Vertrouwen, geduld en inzicht zijn vereist in Genève Opslagplaats bij drukkerij Vermande door brand verwoest Toenadering aan de voet is beter dan die aan de top Nationale herdenking in Den Haag Agenda voor Haarlem Aan de vooravond van de tweede conferentie De geest van Genève, bestaat zij nog? Tien jaren U.N.O. OVERALLS Voorraad papier en karton in vlammen opgegaan Géén randweg over de kostelijke bollengrond Bevelhebber van Hitiers lijfwacht in vrijheid O VERZICHT dei Onwrikbaar Eensgezind f T oenadering Bejaarden zagen zichzelf op het witte doek Flinke wind aan de kust: lage trek f. 17.50 Landbouwschap herhaalt: Brief aan minister van Verkeer en Waterstaat Nederlands vrachtschip in Tanger vastgehouden DINSDAG 2 5 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent te Parijs) Een tijdsbestek van slechts drie maanden scheidt de beide conferenties van Genève. Op 23 Juli verlieten de vier regeringsleiders der grote naties president Eisenhower en de premiers Boelganin, Eden en Faure vergezeld van hun ministers van Buitenlandse Zaken, de vroegere zfctel van de Volkenbond aan het vredige Lae Léman. Diezelfde vier ministers Dulles, Molotov, MacMillan en Pinay zullen elkaar Donderdag op die plaats opnieuw ontmoeten voor een tiental dagen. Het is hun taak te zoeken naar een aceoord, waarvoor ze deze zomer van hun chefs de instructies hebben gekregen. De twee hoofd punten zijn: het ontwerpen van een veiligheidsstelsel voor Europa, dat tot een geleidelijke beperking van de bewapening moet leiden en de hereniging van Duitsland. Iloe zijn aan de vooravond van deze ontmoeting de voor uitzichten? Zijn ze verbeterd of ongunstiger geworden? Bestaat er een redelijke hoop dat het doel verwezenlijkt of althans naderbij gebracht zal kunnen worden? Bestaat de „geest van Genève" nog? Ofschoon beide partijen deze zomer over de hoofdzaken geen concrete resultaten be reikten, was de stemming, waarin zij van elkander scheidden, mede dank zij het op treden van de „wapenbroeders" Eisenhower en Zjoekov niet teleurstellend. De grote winst was de verbetering van de verhou ding over en weer, en sedertdien is de uit drukking „de geest van Genève" een begrip geworden, waarnaar de verschillende da den, initiatieven en reacties in de interna tionale diplomatie worden afgemeten en gewaardeerd. Is die geest over de vier mi nisters vaardig gebleven? En zal ook deze nieuwe ontmoeting erdoor worden be heerst? Dat is de vraag, die men in de ko mende dagen op de voorgrond dient te stellen. xxxxxoocooc yzccccccccocc John Foster Dulles De verhoudingen liggen niet me'er zoals na de eerste conferentie. De ziekte van Eisenhower heeft de invloed van Dulles versterkt en het is geen geheim dat de Amerikaanse minister de president in zijn toenaderingspogingen te Genève eerder remde dan aanmoedigde. Bijzonder inspi rerend is het gedrag van Dulles trouwens nooit geweest. Evenals zijn grote tegen speler, Molotov, staat hij aangeschreven als een taaie onderhandelaar. Van geen van beiden mag men dan ook zo'n voortvarend heid verwachten, waardoor gelijk in Juli door toedoen van Eisenhower nieuwe vaart wordt gezet achter stroeve onderhan delingen, die dreigen vast te lopen. Ook de betrekkingen tussen Parijs en Moskou zijn de laatste weken niet harte lijker geworden. De Algerijnse kwestie, die mèt de steun van de Russen op de UNO- agenda werd geplaatst, ligt de Fransen zwaar op de maag. Pinay heeft in een ge sprek onder vier ogen zijn Russische col lega van schijnheiligheid beschuldigd, om dat hij ziedaar weer die nieuwe graad meter in strijd met „de geest van Genè ve" zou hebben gehandeld. Faure en Pinay hebben uit protest