Gasprijs in Haarlem met een cent per kubieke meter omhoog Enquête onder Haarlemse leden van R.K. Middenstandsbond SABA I Gevolg van stijging der JfecpetuuM - „TRAVIATA" aanhoudende kolenprijzen U bent in de wolken met een Dakota „TRAVIATA" LIVORNO Eerste kinderboekenweek met drie lezingen ingeleid Meerderheid tegen koopavond Duyvis' Haarlemse winkels tot 22 uur geopend VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Drie soorten gas WIST U 'N BEWIJS Radio- en Gramofoonhandel Losarbeiders verdacht van inbraak voor rechtbank Concentratie van gasproductie Van belang voor begrotingspositie Mejuffrouw A. M. Eisen hield interessant pleidooi voor het goede kinderboek 85 ct per pakje „Pierrot valt van de maan" door toneelgroep „Puck" voor de Jeugdgemeenschap RADIO en TELEVISIE met afstandbediening Kamer adjunct-directeur G.G.D. kost 2500 gulden Steno-Type Bureau „Yourlet" In week voor St. Nicolaas; Voorstel aan gemeenteraad B. EN W. VAN HAARLEM hebben de gemeenteraad voor gesteld de gastarieven met ingang van 15 November met eén cent per kubieke meter te verhogen, terwijl de vaste aanslag voor het vastrechttarief van ruim achttien gulden gebracht zal worden op f 20,40. Bij toepassing van het vast- rechttatief zal de prijs per kubieke meter 14 1/2 cent gaan bedragen en bij toepassing van het enkel tarief dat alleen zin heeft voor hen die per jaar minder dan 240 kubieke meter gas gebruiken 23 cent per kubieke meter. Er komt voorts een gelijk tarief voor de huur van muntgas- installaties en muntgasmeters van f 2,40 per jaar, terwijl de basisprijzen van de met particuliere grootverbruikers gesloten bijzondere gasleveringsovereenkomsten met een halve cent per kubieke meter gas verhoogd zullen worden. Deze verhogingen van de gasprijs worden voorlopig voor een jaar voorgesteld. In die tijd wordt een bedrijfstecnnisch en -economisch onderzoek ingesteld om zo mogelijk tot een verlaging van de kostprijs bij het gemeentelijk energie bedrijf te komen. Door deze maatregelen hoopt men het voor 1956 geraamde tekort op de gaslevering van f 342.080,— om te zetten in een bescheiden bedrijfswinst slechts twee procent van de omzet van f 137.973,—. Deze verhoging van de gasprijs komt niet onverwacht: zij was al aangekondigd bij de verlaging van de stroomprijs door de afschaffing van de omzetbelasting. Toen immers werd reeds meegedeeld, dat de gasprijs ongewijzigd zou blijven - de af schaffing van de omzetbelasting kwam toch aan de burgerij ten goede omdat het percentage der verlaging op de stroomprijs op zes in plaats van op vier procent werd gesteld - in afwachting van de door de stijging der kolenprijzen noodzakelijk ge worden verhoging. Toen de begroting voor dit ja. werd opgesteld kostten de kolen 56 gulden per ton en nu 66 gulden, terwijl verdere stijging niet uitgesloten moet wor den geacht. Wat dit voor de gasproductie betekent, valt gemakkelijk te begrijpen wanneer men weet, dat jaarlijks 36.250 ton steenkolen daarvoor nodig is. De moeilijkheid ligt vooral bij de kool gasproductie, welke 34% van de Haarlem se gaslevering uitmaakt. Het koolgas is het duurst en het Hoogovengas, dat door de Haarlemse gasfabriek wordt doorgeleverd, het goedkoopst. Daartussen ligt in kost prijs het watergas, eveneens een product van de Haarlemse gasfabriek. Het Hoog ovengas omvat 42 van de Haarlemse gaslevering, het watergas 24 Het zou voor de hand liggen, dat op grond van deze omscandigheden de Haar lemse gasfabriek meer Hoogovengas ging betrekken - dat tegen lager prijs wordt ingekocht dan men zelf kan produceren - of meer watergas in het koolgas mengde. Het is echter zo, dat het Hoogovengas alleen goedkoop is, wanneer men er een constante hoeveelheid dagelijks van be trekt. Wanneer evenwel ook Hoogovengas ge leverd wordt tijdens de spitsuren en tij dens de wintermaanden, dan betaalt men over die extra hoeveelheden zoveel, dat men dan beter zelf kan produceren. Even- KIEST. voor FEILLOZE weergave van alle soorten gramofoonplaten. dat PLATENSPELERS en -WISSELAARS van dit merk door de meest vooraan staande fabrikanten van luxe Radiogramofoons worden inge bouwd in hun apparaten? temeer van de bijzondere kwa liteit. Hoofdagent voor Haarlem en omstr.: F. P. J. SPEE Kleine Houtstraat 25 - Tel. 14828 Een complete P.E.-PLATENSPELER leveren wij U reeds vanaf78.50 xxx*xoocoooo2cococoxxx>ococooococococcccoocooccccoc Eisen: één jaar en anderhalf jaar De Haarlemse rechtbank heeft zich Don derdagmorgen geruime tijd bezig gehouden met de behandeling van de zaken tegen twee losarbeiders, J. A. B. en C. J. J. H., die ervan verdacht werden tezamen een fiets gestolen te hebben en een aantal in braken gepleegd te hebben. B. gaf inder daad toe, dat hij met H. in Augustus van het vorige jaar gereden had op een fiets, die door H. bij een kermisterrein in Sant poort gestolen was en dat hij daarna het geld, dat in de fietstas zat met H. gedeeld had. Voorts bekende B., dat hij tezamen met H. op een avond in Augustus 1954 ingebro ken had in een schuurtje aan de Leidse- vaart, waar zij een schrijfmachine gesto len zouden hebben en vervolgens vertelde hij, dat zij samen een brandkast naar bui ten gesleept hadden, die zij echter niet open hadden kunnen krijgen. Nog diezelf de avond zouden zij naar een keetje aan de Lanckhorstlaan gegaan zijn, waar zij even eens een schrijfmachine meegenomen zou den hebben. H. ontkende echter ook maar iets van deze twee inbraken te weten. De officier eiste tegen B., die reeds drie maal eerder wegens diefstal veroordeeld was, een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar met aftrek van de vier maanden voorarrest. De verdediger, mr. J. W. Cre- feld, bepleitte de uiterste clementie omdat B van deze inbraken vrijwel niets beter geworden was. Tegen H., die reeds vijfmaal veroordeeld was wegens diefstal, eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar. Mr. H. Colenbrander, de verdediger, meende dat ten opzichte van H. de inbra ken niet bewezen waren. Wel gaf hij de leling van de fiets van zijn cliënt toe en lij vroeg de rechtbank daarom een straf op te leggen, die gelijk was aan het voor arrest. Op 10 November zal de rechtbank in deze zaken uitspraak doen. min is het mogelijk een basishoeveelheid gelijk aan het gemiddelde zomerverbruik te contracteren en dan in de zomer de ei gen gasfabricage te onderbreken: dat geeft grote technische moeilijkheden, omdat de ovens welke niet op temperatuur worden gehouden gaan krimpen. Ten aanzien van het watergas moet wor den opgemerkt, dat daarvan niet meer dan 40 door het koolgas kan worden gemengd. Daarboven wordt het gas slech ter van kwaliteit en bovendien veel gifti ger. Zoals gezegd zal niet alleen de economi sche, maar ook de technische kant van de Haarlemse gasfabriek duchtig bekeken worden, waarbij mede rekening moet wor den gehouden met de reeds bestaande ge dachten over de concentratie van de gas- voorziening in het gehele land door uit buiting van de grote gasleveranciers als da mijnen, de