Tëgemoetkomend voorstel van Molotov inzake Europa Negerdrums verkondden tocht van de Koningin door oerwoud Veelbelovende mogelijkheden van contact tussen Oost en West Weerbericht Prinses Margaret gaat niet met Townsend trouwen mï om nu Een lichtpunt te Genève Persoonlijk besluit plaatst plicht boven de stem van het hart Westelijken willen Oost-Duitsland niet aan de Geneefse conferentietafel zien Prins deed goede vangst Het woord is aan Als de politieke sleutel maar kon worden omgedraaid.... 70e JAARGANG No 98 DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 299e JAARGANG No 249 the -mmm* times KL. RAILY^HERAEDb^ PRINCESS DECIDES IMILY EXPRESS^. THE ROMANCE IS OFF Overdag zon, 's nachts lichte vorst Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. I elefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- B §f TjQ II nïïiwfn urmi I P Üs0®bx. I tdfTrrl Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor H |i ÉjT ]f II CJ 1 Jl Jfll Ifll lip 0 SIT Jf)l Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. j J j J g VTT III 1 1 JU jL JP 1 H JIJ franco p.p. 1, Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peeveboom en A. D. Huijsman Het zeer intensieve scheepvaartverkeer in de haven van Rotterdam, dat dit jaar weer vele millioenen registertonnen groter was dan in de overeenkomstige periode van 1954, rechtvaardigt de verwachting, dat de Maasstad einde 1955 Londen als tweede wereldhaven overvleugeld zal hebben. Zij wordt in dit opzicht dan alleen nog over troffen door New York. Een beeld van Rot terdams haven, waar trotse Oceaanreuzen rmzwermd worden door tientallen kleinere vaartuigen en waar dag en nacht een ongekende bedrijvigheid heerst. (Van onze speciale verslaggever) Molotov is in Genève gisteren voor de dag gekomen met een nieuw voorstel voor de organisatie van de Europese veiligheid. Hij diende een plan in dat voorziet in een bundeling van de beide Duitse republieken, samen met de landen van West- en Mid den Europa, die nu al in regionale pacten van Warschau en de West-Europese Unie verenigd zijn. Bovendien zouden Amerika, en natuurlijk Rusland, van de partij moe ten zijn, terwijl tenslotte ook landen als Joegoslavië en Denemarken zouden kunnen worden uitgenodigd. (Van ónze correspondent in Londen) Prinses Margaret zal niet met kolonel Townsend trouwen. Gisteravond werd op Clarence House, de Londense residentie van de prinses een verklaring uitgegeven. De BBC onderbrak haar radio- en televisie programma's om de persoonlijke boodschap van prinses Margaret bekend te maken. Het was een dramatisch hoogtepunt na weken van spanning. De tekst van de boodschap luidt als volgt: „Ik zou er gaarne bekendheid aan willen geven dat ik heb besloten niet met kolonel Townsend in hel huwelijk te treden. Ik ben er mij van bewust dat het voor mij mogelijk zou zijn een burgerlijk huwelijk aan te gaan, indien ik mijn rechten van erfopvolging zou opgeven. Maar indachtig de kerkelijke leer dat een Christelijk huwelijk onontbindbaar is en bewust van mijn plicht ten opzichte van het Gemene best, heb ik besloten dit voor alle andere overwegingen te laten gelden. Ik ben geheel alleen tot dit besluit gekomen gesterkt door de niet aflatende steun en toewijding van kolonel Townsend. Ik ben innig dankbaar voor het medeleven van allen die voortdurend voor mijn geluk hebben gebeden." De verklaring bracht een diepe schok teweeg. Het Britse publiek koesterde de stille hoop dat een voor allen aanvaardbare uitweg uit de moeilijkheden, die een huwe lijk schenen te verhinderen, zou worden gevonden. Men kan de vraag stellen of het nodig geweest is zoveel opschudding te veroor zaken door deze romance. Van het ogenblik af dat prinses Margaret en Townsend gelijktijdig naar Londen reis den om elkaar in schijnwerpers der publi citeit te ontmoeten, leek er geen twijfel Met zijn nieuwe Russische voorstel deed Molotov twee stappen voorwaarts in Wes telijke