VERKOUDHEID Soepeler bepalingen voor emigratie naar Canada 't Zit vast vaster met TELPAFIB De Spieghel" Bestrijdt met Aspirin*) Agenda voor Haarlem Lees morgen goed Uw krant! deelt mede hoe ook U MERLIJN EN DE REUZEN Vertegenwoordiger zou fabriek voor f 4000.- benadeeld hebben WANNEER Regering wil een gedeelte van „Sorgvliet" kopen Directeur deed zelf echter geen aangifte RENAULT „4 Garage Den Hout Examens er U om gaat Kerkelijk Nieuws Gevangenisstraffen voor dronken weggebruikers Twee artsen verdacht van uitlokking tot oplichting Dodelijk ongeval FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck I VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 ADVERTENTIE >x\V\VUUIi/y/y^^ Voor de Haarlemse rechtbank stond Donderdagmiddag een 57-jarige vertegen woordiger uit Amstelveen terecht, die er van verdacht werd, dat hy valsheid in ge schrifte gepleegd had ten nadele van een vleeswaren- en conservenfabriek in Lisse. De vertegenwoordiger, die in dienst was bij deze fabriek, zou gebruik gemaakt hebben van vervalste duplicaten van afleverings- bonnen, waarop lever te verkrijgen was. Hy zou gedurende enkele jaren bedragen en hoeveelheden, die op deze duplicaten voorkwamen, veranderd hebben, waardoor hij zich in 1954 tussen de vier- en vijfdui zend gulden zou hebben toegeëigend. Het merkwaardige was echter, aldus de leden van de rechtbank, dat de directeur van de fabriek zelf nooit aangifte gedaan had van dit feit en dit was voor de presi dent, mi-. H. G. Rambonnet, aanleiding om aan deze directeur, die als getuige ver scheen, te vragen of de verdachte misschien na aangifte iets openbaar zou kunnen ma ken, dat nadelig voor de directeur zou zijn. Dit werd echter stellig ontkend. Op de vraag van de verdediger, mr. F. Pauwels, verklaarde deze getuige voorts, dat het hem eigenlijk niet zoveel kon sche len wat zijn vertegenwoordigers deden, in dien aan de fabriek maar de minimum prijs voor de lever werd afgedragen.Voorts deelde de directeur desgevraagd mede, dat hij de verdachte zeker weer in zijn dienst zou nemen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde de mogelijkheid van chantage niet uitsluiten, maar meende toch, dat de milde houding van de bena deelde meer gezocht moest worden in het feit, dat de verdachte bekend stond als een prima vakman en een beste verkoper, die van grote waarde was voor de fabriek. De officier van Justitie meende echter, dat deze houding geen invloed mocht hebben op het bepalen van de strafmaat en vroeg, ---■ngezien hij de valsheid in geschrifte be- ■--ezen achtte, drie maanden gevangenis stra f Daarbij verklaarde mr. Van der Valk Bouman nog, dat hij niets voelde voor een gecombineerde straf, aangezien de verdach- ADVERTENTIE Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirin") hebt. gedeponeerd handelsmerk VRIJDAG 28 OCTOBER Frans Hals: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Martin en Lewis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zij waren allen schuldig", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ten Oosten van Eden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Napo leon", 14 jaar, 7.30 uur. Luxor: „Blanke sla vinnen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Wij willen George", alle leeft., 8,15 uur. T ido: „Napoleon", 14 jaar, 7.30 uur. Café- mstaurant Brinkman: 20 uur, Stichting Centr. oor psycho-synthese, spreker B. v. d. Meer. "rans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversi- "dt. handenarbeidcursus. Mevrouw E. P.eckcndorffThom; weven. ZATERDAG 29 OCTOBER Frans Hals: „Korporaal Wanhoop", alle "oeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Martin en 'wis", alle leeft., 2,30. 