El Glaoui doet verbannen knieval voor Ben Joessef de Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Restauratie van de sultan wordt waarschijnlijk NAVO-ministers ingelicht over Westelijke plannen in Genève Verrassende wending in Marokko Vijfduizend cipiers in Frankrijk staken Politie arresteerde 29- jarige fabrieksarbeider Dulles gaat tijdens de conferentie een Zondag met Tito praten Brits opperbevel wordt gereorganiseerd Alle dingen zijn gereed in Genève Raad van Europa heeft eindelijk een vlag Het woord is aan Geen onderzoek naar de zaak Burgess-MacLean WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 Manoeuvre Rouwdienst voor Gerben Sonderman Prinses Beatrix woonde Statenzitting bij in Arnhem iillir Vliegende schotels boven de Verenigde Staten Dr. Fisher tegen huwelijk Margaret-T ownsend Geen dwang op Ambone zen naar Indonesië te gaan Gevangenen worden ontslagen, maar niet aangenomen De Zeister moordzaak Twee Nederlanders ernstig gewond bii autobotsing in België Tegenspraak over Russisch aanbod van atoomfabriek „Overbevolking kan Japan tot oorlog drijven" Maarschalk van de luchtmacht hoofd van de stafchefs Sir Anthony Eden wil alleen een debat toestaan Kouder Weerrapport zzo 1 o O. «e £2 z 5 13 11 70e JAARGANG No 93 299e JAARGANG No 244 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van een correspondent te Parijs) De meest verrassende wending in de Marokkaanse kwestie, die men zich had kunnen voorstellen, heeft zich gisteren voorgedaan. De Pasja van Marakkesj, bijgenaamd de sultan van het Zuiden, en sedert 1951 de gezworen tegenstander van de voormalige sultan Ben Joessef, heeft, in een verklaring gezegd, dat hij de wens van het Marokkaanse volk dat Ben Joessef spoedig op zijn troon zal terugkeren tot de zijne maakt. Alleen deze restauratie, aldus de Pasja, kan de eenheid van de Marokkanen teweeg brengen. Verder bracht El Glaoui dank aan Frankrijk en de Fransen, voor hun hulp bij het oplossen van de crisis. Hij verklaarde dat het zijn streven en dat van het Marokkaanse volk zal zijn de onafhankelijkheid van het land en een nauwere belangengemeenschap met Frankrijk te bewaren. De verklaring kwam, zowel in Marokko als in Frankrijk, als een volslagen verras sing. Men gist naar de oorzaken van de ommezwaai van de 87-jarige Pasja, die als de trouwste vriend van Frankrijk gold en als aanhanger van wat men het koloniale systeem pleegt te noemen. Heeft hij ingezien, dat er geen andere weg voor hem openstond? Wilde hij niet in zijn eigen land en temidden van zijn eigen volk een vereenzaamde figuur wor den? Heeft hij revanche willen nemen op de Franse regering, die hem heeft verlaten en bedrogen toen zij sultan Ben Arafa wegwerkte naar Tanger en hielp de troon- raad in het paleis van Rabat installeren? Heeft hij gezien dat het land een staat kundige en economische ondergang tege moet zou gaan? De grijsaard heeft zich, noch in Rabat, waar hij door de troonraad en Ben Sli- mane, de kabinetsformateur met alle eer bewijzen is ontvangen, zodat zijn „gang naar Canossa" eerder een zegetocht dan een boetegang is geweest, noch later op de dag te Casablanca over zijn beweegredenen willen uitlaten. Hij heeft alleen gezegd dat er een loden last van hem was afgewenteld en dat hij alles, wat hij tot nu toe had ge daan, deed op verzoek van Frankrijk en voor Frankrijk. Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat in zfón stap zowel resident-generaal Boyer de Latour, die in Prijs is aange komen als maarschalk Juin de hand heb ben en zulks op instigatie van de Franse regering. De regering heeft zich tegenover de Franse volksvertegenwoordiging en ook tegenover Ben Arafa plechtig verbonden dat de terugkeer van Ben Joessef op de Marokkaanse troon uitgesloten zou zijn. Het valt echter niet te ontkennen, dat het grootste deel der Marokkanen deze restau ratie eist en dat, zolang de kwestie van de dynastie niet is geregeld, het vormen van een Marokkaanse regering uitgesloten moet worden geacht. Thans kan premier Faure zeggen dat zelfs een beproefd vriend van Frankrijk de terugkeer van Ben Joessef vraagt. Met Ben Arafa zal wel een vergelijk getroffen worden. Ben Joessef maakt op Madagascar voor bereidingen voor zijn vertrek naar Frank rijk. Hij wordt Zaterdag in Aix-en-Pro- vence verwacht. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat men hem rechtstreeks terug zal brengen naar Rabat. (Reuter/AFP/UP) De nationalistische beweging „Istiqlal" heeft een uitnodiging van de kabinetsformateur Ben Slimane af- Stoffelijk overschot wordt naar N ederland overgebracht In Hagerstown in de Verenigde Staten is een rouwdienst gehouden voor de veron gelukte Nederlandse vlieger Gerben Son derman. Dr. L. Boyd Hamm, predikant van de Lutherse kerk aldaar, leidde de plechtig heid. Er waren zeer veel bloemen, onder meer een bloemstuk van Prins Bernhard. De rouwdienst werd bijgewoond door de president van de Fairchild-fabrieken, de heren A. B. Speekenbrink, majoor J. A. Broekema en majoor R. van den Heuvel van de Nederlandse ambassade, de vier le den van de Nederlandse commissie van on derzoek de heer H. Leegstra van het New Yorkse kantoor van de KLM en de heer Preston Lane, oud-gouverneur van de staat Maryland. Het stoffelijk overschot van Gerben Sonderman wordt per auto naar New York Vervoerd. Vandaar wordt het Donderdag met een KLM-vliegtuig naar Nederland overgebracht. Het rapport van de deskundigen over de oorzaak van het ongeluk zal vermoede lijk nog in de loop van deze week gepu bliceerd woraen. Prinses Beatrix heeft Dinsdag in gezel schap van enige klasgenoten van het Baarns Lyceum in het nieuw Provincie huis te Arnhem de opening bijgewoond van de winterzitting van de Provinciale Staten van Gelderland. De Prinses luisterde aandachtig naar de jaarrede van de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C Quarles van Ufford en naar de debatten. Kort na half een verliet zij haar plaats op de publieke tribune om een kijkje te nemen in het Provinciehuis. geslagen om deel te nemen aan de eerste representatieve Marokkaanse regering. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren het tijdschema van premier Faure in de war gestuurd door te besluiten van van de socialist Christian Pineau over de kosten van de strijd tegen de opstande lingen in Noord-Afrika. Faure protesteer de niet. Hij moet echter vrezen dat de Assemblée Nationale deze week niet meer zal toekomen aan een debat over zijn voorstel om verkiezingen te houden in De cember. De socialisten willen eerst de kies wet wijzigen. Ook Faure's partijgenoten, de leden van de radicaal-socialistische fractie, besloten op een vergadering waar aan Faure zelf deelnam aan te dringen op wijziging van de kieswet vóór een ont binding van de Assemblée. (Reuter) Faure is niet voornemens het lot van zijn regering te verbinden aan de uitslag van het debat over de algemene regeringspolitiek. Parlementaire waar nemers menen dat hij mogelijk van ge dachten zal moeten veranderen, om de socialistische uitdaging te kunnen afweren. Faure heeft medegedeeld, dat de opstan dige acties in Noord-Afrika de Franse schatkist tot nu toe meer dan vierhonderd millioen gulden hebben gekost. De voormalige premier Mendès-France heeft in een hoofdartikel van zijn blad ,,L' Expresse" geschreven, dat de regering op verwarde verkiezingen aanstuurt, ten einde te verhinderen dat het Franse volk daag eerst te debatteren over een vraag duideljjk zal kunnen uitspreken. Aan beide oevers van het IJ is men thans begonnen aan de bouw van de „Schelling- wou-brug", die in de zomer van 1957 klaar zal zijn. Het heien der eerste betonpalen. WASHINGTON (Reuter) Teneinde een stroom van berichten over „vliegende scho tels" te voorkomen, heeft de Amerikaanse luchtmacht bekend gemaakt, dat zij spoedig toestellen in de lucht zal brengen die op schotels gelijken. Er zullen proeven worden genomen met een schotelvormig toestel van de „Avro Limited of Canada" en met het eerste straalvliegtuig, dat verticaal kan op stijgen, een product van de Ryvan Aero nautical Corporation uit Californië. De minister voor de Luchtmacht, Quarles, die dit meedeelde, maakte ook de inhoud van een rapport bekend over het onder zoek, dat de luchtmacht heeft ingesteld naar 131 meldingen over „vliegende scho tels" in de eerste vijf maanden van dit jaar. In slechts drie percent van deze gevallen was de oorzaak „onbekend". In de overige gevallen waren ballons, vliegtuigen, vogels, sterrekundige verschijnselen en luchtspie gelingen verantwoordelijk voor de waar genomen verschijnselen. In acht jaar zijn vijfduizend gevallen ernstig onderzocht. LONDEN (Reuter-UP) - Kolonel Towns- end heeft Dinsdag, evenals de voorgaande dagen, prinses Margaret in Clarence House bezocht. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Fishner, verklaarde in Manchester op vragen van verslaggevers: „Een redelijke kerk kan niet elk ogenblik haar leer wijzi gen". Hij verwees naar een brochure waar in hij een jaar geleden schreef: „De kerk moet nooit een huwelijk erkennen, dat, om welke reden dan ook, niet voldoet aan de door God gestelde bepalingen." De Times heeft in een hoofdartikel ge zegd, dat, indien Margaret en Townsend besluiten te huwen, zij een verbintenis aan gaat die grote aantallen van haar zusters onderdanen, die haar allen van harte een levenslang geluk toewensen, niet naar ge weten als een huwelijk kunnen beschou wen. Uiteindelijk moet de kwestie door het geweten van de prinses beslist worden, aldus de Times. „Het is geenszins de bedoeling van de Indonesische regering om de in Nederland verblijvende Zuid-Molukkers te dwingen naar Indonesië terug te keren". Dit heeft het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag verklaard naar aanleiding van een communiqué van de voorlichtings dienst van de RMS in Rotterdam. Hierin werd gezegd, dat „volgens in Zuid-Mo lukse handen geraakte Indonesische do cumenten de Zuid-Molukkers in Neder land moeten worden overgehaald naar In donesië terug te keren, desnoods met ge weld". Uit dit communiqué bleek voorts, dat met deze Indonesische documenten werd bedoeld een instructie van de in Dja karta gevestigde „Partai Pantja Slia" aan haar vertegenwoordiging in Neder land. Deze beweging streeft naar de te rugkeer van de Ambonezen naar Indo nesië. PARIJS (Reuter) Vijfduizend Franse gevangenbewaarders zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Zij eisen betere salariëring en arbeidsvoorwaarden. De staking begon ondanks een stakingsverbod dat het ministerie van Justitie had uitge vaardigd gezien de moeilijkheden die kun nen ontstaan bij gerechtshoven. Door over treding van het stakingsverbod kunnen de gevangenbewaarders tot gevangenisstraf veroordeeld worden. De staking is uitgeroepen door vijf vak verenigingen. De bewaarders zullen wei gevangenen wier straftijd om is, ontslaan, doch geen nieuwe gevangenen opnemen. Ook zullen geen gevangenen van de ene gevangenis naar de andere worden overge bracht. Hierdoor kunnen moeilijkheden ontstaan in de huizen van bewaring. Als gevolg van de staking zijn de zittingen van het gerechtshof te Le Mans reeds opge schort. Wederom heeft de Zeister politie een aanhouding verricht in verband met de aanranding waarvan Willemijntje van Soest het slachtoffer is geworden. Dinsdag is een 