ANW gaat reorganiseren Bi r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Doeltreffender werken door toege nomen toerisme noodzakelijk RR jS iefoieycafky! Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Inbrekers hadden relatie bij brandkastenfabriek Winkeliers weigeren nieuwe goedkope sigaret Nederlands Persmuseum bestaat veertig jaar Tock ió Uet zo Dode Zee 2 Lettersloten werden vóór aflevering grotendeels doorgezaagd Federatie acht winstmarges te laag en begint actie Atoomstraling had weinig invloed op het bloed „KAMER-VLIEGEREN de nieuwste hobby" Verf met Dr. Kiemens, Nederlands gezant in Liberia Handelsaccoord met Polen Nederlandse zeelieden bij aanslag op Cyprus gewond Welterusten DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 Op Donderdag 3 November zal in Am sterdam door een buitengewone algemene ledenvergadering der ANW een besluit worden genomen over reorganisatieplan nen, waardoor het mogelijk zou kunnen worden, dat dit orgaan doelmatiger alge mene propaganda voor buitenlands toeris me in ons land zou kunnen gaan voeren. De vergadering krijgt te beslissen over nieuwe statuten, die hiertoe de grondslag moeten leggen. Door de bestaande oude is doel matig werken niet meer mogelijk. Dit werd medegedeeld door staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van de ANW en toege licht door het bestuurslid mr. H. Vlug, die de reorganisatiecommissie presideerde. Ons land ontving dit jaar een millioen buitenlandse hotel- en pensiongasten en incasseerde buitendien nog 200.000.000. aan deviezen uit toerisme. Voor de oorlog bracht het toerisme maar een paar millioen gulden per jaar op. De toeristische propaganda voor ons land is reeds 40 jaar gevoerd door de ANW, bij welke organisatie plaatselijke, provinciale en regionale WV's als leden zijn aangeslo ten. Het grote aantal kleinere leden heeft in de algemene vergadering de meerder heid. Omdat de toeristische propaganda, gegroeid uit werk van vrijwilligers, gewor den is tot het werk van deskundigen in concurrentie met deskundigen uit andere landen, blijkt de bestaande structuur naar de mening van het ANW-bestuur voor doel matig werk verouderd te zijn. Men heeft daarom naar een nieuwe structuur gezocht, zodat met behoud van de historisch ge groeide samenwerking tussen de plaatse lijke, regionale en provinciale WV's en het bedrijfsleven een krachtiger organisatie voor het algemene werk in het buitenland zal worden opgebouwd, welke enerzijds steviger leiding kan geven aan de arbeid in het VW-wezen, anderzijds meer coör dinatie tussen ANW- en VW-werk kan brengen. De nieuwe statuten zullen gewone leden kennen; dat zijn niet-commerciële provin ciale WV's, streek-VW's, grote-stads- VW's en plaatselijke WV's. Voorts kun nen door het dagelijkse bestuur worden toegelaten voor een bijzonder lidmaatschap eigenaren van ondernemingen van lande lijke betekenis, organisaties van instellin gen, niet-commerciële organisaties en in stellingen, welke voldoende betekenis heb ben voor het vreemdelingenverkeer en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Voorts zal een regeringscommissaris door de minister, onder wie het vreemdelingen verkeer ressorteert (thans Economische Zaken), kunnen worden benoemd. De algemene vergadering wordt gevormd door de gewone en bijzondere leden en de leden van het algemene bestuur, die elk één stem kunnen uitbrengen. Het algemeen bestuur zal worden gevormd door twee leden namens iedere provinciale VW en één namens iedere grote-stads-VW (met meer dan 300.000 inwoners). De buitenge wone leden wijzen evenveel leden in het algemene bestuur aan als de WV's. Via een voordracht van het dagelijkse bestuur, iin overleg met de minister, wor den vier dezer laatsten door de algemene vergadering in het dagelijkse bestuur be noemd. In dit dagelijks bestuur hebben 15 leden zitting, onder wie de voorzitter en vice-voorzitter, de secretaris, zes gewone leden, en zes buitengewone leden. De voor zitter wordt door de.algemene vergadering benoemd. Deze benoeming behoeft goed keuring van de minister. De algemene vergadering benoemt een ADVERTENTIE ISSTll TR.4 I. HAARLEM-TEL 13439 8 A'DAM - TEL-. 717162, Suède Jasjes in kleuren ƒ110.- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.25 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Vocaal ensemble en solist. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Klas sieke muziek. 13.45 Don Giovanni, opera (2e acte). 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 RVU: De Hunebeden in Nederland: Func tie en betekenis. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Volksliederen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Dankstond voor gewas en arbeid. 21.30 Platen. 21.45 Salonorkest. 22.10 Intematio- naar evangelisch commentaar. 22.20 Volks muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 De VARA 30 jaar, toespraak. 8.15 Nieuws. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Accordeonokest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Orgel. 13.00 De VARA 30 jaar, toespraak. 13.15 Nieuws. 13.30 Tentoonstel lingsagenda. 13.30 Hawaiianmuziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzen ding Rijksdelen overzee: Jeugduitzending. De brievenbus gaat open, correspondentie' club o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualitei ten. 13.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Koninklijk bezoek aan Suriname. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Geluk wensen. 20.10 Lichte muziek. 20.45 De fami lieraad. hoorspel. 21.40 Lichte muziek. 22.05 18 Variaties op het VARA-thema, klank beeld. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20— 24.00 Dansmuziek. TELEVISIE (N.C.R.V.) 17.0017.30 Voor de kinderen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Orkestconcert. 15.00 en 15.10 Platen. 16.02 Platen. 16.25 en 16.35 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Sympho- nisch orkest. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Platen. 18.00 Strijk- en Houtblazers- ensemble. 18.30 Godsdienstige causerie. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Hoorspel. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne muziek. 22.50 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). directeur op voordracht van het algemeen bestuur. Het dagelijks bestuur regelt diens volmacht nopens de leiding van centraal bureau en bijkantoren. Hij zal worden bij gestaan door een advies-commissie voor het buitenlandse werk van minstens vijf leden, te benoemen door het algemeen be stuur. Afwijking van de adviezen kan slechts bij drievoudige meerderheid der be- stuursstemmen geschied en .Een instituut van overleg zal door de vergadering van VW- directeuren worden gevormd. De statuten regelen voorts de contribu ties en toezicht van het algemeen bestuur op een gezonde financiële verhouding tus sen plaatselijke, streek- en provinciale WV's. Op deze manier, zo stelt de ANVV, krij gen de VW's, die geen geld in de ANVV brengen, doch veel werk ten gunste van het vreemdelingenverkeer doen, numeriek ge sproken voor de helft invloed. Aan het Rijk en Bedrijfsleven, die het werk financieren, komt de andere helft van de invloed toe. In vele landen is de propaganda voor het vreemdelingenverkeer geheel in handen van de overheid. In de nieuwe structuur zal het algemeen bestuur meer invloed op het beleid van het dagelijkse bestuur hebben, dan een alge mene vergadering in het algemeen op dat van het bestuur heeft. Benoemingen, con tributies enzovoorts behoren tot de compe tentie van de algemene vergadering. Deze blijft een forum voor het gehele VW- wezen en de bijzondere leden waar men alle zaken van het vreemdelingenverkeer kan bespreken en zich er over kan uit spreken. Hoewel het strikt zo is, dat volgens de statuten „het algemeen bestuur zoveel mo gelijk rekening zal houden met conclusies, waartoe de algemene vergadering komt", zal het nagenoeg onmogelijk zijn zulk een uitspraak te negeren, enerzijds vanwege de benoemde leden, anderzijds vanwege de publieke opinie. Met de voorgestelde nieuwe statuten zal naar mening van het huidige ANW-be- stuur bereikt worden, dat een krachtige, doelmatige organisatie zal ontstaan, die voor haar taak volkomen zal zijn berekend en die, geworteld in particulier initiatief, met overheidshulp een doelmatige en effec tieve gecoördineerde propaganda voor het vreemdelingenverkeer in het buitenland zal kunnen maken. In het voorjaar werden in Den