hun reis naar Moskou afgelast. Dat zijn geen opwekkende voor tekenen voor de goede verhoudingen tussen Oost en West. Die symptomen zijn evenwel als factoren niet zó gewichtig dat ze het slagen van de conferentie zouden kunnen verhinderen. De Russen hebben de Franse verwijten goed moedig opgevat. Met onverstoorbare ge zichten zijn ze voortgegaan bloemen te strooien langs het pad der wederzijdse vriendschap. De „geest van Genève" moge in de diplo matieke sfeer op de achtergrond zijn ge raakt, op de gebieden van de wetenschap, de kunst en de cultuur is ze zich in toene mende mate blijven uiten. De atoom-conferentie van Genève heeft de geleerden van beide kanten gelegenheid gegeven tot persoonlijk contact. Het begin- MüNCI-IEN (DPA) Sepp Dietrich, de gewezen bevelhebber van de „Leibstandar- te Adolf Hitler" is uit de gevangenis van Landsberg ontslagen. Hij was door een geallieerd gerechtshof tot levenslang ver oordeeld wegens oorlogsmisdaden. In de gevangenis van Landsberg bevindt zich nu nog slechts de gewezen kolonel der S.S. Peiper. Dietrich gelastte in 1934 Ernst Roehm, de leider der bruinhemden neer te schie ten, na de „revolte van de SA". Hij was belast met de zorgen voor de veiligheid van Hitler in de onrustige tijd voor dat de Nazi's de macht overnamen. Lothar Beuthel, Hitiers apotheker in de laatste weken van de tweede wereld oorlog, die bij de „Führer" in diens bun ker in Berlijn was, en die met een trans port gevangenen uit de Sovjet-Unie in West-Duitsland is teruggekeerd, heeft verklaard dat Hitier niet op 29, doch op 30 April 1945 om het leven is gekomen. 8 Donderdag begint in Genève 8 conferentie van de ministers van Bui- i b tenlandse Zaken der vier grote 8 8 mogendheden. Onze Parijse corres- g pondent zal deze ontmoeting verslaan, p ft,In dit, inleidend artikel geeft hij een overzicht van de ontwikkeling derft 8 internationale verhoudingen sedert de 8 Aamenkomst der regeringsleiders. i>OOCOCOOOC03COMO^D3COCX»C0003COOOOOaX«>OOCCCOCOOKOO'Jt sel van de uitwisseling van wetenschappe lijke resultaten werd daar aanvaard en wordt thans in praktijk gebracht. In Mos kou beleefde de laatste film van de Franse cineast René Clair zijn wereldpremière. Russische gezelschappen reizen regelmatig door Westerse steden en ze krijgen overal grote bijval. Het ijzeren gordijn wordt ook voor toeristen opgehaald. Zullen de ministers er te Genève in sla gen hun handtekeningen onder een officieel vredesaccoord te plaatsen? De verwachtin gen daarover kunnen helaas minder blij moedig zijn. De Westerse diplomaten, die de laatse dagen in Parijs hebben overlegd, reizen zonder veel illusie naar Zwitserland. Ten aanzien van de twee voornaamste agendapunten staan de standpunten nog altijd onwrikbaar tegenover elkaar. Voor het Westen vormt de hereniging van Duitsland nog steeds de onmisbare voorwaarde voor een Europees veiligheids stelsel en voor vermindering der militaire inspanningen. Het Westen eist eerst vrije en gecontro leerde verkiezingen in heel Duitsland. Het Duitse volk moet in zijn geheel over zijn toekomst beslissen. Van dit democratische grondbeginsel zal van Westerse kant niet worden afgeweken. De Russen hebben echter geen woord los gelaten, waaruit zou kunnen worden afge leid dat ze het Westen op dit kernpunt te gemoet zouden willen komen. Integendeel, partijsecretaris Kroesjtsjev heeft gezegd dat de Sovjet-Unie de Oost-Duitse repu bliek nooit „in de steek zou laten". We heb ben vertrouwen, zo zei hij, in het Duitse proletariaat, dat we nimmer aan het kapi talisme zullen uitleveren. Achter die woorden verbergen zich wel overwogen redenen en belangen. De Rus sen weten dat