29-jarige fabrieksarbeider uit Zeist aange houden. Hij wordt er van verdacht de man te zijn die op 12 October de avond waar op het meisje van het leven werd beroofd bij de bushalte Gerofabriek aan de Oude Woudenbergse Zandweg op haar heeft staan wachten. Hij ontkent iets met de zaak uitstaande te hebben of zich op de bewuste avond bij de bushalte te hebben opgehouden, maar verscheidene getuigen menen in hem perti nent de man te herkennen die bij de bus halte het meisje heeft gegroet. Er zijn aan wijzingen dat het alibi, dat hij de politie heeft opgegeven, niet klopt. Deze derde aanhouding is het gevolg van verklaringen van buspassagiers die zich na oproepen in de bladen bij de politie gemeld hebben. Ook op andere avonden was hij reeds in de buurt van de halte Gerofabriek aan de Oude Woudenbergse Zandweg gesignaleerd. Op 12 October heeft hij, volgens de verkla ringen van de mensen die bij de halte ston den, staan wachten bij de bussen van 19.36 en 19.51 uur. Tussen deze tijden in zou hij ook een keer de Oude Woudenbergse Zand weg opgefietst zijn. Dinsdagavond is de nu aangehoudene, een ongehuwde fabrieksarbeider, gecon fronteerd met de mensen van de bushalte waarbij zich drie nieuwe getuigen bevon den. Verscheidene zeiden hem te herken nen. De verdachte wordt ter beschikking gesteld van de officier van Justitie. De ministerraad van de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie heeft zich giste ren de gehele dag bezig gehouden met een memorandum over de hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid, dat de ministers van de Grote Drie te Genève aan hun collega Molotov zullen voorleggen. De ministerraad is accoord gegaan met de Amerikaans-Brits-Franse voorstellen. De NAVO-landen, die niet aan de conferentie van Genève deelnemen, zullen geregeld van de voortgang der onderhandelingen op de hoogte worden gehouden via de NAVO- raad te Parijs. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft een boodschap van president Eisenhower voorgelezen, waarin deze de verzekering geeft dat de NAVO de hoeksteen blijft van de buiten landse politiek der Verenigde Staten. Gis terochtend hebben de ministers van de Grote Vier uiteenzettingen gegeven. Mac- Millan over de ontwapening, Pinay over de betrekkingen tussen Oost en West en Dul les over Duitsland en het veiligheidsstelsel. Aan dit laatste onderwerp is de meeste aandacht besteed. Daar zowel 's ochtends als 's middags het meest over Duitsland werd gesproken, zijn de kwesties van het Midden-Oosten niet meer ter sprake ge komen. Pinay, MacMillan en Dulles zullen echter waarschijnlijk vandaag nog te Ge nève besprekingen over dit onderwerp voeren. Uitstapje Dulles zal op 6 November de gast zijn van maarschalk Tito op een noenmaal te Brioni. Dulles hoopt op 5 November uit Genève naar Wenen te gaan en de dag daarop naar Brioni. Zondagavond 6 No- Bij een botsing tussen een Nederland se personenauto en een vrachtauto uit Rotterdam op weg van Antwerpen naar Breda, liepen twee Nederlanders ernstig letsel op. Drie anderen kregen lichte ver wondingen. De heer Smit uit Neerbos, de chauffeur van de personenauto, kreeg een ingedrukte borstkas, J. Flinkert uit Nijmegen brak beide benen. De zesde in zittende van de personenauto en de chauf feur van de vrachtwagen kregen geen letsel. De gewonden zijn naar het zieken huis te Brasschaat vervoerd. vember keert hij naar Genève terug. De plannen voor een bezoek aan Wenen en Brioni zullen evenwel afhangen van het verloop van de conferentie te Genève. Volgens de Oost-Duitse radio heeft Mo lotov bij aankomst in Oost-Berlijn ver klaard, dat de Russische delegatie hoopt, dat de besprekingen in Genève tot een verdere vermindering van de internationale span ningen zullen leiden. Het Duitse