Moengo, rose plek bauxiethoofdstad in het oerwoud, van Suriname r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER vj Het Koninklijk Paar zag vandaag: Mozarts „Cosi fan tutte Wereldnieuws UR BESCHERMEN UW KEEL \/3CSCS 's Werelds grootste bauxietleverancier De radio geeft Dinsdag Huidgenezing Onderscheidingen voor E 55-bestuurderen Uitvoering door Nederlandse Opera behaalde overweldigend succes Teelt ió het zo MAANDAG 31 OCTOBER 1955 2 Partij hout aangespoeld Negen van elke tien mannen voor „maximum-snelheid" BPRMS wendt zich in brief tot minister Luns Houdt de winter uit handen en Yoeten. ARKO-congres te Maastricht Oldenbarneyelt-penning voor ir. H. W. Mouton Seinpaal viel op electrische bovenleiding Expositie financieel succes Korporaal raakte electrische bovenleiding Grote boerderij in Ulrum afgebrand Levende organismen (Van onze reisredacteur) ELF UUR LANG schuift het lange motorschip „Prospector" voorzichtig door de slingers van de Cotticarivier, af en toe met voor- en achtersteven tegelijk bijna de groene muren van het oerwoud rakend, voordat in de verte tegen de blauwe lucht een rose wolk zichtbaar wordt. Moengo nadert, het rose Moengo, de bauxiet-hoofdstad in Oost- Suriname. Zoals in het omringende oerwoud alles groen is, zo heeft het fijne bauxietstof dit kleine plaatsje gepleisterd met de lichte terra-cotta-kleur van het kostbaar aluminium- erts, niet alleen de huizen, de steigers en de fabriek, maar ook de mensen die er werken. Vandaag heeft de „Prospector" het Koninklijk Paar van Parimaribo naar Moengo gebracht door de stilte van de jungle, slechts onderbroken door het gekrijs van een enkele papagaai. Een lange tocht over de rivier, waar slechts een paar djoeka's, op weg naar hun hutje, even de pagaai lieten rusten om de boot na te ogen in de warme rust van het oerwoud. Maar dan ineens is er die rose wolk, stof, geratel van machines, scheepsfluiten, hijskranen, een enorme fabriek, een dorpje met scholen, kerken en kantoren, de rusteloos heid van een menselijke mierenhoop in de stilte van de moerassige jungle. De twintigste eeuw heeft aluminium nodig. Moengo levert het erts. De „Prospector", één van de zes speciaal voor het riviertransport gebouwde schepen, die het erts van Moengo naar Trinidad brengen, nam vandaag tussen aankomst en vertrek van zijn koninklijke passagiers nog even een lading bauxiet in. liet tekent de geest, waarin de Surinaamse Bauxietmaatschappij, dochtercompagnie van de machtige Amerikaanse A.L.C.O.A., werkt. Haar royale gastvrijheid, vandaag aan het Koninklijk Paar, gevolg en pers bewezen, manifesteert zich ook in de uitstekende sociale verzorging van haar duizend werknemers en hun gezinnen van alle rassen en kleuren. Maar zaken zijn zaken en lege schepen ondingen. Deze geest heeft Suriname tot 's werelds grootste bauxiet-leverancier gemaakt. Het buurland Brits Guyana is de tweede. De twee mijnen van de S.B.M. in Moengo en Paranam en het bedrijf van de Nederland se Billiton Maatschappij in „Onverdacht", dat morgen door het Koninklijk Paar zal worden bezocht, hebben thans een jaar lijkse topcapaciteit van drie en half mil- lioen ton. Van deze drie is Moengo de grootste. Zijn Rikanaumijn houdt het we reldproductierecord. In de jongste oorlog leverde Suriname zestig percent van het bauxiet voor de Amerikaanse vliegtuig bouw. En nog steeds drijft de Surinaamse economie op het rose erts. Het sterk geme chaniseerde bedrijf mag weinig arbeids intensief zijn, het neemt niettemin 83 per cent van de export van het land, 50 per cent van de overheids-inkomsten (conces sierechten en andere heffingen) en 30 per cent van het nationale inkomen voor zijn rekening. Er is .voor de eerste honderd jaar nog bauxiet genoeg in Suriname, hetgeen niet noodzakelijk wil zeggen, dat het ook ge mijnd zal worden. De grote deposito's in het binnenland zijn nog onbereikbaar. An dere voorraden in de kuststrook liggen