BOLERO ZE VEN DA GEN HAARLEM G. Faaij: „Ik lees nooit kranten. Geen tijd!" Van der Kop exposeert Plotseling ging Zwarte Piet met zijn armen slaan Van mensen en din gen onder de Da mia atj es Adieu George Robert VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN T Huis met de Kogel W. M. van Walen erelid afdeling Witte Kruis SHERRY DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 Mr. H. E. Phaff sprak over het Haarlemse Stadhuis Zes maanden geëist wegens meineed Herfsttentoonstelling Feestavond van de vereniging OONA Verdachte door rechtbank in vrijheid gesteld Meer subsidie voor zwemlessen aan Haarlemse invaliden Modem ingerichte kleuterschool Kerst collecte Velletje uit. jasje aan f Wijkhazaai Afscheid van mejuffrouw I. van Soelen Jaarvergadering P.v.d.A. in Oud-Schoten Tot 6 November exposeert Ad. van der Kop in „Het Huis met de Kogel" te Haar lem zijn Hollandse en Franse landschap pen. De Hollandse zijn grotendeels in Lim burg gemaakt, de Franse in de Alpen na bij de Middellandse Zee. Verwacht niet het blauw van die zee. Het blauw der luchten, dat ook het water kleurt, heeft Van der Kops voorkeur niet, al komen er wat plekken tussen de wol ken boven zijn zomerse landschappen voor. Van der Kop is een schilder van een iets ruiger weer, van bewogen luchten, die soms een groot deel van zijn doeken be slaan en aan uitgestrekte heuvelgebieden die bewogenheid meedelen door de lichtere zonneplekken, die zij open laten. Van der Kop is een echte stemmings schilder. Nabij Menton, de warmste plaats van de Franse Rivièra, zocht hij het hoger gelegen verlaten bergdorpje Ste Agnès op, waar de natuur ruwer is, de ochtenden en avonden koel zijn en de schaduwen langs de hellingen lang, waar de wolken aan de bergtoppen lijken te kleven, naar het Zui den toe een lichtend verschiet over de zee open latend. Plij geeft zo vaak de atmos feer in zijn landschappen, dat men soms even huivert, als voelde men de lichte kou de. Waarmee niet gezegd is, dat hij ze met een koud hart bekeek. Integendeel, hij voelt voor het soort weer dat door zijn schilderijen tot ons komt. Een paar sneeuwlandschappen hebben een even vochtige atmosfeer, die het mij persoon lijk net te moeilijk zou maken om de lichte melancholie te genieten, die Van der Kop wel zal voelen. Het palet van deze realist is beperkt. Soms zijn enige plekken op zijn doeken niet geheel uit de verf gekomen. De echt heid van dit bescheiden werk is zeker ook te constateren door hen, die het voorrecht genoten in dezelfde landschappen te ver wijlen. BOB BUYS In de Woensdagavond onder leiding van dokter J. J. Eckhardt gehouden vergade ring van de afdeling Haarlem van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" is meegedeeld, dat het bestuur een plan heeft gemaakt om over te gaan tot vernieuwing van de installatie van het badhuis aan de Schotersingel. Overleg wordt gepleegd met de gemeente over het beschikbaar stellen van een crediet, om de plannen uit te voeren. Door uitbreiding van het oostelijk deel van Haarlem zal het bestuur aandacht besteden aan het inrich ten van een magazijn van het Witte Kruis. Met het bouwen van een badhuis in Haarlem-Noord ten noorden van de Jan Gijzenvaart gaat het nog steeds niet vlot. De tekeningen zijn wel gereed, maar er is nog geen rijksgoedkeuring binnengekomen om tot de bouw over te gaan. De periodiek aftredende bestuursleden mejuffrouw dr. F. C. van Hasselt en dokter C. E. Lindenbergh werden opnieuw ge kozen. De heer W. M. van Walen, die een groot aantal jaren het penningmeester schap van de afdeling heeft vervuld, heeft de wens te kennen gegeven aan het einde van het jaar zijn functie neer te leggen. Als dank voor zijn arbeid benoemde de vergadering hem tot erelid. De heer J. Je- dema zal de functie van penningmeester overnemen. Tot tweede secretaris werd benoemd de heer J. Vermeulen. Voorts behandelde de vergadering de be schrijvingsbrief van de algemene vergade ring der vereniging, die binnenkort zal worden gehouden. Ook werden afgevaar digden aangewezen voor deze vergadering. In de Sociale Raad zal namens de af deling zitting nemen de heer H. J. Kolk man; zijn plaatsvervanger zal de heer W. M. van Walen zijn. ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO VERG AR A JEREZ DE LA FRONTERA SPA IN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM Voor leden en genodigden van de Sociëteit Teisterbayit In de Kroonzaal van restaurant Brink- mann heeft Woensdagavond de gemeente secretaris van Haarlem mr. H. E. Phaff voor leden en genodigden van de Socië teit Teisterbant een boeiende voordracht genouden over het Haarlemse oiacinuis. Hij illustreerde zijn lezing met tairijKe lichtbeelden van foto's en prenten van het Stadhuis in de loop der tijden. De inhoud van de lezing van de heer Phaff kwam overeen met die van de voor dracht, welke hij in Decemoer tyoi voor het gemeentepersoneel heeft gehouden en waarvan in Haarlems Dagblad uitvoerig verslag is gegeven. Wel deeelde de heer Phaff iets meer mee over de restauratieplannen. De ge meenteraad heeft in Augustus van dit jaar een bedrag van 35.000 gulden gevoteerd voor een algemeen restauratieplan. Bij die gelegenheid werd ook de neer Koyaaras benoemd tot architect voor de restauratie. De heer Royaards bevond zich gisteren onder de aanwezigen en nam met Dijzon- dere belangstelling ook kennis van de lichtbeelden, die belangrijke aanwijzingen zijn voor het beleid, dat bij de restauratie gevoerd zal worden. De heer Phaff oogstte met zijn voor dracht groot succes. Het aantal aanwezigen was ondanks het slechte weer zeer groot. Voor de Haarlemse rechtbank stond Don derdag een 53-jarige taxichauffeur terecht, die er van verdacht werd tijdens de zitting van de rechtbank in Haarlem op 4 Juli van dit jaar meineed gepleegd te hebben. De chauffeur zou namelijk tijdens deze zitting verklaard hebben, dat een klant van hem, die toen tijdens de zitting als verdach te terecht stond, in geen geval dronken was, hoewel hij enkele maanden voor de behan deling van die zaak aan de politie had medegedeeld, dat diezelfde verdachte „goed blauw" was. De chauffeur werd daarom voor de rech- ter-commissaris gebracht, waar hij het ple gen van de meineed volledig toegaf. Don derdag wsit hij zich voor de rechtbank echter weer niets te herinneren. De hoofdagent van politie, die de eerste verklaring van de taxichauffeur had opge nomen deelde echter desgevraagd mede, dat de verdachte wel degelijk in het begin had gezegd, dat zijn klant „goed blauw" was en daarop baseerde de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman zijn eis van een half jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. H. J. de Leeuw, vroeg in een uitvoerig pleidooi vrijspraak en indien de rechtbank hiertoe niet zou overgaan een rapport van de geestesge steldheid -van de verdachte. De rechtbank zal op 10 November des morgens om half tien uitspraak doen. ADVERTENTIE Voor de vijfde maal sinds de oprichting houdt de Haarlemse afdeling van de R.K. Zwerversbeweging een tentoonstelling op natuurhistorisch gebied, in het biologie- lokaal van de R.K. Muloschool St. Jeroen, Overtonstraat 42 te Haarlem-Noord en wel op Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag. De tentoonstelling geeft een beeld van het geen er zoal gevonden wordt op het strand, m Possen, duinen enz. Vrijwel alles is door de leden verzameld. Het Haarlemse accordeonensemble „Ac- cordia" zal Zaterdagavond 29 October in hotel „Flora" te Hillegom een feestelijk muzikaal programma uitvoeren voor de leden van de vereniging OONA. „Deze man is te dom, dat hij begreep waar het allemaal om ging", aldus mr. J. Jansonius in zijn pleidooi ten gunste van