volk zou de verlangde hereniging verkrijgen als vre de en veiligheid in Europa gewaarborgd zijn. Critiek Verschillende Russische dagbladen oefe nen ernstige critiek op de huidige Ameri kaanse politiek. De „Pravda" en andere kranten hebben reeds tien dagen lang her haaldelijk gewaarschuwd dat Amerikaanse „functionarissen" de geest van Genève schuwen. De artikelen staan in scherpe te genstelling tot het optimisme dat in de Russische pers tot uitdrukking kwam on middellijk voor het begin van de conferen tie van regeringsleiders in Genève in Juli. DJAKARTA (UP/PIA) De regeringen van Indonesië en de Sovjet-Unie spreken het bericht tegen dat Rusland heeft aange boden een atoomkrachtcentrale'in Indone sië te bouwen. De diplomaat die verant woordelijk voor het bericht is, houdt vol dat het waar is. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung Gde Agung, heeft de verklaring van Saravanamuttu, de Ceylonse commissaris voor Singapore, die tevens Ceylons vertegenwoordiger in Indo nesië is, tegengesproken. Volgens berichten uit Singapore verklaarde Saravanamuttu, dat hij er bij was, toen dit aanbod werd ge daan. TOKIO (Reuter) Een Japanse profes sor heeft verklaard dat het vraagstuk der overbevolking in Japan zo dringend wordt, dat er geen waarborg is dat de Japanners „de wanhoopsdaad van de Pacific-oorlog niet zullen herhalen". Hij sprak op de in ternationale conferentie voor geboortebe perking in Tokio. Andere Aziatische spre kers spraken zich uit voor sociale verbe teringen, gecombineerd met maatregelen op het gebied van geboorteregeling, onder meer door het gratis beschikbaarstellen van voorbehoedmiddelen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse defensie is versterkt door de benoeming van Sir William Dickson, maar schalk van de Royal Air Force, tot voorzit ter van de commissie van Britse stafchefs van leger, vloot en luchtmacht. Dickson is een achterkleinzoon van de beroemde ad miraal Lord Nelson. Hij wordt de rechter hand van de minister van Defensie die tot nu toe boven de ministers van Oorlog, Ma rine en Luchtmacht stond. In overeenstem ming met de nieuwe organisatie van de verdediging, met het oog op de mogelijk heid van een atoomoorlog, wordt de minis ter van Defensie de centrale figuur, die rechtstreeks verantwoording schuldig zal zijn aan de premier. Dickson is de eerste, algemene verant woordelijkheid dragende officier, in vredes tijd. Deze taak is opgedragen aan een func tionaris van de luchtmacht, omdat de Royal Air Force het belangrijkste wapen vormt. De traditionele rol van de Britse vloot is geëindigd. Het comité van stafschefs be stond tot nu toe uit Dickson, chef van de staf van de Britse luchtmacht. Lord Mount- batten, chef van de vloot, en Sir Gerald Templer, chef van de imperiale generale staf. Dickson's voornaamste taak zal zijn een einde te maken aan de wedijver tussen de strijdkrachten. Ook zal hij beslissingen moeten nemen over de bevoorrading .van de strijdkrachten. Eden verklaarde in het Lagerhuis dat de regering gelooft dat de doelmatigheid van de defensie door deze reorganisatie zal worden verhoogd. Attlee, de leider van de oppositie, en Shinwell, die vroeger minister van Defen sie was in de Labourregering, waarschuw den echter dat het plan niet ver genoeg gaat. United Press wijst er op dat de burger lijke en militaire leiding van de Britse de fensie nu naar Amerikaans voorbeeld is in gericht. Shinwell zei, dat de admiraliteit het Britse ministerie van Marine altijd de minister van Defensie zou „verslaan" in dien deze niet meer gezag kreeg. „Ik heb hier zelf enige ervaringen in opgedaan", zo verklaarde Shinwell onder gelach. Sir Willam Dickson, die 57 jaar is, zal als stafchef van de RAF opgevolgd worden door luchtmaarsehalk Sir Dermott