Paramaribo, waar men warme, vriendelijke stad zich direct thuis voelt Panda ïn het verkeer Uitgaan in Haarlem RHEUMIN Het Koninklijk Paar zag vandaag: leffelaar Wettelijke regeling van stichtingen Vijftig jaar geleden Vurig Oranjegezind tentoonstelling Hillegommer kreeg geen voetbalkaartje TWEEDE KAMER rtHoe is het ontstaan?^ 3 e i r c u s t e k e n i n g e n prof. röling grafiek uit par ij s KIESPIJN WEG! Bijdragen voor technische ÜNO-hulp onvoldoende Secretaris incasseerde voor penningmeester bestemde klap U kunt best leven zonder blindedarm Nederlandse tankoefening voortijdig geëindigd De opvolging van generaal B. R. P. F. Hasselman Dit woord: BEZETEN Minister Gals opende Benelux-studentencongres Uit Haarlems Dagblad van 28 October 1905 VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 (Van onze reisredacteur) VTtTJlH* Het dunne fluitje, begeleid door een kleine trommel, stuurde een dansend melodietje de lauwe tropennacht in en het wist van geen ophouden. Als het liedje uit was begon het op nieuw: een simpel gegeven, een paar verrassende rhyth- mische wendingen, een vragende triller en een triomfantelijk antwoordje. Zo het liedje was, zo was de stad waar ik het hoorde: Para maribo, de oude houten hoofdstad van Suriname. Geen mooie stad misschien, wat verveloos en stoffig, en ondanks de vele Amerikaanse auto's niet modem en niet rijk. Maar wel even goedlachs en licht spottend als het liedje, niet puriteins, snel vertederd door de kleine dingen van het leven. Levenswijs vooral, deze oude, dierbare stad aan de wijde Surinamerivier. De hoge koningspalmen langs de warme straten, de hier en daar wat scheve, maar royale houten hui zen met hun koele veranda's door lange palen op één-hoog getild, geven haar allure. Het oude, open gezicht van de stad is door de tijd getekend en zij is daar trots op. Zoals de stad is zo zijn de mensen, die vandaag de gehele dag het Koninklijk Paar in hun midden hebben gehad, een dag waarnaar zij reeds weken lang reik halzend hebben uitgezien. Want zij zijn vurig-Oranje-gezind. Koning Willem III tekende immers in 1863 het decreet dat de slaven bevrijdde. Welnu, sindsdien zien de Creolen, de afstammelingen van die sla ven, al of niet gemengd met een flinke scheut blank bloed, in het Oranjehuis de grondlegger van hun waardigheid als vrije mensen. Die trotse liefde, gekoppeld aan hun neiging tot oprechte feestvreugde, ma ken van Koninginnedag, „verjariboso", zo als die heet in het „takki-takki", de om gangstaal van Suriname's verschillende volksgroepen, ieder jaar weer een schoon festijn. De Creolen, die tachtig percent van de 86.000 inwoners van Paramaribo uitmaken, geven de Nederlander overigens onmiddel lijk het gevoel van „thuis" te zijn, ondanks de tropische omgeving. Zij spreken een voortreffelijk, wat zangerig Nederlands, doorspekt met statige oud-Nederlandse woorden en veel gebiedende wijs, mogelijk een erfenis uit de slaventijd. Zij zeggen „zak" of „schuif" hetgeen betekent dat men verzocht wordt respectievelijk naar beneden te komen of opzij te gaan. Wandelen heet „voeteren" en een brief posten „posteren". De Creolen hebben zich tevens met hun snelle aanpassingsvermo gen en levendigheid de Westelijke cultuur eigen gemaakt. Voeg daarbij hun vriende lijke zelfverzekerdheid en een grote hoffe lijkheid en men heeft de redenen waarom men hen snel „ontmoet". Deze Westelijke oriëntatie heeft dan ook tot nu toe voorna melijk uit de Creoolse groep de politieke, intellectuele en culturele leiders voortge bracht, die thans Suriname's bovenlaag vormen. Binding met Nederland Zo sterk ontwaart men hier op velerlei gebied de binding met Nederland, dat men haast zou vergeten in een Zuid-Ameri kaans land te zijn. Trouwens, de kleurig heid met bijpassende sambamuziek, die men zou verwachten, vindt men eerder bij de Surinaamse heer Max Woiski in de Am sterdamse Leidsestraat dan in Paramari bo's Gravenstraat, Jodenbreestraat, Heili- geweg of Watermolenstraat. Paramaribo bézit zelfs een zekere mate van Holland se deftigheid, vooral op het Gouverne mentsplein waar enige regeringsgebouwen elkaar met strenge blikken aanstaren en wanneer men met waardige pas naar de