Instelling van raad van beroep en ambtenarengerecht te Haarlem Kort en bondig j B en W vragen 25 mille voor restauratie van Frans Halsmuseum Muziekweek traditie? Gastheer werd van costuums beroofd Mgr J. P. Huibers 80 jaar Onteigeningen voor Haarlems uitbreiding Gecombineerd concert in Hoofddorp Jubileumuitvoering van de St. Joris-band KALENDERS 1956 Boekhandel VEKO De vijftien spelers voor N ederland-N oorwegen 8 Drieteenmeeuw en paarse strandloper brachten routinebezoek Burgerlijke Stand van Haarlem Mislukte overval op alleenwonende veehouder T unnelbouwarbeider maakte val van acht meter Ds. Bronsgeest zielzorger op emigrantenreis Loswerkman kreeg drie maanden Ongeveer 350 hectaren in Schalkwijk Automobilist verblind Geen voorrang verleend: ernstige botsing Getuigen opgeroepen Brigadier inzage in boeken geweigerd Bloemendaler zeer ernstig gewond Haarlemse Korenhond Optreden van Nieuw operette gezelschap Druk bezochte receptie van gouden bruidspaar Vergadering Witte Kruis MAANDAG 31 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Heemsteedse melkhandelaar Harm van Lubeck vond tot zijn verrassing van morgen zijn bakfiets feestelijk versierd in de schuur bij zijn woning aan de Meerweg staan. Dat was een aardige attentie van een paar jongens uit de buurt, die „opa' Harm" zoals de heer Van Lubeck in zijn wijk vaak wordt^genoemd, ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag eens wilde tonen dat zij en vele anderen hem een goed hart toedragen. Zij hebben niet alleen vannacht in het geheim de bakfiets versierd met de jaartallen 1885 aan de ene en 1955 aan de ander kant, maar zij hebben hun herfstvacantie vanmorgen ook goed gebruikt om de bejaarde melk handelaar een gemakkelijke dag te bezorgen door zelf de klanten te bedienen. „Opa Harm" van Lubeck zal een goede herinnering bewaren aan zijn laatste verjaardag als actief melkhandelaar: per 1 Januari neemt zijn schoonzoon de zaak over. Het ligt in het voornemen per 1 Maart 1856 raden van beroep (sociale verzeke ring), als bedoeld in artikel 1 der beroeps- wet en ambtenarengerechten te vestigen te Haarlem, Utrecht en Zwolle, aldus deelt de minister van Justitie mee in zijn toelichting bij een nota van wijzigingen op de begro ting 1956 van zijn departement. Het uitbreiden van het aantal plaatsen, waar raden van beroep en ambtenarenge rechten gevestigd worden, is een gevolg van wijzigingen in de beroepswet. 'Op het ogenblik valt Haarlem onder Amsterdam, waar de zaken voor de gehele provincie Noordholland behandeld worden. Na 1 Maart van het volgend jaar zullen de raad van beroep (sociale verzekering) en het ambtenarengerecht te Amsterdam zich bezig houden met zaken uit het kanton Amsterdam en in Haarlem worden de zaken behandeld uit de kantons Haarlem en Alk maar. Het ligt in het voornemen Alkmaar ook als zittingsplaats aan te wijzen. De raad van beroep (sociale verzekering) oordeelt over beslissingen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank en van de Raden van Arbeid, genomen ingevolge de Onge vallenwet, de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet, de Invaliditeitswet en de Ouder domswet, alsmede over beslissingen van de Raden van Arbeid, genomen ingevolge de Ziektewet en de Kinderbijslagwet. Aan de centrale raad is ook opgedragen in beroep te beslissen omtrent geschillen voort vloeiende uit de burgerlijke en militaire pensioenwetten, de Militaire weduwenwet, de wet buitengewoon pensioen 19401945 en de Pensioenwet Spoorwegambtenaren en De Vogeltrek Zondagmorgen was er tot negen uur geen trek. Na de regen kwamen er slechts een aantal bonte kraaien langsvliegen. De bon te kraaien vliegen niet in dichte troepen zoals kauwtjes, maar telkens ziet men al- leenvliegende vogels. Er stond een Noord- Westen wind en het was bijzonder helder. Om negen uur begonnen de spreeuwen te trekken, maar het aantal bleef zeer matig, namelijk 1030 spreeuwen tot half twaalf. Het aantal vinken was ook gering. Omstreeks tien uur kwamen de eerste troepjes langs. Op merkelijk was, dat deze vogels niet uit het Noorden kwamen maar van de landzijde uit het Oosten en dat zij dan