7 en 9.15 uur. Cinema ""arice: „Zij waren allen schuldig". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ten Oosten van Eden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Napoleon", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Wij willen George" alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Napo leon", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Stadsschouw burg: 20 uur. „Het Nederlanads Ballet", o. 1 v. Sonja Gaskell, Jeugdvoorstelling, 14 uur te, naar zijn mening, veel slimmer was dan een reclasseringsambtenaar. De veerdediger, mr. Pauwels, was in zijn pleidooi van oordeel, dat het bij de conser venfabriek ontstellend gemakkelijk toeging en vroeg een voorwaardelijke straf. Op 10 November zal de rechtbank uit spraak doen. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Ver kenning door Varianten. De redacties van „Het uur U" van M. Nijhoff stilitisch onder zocht" de heer F. Lulofs, geboren te 's Gra- venhage. Doctoraal examen Rechten: mej. C. A. F. Saacke, Amsterdam. Candidaats- examen Economie: H. J. Bayens; H. den Hartog, Amsterdam; R. Hueting, Den Haag. Doctoraal examen Politieke en Sociale We tenschappen (sectie C): C. E. Sanders, Amsterdam. Bevorderd tot arts: mej. A. M. A. Moll, Amsterdam; mej. Tineke M. Th. Blom, Haarlem; mej. J. J. Hoogervorst, IJmuiden; Z. S. Stadt, Amsterdam; J. C. Huizenga, Alkmaar. Artsexarpen le gedeelte: mej. T. G. Mosselman, mej. W. M. Postma, M. Sanders, J. J. Vroom, F. M. Harms, allen Amsterdam. Candidaatsexamen Russisch: B. J. Meyer, Anna Paulowna. Candidaatsexamen Rechten; mej. F. M. Verd-uyn, Amsterdam; J. C. de Boer, Amsterdam. Doctoraal examen Politieke en Sociale Wetenschappen (sectie A): L. M. A. Masset, Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit: doctoraal examen Economie: C. P. Schwartz. Maas sluis. Doctoraal examen Rechten: G. Heida, Katwijk: G. P. Lugtenborg, Leeuwarden. Candidaatsexamen Economie: G. Nitimi- hardjo, Rotterdam. Nijmegen. Doctoraal examen Rechten: H. A. Maeijer. Breda. Candidaatsexamen Rech ten: Pater J. Weitjens (cum laude), Nijme gen; J. Schuitjes, Nijmegen; A. V. M. Struycken, Breda. Wageningen. Tot doctor in de Landbouw kunde is bevorderd ir. H. A. C. Thijssen te Wageningen. op een proefschrift getiteld: „De invloed van de Samenstelling van Bi naire Mengsels op het Schotelrendement in Rectificatiekolommen". Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerdheid: ds. J. C. van Andel, Ne derlands Hervormd predikant te Bome op een proefschrift getiteld: „De structuur van de Henoch-traditie en het Nieuwe Testa ment"; gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde: de heer A. J. van Meurs, gebo ren te Medan en nu wonende te Rotterdam op een proefschrift getiteld: „Over de Ge vechtsuitputting". Leiden. Candidaatsexamen (C) Wis- en Natuurkunde: R. de Bruyn Ouboter, Leiden. Candidaatsexamen (AO Wis- en Natuurkun de: H. van Berne, Leiden. Doctoraal examen 'Wiskunde: R. A. Wiggenrad, Den Haag. Doctoraal examen Natuurkunde: A. M. G. Delsing, Leiden. Doctoraal examen Neder lands Recht: Th. J. Vondracek, Den Haag. Candidaatsexamen II Geneeskunde: mej. C. A. Groeneveld, Vlaardingen; mej. E. W. Kroll, Rotterdam, mej. A. Talma. Wassenaar; H. P. Baay, Den Haag; A. v. d. Berg, Sche- veningen; C. P. A. van Boven, Den Haag; B. G. Bruinsma. Rotterdam; C. Fransen, Rot