„Wapenleveranties aan Egypte bedreigen de wereldvrede" Bosnegers dansten voor „Biggie Missie" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dulles deed vage toezegging aan Mosje Sjaret Onveilig verkeer maakte weer vele slachtoffers tijdens het weekeinde De „Geest van Genève draait in een kring rond Weerbericht Ben Joessef uit ballingschap in Zuid-Frankrijk aangekomen Westelijke vermaning aan Rusland Het woord is aan Koningin en Prins bezochten bosnegerdorpen Ben Arafa doet te zijnen behoeve afstand van de sultanstroon Problemen van het Midden-Oosten eisen de diplomatieke aandacht op Assemblée beraadslaagt over de verkiezingen KNP-partijraad accoord met opheffing partij 11111 Twee van de zes nieuwe wijzen van kiezen reeds afgewezen Begroeting door bosnegers Weerrapport 70e JAARGANG No 97 MAANDAG 31 OCTOBER 1955 299e JAARGANG No 248 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman mmmm De aankomst van het Koninklijk Paar op het vliegveld Zanderij in Suriname, waar Indianen in hun klederdracht Koningin en Prins welkom heetten. schilderachtige In Uithoorn is Zondagmiddag de 5-jarige Wilma van Maurik toen zij plotseling de provinciale weg Haarlem-Utrecht overstak, door een personenauto aangereden en erns tig* gewond. Het meisje is met een ernstige schedel- basisfractuur naar de Mariastichting over gebracht. Auto reed stoep op Drie personen zijn gewond toen Zater dagmiddag in Bussum een vijftigjarige in woonster met haar auto tegen een winkel pui reed. Zij was aan het oefenen voor haar rijvaardigheidsexamen en raakte uit de bocht toen zij van de Havenstraat de Brinklaan inreed. Haar zoon, die wel een rijbewijs bezit en naast haar zat probeerde op het rempedaal te trappen. Hij drukte echter het gaspedaal in met het gevolg, dat de wagen de stoep opschoot, twee meisjes van 17 en 18 jaar en een 33-jarige in woner van Naarden aanreed. Vijf fietsen, die voor een winkel stonden en de etalage ruit van die winkel werden vernield. De meisjes bleken niet ernstig gewond te zijn, de inwoner van Naarden moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Ongeluk in Frankrijk De directeur van Luyks' Fabrieken en Inleggerijen te Amsterdam, de 48-jarige heer J. Luycks is, evenals zijn echtgenote, bij een auto-ongeluk in Frankrijk gewond. Het echtpaar was op weg naar Parijs met twee zoons om de 19-jarige dochter, die in Parijs studeert, te bezoeken. Bij le Bourget botste de heer Luycks met zijn auto tegen een Franse wagen op. Door de schok wer den beide auto's tegen een derde auto ge slingerd. Het ongeluk had een tragisch gevolg, want het kostte het leven aan een 58-jarige politieagent die zich naar de plaats van het ongeluk had begeven. Toen hij de weg overstak werd hij aangereden door een auto. Hij was op slag dood. De heer Luycks is bij het ongeluk slechts licht gewond. Hij is verbonden in het ziekenhuis te Gonesse, waarin zijn vrouw is opgenomen. Twee bromfietsers en een motorrijder zijn tijdens het weekeinde bij verkeers- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Disraeli: De eerste liefde is de bekoorlijk ste, omdat zij geen ervaring heeft in de eindigheid der liefde. ongelukken om het leven gekomen. In de Frans Halsstraat in Den Haag verleende Zaterdag de 38-jarige bromfiet ser H. T., naar uit het politieonderzoek is gebleken, op een kruispunt geen voorrang aan een bestelauto. Bij de botsing liep hij een ernstige hoofdwond op. 