Hoogovens, de aardgasmaat schappij, het „kraakgas" uit Vlaardingen en, eventueel, de gasbedrijven aan de an dere zijde van de huidige Oostelijke grens van Nederland. Regionaal is er trouwens al overleg tussen de gasproducenten van Noordholland. Het is nog een open vraag welke rol de Haarlemse gasfabriek in de toekomst toe bedeeld krijgt, die van regionaal aanvullend productiebedrijf of distributiebedrijf. Men moet wel bedenken, dat de fabriek als ge heel, ondanks voortdurende moderniserin gen, geen nieuw bedrijf is en dat zij boven dien aan de grens van haar capaciteit is gekomen. Bij toeneming van het verbruik moet men steeds meer een beroep op de Hoogovens gaan doen. Dit blijkt wel uit het feit, dat van de 47 millioen kubieke meter welke dit jaar omgezet worden er zestien millioen afkom stig zijn van de Hoogovens. Maar het vol gend jaar is een omzet geraamd van 51 millioen kubieke meter geraamd, waarbij het aandeel van de Hoogovens is gestegen tot 21 millioen kubieke meter. De bedrijfsresultaten van het Energie bedrijf - en in zekere mate ook die van het waterbedrijf, dat ook aan de grens van de rentabiliteit is gekomen, zodat ook in het watertarief eerlang veranderingen te verwachten zijn - zijn van uitzonderlijk belang voor het Haarlemse begrotings evenwicht. In de afgelopen jaren heeft het G.E.B. in bijzondere mate bijgedragen tot Haarlems financiële gezondheid. Zo lever de het in 1951 f 1.700.000 aan de gemeente lijke huishouding, in 1952 f2.371,000 in 1953 f2.078.000, terwijl de raming over 1954 iets beneden de twee millioen blijft. Over het lopende jaar zijn nog geen voldoende gegevens bekend. Maar juist nu de komende begroting met een aanzienlijk tekort - ruim twee millioen - zal sluiten, komen de vermin derde inkomsten uit het Energiebedrijf, dat immers zoveel sociale en culturele voor zieningen mogelijk maakt, bijzonder slecht van pas. Want de f 137.000 die men op gas hoopt over te houden is eigenlijk onvol doende om bijzondere tegenvallers op te vangen en op de electriciteitsafdeling zal men waarschijnlijk niet meer dan acht ton verdienen, hetgeen oveneens een betrek kelijk bescheiden winst kan worden ge noemd. Daarom krijgen in het komende jaar allerlei vraagstukken met betrekking tot investeringen, afschrijvingen en stortingen in het vernieuwingsfonds een meer dan academische betekenis. De eerste kinderboekenweek (van Don derdag 27 October tot en met Donderdag 3 November) is thans een feit. Waarmee dan weer een goede stap is gedaan om nog maals de aandacht te vestigen op het goede boek voor de jeugd; het boek dat bij de reeds bestaande boekenweken vrijwel niet aan bod gekomen is. In het kader van deze kinderboekenweek zijn in drie Haarlemse kinderbibliotheken op Donderdagavond lezingen gehouden over het onderwerp „Waarom een kinder boekenweek?" In de R.K. openbare leeszaal en biblio theek aan de Nieuwe Gracht voerde mejuf frouw H. M. C. Simons het woord. Mejuf frouw A. M. Eisen en mejuffrouw B. Berg- stra spraken respectievelijk in het gebouw van de eerste gemeentelijke jeugdbiblio theek aan de Schouwtjeslaan en in het „Huis te Zaanen", een filiaal van de stads bibliotheek waar tevens een jeugdbiblio theek gevestigd is. Mejuffrouw Eisen, hoofd van de jeugd bibliotheek aan de Schouwtjeslaan, begon haar lezing met iets te vertellen van de ge schiedenis van de kinderboekenweek. In 1915 reeds vestigde een Amerikaans jeugd leider, Mathiews, er de aandacht op dat het zowel met de kwantiteit als de kwali