Agenda voor Haarlem Nederlands Ballet in Haarlem Knap werk van „Ludamus De kunst om te leven Snelheidslimiet voor brommers blij begroet Tentoonstelling van uitvindingen Sovjet-Unie laat vier Nederlanders vrij Christelijk vakverbond in Essen opgericht m Dr Adenauer moet zich lange rust getroosten Weg die pijn! En in 10 minuten Beeldende kunst in het PTD-gebouw Amsterdam Romano Guarnieri overleden Huldiging prof. Goslinga Kerkelijk Nieuws Examens R.A.I. houdt er rekening mee bij constructie He ringa Wu th rich Toren te Nieuwkoop wordt gerestaureerd Marius Flothuis is benoemd tot artistiek leider van Concertgebouw-Orkest Auto aangereden op onbewaakte overweg R-Katholieken en Protestanten delen de voornaamste functies AMA TE UR TONEEL Begin 1956 consistorie voor kardinaalsbenoemingen? Saar-commissie ook bij de volgende verkiezingen Argentijnse president in ziekenhuis opgenomen Twaalf atoomexplosies in Rusland sinds 13 maanden? Deze week beraad met president Heuss en enkele ministers Uurloonactie voor RK onderwijs in België Sovjet-grenzen open voor Britse toeristen Ds. Van Hille uit Haarlem te Amsterdam beroepen HSV .De Kampioen" besloot het jubileumfeest „Haarlemmermeer" werd KNMV-clubkampioen „Jan Passtoors" sluit aan bij N.B.v.L.O. ..Ever Swift" vierde Zilveren jubileum MAANDAG 31 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Nederlands Ballet, onder leiding van Sonia Gaskell, heeft met medewerking van het door Peter Rester gedirigeerde Noord hollands Philharmonisch Orkest jongstleden Zaterdag twee voorstellingen in de Haar lemse Schouwburg gegeven, des middags onder auspiciën van de Commissie voor de aesthetische vorming van de schoolgaande jeugd en des avonds voor allen, die zich door de verhogingen der toegangsprijzen niet behoefden te laten weerhouden hun liefde voor de danskunst nieuw voedsel te verschaffen. Het is hier niet de plaats om daar nader op in te gaan, maar ik moet er toch dit van zeggen: het onthouden van subsidies voor een dergelijke gebeurtenis van de eerste rang lijkt mij een bewijs van een cultureelbelemmerende politiek. Beide programma's werden met het laat- romantische meesterwerk „Les Sylphides" van Michael Fokine op muziek van Chopin geopend. Ik heb deze suite de laatste jaren onder meer in de Parijse Opera en in Covent Garden gezien, van het American Ballet Theatre en van de groep van de Markies de Cuevas, maar ik kan zonder een zweem van chauvinisme verklaren, dat deze Nederlandse uitvoering glansrijk de vergelijking, iédere vergelijking, door staat. Dat komt niet alleen door de stijl zuiverheid, waarvoor men mede dank aan Madame Ljoebov Egorova voor de aange brachte correcties verschuldigd is. I-Iet is trouwens moeilijk te zeggen welke versie het meest aan de oorspronkelijke zetting beantwoordt. Fokine heeft zijn choreogra fie bij iedere nieuwe instudering in de grote danscentra met allerlei kleine wijzi gingen gepaard doen gaan. Een bekend verhaal wil, dat hij dan telkens met zijn vrouw bij iedere première in de zaal ging zitten, stiekem de danseressen uitlachend bij elke beweging, die hij haar buiten de Russische traditie had laten maken. Nee onze waardering wordt in de eerste plaats gewekt door het in alle op zichten uitmuntend getrainde corps de bal let, jong en fris, door onvoorwaardelijk geloof de gewenste sfeer oproepend. De romantiek is een typische jeugdbeweging. Er is dan ook alle reden om met grote verwachtingen de première van „Giselle" (op 22 November in Arnhem, met Anton Dolin als Albrecht) tegemoet te zien. De solisten voldeden over het algemeen aan de gestelde opgave. Des middags danste Linda Manez, des avonds Willy de la Bye met Aart Verstegen het walsduet. In het pro gramma sto 1 niet vermeld, dat Milly Emmer beide keren in de eerste mazurka Deze wisselingen in de rolbezetting, die men bij het Nederlands Ballet veelvuldig waarneemt, vormen een onderdeel van een gezond streven om de euvelen van het sterrensysteem te voorkomen, temeer ge rechtvaardigd omdat men sinds het vertrek van Marianne Hilarides (die thans deel van