's Avonds is hij in een ziekenhuis overleden. Zaterdag is de motorrijder A. Musters uit Bergen op Zoom op de weg van Hoo- gerheide naar Putte met zijn motorfiets tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van zeven kinderen. Zijn duo-passagier, J. de Bruin uit Bergen op Zoom, werd zeer ernstig ge wond. Tussen Maarheze en Weert is Zater- middag de 64-jarige landbouwer F. B. uit Maarheze, die plotseling de rijksweg over stak door een auto doodgereden. HET LIJKT WEL of de bevolking van Suriname de geest drift van de bewoners van de Antillen als minimum-maatstaf heeft genomen voor haar eigen enthousiasme. Het vreugde betoon der Surinamers overtreft in uitbundigheid alle mani festaties, die eerder tijdens de reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben plaatsgevonden. Dat heeft het vorstelijk echtpaar vooral Zaterdag en Zondag ondervonden, rd Zaterdag werd een tocht ondernomen naar Kabel en Broko- keerden de hoge gasten naar Paramaribo terug. pondo, waar het grote stuwmeer zal komen, zo groot als de provincie Utrecht, dat een deel van Suriname zal voor zien van een milliard kilowatt electrische energie per jaar voor industrie en verlichting. Eerst werd Kabel bezocht en vervolgens ging het over de Surinamerivier naar de bos negerdorpen Koffiekamp en Kadjoe. Daarna werd Broko- pondo bezocht en met het gouvernementsjacht „Oranje" ke GENÈVE (United Press) De minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, Dulles, heeft de Sovjet-Unie gewaarschuwd, dat de wapenleveranties van communistische landen aan Egypte de wereldvrede ernstig bedreigen en laten door schemeren, dat zij wellicht bepaalde typen wapens aan Israël zal verstrekken. Ook de Britse minister McMillan heeft Molotov mondeling over deze kwestie vermaand. Dit is het resultaat van een onderhoud van een uur, dat Dulles Zondag met zijn Rus sische ambtgenoot Molotov had, waarna hij niet minder dan een uur en 40 minuten met de Israëlische premier Mosje Sjaret confereerde. Dulles deelde Sjaret mee, dat de Verenigde Staten een Israëlisch verzoek om een bepaalde hoeveelheid voor de de fensie bestemde wapens „in sympathieke overweging" zullen nemen. Onze verslaggever te'Genève meldt: Tot dusverre werd Pinay buiten deze be raadslagingen gehouden. Zal de Franse minister, die gisteren weer even heen en weer naar Parijs is gewipt, nu een bemid delende rol tussen Rusland en de Anglo- Amerikanen gaan spelen? Die veronder stelling wordt in Franse kringen wel ge opperd. Frankrijk voelt zich trouwens met het oog op zijn eigen wankele positie in Noord-Afrika zelf ook ten nauwste ge ïnteresseerd bij het dreigende conflict met de Arabische wereld, waarvoor Rusland nu bijna openlijk partij heeft gekozen. De posities der Westerse mogendheden blijven, zo moet men wel erkennen, bij zonder onzeker en delicaat. In de eerste plaats lopen de Amerikaanse en Engelse belangen men denke aan de petroleum in het Middenoosten nogal ver uiteen. Daar ligt ongetwijfeld ook een der redenen, of schoon zeker niet de voornaamste, waar om beide landen een afwachtende houding hebben aangenomen en ook waarom alle demarches van de Israëlische premier, die steeds luider om bijstand roept, tot dus verre zonder effect zijn gebleven. Morgen keert Sjaret intussen met lege handen weer naar zijn land terug, nadat hij einde lijk vandaag ook nog door Molotov ont vangen werd. Sjaret heeft op een persconferentie gis teren nogmaals op de situatie van zijn land gewezen. Israel wordt, aldus Sjaret, opnieuw door veertig millioen Arabieren bedreigd. En achter die Arabieren doemt voor het eerst in de geschiedenis boven dien de kolossale macht van de Russen en hun satellieten op. Amerika en Engeland staan nu voor een zware keuze. Moeten zij de jonge Israëlische staat, waarvoor Ameri ka altijd een zwak heeft gehad, steunen met wapens of tenminste met een bevesti ging van de garanties, die in 1950 werden gegeven? Ze zouden dan een openlijke oor log met de Arabische wereld kunnen