op, waarbij hij een bijzondere veel zijdigheid aan de dag legde. Tot zijn be kendste romans behoren: Terug tot Ina Damman, Else Böhler, Meneer Visser's hellevaart, Het vijfde zegel, De nadagen van Pilatus, Sint Sebastiaan, Rumeiland, Surrogaten voor Murk Tuinstra, Aktaion onder de sterren, Iersche nachten, De vuuraanbidders, De redding van Fré Bol- derhey, Pastorale, De kellner en de leven den, De dokter en het lichte meisje, De koperen tuin, De vijf roeiers, Ivoren wach ters en De verminkte Apollo. In een tijdsverloop van ongeveer vijftien jaar publiceerde hij verder zeven dicht bundels, waaruit hij onlangs de (in onze rubriek „Litteraire kanttekeningen" van 17 September van dit jaar besproken) bloemlezing „Eén op zeven" samenstelde. In samenwerking met H. Marsman ont stond „Heden ik, morgen gij" (een roman in brieven, 1936). Samen met Jeanne van Schaik-Willing schreef hij „De overnach ting" en met Henriëtte van Eyk „Avon tuur met Titia" (1949). In „Narcissus op vrijersvoeten" bundelde hij een aantal van zijn beste novellen. Behalve de omvang rijke studie „De toekomst der religie" en een boek over astrologie gaf hij talrijke bundels overwegend letterkundige essays uit: Lier en Lancet, De Poolsche ruiter, Albert Verwey en de idee, De glanzende kiemcel, Essays in duodecimo, De schan dalen en Muiterij tegen het etmaal (twee delen). Van zijn vele vertalingen moeten speciaal die van verhalen van Edgar Allan Poe en van gedichten van Emily Dickinson worden genoemd. De Constantijn Huygensprijs is niet de eerste aan Vestdijk verleende bekroning. Simon Vestdijk Met „Het vijfde zegel" verwierf hij in 1941 tezamen met de dichteres M. Vasalis de Van der Hoogtprijs van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, in 1950 kreeg hij de P. C. Hooftprijs, in 1953 de essay prijs van de Jan Campertstichting en in 1954 de Literatuurprijs van de gemeente Amsterdam. De Raad voor de Scheepvaart heeft een klacht van de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart tegen kapitein E. den H. uit Den Haag behandeld. De kapitein heeft op 9 April van dit jaar op het m.s. „Admira lengracht" vijf passagiers meegenomen op een korte reis tussen Hango en Kotka. In totaal waren er toen 16 personen aan boord, terwijl er in de reddingboten slechts 14 plaatsen waren. Na de tocht zijn tegen de kapitein diverse klachten ingediend, waar uit de inspecteur-generaal bovengenoemde klacht heeft gelicht. De inspecteur-generaal, de heer J. Metz, vroeg ter zitting de kapitein te bestraffen door het uitspreken van een berisping. De heer Metz zei onder meer, dat het verleide lijk is om op korte trajecten tussen havens in de Oostzee passagiers (vrienden) mee te nemen, maar dat men daarbij altijd de voorschriften in het oog moet houden om niemand in gevaar te brengen. Tenslotte zei hij, dat de ommissie van de kapitein strafbaar is bij de strafrechter, maar hij sprak de hoop uit, dat de kapitein inziet fout te zijn geweest. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. Op de provinciale begroting van Zuid- Holland voor het dienstjaar 1956 komt een post voor van een millioen gulden, bestemd voor de aanleg en verbetering van de weg Scheveningen - Wassenaar Noordwijk Noordhollandse grens. Een bedrag van 150.000 gulden is in de raming vervat voor aankoop van de grond. ADVERTENTIE bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers K-\S Proeft de ongeëvenaarde: heerlijke' smaak Tijdens de landing op het Marinevlieg kamp Valkenburg is Maandagmiddag om kwart voor drie een „Seafury" van de Ma rine Luchtvaartdienst verongelukt, toen door nog niet vastgestelde oorzaak een on der het toestel bevestigde bom van 250 pounds ontplofte. De bestuurder van het eenpersoons toestel kwam om het leven. Hij is de 34-jarige luitenant ter zee-vlie ger le klas D. Th. Challik uit Valkenburg. Hij was commandant van het derde squa dron, dat uit een-persoons Hawker-Seafu- ries bestaat en bestemd is voor dienst op de Karei Doorman. Luitenant ter zee-vlieger Challik, die bij het uitbreken van de oorlog in Nederlands Ind-ië vertoefde en is opgeleid in Engeland en Canada, heeft zich onderscheiden in de strijd tegen de Japanners en tijdens de eer ste politiële actie. Voor zijn optreden ge durende de oorlog tegen Japan verwierf hij het vliegerkruis. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. De officier van Justitie bij de Maastricht se rechtbank, mr. W. Moors, heeft Maandag tegen de 27-jarige nerzfokker W. H. uit Schinnen drie jaar gevangenisstraf geëist wegens heling, driemaal gepleegd, en be dreiging met de dood van zijn broer en schoonzuster. De verdachte ontkende ter zitting hardnekkig alle tenlasteleggingen. Met het doel de ontwikkeling, vervaar diging, reparatie van en het drijven van handel in hefschroefvliegtuigen enz. is op gericht de Nederlandse Helicopter In dustrie N.V. te Rotterdam. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt f 500.000, ver deeld in 500 aandelen van f 1000, waarvan geplaatst 150 aandelen, op elk waarvan een derde gedeelte in contanten is gestort. In het kapitaal wordt deelgenomen dooi de N.V. Kromhout Motoren Fabriek, D. Goedkoop Jr. te Amsterdam en door de N.V. Maatschappij voor Vliegtuigbouw „Aviolanda" te Papendrecht, ieder voor 75 aandelen. 30-H3. 30. Pat en Panda waren door de spionnen in een hoekje gedrongen. Angstig staarden zij naar het machinegeweer, dat Honnepon hen dreigend voorhield. „Jullie nu niet meer ontvluchten maken", siste Chi Fon. „Jullie maken gehoorzamen wat ik zeg gen, of mijn huurboefie maken schieten veel gaatjes in jou twee. Nou geef glassie van oudwijsman Kalker". Er zat niet veel anders op, dan te gehoorzamen, want het was wel duidelijk, dat de kleine spion geen grapjes maakte. Maar juist wilde Pat O'Nozel met grote tegenzin het glas overgeven, toen opeens een groot leeg vat omlaag viel, dat de schurken van top tot teen bedekte! Stomverbaasd keken Pat en Panda toe. Waar kwam dat vat opeens vandaan? Toen klonk een bekende stem van boven: „Ik hoop, dat ge het mij niet zult euvel duiden, dat ik het interessante gesprekje tussen u en dit waardige twee tal heb onderbroken. Ik moet er echter op wijzen, dat dit het ruim van een schip is en geen conversatiezaal of schiettent „Joris!", riep Panda, dankbaar opkijkend, „je kwam nog maar net op tijd!" Nederland heeft te veel vissers en te weinig viswater, aldus vertelde mr. M. J. Broekhuijsen tijdens een informatieve con ferentie met journalisten, als voorzitter van de Kamer voor de Binnenvisserij. Deze kamer is acht maanden geleden ingesteld om enige orde te scheppen op het gebied van de binnenvisserij en om de beroeps visser en de sporthengelaar ieder zijn kans te geven. Het aantal sporthengelaars heeft de 400.000 al ruimschoots gepasseerd. Daarne vens telt Nederland ongeveer 2300 beroeps vissers, die dus met de grote akte mogen vissen en daarnaast nog ongeveer 8000 hou ders van grote akten, die men als „semi- professionals" zou kunnen beschouwen Het wordt steeds benauwder op de Neder landse zoete wateren, omdat enerzijds de beschikbare vis, indien niet tijdig maatre gelen zouden zijn genomen, al volkomen verdwenen zou zijn, anderzijds omdat het gedrang aan de waterkant zo groot wordt, dat men werkelijk van felle concurrentie kan spreken. Om nu een oplossing aan het bijzonder lastige vraagstuk van de verhuur van vis water te geven, ligt het in de bedoeling van de Kamer voor de Binnenvisserij, om zo langzamerhand regionale beheerseenhe- den te vormen. Deze eenheden zullen niet worden ingesteld op initiatief van de ka mer. Zij moeten voortkomen of wel uit de beroepskring, ofwel uit de sportkring. De wateren van verschillende eigenaren, die in een zeker bevissingsgebied liggen, worden dan zoveel mogelijk aan één visser of een groep van belanghebbenden ver huurd, waarbij ten behoeve van de echte beroepsvissers dan maatregelen worden getroffen, zodat deze mensen geen schade lijden. Aan de andere kant tracht men zo veel mogelijk het werk van de half-be- roepsvissers te doen verminderen door verhuur van viswater aan dergelijke per sonen of groepen van personen zo min mo gelijk toe te staan. ADVERTENTIE Neem toch een betrouwbare emballeur. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 Geheimhouding. In Beiroet de hoofdstad van de Libanon is een bom geworpen naar de woning van de directeur van de UNO-organisatie voor hulp aan Pales tijnse vluchtelingen. Bijzonderheden over de aanslag ontbreken. De autori teiten hebben strikte geheimhouding ge boden. Officieel. De eerste officiële Sovjet-delega tie, die tijdens het regiem van Franco in Spanje is, woont het 28ste interna tionale congres over industriële chemie te Madrid bij. De delegatie, die uit zes leden bestaat, wordt geleid door J. Na- zarof van de Sovjet-Academie van We tenschappen. Er nemen tweeduizend af gevaardigden uit 28 landen aan het congres deel. Eerder dit jaar waren twee Sovjet-waarnemers aanwezig op een technisch congres in Madrid. Hieraan werd geen publiciteit gegeven. Gissingen. Prins Rainier III, het staatshoofd van Monaco, gaat volgende maand naar de Verenigde Staten. Daar het buiten landse souvereinen slechts wordt toege staan de Verenigde Staten binnen te ko men ofwel voor een officieel bezoek of wel om gezondheidsredenen, zal de prins evenals destijds de sjah van Perzië „om gezondheidsredenen" enkele dagen in een kliniek doorbrengen. Naar het wer kelijke doel van deze reis, die enkele dagen voor de verkiezingen voor aan vulling van de Nationale Raad van Mo naco begint (dertien van de achttien leden van deze raad namen onlangs ontslag na een bankschandaal) wordt gegist. Er gaan geruchten over de moge lijkheid van een huwelijk van de prins met een Amerikaanse. Film. In een bos bij het Belgische plaatsje Bree, aan de Zuid-Willemsvaart gele gen, is het lijk gevonden van de vijf jarige Gaston Reijnders, die door zijn twaalfjarig vriendje was gewurgd toen de kinderen een voorval uit een India- nenfilm naspeelden. Uitnodiging. Heinrich Rau, de Oost-Duitse minister van Handel, zal in November een bezoek aan Egypte brengen op uit nodiging van zijn Egyptische ambtge noot Abou. Rau is een van de zeven Oost-Duitse vice-premiers. Epidemie. Op IJsland zijn 150 gevallen van kinderverlamming vastgesteld, waarvan honderd in de hoofdstad Reykjavik. Men gelooft, dat de epidemie haar hoogte punt nog niet bereikt heeft. Oriëntatie. De West-Duitse luitenant-gene raal 1-Ians Speidel wordt uit New York in Frankfort terugverwacht. Hij heeft op uitnodiging van generaal Maxwell Taylor, stafschef van de Amerikaanse leger, een „oriëntatiebezoek" aan de Verenigde Staten gebracht. Buitenstaander. Bulgarije heeft als eerste communistische land dat geen UNO-lid is, gelukwensen gezonden ter gelegen heid van de dag der UNO. Bulgarije is een van de 22 landen die om toelating tot de UNO hebben gevraagd. Uitzondering. De Indiase regering is voor nemens de verkoop van sterke drank geleidelijk te verbieden. In de loop van 1958 zou het gehele land drooggelegd moeten zijn. Voor buitenlanders zal een uitzondering worden gemaakt. In een deel van het land waar een drankverbod van kracht is, zou de maatregel góed werken. Delegatie. Een Sovjet-Russische parlemen taire delegatie, die een bezoek van drie weken aan Joegoslavië heeft gebracht, is naar Moskou teruggekeerd. De dele gatie heeft door de zes Joegoslavische republieken gereisd en werd door presi dent Tito ontvangen. Verdacht. In de West-Duitse steden Herne en Wanne-Eickel doen zich bij zeven tienhonderd kinderen van zes tot veer tien jaar dysenterie-achtige verschijn selen voor, vermoedelijk als gevolg van besmette schoolmelk. Een verdacht melkbedrijf is door de overheid gesloten. Willekeurig. Een uitgeweken Pool is in En geland tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in de afgelopen drie jaar in zijn levensonderhoud heeft voorzien door het vervaardigen van „nieuwe sigaretten" uit sigarettenpeuk jes. De rechter wees er op, dat de peuk jes afkomstig waren van „door wille keurige personen gerookte sigaretten" en dat hierdoor ziekten zeer gemakke lijk konden worden verspreid. Als bij komende straf werd aanbevolen, de Pool naar zijn vaderland terug te zen den. Vakkundig. Tijdens het weekeinde is inge broken in de Wereldbank te Washing ton, waarin 57 landen deelnemen. Er werd ongeveer honderdduizend gulden aan Amerikaanse en Britse bankbiljet ten en reischèques gestolen. In de vak kundig opengebroken brandkast werd 23 dollarcent aangetroffen. DE BEANTWOORDING van de vraag, uit welk land de viool stamt, hangt ten nauwste samen met de vraag, waar de strijkstok vandaan komt. En aangezien over dit laatste geen eenstemmigheid be staat, blijft ook de oorsprong van de viool in een geheimzinnig ivaas gehuld. De een beweert dat de strijkstok het eerst in Frankrijk werd gesignaleerd, een ander is van opvatting dat Voor-Indi'ë als land van geboorte moet worden genoemd, en een derde meent dat Arabieren en Moren voor deze vinding aansprake lijk zijn. De eerste strijkstok was de gespannen boog, waar bij de speler zich aan de span- ning van het haar moest hou- den; daarna wist men de spanning door middel van de duim te wijzigen, en dit heeft weer aanleiding gegeven tot een systeem, waarbij het haar naar willekeur verschillende spanningen kon krijgen, waarvoor tenslotte de verschuifbare slof met schroef werd uitgevonden. Hoe het ook zij, het staat vast dat de viool niet het werk van één mens of van een enkele cultuur is geweest, maar dat het instrument het resultaat is van een langdurige ontwikkeling en van vele transformaties door talrijke culturen, tot dat uiteindelijk de definitieve vorm, die we thans kennen, kon ontstaan. Volgens de overlevering zou Ravana, koning van Ceylon, omsrteeks 5000 jaar v. Chr. de ravanastron hebben uitgevonden, een zeer primitief strijkinstrument, bestaande uit een bamboestaaf waaraan een met slan- genleer overtrokken klankkast was beves tigd, waarlangs twee snaren liepen. Ook thans wordt de ravanastron nog door Hin doepriesters bespeeld. Perzië kende voorts een strijkinstrument, waarvan de klank- -\ kast werd gevormd door een halve cocos- noot, en Arabië had de rebab, het enige oosterse instrument dat zijn weg naar Exiropa heeft gevonden. De klankkast van dit instrument bestond uit een boven- en onderblad, verbonden door opstaande zij randen, een principe dat we ook reeds vroeg in Europa aantreffen bij de crouth of chrota, een strijkinstrument van Kelti sche oorsprong, dat hier reeds in de 5de eeuw werd be speeld, doch waarschijnlijk van veel oudere datum is. Een eigenaardigheid van de crouth - die oorspronkelijk 3, later 6 snaren telde - was het feit, dat de linker kamvoet door één van de ronde schalgaten heen tot aan het achterblad reikte, waaruit we kunnen herkennen het principe van de stapel, een kort cylindrisch stuk hout dat in de tegenwoordige violen verticaal staat tussen de beide bladen achter de rechtervoet van de kam. De crouth ivas echter niet het enige strijkinstrument dat men destijds in Europa kende, want ook de lyra bestond in die tijd. Zij had een peervormige klankkast. Deze twee uiteenlopende speeltuigen zijn ieder het uitgangspunt geweest van een hele groep strijkinstrumentende enige die hiervan overbleef, was de viool, vol gens de „afstammingslijn"croxdh, vielle, viola, viool. Van deze instrumenten is de crouth het geliefkoosde speeltuig van de oude barden geweest en werd de vielle door de troubadours bespeeld. En weet u dat er een Nederlands viool bouwer is geweest, wiens werk dat van de roemruchte Amati evenaarde? Daarooer morgen. (Nadruk verboden) H. PcTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2