vrije verkiezingen hun op het verlies van Oost-Duitsland zouden ko men te staan. Moskou kan de mijnen van Silezië en van Saksen goed gebruiken en de Oost-Duitse industrie-gebieden wenst Rusland evenmin'prijs te geven. Behalve die tastbare materiële motieven spreken bij hen ook politieke overwegingen een hartig woordje mee. Moskou is bevreesd en niet ten onrechte dat de bevrijding van Oost-Duitsland ook het onafhankelijk heidsverlangen van de andere satellietlan- Vjatsjeslav M. Molotov den zo krachtig zou aanmoedigen dat de Russische positie in midden-Europa be dreigd zou kunnen worden. Het Duitse probleem staat als een rots tussen beide standpunten en daarom ziet men voorlopig niet hoe die zienswijzen in Genève nader tot elkaar zouden kunnen worden gebracht tenzij het de Russen zou lukken de Westelijke eensgezindheid te doorbreken. Geheel kansloos kunnen pogin gen in die richting niet worden genoemd. Molotov weet dat de Fransen in hun hart even weinig voor een verenigd Duitsland voelen als de Russen zelf. De Franse par lementsleden die de vorige maand Rusland bezochten, kregen van Kroesjtsjev en Boel ganin allen dezelfde vragen te beantwoor den: Waarom hebt u toch zo'n haast met die hereniging van Duitsland? Hebben we er beiden niet hetzelfde belang bij dat Duitsland klein en dus gescheiden, wordt gehouden? Staan we eigenlijk niet aan de zelfde kant? Antoine Pinay Ook in Groot-Brittannië zijn er verschei dene en gezaghebbende stemmen op gegaan om de Duitse hereniging naar de toekomst te verschuiven en de aandacht voorlopig aan de Europese veiligheid te wijden. Is de Westerse eensgezindheid misschien niet zo sterk als officieel wordt voorge steld? Dan zou Molotov er op kunnen wij zen dat Moskou goede voorbeelden heeft gegeven. De Russen hebben eenzijdig zes honderdduizend soldaten gedemobiliseerd. Het feit dat het Rode leger gelijktijdig wordt gemoderniseerd en „geatomiseerd", waardoor de gevechtswaarde niet vermin dert, kan hij verzwijgen. Molotov zou even eens kunnen opmerken dat de Russen West-Duitsland officieel hebben erkend. Waarom doet gij niet hetzelfde jegens de „democratische volksrepubliek" Oost- Duitsland? Onder oppertoezicht van de Grote Vier zouden beide Duitse partijen zelf een oplossing van hun problemen kun nen zoeken. Intussen kunnen wij overgaan naar het volgende agendapunt: de ontwa pening waar de hele wereld belang bij heeft. Wat de Russen wensen en tengevolge van het bezoek van bondskanselier Ade nauer in Moskou al een eindweegs hebben bereikt is: gelijklopende onderhandelin gen over de ontwapening èn over Duitsland. Een verlangen dat het Westen en in het bijzonder Dulles met gelijke kracht af wijst. Zolang die tegenstelling blijft bestaan, kan in Genève geen enkele voortgang van enig belang gemaakt worden. Doch zelfs een volkomen zij het ge maskeerde mislukking behoeft nog geen reden te zijn voor de vrees dat de brug tussen West en Oost, waarvan de pijlers geplant zijn, weer zou worden afgebroken. Ook aan de „top" is iedereen er van door drongen dat een oorlog met atoomgeschut tot een algehele vernietiging moet voeren. Geen der partijen durft met dit risico te spelen. Anderzijds moeten de contacten en de banden aan de voet de reizen van toe risten, geleerden, kunstenaars de volken dichter tot elkander brengen. Er zal toe nadering op ruimer schaal ontstaan. Men mag hopen dat het onderling begrip zich op den duur ook aan „de top" zal mede delen. Zeker, er zal veel begrip worden vereist., alvorens het Duitse probleem kan worden opgelost en Europa's toekomst ver zekerd is. Daarom is het verstandig zich te wapenen met een vertrouwen dat stoelt op