Holland-Amerika-Lijn laat een nieuw vlaggeschip bouwen 'WMÉ r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER fflÊÊÊ Groen Co Wereldnieuws De „Rotterdam" zal ongeveer honderd millioen gulden kosten De radio geeft Zaterdag Mmmdkfmi/cukiy! OVERALLS W Sir Bernard Docker is de belastingen beu Bello's rails liggen er nog idmêe Sinds 15 Augustus werd het leven iets goedkoper Garantieprijs voor melk Het rijk geeft geen sub sidie voor schoolmelk KOU-, V/ICKS ocli ió Uet zo J 2 Methylalcohol zou op bruiloft worden gebruikt l'Wf. 17.50 Hawker-Hunter wordt weer zonder beperking gevlogen Bergens Tramcomité laat de hoop niet varen SIEMENS RADIO door ruimte - acoustiek Kort nieuws Brandstoffenwerkers krijgen 3 per week meer Amerikaan wilde in Rabat de aandacht trekken w VapoRub V HOUT IN WATER VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 De grote beslissing: voor de Holland-Amerika LUn is gevallen: een nieuw vlaggeschip Is besteld. Het zal de naam „Rotterdam" krijgen. De bouwprijs zal ongeveer honderd millioen gulden bedragen en daar het de redertf slechts mogelUk Is vijftig millioen gulden uit eigen middelen ter beschikking te stellen heeft een daartoe ingestelde interdepartementale commissie op grond van wettelijke regelingen voor herstel van oorlogsschade een financieringsplan ontworpen, dat de regering heeft goedgekeurd. De bouw van de „Rotterdam" is opgedragen aan de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. Het nieuwe schip zal het in de oorlogsdagen van 1940 te Rotterdam ver loren gegane s.s. „Statendam" vervangen. Het zal in tonnenmaat en afmetingen onge veer gelijk worden aan de „Nieuw Amsterdam", dus ongeveer 37.000 b.r.t. De snelheid van de „Rotterdam" zal ge middeld 22 mijl per uur zijn. Het schip zal plaats bieden aan ongeveer 1300 pas sagiers in twee klassen, de eerste- en de toeristenklasse. Het aantal passagiers in beide klassen zal naar gelang van de behoefte variabel kunnen zijn. Het leggen van de kiel zal in 1956 geschieden. De bouw zal ongeveer vier jaar vergen. In tegenstelling met de oorspronkelijke plannen zal de voortstuwingsmachine, een turbine-installatie te leveren door de „De Schelde" te Vlissingen, niet achter in het schip komen, doch toch wel iets verder naar achteren dan bij de „Nieuw Amster dam". De vorm van het schip zal nog moeten worden vastgesteld aan de hand van proeven. Over de financiering van het nieuwe schip is medegedeeld dat door de Holland- Amerika Lijn voor het bouwen en exploi teren van het schip opgericht is de N.V. Mailschip Rotterdam, waarvan het gehele aandelenkapitaal, f 100,000,in het bezit der H.A.L. is. Deze N.V. ontvangt van de maatschappij tot Financiering van het Na tionaal Herstel (Herstelbank) een crediet van f 20.000.000,overeenkomstig de mo gelijkheden welke door de wet op de Ma teriële Oorlogsschade worden verschaft en waarop de H.A.L. door het verlies van de „Statendam" aanspraak heeft gemaakt. De aan dit crediet verbonden faciliteit schept de mogelijkheid, dat rentebetaling en af lossing worden opgeschort indien de ex ploitatie-uitkomsten daartoe aanleiding ge ven. De Staat verleent op grond van deze wet een garantie aan de Herstelbank. De bijdrage van de H.A.L. zelf is f 50.000.000,Daar na de inbrenging van ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Gevarieerde muziek. 15.15 Kroniek voor lettteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Lichte muziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd pro gramma. 22.35 Wij luiden de Zondag in. Daarna: Avondgebed en liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Dansmuziek. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Accor deon-orkest en solist. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.20 Top- songs van October. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Metropole orkest. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Omroeporkest en solist. 16.35 De Verenigde Naties en het koloniale vraagstuk, causerie. 16.50 Platen. 17.15 Journaal. 17.45 Orgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Israël als land van de Bijbel, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense mu ziek. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE fA.V.R.O.) 20.15 Televizier. 20.30 Internationale Uit vinderstentoonstelling. 21.0022.15 Geva rieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Weens concert. 15.45 Accor- deonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon- muziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorconcert. 17.20 Ad te Levavi. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Koorcon cert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret, 21.00 Omroep orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Ge varieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.1518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Op de planken. (Op 224 en 49 m.). ADVERTENTIE BA'RTELIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Veulen Lederen Jassen ƒ175. deze vijftig millioen gulden en het oorlogs- schade-crediet nog een gedeelte der bouw kosten ongedekt bleef is door de Herstel bank voor dit bedrag een aanvullend cre diet van f 30.000.000,verstrekt. In een fabriek te Deventer is ontdekt, dat een zeer grote hoeveelheid methylalcohol, bestemd voor industriële doeleinden, was verdwenen. De recherche van de gemeente politie wist een arbeider op te sporen, die de gevaarlijke vloeistof, die, gedronken, onder meer blindheid veroorzaakt, al had verkocht aan iemand, die het vocht had bestemd voor de gasten van een grote bruiloft, die hij zou geven. De koper zal wegens heling worden vervolgd. ADVERTENTIE JUMBO f 3x grotere |fev slijt- IJL weerstand vanaf LONDEN (United Press) Een van de rijkste mannen van Engeland dreigt al zijn bezittingen te verkopen en met zijn luxueu ze jacht de vlucht te nemen voor de steeds stijgende belastingen. Sir Bernard Docker, hoofd van een in dustrieel rijk dat een waarde van zeshon derd millioen gulden heeft, heeft zijn drei gement geuit in een interview met de Lon- dense Daily Mail. „Ik ben de belastinghef fing, zoals die nu is, beu", zei hij. „Mijn bestaan wordt weg belast". Sir Bernard, die in 1939 „Knight of the British Empire" werd, heeft een hoge po sitie bij negentien ondernemingen. Lady Norah Docker, die Brits knikkerkampioene is, rijdt in een met goud opgelegde en met zebrahuid beklede Daimler van 150.000 gulden. Sir Bernard is van plan een campagne te beginnen om de inkomstenbelasting met één percent verlaagd te krijgen. Hij is be reid voor de financiering van die campagne 50.000 gulden op tafel te leggen. Hij had al eerder overwogen uitverkoop te houden en naar het buitenland te gaan, maar de liefde voor zijn land had hem weerhouden. Liever zou hij deelnemen aan de poging het weer stevig op de been te brengen. LONDEN (ANP) Het Britse ministe rie van Luchtvaart heeft medegedeeld dat het vliegen met Hawker Hunter straalja gers onderhevig is geweest aan beper kingen na een ongeval in Juni tengevolge van een beoordelingsfout van de piloot, die het toestel een bijzonder scherpe bocht liet beschrijven en daarbij een te heftige be dieningsmanoeuvre uitvoerde. Dit veroor zaakte een overmatige spanning op het vliegtuig, waardoor het licht werd bescha digd. Bij wijze van veiligheidsmaatregel is toen, hangende een onderzoek, het vliegen met de Hunters aan bepaalde beperkingen onderworpen. Deze beperkingen zijn vorige maand opgeheven. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES BLOEMENDAAL - TEL. 22143 Sinds 1934 ADVERTENTIE Bergens Tramcomité, dat in Augustus wegens de tegenwerking van B. en W. het hoofd in de schoot legde en mededeelde, dat het zijn actie zou staken, heeft weer hoop gekregen dat er in de toekomst wel licht toch nog een railverbinding naar Bergen aan Zee zal komen. In de laatste twee raadsvergaderingen legden de P.v.d.A. en V.V.D.