terdam; H. S. Heslinga. Leeuwarden; R. A. Lentze, Den Haag; S. M. Luchs (USA); J. Moor, Delft; P. Poot, Overschie; J. H. Scheeper, Rotterdam. J. A. Schipper, Den Haag: H. Smith (USA); T. A. de Stoppelaar, Den Haag; B. C. L. Touwen. Den Haag; B. O. de Vries. Voorburg: M. van Welsum, Dordrecht; K. de Wind. Dordrecht; F. Woud stra, Den Haag. Semi-artsexamen: mej. J. M J. van der Bel, Leiden: M. M. Kramer (USA); P. Rabinowitz (USA); S. H. van Straten, Nieuwpoort; A. Turtel (USA). Arts examen: mej. A. H. C. de Haas, Den Haag; E. M. Bol, Gouda; A. F. Giffone Jr. (USA); E. L. Humme, Gennep; J. Trommel, Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid (cum laude) mr. C. W. van Santen, 's Gravenhage (Scheveningen) op een proefschrift „Het Internationale Recht in Nederlands Buitenlands Beleid 18401850" (een onderzoek in het archief van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken). Groningen. Doctoraal examen Scheikunde: Y. D. Feikema, Gorredijk. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (A): D. W. Bresters, Groningen. Idem (F): A. M. van Leusen, Assen; mr. Frolinv. Winschoten; E. H. Sic- cama. Hoogkerk; F. A. Buiter, Almelo; L. C. Rinzema, Bergum. Doctoraal examen Economische Wetenschappen: J. H. de Boer, Leeuwarden. Candidaatsexamen Rechts geleerdheid: mei. A. M. Kapteyn. Veen dam; N. L. Wijnstok, Groningen. Doctoraal examen Tandheelkunde 2e ged.: mej. C. E. le Grand, Winschoten; D. K. Mulder van Leens Dijk stra. Groningen; H. T. Eising, Hoogezand; F. G. Schellens, Groningen; J. A. Fofteloo, Leeuwarden: D. Smit. Groningen: J. Staar- man, Ber"entheim; H. Abring, Grijnskerk; P. Hein, Nijmegen; E. H. Rietsema, Nieuwe Pekela (cum laude). Doctoraal examen Tandheelkunde le ged.: E. Erasmus, Bloem fontein (Z. Afrika): H. J. Dungelmann, Rot terdam; R. Dolfin, Haren; H. P. van Gorcum, Wassenaar: J. R. Oostenga. Bennekom; A. J. H. de Wilde. Groningen: J. H. de Koningh, Heerenveen: K. C. M. Linskens, Nijmegen; G. Raat, Schagen: F J. B. Ensink, Borne; J. Boersma, Groningen. Op een proefschrift, getiteld „Het Mechanisme van de Diabetische Polvuries, een vergelijking met andere kli nische vormen van polyurie", is georomo- veerd tot doctor in de Geneeskunde de heer L. Doorenbos, geboren te Groningen. Doc toraal examen Tandheelkunde 2e ged.: W. Noomen, B. S. J. Witte, A. M. Wortelboer, allen te Groningen. Candidaatsexamen Lette ren en Wijsbegeerte (Frans): mej. H. M. ten Zende, Hengelo. Rotterdam. Economische Hogeschool. Can didaatsexamen in de Economische Weten schappen: S. Bronkhorst, Rotterdam. Docto ral examen: J. van Ede, Rotterdam; G. B. niskes, Almelo; T. Strijd. Amsterdam. POLYVALENT een mmmmschat kunt vinden pre De Nederlandse emigratie-attaché te Ot tawa, ir. A. S. Tuinman, die op het ogen blik in Nederland vertoeft, heeft medege deeld dat Canada de toelatingseisen voor emigranten aanmerkelijk heeft verlicht. Tot voor kort was het zo, dat de toelating in Canada was gebonden aan de beroepen- lijst. Als men een beroep had dat niet op die lijst voorkwam, werd men niet toege laten, tenzij men familieleden had in Ca nada of indien er andere bijzondere om standigheden waren. Op het ogenblik kan iedereen, ongeacht zijn beroep, naar Canada emigreren, uiter aard met inachtneming van de algemene emigratievoorschriften. Wel moet hij zich bereid verklaren om bij aankomst, indien er in zijn eigenlijke beroep niet onmiddel lijk werk beschikbaar zou zijn, aanvanke lijk ander werk te accepteren om in zijn levensonderhoud te voorzien. Tot en met het derde