buitensociëteit „het park" schrijdt, om er een koele dronk te halen. Men moet naar straatjes bij de waterkant gaan om te be speuren dat Paramaribo ook de lichter ont vlambare kanten van een havenstad bezit. Tussen die twee uitersten echter ligt het ADVERTENTIE w.o. corneille, nono reinhold en hans wiesman (als gast) kunsthandel wagenweg 102, haarlem tot 26 nov. op werkdagen v. 10-5 uur Paramaribo van alledag, de levendige markt bijvoorbeeld, waar het naar prik kelende kruiden en vruchten ruikt en waar men nog af en toe de „koto-missie" of de stads geklede bosneger inkopen ziet doen. De Koto-missie met haar kleurige hoofd doek en haar vele wijduitstaande rokken is helaas een verdwijnende figuur. Alleen de hoofddoek wordt nog veel gedragen kleur en plooiïng duiden de stemming der draagsters aan en zij dient in uitzonder lijke gevallen tot het grootste eerbetoon dat men in Suriname kan ondervinden. Koningin Juliana zal dat dezer dagen er varen, wanneer de kleurige doeken voor haar als een loper zullen worden uitge legd. En wat de bosnegers en hun dames betreft, die zich het plezierigst voelen in een zeer beknopte lendendoek: wanneer zij naar de stad komen moeten ook zij buigen voor het Westelijk fatsoensbegrip. Zij hul len zich derhalve met bewonderenswaar dige gelijkmoedigheid in een oude solda ten-tuniek, een dames-directoire of een ander uitzonderlijk kledingstuk, dat hun in een depót bij de ingang van de stad wordt uitgereikt. Dat zijn maar een paar van de kleurige beelden van deze kleurige stad. Een stad •waarin men zich overigens weldadig wei nig bezig houdt met het kleur-vraagstuk, met gezeur over rassentegenstellingen, dat trouwens door de bekoorlijkheid van de ranke Creoolse meisjes al onmiddellijk gelogenstraft zou worden. Zij zijn zeker niet de minste aantrekkelijkheid van deze warme vriendelijke stad, waar de mensen 's ochtends vroeg welgemutst aan het werk gaan, in de hitte van de middag de blin den sluiten voor de siësta en in de avond koelte in bonte mengeling flaneren langs de brede straten onder de hoge palmen en de statige mahonie-bomen. ADVERTENTIE Ook zijn pijnwèg Hij had toch zo'n kiespijn, kleine Jantje! Maar nu straalt z'n hele snuitje, want die akelige pijn is zo-maar op de loop gegaan voor een half Rheumientje - u weet wel van BrocadesVol ontzag kijkt Jantje naar het bekende rode buisje van Rheumin. Als hij groter was zou hij zeggen „Helo, hola! Wacht eventjes! Ik wil een ijsje!" schreeuwt Wammes Waggel naar een ijscoman in de verte en hij holt schuin de straat over! Op een kruispunt nog al liefst! De gevolgen blijven niet uit! Bijna was het een reisje inplaats van een ijsje geworden! Ja, vriend Wammes, onthouden! Alvorens we een rijweg oversteken kijken we eerst naar links, dan naar rechts en tenslotte weer naar links. Op het midden van de rijweg kijken we weer naar rechts. We steken de rijwel altijd haaks over, zon der aarzelen en wanneer er oversteekplaat sen zijn, gebruiken we die! en kost maar 65 cent per buisje van 20 tabletten TONEEL Zaterdag 29 October, Stadsschouwburg, 14 uur: Middagvoorstelling voor de school jeugd van Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell. Voor deze voor stellingen heeft het Nederlands Ballet zich de medewerking verzekerd van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Peter Rester. Zaterdag 29 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Avondvoorstelling van Het Neder lands Ballet. Het programma is als volgt samengesteld: „Les Sylphides" van Cho- pin/Fokine; pas de deux „Cygne Noir" van Tsjaikofsky/Petipa; het „Ballet van de lezer" van Andriessen/Gaskell en La Somnambule van Bellini/Balanchine. Voor solisten zie Vrijdag 4 November. Zondag 30 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Het toneelgezelschap Johan Kaart speelt „Potasch en Perlemoer met vacamtie", met onder anderen Johan Kaart en Johan Boskamp. Maandag 31 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie voert op „Een Poppenhuis (Nora)" van Henrik Ibsen, onder regie van Cees Laseur, die tevens de vertaling van M. Meyboom heeft be werkt. Décor Friso Wiegersma. Medewer kenden zijn Heieen Pimentel, Cees Laseur, Gijsbert Tersteeg, Jan van der Linden, Annie Leenders en Marian Harmsen. Dinsdag 1 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuwe Comedia voert op „Vals Beschuldigd" van Philip King in een ver taling van Alfred Pleiter onder regie van John Gobau. Décor: Lucas Wensing. In de hoofdrollen: Guus Hermus, Magda Jans- sens, Marion Gobau en Ton Kuyl. Dinsdag 1 November, Theater Monopole, Zandvoort. 