-fracties eensgezind de tegen standers van „Bello" het vuur na aan de schenen. Die tegenstanders vormen welis waar een kleine meerderheid (zij zien als oplossing een brede verkeersweg dwars door het dorp over de oude trambaan), maar de minderheid in de raad die een railverbinding wenst, meent zich gesteund te zien door verreweg het grootste deel der inwoners van Bergen en heeft dan ook adressen aan Gedeputeerde Staten en aan de Commissaris der Koningin gestuurd met het verzoek om interventie. Ook de Vereniging van Horeca-bedrijvcn in Bergen heeft op Gedeputeerde Staten een dringend beroep gedaan de plannen tot een verkeersweg tegen te gaan. Gezien de tegenstand tegen de plannen voor een ver keersweg, die met name in burgemeester Huygens zo'n vurige voorstander hebben, heeft het Tramcomité zich thans met een brief tot de raad gericht. Het verklaart daarin, dat het als de raad alsnog prijs zou stellen op nadere uitvoering van de plannen voor een nieuwe railverbinding bereid is terstond de uitwerking van deze plannen te hervatten en in overleg met alle betrokken instanties een gemotiveerd rap port in te dienen. Verwacht mag worden dat het adres in de hedenavond te houden raadsvergadering een punt van bespreking zal uitmaken. In Augustus deelde burgemeester dr. W. Huygens mee, dat de railverbinding defini tief van de baan was en dat daags na de laatste rit van „Bello" (op 31 Augustus) de spoorwegen terstond zouden beginnen met het opbreken van de rails. Daarin heeft hij echter geen gelijk gekregen. Bello's rails liggen er nog. In Bergen is men van me ning, dat de directie der spoorwegen geen haast laat maken met dit opbreken, wegens de pogingen van vele Bergenaren die rails nog te gebruiken voor een nieuwe, moderne verbinding met Bergen aan Zee. ADVERTENTIE Het Centraal Bureau vcor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het levensonder houd samengesteld per 15 September 1955 op basas 1951 100. Het totaal-indexcijfer daalde ten opzichte van 15 Augustus 1955 van 106 naar 105, waarvan de oorzaken zo wel bij de voeding, als bij de niet-voeding gelegen zijn. Het indexcijfer voor ce voeding liep met 1 punt terug. Binnen deze groep daalden de prijzen voor aardappelen, en, in geringe mate, voor groenten. De indexcijfers voor de groepen suiker, koloniale waren, dran ken en oliën en vetten daalden beide met 3 punten onder invloed van prijsverlagin gen van suiker, chocoladerepen en van margarine. De indexcijfers voor fruit en eieren ondergingen een stijging. Bij de niet-voedingsmiddelen liep het in dexcijfer voor de groep „woning" op ten gevolge van de huurverhoging per 1 Sep tember en van een prijsverhoging van vaste brandstoffen (winterprijzen). Deze stijging werd verzwakt door prijsdalingen van woningtextiel en huishoudelijk linnengoed. Het indexcijfer voor de groep kleding en schoeisel daalde ten gevolge van de op heffing der omzetbelasting op kleding. De opheffing der omzetbelasting kwam in het indexcijfer niet volledig tot haar recht, onder meer als gevolg van de overgang van de zomer- naar de winterkleding. Een verhoging van de spoorwegtarieven deed voorts het indexcijfer voor de groep „verkeer" met 2 punten oplopen. De daling van diverse uitgaven voor con sumptieve doeleinden had tevens een daling ten gevolge van de indexcijfers voor de posten, waarvan de hoogte afhankelijk is van het voor de aanschaffing van het goe deren- en dienstenpakket noodzakelijke loon. De sterke daling, die het indexcijfer voor de groep verzekeringen en belastingen on derging, was echter voor een gering deel hieraan toe te schrijven. Zij was in over wegende mate het gevolg van de tariefs verlaging der loonbelasting per 1 Septem ber 1955. Het ziet er naar uit, dat voor het melk prijsjaar November 1955November 1956 hetzelfde systeem van garantie voor de melkprijs zal worden gevolgd, als thans het geval is. Zoals men weef is voor alle melk een prijs gegarandeerd, waarbij duurder producerende bedrijven op de zandgronden eventueel een toeslag krij gen. Studies, die gemaakt worden om na te gaan welke oorzaken zijn van duurdere productie op de zandbedrijven, zijn nog niet voltooid, zodat op basis daarvan nog niet kan worden vastgesteld op welke manier de kostprijs op deze bedrijven kan worden verlaagd. Wel is thans in overleg tussen het landbouwschap en het ministerie van Landbouw vastgesteld, waar de duurdere producerende bedrij ven, die eventueel recht op toeslag boven de garantieprijs kunnen laten gelden (hoogstens 1.7 cent