de Haarlemse losarbeider J. V., die terecht stond onder verdenking van het plegen van meineed. V. zou namelijk tijdens een politierech terzitting in Juni van dit jaar een ver keerde verklaring in het voordeel van een vijand van hem, D., afgelegd hebben toen deze terecht stond, verdacht van ontvreem ding van flessen van het vliegveld Schip hol. „Ik was bang voor D." verklaarde V. Donderdag, „hoewel ik weer van een an der geld zou krijgen om een ongunstige verklaring af te leggen". De rechtbank begreep er kennelijk wei nig van en ook de officier van Justitie haalde even licht de schouders op. „Ik wil rekening houden met de geestelijke toe stand 'van de verdachte", sprak hij, „en ik eis vier maanden gevangenisstraf." Mr. Jansonius wees er in zijn pleidooi voorts nog op, dat er zijns inziens sprake was van uitlokking van meineed en vroeg de onmiddellijke invrijheidstelling, waar mee de rechtbank, na kort beraad, accoord ging. De uitspraak zal plaats hebben op 10 November. In December van het vorige jaar heeft de Haarlemse raad aan de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond een subsidie toegekend tot een bedrag van 2.695,ten behoeve van de door haar te organiseren „medische zwemcursus." De belangstelling voor deze cursus is ge stadig gegroeid. Het is daarom nodig ge bleken om een tweede wekelijkse lesuur in te stellen. Daartoe heeft het bestuur de be schikking gekregen over het Stoop's Bad te Overveen. Om de uitbreiding van de zwem cursus ook financieel mogelijk te maken is een aanvullende subsidie voor dit jaar noodzakelijk. De directeur van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst heeft ge adviseerd de gevraagde steun te verlenen en wel op dezelfde wijze als dit voor de lessen in het Sportfondsenbad is geschied. Een aanvullende subsidie voor 1955 op deze basis komt neer op een bedrag van ten hoogste 730.te weten 300.voor de huur van de badinrichting, 180.voor het honorarium van de leerkrachten, 100 voor de aanschaffing en het onderhoud van beschermende kleding en 150.voor de aanschaffing en het onderhoud van oefen materiaal. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, is verhinderd Vrijdagmiddag 28 October spreekuur te houden. EEN HELE MIDDAG hebben wij netjes met cle schoenen uit in een étalage gezeten; niet te kijk gezeten maar zitten kijken. Etaleurs en décorateurs verrichtten met indrukwekkende vaardigheid een aantal onnaspeurlijke bezigheden, die onbegrijpelijkerwijs een sprookjesland deden ontstaan: het land van Sinterklaas. Vanaf Juli hebben de ontwerpers al aan de voorbereidingen gewerkt en nu de Heilige man in Spanje zijn koffers aan het pakken is worden de étalages tot een feeëriek welkom omgetoverd: het resultaat van vijf maanden voorbereiding. Een étalage is geen woonkamer. Toen we er een tijd in hadden gezeten wilden we wel wèg, de ruimte in. Op het Ver- wuift zijn we toen een praatje gaan maken met een man die bijna steeds in een étalage woont, de heer G. Faaij, een foede bekende van duizenden Haarlemmers. Hij heeft de krantenkiosk op de vluchtheuvel op het Verwulft. Een klein ok om in te leven, één étalage, waar tijdschriften hun verkoper nauwelijks ruimte laten. Hoe nou je dat uit? Onder de vloer vandaan, door een plotseling geopend luik, komt een mannenhoofd naar boven, kijkt de étalage rond en als het weer weg is komt er plotseling leven in de Zwarte Piet, die tot dan toe als een pop die zichzelf respecteert stil heeft gestaan. Hij gaat met zijn arm zwaaien, hij trekt een gordijn open, tilt een zak op en is niet meer te stuiten, ,,'t Is goed," brult iemand naar beneden en Zwarte Piet wordt weer levenloos. Het is een bijna magische wereld, waar het paleis van Sin terklaas in komt te staan. Met een minimum aan materiaal wordt er door razendvlugge handen een décor geschapen, dat hechtdoortimmerd