richting. De eerste stap was dat hij gisteren geen bezwaar meer maakte tegen de bestaande Westelijke systemen van col lectieve veiligheid, zoals de West-Europese Unie en de NAVO, waarvan hij vorige week nog de onvoorwaardelijke verdwij ning had geëist. Als tweede stap kan het feit worden beschouwd dat de Russische voorstellen met betrekking tot de militaire controle- en garantie-maatregelen zoveel op de Westerse suggesties in hetzelfde ver band geleken dat zij bijna naar het plan- Eden schijnen te zijn gecopieerd. Molotov heeft eveneens voorgesteld, dat kanselier Adenauer en premier Grote- wohl naar Genève zouden komen om offi cieel aan de conferentie te kunnen deelne men. Intussen hebben gisteren zowel Dulles, als MacMillan en Pinay al bijzonder duide lijk laten blijken dat zij de Oost-Duitser Grotewohl in geen geval aan de groene ta fel willen zien. „Wij kennen en wij er kennen deze heren niet", zo liet Dulles met Amerikaanse openhartigheid weten. Bo vendien is er van Britse zijde al vast op gemerkt dat, trots de beide passen die Mo lotov nu heeft gedaan, er nog altijd een wijde kloof blijft gapen tussen de stand punten van West en Oost. Over het car- dinale feit van de Duitse splitsing heeft Molotov nog met geen woord gerept, zo nSin als over de principiële kwestie van de vrije verkiezingen die aan hereniging van Duitsland vooraf zouden moeten gaan. Volgens het Russische voorstel zou elk land zijn huidige politieke systeem behouden en dat betekent dus dat Oost-Duitsland met de andere satellietstaten in de Russische invloedssfeer zal moeten blijven. De zitting van gisteren werd, zoals was voorzien, begonnen met een korte gedach- tenwisseling over het derde agendapunt samenwerking op het gebied van cultuur, wetenschap, economie en toerisme ten aanzien waarvan richtlijnen zijn opgesteld voor een commissie van vier deskundigen, die morgen aan de slag zal gaan. Dulles naar Franco Zijn vrije dag in Genève (wegens Aller heiligen) besteedt minister Dulles vandaag aan een vliegreis naar Madrid waar hij generaal Franco en de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken zal spreken. Men meent hier in diplomatieke kringen dat deze onverwachte ontmoeting, waartoe Franco het initiatief genomen heeft, in verband mag worden gebracht met de ge beurtenissen in Frans Marokko, waarvan Madrid een terugslag op Spaans-Marokko vreest. Ook zullen zeker de vorderingen onder ogen worden gezien ten aanzien van de Amerikaans-Spaanse samenwerking op economisch en vooral militair gebied. Franco moet zich willen beklagen dat de dollars niet zo snel en overvloedig in Spaanse richting stromen als het hem in dertijd door de Amerikanen zou zijn voor gespiegeld. Tenslotte zou Dulles, die de eerste Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken is, die generaal Franco met een officieel bezoek vereert, de regering in Madrid wil len polsen over haar mening ten opzichte van een verdrag waarin alle landen van het Midden-Oosten zouden worden opge nomen. Te Genève wordt sinds gisteren namelijk ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat Amerika en Engeland de huidige spanningen tussen Israël en de Arabische wereld zullen trachten op te lossen door alle partijen militaire garan ties aan te bieden. Die garanties zouden dan kunnen worden opgenomen in het be staande verdrag van Bagdad waarvan de betekenis en het aantal deelnemers aldus belangrijk zouden worden uitgebreid. Langs deze weg hopen Dulles en MacMil lan de beide partijen, Israël en Egypte, te kunnen verzoenen zonder genoodzaakt te zijn Rusland om zijn officiële steun en medewerking voor een accoord te verzoe ken. v> v.