teit van de kinderboeken van die tijd be droevend gesteld was. Hij stelde zelf een lijst van goede jongensboeken samen en hij kreeg het van vele boekhandelaren in ver scheidene steden gedaan dat zij één week in November, voor het koopseizoen van Kerstmis, wilden wijden aan het bevorde ren van lezen door jongens. Mathiew mag dan ook wel de geestelijke vader van de kinderboekenweek genoemd worden. Een succes geworden Zijn actie is in de loop der jaren uitge groeid tot een succes. Men kwam in Ame rika zelfs tot het jaarlijks uitreiken van een médaille aan schrijvers als aansporing tot het schrijven van betere kinderboeken en in vele Amerikaanse steden worden thans jaarlijks jeugdboekenmarkten ge houden. Tot voor enige jaren werd er in Neder land op dit terrein weinig gedaan, vertelde mejuffrouw Eisen. Wel bestaat er een rei zende kinderboekententoonstelling „Boek en Jeugd", die aan opvoedkundige en cul turele instellingen in huur wordt afgestaan en die een collectie van 500 goede kinder boeken omvat. „Dat er in Amerika op dit gebied zoveel wordt gepresteerd, ligt waar schijnlijk voor een groot deel aan de be reidheid tot samenwerking tussen de boek handel en de openbare leeszalen", meende de spreekster die als toekomstideaal voor Nederland stelde een zo groot mogelijke samenwerking tussen boekhandel, uitgeve rij, onderwijs, jeugdbewegingen en andere instellingen. Op deze wijze leren veel men sen het belang van de kinderboekenweek begrijpen. Over de activiteiten welke tijdens de boe kenweek in Haarlem gehouden zullen wor den vertelde zij dat voor de jonge kinderen een verkleedwedstrijd wordt gehouden, waarbij de deelnemex-tjes boekenfiguren mogen uitbeelden, terwijl de ouderen kun nen meedoen aan een opstelwedstrijd waar bij zij uiteen moeten zetten welk boek uit de bibliotheek zij het mooist vinden en waarom. Over het kinderboek zelf hield mejuf frouw Eisen een interessante beschouwing waarbij zij uitging van het boek dat in de 18e en 19e eeuw als lectuur aan het kind werd gegeven en dat door zijn stichtelijk heid en geleerdheid misschien wel een nut tig maar zeker geen aangenaam geschenk was. Voorts noemde zij de klassieke jeugd boeken zoals Robinson Crusoe, Gullivers Reizen, Don Quichot die door alle tijden heen door de jeugd met veel genoegen ge lezen zijn. Mejuffrouw Eisen wees er op dat juist de eerste jaren en lang voordat het 'kind schoolrijp is, zo heel belangrijk zijn daar het kind dan via de „bakerrijm pjes" zoals „zagen zagen, wiele wiele wa gen. het eerste contact met de litteratuur krijgt. Zij pleitte voor een wekelijks vertel of voorlees-uurtje in het huisgezin, waarbij men aan de kinderen altijd dankbare toe- hoordertjes zal hebben. Voorts las mejuffrouw Eisen enkele kos telijke gedichtjes en verhaaltjes voor uit de kinderboeken van Han Hoekstra, Annie M. G. Schmidt en P. van Renssen. Tot slot liet zij de revue passeren van wat er op het gebied van kinderlitteratuur te zien is, van het prentenboek via het sprookje tot het jongensboek. Hierbij duidde zij erop dat ook het prentenboek aan bepaalde nor men en aesthetische waarden moet voldoen en dat hierin nog veel te verbeteren valt. Bovendien brak zij een lans voor de sprook jes, een gelijkgericht en geestig pleidooi van Annie Schmidt gebruikend om de op vatting te bestrijden dat sprookjes te wei nig werkelijkheidszin zouden bevatten en dus voor de opvoeding van het kind ver werpelijk zouden zijn Zij noemde tevens de twee grote eisen waaraan een kinder