kwartaal van dit jaar zijn 22.648 Nederlanders geëmigreerd. Het grootste aantal daarvan (9884) ging naar Australië. Canada nam in diezelfde periode 6170 Nederlanders op. In verhou ding tot de algemene emigratie-cijfers en in vergelijking met de cijfers van de emi gratie naar Canada in de voorgaande jaren is er van een teruggang van de emi gratie naar Canada sprake. Volgens ir. Tuinman zijn er geen bijzon dere omstandigheden, gebeurtenissen of toestanden aan te duiden, die een verkla ring zouden zijn voor deze teruggang. Ir. Tuinman noemde de huidige omstan digheden in Canada voor de Nederlandse emigrant zelfs zeer gunstig. Het aantal mensen, dat werkzaam is in het productie proces, is groter dan ooit tevoren. Het ge hele jaar is de vraag naar arbeidskrachten groot geweest. Een jaar geleden deed zich hier en daar in Canada werkloosheid voor, in hoofdzaak tengevolge van grotere toncurrentie op de markt, in het bijzonder wat betreft con sumptiegoederen. Deze concurrentie was ontstaan door de uitbreiding van de natio nale productie en het op de markt komen van de Duitse en Japanse producten. Aan deze nieuwe toestand moest de industrie in Canada zich aanpassen. Die werkloosheid heeft de aanmeldingen voor Canada doen verminderen. Zij behoort echter reeds een jaar tot het verleden. Er wordt ook over werkloosheid in Ca nada gesproken, wanneer eigenlijk de win terwerkloosheid wordt bedoeld. Deze is een natuurlijk verschijnsel in Canada, waar voor in de laatste tien jaar voorzieningen zijn getroffen. De statistiek in Canada is gebaseerd op de werkzoekenden, maar die geeft geen duidelijk beeld van een werke lijke werkloosheid. Voorts worden -de cij fers van werkzoekenden in de winter periode vaak enkele maanden later gepu bliceerd, als de klimatologische omstandig heden al lang zijn veranderd. Die cijfers werken dan ten onrechte in ongunstige zin na, aldus ir. Tuinman. ADVERTENTIE ■■■■■■Biiaaaaia ■«.ooi dat Uw hoed, 't goed doet, dan is het advies dat elke heer U zal geven: Ga maar eens kijken bij m Baaiaaaaaiaaaiaa Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rekken (toez.) H. v. Ark el (zendingspred. met verlof) te Oegstgeest. Aangenomen naar Huissen (Gld) (toez.) L. L. Blok te St. Maartensbrug (N.H.). Geref. Kerken Beroepen te Hilversum (vac. N. B. Knop pers) J. R. Hommes te Groningen; te Heeg L. G. Rozendal te Wilsum (classis Bent- heim, D.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Zwolle C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. De politierechter te Zwolle heeft acht per sonen veroordeeld omdat ze in kennelijke staat, hetzij in een auto, op de motor, brom fiets of fiets hadden gereden. Een 45-jarige motorrijder werd veroor deeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en intrek king van zijn rijbewijs gedurende de tijd van tien maanden. Vier weken gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk en een verbod gedurende twee jaar een brom fiets te berijden, kreeg de 29-jarige metse laar A. v. d. W. Voorts werd tot een week veroordeeld een kippenslachter t.e Wezep, die uit een café komend, pardoes tegen een andere motor opreed. Nieuwe weg. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed de aanleg van een gedeelte van de provinciale weg no. 43 over een lengte van ongeveer 7 km. in de gemeenten Groningen, Hoogkerk, Roden en Leek. Laagste inschrij ver was H. W. Klos te Soest voor f 1.638.700. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is Donderdagmid dag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1955 van het departement van Financiën. Deze wijziging houdt verband met de aankoop van een gedeelte van het landgoed „Sorghvliet" te 's-Gravenhage. In het voorjaar van 1948 kocht de Ameri kaanse regering- van mr. A. Goekoop te 's-Gravenliage een gedeelte van dit land goed. De koopsom, f 1.250.000,werd op verzoek van de Amerikaanse regering door de Nederlandse regering' aan de verkoper betaald en terzake werd een bedrag van 471.191.36 dollar in mindering gebracht op de schuld van ons land aan de Verenigde Staten wegens de uitvoering van de Leen- en Pachtovereenkomst. De bedoeling van Waarom bleef Merlijn slaan, die avond? Wel, hij hoorde het geluid van een hoorn, ergens om de hoek van de straat. Dat moest iets betekenen! Merlijn liep vlug de hoek om, en daar zag hij een soldaat, die met zijn hoorngeschal de burgers bijeen riep e* toen iets oplas van een papier. Toen noorde Merlijn, dat er iets ergs gebeurd was: een troep boze reuzen had het kasteel buiten de stad bezet en Hield de koning daar gevangen! Dat was kwaad nieuwswat moest er van het land terechtkomen, als de koning niet regeren kon? 5-6 de Amerikaanse regering was op het ter rein een ambassadegebouw te stichten. La ter heeft zij echter voor dit doel een ander terrein gekocht. De Amerikaanse regering bleek bereid het te verkopen voor 471.191.36 dollar. De regering heeft gemeend op dit aanbod te moeten ingaan. In afwachting van het geven van een definitieve bestemming aan het terrein ligt het in het voornemen van de regering het als wandelpark voor het publiek open te stellen. De heer Van de, Wetering (CH) vroeg waarom het rijk dit doet en niet de gemeente Den Haag. Hier vindt investering van een kleine 2 millioen gulden plaats en te betwijfelen vond deze afgevaardigde of het daarvoor nu wel het juiste ogenblik was. Nu men er een openbaar park van wil maken kon dr. Lucas (KVP) ook niet in zien, dat deze aankoop op de weg van de staat ligt. Vooral nu men er op uit is aller lei uitgaven te beperken, had de overheid hier het goede voorbeeld moeten geven. Minister Van de Kieft voerde aan, dat het terrein mettertijd zou kunnen die nen „voor het stichten van belangrijke ge bouwen" en dat dergelijke vooruitzichten mede de aankoop rechtvaardigen. Duide lijk bleek, dat de regering wél plannen met het terrein heeft, maar daarover niets wil onthullen. Het kabinet heeft na ernstig beraad de wenselijkheid ingezien om tot deze aan koop over te gaan; meer kan ik er op dit ogenblik niet van zeggen", zei minister Van de Kieft. Mr. Van Leeuwen (VVD) kwam hem steun verlenen met de opmerking, dat men toch wel voldoende fantasie kan op brengen om te begrijpen wat het doel van de aankoop is. (In vrij brede kring is be kend, dat de regering de hoop koestert op het daartoe geschikte ogenblik een konink lijk paleis op het aan te kopen terrein te doen bouwen). Minister Van de Kieft zal wellicht van daag in de desbetreffende kamercommissie datgene zeggen, dat nodig zal zijn om de aankoop goedgekeurd te krijgen. 