Haag tot drie keer toe met succes brandkasten welke in pastorieën van een R.K. kerk en een Ned. Hervormde kerk stonden openge maakt en geledigd. Het eerst gebeurde dit in1 de R.K-?kerk ih dë Grovestinstraat. De tweede keer werd opnieuw deze safe op vakkundige manier opengemaakt. In de nacht van 6 op 7 Maart ledigden onbeken den de brandkast van de Hervormde „ad- ventskerk." Het opvallende was, dat bij het open breken der brandkasten geen gebruik was gemaakt van snijbranders. Ongeveer drie duizend gulden verdween in de zakken van de onbekende inbrekers, die blijkbaar een nog nooit tevoren beproefde methode voor het openen van brandkasten hadden uitge vonden. Toen politiedeskundigen de brandkasten eens goed gingen bestuderen, kwam aan het licht dat de zogenaamde klavieren van het letterslot tot op enkele millimeters waren doorgezaagd. Dit moest reeds in de fabriek, waar de brandkasten waren ge maakt, gebeurd zijn. Een onderzoek in deze fabriek leverde echter geen resultaat op. Wel kreeg men adressen waar nieuwe brandkasten waren geplaatst. Een van de afnemers was een verzekeringsmaatschap pij. Het bleek dat ook van deze safe de kla vieren een bijzondere bewerking hadden ondergaan. Vier weken lang verstopten rechercheurs zich 's nachts in het gebouw van de verzekeringsmaatschappij, maar hun wachten werd niet beloond. De post werd daarna ingetrokken. Het had er alle schijn van, dat degenen, die het op de inhoud van de safe hadden voorzien, hierop hadden ge wacht. Want enkele dagen na het vertrek van de rechercheurs ontdekte de nacht waker op zijn ronde door het gebouw twee mannen. Zij gingen onmiddellijk aan de haal, doch een van hen zag kans op de nachtwaker te schieten, gelukkig zonder hem t£ raken. De mannen vluchtten in een auto. Het onderzoek leidde tot twee arres taties. Een der aangehoudenen was een matroos, die vóór zijn diensttijd gewerkt had in de fabriek waar de brandkasten v/aren vervaardigd. Maar het alibi der arrestanten, twee broers, bleek zo goed in orde te zijn dat beiden vrijgelaten moesten worden. De politie is nu weer even ver als bij het begin. Een nieuw merk sigaretten, lang model, is onlangs in de handel gekomen voor de prijs van 75 cent per pakje. De Federatie van Organisaties van Nederlandse Tabaks winkeliers heeft haar leden geadviseerd deze sigaretten niet meer op te nemen. An dere sigaretten van hetzelfde model kosten 85 cent. De Federatie wil zich tegen het nieuwe merk verzetten omdat zü een prijs verlaging van de andere lang model-mer ken vreest. Het ministerie van Economische Zaken heeft de Federatie voor de keus gesteld het advies in te trekken of een publieke bekend making van het ministerie te riskeren, waarin de handelwijze van de Federatie wordt afgekeurd. De Federatie, die al lang streeft naar een hogere winstmarge voor de winkeliers maar weinig succes heeft tegen het kartel dat de tabaksfabrikanten gesloten hebben, heeft aldus deelt „De Volkskrant" mee besloten de actie van het ministerie rus tig af te wachten. TOKIO, (AFP) Het aantal gevallen van leucaemie (ziekte waarbij de witte bloedlichaampjes abnormaal van vorm zijn en gewoonlijk belangrijk in aantal zijn toegenomen) bij personen die aan atoom straling hebben blootgestaan, is onbe tekenend. Dit heeft dr. Wayne Truax, een van de vijf Amerikaanse medici in een in ternationale commissie van onderzoek in Tokio verklaard. Hij sprak op een medische conferentie. Het onderzoek van 20.000 per sonen, die min of meer van atoomstraling in Hirosjima en Nagasaki te lijden hadden gehad, had aangetoond dat de bloedsamen- stelling geen grote verandering had onder gaan. ADVERTENTIE Baron Ds Lamarotte: Sport met perspectief I „Wat oudtijds voor óns Lamarot- tes de valkenjacht was", aldus de geïnterviewde vliegerpionier, „is thans het moderne, stijlvolle kamervliegerenBeschaafd ver maak. 't Kost alleen tijd en tocht. En die heb ik zè.t", zei hij, guitig kijkend naar de kale, kierende, kromgetrokken kozijnen van zijn verweerde feodale veste. „Hoe bent U er eigenlijk op ge komen, baron?" vroegen wij eer biedig huiverend. „Wel, het speet mij allang, dat de grote rooksalon nooit meer werd gebruikt. Lucifers, aanstekers, snotneuzen, alles woei uit. De Havana's vlogen door de lucht. Toen zei Kees (mijn spook): „je kan hier wel een vlieger oplaten". Die Kees! Tja... en nu is dan onze „Enige Algemene Ned. Bond v.