boek behoort te voldoen, namelijk waar achtigheid en menslievendheid en voorts een artistiek verantwoorde vorm. Deze zeer leerzame en boeiende voor dracht werd jammer genoeg, ondanks de vele uitnodigingen, slechts door negen personen bijgewoond, waarbij ook de direc teur van de stadsbibliotheek, de heer P. V. de Wit en twee assistenten van deze jeugdbibliotheek behoorden. In deze bibliotheek aan de Schouwtjes laan wordt tot en met Zaterdag een van goede kinderboeken tentoonstelling ge houden. ADVERTENTIE „HoeraEindelijkzeggen rokers van „Amerikanen" bij de eerste trek aan een DAKOTA. Eindelijk een échte „Amerikaan" voor gewone Nederlandse prijs! Deze milde, geurige, pittige sigaret is het laatste woord in „American blending" van uitgelezen tabak ken. De top-flavour" van Dakota ontspant, geeft rust en bezinning. Werkelijk: U voelt zich in de wolken met een Dakota I Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap heeft de to neelgroep „Puck" Woensdag in de Stads schouwburg een voorstelling van het nieuwe kinderstuk „Pierrot valt van de maan" door Ben Minoli gegeven. Hans Tiemeyer had de regie, Herman van Elteren ontwierp de décors en costuums (met smaak en fan tasie) en Theo Wiliemze zorgde voor wat incidentele muziek. Het is een vreemd geval. De volwassen toeschouwer kan met fle beste wil van de wereld geen enkele kwaliteit in dit on handige verzinseltje ontdekken en de wijze van opvoering onttrekt zich eveneens aan iedere critische beoordeling, maar het jonge volkje weet er zich blijkbaar best mee te vermaken. Het is misschien allemaal heel goed bedoelt als een poging tot excursies naar fantastische domeinen, maar men blijft tenslotte wel heel dicht bij huis. Vér- gelijk zo'n stuk nu eens met „Jacht op een ponnie" van Mies Bouhuys, dat ook in- boekvorm gaat verschijnen en waarvan buitenlandse vertoningen in voorbereiding zijn en dan vraagt men zich toch af van welke normen men bij de aanvaarding is uitgegaan. Het heeft weinig zin om de inhoud na te vertellen. Het gaat over een droefgeestig mannetje uit de maan, dat heel wat te ver duren heeft van de streken van de oneer lijke Harlekijn, evenals de bewoners van het poppendorp en van de kikkervijver, waar de diverse tafrelen zich afspelen. De titelheld is een zwijgende figuur, die zich alleen met behulp van gestyleerde gebaren uitdrukt. Dit lijkt mij geen gelukkige vondst, hoe sierlijk Emmy van Lier zich ook kweet van haar taak, want ten eerste moesten er toch allerlei verklaringen in de gesproken dialoog op volgenen ten tweede brengt men de jeugd aldus op de gedachte dat de pantomine een soort toneel voor doofstommen is. Van de medewerkenden waren Son ja Brill als de negerpop, Jules Croiset als de opschepper Brallebar, de schrijver als bur gemeester Bolleboos en Ton Verwey als de schelmse Harlekijn niet onaardig. Wat Noni Lichtveld als Dribbeltje en Herman van Elteren als de houten agent lieten horen en zien had met toneelspelen zelfs in de verte niets te maken. Laten zij liever décors en costuums ontwerpen. Dat doen zij heel goed. D. K. OM DE MENING van haar leden te peilen schreef de afdeling Haarlem van de R.K. Middenstandsbond een enquête uit, met de vragen: Wie zijn er vóór een koopavond; wie zijn er tegen? Wat zijn uw motieven vóór of tegen een koopavond? Als er een koopavond zou komen, aan welke avond en welke uren zoudt u dan voorkeur geven? In totaal zijn er 764 enquête-formulieren verzonden en hiervan kwamen 636 enquête-formulieren ingevuld terug. Van