Boyle. Sir William zal als voorzitter van de com missie van stafchefs Groot-Brittannië ver tegenwoordigen in de militaire commissie van de internationale verdedigingsorgani saties. De intocht der Grote Vier heeft gisteren een inleiding gehad die aantoont dat de nadruk op deze nieuwe conferentie zal vallen op het Duitse vraagstuk. Als eerste lingen zijn in de conferentiestad de beide Duitse delegaties aangekomen, die door de vertegenwoordigers van Oost en West zijn uitgenodigd teneinde tijdens de conferentie te kunnen worden geraadpleegd. De Duitse delegaties worden niet door de ministers van Buitenlandse Zaken van de beide Duitse regeringen geleid. Het is de eerste maal dat de Duitse regeringen offici eel tot zijdelingse deelneming aan een con ferentie zijn uitgenodigd. Het is niet de be doeling de West- en Oost Duitsers tezamen aan de tafel te roepen. De delegaties zullen afzonderlijk hun eigen Duitse vrienden raadplegen. Onder leiding van de Nederlander A. Pelt, directeur van het Europese UNO-bu reau is de conferentie voorbereid. Dulles heeft weer de voorkeur gegeven aan het modernste hotel „Du Rhóne", aan het einde van het meer. Pinay, MacMillan en Molotof nemen weer hun intrek in enkele weel derige villa's op de hellingen van het meer. Als voorboden van de grote gebeurtenis zijn honderden journalisten uit vele landen hierheen gekomen. Het aantal Oost-Euro- pese journalisten, radio- en filmreporters is aanzienlijk groter dan bij vorige confe renties. STRAATSBURG (ANP-correspondent) De Raad van Europa heeft eindelijk een vlag. Na jaren van overleg, discussies en onderhandelingen zijn de Raadgevende Vergadering en het comité van ministers het eens geworden over een symbool dat iedereen bevhedigt: een kring van twaalf vijfpuntige gouden sterren op een azuren veld. Het plan voor een vlag, die het streven naar Europese eenheid moet symboliseren, is al zo oud als de Raad van Europa zelf. Sedert het eerste Haagse congres van de Europese beweging in 1949 hebben de meeste voorstanders van de Europese een wording de vlag met een groene hoofdlet ter E op een witte achtergrond gebruikt. Volgens de raad was dit geïmproviseerde symbool noch in aesthetisch, noch in he raldisch opzicht geslaagd. In 1953 kwam de Raadgevende Vergadering met een eigen voorstel: een kring van vijftien gouden sterren tegen een blauwe achtergrond. In het comtié van ministers ontstonden echter politieke moeilijkheden, omdat de vijftien sterren konden worden geacht de vijftien leden-staten van de raad (met inbegrip van Saarland) te symboliseren, hetgeen onaanvaardbaar was voor de Duitsers, dis Saarland niet als een afzonderlijke staat beschouwd willen zien. Tenslotte is het ministerscomité tot het oorspronkelijke plan teruggekeerd, waarbij het aantal ster ren echter tot twaalf werd beperkt. Dit was volgens deskundigen in aesthetisch opzicht het beste aantal en bovendien werd daardoor elke toespeling op het aantal le den van de raad vermeden. De Raadgevende Vergadering heeft de secretaris-generaal opgedragen de andere Europese instellingen te bewegen het ont werp over te nemen, met dien verstande, dat elke instelling een passend symbool op haar terrein van werkzaamheden binnen die cirkel kan plaatsen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's L o g a u De kleren bedekken de mens en onthullen zijn geest. (Van onze correspondent in Londen) Tijdens het lange zomerreces van het Britse parlement is aan het licht gekomen dat de diplomaten Burgess en MacLean al lang voor hun verdwijning onder verden king zouden hebben gestaan. Deze feiten berusten echter op onthullingen door de in Australië overgelopen Russische spion Pe- trov, die in Londen allerminst betrouw baar geacht worden. In het Lager- en Ho gerhuis