20.30 uur: Onder auspiciën van de cudturele kring ,,'t Helm" te Zand voort treedt op het vocaal negerkwartet „Maranatha" uit Suriname met een pro gramma voor voomamelijke geestelijke liederen. De voordrachtkunstenaar Otto Sterman zal negerpoëzie- en proza voor dragen. Woensdag 2 November, Stadsschouwburg, 14 uur: Voor de afdeling Haarlem der Nederlandse Vereniging voor Huisvrou wen voert Plet Nieuwe Comedia op .^.Plumpie heeft een bok geschoten" van NEW YORK (Reuter) Te New York is de jaarlijkse bijeenkomst gehouden, waar op bekend word gemaakt hoeveel de res pectieve landen willen bijdragen tot het UNO-program voor technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden. Eenenzestig landen zeiden toe, in totaal 28 millioen dollar te zullen bijdragen voor het pro gram in 1956. Ploewel dit bedrag honderd duizend dollar meer is dan vorig jaar door 73 landen werd bijeengebracht, blijft het drie millioen dollar beneden de vereiste 31 millioen waarvoor de UNO-Assemblée haar goedkeuring heeft gegeven. De grootste toezegging komt van de Ver enigde Staten, die evenveel zullen geven als de andere landen tezamen, tot een maximum van 15,5 millioen. Groot-Brit- tannië kan „met het oog op zijn huidige financiële omstandigheden" de bijdrage van S 2.240.000 niet verhogen. Frankrijk zegde een bedrag van 8 1.448.571 toe, even veel als in 1955. De Sovjet-Unie zal een millioen bijdragen. De zes communistische landen van Oost-Europa zegden in totaal 8 1.336.121 toe, waaronder een eerste bij drage van Roemenië, dat geen lid van de UNO is. De zes regeringen stelden de voor waarde, dat het geld zal worden gebruikt voor het aankopen van materieel in of het betalen van deskundigen uit deze landen. Nederland zegde 8 760.000 hon derdduizend dollar meer dan vorig jaar e. Eenzelfde verhoging bracht de Bel- sche bijdrage op 8 437.000. Spanje dat ok geen lid van de UNO is zal ditmaal oor het eerst een bijdrage leveren 8 10.000. De UNO-Assemblée heeft er haar be zorgdheid over uitgesproken, dat het vast gestelde bedrag van 8 4.200.000 voor het Vluchtelingenfonds nog niet bijeen is. Er is een bedrag van 8 2.543.640 toegezegd. De 25-jarige J. van H. had op de avond van de zevende Maart van dit jaar in een café te Hillegoin aan de penningmeester van zijn voetbalclub om een kaartje voor een interlandwedstrijd gevraagd. Dit werd hem echter geweigerd en Van II. ontstak daardoor in zo'n woede, dat hij eerst zijn bestuurslid enige scheldwoorden toevoeg de en vervolgens een flinke klap uitdeel de. De penningmeester zag dit echter aan komen en bukte, waardoor de vuist van het ontevreden lid vol op de kaak van de secretaris belandde, die achter de pen ningmeester stond. De gevolgen waren vrij ernstig, want de secretaris kon door een hersenschudding, een gewond rechter oog, drie losse tanden en een lichte kaakfractuur drie weken niet werken. De hardhandige Hillegommer verscheen Donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank, waarbij een wachtmeester kwam verklaren dat Van li. in de bollen streek als een vechtersbaas bekend stond. De officier van justitie mr, G. W. F. van der Valk Bouman, had ook geen goed woord voor de verdachte over en eiste, nadat hij had gewezen op het feit, dat er vier processen-verbaal tegen Van H. we gens mishandeling waren binnengekomen, vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. C. Smithuysen bepleitte de grootst mogelijke clementie, waarna de rechtbank de uitspraak bepaal de op 10 November. ADVERTENTIE ADVERTENTIE maar uw spijsvertering moet in staat blijven om dag in dag uit 3 kilo vocht en voedsel te verwerken. Als uw maag en inge wanden overbelast zijn of in de knel zitten bij zittend werk of nauwe kleding, kunnen zij hun taak niet meer behoorlijk vervullen - onverteerde voedselresten hopen zich op. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - liet zijn "in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsvertering. Neem direct Andrews brui send Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige norm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. tÜlL.I Weduwe van oud-minister. Naar eerst thans vernomen wordt is Zondag te 's Gra- venhage op 86-jarige leeftijd overleden me vrouw L. HeemskerkDe Kalinowa Zarem- ba, weduwe van oud-minister mr. Th. Heemskerk. De teraardebestelling is Woens dag geschied op de algemene begraafplaats te 's Gravenhage. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp inzake stichtingen bracht mr. Van Leeuwen (V.V.D.) hulde aan mi nister Donker voor diens „conservatisme", dat hij vooral ook op grond van de histori sche ontwikkeling in de praktijk, vast blijft houden aan de eis dat een stichting ver mogen moet hebben. De heer Wagenaar (C.P.N.) verlangde een duidelijk antwoord op de vraag, waar om kerkelijke stichtingen niet onder de voorgestelde wet vallen. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.), die met mr. Ten Hagen (P.v.d.A.) en mr. VanLeeuwen vroeg, hoe het nu gesteld zal zijn met overheidsstichtingen, waarop namelijk de wet niet van toepassing zal zijn, was ingenomen met de door de minis ter aangebrachte wijzigingen, Minister Donker verklaarde dat wan neer de wet de mogelijkheid opent om re denen van algemeen belang bij algemene maatregel van bestuur stichtingen aan te wijzen waarop de wetsbepalingen niet van toepassing zullen zijn, dit slechts bij zeer hoge uitzondering mag geschieden. Deze mogelijkheid is met name met het oog op de Stichting van de Arbeid in het leven geroepen. De Kamer moest overigens be grijpen, dat het er om gaat ongeschreven recht in geschreven recht om te zetten en dat niet te voren precies aan te geven is hoe de rechter de wet zal hanteren. De overheidsstichtingen zullen onderworpen blijven aan het thans bestaande ongeschre ven recht. Mr. Van den Heuvel (K.V.P.) ver dedigde een amendement om de vermogens- eis voor de Stichtingen te doen vervallen. De minister zei dat stichtingen, als zij niet over voldoende middelen beschikken, ontbonden kunnen worden. De definitie van mr. Van den Heuvel, volgens welke voor het oprichten van een stichting slechts nodig zou zijn, dat men een organisatie en een doel zou hebben, kon minister Donker niet bevredigen. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) stel de een bepaling voor die beoogt de moge lijkheid te openen overheidstichtingen onder de wet te brengen. De minister vond dit amendement onbegrijpelijk, aangezien er in staat, dat overheiidsstichtingen bij of krachtens de wet in een rechtspersoon van eigen aard kunnen worden omgezet. Dat is echter al tijd mogelijk, ook zonder een dergelijke bepaling in deze wet op te nemen. Vandaag wordt over de amendementen en over het ontwerp gestemd. Duitse ivegen ernstig beschadigd De oefening „Dzjenghis Khan", die door Nederlandse troepen wordt gehouden in de Duitse districten Düren en Paderborn in Westfalen, is eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was, geëindigd. De reden daarvan is dat door het massale gebruik van zware tanks reeds voor naar schat ting drie en een half millioen mark scha de is toegebracht aan wegen. De Nederlandse militaire leiding achtte het daarom niet verantwoord de oefening, die in de komende nacht haar hoogtepunt had moeten vinden in een grote „veldslag" met tanks, voort te zetten. De Nederland se commandant, generaal-majoor J. H. Couzij. heeft zijn leedwezen over het ge beurde geuit. Van Duitse zijde zijn de Nederlandse sol daten geprezen om hun voorbeeldig gedrag en is er de aandacht op gevestigd, dat de wegen in het betrokken gebied ook door Britse en Belgische oefeningen al veel te lijden hebben gehad. Aan de oefening „Dzjenghis Khan" is deelgenomen door het vierde en vijfde Ne derlandse tankbataljon met in totaal onge veer 120 tanks. Van de oefenterreinen in Westfalen wordt door Nederland, België en Engeland gebruik gemaakt. Ingevolge een afspraak tussen de militaire autoriteiten van deze landen enerzijds en de Duitse autoriteiten anderzijds wordt