het Ballet van de Markies in Parijs uitmaakt) geen werkelijke prima ballerina rijk is, buiten de slechts incidenteel mee werkende Joan Cadzow, die op 23 Nov. de titelrol in „Giselle" komt vervullen. Zo zag men nu iri de voortreffelijke vertonin gen van „La Somnambule" van George Ba- lanchine op door Vittorio Rieti gearran geerde muziek uit twee opera's van Vincenzo Bellini de eerste keer Maria Huisman als de coquette vrouw en Aart Verstegen als de dichter, met Linda Manez en Jaap Flier als de clowneske negers, welke indeling des avonds werd omge keerd. Deze laatste en oorspronkelijke be zetting is naar mijn mening de meest be vredigende. Het wonderbaarlijk mooie duet van de laatstgenoemde met Willy de la Bye als de slaapwandelaarster behoorde tot de hoogtepunten van het programma. Voor velen zal hèt hoogtepunt de pas-de- ADVERTENTIE Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! MAANDAG 31 OCTOBER Frans Hals: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 8 u. Roxy: „Mabok de wilde olifant", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zij waren allen schuldig". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ten Oosten van Eden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Napoleon", 14 jaar. 7.30 uur. Luxor: „Blanke slavinnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Anna", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Napoleon", 14 jaar, 7.30 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, „De Haagse Comedie" voert op „Een poppen huis - Nora", van Henrik Ibsen. Brink- mann: 20.15 u„ „Uit de schatkamer van ge leerden en sprookjesvertellers", lezing door Marijke van Raephorst, ter gelegenheid van de kinderboekenweek. Frans Hals museum: 20 uur, Volksuniversiteit, voor dracht door dr. Rita Vuyk over de beteke nis en invloed van het kinder- en jeugd boek. Grote Kerk: 20 uur, Hervormingsdag, ds. H. S. J. Kalf. Gebouw „Zang en Vriend schap", 20 uur: Geestelijk centrum „De gro tere wereld". Concertgebouw: 20 uur, Doops gezind zangkoor, concert, m. m. v. Corry Bijster, sopraan, Anton de Beer, orgel en piano en Doopsgezind kinderkoor. Minerva Theater, Heemstede: Tentoonstelling „Mooi en Oud-Heemstede", van 1417^ en 2023 uur. Tot Donderdag 3 November. Begijn hofkapel: 20 uur, Interkerkelijk Evangeli satie Comité; Ds. J. G. van Hoogstraten. DINSDAG 1 NOVEMBER Frans Hals: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Mabok de wilde olifant", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zij waren allen schuldig", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ten Oosten van Eden", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Napoleon", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Luxor: „Blanke slavinnen". 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Anna", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Napoleon", 14 jaar. 2 'en 7.30 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, „liet Nieuwe Comedia" voert op „Vals beschul digd" van Philip King. Wilhelminastraal 22: 20.15 uur: Ver. van Spir. „Het Licht", Aller- zielenherdenking. Minerva Theater, Heem stede: 14 uur, Jeugdrevue „Hallo, wij gaan vliegen". Frans Halsmuseum: 20 uur, Con cert door Henny Lameris, sopraan, Kees v. d. Star, fluit, Gertrude Maclaine, clave- cimbel. Restaurant Brinkmann: 20 uur, Openbare bijeenkomst Humanistisch Ver bond. Spr. de heer P. A. Pols. Nassauplcin 8: 20 uur, Onder auspiciën van Ned. Vege- tariërsbond en Anti-vivisectie Stichting lezing van lichtbeelden en muzikale om lijsting. Minerva Theater, Heemstede: Ten toonstelling „Mooi en oud-Iieemstede", van 1417 en 20—23 uur. Tot Donderdag 3 November. deux „De zwarte zwaan" zijn geweest. Dit bravourduet uit „Het Zwanenmeer" van Marius Petipa en Lev Ivanov op mu ziek van Tsjaikofsky werd door Linda Ma nez en Jaap Flier brillant gedanst, voor al door eerstgenoemde met haar vloeiende virtuositeit. Starre dogmatici zouden kun nen aanvoeren, dat het karakter van de rol (de misleidende tovenaarsdochter Odile) geheel ontbrak. Daar stond iets veel belangrijkers