en duurzaam schijnt. Maar een étalage heeft niet meer te verduren dan de blikken van de mensen. „Het hele bedrijf is nu in rep en roer," zegt de chef étaleur, „en onderwijl moeten de gebruikelijke verkoop reclame en decoratie doorgaan". Het maken van een pakkende étalage is een kunst-op-zich. Wat allemaal zo mooi en pakkend schijnt heeft uiteindelijk één doel: de verkoop der artikelen. Het vak heeft een grondige psychologie. „Een overhemd kennen de mensen wel, je moet het er alleen zo inleggen, dat ze het zien alsof het voor de eerste maal is." Zo is het ook met Sinterklaas: het gaat niet om de Heilige Man, het gaat om zijn schatkamer: de artikelen van het bedrijf! In grote steden maken de grote bedrijven étalages met uit sluitend artistieke pretentie. Dat is de indirecte reclame: het publiek wordt niet geboeid door de artikelen maar door het bedrijf, dat zulke mooie étalages maakt. In de kleinere steden, zoals Haarlem, maakt men alleen voor het eigen publiek reclame. Dat weet wel wat het aan het bedrijf heeft, dus maakt het bedrijf étalages om de verkoop van de geëtaleerde artikelen te stimuleren. Dit is de directe reclame. Elk bedrijf went zijn publiek aan een eigen manier van étaleren, schept op die wijze zelfs de behoefte aan een bepaald soort étalages. Het duurt jaren voor een étaleur de smaak van het publiek zo goed kent, dat zijn étalages maximaal renderend zijn. Elk publiek van elke stad heeft zijn eigen sfeer en „voor je dat in je vingers hebt, gaan er jaren voorbij". Daarom kan een uiterst knap étaleur toch ongeschikt zijn in een bepaalde stad. De étalage-met-beweging is tegenwoordig erg gewild. In een van Haarlems grootste bedrijven zal binnenkort een stoet te zien zijn, die beweegt over een baan van 30 meter lengte, dus 60 meter heen-en-terug. Die stoet zal bestaan uit een tambour- maïtre, een muziekcorps van acht poppen, een commissie van ontvangst, stappende paarden die een rijtuig trekken en daarin Sinterklaas. Tenslotte zijn er ook nog twee Zwarte Pieten in de stoet. Alles beweegt, marcheert, slaat enzovoorts. Elk kopje is geboetseerd, daarna tot een vorm gegoten. Het is een werk van maanden. En dat allemaal voor een étalage, die er vier weken zal zijn. De grootste liejhebberij van de heer G. Faaij, die men bij na altijd kan aantreffen in zijn kiosk op de vluchtheuvel van het yerwulft, is wandelen. Hoe het dan in zo'n hokje is? „Moet je kijken", zegt hij en gaat breeduit zitten, „nooit ben ik dik geweest maar in dit hok ben ik 't aan het wor den". Hij is nu 46 jaar en het hoogtepunt van zijn leven is ongetwijfeld zijn voetreis naar Rome. Wie enkele uren de tijd heeft moet herp. eens daar naar vragen. Onuitputtelijk kan Faaij er over vertellen. Hij heeft de reis nog in zijn benen. Hij zet de radio af - de kiosk heeft electriciteitsaansluiting en zelfs een telefoon - haalt een boek tevoorschijn en ver telt van zijn leven. In 1934 werd hij als kan toorbediende werkloos. „Toen ben ik maar naar Rome gelo pen". Hij wandelde via Lour- des in Zuid-West-Frankrijk, Napels en Capri naar Rome. Overal liet hij zijn boek stem pelen; door douane, postkan toren, burgemeesters, hoge geestelijken, politie, kerken enzovoorts en dat boek is steeds in de kiosk. Het was hem een reuze hulp bij het verkrijgen van onderdak. Toen hij in Nederland terug kwam, is hij nog even kantoorbedien de geweest, maar toen wonnen zijn benen het van zijn hoofd: hij ging de straat op als kran tenbezorger. Na de oorlog, tot 1946, ging hij weer met dat vak door. Hij kreeg zelfs de vitrine in de hal van het ge bouw van 'e toenmalige „Pa triot". In 1947 ging „De Pa triot" failliet, en na weer en kele jaren kranten verkocht te hebben „Ik kon blèren van hier tot het Houtplein, na de oorlog had je nog geen auto's" mocht hij de kiosk bouwen op de vluchtheuvel van net Verwulft. In 