* t 9fo HOT som» >o motrr Ptthtr Tawat-enti-Ptratttt 'n"mtx fff* end al a ratal imoou v-W, 'Sfnnjfikt tut) ih mlhiH ttf\ im>#& i'npia in Hoe verschillende Engelse dagbladen reageerden op Prinses Margarets bekendmaking dat zij niet met Peter Townsend zal trouwen. De opschriften variëren van „Plicht vóór liefde" in de boulevardbladen tot „Een aankondiging van Prinses Margaret" in de statige Times. TERWIJL DE „PROSPECTOR", het schip waarop Koningin Juliana de Cottica-rivier is afgevaren naar Moengo, tussen de dichtbegroeide oerwouden voer klonken uit de bossen de drumslagen, waarmee bosnegers het nieuws van de tocht van de „Prospector" aan hun stamgenoten overbrachten. De Koningin bezocht Maandag Moengo en Albina waar bauxietmijnen werden bezocht. In Albina boden vertegenwoordigers van inheemse stammen prachtig houtsnijwerk aan. 's Avonds scheepte de Koningin zich te Moengo weer in aan boord van de „Prospector", die vannacht weer terugvoer over de Cottica- rivier naar Alkmaar, waar het schip om 8 uur vanmorgen (dat is half een 's middags Nederlandse tijd) aangekomen is. De Koningin zal daar het tehuis voor Hindoestaanse kinderen bezoeken, vervolgens naar Leliëndaal rijden waar een tehuis voor Indonesische kinderen bezocht wordt en daarna naar Mariën- burg rijden, waar Prins Bernhard zich bij Haar zal voegen. De Prins heeft Maandag niet gejaagd, maar in de Matapica-kreek gevist. Hij ving twaalf doksen, enkele snippies en twee knapen van in het water geschoten Koebies, vissen van tien tot twaalf pond elk. De Prnis vertelde, dat hij een prachtige vismorgen had gehad en intens heeft geno ten van het prachtige natuurschoon. Maan dagmiddag besprak de Prins gedurende vijf kwartier met leidende figuren uit de Surinaamse sportwereld de mogelijkheid om in de toekomst Rijksspelen te organise ren naar het voorbeeld van de krachtme tingen tussen de sportbeoefenaren in de verschillende delen van het Britse Geme nebest. Hij beloofde zijn medewerking te zullen verlenen in het belang van de be vordering van de sportbeoefening in alle delen van het Koninkrijk. Later was de Prins het middelpunt van een partij ten huize van kolonel Boer, de commandant van de Landmacht. Tot de gasten behoor den de mannen die in de ochtend de metge zellen van Zijne Koninklijke Hoogheid wa ren geweest. De tocht van de Koningin Tussen zeven en tien uur in de morgen van Maandag, terwijl de „Prospector" langs de oevers van de Cottica voer, dwars door een gebied, dat slechts hier en daar bewoond wordt door bosnegers, kregen de Koningin en de leden van haar gevolg, die al vroeg waren opgestaan om niets van deze tocht te missen, een goed beeld van het Surinaamse landschap, zwaar bebost en op enkele nederzettingen na verlaten. Een enkele corjaal met een nieuwsgierige bos neger vertoonde zich, kennelijk was hij uit gezonden om verslag uit te brengen over de reis van de „Biggie Missie", drums brach ten het nieuws over de reis het binnen land in, zodat voor de oerwoud-bewoners de vaart van de „Prospector" geen geheim bleef, ook al was men op een afstand van honderden kilometers. Om 10 uur werd Moengo bereikt, een der twee centra van bedrijvigheid der Surinaamse Bauxiet- maatschappij, en om half elf volgde de ontscheping, waarbij een detachement van de Koninklijke Landmacht, gelegerd in Al bina, dat op de grens met Frans Guyana ligt, als erewacht fungeerde. Gedurende ruim anderhalf uur bezich tigde de Koningin het bedrijf en alles wat er bij hoort, zoals het woondorp, de eigen boerderij, het Julianadorp, waar de school jeugd haar een zanghulde bracht en waar padvinders een erehaag vormden, het hos pitaal en een der arbeidersgezinnen in de nieuwe woonwijk. Daarna begaf het gezel schap zich naar „Casa Blanca", het ont vangsthuis van de directie, waar in het huis en in de tuin een wandelende lunch werd gebruikt en H.M. volop gelegenheid had bij de diverse leden van de bedrijfs leiding nadere inlichtingen in te winnen omtrent hetgeen zij gezien had. De Ko ningin legde hierbij een levendige belang stelling voor het bedrijf aan de dag en liet zich vooral omtrent verschillende sociale vraagstukken voorlichten. Geschenken te Albina Om half drie werd de tocht per auto