bij te ondiepe rivieren. De schoen wringt op het transport, dat technisch moeilijk is en beslissend voor de kostprijs. De ontgin ning zelf is vrij eenvouding. De bauxiet wordt „open" gemijnd. Men ontbost het terrein,laat de bauxietlagen springen en het erts ligt klaar voor het opscheppen. Men sorteert het te rode erts eruit "(de kleur verraadt een te hoog ijzergehalte) en voert het per trein of lichter naar de fabriek. Daar wordt het erts gebroken en het water wordt eruit gegloeid. Onder leiding van een kleine staf van Surinamers, Nederlanders en Amerikanen verdienen duizend Creoolse en Javaanse arbeiders in Moengo een behoorlijk loon. Zij hebben bovendien een uitstekende so ciale verzorging. Zelfs de Djoeka's de bosnegers uit het district, profiteren mee, want zij kappen de bossen en doen ander werk voor de S.B.M. Hoezeer deze rose plek in het groene oerwoud een welvaart-oase is, heeft het Koninklijk Paar vandaag kunnen zien bij zijn verdere tocht naar Albina, het admi nistratieve hoofdplaatsje van het district aan de Marowijne-rivier, die de grens met ADVERTENTIE Sturka Teddy gev. Windjackets HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Plechtige Hoogmis. 9.30 Platen. 9.40 Voordracht met muziek. 10.40 Koorconcert. 11.05 Orgelconcert. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Kamer orkest en solist. 15.30 Heiligenverering, cau serie. 15.50 Platen. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.15 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.45 Re- geringsuitzending: Nederland en de wereld: Het Nederlands onderwijs en de emigratie. 18.00 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Utrechts Stedelijk orkest, koor en solist. (21.40—22.10 Voordracht). 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen met toelichting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedelingen. 12.35 Promenade-orkest en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vx-ouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevarieerd program ma. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 22.10 Palledonië, hoorspel. 22.25 Pianorecital. 22.50 Koninklijk bezoek aan Surianme. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Conferentie Grote Vier te Genève, 23.15 Actualiteiten of platen. 23.30 —24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten, journaal en weerbe richt. 23.3522.15 Film over Palestina. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Opera- en Belcantoconcert. 16.00 Orgel. 16.30 Platen. 16.52 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 18.00 Platen. 18.30 Godsdienstige cau serie. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 20.00 De Zandloper. 21.00 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). Cayenne (Frans Guana) vormt. Daar treft men slechts één Nederlandse vlag, twee oude kanonnen, wat houten huizen en ver der veel stilte aan. In die stilte zo fluis tert men wordt voornamelijk gesmok keld, goud onder andere, Suriname's twee de delfstof, stroomopwaarts gewonnen. Stervende stad De brede Marowijnerivier vloeit hier traag tussen twee landen. Wat het hoge bezoek niet ziet, is het trieste schouwspel aan de overkant. Cayenne, land van de bagno's, „Duivelseiland" en St. Laurent, lijkt langzaam af te sterven. St. Laurent ligt recht tegenover Albina, een dode ste nen stad. Het bagno is opgedoekt, de mees te van de duizenden bannelingen zijn weg. Nu vallen de grote huizen achter hun ge sloten blinden langzaam in puin. Er woe kert onkruid tussen de stenen en zwarte gieren wippen op hun kale poten door de lege straten. De zon heeft de woorden: „Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap" op het stadhuis haast weggeschroeid. Twee ongeschoren mannen in vuile hemden lig gen in het portiek eronder zwetend te sla pen. Uit het nonnenschooltje klinken de hoge stemmetjes van vier donkere Creoolse meisjes: „Onze voorouders waren