ris keren Het streven van de Westerse mogend heden was er sedert de oorlog steeds op gericht tenminste het Nabije Oosten voor (Van onze correspondent in Parijs) Sidi Mohammed Ben Joessef ,de ex-sul tan van Marokko, is uit ballingschap ia Zuid-Frankrijk aangekomen. Twee vlieg tuigen brachten de vorst, zijn twee zonen en vier dochters, zijn harem van zeventien concubines, zijn beide wettige echtgeno ten en zijn dienstpersoneel van Madagas car naar Nice. Het gezelschap zal voorlo pig in het golfhötel te Beauvallon blij ven. Dit hötel was voor het winterseizoen gesloten en de Franse regering zal enige tienduizenden guldens moeten betalen voor de inrichting en het nodige personeel. Men verwacht dat Mohammed V binnen veertien dagen in Rabat zijn troon zal be stijgen. Sultan Ben Arafa, die zich als wet tige sultan in Tanger had teruggetrokken, heeft in een brief aan president Coty medegedeeld dat hij bereid is afstand van de troon te doen ten behoeve van Ben Joessef. Daarmede is de restauratie van Ben Joessef eigenlijk een voldongen feit geworden. De Franse regering heeft er in een be kendmaking de nadruk opgelegd dat de sultanskwestie een zuiver Marokkaanse kwestie is. Zij stelt met voldoening vast, dat het mogelijk is Marokko een vreed zame toekomst te bieden in Frans-Marok kaanse samenwerking. Waarschijnlijk zal Mohammed V over enige dagen in St. Garmain en Laye, een der voorsteden van Parijs, besprekingen komen voeren. De nationalisten in Marokko zouden de sul tan het liefst zo snel mogelijk zien terug keren. Zij zijn er van overtuigd dat kabi netsformateur ben Sinnaye voordien een resultaat kan bereiken. In Marokko heerste een kermisstem- ming. Alle huizen in de Medina en de Kasbah, de inheemse wijken van de ste den, zijn versierd met vlaggen en slin gers. Portretten van Mohammed V wor den in optocht rond gedragen. In de stra ten zijn scharen jongelui verschenen, die zich het „bevrijdingsleger van Marokko" noemen. Zij dragen rode hemden met de groene Marokkaanse ster. Resident-gene raal Boyer de Labour heeft deze betogers belet in de Europese wijken te komen. Bij schermutselingen zijn enige doden ge vallen. Portretten Portretten van Mohammed V zijn erg in trek. Een Frans dagblad in Rabat, dat een oplage van veertig duizend exemplaren heeft, had er Zaterdagochtend een afge drukt. De editie was in een oogwenk uit verkocht en de persen hebben tot Zondag ochtend gedraaid. Toen nog verkocht men het uitgeknipte portret voor 250 francs. Alle fotografen in Marokko, die nog oude negatieven hadden, hebben hon derden afdrukken gemaakt, die grif van de hand gingen. Officieel is het verboden een portet van Mohammed V te bezitten. Men mag wel zeggen, dat het Marokkaanse volk zich op spontane wijze voor zijn oude sultan uitspreekt. de Russen en hun satellieten af te grende len. Deze pogingen mochten dus niet met een volledig succes worden bekroond. De Anglo-Amerikanen aarzelden echter om hun echèc openlijk te erkennen teneinde de positie van Molotov ook in andere en speciaal Europese sectoren niet nog sterker te maken. (Van onze speciale verslaggever in Genève) Terwijl de vier ministers der grote mo gendheden met betrekking tot het eerste agendapunt Duitsland en Europa nog steeds in hetzelfde kringetje en begeleid door de geest van Genève blijven rond draaien, wordt achter de schermen van de conferentie het zwaartepunt nu duidelijk naar het Midden-Oosten verlegd. Het is de onmiddellijke oorlogsdreiging aan de grens van Israel, waar trouwens al gevochten is, die de diplomatieke kringen te Genève met grote ongerustheid vervult. Die diplomatieke kringen hebben zich bovendien de laatste dagen sterk uitge breid. Nadat de premier van