tegenover: het gelukkigma- kende besef van twee mensen in volmaak te harmonie, een treffend om niet te zeggen ontroerend bewijs van vertrou wen in eigen kunnen en in elkaar, een koestering in wederzijdse bewondering. Dit ontnam ook aan het ,,stunt"-werk de allure van circus of variété. Maar geestdriftiger nog, uit andere overwegingen, maakte mij de in de middagvoorstelling voor het voet licht gebrachte pas-de-trois uit de eerste acte van hetzelfde ballet. Conrad van de Weetering overtrof hier in niet alleen zichzelf maar ook zijn colle ga's door soepele beheersing van de tech niek en noblesse, voorts demonstrerend dat hij wel degelijk een attente partner kan zijn. Maria Huisman profiteerde exact van de haar geboden kansen. Janine van Thor onderscheidde zich (evenals in „Les Syphides") door haar bijzonder maatge voel en fraaie doorverbindingen. Het ver heugende was vooral de klaarblijkelijke vooruitgang, waarbij men thans het sta dium van het nog moeten overwinnen van moeilijkheden gepasseerd is. Tot besluit van beide voorstellingen werd het „Ballet van de lezer" (gegeven: dr. Jan Hulsker, muziek: Jurriaan Andriessen, choreografie: Sonia Gaskell, costuums: Noni Lichtveld) uitgevoerd, met veel succes. Een zwak punt hierin is de scène met de panter geworden: Peter Paul Zwartjes doet als dompteur niets verwachten en José Schuurman naaakt, dat er inderdaad niets gebeurt. Het „thriller"-tafreel dreigt langzamerhand te veel van de aanvankelijke strakheid te ver liezen. Het is te hopen, dat men een volgende keer gelegenheid tot langere orkestrepeti tie drijgt. Die wens zal wel nooit in ver vulling gaan. zolang het ballet niet over een eigen instrumentaal ensemble kan be schikken. DAVID KONING Vrijdagmiddag is in het nieuwe gebouw van de Plaatselijke Telefoondienst Amster dam een tentoonstelling geopend van werk van de beeldende kunstenaars, die hebben mogen meewerken aan dit resultaat van samenwerking tussen architect en schil ders, beeldhouwers, edelsmeden en andere kunstn ij veraars. De tentoonstelling is voorlopig alleen toegankelijk voor personeel van de P.T.T. en gezinsleden. Er werden tot nu toe al tweeduizend toegangskaarten aangevraagd. De reglementen verbieden namelijk een ieder, die niet bij de P.T.T. bekend is, toe gang tot alle ruimten van dit telecommu- nicatiegebouw. Maar er wordt, zoals ir. F. C. M. Vogels, directeur van de Plaatselijke telefoondienst, mededeelde, gezocht naar een mogelijkheid ook anderen, eventueel in groepsverband, hier toe te laten. Deze tentoonstelling is ingericht door de NederlandseKunststichting, die beoogt kunst van deze tijd dichter bij het publiek te 'brengén, onder meer door exposities te houden in bedrijven, zodat men ook hen bereikt, die door volslagen onbekendheid met moderne kunst of misschien uit voor oordelen niet aan bezoek van tentoonstel lingen of musea toe komen. De heer R. E. Penning, bestuurslid van de Nederlandse Kunststichting, gewaagde bij deze opening van successen, die met het tonen van mo derne intérieurkunst in de door de Februa- riramp getroffen gebieden behaald zijn. De heer C. Feitkamp, hoofdarchitect van de Dienst der Publieke Werken te Amster dam, verantwoordelijk voor het intériéur van dit door de architect Leupen geteken de gebouw, ging bij deze openingsplechtig heid nader in op de samenwerking tussen de bouwmeester en zijn collega's in de beel dende kunst. De openingsrede werd uitgesproken door de schilder Christiaan N. E. de Moor, esthetisch adviseur bij de P.T.T. Wij komen nog nader terug op deze ex positie en op het werk van de beeldende kunstenaars in en aan dit gebouw gedaan. Romano Guarnieri, voorzitter van het Italiaanse Instituut voor Nederlandse cul tuur en directeur van leergangen voor buitenlandse studenten aan de universiteit van Perugia, is Zondag overleden. Hij was verleden week door een wielrijder aange reden en ernstig gewond. Hij was 72 jaar. De heer Guarnieri heeft meer dan veer tig jaar aan de universiteiten van Utrecht en Amsterdam gedoceerd, waar hij de Italiaanse taal en letterkunde