de Gal liërs. Zij hadden blond haar en blauwe ogen". Dan komen door de uitgestorven hoofdstraat, waar de rode tropenbloemen op het bederf tieren, de bronzen figuren van twee zelfbewuste djoeka's, kleurige lendendoeken, harde spieren onder een glanzende huid Voorboden van een terug kerend oerwoud? „In Cayenne", zei een ingenieur in Moen go mij, en hij veegde het rose zweet van zijn voorhoofd, „in Cayenne wordt geen bauxiet meer gewonnen...." In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het strand tussen Bergen aan Zee en Castricum aan Zee een grote partij plan ken en baddings aangespoeld. Het is ver moedelijk de deklading van een schip. Volgens deskundigen moe.t het hout al ruim een week in het water hebben se'r- gen. Zondagmorgen om vier uur is de strandvonderij begonnen met de berging van het hout. Ook inwoners van Egmond hebben op eigen houtje aan strandvonde rij gedaan. Volgens de burgemeester van Egmond zal tegen hen waarschijnlijk pro ces-verbaal worden opgemaakt. De enqu-teurs van het Nederlands Insti tuut voor dé Publieke Opinie hebben vorige maand bij een steekproef aan mannen uit alle rangen en standen in heel Nederland gevraagd: „Zoudt u voor of tegen een maxi mum snelheid zijn voor het verkeer in de bebouwde kom van dorpen en steden?" Achtentachtig percent was voor invoe ring van maximum snelheid; 9 percent tegen en 3 percent had geen mening hier over. Onder de automobilisten zijn de meeste tegenstanders, namelijk 2 op de 10, onder de fietsers en voetgangers de minste. Naar de „Badan Perwakilan Rakjat Ma luku Selatan" mededeelt heeft deze orga nisatie zich naar aanleiding van de be richten over de terugkeer van 50 Ambonese gezinnen per maand naar Indonesië schrif telijk tot minister Luns gewend. In deze brief spreekt de BPRMS er haar bevreemding over uit, dat besprekingen zijn gevoerd over de terugkeer van Ambo nezen, zonder dat zij hierin is gekend of betrokken. „Teneinde u niet in het onzekere te laten mogen wij namens de ruim 11.000 Zuid-Molukkers in Nederland verklaren, dat wij elke bespreking en elke overeenkomst over ons en buiten ons om, zullen beschouwen als van nul en gener waarde," aldus de brief van de BPRMS aan minister Luns. ADVERTENTIE Hu id zuiverheid-Hu id gezondheid ADVERTENTIE ...tegen hoest-aandoeningen omdat ze beproefde medicinale bestanddelen bevatten van het wereldberoemde middel— Vicks VapoRub! Doeltreffend! Heerlijk] W MEDICINALE H0ESTB0NB0NS De Algemene R.K. Officierenvereniging (ARKO) heeft te Maastricht een door af delingsafgevaardigden druk bezochte jaar vergadering in het Staargebouw gehouden. De huishoudelijke bijeenkomst van Zater- damiddag stond onder leiding van luit.- generaal A. G. J. M. E. van der Kroorr, die kolonel J. L. H. A. Antoni, als vertegen- woordger van de minister van Oorlog op dit congres verwelkomde. Generaal Van der Kroon gaf een overzicht van de hoofd bestuursactiviteiten over het afgelopen jaar. Hij werd, onder langdurig applaus, weer voor drie jaar tot bondsvoorzitter der ARKO herbenoemd. Tijdens een receptie die het gemeente bestuur van Rotterdam heeft aangeboden aan ir. H. W. Mouton, scheidend secreta ris-generaal van het Departement van We deropbouw en Volkshuisvesting, is aan deze de Oldenbarneveltpenning aangebo den, „wegens het belangrijke werk voor de wederopbouw van Rotterdam verricht". Wethouder Meertens van Openbare Werken overhandigde de scheidende secre taris-generaal de penning met oorkonde. Omstreeks vijf uur Zondagmorgen is bij Castricum een seinpaal, die gesloopt werd op de electrische bovenleiding gevallen. Tot negen uur kon het electrische trein verkeer slechts over één spoor worden onderhouden, hetgeen ernstige vertraging tengevolge had. Tijdens een maaltijd ten stadhuize van Rotterdam, door het gemeentebestuur aan geboden aan het dagelijks bestuur van de „E 55", heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, mededeling