steeds na af- majoor G. L. Ie Fêvre de Montigny be- loop van een oefening de schade vastgesteld noemd tot sous-chef van de Generale Staf en een schadevergoedingsregeling getrof- van de K. L. fen. De chef staf van de Koninklijke Land macht luitenant-generaal B. R. P. F. Has selman zal in de loop van het volgend jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Naar van officiële zijde vernomen wordt, zal hij in 1956 niet gepensionneerd wor den. Over zijn opvolging is nog geen be slissing genomen en*de regering heeft zich over dit probleem ook nog niet beraden. Waarschijnlijk zal dit een zaak zijn die het volgend kabinet zal behandelen. Met ingang van 1 November is generaal- Harold Brooke en Kay Bannerman onder Donderdag 3 November café-restaurant Brinkmann, 20.15 uur: Spaanse avond on der auspiciën van de Haarlemse Kunst gemeenschap. Walter Kous vertelt Spaan se verhalen. Verder werken mee Jan de Man, piano en Annette de la Bye, so praan. regie van Guus Hei-mus. Décor: Lucas Wensing. Met Magda Janssens, Bep Dek ker, John Gobau, Guus Hermus, Robert Sobels en anderen. Vrijdag 4 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de Vereniging Geloof en Weten schap treedt op Het Nederlands Ballet. Solisten: Linda Manez, Maria Huisman, Willy de la Bye, Jaap Vlies, Aart Ver stegen en Conrad van de Wetering. Aan twee vleugels: Peter Rester en Bob Hep- pener. MUZIEK Maandag 31 October, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters. Maandag 31 October, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Doopsgezind Zang koor onder leiding van Hans de Jong. Medewerking verlenen Corry Bijster, sopraan en Anton de Beer, piano en orgel. Uitgevoerd worden werken van onder anderen Mozart, Chopin, Liszt, Wagner en Tsjaikofsky. Dinsdag 1 November, Nieuwe Gracht 41, 20 uur: Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Uitvoe ring door de leerlingen van Roel Rip- hagen. Dinsdag 1 November, Frans Halsmuseum, 20 uur: Concert in de Renaissancezaal door Henny Laméris. sopraan, Kees van der Star, fluit en Gertrude Maclaine, clave- cimbel. Het programma vermeldt onder meer werken van Pachelbel, Croft, Scar latti, Bach, Handel, Purcell. Woensdag 2 November, Grote Kerk, 20 uur: Uitvoering door het Regensburger Dom koor onder leiding van prof. dr. Schrems. Donderdag 3 November, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Verenigde R.K. Kerk zangers. Vrijdag 4 November, Concertgebouw, 20 uur: Tweede V-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam. Solist Herman Schey, bas. Het programma ver meldt: Sinfonia van L. Leo; Cantate „Ich habe genug" en de Suite in b van Bach; Lied er eines fahrenden Gesellen van Mahler en drie "fragmenten uit 'i.'La Dam nation de Faust" van Berlioz. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum;..Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Tevlers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain; Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur. des Zondags van 1316 uur. Scbotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen) Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953 Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal: Vrijburglaan 17. Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur Huis met de kogel: Tentoonstelling schilde rijen Ad van der Kop. „Hollandse en Franse landschappen", tot en met 5 No vember. „De Vleeshal", Grote Markt: Donderdag 3 November opening tentoonstelling van pelsdieren en show van de producten. Kunsthandel, Leffelaar, Wagenweg 102: Vrijdag 28 October opening door de heer J. van Do veren van de tentoonstelling „Circustekendngen" van prof. G. V. A. Rö ling: in de bovenzaal expositie „Grafiek uit Parijs". Geopend van 1017 uur tot 26 November. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum ingang Klein Heiligland. 20 uur. Vrüdag 28 October: Handenarbeidcursus. Mevrouw E. Reckendorff-Thom: weven. Maandag 31 October: Voordracht door me juffrouw dr. Rita Vuyk over de beteke nis en invloed van het kinder- en jeugd boek. Woensdag 2 November: Lezing door de schrijfster Clara Lennart over eigen werken. Vrijdag 4 November: Handenarbeidcursus. tweede voordracht over „vrije expressie" door Ad. Pieters. GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 31 October, Hotel „De Leeuwe rik". 