voortgezet naar Albina, het plaatsje op de grens van Frans Guyana, dat thans wei nig bedrijvigheid kent maar in de twinti ger jaren berucht was als smokkclcentrum en bekend als goudvindplaats. Op de weg er heen werd een kort bezoek gebracht aan de bauxietmijn Ricanau en later werd ge stopt bij het bosnegerdorp Moengotapoe, waar Granfiscarie Banketti van Poto On- dro en Petrusabisoina van Adjoemakondré hun opwachting maakten en Hare Maje steit hun hulde betoonden. In Albina bracht de Koningin een bezoek aan het mi litaire kampement en dronk thee ten hui ze van de districtscommissaris, waar enke le notabelen aan haar werden voorgesteld. Indianen en bosnegers, die hun woon plaatsen langs de Marowijne hebben, kwa men hun opwachting maken onder leiding van de Indianenkapiteins Ernest en Harry en de bosnegerkapiteins Lanté en Tikipari. Zij hadden, zoals gebruikelijk, geschenken bij zich, zoals kostelijk, zij het wat primi tief houtsnijwerk. Ook de schooljeugd van Albina trad aan en zong voor de Koningin enkele liederen. De prefect van Frans Guyana, Malvy, maakte zijn opwachting bij de Koningin. Er was een grootse huldiging van bosin- dianen, Wajana's, Caraïben en Arowakken, Bosnegers en Creolen. Omstreeks vijf uur vertrok de Koningin uit Albina en een uur later was het gezel schap, na een rit door het wooncentrum der Indonesiërs, teruggekeerd in Moengo, waar in Casa Blanca de Koningin recipieer de. Na afloop hiervan vertrok de Koningin te voet naar het m.s. „Porspector", harte lijk uitgeleide gedaan door de plaatselijke bevolking en de autoriteiten, terwijl in de Cotticapolder een vuurwerk werd afge stoken. De „Prospector" zette in de loop van de nacht koers naar het district Com- mewijne en Dinsdagochtend tegen acht uur was het schip te Alkmaar. In Mariënburg zal Prins Bernhard zich bij de Koningin voegen. Ook hedenmorgen heeft de Prins nog even gevist. In de afgelopen nacht stond het weer in Engeland, onze omgeving en Duitsland onder invloed van een hogedrukgebied dat, in betekenis toenemend, naar Rusland trekt. Op de meeste plaatsen kwam enkele graden vorst voor. In ons land was de laagste temperatuur min 4 graden, in mid- den-Engeland min 7 en in West-Duitsland min 8 graden. Hoewel op de Oceaan enkele depressies zich in Oostelijke richting uit breiden, zullen deze vóór Woensdagavond geen noemenswaardige invloed op het weer in ons land uitoefenen, zodat in de komende nacht opnieuw lichte vorst en plaatselijk mist zullen voorkomen en overdag perioden met zonneschijn. aan te bestaan dat een huwelijk op handen was. Toen haar gezicht allengs strakker werd, begreep men dat er hindernissen waren die misschien onoverkomelijk zou den blijken. De boodschap van de prinses laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Zij vormt een bevestiging van de moeilijk heden, waarmede een ieder nu thans ver trouwd is. Niet opgehelderd is echter waarom de koninklijke familie de zaak niet binnenskamers heeft gehouden. De be zwaren tegen het huwelijk van kerkelijke zijde waren overbekend. Was het nodig het Britse volk deelgenoot te maken van het gewetensconflict van de prinses? Zij en Townsend hadden elkaar zonder al de fan fares, waarmede in de afgelopen weken elke stap van het paar werd rondgebazuind, in het geheim kunnen ontmoeten. Nu heb ben de prinses en Townsend hun beslissing moeten nemen terwijl ze van de ene uit wijkplaats naar de andere werden achter volgd. Overigens getuigt het besluit van de prinses, gezien haar karakter, van grote moed. Het was niet uitgesloten dat zij haar sterke wil had laten zegevieren en alle raadgevingen in de wind had geslagen, zo als indertijd haar oom, Edward VIII, thans hertog van Windsor, deed. Men kan het voorstellen alsof zij gezwicht is voor de druk, niet alleen van de kerk, maar ook van haar familie. Prinses Margaret is ech ter een zelfstandig denkende jonge vrouw die zich haar verantwoordelijkheid, niet alleen