ge daan, dat het HJVf. de Koningin behaagd heeft een drietal onderscheidingen te ver lenen. De voorzitter van het dagelijks bestuur van de „E 55", ir. J. W. Ernste, is benoemd, tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, de coördinator J. Hasper ge meentesecretaris van Rotterdam tot of ficier in de orde van Oranje Nassau en de secretaris van het dagelijks bestuur O. F. Breedveld tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De voorzitter van het dagelijks bestuur van de stichting „E 55", ir. J. W. Ernste, heeft voorts het bericht, enige dagen na de sluiting van de Energiemanifestatie gedaan, dat de financiële uitkomsten gunstig zijn in die zin, dat het door de gemeente Rotter dam beschikbaar gestelde garantiefonds niet behoeft te worden aangesproken, of ficieel bevestigd. Levenloos op een per trein vervoerde tank aangetroffen Zondagmiddag is op het stationsempla cement te Amersfoort de 23-jarige dienst plichtige korporaal J. Middel uit Eindho ven levenloos aangetroffen op een tank, die per trein uit Düren in Duitsland naar Nederland werd vervoerd. Bij onderzoek bleek dat de jongeman is overleden, door dat hij in aanraking is gekomen met de electrische bovenleiding. Hij was onge huwd. Hij diende bij de vijfde batterij zware tanks. De grote boerderij „Hollemaheerd" van de heer M. J. Rietema te Houwerzijl, ge meente Ulrum, is Zondagmiddag in vlam men opgegaan. Drie brandspuiten namen aan het blussingswerk deel, maar het was buitengewoon moeilijk de vuurzee te be strijden, daar de schuren geheel vol waren met graan. Dank zij de brandgevel bleef het woonhuis gespaard. De levende have kon gered worden. De oorzaak van de brand is niet bekend. yy Donderdagavond heeft de Nederlandse Opera in Den Haag de première gegeven van Mozarts „Cosi fan tutte", Vrijdagavond werd in de Stadsschouwburg te Amster dam dit werk herhaald. Door met deze buffa-opera haar Mozart-répertoire uit te breiden, levert zij een zeer belangrijke bij drage tot de herdenking van de geboorte dag, tweehonderd jaar geleden, van de meester te meer omdat de verrassende schoonheden van deze muziekpartituur de meesten onder het Nederlands publiek vreemd zijn. Om „Cosi fan tutte" te leren kennen moest men voorheen naar het buitenland reizen. Zo behoort het tot mijn aange naamste ervaringen op het gebied dei- opera, dat ik er, lang vóór de tweede we reldoorlog, eens speciaal voor naar Ant werpen gegaan ben om er een vertolking onder leiding van Hendrik Diels van mee te maken. Het heeft al vanouds moeite ge kost om dit werk op het speelplan van de grote opera-instellingen te handhaven. Men heeft het geweten aan de zogenaamde fri voliteit van het libretto, waarbij men dan over het hoofd zag dat dit spel van ver wikkelingen op een haast klassiek gegeven steunde, waar het genre der opera buffa al zo vaak op tierde. Met andere woorden: men nam „au sérieux" wat slechts een luchthartig geval is, als het ware verzon nen om de psychologische consequenties, die het deed ontstaan, met de scherpe spiritualiteit van de achttiende eeuw aan alle kanten uit te buiten. Dat hier twee jonge dames tijdens de ge veinsde afwezigheid van haar verloofden haar eden van trouw vergeten, om haar jawoord aan anderen te geven (wat ten slotte een valstrik was, want die beide anderen waren haar eigen minnaars, die zich verkleed hadden om zo hun geliefden op de proef te stellen) kan men zien als een aanleiding tot het scheppen van een reeks verwarrende situaties met de echt mense lijke gemoedsbewegingen, die er uit voort vloeien. Zo werd het Commedia dell' arte in grote stijl. Ook heeft men de librettist Da Ponti verweten een onwaarschijnlijk geval op de planken te hebben gebracht. Afgezien van de onzinnigheid met betrek king tot een buffa-opera zag men boven dien over het hoofd, dat uit dit onwaar schijnlijke geval heel wat waarschijnlijke reacties voortvloeien. En het zijn