per kilogram) gelegen zijn. Men verwacht in Haagse kringen, dat de minister pas in de tweede helft van November een beslissing over de nieuwe garantieprijs zal nemen. Hangende de be studering van het vraagstuk der Zand- boerderijen verwacht men, dat het twee ledige stelsel nog een jaar zal worden ge handhaafd. Op welke, hoogte de garantie prijs zal liggen is nog niet bij benadering te zeggen. Geld lag op straat. In de Van Wou- straat te Amsterdam rolden uit een tas van een vertegenwoordiger 500 dubbeltjes. Toen hij op zijn kantoor aankwam miste hij 10 rolletjes van 50 dubbeltjes. Twee agenten hebben ieder één dubbeltje weten te vinden. De vertegenwoordiger heeft een strop van f 49,80. Jubileumgeschenk. Ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan van de Dienst van Gemeentewerken te Rotterdam is als jubileumgeschenk aan het personeel een fonds aangeboden, dat zal worden gebruikt om te komen tot een eigen vacantieoord voor het personeel van de technische diensten. 33. „Kalm, heren spionnen! Kalm toch!", riep Joris, die de grootste moeite had om zijn evenwicht te bewaren. „Straks mors ik!" Het valt ook niet mee, om op een rondtollend vat te zitten met een glas wa ter in de hand. Maar de spionnen waren niet meer tot kalmte te brengen; hossend en rondtollend, trachtten zij zich uit het vat te bevrijden. „Mijn pappie zei altijd: „Als je in het nauw zit, schiet je er dan uit!", galmde de stem van Honnepon in het vat. En hij toonde, dat hij de wijze lessen van zijn pappie ter harte had geno men; want het machinegeweer, dat door het spongat was gestoken, ratelde onop houdelijk. „Pas op!", gilde Panda, toe springend, „het glas valt!" Al dat ge schreeuw en geschiet bleef intussen niet onopgemerkt. „Kapitein!", riep de stuur man, „de passagiers zijn weer bezig op el kaar te schieten! Ze zijn in het ruim!" „Wat?! In het RUIM?!", riep de gezagvoer der verbolgen, „dat mag niet! Het ruim is voor passagiers verboden toegang!" En, gevolgd door zijn stuurman, rende hij driftig naar beneden. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Lips-Odinot (C.P.N.) heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geantwoord, dat uit het Landbouw-Egalisatiefonds één keer subsi die is verleend om acute moeilijkheden by de financiering der schoolmelkverstrekking welke ten gevolge van de verhoging van de melkprijs ontstonden, gedurende het lopen de schooljaar tot 1 Juli 1955 op te vangen. Nu zullen echter de gemeenten, waar schoolmelk wordt verstrekt.de ouder bijdrage. of het gemeentelijke subsidie moe ten verhogen. De minister is van mening, dat het in komen van het merendeel van de gezinnen in ons land voldoende is om een verhoging van de schoolmelkprijs met enkele centen per week te kunnen betalen. Ten aanzien van gezinnen, welker geringe financiële draagkracht betaling van de normale schoolmelkprijs niet toelaat, ligt hier een taak voor de gemeenten. De minister meent, dat handhaving en uitbreiding van de schoolmelkverstrekking, evenals van het melkverbruik in het alge meen, wenselijk is. In brede kringen wordt de betekenis van voldoende melkverbruik voor de gezondheid nog altijd zo weinig beseft, dat van een onjuiste inkomensbe steding moet worden gesproken. Een goede voorlichting welke binnenkort van over heidswege nog geïntensiveerd zal worden moet volgens de minister de oplossing brengen. De regering is niet bereid door subsidie uit 's rijks kas de schoolmelkver strekking te stimuleren. Het College van Rijksbemiddelaars heeft beslist, dat een toeslag van drie gulden per week voor vuile arbeid mag worden gegeven aan de brandstoffenwerkers. De rijksbemiddelaars hebben deze beslis sing genomen nadat zij de vertegenwoor digers van de vakbonden voor transport arbeiders en die der werkgevers hadden gehoord. Deze toeslag geldt met terugwerkende kracht tot 1 October. Tevens zal het col lege nog gunstig beslissen over andere voorstellen met betrekking tot de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de parti culiere brandstoffenhandel. RABAT (Reuter) Een Amerikaanse burger heeft in Rabat grote opschudding veroorzaakt, toen hij in de vroege