als lid van het koninklijk gezin, maar ook als belijdend gelovige, bewust is. Het waardevolle van haar beslissing is dat zij in vrijheid heeft kunnen kiezen. Vooral haar moeder, en waarschijnlijk ook haar zuster de koningin, met wie zij zich van de jongste jaren zo diep verbonden heeft gevoeld, hebben haar de kans gegeven zelf te beslissen. Vandaar misschien de ver warring, die begon toen de prinses en de kolonel sinds 13 October dagelijks openlijk met elkaar omgingen. Men wilde blijkbaar niets verbergen. Zij hadden reeds vrijwillig besloten elkaar in twee jaar niet te zien om dan verder te beslissen. Al trof de of- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Etienne Rey: De dood brengt minder scheiding dan het leven. ficiële verbanning van Townsend naar Brussel de prinses als een schok. Zij was toen in Rhodesia en sloot zich enkele dagen in haar kamer op. Het is ook mogelijk, dat toen zij elkaar weer ontmoetten de band bleek te zijn ver zwakt. Hoe dit ook moge zijn, zij kregen nauwelijks kans hun vriendschap in een normale atmosfeer te koesteren. Het sprookje van de romantische liefde van een prinses en de door haar vader zo diep bewonderde oorlogsheld van gewone afkomst, d'ie door zijn vrouw was verlaten, is plotseling geëindigd. Margaret kende Townsend sinds 1944, toen hij een functie aan het hof kreeg. Indien dit werkelijk de grote liefde van de prinses blijkt te zijn ge weest, en zij het hoogste offer heeft ge bracht, is het zeer wel mogelijk dat prin ses Margaret voor de toekomst alle trouw plannen zal laten varen en voldoening zal vinden in de vervulling van haar officiële plichten. Di is echter een nieuwe specu latie, die het onbereikbare romantische ideaal wenst hoog te houden. Op de voorpagina van de Londense Times van heden ziet men rechtsbovenaan, waar bij hoge uitzondering in enkele regels zeer belangrijk nieuws wordt aangekondigd de volgende mededeling: Princess Margarets announcement (De aankondiging van prin ses Margaret). (Reuter). Hoge kerkelijke autoriteiten van verschillende gezindten hebben zich lovend uitgelaten over het besluit van de prinses, Kolonel Townsend is naar Uckfield, in Zuid-Engeland gegaan, waar hij logeert bij Lord Rupert Nevill. Townsend liet zeg gen, dat hij niets mee te delen had en dat hij niet in staat was iemand te ontvangen. Hij liet danken voor het getoonde mede leven. Volgens A.F.P. verwacht men in krin gen van de Britse luchtmacht de spoedige bevordering van Townsend tot air-commo dore, een rang, die ongeveer gelijk is aan die van brigade-generaal. Hij zou dan zijn post in Brussel moeten verlaten, daar zijn nieuwe rang niet in overeenstemming zou zijn met die welke voor een Britse lucht vaartattaché in Brussel vereist wordt. GENèVE (Van de speciale ANP-corres- pondent) Interessante voorstellen tot het openen van rechtstreekse luchtlijnen van de Westelijke hoofdsteden naar Moskou en tot het houden van een atoomconferen tie op het gebied der volksgezondheid in 1956 werden van twee zijden gedeponeerd toen de vier ministers te Genève Maandag middag het onderwerp der verbetering van het contact tussen Oost en West aansneden. Het is het derde en laatste agendapunt der ministers. Naar opvatting van talrijke waarnemers is dit wellicht het enige, waar op de conferentie tot een concreet resultaat zou kunnen komen. Dit zowel waar het de politieke en cultu rele gedachtenwisseling als de economische uitwisseling betreft. Molotov heeft zijn concrete voorstellen voor versterking van het contact vergezeld laten gaan van de gebruikelijke aanvallen op de Westelijke restricties in de handel met het Oosten. Het eerste punt van zijn verlanglijst was hier geheel en al op gericht. Het verlangde deze restricties op te heffen en tegelijk in de handel en scheepvaart tussen Oost en West de meest begunstigingsclausule toe te pas sen. Daarnaast verlangde hij vrije passage van koopvaardijschepen van alle landen