deze welke Mozart zo raak in zijn muziek ge typeerd heeft en die het werk tenslotte hoe dan ook in leven gehouden hebben. Want de prachtige muziek deed steeds teruggrijpen naar het werk om het dan met een gewijzigde tekst voor het opera répertoire te behouden. Talloos zijn dan ook de omwerkingen waaraan het bloot stond. Er is er zelfs een waarbij Mozarts muziek aangepast is bij een stukvan Calde- ron en een andere die haar aan „Veel ge- min, geen gewin" van Shakespeare koppel de. Gelukkig zijn we zover, dat al dat ver geefs gepruts opgegeven en als nodeloos erkend i.dat met beter begrip dan voor heen de oorspronkelijke „Cosi fan tutte" in alle grote centra der operacultuur voor het voetlicht wordt gebracht als een tractatie voor de fijnproevers. De muziek van Mo zart heeft deze ogenschijnlijk dwaze klucht zo psychologisch raak getekend, soms op een zo verheven plan gebracht, dat het in zijn samengesteldheid van humor, satire, dramatiek, parodie en ernstige bespiegeling een uniek meesterwerk geworden is, waar in de zangkunst zich aldoor op de heer lijkste wijze kan manifesteren en het in strumentale aandeel een geraffineerde rol vervult. De montering onder leiding van Frie- drich Schramm met décors en costumes van Ruodi Barth voldeed aan hoge eisen en getuigde van veel fantasie. Het geheel 35. In de stilte van het verlaten ruim had Joris alle gelegenheid om eens rustig over het geheimzinnige glas water na te denken en hoe meer hij er over dacht, hoe groter zijn belangstelling werd. „Het moet op de een of andere manier uiterst waar devol zijn", mompelde hij, „anders zou professor Kalker niet twee detectives er mee naar Eldorië zenden en zouden de spionnen niet zo'n moeite doen, om het te bemachtigen. De vraag is nu, waar die waarde in gelegen is. Voor Pat en Panda is dit een even duister geheim als voor mij, doch de spionnen zullen er ongetwijfeld meer van weten. Laat ik deze lieden dus eens voorzichtigkens gadeslaan". Bij het vallen van de nacht verliet hij dus zijn kist om naar de hut van de spionnen te sluipen. Hij zou ze daar echter niet aan treffen, want ook de spionnen hadden de nacht afgewacht, om iemand een bezoekje te brengen. „Kom", siste Chi Fon, „nu wij maken sluipen naar hut van detectives. Nu mooibeste kansie, iedereen maakt slapen". Maar ook zij zouden de vogels gevlogen vinden, want op hetzelfde moment slopen Pat en Panda hun hut uit. De grote detec tive had de mogelijkheid van een plotse ling bezoek van de spionnen voorzien en oordeelde het veiliger, daar niet op te wachten. „Kom", fluisterde hij, „ik ver wacht de spionnens. We moeten ons ver bergen". „Laten we naar het ruim gaan", stelde Panda voor. „Misschien mogen we van Joris in zijn kist overnachten". Paolo Gorin, Marilyn Tyler en Chris Scheffer in „Cosi fan tutte" van Mozart zit wel wat rijkelijk in de kleur en al die transparante gordijnen zouden naar onze smaak prijs te geven zijn voor een sober der en strakker lijnenspel op het toneel. Maar dat is tenslotte niet de hoofdzaak. Van doorslaande betekenis is het samen spel, dat in treffende verhoudingen de ac tie in haar wisselende sfeer tot gelding bracht. Wat de vocale vertolking betreft zijn het vooral de tenor Chris Scheffer, de bariton Paolo Gorin en de bas Guus Hoek man, die de hoogste lof verdienen en waarachtig niet alleen om hun fraaie stem men en gedegen zangkunst, doch tevens om hun prachtige typeringen. Marga Graf, die als gast meewerkte, zingt en speelt voortreffelijk. Soms mist men echter in haar stem de glans om in de ensembles voldoende te domineren. Co- ra Canne Meyer wist vocaal en speeltech- nisch opmerkelijke dingen te doen. Haar geparodieerde grote dramatische aria in I was buitengewoon knap. Marilyn Tyler speelt haar grappige rol van gedienstige ongemeen vlot en geestig. De kwaliteit van haar stem heeft echter niet de helderheid, die aan deze rol nog meer frisheid zou kunnen