bij de kust afbogen naar het Zuid- Westen. Men telde zo 80 vinken in tien troepjes. Voorts passeerden er van negen uur tot half twaalf 37 veldleeuweriken, 16 graspiepers, 170 kramsvogels, 160 bonte kraaien, 560 kauwtjes, 1 sperwer en 1 bui zerd. Zondag zag men in IJmuiden op de pier twee jonge en twee oude drieteen-meeu wen en vier paarse strandlopers. Deze zijn elk jaar vaste bezoekers van de pier. Voorts was er een steenlopertje een oeverpieper en een visdief. Tussen tien en twaalf uur kwamen er nog ongeveer vijftig veldleeu weriken in kleine troepjes van overzee het land invliegen. Aan het binnenduin was hedenmorgen de trek maar zeer gering maar men no teerde toch 20 vinken, 2 veldleeuweriken en 2 putters. Heel vroeg kwam er een groepje van 6 ganzen over. Aan de kop van de Zeeweg was de trek ook maar zeer ma tig. De ki-amsvogels vlogen op ongeveer tweehonderd meter hoogte over en de kraaien passeerden op ongeveer 150 meter hoogte. Van kwart over zeven tot negen uur tel de men 50 spreeuwen, 50 vinken, 2 hout duiven, 1 buizerd en 1 sperwer. HAARLEM 29 October 1955 ONDERTROUWD: 29 Oct., D. G. S. Groe- neveld en M. M. J. Asselberghs. GEHUWD: 29 Oct., J. G. Engelchor en J. C. Broerse; P. C. van Dansik en L. Sala; H. G. Trap en A. B. J. Stevan; W. Groen en H. G. van der Hoven. BEVALLEN van een zoon: 28 Oct., A. BoersmaJoustra; E. Moison—Groskamp: 29 Oct., S. G. BroersSmits; P. P. Akker manMoeke. BEVALLEN van een dochter: 27 Oct., P. H. MesMooren; 29 Oct., A. Heesemans Ravenhorst. OVERLEDEN: 27 Oct., M. Timmermans, 60 j„ Havikstraat: J. C. van Rijssel, 59 j., Anslijnstraat; 28 Oct., H. E. PronkOdink, 54 j„ Zijlweg; J. F. DrepperHommerich, 68 j., Ben Viljoenstraat. de kinderbijslagwet voor de gepensionneer- den, de Ambtenarenwet, de Militaire amb tenarenwet. De raad van beroep bestaat buiten de voorzitter uit een gelijk aantal leden-werk gevers en leden-werklieden, benevens een gelijk aantal leden-werkgevers en leden werklieden, benevens een gelijk aantal plaatsvervangende leden- werkgevers en leden-werklieden. Het ambtenarengerecht heeft dezelfde standplaats en hetzelfde rechtsgebied als de raad van beroep (sociale verzekering). Het aan de raad verbonden ambtelijk personeel (voorzitter, griffier en administratieve ambtenaren) fungeert dezelfde functies bij het ambte narengerecht. B. en W. van Haarlem verzoeken de raad om machtiging voor het uitvoeren van een gedeelte van het restauratie- en reorgani satieplan van het Frans Halsmuseum. Hier voor zal een bedrag van 25.000 beschik baar gesteld dienen te worden. In ov'ereenstemming met de tot nu toe gevolgde gedragslijn achten B. en W. het gewenst, dat gedurende de komende winter weer een gedeelte van het genoemde plan wordt gerealiseerd. Dothans /v.Qdt. uitvpe- ring in aanmerking komende werkzaam heden bestaan onder meer uit het weg nemen van de lambrizeringen en het sau zen van de muren in de Zuidelijke kabi netten; het ombouwen van de doorgangen in de twee middelste Zuidelijke kabinetten; het aanbrengen van verwarming en ver lichting in genoemde kabinetten; het leggen van linoleum in verschillende zalen; het invoegen van gebrandschilderd glas in bovenlichten en het aanbrengen van een verwarming onder de schoorsteenvloeren in de regentenkamers. De hier omschreven werkzaamheden be tekenen de voltooiing van de in dit ge deelte van het museum ontworpen restau ratie en reorganisatie. Door gelijktijdige uitvoering wordt voorkomen, dat bedoeld gedeelte in een komend jaar opnieuw zal moeten worden ontruimd. Zaterdagavond omstreeks half tien is de 52-jarige veehouder A. Visser aan de Vrie- zekoop, onder de gemeente Leimuiden, door een tot nog toe onbekend gebleven persoon in zijn woning aangevallen met een boksbeugel, waarbij Visser niet ern stig aan het hoofd werd verwond. De da der, een ongeveer 25-jarige man, nam na de worsteling de vlucht in de duisternis. Omstreeks halftien die avond werd op de deur van de achteraf gelegen boerderij van Visser geklopt en „volk" geroepen. De vee houder, vermoedende met een van de bu ren of een andere inwoner van Leimuiden te doen te hebben, opende de deur, waarop