is gisteren de vraag gesteld of de regering feiten heeft verzwegen. Premier Eden wees in het Lagerhuis het denkbeeld om de zaak door een parlementaire com missie te laten onderzoeken zonder meer af. Wel stemde hij toe in een debat over de kwestie. Het Labour-lid Lipton, die om een com missie had gevraagd, noemde de naam van de derde man, die Burgess en MacLean zou hebben gewaarschuwd dat er gevaar dreig de. Dit zou de 37-jarige vroegere diplo maat Harold Philby geweest zijn, die in middels de diplomatieke dienst heeft ver laten. Lipton vroeg Eden, toen deze een commissie van onderzoek weigerde, of de premier alle discussie wilde smoren over dingen, die in het miserabele witboek, dat een belediging vormt voor de intelligentie, waren verzwegen. In het Hogerhuis werd de onder-minis ter van Buitenlandse Zaken, Lord Rea ding, ondervraagd. In October 1952 had Lord Reading verklaard dat MacLean zijn taak naar behoren had vervuld en er geen reden bestond hem te verdenken tot aan het ogenblik dat hij verdween. MacLean is echter wegens wangedrag gadegeslagen. Men had hem een nieuwe kans willen ge ven door zijn benoeming tot hoofd van de Amerikaanse afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij werd in het oog gehouden door de tegenwoordige Britse ambassadeur te Washington, Sir Roger Makins, die tot de slotsom was gekomen dat er niets met MacLean aan de hand was. Het antwoord van Lord Reading in Octo ber 1952 was dus formeel juist. Het KNMI deelt mede: Een depressie die over het Zuiden van Noorwegen en Zweden naar de Oostzee trekt, heeft in geheel West-Europa de luchtdruk flink doen dalen. Er ontwikkel de zich een krachtige tot harde Westelijke stroming, die betrekkelijk zachte lucht naar ons land voerde. In verband hiermede bleven de minimum-temperaturen de afge lopen nacht hoog voor de tijd van het jaar. Bijna nergens kwam het kwik beneden 10 graden. Achter de depressie om stroomt belang rijk koudere, polaire lucht naar het Zuiden. Het front, dat deze lucht aan de voorzijde begrenst, bereikte vanmorgen de Wadden eilanden en zal in de loop van de avond geheel Nederland zijn gepasseerd. In de po laire lucht heeft de bewolking een meer wisselend karakter; er zullen enkele buien in voorkomen, waarschijnlijk vooral in de kuststreken en de wind zal minder krach tig zijn. De temperatuur gaat naar beneden, in het bijzonder in de nacht. Op tegen de wind beschutte plaatsen met voldoend lange opklaringen is de komende nacht lichte nachtvorst niet geheel uitge sloten. (van hedenmorgen 7 nur) weers- toestand Stockholm regen Oslo zwaar bew. Kopenhagen half bew. Amsterdam geheel bew. •O 3 T3 PP NNO 4 N 6 Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca geheel bew. regen nevel mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist licht bew. geheel bew, zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt Neerslag laatste 9 10 7 W W W W 8 windstil NO 2 windstil NW 5 ZO 2 O 2 WZW 8 ZW 6 WZW 8 WNW 6 windstil ONO 4 ONO 4 N 2 24 uur DB 6 2 4 2 14 0 16 0 9 0,2 15 0 15 0 14 0 20 0 12 0 12 0,1 19 0 12 2 10 1 9 4 10 2 8 6 17 0 20 0 19 0 ocooooroorxr>ofvnocoooooc<x»ccccooooc< LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met voorname lijk in de kustprovincies enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige Noord-Westelijke wind. Lagere tempe raturen, vooral in de nacht. 27 October Zon op 7.26 uur, onder 17.25 uur. Maan op 15.27 uur. onder 2.38 uur. Maanstanden 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 October Hoog water: 11.40 en uur. Laag water: 6.50 en 19.16 uur. Donderdag 27 October Hoog water: 0.14 en 12.43 uur. Laag water: 8.13 en 20.26 uur. KXXXXXXXXXXCCCOCCCOOXCOCCCCOCXXCOl <XX<XOJÜCO.X

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1