1948 zat hij daar. Tussen zijn duizenden tijd schriften zit hij nu dagelijks in zijn smalle hokje. Hij heeft meer buitenlandse dan binnen landse bladen. „Van die bui tenlanders moet ik het heb ben", zegt hij, „ik heb zelfs een vaste klant voor dit Rus sische blad". Op een drukke Zaterdag in het toeristensei zoen komen er wel tweedui zend klanten. „Ik ben de enige in de stad die geen tijd heeft om kranten te lezen". Maar hij heeft wel tijd om te dammen. Hij speelt in VKD eerste klasse, bord vier. En dan houdt hij nog tijd over. want in zijn knoopsgat zit het gouden kruis van de Vierdaag se: hij heeft tien maal „de 55 kilometer" gelopen. Hij zou best tijd hebben om kranten te lezen. Wij vermoeden dat hij niet van kranten houdt. donderdag 3 en Vrijdag 4 November a.s. is er in enige lokalen van de Kennemer Streekschool voor Kleuter- onderwijzeressen aan de Raaks een expositie van materialen en artikelen ten dienste van het moderne kleuteronderricht. Deze tentoonstelling geeft een inzicht in de veelheid van mo gelijkheden, welke de heden daagse kleuteronderwijzeres ten dienste staan. Zo zijn er geëxposeerd een klimrek en ander „buitenmate riaal", welke ten doel hebben naast de lichamelijke ontwik keling de jonge mens het eerste zelfvertrouwen te bezorgen. Bovendien is er een collectie van de nieuwste telmethoden bijeengebracht, terwijl het mo derne constructiemateriaal, de kleuterhuishouding, de pop- penhoek en het „Wereldspeel materiaal" niet zijn vergeten. Ook op het gebied van de hygiënische en doelmatige meubilering van de heden daagse kleuterschool is er het een en ander te zien, zodat een bezoek aan deze tentoon- stetiling de moeite werkelijk zal lonen. De entrée is vrij en staat voor onderwijskrachten open op beide avonden van 8 uur af. Voor belangstellenden bui ten de onderwijswereld (ouders) is de expositie vrij toegankelijk op de Donder dag, en wel van 3 tot 7 uur. Binnenkort zal er weer een collecte worden gehouden voor de ouden van dagen, de kin deren van het kinderhuis Ho sanna en bewoners van loge menten. De opbrengst is be stemd om deze mensen een Kerstfeest te geven. Deze jaarlijks weerkerende Kerst- collecte is voldoende bekend, evenals haar resultaten, om nog een aanbeveling nodig te hebben. werk ter beschikking van de bazaar gesteld. De opening op l November geschiedt 's avonds om zeven uur door ds. Snij ders. Ook. Donderdag 3 No vember is de bazaar geopend. Op Woensdag 2 November wordt in de Wijkkapel Leidse- straat 20 weer de jaarlijkss wijkbazaar gehouden ten bate van de arbeid onder ouderen en jongeren. Vele particulie ren, fabrikanten en winkeliers hebben weer gezorgd voor een grote colletie handwerken, luxe-voorwerken, levensmid delen enzovoorts. Enkele da mesclubjes hebben het resul taat van haar gezamenlijk Op Donderdag 3 November, 's avonds om acht uur, zal wet houder D. J. A. Geluk in de Vleeshal een nertstentoonstel- ling openen, die daar tot en met 6 November zal worden gehouden door de afdeling Noord- en Zuid-Holland van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Zilvervossen en andere Pelsdieren. De nerts, een marterachtig roofdier met een gemiddelde lengte van vijf tig centimeter, zal daar in on geveer honderd exemplaren vertegenwoordigd zijn. De nerts wordt voornamelijk gefokt om zijn waardevolle pels. De nertsvellen, die in kleur variëren van zuiver wit, licht- en donker-grijs en bruin tot zwart, worden verwerkt tot mantels, stola's, korte jasjes en capes. In één jas gaan onge veer tachtig pelsen. De produc tie van dit jaar wordt geschat op 25.000 vellen. Een deel hier van blijft in eigen land, maar een groot gedeelte wordt uit- Woensdagmiddag heeft George Robert zijn laatste concert gegeven in de reeks, die hij nu wegens het be reiken van de pensioen gerechtigde leeftijd moet besluiten. Het was drukker dan