een onbekend persoon water vroeg voor zijn auto, waarvan het koelinvswater op het kookpunt zou staan. Visser haastte zich de man te helpen, maar toen hij enige ogenblikken later de emmer wilde overrei ken, sloeg de man naar hem met een boksbeugel. Hierdoor werd Visser aan het hoofd getroffen waardoor een bloedende wond ontstond. Tijdens de hierop volgen de worsteling, waarbij de veehouder hulp kreeg van zijn kleine foxterrier, wist de aanvaller zich uit de greep van Visser los te rukken en te vluchten. Onmiddellijk hierna waarschuwde Visser zijn buurman J. de Vries, die telefonisch de politie alar meerde. De heer Visser kon een vrij goed signale ment van de dader geven, die ongeveer 25 jaar oud moet zijn, een net uiterlijk heeft en goed gekleed ging. Hij sprak met een enigszins Amsterdams accent. Uit het poli tieonderzoek bleek geenszins overtuigend dat de dader inderdaad met een auto geko men was. Dat roof de opzet van deze aan slag was, mag wel als vaststaand worden aangenomen. De heer Visser leeft geheel alleen op zijn boerderij en staat als vrij welgesteld bekend. Vermoedelijk heeft de dader verwacht een grote som gelds te kunnen aantreffen in de boerderij. Veeverkope'n op de Leidse veemarkt en kele weken geleden kunnen hem de me ning hebben gegeven dat Visser de afgelo pen Vrijdag op de veemarkt veel geld heeft ontvangen. Sleutelactie. 15 November zal de laatste dag zijn, waarop de prijsvraagkaarten voor het raden of schatten van het totaal aantal opgehaalde sleutels in Nederland voor de vluchtelingen kunnen worden opgezonden. Op de huis aan huis verspreide aankondi gingen staat dat zij op 15 November moeten worden verzonden, doch dit moet zijn „uiterlijk op 15 November". Zaterdagavond 29 October hield de af deling Haarlem en omstreken van Konink lijke Nederlandse Toonkunstenaars een al gemene ledenvergadering tot afsluiting van de Muziekweek Haarlem 1955 ten hui ze van de voorzitter Jan Boeke. Vastgesteld kon worden dat de Muziek week een groot succes is geweest. Naar het oordeel van de leden bestaan er zekere mo gelijkheden hier een traditie van te maken. De voorzitter bedankte de secretaresse en waarnemende secretaresse voor het veie werk wat deze verzet hebben. De om ge zondheidsredenen afgetreden secretaresse mevrouw D. A. Haanstra-Knegtmans wordt opgevolgd door mej. Wiep Zijlstra. Na afloop van de vergadering was er een geanimeerd samenzijn, waarbij door enkele leden werd gemusiceerd. Er werden werken uitgevoerd van Hendrik Andries- sen, Strawinsky Honegger; Brahms en Hummel, benevens een aantal Engelse volksliederen. Ernstig gewond naar A ntoniusziekenhuis Als gevolg van het feit dat de politie te laat is gewaarschuwd, kon zij ons pas heden mededelen dat zich Vrijdagmiddag 28 October in de Velsense tunnelbouw een ernétig ongeval heeft voorgedaan. Om streeks vier uur is daar de 55-jarige L. W. uit IJmuiden-Oost op een steiger misge stapt, door een luchtkoker van drie meter lengte gevallen waarna hij nog eens vijf meter lager op de betonnen vloer van de tunnel terechtkwam. Het slachtoffer werd met zware inwendige kneuzingen naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden .overge bracht, waar hij nog steeds buiten bewust zijn is. Men vreest voor zijn leven. Naar wij vernemen is ds. J. Bronsgeest, de predikant van de Hervormde wijkge- meente IV te Haarlem door de emigratie commissie van de Generale Synode uitge nodigd de op 31 Januari 1956 bemnnende reis van het emigrantenschip „De Groote Beer" naar Zuid-Afrika als geestelijk verzorger der emigranten mee te maken. Ds. Brons geest zal deze uitnodiging, behoudens goed keuring door de kerkeraad, in r-rincioe aan vaarden. Hii zal ongevper vijf weken uit zijn gemeente afwezig zijn. Hedenmorgen veroordeelde de Haar lemse politierechter een 26-jarige los werkman tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek wegens diefstal van een grote beige koffer en een aantal cos tuums uit het huis van een antiquair. De officier van Justitie had vier maan den met aftrek tegen hem geëist. De los werkman en de antiquair hadden in de nacht van 7 op 8 October omstreeks drie