Israel, Sjaret, zijn tenten hier al had opgeslagen, hebben nu ook zijn tegenstanders hun prominente vertegenwoordigers naar Genève gezonden, zoals een der secretarissen van de Arabi sche Liga, Azzam Pacha, de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, en verschillende andere Oosterse hoogwaar digheidsbekleders, onder wie de broer van (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Assemblée Nationale zal van daag haar beraadslagingen over de ver vroegde verkiezingen die gisteren zijn be- goonen voortzetten. Aanvankelijk was er gisteren weinig belangstelling. Nog geen tweehonderd van de zeshonderd afgevaar digden waren in het Palais Bourbon aan wezig. Later op de avond kwamen er steeds meer terug uit hun kieskringen waar zij de stemming hadden gepeild en rondom middernacht was de Assemblée weer bijna voltallig. Kort na het begin van de zitting verwierp de Assemblée een motie om eerst de wijze van stemmen te veranderen en daarna de datum van de nieuwe verkiezingen vast te stellen. Deze verwerping lag voor de hand omdat de afgevaardigden niet de schijn wilden wekken bevreesd te zijn voor verkiezingen. De beraadslagingen die tot in de nacht van Dinsdag op Woenslag kunnen duren vlak voor de opening van het congres van de radicale partij, dat een belangrijke gebeurtenis in het Franse poli tieke leven is zullen voornamelijk gaan over de zes verschillende wijzen van kie zen, die in moties zijn vastgelegd. Twee daarvan, waarbij helaas de eenvoudigste en overzichtelijkste, zijn reeds verworpen. De eerste was de enkelvoudige stemming per arrondissement of kieskring, de andere de stemming per kieskring met ballotage. Dat zijn eigenlijk de enige stelsels die niet leiden tot de oneindige koehandel, combi naties en onderlinge afspraken, waartoe het stelsel van de lijstverbindingen, dat men thans heeft, aanleiding geeft. Zondag was een rustige dag voor Koningin en Prins. Na een kerkdienst demonstreer de in de middaguren de bevolking van Suriname, door groepen vertegenwoordigd, voor Koningin en Prins op het Gouvernementsplein in Paramaribo.Deze demonstratie nam de vormen van ovatie aan toen het vorstelijk echtpaar zich tussen de Suri namers begaf. Deze demonstratie betekende het einde van het eerste bezoek aan Paramaribo. De Koningin vertrok na het diner naar Moengo per schip. De Prins zal een tocht door het Matapicagebied maken. Heden, Maandagmorgen, is de Koningin aan boord van de „Prospector" in Moengo aangekomen voor een bezoek aan de Bauxiet-maatschappij. De Prins jaagt momenteel in het Matapicagebied. Zaterdag voordat Kabel werd bereikt, werd gestopt in Kwakoegrond, een kleine bestuurspost aan de Saramacca-rivier. De Koningin en de Prins maakten hier met het gevolg een korte wandeling tot aan de rivier. Kwakoegrond telt ongeveer zestig inwoners. In Kabel bezocht Koningin Juliana het zendingshospitaal van de Evan- gelistische Broederschap. Vervolgens begaf het koninklijke gezelschap zich naar de oever van de Suriname-rivier, waar een aantal kapiteins uit het gebied aan de Ko ningin en de Prins werd voorgesteld. Hier waren vele bosnegers in kleurige kledij ter begroeting aanwezig. In Kabel begaven de koninklijke gasten zich aan boord van corjalen voor de tocht naar Kadjoe en Koffiekamp. Op dit gedeel te van de reis moesten enkele stroomver snellingen worden gepasseerd, die echter door de hoge stand van het water vrij rus tig waren. De grootste daarvan ging H.M. te voet langs. Deze versnelling is niet zon der gevaren, doch de behendige roeiers brachten de corjaal met de Prins, die in het vaartuig was blijven zitten, er veilig door. Daarna stapte de Koningin weer aan boord. Het passeren van een val in een corjaal