door zee-engten en kanalen en opheffing van de restricties in het scheepvaartver keer „met bepaalde landen" en eis die de blikken naar het Verre Oosten liet gaan. De Rus heeft voorts wetenschappelijke en technische samenwerking vooral op het gebied van de kernenergie geëist. Als eerste stap in deze richting stelde hij voor vol gend jaar een internationale conferentie over het gebruik van kernenergie op het gebied der volksgezondheid te houden. Daarnaast verlangde Molotov toelating van alle staten, die zulks wensen, in de gespe cialiseerde organisaties der UNO. Voorts prijken op de Russische lijst: uitwisseling van delegaties van handel, landbouw, in dustrieel en cultureel leven, uitwisseling van publicaties, sportrelaties en gemakke lijke emigratievoorwaarden. Minister Dulles stelde evenals zijn beide Westelijke collega's voorop, dat alleen over werkelijk tweezijdige maatregelen kon worden gesproken. „Wjj houden er van te kennen en gekend te worden," zo zeide hij. „We hebben reeds lang gewenst meer over de Sovjet-Unie en haar volken te leren en gehoopt, dat zij tot ons zouden komen om ons te leren kennen. Er is een stevige grond slag voor goede wil tussen ons. Het is een historisch feit, waaraan nu dient te worden herinnerd, dat onze volken elkaar nooit hebben bevochten." Dulles deed uitkomen dat de Westelijke beperkingen slechts een gevolg zijn geweest van het feit dat de Sovjet-leiders hebben getracht hun volk af te sluiten van contac ten met de buitenwereld. Tegenover de verlangens van Molotov stelde de Ameri kaanse minister een grote reeks mogelijk heden. Hij verlangde van de Russen dat deze hun censuur per pers en radio zouden opheffen en buitenlandse uitzendingen niet meer zouden storen. Concrete voorstellen van Amerikaanse kant waren voorts: maandelijkse uitwisseling van radiocom mentaren, waardoor de Amerikaanse stem in Rusland en de Russische in Amerika ver nomen zouden kunnen worden. Wederzijdse toelating van een eigen tijdschrift, uitwis seling van films, instellen van een redelijke roebelkoers voor toeristen die de Sovjet- Unie willen bezoeken. Een concreet voor stel deed Dulles ook op het gebied der luchtvaart: een luchtvaartovereenkomst die de opening van rechtstreekse luchtlijnen van en naar Moskou mogelijk zou maken. De Amerikanen zijn bereid Russische toe stellen op Idlewild te laten landen, mits op wederkerige basis. Zij zijn ook bereid de bestaande contróle jegens Russische reizi gers op te heffen, zeide Dulles. Dit alles klinkt veelbelovend, doch de politieke sleutel moet eerst kunnen worden omgedraaid ter opening van de IJzeren Deur. (van hedenmorgen 7 uur) ■d toestand C ra ■s'2 M •2S w b T. S c. E 2 2- Helsinki zwaar bew. ZW 2 -2 0 Stockholm licht bew. ZW 3 -3 0 Oslo onbewolkt windstil -11 0 Kopenhagen half bew. ZW 8 3 2 Aberdeen licht bew. ZO 1 3 0 Dublin nevel z 2 5 0 Londen mist windstil -4 0 Amsterdam mist zo 3 -2 2 Brussel nevel O 3 -1 0 Parijs onbewolkt NNO 5 -1 0 Bordeaux iegen N 1 4 1 Grenoble geheel bew. ONO 2 5 8 Nice geheel bew. windstil 12 40 Berlijn mist windstil -3 1 Frankfort onbewolkt NNO 4 -2 0 München zwaar bew. ONO 4 -1 0 Zürich zwaar bew. NNW 2 -2 0 Genève geheel bew. NNO 8 4 0 Locarno regen windstil 6 5 Wenen mist NO 2 -1 0 Innsbruck nevel windstil -2 0 Rome half bew. Z 4 17 3 Neerslag laatste 24 uur. VANNACHT OPNIEUW KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog weer met weinig bewolking maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. 2 November Zon op 7.37 uur, onder 17.14 uur. Maan op 18.38 uur. onder 10.34 uur. Maanstanden 6 Nov. 22.56 uur: Laatste kwartier 14 Nov. 13.01 uur: Nieuwe maan 22 Nov. 18.29 uur: Eerste kwartier 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 November Hoog water: 3.52 en 16.12 uur. Laag water: 11.59 en uur. Woensdag 2 November Hoog water: 4.36 en 16.54 uur. Laag water: 0.21 en 12.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1