redelijkheid, met nog meer geduld en ten slotte met een zo helder mogelijk inzicht in alle tegenstellingen die nog overwon nen moeten worden. Maandag is in het Marquette-theater de jaarlijkse feestavond voor ouden van dagen gehouden, waarvan het programma werd verzorgd door plaatselijke krachten, die er in zijn geslaagd de oudjes op prettige en aangename wijze bezig te houden. Het hoogtepunt van de avond werd evenwel gevormd door de vertoning van de door de arts J. H. Schutte opgenomen film tijdens de dit jaar gehouden uitgaansdag. Het bracht de oudjes veel genoegen, zichzelf op het witte doek terug te zien. Vele prettige herinneringen kwamen hierbij weer boven. De voorzitter van het comité dat deze uitgaansdag telkenjare organiseert, de heer R. Beentjes gewaagde met dankbaarheid dat dit door vele milde gevers steeds weer mogelijk wordt gemaakt. Jammer was het dat de zaal verscheidene leege plekken vertoonde, de onder andere tegelijkertijd gehouden „Nuts"-avond was hier vermoedelijk de oorzaak van. Een in te stellen agenda-commissie zou hier baan brekend werk kunnen verrichten. ADVERTENTIE UlUlultand'verkrijgbaar bi] 'apotheker*, drogisten, kapper) en de ipeclaalbranche. In de Ridderzaal in Den Haag is Maan dagavond de nationale herdenkingsbijeen komst ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de U.N.O. gehouden. Als spre kers traden op prof. A. Anema, prof. dr. J. Tinbergen en dr. C. L. Patijn. Prof. Anema plaatste het werk van de U.N.O. tegen een historische achtergrond, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de historie bewezen heeft, dat alleen een wel omschreven voorafgaande rechtsordening nog perspectief biedt. De U.N.O., die rechts orde boven machtsorde stelt, is daarbij de enig mogelijke en goede weg. Prof. Tinbergen sprak over de on derontwikkelde gebieden en constateerde dat zo langzamerhand het principe van „ieder land voor zichzelf" is doorbroken. Er is een internationale verantwoordelijk heid gekomen. De grootste taak van de U.N.O. is thans conflicten te voorkomen, doch de uitvinding van de nieuwe wapens heeft misschien de grondslag gelegd voor een gemeenschappelijk belang: het niet ge bruiken van deze wapenen. Dr. P a t ij n constateerde dat de politie ke, juridische en militaire veronderstellin gen waarvan men bij het oprichten van de U.N.O. in 1945 is uitgegaan, door de om standigheden zijn weggevallen. De U.N.O., opgezet als een orgaan van collectieve vei ligheid, is geworden tot een orgaan van collectieve bemiddeling. Dit betekent, dat ieder zich met alles bemoeit en vaak ook met dingen, waarmee men zich maar liever niet moet bemoeien, zoals de inwendige aangelegenheden van een land. De lichtzij de van deze bemoeizucht is echter, dat een locaal conflict wordt gesmoord in de pro cedure van de U.N.O. De voorzitter van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, mr. A. M. Joe- kes, sprak een slotwoord. Aanwezig waren onder anderen dr. W. Drees namens de regering, de vice-presi dent van de Raad van State. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de president van de Hoge Raad, mr. J. Donner, en de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking. Minister Mansholt sprak in Amsterdam Ook in de hoofdstad was een herden kingsbijeenkomst belegd in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen, vroeg in zijn openingswoord de UNO trouw te blijven, ondanks de bezwaren, die men tegen deze wereldorganisatie kan aanvoeren. Hij noemde in dit opzicht de suggestie van de heer Weiter, de assem- blée te negeren als daar een bepaalde kwestie ter sprake komt, verwerpelijk. Mevrouw prof. G. H. J. van oer ïvioien, hoogleraar in het volkenrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, snrak over „Ideaal en werkelijkheid". Als ideaal voor de UNO zag zij een wereldrechtsorde, die moet steunen on het besef van internatio nale saamhorigheid, op de eis van recht en gerechtigheid en on de olicht tot we derzijdse verantwoordelijkheid. De ont wikkeling van de UNO heeft ertoe geleid, dat een welvaartsstreven in de plaats is gekomen van een positief veiligheids streven. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, hield een rede over het werk van de UNO, speciaal van de Landbouw- en Voed- selorganisatie. Men kan de voedselover- schotten op de wereldmarkt niet zonder meer distribueren naar de minder ontwik kelde gebieden zonder schade toe te brengen aan de uiterst gevoelige economie van deze landen. Het enige middel tot hulp is, de koopkracht en de productie in deze landen te verhogen. De minister zei, dat de F.A.O. helaas te weinig middelen heeft gekregen van de deelnemende landen om deze taak naar behoren te verrichten. Vooral de Westerse regeringen dienen te beseffen, dat er een offer moet worden ge bracht, aldus de minister. Sincl 1850 ADVERTENTIE 5FN BRIL NODIG? FEDERMANN s GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B De vogeltrek De Vogelwerkgroep noteerde vanmorgen van zeven tot acht uur aan de binnenduin- rand 43 spreeuwen, 17 koperwieken, 3 bon te kraaien, 20 houtduiven, een graspieper en een sperwer. Aan de kust woei het flink. De vogels vlogen laag over de grond. Men moet dan extra opletten, want als ze zo over de grond „kruipen" steken ze niet af tegen de duintop pen en ziet men ze gauw over het hoofd. De vogels volgen dan ook de glooiingen van het landschap en gaan met de duintoppen en dalen op en neer. Men telde er van zeven tot acht uur 2700 spreeuwen. De spreeuwen begin nen pas laat te vliegen. Men had er het laatste kwartier 2000. Na acht uur ging de trek nog intensief door. Voorts vlogen er langs 27 vinken, 300 kramsvogels, 2 koper wieken, 3 graspiepers, 100 bonte kraaien en 150 kauwen. Zaterdagmorgen werd te Bentveld een zingende Europese kanarie gehoord, onge twijfeld een doortrekker. Bij de vuurtoren te IJmuiden was een koperwiek tegen het schijnwerperglas gevlogen. Op een onkruidland bij de jeugdherberg in Noord kan men dagelijks een grote troep kepen en wat vinken zien die zich daar te goed doen aan het onkruidzaad. Op de weilanden rondom de stad, waarop men na de trek van het begin vorige week veel minder kieviten zag, worden nu grote aan tallen nieuw aangekomen kieviten gezien. ADVERTENTIE vanaf DE OMSTANDIGHEID, dat het flink regende, heeft gistermiddag in Oud-IJmuiden het merkwaardige gevolg gehad, dat een felle brand in een opslagplaats van papier en karton op de bovenverdieping van een pand van de Drukkery en Uitgeverij Vermande Zonen N.V. aan de Frogerstraat pas werd ontdekt, toen de vlammen al naar buiten sloegen en dikke rookwolken boven dit stadsdeel opstegen. Het alarm voor uitslaande brand was even na half vier by de Velsense brandweer binnen, die onmiddellijk met de autospuit, de ladderwagen en een materiaalwagen uitrukte. Het personeel van de brandweer is kordaat opgetreden, maar heeft niet kunnen voorkomen dat de bovenverdieping en de zolder van het kantoor, annex opslag plaats in de as werden gelegd. Vooral toen de vensters waren gebarsten en de harde wind vrij spel kreeg, vonden de vlammen gretig voedsel in de balen papier en stapels karton. Het heeft ruim twintig minuten geduurd eer de brandweer het vuur meester was en begonnen kon worden met het leeghalen van het magazijn om de smeulende voorraad op straat te blussen. In