is een wonderlijke en benauwende ervaring, vooral als men daarbij rakelings langs een wrak van een vroeger verongelukte corjaal voorbij scheert. „Biggie Missie" Kadjoe is een groot bosnegerdorp. Op vallend zijn de prachtige en propere hui zen. De bosnegers zijn bijzonder zindelijk en zwemmen is hier 'n veel beoefende sport. Het zijn zeer vriendelijke mensen, onder wie er enkele zijn, die een paar woorden Nederlands of Engels verstaan. Het bezoek van de „Biggie Missie" werd als een zeer grote gebeux-tenis gevierd, onder andere met wilde primitieve dansen. Over een rivier, die is omzoomd door een doodstil oerwoud, werd de tocht voortgezet naar Koffiekamp. In de rivier zijn talloze „tabbetjes", eilandjes zonder enige teken van leven. In Koffiekamp werd het koninklijke paar begroet met gezangen. De inwonei-s waren in Europese kleding. Toe spraken en het aanbieden van geschenken volgden op de begroeting. De bosnegers boden H.M. een prachtig model van een bosnegerhuis aan. Met een motorcorjaal werd de tocht voortgezet naar Ara, waar de stuwdam van het Brokopondoplan zal worden gebouwd. De Koningin bezichtigde de werkzaam heden, die nog in een beginstadium ver keren. De reis leidde verder naar Berg en Dal, waar een zeer hartelijke begroeting volgde. Per schip werd tenslotte de terug reis naar Paramaribo aanvaard, waar het koninklijke gezelschap Zondag vroeg in de ochtend aankwam na een zeer vermoeiende, maar buitengewoon interessante tocht. Kerkdienst Zondagmorgen hebben Koningin en Prins een kerkdienst in de grote stadskerk van de Evangelische Broedergemeente, daterend uit het jaar 1778, bijgewoond. Predikant was ds. R. M. Schmidt, een bosbewoner, geboren in het plaatsje Ganzee, die „voor de vuist weg" en welsprekend sprak. De gemeente was aangezegd niet op te staan bij aankomst van het koninklijk paar dat tussen de overige kerkgangers plaats nam. Er waren geen speciale zetels voor Koningin en Prins. Officieel huldebetoon en voorlopig afscheid In de namiddag was er de officiële huide betoging van de bevolking van Suriname de koning van SaoedieArabië. Hun komst en de beweegredenen er van hebben het gewicht en het klimaat van Genève binnen een paar uur nogal ingrijpend gewijzigd. Wat de officiële conferentie aangaat, is men, zoals gezegd, nog altijd geen stap verder gekomen. De toon blijft, trots de openhartigheid, die bijna ondiplomatiek aandoet, niettemin van beide kanten vrien delijk, beleefd en hoffelijk en zo heeft Mo lotov zijn Franse collega Pinay bijvoorbeeld zijn excuses aangeboden voor enkele per soonlijke hatelijkheden, die hem in het be gin van de conferentie per ongeluk waren ontvallen. „Ik mag u eigenlijk bijzonder graag", zo heeft de Rus de Fransman, die trouwens ook nog wel eens wat scherp uit de hoek kan komen, verzekerd. De geest van Genève manifesteert zich dus nog altijd, maar uitsluitend in de vrien delijke, haast hartelijke manier, waarop men elkaar duidelijk maakt dat men nog altijd even radicaal van mening blijft ver schillen. Alleen Dulles heeft zich Zaterdag even wat ongeduldiger getoond met zijn klemmende vermaning aan het adres van Molotov nu eindelijk toch.eens over de brug te komen met zijn plannen voor de Duitse hereniging. Molotov heeft, weer uiterst be leefd, geantwoord, dat hij zijn inzichten over deze kwestie, die in het Russisch me morandum nauwelijks werden aangeroerd, wel zou kenbaar maken op het ogenblik dat hem dit zelf het beste paste. Men verwacht niettemin dat dit moment vanmiddag al wel aan zal breken. Om intussen onnodig tijdverlies te voor komen, zullen de grote vier vandaag reeds het derde agendapunt economische en culturele uitwisseling onder ogen ne men. Zij zullen richtlijnen