doceerde en zijn methode voor het onderwijs van het Italiaans aan buitenlanders uitwerkte. Bij zijn vertrek uit Nederland naar Perugia werden hem hoge onderscheidingen ver leend. Prof. dr. A. Goslinga, de nestor van de hoogleraren van de Vrije Universiteit te Amsterdam, die verleden jaar de 70-jarige leeftijd bereikte en nu is afgetreden als hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, is Zaterdagmiddag in een bij eenkomst in hotel „Americain" te Amster dam onder grote belangstelling door zijn oud-leerlingen gehuldigd. Uit alle delen des lands waren ze naar Amsterdam gekomen om afscheid te nemen van hun oud-leer meester. Ook een vijftiental hoogleraren woonde de plechtigheid bij. Ned. Herv. kerk Beroepen te de Bilt (toez.) N. Kleerma ker te Leiden te Deventer (vac. P. J. de Geeter) (toez.) J. W. Schipper te Vroomshoop te Oud-Vossemeer A. Breure te Zegveld. Utrecht. Doctoraal examen Rechten: D. P. van Walsum, Capelle aan de IJsel; P. C. J. Schapendonk, Tegelen. Candidaatsexamen Sociale Geografie: D. J. van der Kaa, Scher- penzeel. Candidaatsexamen Spaanse taai en Letterkunde: L. G. Flint, Amsterdam'. Semi-arts examen: mej. N. J. Caspers, Utrecht; mevr. D. J. van ErvenMok, Utrecht; J. M. J. P. Gadiot, Utrecht; G. Kuiper, Amersfoort. Artsexamen: mevr. T. L. WachterBoschlee,- Amsterdam; P. L. M. Kramers, Vught. Tandarts-examen: mej. J. M. M. van de Wall, Maastricht; W. G. van Leeuwen, Zoeterwoude; J. M. Perquin, Leiden. Naar aanleiding van de mededelingen van minister Algera over het beperken van de snelheid van bromfietsen tot 40 kilo meter, wordt van de zijde van de R.A.I. gezegd, dat dit een zeer ingrijpende maat regel is. Fabrikanten en importeurs hebben inmiddels besloten om in het belang van de verkeersveiligheid reeds bij de constructie van de in de handel gebrachte bromfietsen de mogelijkheid te bereiken, snelheid te beperken tot 40 kilometer per uur. Deze maatregel zal in het komende voorjaar merkbaar worden, wanneer de technische voorbereidingen van de nieuwe modellen zijn voltooid. De controle op de naleving van deze onderlinge afspaak zal bij de R.A.I. berusten, 'waarbij men gebruik hoopt te maken van de diensten van het R.A.I.-T.N.O.-instituut, zulks in samenwer king met nader door de minister aan te wijzen instanties. Of deze regeling conse quenties heeft voor de bestaande type keu ring is op het ogenblik niet te bezien. Het aantal in gebruik zijnde rijwielen met hulpmotor in ons land bedraagt volgens de gegevens van de R.A.I. ruim een half mil- lioen stuks. De mededeling van de minister heeft in verkeerskringen grote voldoening gewekt. De heer A. G. M. Boost, directeur wegen- verkeer van de ANWB, bleek bijzonder te vreden te zijn over de snelle en geslaagde samenwerking tussen overheid en bedrijfs leven op dit punt. De ANWB heeft reeds lang op een snelheidsbeperking voor brom fietsen aangedrongen. Het maximum van 40 kilometer is een radicale maatregel, die voldoende kan worden geacht. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Meer dan tweehonderd uitvinders uit tien verschillende landen hebben hun uit vindingen bijeengebracht op de internatio nale tentoonstelling in de Amsterdamse Apollohal. Wethouder Mr. R. van den Bergh heeft Zaterdag namens het gemeentebestuur deze expositie geopend. Hij knipte een lint door, „helemaal aan de kant opdat het nog eens kan worden gebruikt". De wethouder vroeg in zijn openings rede de uitvinders hun gedachten eens te laten gaan over middelen om de veiligheid ven verkeersmiddelen te bevorderen en op werkwijzen en materialen, die de woning bouw kunnen versnellen. De tentoonstelling blijft tot 7 November in de Apollohal. Aan de firma H. W. Seebregts en Zoon aannemersbedrijf te Bloemendaal is door het gemeentebestuur van Nieuwkoop op gedragen het rëstaureren van de toren te Nieuwkoop; de firma had ingeschreven voor een bedrag van f 75.000. De toren is zeer oud en werd vroeger ge bruikt als brandtoren; men had een over zicht over de plassen en de polders. Het is de bedoeling de toren na de restauratie te bestemmen