het kantoor, dat in het pand een oud café gelijkvloers is gelegen, ver richtten de drie leden van de correctie afdeling van de firma Vermande gister middag de dagelijkse taak. „Wat regent het hard", heeft een van het drietal nog gezegd, bij het horen van veel gekletter. En inderdaad, het regende buiten. Maar dit gekletter was geknetter; van vlammen, die op de bovenverdieping papier, karton en hout als voedsel hadden gevonden. Toen er rook in het kantoor doordrong en zich rookwolken uit het pand persten, kwam men tot een heel ander inzicht. Er was brand. Vier slangen Toen de brandweer in de Frogerstraat aankwam, sloegen de vlammen hoog op uit de twee ramen op de bovenverdieping in de voorgevel. Met twee stralen werd het vuur door deze ramen aangepakt en werd een derde slang via de ladder van de in middels opgestelde ladderwagen geleid. Een vierde lid van het brandweercorps viel het vuur aan de achterzijde van het pand aan. Om kwart voor vier was het blussings- werk in volle gang. Langzaam werd het vuur teruggedrongen en won Velsens brandweer in het kleine pand veld. Vele omwonenden en vooral kinderen hebben deze strijd in de nauwe Froger straat gadegeslagen. De sterke rookontwik keling van het brandende karton bemoei lijkte het werk van de brandweerlieden, die intussen op de eerste verdieping in de opslagplaats waren doorgedrongen. Nog steeds joegen de vlammen hoog op in het midden van het huis. Even na vieren had de brandweer echter volledig vat op al het brandende materiaal. Veel was er toen niet meer te redden. De smeulende en druipende pakken karton, de papieren zak ken en kartonnen dozen werden via de ramen uit de opslagplaats verwijderd en met de nevelspuit op straat geblust. De oorzaak van deze felle brand is nog niet vastgesteld. Gedurende enige dagen is niemand in de opslagplaats geweest; er brandde geen kachel. Alle materiaal is ver zekerd. De waarde van het verloren goed loopt, aldus deelde de directie ons gister middag mee, in de duizenden guldens. Prinses Margaret en Townsend Prinses Margaret en kapitein Townsend hebben elkaar Maandagavond tweemaal ontmoet. Eerst in Clarence House, de resi dentie van de koningin-moeder en later in Kensington, als gasten bij vrienden. De prinses was tijdens het weekeinde bij haar zuster, koningin Elizabeth op het kasteel van Windsor. De politie heeft de achtervol ging van Townsend verboden, omdat er de laatste dagen tijdens de jacht door journa listen te veel botsingen zijn voorgekomen. Het bestuur van het Landbouwschap heeft op advies van de Commissie Grond gebruik een brief gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat over de voor zieningen, welke nodig zullen zijn voor de aan- en afvoer van het intensieve verkeer door de Velser-tunnel. Zij geeft daarin op nieuw haar mening over de randweg, ont worpen ten Westen van de stad Haarlem. Haar opvattingen te dien aanzien werden reeds in ons blad van 7 October weergege ven. Het gaat haar vooral om het Zuidelijk tracé van de weg, van de Zandvoortselaan tot aan de grens van de provincie Zuid- Holland, waaromtrent voorzover het be stuur van het Landbouwschap bekend nog geen definitieve beslissing is genomen. Ten aanzien van dit gedeelte van de weg worden nog verschillende mogelijkheden overwogen, te weten een tracé langs de spoorlijn HaarlemLeiden of een route, die meer naar het Westen de binnenzijde van de duinrand volgt. Bij de keuze tussen deze mogelijkheden zijn zeer belangrijke agrarische belangen in het geding. Bij een verwezenlijking van de weg langs de spoorlijn zullen bloembol- lengronden van uitmuntende kwaliteit met een oppervlakte van in totaal circa 25 