deze 636 uitgebrachte stem men verklaarden zich 113 vóór een koopavond 17 3/4%; 458 tegen een koop avond 72%; 65 stemden blanco 10 1/4%. ADVERTENTIE OOOOCOOOOOOOGCOOOCOOOC het SUCCES van de FIRATO thans weer uit voorraad te leveren bij alleenvertegenwoordiger voor Haarlem en omgeving: Kleine Houtstraat 25 - Telefoon 14828 Voor het inrichten van de kamer van de onlangs benoemde adjunct-directeur van de gemeentelijke geneeskundige- en ge zondheidsdienst te Haarlem is 2500 gulden nodig. Onder de met dit bedrag te verrich ten aanschaffingen zijn begrepen meubilair, vloerbedekking en gordijnen. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag ter .beschik king te stellen. De kgmer is trouwens, an ders dan de tekst van het voorstel aan de raad doet vermoeden, al ingericht. Bromfietser tegen vrachtauto. Woens dagavond omstreeks tien uur reed de zes- endertigjarige Haarlemmer C. M. van R. op de Meerweg te Heemstede en botste tegen een stilstaande vrachtauto. Hij hep wonden op aan het gezicht, een ribfractuur en in wendige kneuzingen. Na voorlopig verbon den te zijn is de gewonde naar het zieken huis Sint Joannes de Deo overgebracht. ADVERTENTIE Maak de biefstuk eens extra lekker. Doe er op het bord een scheutje van die heerlijke tafelsaus Livorno op. 96 cent per fles. Van de 113 vóór een koopavond waren er 58 uit het centrum der stad en 55 uit de buitenwijken; 458 tegen een koopavond waren er 98 uit het centrum der stad en 360 uit de buitenwijken; 65 blanco stem men waren er 20 uit het centrum der stad 45 uit de buitenwijken. De vraag over de avond, waarop de winkels open mochten zijn werd als volgt beantwoord: 52 waren voor de Vrijdag avond; 14 waren voor de Woensdagavond; 13 waren voor de Donderdagavond; 13 wa ren voor de Zaterdagavond; 3 waren voor de Dinsdagavond; 4 hadden geen voorkeur voor een bepaalde avond. Onder hen die geen voorkeur hadden was er één, die liefst elke dag één uur langer geopend zou zijn. Een ander zou het rouleersysteem willen, zoals dit bij de apothekers bestaat. Als antwoord op de vraag „welke uren" verklaarden zich: 8 voor een verkoop tot 's avonds 8 uur; 30 voor een verkoop tot 's avonds 9 uur; 18 voor een verkoop tot 's avonds 9.30 uur; 41 voor een verkoop tot 's avonds 10 uur; een en ander met in acht- name van de wet op arbeidstijden. Motieven van voorstanders Als motieven gaven de voorstanders op: Avondverkoop geeft méér omzet in totaal en dat komt per saldo de gehele midden stand ten goede. Het is de beste methode tegen het kopen in Amsterdam door de forensen. Geregeld krijgen wij nu aanvragen of wij genegen zijn ook na 6 uur nog te laten uitzoeken en kopen. Er blijkt dus be hoefte te zijn. Het geeft méér koopgelegenheid voor moeders met grote gezinnen. Alleen de Zaterdagmiddag is niet vol doende voor het totale publiek, dat in de week niet overdag kan kopen, omdat het werkt. Voor forensen en vreemdelingen lijkt het noodzakelijk. Forensen besteden hun Za terdagmiddag liefst voor andere bezighe den. Het stadsbeeld wordt er levendiger door als er méér mensen óp de straat zijn en het trekt dus meer kopers. Wij hebben een zaak om er in te ver kopen; dus moeten wij open zijn. Voor aankoop van duurzame artikelen is het noodzakelijk; deze worden bij voor keur door man en vrouw gezamenlijk ge kocht. Zoals de toestand nu is, kunnen wij de klanten op Zaterdagmiddagen niet goed bedienen; ze moeten te lang wachten en lopen weg. De winkelier is er voor zijn klanten en niet andersom. Liefst