'Vegen heiden vier maanden gevangenisstraf geëist Tegen twee apotheekhoudende artsen uit Volendam heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam in hoger be roep vier maanden gevangenisstraf geëist wegens uitlokking van oplichting, gepleegd door hun gemeenschappelijke apothekers assistent ten nadele van een ziekenfonds voor een bedrag van 7000 gulden. De rechtbank te Amsterdam had beide artsen ieder tot zes weken veroordeeld. De schade aan het ziekenfonds hebben zij vergoed. De apothekersassistent was door de recht bank veroordeeld tot drie maanden voor waardelijk. Omdat de declaraties voor verstrekte ge neesmiddelen van de beide medici hoger waren dan die van de andere plattelands artsen, stelde het ziekenfonds een onder zoek in. Toen bleek dat de artsen bij het ziekenfonds door hun apothekersassistent declaraties lieten indienen voor speciale geneesmiddelen, die echter in hun apothe ken waren klaargemaakt. De apothekersassistent verklaarde, dat de beide artsen van alles op de hoogte waren geweest en hij in hun opdracht had gehan deld. De artsen zeiden, dat de assistent bestuurslid was van het ziekenfonds en dat zij op hem waren afgegaan. Volgens de apothekersassistent had een der artsen hem opdracht gegeven duurdere preparaten te declareren en goedkopere aan de patiënten te verstrekken. De burgemeester van Edam verklaarde als getuige décharge het niet mogelijk te achten, dat de artsen opzettelijk hadden gehandeld. Een accountant was van mening dat het ziekenfonds geen 7000 maar slechts 1500 schade had geleden. De procureur-generaal nam het de beide verdachten zeer kwalijk, dat zij als medici het niet beneden hun waardigheid hadden geacht te knoeien. Dat zij een onderge schikte hiervoor hebben gebruikt vond de procureur-generaal blijk geven van een mentaliteit, die te denken geeft. Daarna vorderde hij tegen beiden vier maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. E. M. J. Minderop, betoogde, dat bij de artsen de opzet heeft ontbroken. De medici zijn klakkeloos af gegaan op de verklaringen van hun as sistent, die al tien jaar dit werk deed en voof hen als een autoriteit gold. Er was naar zijn mening ten hoogste sprake van „grove onachtzaamheid" bij de artsen. Hij wees op de ernstige gevolgen die een ver oordeling voor de beide artsen zou be tekenen en verzocht het hof hun een voor waardelijke straf op te leggen. Het gerechtshof zal op 10 November ar rest wijzen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE v I e k v r ij e k o u d I ij m van CETA BEVER ff 1. VEILIG door z'n 4 portieren en achterin geplaatste brandstoftank. 2. GOEDKOOP IN AANSCHAF. Prijzen vanaf ƒ4190.— 3. GOEDKOOP IN GEBRUIK. Ben zine 1 op 17. Lage prijs onder delen. Geringe afschrijving door hoge inruilwaarde. 4. GEEN KINDERZIEKTEN. Reeds 7 jaar in productie, welke momenteel 600 per dag bedraagt. 5. LAAGSTE verzekeringspremie en wegenbelasting. 6. Voor voet- of beengebrekkigen AUTOMATISCHE KOPPELING tegen geringe meerprijs. Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving: WAGENWEG 166-168 - HAARLEM Telefoon 12138 en 15056 De 30-jarige bankbediende A. Bol te Germinge, gemeente Westerbork, is Don derdag vermoedelijk in botsing gekomen met een op de rijweg loslopend paard. Voorbijgangers vonden hem hevig bloe dend naast zijn motor op de weg liggen. Medische hulp mocht niet meer baten, want enkele ogenblikken nadat men hem gevonden had overleed de heer Bol. Het slachtoffer was gehuwd en \yerkte in Assen. 