uur, toen zij beiden niet geheel nuch ter meer uit Die Raeckse kwamen, kennis met elkaar gemaakt en zich naar het huis van de laatstgenoemde begeven om daar nog wat te drinken, zoals door de antiquair was verklaard. Daarbij waren echter diens minder ge zonde bedoelingen aan het licht gekomen en de los werkman had zich dus gedistan- cieerd. ..Tot zover was het allemaal erg braaf van u", aldus de politierechter, „maar dan had u niet die mooie beige koffer en al die costuums van meneer moeten mee nemen. U dacht misschien, dat hij het in deze omstandigheden niet zou durven aan geven, maar dat heeft hij tóch maar ge daan, daar was het hem zeker allemaal te veel waard voor". De antiquair beschuldigde de werkman tevens van diefstal van zijn gouden horlo ge en enige bankbiljetten, doch dit heeft de verdachte pertinent ontkend. De raadsvrouwe van de verdachte, mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, weerleg de nog een aantal punten, die de anti quair tegen hem had ingebracht, onder meer, dat hij onder valse voorwendsels zou zijn binnengedrongen. Uit het hele verloop van de zaak blijkt immers, dat de los werkman zelf is meegetroond zonder te weten, wat de antiquair met hem voor had. Dat hij de koffer met de kleren heeft weg genomen, achtte mr. Scheltema gewoon onberadenheid, zoals deze hem ook tot eerdere delicten had gebracht. Maar het hele geval is ook rijkelijk eigen schuld van de bestolene. Daarom bepleitte zij mede met het oog op de persoon van de ver dachte een nogal labiel type cle mentie. Vervolgens kwam de politierechter tot zijn uitspraak van drie maanden met af trek van voorarrest. V/oensdag 15 November hoopt mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zijn tach tigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige werd in Amsterdam geboren, stu deerde aan het klein-seminarie Hageveld te Voorhout en het grote-semenarie te Warmond, waarna hij op 15 Augustus 1899 tot priester werd gewijd. De heer Huibers begon zijn priesters ambt op 15 September 1899 te Moordrecht en op 18 Augustus vertrok hij naar Leiden. Van 21 September 1903 tot 7 Mei 1916 is de heer Huibers verbonden geweest als leraar in de Nederlandse letteren aan het klein-semenarie Hageveld. Bij zijn terugkeer in de directe zielzorg werd hij kapelaan te Amsterdam en belast met de stichting van een nieuwe parochie, welke door hem werd toegewijd aan O. L.V. van Altijddurende Bijstand. In de Chasséstraat verrees de nieuwe kerk en op 20 October 1917 werd de heer Huibers tot pastoor van deze kerk benoemd. Op 1 Augustus 1928 werd hij pastoor en deken van Hoorn. Tijdens een consistorie op 16 December 1935 te Rome werd de heer Huibers als opvolger van. mgr. J. D. J. Angenent be noemd tot bisschop van Haarlem. Op 11 Februari 1936 volgde de consecratie in de kathedraal Sint Bavo aan de Leidsevaart. Mgr. Huibers is bijna twintig jaar bisschop van het grote bisdom, dat binnenkort ver kleind zal worden. Hij heeft speciaal in de oorlogsjaren onder moeilijke omstan digheden gewerkt. Toen mgr. Huibers in 1949 zijn gouden priesterfeest vierde werd hij benoemd tot commandeur in de orde van de Neder landse Leeuw. Voorts is hij assistent-bis schop bij de Pauselijke troon. Twee landbouwers zijn in het geweer ge komen tegen het in Mei van dit jaar door de Haarlemse raad genomen besluit tot onteigening van ongeveer 350 hectaren grond ten Zuiden van de Schipliolweg ter uitvoering van het uitbreidingsplan Schalk wijk. Beide landbouwers de heren G. C. van Bruggen en W. J. van Schie, zien zich in hun broodwinning bedreigd, terwijl zij er voorts op wijzen, dat behalve woningen in de gemeente ook gronden nodig zijn welke de voedselvoorziening van de be volking zullen waarborgen. B. en W. van Haarlem schrijven aan de raad, dat zij zich deze bezwaren wel kun nen voorstellen, maar deze zijn niet zo zeer een uitvloeisel van het onteigenings plan, waartegen de adressanten het vorige jaar geen bezwaar hebben gemaakt. Bo vendien worden hun rechten gewaarborgd door onteigeningswet en pachtbesluit. De rijksconsulent voor grond- en pachtzaken voor Noordholland heeft meegedeeld, dat* geen landbouw-economische overwe gingen zich tegen de onderhavige onteige ning verzetten, waarop het College voor stelt de bezwaarschriften ongegrond te verklaren. Bij deze onteigening zijn ongeveer vijftig landeigenaren betrokken. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf reed een Haarlemmer per auto op de Mol- laan te Blöemendaal in de richting Haar lem. Volgens zijn verklaring, die hij later aan de politie aflegde, werd hij verblind door licht van een auto, die uit tegenover gestelde richting naderde en zag hij niet, dat voor hem een dame uit Blöemendaal reed, zittende op een fiets, die blijkens de mededeling van de automobilist aan de ach terzijde niet verlicht was. De Haarlemmer zag de fiets pas. toen hij dicht genaderd was en probeerde een aanrijding te voor komen. De dame werd aangereden en liep wonden op aan het hoofd. Daar vermoed werd. dat zij een hersenschudding had op gelopen, is zij naar het Marine-hospitaal overgebracht. Zaterdagmiddag omstreeks één uur is de 35-jarige Haarlemmer R. F., die op een motor in de richting Velsen over de rijks weg reed, op het kruispunt bij de Slaper dijk te Santpoort aangereden door een van de Slaperdijk komende personenauto, waar van de bestuurder hem geen voorrane er- leende. Met een gebroken neusbeen, een hersenschudding en verwon'"""en aan het gelaat moest F. naar hef "huis Sint Joannes de Deo te HaarU 'en ovei- gehracht. Het Hoofddorps mannenkoor „Zang en Vriendschap" heeft het aangedurfd om op het concert, dat het Zaterdagavond in de grote zaal van „De Beurs" gegeven heeft, het „Koninklijk Wormerveers Mannenkoor" als gast uit te nodigen. Daar behoorde in derdaad moed toe, want de uitnodiging'be trof hier een koor, dat op eeri bestaans- periode van negentig jaar kan terugzien, dat onder leiding van de bekwame dirigent F. J. Sicking een grote bloei heeft mede gemaakt en dat nog steeds een machtig ensemble van uitstekende koorstemmen is. „Zang en Vriendschap" is evenwel niet bevreesd geweest voor een voor de hand liggende vergelijking van beide vereni gingen. En dit getuigde van een benijdens waardig geloof in eigen kracht. Dat dit ge loof geen zelfbegoocheling was, heeft het Hoofddorpse koor met zeer te waarderen uitvoeringen kunnen aantonen. Zo klon ken werken als „Een vrouw" van Olivier Koop, „Trösterin Musik" van Anton Bruckner en „Populus Sion" van Israël Olman beheerst en evenwichtig van ex pressie. Deze laatste vertolkingseigenschap is een factor, waar de dirigent Gerard de Barbanson ook voor andere composities („Sint Jansvier" van W. F. Kools, „Le Rossignol" van Grétry en „De Bruid" van J den Hertog) opvallend op aan stuurde. Ten aanzien van de klankverhouding zij opgemerkt, dat de tenorenvleugel nog best een paar klare stemmen kan gebruiken voor een groter tegenwicht tegenover de baritons en de bassen. De klankhelderheid en de verstaanbaarheid verdienen nog meer aandacht. Menig geslaagd fragment sprak er trou wens al van, dat men in deze richting werkt. Ik behoef hiervoor slechts te wijzen op „Populus Sion", op „Le Rossignol" en op de op verzoek gezongen Ballade van de twaalf rovers, waarvan de solo zo fraai door een koorlid, de heer J. Knoop, werd gezongen. Met Wormerveerse koor staat niet meer onder leiding van de heer Sicking, die om gezondheidsredenen zijn werkzaamheden moest gaan beperken en de directie aan de jonge, levendige Ben Joosen overgaf. Wat deze aan sonore, genuanceerde koorklank wist te bereiken verdiende veel lof. Hij kon daarvoor doeltreffend gebruik maken van de vele mooie stemmen. Zijn vertol kingen misten echter nog de bezonkenheid, de gevoelsdiepte, die kenmerkend zijn voor de gerijpte kunstenaar. Maar men kan stellig een innerlijke groei gaan ver wachten-. Ben Joosen liet zijn koor „Tibur" van Diepenbrock, het Priesterkoor uit Mozarts „Toverfluit", een Russisch werk en een negro-spiritual zingen, benevens een over dreven bewerking door Jan Koetsier van ,,'k Heb mijn wagen volgeladen" met een sneltrein-slot-effect. Van het leuke, onge kunstelde karakter van het eenvoudige liedje bleef maar weinig over. De heer Sicking, die ook op dit concert