zag ik zes koopavonden; dat wil zeggen: dat de winkels elke dag b.v. één uurtje langer geopend zouden zijn. Tegenstanders Het geeft méér kosten, maar géén om- zetverhoging. Het is slechts een verschui ving van verkoop naar andere uren. De werktijd is lang genoeg van halfzes 's morgens tot zeven uur 's avonds. Het personeel wil er niet aan. Men kan een gulden slechts een keer be steden; dus geen omzetverhoging. Het publiek zal steeds meer gaan eisen, zodat we weer komen tot de toestand van vijf avonden tot 8 uur en Zaterdags tot 10 uur. Er is thans voldoende koopgelegenheid, ook voor het personeel. Het publiek is gewend aan 6-uursluiting en de uren nadien hebben wij hard nodig voor administratie, gezinsleven en organi- satiewerk. Voor buitenwijken is het schadelijk; de levensmiddelenbranche maakt ondanks 6- economische aangelegenheden. uursluiting toch werkweken van 70 a 80 uren. Voor de melkhandel, met dagelijks be zorgen, is het overbodig. Wie zijn kost niet kan verdienen vóór 6 uur, kan zijn zaak wel sluiten, want die redt het ook niet met een avondverkoop. Vacantie- en snipperdagen bieden vol doende gelegenheid tot aankoop van duur zame goederen door man en vrouw ge zamenlijk. Voor de sigarenhandel brengt avondver- koop geen oplossing; die is alleen te be reiken met automaten-verkoop. Gekleurde stoffen worden bij voorkeur bij daglicht gekocht. Bij de huidige toe stand blijkt zulks ten volle. Zodra kunst licht moet worden ontstoken, vermindert de verkoop zeer sterk. Voor vele branches speelt avondverkoop dus geen rol. Wij zien er geen algemeen belang in; zou dit echter overtuigend zijn aan te wijzen, dan zal men zeker niet buiten avondver koop kunnen. We moeten de Wok geen 50 jaar terug zetten. Het ontbreekt een winkelier nu reeds aan voldoende tijd om zich op de juiste wijze met zijn gezin te bemoeien. Het genre klanten dat wij bedienen heeft er geen behoefte aan. Een koopavond zou in onze zaak hoogstens „informatie avond" zijn voor het publiek dat buiten de sfeer van onze zaak valt. Onze artikelen (wijn en gedistilleerd) moeten in elk huis in een voldoende hoe veelheid aanwezig zijn. De aankoop daar van behoeft niet 's avonds na 6 uur te ge schieden. Bovendien verwachten wij bij een eventuele avondverkoop, moeilijkheden met bezorgen op dezelfde avond. Avondverkoop geeft zeker geen verhoog de winst; wèl veel meer arbeid, zonder dat de winkelier, die de arbeid moet verrichten voor een loonronde in aanmerking kan komen. ADVERTENTIE Voor al Uw brieven, stencils, rapporten, notulen, etc. Brieven: Cremerstraat 67, Haarlem. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld van Zaterdag 26 November tot en met Zaterdag 3 December verruiming van de St. Nicolaasverkooptijd voor alle winkels in de gehele gemeente te verlenen. De winkels mogen dan op werk dagen tot 's avonds 22 uur geopend zijn. Het verzoek daartoe is gedaan door het „Comité Centrumbelangen," vertegenwoor digend de handeldrijvende middenstand, alsmede de bedrijven aangesloten bij de Raad voor het Grootwinkelbedrijf (kring Haarlem) voorzover gelegen aan het Hout plein, Grote Houtstraat, Anegang, Zijl straat, Barteljorisstraat, Kruisstraat en Kruisweg. B. en W. hebben het advies gevraagd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, van de Personeelsorganisaties, van de Mid denstandscentrale, van de Centrale Ver eniging voor de Markt-, Straat- en Rivier- handel en van de Raadscommissie voor

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15