gewoonlijk in de con certzaal. De stadsorganist heeft in de lange jaren dat hij in de Grote Kerk en het Concert gebouw zijn prachtige be roep uitoefende, zich een vaste kring van trouwe be zoekers verworven. Hij was geen handhaver van een met liefde door de tijden heen gered instituut dat als een factotum in de hallen der stedelijke traditie staat opgebaard, nee hij was er de vernieuwer van. Daarom ook is de kring van vaste bezoekers het monument van zijn functie; niet de drommen buitenlanders die in het touristenseizoen in de Grote Kerk naar Roberts concerten luisterden. Voor velen van hen zal het gra tis-orgelconcert niet meer zijn geweest dan een char mant behouden traditie van een charmante oude stad. In de concertzaal waren ondanks de regen de trouwe bezoekers bijeen gekomen en ook velen, die juist het laatste concert van Robert wilden bijwonen. Robert speelde een deels blij, deels weemoedig pro gramma; eigenlijk groten deels weemoedig. Het is een ontroerend gebeuren, als een kunstenaar van zijn publiek afscheid neemt met muziek, waardoor hij het gewonnen heeft. Die ont roering was in de zaal merkbaar. Men was onder de indruk van de gedachte, dat onzichtbaar achter de lessenaar van het orgel, een kunstenaar zich gaf om niet meer terug te keren. Robert moet dat gevoeld hebben. Hij heeft in de lange jaren waarin hij het orgel be speelde die feilloze intuïtie gekregen waardoor een ar tist zijn piLbliek kan kennen zondef het te zien. Het zal hem veel goed gedaan hebben te weten dat men in de zaal ontroerd was. Die herkenning van achter het orgel, die per soonlijke ervaring, zal hem misschien langer in her innering blijven dan de grote feestelijkheid, waar mee op 15 December tijdens een f eestconcert afscheid van hem genomen wordt. Het kleine détail van de ontroering in de zaal vormt een afscheid dat misschien diepere sporen achterlaat. Adieu, George Robert. gevoerd, voornamelijk naar Engeland en Denemarken. Hoewel dames altijd gretig haar handen plegen uit te ste ken naar de levenloze velletjes, zullen zij er goed aan doen, de levende dieren niet te dicht te naderen. Want hij of zij, die een vinger tussen de tralies van een der kooitjes zou ste ken, zou wel eens een levens lange herinnering aan deze tentoonstelling kunnen behou den. Op de eerste drie avonden zullen de bezoekers op een in teressant schouwspel worden vergast, dat voor de tentoon gestelde dieren evenwel min der aantrekkelijk zal zijn. On der auspiciën van de firma Weill in de Barteljorisstraat zullen' namelijk drie manne quins uit Amsterdam tonen, wat er zoal terecht kan komen van de velletjes, waarin de honderd diertjes ongetwijfeld geïnteresseerd zullen zitten kijken. Misschien doet een van hun wel een bestelling; voor zijn vrouwtje. ADVERTENTIE Op Prof. Gunningschool Oud-leerlingen, ouders van leerlingen en leerkrachten van de Prof. Dr. Gunning- school aan de Hoofmanstraat in Haarlem, hebben Woensdagavond in het schoolge bouw afscheid genomen van mejuffrouw I. van Soelen, die de leiding heeft gehad van de observatieklas in de Bakkerstraat en die per 1 November het Haarlemse onderwijs zal gaan verlaten om als hoofd haar krach ten te gaan wijden aan een school in Rot terdam. De gemeentelijke inspecteur voor het lager onderwijs in Haarlem, de heer E. J. Lodewijks, bracht de dank over van het gemeentebestuur voor haar „pioniersar beid": het les geven aan kinderen met be paalde leer- en gedragsmoeilijkheden. Hij prees in mejuffrouw Van Soelen haar cri- tisch oordeel en haar nuchterheid. Nadat de scheidende leerkracht namens de oudercommissie een boekenbon was aangeboden, sprak namens de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzers vereniging de heer Ph. J. Deijs, die het jammer vond, dat mejuffrouw Van Soelen vóór haar vertrek uit Haarlem het uit groeien van haar klas tot