ha aan de agrarische bestemming moeten wor den onttrokken. De totale oppervlakte van eerste-klas bloembollengrond.in Nederland, tot welke categorie deze 25 hectaren be horen, is slechts gering, zodat zulk een ont trekking een gevoelig verlies zou beteke nen. Deze gronden vertegenwoordigen per ha een bruto-opbrengend vermogen van 15.000 tot 20.000. Het bestuur van het Landbouwschap vindt, dat de bezwaren die zijn gerezen tegen een weg, die langs de duinen voert, ten opzichte van de agrarische belangen niet kunnen domineren. Enig verlies van natuur- en ontspanningsterreinen zal wel licht niet onvermijdelijk zijn, doch ander zijds zal zulk een weg een zeer belangrijke functie kunnen vervullen bij de ont sluiting van deze terreinen voor de ont spanning-zoekende bevolking van West- Nederland. Een afschrift van de brief is toegezonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, aan de leden van de Tweede Kamer en aan het provinciaal be stuur van Noordholland. Onderzoek naar explosieve lading Een Nederlands vrachtschip dat van Zee- brugge onderweg was naar een haven in Pakistan en te Tanger met machinestoring is binnengelopen mag de haven niet ver laten in afwachting van een onderzoek van de autoriteiten naar de lading die onder andere 50 ton kruit, slaghoedjes en lonten bevat. Een deel van die gevaarlijke lading is volgens de kapitein bestemd voor Pakistan en een ander deel voor een Franse con structiemaatschappij in West-Afrika. De autoriteiten willen onderzoeken of die ver- kfaringen juist zijn. De naam van het schip is Erna. DINSDAG 25 OCTOBER Lido: „Gekweld geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gevangene-van het Vreemdelingenlegioen". 18 jaar, 8 uur. Roxy: „Het licht scheen in de duisternis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „La Strada", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Revan che in Straatsburg", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Na ons de Zondvloed", 18 ja&r, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „In de wereldrèizigers- serie toont mr. A. Hustinx zijn film: „Door de woestijnen van Pakistan", 8.15 uur. Luxor: „Blanke Slavinnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volks universiteit: Vorodracht door de heer G. Sötemann over „Penguins, kangeroes en ander literair gedierte in zakformaat". Con certgebouw: 20.15 uur, Tweede D-concert N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam. solist Pierre Foumier. cello. Stadsschouwburg: 20.15 uur, Onder auspiciën van de Haarlemse Kunst gemeenschap voert de Nederlandse Comedie op: „De Keizer van Amerika" van G. B. Shaw WOENSDAG 26 OCTOBER Lido: „Gekweld geweten", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het licht scheen in de duisternis", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cine ma Palace: „La Strada", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Revanche in Straatsburg", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Na ons de Zondvloed", 18 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke Slavinnen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva Theater: 20.15 uur, Afscheidstournée meesterpianist Theo van der Pas; Chopin-programma. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversi teit: Voordracht door dr. C. J. Schuurman; Levensangst en Levenskunst. Concertge bouw: 15 uur, Gratis orgelconcert door George Robert. Paul Krugerstraat 36: 15 en 19.30 uur. Volle Evangeliegemeente, spreker: zendeling Joh. Rietdijk. Westerhoutpark 1 A: De heer A. G. Degenaar, arts, houdt een voordracht: De mens en zijn verlossing.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9