20) Tot zover klopte de zaak, klopte als een bus. Tenminste op papier. Want in de wer kelijkheid was dr. Camphuysen een man, van wie het onwaarschijnlijk moest wor den geacht dat hij een inbreker was. In specteur Renkevoort hield, in zijn politie zaken, evenveel rekening met de mensen als met de feiten. De feiten spraken tegen Daniël Camphuysen. Maar als mens was hij juist dat door en door eerlijke, onbevangen type, dat je in een grote stad niet zo dikwijls aantreft. Een „outdoor man',' die leeft en denkt onder de wijde hemel en daar zijn levenswaarden naar af meet. Een liefhebber en kenner van de on eindige natuur. Nee, wat deze mens betrof was het haast niet aan te nemen dat hij een juwelendief was. Inspecteur Renkevoort peinsde. Hij overdacht wat hem nu verder te doen stond, Verder te laten zoeken naar de juwelen in de eerste plaats. En informaties inwinnen over de verschillende pension gasten. De ouders van Van Elden woonden hier in de stad, die van zijn vrouw ook. Naar juffrouw Galjoen kon hij natuurlijk informeren in Overkerspel, dat was een telefoontje. Ze zou daar wel zeer goed bekend zijn. Pieter Tilman was uit Rotter dam gekomen, had mevrouw Waterborg verteld. Gemakkelijk om na te gaan en om informaties in te winnen bij de pers. Pro fessor Cossaert was even moeilijker, maar hij wist diens adres en had bovendien voor België altijd een prachtige informatiebron: zijn persoonlijke vriend en collega Merc- kens van de Süreté in Brussel. Die kon hij straks wel even telefoneren aan zijn huis; die Merckens was berucht matineus en zo'n goeie lobbes dat je hem wel van zijn ontbijt kon bellen zonder dat hij kwaad werd. Daniël Camphuysen was de lastigste van allemaal, nu een telefoontje naar Zuid- Afrika nog niet zo eenvoudig was. Die moest dan maar enige referenties opgeven; misschien had hij nog wel familie hier in Nederland. Het zou een zware dag worden na deze vermoeiende nacht, maar hij liet deze zaak niet los. Hij wilde dit alles niet aan een collega overlaten. In de telefooncel onder de trap vroeg hij eerst Brussel aan en telefoneerde uitvoerig met de Centrale Recherche. Er moest af lossing komen voor de politiemensen hier in huis en bovendien wilde hij er nog 'n paar krachten bij hebben. En dan wachtte hij tot al vrij spoedig het belletje tingelde: Brussel. Hij nam de hoorn van de haak. Hij hoorde eerst niets. De storm, die de gehele nacht onverminderd gewoed had, bleek ook de communicatie met het Zuiden niet geheel intact te hebben gelaten. Het knoeperde en sputterde en gonsde zonder dat de zwaré stem van de goede Merckens door al het gerucht hoorbaar was. Maar tenslotte, na een oneindig aantal vertwij felde „hallo's" in het toestel, was er in eens het bekende stemgeluid: „Merckens. Süreté. Bruxelles." „Ja. Ja. Met Amsterdam. Met Renke voort. R-e-n-k-e-v-o-o-r-t. Amsterdam" Er waren ditmaal niet de gebruikelijke grapjes nu de verbinding zo verschrikkelijk onduidelijk was. „Quoi?" „Renkevoort. Amsterdam." „Ah si! Ca va bien, mon ami?" „Uitstekend. Bonjour Merckens. Ik heb een boodschap" Gelukkig het kwam nu iets beter door. Hij deed, zo duidelijk mogelijk, zijn vraag. Het geknoeper en gesputter begon opnieuw. Het was bijna niet mogelijk de naam en het adres over te krijgen. „Cossaert! De C. van Champagne. De C. Héb je het Merckens? Leuven. Avenue de Tervueren 87. Tervueren! Nee, hij woont in Leuven. Avenue de Tervueren. Wat een ellendige verbinding!!" ,Een verbinding? Je kunt er op rekenen." „Ik hoor haast niets. Kun je me verstaan? Wil je een telegram sturen? Denys Cos saert'!' „Ja, ja." „Ik zal er een telegram overheen sturen, ook waar je mij kunt bereiken. Ik ben hier bij een familie Corbeyn. Wil je me dan seinen?" „Ja, een sein. Het komt in orde mon ami. Ca va bien. Dus Leuven, Avenue de Ter vueren. „Denys Cossaert." „Denys Coss. Het. geknoeper werd nu zo oorverdovend dat er geen stem meer te onderscheiden was. Het was, of hij de storm kon horen loeien door de telefoondraden. Hij wachtte nog even aan het toestel: er kwam geen Merckens meer. Hij