een school niet heeft mogen beleven. Namens de afdeling Haarlem van de ver eniging O. en A. sprak de heer J. M. God- di.in, die haar in het bijzonder dankte voor wat zij voor deze afdeling heeft gedaan. Nadat mejuffrouw Van Soelen van de ouders verscheidene geschenken had ont vangen, sprak het hoofd van de school, de heer H. G. van der Sleen, een woord van afscheid. Hij wees onder meer op het feit, dat het werk van mejuffrouw Van Soelen niet alleen veel geduld, maar bovenal een goed hart vereist. Hij was van mening dat haar. soms zo streng lijkende aanpak van de kinderen, zeer zeker in hun voordee^is geweest. Namens de staf bood de heer *n der Sleen een schrijfmap aan. De stafleden riepen haar gezamenlijk een origineel vaarwel toe met een in dichtvorm gegoten toespraak. Tenslotte dankte me juffrouw Van Soelen voor de „mooie woor den en wensen", die zij niet zag als een werkelijkheid, maar als een ideaal, waar naar zij zal moeten streven. Zij wees er op, dat volgens haar mening werkelijk verant woord werken alleen mogelijk is in team verband. Een dergelijk teamverband zeide zij op de Gunningschool in bijzondere mate gevonden te hebben. Op deze avond, waarin een muzikaal in termezzo werd verzorgd door drie dames met blok- en bamboefluiten, deelde de heer Van der Sleen mee, dat het werk van me juffrouw Van Soelen zal worden voort gezet door mevrouw F. M. G. Ferwerda- Van Nop. De op Woensdagavond In het geheel ge restaureerde clubgebouw van de speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" in Oud- Schoten gehouden jaarvergadering van de Partij van de Arbeid, aid. Haarlem VII, heeft zich gekenmerkt door interessante discussies. Na het openingswoord van de voorzitter de heer H. Minholts, waarin hij in het bij zonder de voorzitter van het Federatie bestuur, de heer W. F. Happé welkom heette, werden de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester onder dankzegging aan de samenstellers zonder wijziging goedgekeurd. Blijkens het jaar verslag van de secretaris was er een aan merkelijke stijging van het ledental. Hierna bracht de heer H. J. Poelstra verslag uit over het onderwi.iscongres. Zijn heldere nabeschouwing over de diverse punten van het door het congres opgestelde onderwijsprogram vond een aandachtig gehoor. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werd het voltallige aftredende afde lingsbestuur. op de secretaris de heer P. Veer na. die zich niet herkiesbaar had ge steld. bij acclamatie herkozen. Als nieuwe secretaris werd gekozen de heer W. K. Eg- gens. Voorts werd als bestuurslid gekozen de heer W. Koning. De voorzitter dankte de heer Veer voor de vele en voortreffelijke diensten door hem in de afgelopen tien jaren, aan partij en afdeling, bewezen. Hij bood de heer Veer namens het afdelingsbestuur en de leden een boekwerk aan. Ook mevrouw Veer werd met een bouquet bloemen in de hulde betrokken. De voorzitter van het Federatiebestuur, de heer W. F. Happé, sprak hierna even eens waarderende woorden tot de schei dende secretaris. Spreker was -van oordeel, dat de gunstige resultaten in deze afdeling in belangrijke mate het gevolg zijn van de kunde en de werkzaamheid van de heer Veer. Het afdelingsbestuur is thans als volgt samengesteld: Voorzitter: de heer H. Min holts; secretaris: de heer W. K. Eggens; penningmeester: de heer Th. Venings; tweede secretaris: de heer W. Regenboog; tweede penningmeesteresse: mevrouw O. PiekeScholte: voorts de heren C. van Reijendam, H. Berkhof, R. v. d. Scheur en W. Koning, leden. Bij de bespreking van de candidaatstel- ling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer voor 1956 werden door de vergadering als candidaat opgegeven: de heren W. Mensink en J. -T. Voogd, beiden te Haarlem, en de heer Henrik Mulder te Amstelveen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 17