als uitkijktoren. De vele toe risten, speciaal watertoeristen, zullen er gebruik van kunnen maken. Het bestuur van de Nederlandse Orkest- stichting tot beheer van het Concertge bouw-Orkest deelt medee dat als nieuwe leden de heren dr. F. Bender, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers en mr. G. Landré zijn benoemd. Voorzitter is de heer M. A. Rei- nalda, secretaris de heer P. C. Heuweke- meijer en penningmeester mr. J. W. de Jcng Schouwenburg. De heer Marius Flothuis is benoemd tot artistiek leider. Door het bestuur is een commissie voor artistieke aangelegenheden gevormd, bestaande uit de heren Eduard van Beinum, prof. dr. K. Ph. Bernet Kem pers en P. C. Heuwekemeijer. Bestuurder ernstig, mee-insittende licht gewond Hedenmorgen om kwart over zeven is op de onbewaakte overweg bij Mijdrecht een personenauto door een goederentrein aan gereden. De bestuurder van de auto werd ernstig en zijn mede-inzittende licht ge wond. De trein, die licht was beschadigd, kreeg anderhalf uur vertraging. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van de Nederlandse ambassadeur in Moskou bericht ontvangen, dat binnenkort wederom vier Nederlanders door de Sov jet-Unie uit gevangenschap zullen worden vrijgelaten. Hun namen zijn: A. G. P. Beer- nink, geboren te Kleef op 13 Juli 1920; H. Boose, geboren te Rotterdam op 19 October 1917; jhr. W. A. G. van Panhuys, geboren te Wiesbaden op 22 October 1904 en M. A. van den Wijngaardt, geboren te Breda op 15 Augustus 1905. Zij zullen aan een vertegenwoordiger van het consultaat-generaal der Neder landen te Berlijn worden overgedragen, die voor verder vervoer naar Nederland zal zorgdragen. De familie hier te lande is van de te verwachten vrijlating op de hoogte gesteld. Naar Londen. De Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, zal in Londen spreken voor het Brits-Neder landse Genootschap en de Buitenlandse Persvereniging. Hij zal morgen een bespre king hebben met premier Eden. na een lunch met minister van staat Lord Reading. Woensdag zal minister Beyen een bespre king hebben met de Britse minister van Financiën Butler. ESSEN (Reuter). Een groep Christe lijke vakverenigingsmensen heeft gebro ken met het algemene West-Duitse Vak verbond (DGB) en Zondag in Essen een Christelijke vakbeweging opgericht. Deze vakbeweging, die onder leiding staat van twee Christen-Democratische bondsdagaf gevaardigden, heeft alle Christen-Socia listische arbeiders in West-Duitsland op geroepen lid van de nieuwe organisatie te worden. De twee Bondsdagleden, Johannes Even en Bernhard Winkelheide, hebben reeds jaren, gesteund door de Rooms- K'atholieke kerk en de Christen-Democra tische Partij van bondskanselier Adenauer, gestreefd naar een eigen Christelijke vak beweging. Het algemene vakverbond, dat zes mil- lioen leden telt, werd na de oorlog door Christelijke en socialistische vakvereni gingsmensen opgericht. In de afgelopen jaren is de invloed van de socialisten ech ter steeds groter geworden. Twee weken geleden werd een comité voor de stichting van een Christelijke vak beweging in Essen opgericht. Op de stichtingsvergadering van Zondag is het comité door 180 afgevaardigden belast met het ontwerpen van statuten en een pro gram. Ook zal contact worden opgenomen met vakverenigingen die niet zijn aange sloten bij het algemene vakverbond en het internationale verbond van Christe lijke Vakverenigingen. De Christelijke vakbeweging, die zich zelf ziet als de opvolgster van de Christe lijk vakverenigingen in Duitsland van voor 1933, zal over ongeveer drie weken een stichtingscongres houden. Johannes Even is gekozen als eerste voorzitter van de de nieuwe vakbeweging. De voornaamste functies van de nieuwe Christelijke vak beweging worden gelijkelijk gedeeld door Rooms-Katholieken en Protestanten. 