opstellen voor de experts, die daarna concrete plannen zullen ontwerpen, waarop de ministers later dan nog uitvoeriger terug zullen ko men. Deze ministeriële sprong van punt 1 naar punt 3 betekent overigens niet dat men de hoofdzaken de eerste twee agendapun ten verder zou willen laten rusten. Hoe weinig uitzicht er ondanks het Ameri kaanse garantie-aanbod tegen een herleven van Duits militarisme aan Rusland, dat Dulles zelf als historisch heeft omschreven ook op een overeenkomst is, komen de ministers vermoedelijk vandaag al terug op het aloude probleem: de hereniging van Duitsland en de veiligheid van Europa. Ondertussen staken vanmorgen de Wes telijke drie hun hoofden bij elkaar om het standpunt ten aanzien van het Midden- Oosten te bepalen. In de Zaterdagmiddag gehouden partij raadvergadering van de K.N.P. is met de statutair vereiste meerderheid van stem men besloten tot goedkeuring van het accoord met de K.V.P. en tot opheffing van de partij. tijdens een grote demonstratie op het uit gestrekte Gouvernementsplein. Van de arcade van het Gouvernementshuis sloegen Koningin en Prins tussen half vijf en zes uur een schouwspel gade, zo bont, zo vro lijk en zo vol afwisseling, dat het een lust voor het oog was. De talrijke volksgroepen die samen de bevolking van Suriname uit maken, waren in haar verschillende, vaak bijzonder felkleurige klederdrachten ge komen en voerden er haar eigen dansen uit, waarbij uiteraard de eigen muziek ten ge hore werd gebracht. Eerst kwamen de Indianen de oudste inwoners daarna de Nederlandei-s, de Bosnegers, de Chinezen, de Hindustani, de Libanezen, de Indonesiërs en tot slot de Creolen. Toen alle groepen op het grote plein waren verzameld, omringd door dui zenden toeschouwers en de Koningin en de Prins afdaalden, steeg het enthousiasme tot ongekende hoogte. Koningin Juliana ont ving bij tientallen geschenken een bruids muts, zoals de Kotta-Missies deze plegen te dragen en toen H.M. de muts onmiddel lijk opzette, werd de geestdrift van de dui zenden zo groot, dat de afzetting werd ver broken. Omstreeks negen uur in de avond namen Koningin en Prins voorlopig afscheid van Paramaribo; Z.K.H. om met een klein ge zelschap naar het Matapica-gebied te ver trekken om er te jagen, de Koningin scheepte zich in aan booi-d van de „Pros pector" van de Alcoa Steamship Co. om het bauxietgebied aan de Cotticarivier te be zoeken. (van hedenmorgen 7 uur) DJ DB C3 weers- ii IA H K c toestand S-S Sg ra O ES Z Stockholm onbewolkt WNW 4 0 0,1 Oslo licht bew. windstil 1 0 Kopenhagen onbewolkt WNW 5 7 1 Amsterdam regenbui W 2 10 6 Londen onbewolkt NW 2 8 0,2 Luxemburg zwaar bew. NO 5 3 0 Parijs nevel NO 4 5 0 Bordeaux regen NNO 3 10 3 Grenoble geheel bew. windstil 12 2 Nice regen NW 2 18 2 Genève nevel ONO 1 9 0 Zurich nevel N 3 8 0 Locarno onbewolkt windstil 11 0 Berlijn onbewolkt W 4 5 1 Frankfort nevel windstil 8 0 Miinchen mist windstil 5 0 Wenen mist windstil 8 0 Innsbruck nevel windstil 10 0 Rome zwaar bew. ZO 1 21 1 Ajaccio onweer NO 4 21 0,1 Mallorca onweer ZZW 7 22 1 Neerslag laatste 24 uur. >x*yyx>cccccoxcccccecccccccccccccoayysxccoxcoxryyxx>3 KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond opge maakt om 10 uur: Droog weer met opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Wei nig wind Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 1 November Zon op 7.35 uur, onder 17.16 uur. Maan op 17.45 uur, onder 9.18 uur. Maanstanden 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 31 October Hoog water: 3.12 en 15.29 uur. Laag water: 11.16 en 23.38 uur. Dinsdag 1 November Hoog water: 3.52 en 16.12 uur. Laag water: 11.59 en uur.'

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1