moest nu maar hopen dat de naam goed was doorgekomen! Hij kon deze informatie toch niet missen. Hij zou er uit securiteit dan nog maar een tele gram overheen sturen, bovendien wilde hij het adres hier op de Kloveniersburgwal en het telefoonnummer nog even opgeven, zo dat zijn vriend hem desnoods hier kon be reiken. Die zou hem waarschijnlijk uit lachen: hij verbaasde zich altijd over het zwaar-op-de-handse van zijn collega uit het verre Noorden. Hij schreef dus een telegram met nog eens de naam en het adres van de Leuvense professor en daarna het adres en telefoon nummer van juffrouw Corbeyn. „Mille fois merci. Renkevoort". Ziezo, dat was in orde. En hij vroeg aan de rechercheur Waanders, die juist naar beneden kwam, om het tele gram mee te nemen en regelde verder de aflossing van de wacht. Maar ook had hij nog een uitvoerige bespreking met enige heren in burger, die allen in het zijkamer tje werden ontvangen. Hij wilde aan alle pensiongasten voliedige bewegingsvrijheid laten, maar ze daarbij laten volgen. Het was zeer goed mogelijk, dat de gestolen juwelen vandaag van de hand zouden wor den gedaan. De heren vertrokken nadat zij hun instructies hadden ontvangen. Daarna dwaalde hij door het slapende huis, waar nog altijd in de benedengang een agent op wacht stond. Klaar wakker was hij zelf, peinzend over de vele moge lijkheden in deze ingewikkelde zaak. En plotseling flitste er een gedachte door zijn hoofd. Dr. Camphuysen en juffrouw Meilink waren nog altijd samen bij de zieke. Nu kon hij nog één ding doen, voordat zo dade lijk de jonge man naar zijn kamer zou terugkeren. Eén ding, dat hij zelf wilde controleren voor zijn verdere telefoontjes en informaties. Hij ging de kamer binnen van de Zuid- Afrikaan. Een zeer sobere, spaarzaam in gerichte kamer, de kamer van een man met weinig behoefte. Iemand, die inder daad lange tijd in een tent kan leven. Het bewuste boek over Arabië lag op de kale, houten tafel; er naast stond een Egyptische koffiemachine. Een pijpenrek hing aan de muur. Op het tafeltje bij het raam een stapel dozen met preparaten, alle keurig van etiketten voorzien. Een opengeslagen herbarium en een 'plantenpers er naast. Een boekenrekje boven de sofa met een bijbel, een paar Zuidafrikaanse dichters en een klein aantal studieboeken. Een schrijf tafel voor het andere raam. Over een stoel, dicht bij de deur, hing zijn colbertjasje waarschijnlijk een daags colbertjasje, waar een bruihleren porte feuille half uit een binnenzak kwam kijken. Juist het ding, dat de politieman zocht; het onderzoek werd hem wel ge makkelijk gemaakt! Hij haalde de porte feuille uit de zak te voorschijn, opende hem en zocht tussen brieven en papieren. En daar vond hij de oplossing. Een paar brieven gericht aan, en een carnet de pas sage toebehorende aan, en een lidmaat schap van een Franse toeristenclub op naam van: „David Corbeyn, Avenue de Neuilly 257, HOOFDSTUK VI. „Meneer Corbeyn ik had hier graag een verklaring van!" „Ik ben Corbeyn niet!" „Toch zal ik u zo noemen." „Als u mij zo noemt, zal ik zo vrij zijn u niet te antwoorden! Ik ben Daniël Camp huysen en ik ben nooit anders geweest!" „En deze papieren dan?" „Dat zijn mijn papieren niet." Dit duel had plaats om tien minuten over zevenen in de kleine zitkamer naast de voordeur. Inspecteur Renkevoort bleek, ge concentreerd, achter de tafel, waarop de fatale portefeuille; Daniël Camphuysen staande tegenover hem. Een ongewone frons op zijn gebruind gezicht. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9