20.00 uur: Derde en laatste voor dracht door dr. B. M. J. Delfgaauw in zijn cursus „Sören Kierkegaard en zijn invloed op onze tijd". Maandag 31 October, Hotel „De Leeuwe rik", 21.00 uur: Derde en laatste voor dracht door Jan Strijbos in zijn lezing „Natum-Wen in Nederland". DIVERSEN Vrijdag 28 October, Stadsschouwburg, 20 uur: De R.K. toneelgroep „Ludamus" brengt „De kunst om te leven" voor het voetlicht, blijspel van H. F. Maltby en Fredi Wynne. Zondag 30 October, Gebouw Sint Bavo, 20.15 uur: Jubileumfeestavond ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de Sint Jorisband. Zondag 30 October, Concertgebouw, 14 en 16.15 uur: Kindermatinée „Sjors en Sjimmie" door het Nederlands revue- en toneelgezelschap. Dinsdag 1 November, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van de Haarlemse Chris telijke Besturenbond ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan. Medewerking verleent het gezelschap „Sempre Avanti" uit Leiden. Dinsdag 1 November, café-restaurant Brink- Bezitten is natuurlijk: ergens op zit ten, vandaar: iets in eigendom hebben, iets in zijn macht hebben. De betekenis verzwakt dikwijls, zoals blijkt uit de Bijbeltekst: bezit uw ziel in lijdzaam heid. In het voltooide deelwoord beze ten is de oude betekenis nog duidelijk aanwezig. Bezeten immers wil zeggen: door een boze geest in bezit genomen, in de macht van een boze geest en van daar: uitzinnig. Meestal gebruikt men het woord in de samenvoeging: als een bezetene oorspronkelijk dus: als iemand die in de macht van de duivel is en thans alleen als versterking, in het bijzonder van geluiden. Zij schreeuwde, raasde, gilde als een be zetene is niet veel meer dan: onbe heerst, luidkeels. v, S mann, 20 uur: Propaganda-avond van de Gemeenschap Haarlem van het Humanis tisch Verbond; spreker de heer P. A. Pols. Dinsdag 1 November, Doopsgezinde Kerk, Frankestraat, 19.30 uur: Opening bazar van de Doopsgezinde Kerk. Deze bazar wordt gehouden tot en met Vrijdag 4 November. Speciale attracties onder meer op Woensdagmiddag met een uitgebreid kinderprogramma en op Donderdag met een cabaretavond. Woensdag 2 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Herman Heijermans" voert op „In het gouden haantje". Dinsdag 1 November, Minerva theater Heemstede, 14 uur: Speciale jeugdmati- née „Hallo, wij gaan vliegen". Donderdag 3 November, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Centrale Johez Vereniging" brengt „Als de klok waarschuwt" voor het voetlicht. Donderdag 3 November, Gebouw der Vrij zinnig Hervormden, Vestestraat, 20 uur: Voor de vereniging „Weten en Werken" houdt dr. A. F. J. Portielje een causerie over „Bijzondere vogels in Artis". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J.,M. L. Th. Cals, heeft op Woudschoten bij 1 Zeist het Benelux- studentencongres geopend. Hij achtte het verheugend dat men na tien jaar integra- tiepractijk het initiatief heeft durven nemen tot studentenbijeenkomsten over de Benelux, waarbij niet alleen over economi sche zaken zal worden gesproken. Dat de cultuur in het internationale verkeer meestal in de laatste plaats komt, noemde de minister een schromelijke miskenning van het onverbrekelijk verband dat er be staat tussen alle uitingen van de menselijke geest. Maar overheden zullen voortgaan om alle mogelijkheden, die de culturele ver dragen bieden, zo goed mogelijk te gebrui ken. Haar taak is echter in hoofdzaak een stimulerende of een aanvullende. Uitein delijk zal het particulier initiatief moeten voorzien in verreweg het grootste aandeel van de culturele toenadering. ADVERTENTIE de twee-deiige overall met de vele voordelen o.a. gemakkelijk aan- en uittrekken moderne coupe eenvoudiger wassen Volle garantie, ook op de rit» „DE HOOGERE ONBEWUSTHEID" De heer Louis Couperus is bezig de laatste hand te leggen aan een nieuwen modernen roman, die den titel zal dragen van „De Hoogere Onbewustheid". Deze roman zal in den Jaargang 1906 van het tijdschrift „Groot-Nederland" worden opgenomen. I

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5