aanwezig was, leidde voor deze gelegen heid zijn vroegere koor weer bij een geest driftige uitvoering van Handels „Halleluja" uit de „Messias", waarbij Ben Joosen voor een virtuoze pianobegeleiding zorgde. Het slot van het concert was een vertolking van „Hollands Glorie" van Richard Hol door de twee koren tezamen onder leiding van Gerard Barbanson, welke uitvoering wat onwennig klonk. Ook het koper ensemble, dat de veeleisende begeleiding op zich genomen had, was niet steeds even paraat. Maar de geweldige klank van het massale koor liet niet na indruk te maken. P. ZWAANSWIJK „In 't gouden haantje". De toneelver eniging „Herman Heijermans" opent haar toneelseizoen op Woensdagavond 2 Novem ber in de Stadsschouwburg met de opvoering van „In 't gouden haantje" van Otto Harting. October was een feestmaand voor de Haarlemse St. Jorisband, want dit padvin ders-ensemble, gevormd door tamboers, pijpers en hoornblazers, bestaat tien jaar. Het jubileum werd Zondag met uitvoerin gen in het gebouw St. Bavo aan de Smede- straat geestdriftig gevierd. Er was een zeer grote belangstelling voor de prestaties van het korps, dat zich onder leiding van de in structeurs W. van der Peijl en H. Schulp- zand in de loop der jaren op het speciale terrein van muzikale rhythmiek belangrijk ontwikkeld heeft. Dienaangaande spraken de uitvoei'ingen van enkele marsen onder aanvoering van de bandleiders duidelijke taal. Bij deze marsen waren de Vaandrigmars en de St Jorismars, geschreven door de heer W. van der Peijl, door pittige, maar gevaarlijke rhythmiek lang geen eenvoudi ge objecten. Hoe groot de betekenis van de dynamische schakering bij de uitvoeringen kan zijn, bleek pas goed toen na de pauze de afdeling Tamboers onder leiding van de heer W. van der Peijl de rhythmiek van Ravel's „Bolero" op kleine trommen, roer trommen en paardetrofnmen ging vertol ken, een spannende dynamische roffel liet horen en het rhythmische machinisme van de wegsnellende „Oriënt Express" tot een zeer suggestieve ervaring maakte. In de Bolero speelde de heer Lubberts zuiver en met gelijkmatige rhythmiek de hoofdmelo die op zijn klarinet. De afdeling pijpers weerde zich hierna onder de directie van de instructeur K. Schulpzand dapper met een paar marsen. Een finale-taptoe met sluitingsceremonie zou het einde brengen van een genoegelijke avond, waarop men ook met plezier luis terde naar een fantastische hartenverwisse- lingsgeschiedenis en vreugde beleefde aan de opvoering van het blijspel „Toontje en zijn artis". P. ZWAANSWIJK De Haarlemse politie kreeg Zaterdag avond om kwart voor acht bericht, dat een man gewond lag op de rijbaan van de Wil- helminastraat ter hoogte van de Alexander - straat. Een onderzoek werd ingesteld en de politie zag de eenenzestigjarige A. S. liggen. Hij had een wonde boven het rechter oog en klaagde over pijn in een der- knieën. De gewonde verklaarde, dat hij aangereden was door een auto. Getuigen wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Economische politierechter Op 24 Juni van dit jaar hield een bri gadier van de Haarlemse gemeentepolitie een vrachtauto met aanhangwagen aan, die met witte kalkzandsteen geladen was. De wagens bleken uit Hilversum afkom stig te zijn en de chauffeur verklaarde desgevraagd, dat hij de stenen „voor eigen vervoer" transporteerde. Papieren, die dat zouden kunnen bewijzen, kon hij evenwel niet tonen. De brigadier kreeg argwaan, waarna de chauffeur zei: „Belt u Hilversum dan maar op". De chauffeur belde zelf een nummer van een Hilver- sums transportbedrijf en de brigadier, die inmiddels de hoorn had overgenomen, kreeg toen te horen dat de zaak in orde was. Dat leek hem evenwel allerminst, zodat hij naar Hilversum reisde om een bezoek te brengen aan het expeditiebe drijf, waar hem inzage in de boeken ge weigerd werd. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, eiste hedenmorgen tijdens de behandeling van deze zaak voor de Haarlemse economi sche politierechter vijftig gulden boete tegen de chauffeur die, zoals hij zei, de po litie om de tuin had geleid. Tegen een der leiders van het expeditiebedrijf, die de in zage in de boeken geweigerd had, eiste hij een gevangenisstraf voor de tijd van twee weken. De man, die ook de brigadier per telefoon had tewoordgestaan, verdedigde zich onder meer met de opmerking, dat hij niet wist, dat hij verplicht was, de boeken op verzoek ter inzage te geven. Bovendien eiste de officier tegen hem een boete van 25 gulden voor het feit, dat hij er niet voor had gezorgd, dat de auto met de juiste ver gunning was uitgerust. Tegen zijn broer, die volgens de officier van justitie eveneens de inzage geweigerd zou hebben, (al ontkende verdachte dit) werd eveneens een gevangenisstraf van twee weken geëist. De economische politierechter, mr. A. Bletz, veroordeelde de chauffeur conform de eis van de officier, de beide broers tot respectievelijk 75 plus 25 en 75. Ongeval op onbeivaakte overweg Vanochtend is te Mijdrecht op de onbe waakte spoorwegovergang in de provin ciale weg een ongeluk gebeurd, waarbij een persoon ernstig en een ander licht werd gewond. Nader vernemen wij dat een per sonenauto, komende uit de richting Uit hoorn, om kwart voor zeven op de over weg gegrepen werd door de locomotief van een goederentrein en een eindweegs mee gesleurd. De auto werd totaal vernield. De bestuur der, de 48-jarige heer H. de J. uit Half weg, kreeg slechts lichte verwondingen, doch was zodanig geschrokken dat hij tot nu toe niet in staat was een verklaring af te leggen. Zijn medepassagier, de 38- jarige J. van S. uit Blöemendaal liep zeer ernstige verwondingen op. In zorgwek kende toestand is hij naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De Haarlemse Korenbond (Bond van»R..K. koren in Haarlem en omstreken) zal' Don derdag 3 November zijn eerste lustrum vie ren in het Concertgebouw. Bij deze organi satie zijn kerkkoren uit Haarlem en om streken aangesloten. Het doel is om door samenwerking het geestelijk en muzikaal peil van de koren te verhogen. Als midde len worden gebruikt het organiseren van cursussen, Gregoriusdagen en zangers- avonden en het propageren van zangers- retraiten en het voorbereiden van zangers- triduums en bezinningsdagen. On de zangavond zullen de koren mgr. J. P Huibers. bisschop van Haarlem, hul digen. ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. Het Nieuw Operette Gezelschap, dat 1 Augustus van dit jaar ontstond na een splitsing in „Diogé", zal omstreeks eind Januari in de Stadsschouwburg de operette Ein Walzertraum" van Oscar Strauss brengen onder de leiding var Johan van 't Vlie en regie van Jan de Veer. Het ledental is inmiddels gestegen tot ruim 50 en het aantal begunstigers is reeds de vierhonderd gepasseerd. HAARLEM EN OMGEVING „Drie oude Mannetjes". Op 1 November begint de Haarlemse volksdansvereniging „De Drie Oude Mannetjes" het seizoen met een feestavond in de Prinsenschool aan de Soendastraat in Haarlem. De dansleider is Henk Honhof. Mies Joor zorgt voor de be geleiding. Ab Medenblik zal bovendien een uitgebreide collectie volksdansplaten laten horen. „De Bijbel in ons volksleven". In het kader van het Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Heemstede en onder auspiciën van het Nederlands Bijbel genootschap spreekt professor dr. W. J. Kooiman, hoogleraar te Amsterdam, Woens dagavond 2 November in de Gereformeerde kerk aan de Koediefslaan over „De Bijbel in ons volksleven". Naar aanleiding van de Hervormingsdag op 31 October volgt dan na afloop van deze lezing de vertoning van de bekende film „Maarten Luther". Gezinszorg. De openbare collecte „Voor het bedreigde gezin", die in de week van 17—22 October in Haarlem werd gehou den heeft f5132,76 opgebracht. Trouwe hulp. Op 1 November zal me juffrouw J. Rink vijftig jaar als hulp in de 'huishouding in dienst zijn bij de familie Van Wulfften PaltheSannes, Slingerweg, Aerdenhout. ADVERTENTIE voor Uw vrienden overzee, moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering, en zorgen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 1170é Naar wij vernemen zal de keuzecommissie van de K.N.V.B. voor de wedstrijd Neder landNoorwegen, die Zondag 6 November in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld, het