59 95 95- Het blijspel „De kunst om te leven" van H. F. Maltby en F. Wynne, waarmee de R.K. Toneelgroep Ludamus Vrijdag in de Stadsschouwburg voor het voetlicht trad, is een genoegelijk niemendalletje. Toneel van handeling is een dier typisch-Engelse landhuizen, welks bewoners elkaar van pure verveling voortdurend in de haren zit ten. Mrs. Merrick, de vrouw des huizes, is een tyrannieke matrone, haar inwonende gehuwde dochter en haar schoondochter in spe zijn nauwelijks minder heerszuchtig, zodat hun drie wederhelften eigenlijk niets in de melk te brokken hebben. Als neu trale partij in deze matriarchale huishou ding fungeert een gevorderde vrijgezel-en- huisvriend, die de heerschappij der vrou wen met leedwezen aanziet, maar er ook niets aan veranderen kan. Dan komt er plotseling een nooit-eerder geziene grootmoeder uit de lucht vallen moeder van mrs. Merricks lang-overleden eerste man die met haar nog jeugdige charmes alle mannen in het huis, de grijze butler niet uitgezonderd, het hoofd op hol brengt. Zij vergeten er zelfs hun status als pantoffeldieren bij, tot grote verbijstering van de andere dames, die nu heel hun zorg vuldig georganiseerde opperheerschappij in duigen zien vallen. De lieftallige oma wordt tenslotte ontmaskerd als een be- driegster-om-bestwil, maar niet dan nadat zij mrs. Merrick c.s. nog een hartig levens lesje geleerd heeft in de geest van „be handel uw echtgenoten met zachtheid". Een kinderlijk-simpel gegeven als dit kan alleen bestaan bij de gratie van een flitsen de dialoog en die is er dan ook volop, drie bedrijven lang en vrijwel zonder één adempauze. Alles drijft op wat wij ge makshalve „echt-Engelse humor" plegen te noemen, maar om dat mengsel van mon tere zelfcritiek, geest en gemelijkheid heel huids over het voetlicht te brengen, moet In het gebouw van de Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam vond Zaterdag de telling plaats van hetgeen de hoofdstedelingen geofferd hadden voor de sleutelactie voor de vluchtelingen. De Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, onze landgenoot mr. C. J. van Heuven Goedhart, maakte belangstellend een ronde langs de cijferende tellers. United Press heeft uit Vaticaanse bron vernomen dat Paus Pius XII waarschijn lijk tegen begin volgend jaar een consis torie zal uitschrijven om acht vacatures in het college van kardinalen op te vullen. In het consistorie, het derde van zijn pontificaat, zou de Paus opvolgers benoe men voor 8 kardinalen, die gedurende de afgelopen 20 maanden gestorven zijn, en het college brengen op zijn vroegere sterkte van 70. LONDEN, (Reuter/AFP) De raad van de West Europese Unie heeft met instem ming het Franse verzoek aanvaard om het mandaat van de commissie voor het refe rendum in het Saargebied te verlengen. Het Franse verzoek werd gedaan in over eenstemming met de West Duitse regering. De commissie zal toezichct houden op de parlements verkiezingen in het Saargebied op 18 December. Kurt Conrad, de voorzitter van de (pro Duitse) sociaal-democratische partij van Saarland, heeft verklaard, dat Saarland bij West-Duitsland gevoegd moet worden nog voordat de eenheid van Duitsland tot stand gekomen is of een vredesverdrag is ge sloten. Conrad zei, dat zijn partij in een telegram aan president Eisenhower ge vraagd had om Amerikaanse bemiddeling, „opdat de democratische vrijheden in Saar land verzekerd blijven". BUENOS AIRES (Reuter/UP) Presi dent Lonardi van Argentinië is voor het ondergaan van wat van officiële zijde wordt genoemd eén „lichte behandeling" in een particulier ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand wordt niet ernstig genoemd. De president heeft besloten een lopende medi sche behandeling Maandag en Dinsdag te laten voltooien. Om die reden zijn alle audiënties gedurende die dagen afgezegd. Bridgeport (Connecticut), (AFP-Reuter). Volgens de Amerikaanse atoomgeleerde dr Ralph Lapp heeft de Amerikaanse re gering inlichtingen achtergehouden, dat er in de afgelopen dertien maanden meer dan twaalf atoomontploffingeh in de Sovjet- Unie teweeg zijn gebracht. Dr Lapp is di recteur van de „Dienst voor atoomweten schap", die hij in Washington oprichtte voor het verstrekken van advies op het ge bied van de atoomenergie aan de particu liere industrie. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft zich over deze mededeling van dr Lapp nog niet uitgelaten. (Van onze correspondent in Bonn) Hoewel de berichten omtrent de ge zondheidstoestand van bondskanselier Adenauer, die al drie en een halve week in zijn huis te Rhondorf verblijft, gunstig zijn, zal hij zich een tamelijk lange herstel periode moeten gunnen. De artsen, die hem behandelen hebben hem de raad gegeven volstrekte rust te nemen. In politieke kringen rekent men er nau welijks op dat hij nog dit jaar zijn werx- zaamheden in de bondskanselarij zal her vatten. Op verzoek van Adenauer is de partijdag van de Christen-democratische Unie, waarvan hij voorzitter is, van eind November uitgesteld tot het begin van 1956. (United Press) De West-Duitse re gering heeft de berichten tegengesproken, dat er plannen zouden bestaan om Ade nauer te vervangen door een groep van enkele ministers. BRUSEL (ANP) Het Belgische epis copaat heeft alle Rooms Katholieken opge roepen één uur loon per maand te stor ten in een fonds ter ondersteuning van het Rooms Katholieke onderwijs. In de oproep wordt erop gewezen dat het aantal leer lingen in het Belgische Rooms Katholieke onderwijs dit jaar 950.000 bedraagt, twee honderdduizend meer dan bij het open bare onderwijs. Dit succes werd bereikt, zo heet het in advertenties in Rooms-Katho- lieke dagbladen, ondanks de voordelen die een onrechtvaardige wet aan het open baar onderwijs toekent. Het feit dat de staat de subsidies aan het katholieke on derwijs met driehonderd millioen francs verminderde, heeft dit onderwijs echter voor financiële moeilijkheden gesteld. Een nationaal comité zal zich met de inzame ling van giften belasten en zorgdragen voor de verdeling onder de Rooms Katho lieke onderwijsinstellingen waarvan de inkomsten ontoereikend zijn geworden LONDEN, (Reuter) De leider van het Sovjetrussische reisbureau Intoerist heeft op een persconferentie te Londen ver klaard, dat de Sovjet-Unie Britse toeristen kan ontvangen. De reizigers zijn volgens hem vrij om van de ene plaats naar de andere te reizen en in de steden zouden geen beperkingen van kracht zijn. „Onze bepalingen zijn waarschijnlijk gelijk aan de uwe", zo zei hij. Waarschijnlijk zal te Lon den spoedig een bureau van „Intoerist" worden geopend. De Rus zei te hopen, dat vele Russische reizigers Groot-Brittannië zouden kunnen bezoeken. men iets van de Engelsman begrijpen en zich als het ware een stukje van zijn men taliteit kunnen aanmeten, een opgave die de krachten van het gros der dillettanten- gezelschappen te boven gaat. Ludamus echter leverde het bewijs dat het mogelijk is, ook op amateurniveau, het enige klimaat te scheppen, waarin zulke „beautiful nonsense" gedijen kan en het resultaat was een wasecht Engels country- side-milieu, bevolkt door onvervalst-Britse blijspelfiguren. Dat alleen al is een com pliment waard, waarin alle spelers en speelsters, maar vooral ook de intelligente regie van Lasló J. Bubenik delen. Dit wat de collectieve prestaties betreft, maar ook individueel vielen er vele gave, goed-contrasterende typeringen te genie ten, met Els Klyns charmante, van spot lust bruisende pseudo-grootmoeder als uit blinkster. Dora van der Linden maakte van mrs. Merrick een kostelijke huistyran met sergeant-majoorallures, zonder nochtans in de Xantippestijl van de moppenbladen te vervallen Cor Berends wijsgerige pantof felheld pa Merrick, Gé Hurkmans jichtige butler met romantische oudemannetjes- bevliegingen en Jan Jaspers fijn-uitge balanceerde vertolking van de cynische, maar vooral zichzelf in de maling nemende, vrijgezel-huisvriend hadden ook een groot aandeel in het succes, terwijl tenslotte ge noemd mag worden de alleraardigste uit beelding door Wim de Ree van de recalci trante jongste zoon des huizes, zuchtend, bij al zijn verwendheid, onder het dubbele juk van een despotische moeder en een al even onberekenbare verloofde. Toneel meester H. C. Voskuilens sfeervolle décor was een lust voor het oog. Een kostelijke voorstelling. H. CROESEN Naar wij vernemen is op ds. J. J. van Hille, sinds December 