geven. Tezamen echter vormde dit zestal een geheel, dat er wezen mocht. Iets verrukkelijks was het terzet uit het eerste bedrijf, trouwens een ontroerend mooi stuk. Opvallend was de vlotte wijze waarop de recitatieven gezongen werden. Alexander Krannhals heeft Mozarts heerlijke partituur met fijne toets orches- traal in klank gezet: Ook dat was iets ver rukkelijks. En het stevige contact tussen orkest en zangers, dat hij «doorgaans wist te bereiken, getuigde mede voor de artis tieke verantwoording die de dirigent ten aanzien van Mozarts heerlijk werk nam. Het succes van deze opvoering was over weldigend. JOS DE KLERK Stalingrod. De grootste kerk die in de laatste vijf eeuwen in Polen is gebouwd, de Rooms-Katholieke kathedraal van Stalingrod (voormalig Katowice in Si- lizië) is dit weekeinde ingewijd. De werkzaamheden begonnen 28 jaar ge leden. Herriot. De Franse staatsman Edouard Iierriot heeft Zondag zijn vijftigjarig jubileum als burgemeester van Lyon ge vierd. Op een plechtige herdenking in het stadhuis van Lyon waren talrijke Franse autoriteiten, onder wie premier Faure, aanwezig. Onderscheiden. De Russische pers heeft aandacht besteed aan de zestigste ver jaardag van Andrei Andrejev, die in 1952 werd verwijderd uit het Politburo. Sedert Stalins overlijden in 1953 heeft men weinig meer van hem gehoord. Zaterdag kreeg hij echter de Orde van Lenin, de hoogste Russische onderschei ding. Zon-energie. Te Phoenix in de Ameri kaanse staat Arizöfta is de eerste inter nationale tentoonstelling gewijd aan de toepassing van zon-energie geopend. De volgende week begint een internationale conferentie over dit onderwerp waar aan twaalf landen, waaronder de Sov jet-Unie deelnemen. Bezoek. De West-Duitse minister van Defensie Theodor Blank brengt een be zoek aan Turkije. Blank wilde bij zijn vertrek uit Frankfort niet meedelen met welk doel hij naar Turkije ging. Binnen. Volgens een pater Dominicaan, die uit Hongarije is gevlucht, woont de primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty, in het zomerhuis van de bisschop van Pecste Puspoek Szentlaszlo in het Zuiden van Hongarije. De kardi naal zou volledige bewegingsvrijheid hebben binnen het paleis, doch geen gasten mogen ontvangen. Hij zou vier maal per jaar bezoek van zijn moeder mogen hebben. Hoogverraad. De Argentijnse regerings commissie die is ingesteld om het Perónistische bewind aan een onder zoek te onderwerpen, heeft ex-presi dent Perón van hoogverraad beschul digd, evenals 273 voormalige Perónisti sche parlementsleden, die wetten heb ben goedgekeurd, welke in strijd ge weest zouden zijn met de grondwet. De commissie eist levenslange gevangenis straf voor de beschuldigden, die critiek op bekleders van openbare ambten tot een misdrijf hebben gemaakt en poli tieke vorming van kinderen hebben goedgevonden. Ongegrond. Een Duits militair vliegtuig, dat op 17 April 1945 in de Attersee (Oostenrijk) neerstortte, is van tachtig meter diepte gelicht. Geruchten dat het wrak „schatten" en geheime documen ten uit het voormalige Duitse hoofd kwartier zou bevatten, zijn ongegrond gebleken. Het bergingswerk kostte drie honderdduizend schilling. Samen. De universiteit van Califonië heeft bekend gemaakt, dat twee onderzoekers er in zijn geslaagd, „de eerste gedeelte lijke samensmelting van een virus" te bewerkstelligen. De proeven waren de eerste, waarbij levenloze delen van een virus bijeen werden gevoegd tot een actief virus, in staat om ziekte te ver oorzaken. Grap. Acht Ierse studenten hebben in Dublin het Nelson-monument bezet door even voor sluitingstijd de bewaker te overweldigen. Zij hesen een levensgroot portret naar boven van Kevin Barry. Een student die in 1920, toen Ierland nog Brits was, werd terechtgesteld. De grap duurde twee uur. Toen maakte de politie er een eind aan. Zwaargewicht. Te Piedimonte d'Alifi in de Italiaanse provincie Campanie heeft een 39-jarige vrouw het