ochtend terugkerende van een feest, vijf revolver schoten afvuurde om een taxi te krijgen. Hij bevond zich voor het grootste hötel van de stad, waar eëh van de leden van de troonraad, de Berberleider Si Tahar Ouali Ouassou Loudyi, logeerde, de lijfwacht van het stamhoofd ging onmiddellijk tot actie over, rende de straat op en sloeg de Ame rikaan bewusteloos. Toen deze weer bij kwam waren er heel wat woorden nodig om de situatie op te helderen. ADVERTENTIE Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Hè! Wat een opluchting, wanneer U tegen bedtijd Vicks VapoRub op Uw borst, keel en rug wrijft! Het ademen gaat gemakkelijker en het benauwende slijm komt los. terwijl U de medicinale dampen inademt. Tegelijkertijd verlicht de verwarmende pleister werking vlug de be nauwdheid in de borst. -I V'CKSf: Onopgelost. De Britse criminele statistie ken wijzen uit dat in Engeland in 1954 twaalf moordenaars werden terecht ge steld. In het geheel werden 137 moorden in Engeland en Wales gepleegd Vrygesproken. Acht gevangenen van de „gelukkige gevangenis" van Pont l'Evêque in het Franse departement Cal vados, die beschuldigd waren van ver valsing van vrijlatingsdocumenten zijn vrijgesproken. Een gevangenbewaarder, Fernand Billa, zit een gevangenisstraf van drie jaar uit, omdat hij de gevan genen liet doen waar zij zin in hadden. Afwezig. Op de receptie van de Perzische ambassade te Moskou ter gelegenheid van de 35ste verjaardag van de Sjah, zijn geen Sovjet-Russische regerings leiders verschenen. Bij andere recepties van een dergelijke omvang zijn sedert de topconferentie te Genève steeds Sovjet-Russische regeringsleiders ver schenen. Thans waren alleen plaatsver vangende ministers aanwezig.De Sovjet- Unie heeft onlangs bij Perzië gepro testeerd tegen de toetreding van dit land tot het verdrag van Bagdad. Nippertje. In Montparnasse is een gebouw van vier verdiepingen, dat aan het eind van de vorige eeuw is gebouwd} inge stort. Het gebouw werd bewoond door artisten. De bewoners, die voor de in storting gewaarschuwd waren, hoorden het aan alle kanten kraken en verlieten het gebouw met bekwame spoed. Enige minuten later scheurde het in tweeën. Een deel bleef overeind staan, het an dere stortte in. Eerste. Een Britse korporaal die op Cyprus bij een aanslag met een handgranaat werd gewond, is in een ziekenhuis van Nicosia overleden. Dit is de eerste Britse militair, die door een aanslag van Cy priotische verzetslieden is gedood. Te Limassol zijn na de wanordelijkheden, waarbij onder meer een Britse bevoor radingsvrachtauto in brand werd gesto ken, zes personen gearresteerd. Overstroming. Ten gevolge van een week aanhoudende regens staan in het Tjila- tjapse op Java verscheidene dorpen on der water. De rivieren treden buiten hun oevers. Tot dusver zijn er twee doden te betreuren. Het water bedreigt ook de spoorlijn naar Bandung, die kortgeleden is gerepareerd, daar hij was vernield door een aardverschuiving. Conservatief. De twee rechtse Japanse partijen, de liberalen en de democraten, hebben besloten een fusie aan te gaan onder de naam „conservatieve partij". De nieuwe partij zal 400 afgevaardigden hebben in het parlement. De twee par tijen hebben een gezamenlijk program ma opgesteld, doch zijn het nog niet eens over de kwestie van het voorzitter schap van de nieuwe partij. Verhinderd. De Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra Benson, zal een voor genomen bezoek aan Europa niet bren gen, maar in de Verenigde Staten mede werken aan het opstellen van de aanbe velingen aan het Congres voor een ver beterd landbouwprogramma. De minis ter was van plan in November een stu die te maken van de uitbreiding van de handel in landbouwproducten in Europa. Apartheid. Bij afwezigheid van de Zuid- Afrikaanse delegatie heeft de speciale politieke commissie van de UNO-As- semblée de behandeling van de kwestie der apartheid in de Unie van Zuid- Afrika voortgezet. Vertegenwoordigers van Syrië, Perzië en de Oekraine lever den scherpe critiek op de Zuid-Afri kaanse regering. De Britse vertegen woordiger verklaarde, dat het rassen probleem in de Zuid-Afrikaanse