Nederlands team uit de volgende 15 spelers samenstellen: De Munck (Fortuna), Feyt (Willem II), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Van Kerkum (Feijenoord), Klaassens (VVV), Van der Hart (Fortuna), Schaap ('t Gooi), Brusse- lers (PSV). Appel (Fortuna), Bosselaar (Feijenoord), De Bruyckere (Willem II) Brooymans (Willem II), Carlier (Fortuna) en Clavan (Scheveningen Holland Sport). De receptie welke de heer P. de Ruig en mevrouw J. C. de Ruig-de Ruig als gouden bruidspaar Zaterdagmiddag door een co mité van vrienden en oud-leerlingen zo als wij reeds eerder hebben medegedeeld is de heer De Ruig ruim dertig jaar Hoofd van de Christelijke Lagere School in de Zuider Legmeerpolder bij Uithoorn ge weest in het Verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" werd aange boden, heeft zich in het bezoek van een ongekend groot aantal belangstellenden mogen verheugen. Reeds in de voormiddag werd het bruidspaar gecomplimenteerd door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard; die daarbij zijn grote voldoening uitsprak over het feit, dat zijn gemeente het voorrecht geniet een dergelijke verdienstelijk echtpaar onder haar inwoners te tellen. Spreker herin nerde in dit verband nog even aan de voortreffelijke staat van dienst van de heer De Ruig bij het Christelijk Onderwijs, om zijn hartelijke gelukwensen daarna te be sluiten met het overhandigen van een grote fruitmand, aangeboden door het ge meentebestuur van Heemstede. Tijdens de lunch, welke eveneens door het comité werd aangeboden, voerde de heer P. Ingwersen nog het woord als voor zitter daarvan. Hij maakte daarbij een ver gelijking tussen de herfsttooi van „Groe nendaal" en de leeftijd van het bruidspaar, om daarna onder meer nog te verklaren dat het hem als voorzitter van een comité nimmer was overkomen, dat men meer geld had ontvangen dan voor het te orga niseren feest nodig bleek. Hij noemde dit het beste bewijs voor de grote plaats die het echtpaar zich in de harten van velen wist te verwerven, om het restant van het bedrag ten slotte onder enveloppe als extra feestgeschenk aan de heer en mevrouw De Ruig te overhandigen. Uiter aard ging ook dit gebaar vergezeld van zijn beste wensen voor een rustige en gelukkige levensavond. Daarna begon de receptie, waardoor zich een schier onafgebroken stroom van be langstellende bezoekers meldde, waaronder tallozen als vrienden of oudleerlingen uit Aalsmeer, Uithoorn en de Zuider Legmeer polder. Verder werd het gouden bruidspaar nog gecomplimenteerd door de hoofdin specteur van politie te Heemstede, de heer A. Berentsen en zijn echtgenote en dr. A. Dondorp en dr. P. J. Richel, Gereformeerde predikanten te Heemstede. In hötel „Roozendaal" aan de Bloemen- daalseweg te Overveen hield de afdeling Blöemendaal van de Noordhollandse ver eniging „Het Witte Kruis" Vrijdagavond een ledenvergadering. Na het openings woord door de voorzitter de arts H. D. G. A. Immink, werd de heer G. van Eek her kozen als secretaris van de afdeling. Als Eloemendaalse afgevaardigden naar de algemene ledenvergadering in Amsterdam cp 2 November werden aangewezen dok ter S. B. Drijber en mr. L. S. Römelingh. Tot leden van de controlecommissie wer den gekozen de heren D. Kuyper en L. G. Bagnay. Ingevolge de sterk gestegen kos ten werd, naar aanleiding van een schrij ven van de algemene vergadering, beslo ten de bijdrage van de afdelingen aan de centrale vereniging te verhogen van f 0.10 tot f 0.15. De begroting voor hel jaar 1956 werd met algemene stemmen goedge keurd. Bij de rondvraag vestigde het be stuur nog eens de aandacht op de hoogte- zonbehandeling in het PEN-gebouw aan de Ing. Bispincklaan te Blöemendaal. Van deze behandeling, op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagmiddag wordt nog door te weinig leden gebruik gemaakt. Het bestuur van de afdeling bleef onge wijzigd en bestaat uit dokter H. D. G. A. Immink, voorzitter; dokter S. B. Drijber, vice-voorzitter; G. van1 Eek, secretaris; A. J. F. Koelen, peftningmeester en K. van Essen, A. Jager en mr. L. S. Römelingh, leden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10