1950 predikant van de Remonstrants-Gereformeerde gemeente te Haarlem, een beroep uitgebracht door de Remonstrants-Gereformeerde gemeente te Amsterdam. Ds. Van Hille heeft dit beroep in beraad genomen. De jubileumcommissie van de Haarlemse wielervereniging HSV „De Kampioen" hield Zaterdagavond als besluit van de feestvie ring van het vijftigjarig bestaan in de Ge meentelijke Concertzaal in Haarlem een grote jubileumfeestavond. Na een kort openingswoord van voorzitter J. Engel, waarin hij alle aanwezigen hartelijk wel kom heette, kregen de artisten de gele genheid om hun kunnen te tonen. Hoewel coférancier Kostja van Katwijk enkele rake en typerende opmerkingen lan ceerde, bleken zijn conférances te langdra dig van aard om bij het publiek in de smaak te vallen. Enkele jongelui in de zaal meenden hun misnoegen over het optreden van deze artist kenbaar te maken door te gaan fluiten en joelen. Meer succes oogstten de twee „Handy Fools" met hun komische acrobatiek. Het muzikale gedeelte van de avond werd ver zorgd door het accordeon-orkest onder lei ding van Jan Gorissen met zang van Max van Praag. Vooral de populaire liedjes van dit radio-orkest hadden veel bijval. Na de show volgden er een tombola en een bal. De uitslagen van de kampioensrit van de KNMV luiden: Senioren tot 150 cc.: 1. en kampioen Hensema (Hengelo) JAWA 64 strafpunten. Senioren van 150 tot en met 200 cc.: 1. en kamoioen Markus ("Amsterdam) Maico 18 strafpunten. Senioren van 200 tot en met 250 cc.: 1. en kampioen Witberg (Monster) Zündapp 42 strafpunten. 2. Haaker (Bad hoevedorp) JAWA 47 strafp.; 8. Van Kalmt- hout (Hoofddorp) Zündapp 782 strafp. Senioren boven 250 cc.: 1. en kampioen Rozenberg (Maastricht) BSA 43 strafp. Senioren zijspanklasse: 1. en kampioen Emmelkamp (De Bilt) Zündapp 4 strafp. (passagier: Kasbergen). Politie solo: 1. en kampioen Coenen (Geleen) BSA 75 straf punten. Politie zijspan: 1. en kampioen Jansen (Den Haag) BMW 153 strafpunten. Culbkampioenschap: 1. en kampioen Haar lemmermeer 900 strafpunten: 2. Haagse Mo torclub 1118 strafpunten: 3. Maastrichtse Motorclub 1137 strafpunten. De wandelsportvereniging „Jan Passtoors" heeft onlangs de jaarvergadering gehouden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. den Oudsten benoemd als commissielid. Het bestuursvoorstel om zich per 1 Ja nuari 1956 bii de N. B. v. L. O. aan te sluiten werd met algemene stemmen aangenomen. Verder werd besloten om in de tweede helft van April, met medewerking van de N. B. v. L. O., de 24ste „Bloembollentocht" te houden. Voor de komende winter wordt een wih- tersen'e georganiseerd en wel op 27 Novem ber 1955, 8 December 1955, 8 Januari 1956 en 29 Januari 1956. De Haarlemse R.K. hockey vereniging Ever Swift heeft Zondag van de competitie- vriie dag georofiteerd om het vijfentwintig jarig hpetaan te vieren. De feestdag voor Ever Swift be<"m Vondavm^rgen al om acht uur met een Heilige Mis in de kapel van het Triniteitslvceum aan de Zijlweg. Deze Mis werd ongedragen door de geestelijke adviseur van de zilveren hockevvereniging, pater Ui terwaal. De feestpredicatie werd gehouden door de secretaris van de bisschop, dr. A. de Jong. Na de kerkelijke viering werd in restau rant Brinkmann het ontbijt genuttigd. Daar kwamen leden, oud-leden, ouders en be langstellenden ook des middags weer bijeen, nadat on het veld aan de Kleverlaan nog wat onderlinge wedstrijden waren gespeeld, zoals een voetbalwedstrijd tussen het eerste en tweede hockey-elftal op een hockeyveld met hockeydoelpalen. Bij de middagbiieenkomst in Brinkmann heeft de heer P. Wolff namens leden en oud-leden een bedrag aangeboden, dat een begin zal zijn vn een nog niet met name genoemd fonds, bestemd voor de training van de leden van Ever Swift. Namens de junioren bood Ben Paagman een prijzenkast aan de vereniging aan. De hockeyvereni- gingen Saxenburgers en Zandvoort zonden een bloemstuk. Na deze reünie is men tot laat in de avond bijeen gebleven voor een gezellig samenzijn met diner, muziek en bal.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9