leven geschonken aan een zoon van negen kilo. Promotie. Een 79-jarige oud-soldaat bij de Italiaanse bergtroepen, Giovanni Petrini, heeft bericht gekregen dat hij tot ser geant is bevorderd. De bevordering komt evenwel 57 jaar te laat, omdat Petrini in 1898 ontslag uit het leger nam uit protest tegen het feit, dat er geen aandacht was besteed aan zijn promotie. Het blijkt dat dit verzoek indertijd is zoekgeraakt. Afgewezen. De loononderhandelingen, die al sinds twee weken in de West-Duitse metaalindustrie gevoerd worden, zijn afgebroken. De ondernemers hebben een loonsverhoging van twaalf pfenning per uur aangeboden. De vakbond, die twin tig pfenning vraagt, heeft dat aanbod afgewezen. Sneeuwval. Een plotselinge daling van de temperatuur heeft geleid tot hevige sneeuwval in de Oostenrijkse Alpen. De sneeuw blokkeerde sommige Alpen wegen verscheidene uren. Er is ook veel sneeuw gevallen in en om Graz en Kla- genfurt. N DOOR UITERST verfijnde methoden van spectroscopisch onderzoek zijn onze scheikundigen er nog maar kort geleden in geslaagd geringe sporen van elementen in het zeewater aan te tonen, waarvan men de aanwezigheid voordien niet had ver moed. Toch weten verschillende planten en zeedieren zich op mysterieuze wijze van deze sporenelementen te verzekeren. Kreeften en mosselen zijn bijvoorbeeld in staat betrekkelijk grote hoe veelheden kobalt aan het zee water te onttrekken, en nikkel wordt door verschillende week dieren gebruikt, terwijl de mens er pas zeer onlangs in is geslaagd de aanwezigheid van deze elementen in zee aan te tonen. Van vanadium wist men niet eens dat het in zeewater voor kwam, tot het werd ontdekt in het bloed van de zeekomkommer en andere zeedie ren met een trage levenswijze. Evenzo vergaat het met jodium., dat in zeewater een van de zeldzaamste niet- metalen is, moeilijk aan te tonen, noch nauwkeurig te analyseren is. Desondanks wordt het in vrijwel alle planten en die ren van de zee aangetroffen, en bepaalde zeewieren, sponzen en koralen slaan het zelfs in grote hoeveelheden op, zodat men in de vorige eeuw op de rotsachtige kus ten van Bretagne, Normandië, Schotland, Ierland en Californiè grote hoeveelheden wier te drogen legde, waaruit na voor zichtige verbranding een as overbleef die 1 °Io jodium bevatte. Nadat echter in de woestijnen van Noord-Chili de afzettingen van natronsalpeter waren ontdekt en uit de moederloog natriumjodaat kon worden gewonnenheeft dit land practisch het (Nadruk verboden). jodiummonopolie verkregen. De oorspron kelijke bron is ook hier waarschijnlijk de een of andere voorhistorische zee met veel zeeplanten geweest. Hoe de zeeorganismen er in slagen be trekkelijk grote hoeveelheden van deze sporenelementen op te slaan, is onver klaarbaar. We moeten volstaan met de uitspraak dat hun chemische systemen aanzienlijk doeltreffender zijn dan de methoden die de mens weet aan te wenden. Ware tove naars zijn in dit opzicht bijvoorbeeld bepaalde radio- lariën, eencellige wezentjes, voorzien van een pantser van kiezelzuur dat vaak ge wapend is met fijne naalden of weerhaken. Vele radio- la.riën dragen bovendien nog kleine sier- stenen, vervaardigd van strontium, en men heeft berekend dat het diertje onge veer 20 millioen maal zoveel zeewater door zijn lichaam moet laten circuleren als het aan strontium terug ontvangt. Zó gering is de concentratie van het sporen element stronthim in zeewater! Nog erger is het in dit opzicht met ko per gesteld, dat in een verhouding van 1 op 100 millioen in zeewater wordt aan getroffen. Toch wordt deze stof in grote hoeveelheden bemachtigd door kreeften, die het koper nodig hebben voor het zuur stoftransport in het bloed, op gelijke wijze als wij het ijzer voor deze taak behoeven. Na deze inleiding kunnen we wel eens een uitstapje maken naar de Dode Zee, de geweldige voorraadschuur in Israel. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2