Unie een louter binnenlandse aangelegenheid vormt. Spionnage. De Japanse veiligheidsdienst heeft een spionnagecomplot ontdekt op de Amerikaanse marinebasis te Joko- soeka. Twee Chinese communisten, een verzekeringsagent en een Amerikaans onderofficier zijn gearresteerd. Ver scheidene Amerikaanse marine-officie ren worden ondervraagd. De leider van de organisatie zou een vroegere Chinese student van de universiteit van Peking zijn, een zekere Wei. Volgzaam. De Albanese minister van De fensie luitenant-generaal Becir Baloekoe heeft opdracht gegeven de Albanese strijdkrachten per 25 December met negenduizend man te verminderen, al dus meldt het Albanese telegraafagent- schap. Onderscheiding. De vooraanstaande Russi sche vliegtuig-ontwerper generaal- majoor Mikoyan, broer van de eerste plaatsvervangende premier Anastas Mi koyan, is onderscheiden met de Orde van Lenin. De generaal heeft reeds drie Stalinprijzen verworven met zijn ont werp van de MIG-15 en andere straal jagers. WIE EEN GROOT houtbedrijf passeert, wordt getroffen door twee beelden, die faliekant met elkaar in tegenspraak schij nen. Om te beginnen trekken de geweldige droogschuren de aandacht, waarin het hout, keurig met tussenruimten opeenge stapeld, kennelijk moet drogen eer het aan 't productieproces mag deelnemen: De houthandelaar heeft klaarblijkelijk moeite noch kosten gespaard om het hout een droog onderkomen te bezorgen en de wind gelegenheid te bie den tussen de regelmatig ge stapelde balken en planken te spelen. We kunnen 'smans zorg begrijpen, want nat hout leent zich slecht voor het ge bruik. Maar we worden toch wel hoogst pijnlijk getroffen, wanneer we vlak bij de droogschuren in het water de boom stammen zien drijven, waaruit de hout handelaar zijn balken zaagt. Want waar om is het noodzakelijk het hout, dat zorg vuldig gedroogd moet worden, eerst klets nat te maken? Dit moet iedere leek toch wel hoogst oneconomisch voorkomen. On economisch is het inderdaad, want lange tijd liggen de dure stammen in het water, als renteloos kapitaal waarvan niemand voordeel heeft. Bovendien wordt het hout nog natter dan het reeds was, wat uiter aard een langere droogtijd noodzakelijk maakt. Toch heeft het hout dit langdurige bad nodig. Niet om te „besterven", zoals een welwillende knecht me eens uitlegde, maar om als het ware te worden schoongespoeld. De opvatting dat het nog niet geheel be storven hout later gaat trekken, is volko men juist, maar de visie die hieraan ten grondslag ligt is verkeerd. Het hout gaat werkelijk niet trekken omdat er nog leven in zou zitten, of omdat het zich zou wülen onttrekken aan de bestemming die het heeft gekregen, maar omdat het nog stof fen bevat die er niet te voren zijn uitge spoeld. De cellen van de gevelde boomstam be vatten immers niet alleen veel water, maar ook andere stoffen, zoals oliën, zetmeel, looizuur e.d., die langzaam geoxydeerd worden 'en daardoor de samenstelling van het hout doen veranderen. Dit veroorzaakt op den duur verandering van volume, waardoor in het hout onregelmatig ver deelde krachten worden op gewekt die aanleiding geven tot barsten, scheuren en krimpen. Door de aanwezig heid van dergelijke stoffen gaat het hout dus „wer ken", een proces dat geen zier te maken heeft met leven dat nog in meer of min dere mate in de cellen aanwezig zou zijn. Als hout lange tijd in water heeft gele gen, krijgen de oplosbare bestanddelen van het hout gelegenheid uit de cellen en de vaten te trekken. Is het hout van deze oplosbare stoffen bevrijd, dan moet het gedroogd worden tot het inwendige water gehalte zo sterk is verminderd, dat het een even grote druk bezit als het vocht gehalte van de buitenlucht. De in het hout achterblijvende hoeveelheid water moet dus geregeld worden naar de bestemming van het hout, zodat het vochtgehalte van hout voor schuttingen een hoger percentage uitmaakt dan hout voor meubels of elec- trische apparaten. Over vocht gesproken, weet u dat de Amerikaanse vliegtuigindustrie tijdens de oorlogsjaren haar hoge productie heeft kunnen bereiken dank zij het zeewater? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2