^Gedipl. Kamervlieger-Oplaters" al aardig opweg naar het Eerste Lustrum „Bent U al, eh, Koninklijk goed gekeurd „Neen, medisch wèl. Verder heb ik nog niets aangevraagd. Zal ik 'm ês effe oplaten? Hup, daar gaat 'ie!" „Opgelaten bèn je, met zo'n halfgare oplater", klonk het achter ons, Henri, hoogvlieger, je vlie gert nog ês tegen de lamp! Pas op je huis, je onroerend goed. Straks is het gevlogen. Gedenk te verven In Casablanca heeft de bevolking demonstraties gehouden ten gunste van de thans in Frankrijk verblijvende ex-sidtan Ben Joessef. Mannen en gesluierde vrouwen geven hier geestdriftig uiting aan hun verlangen Ben Joessef weer op de troon te zien terugkeren. Vrijdag 4 November zal het veertig jaar geleden zijn, dat de stichting „Het Neder - landsch Persmuseum" werd opgericht. Het museum zelf bestaat echter al langer, na melijk sinds het begin van deze eeuw. In 1902 nam de heer D. A. van Waalwijk, di recteur van „Het Nieuwsblad.voor Neder land", het initiatief, nadat de vereniging van Amsterdamse journalisten „De Am- sterdamsche Pers" reeds vroeger ver geefse pogingen in deze richting had aangewend. Het Gemeente-archief, de Uni versiteitsbibliotheek en de „Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhan dels" stonden haar verzamelingen op cou- rantengebied in bruikleen aan het museum af. De acte van oprichting der stichting werd op 4 November 1915 gepasseerd voor de Amsterdamse notaris mr. D. J. van Stockum, voor wie vei'scheen mr. Gerard Keller, optredend voor zichzelf en als last hebber van David Kouwenaar, journalist te Amsterdam, Jan Willem Enschedé, uit gever te Haarlem, Johannes Wilhelmus Helmer, journalist te Amsterdam, Jan Cor- nelis Peereboom, uitgever te Haarlem, Willem Cornelis van Meurs, journalist te Den Haag en Ferdinand Jacobus Anthonius Maria Wierdels, directeur van een dagblad te Amsterdam. Als doel der stichting werd in de acte van oprichting aangegeven: „het vormen van een museum betreffende de geschie denis in de meest uitgebreide zin des woords van de Nedei'landse en stamver wante dag-, week- en maandbladen". Het museum is thans, na vele omzwervingen, gevestigd in het gebouw „In 't derde vrede- jaar" (Keizersgracht 604) in de hoofdstad. Na de oorlog is het bestuur als volgt sa mengesteld: mr. P. J. Mijksenaar, voorzit ter, R. W. P. Peereboom, vice-voorzitter, C. J. Schotel, secretaris, H. Overhoff, vice- secretaris, A. L. Sötemann, penningmeester, H. A. A. R. Knap, vice-penningmeester, mr. K. van Houten, dr. E. van Raalte, mr. M. Rooy, jhr. ir. G. C. Six van Wimmenum, leden. De verzameling kranten van het Pers museum is in de loop der jaren voortdu rend uitgebreid. Zij telt thans ruim 12.500 dossiers. Vóór de bezetting werden in het Korenmetershuisje van tijd tot tijd ten toonstellingen gehouden uit de verzameling van het museum, meestal betrekking heb bend op jubilea. Na de bevrijding werd dit gebruik voortgezet („Bevrijdingstentoon stelling" in 1946 en „Koningin en krant" in 1948). In samenwerking met het Insti tuut voor perswetenschap werden sedert 1950 ook verscheidene tentoonstellingen gehouden, onder meer ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van „De Groene" in 1951 en van het 125-jarig bestaan van het Algemeen Handelsblad in 1953. De laatste tentoonstelling van deze aard werd in Mei 1955 gehouden. Op de stichtingsdag, 4 November, zal het bestuur van 16.00 tot 17.30 uur recipiëren in het Instituut voor Perswetenschappen aan de Keizersgracht te Amsterdam. 36. Toen de zon opkwam, stond Joris nog steeds bij de verlaten hut van de spionnen. „Foei", zei hij geeuwend, „dit was een on vruchtbaar nachtje. Laat ik maar weer naar mijn geriefelijke kist gaan om alsnog mijn verloren nachtrust in te halen". Pat en Panda hadden een heel wat betere nacht gehad. Flink uitgeslapen verlieten zij de kist van Joris. „Ik vraag me af, waar Joris al die tijd geweest is", merkte Panda op. „Onbelangrijk", zei Pat O'Nozel. „Hoofdzaak is, dat we ongestoord in dat kist hebben geslapen. Mijn meesterbrein is uitgerust, ik voel me weer sterk om de strijd met de spionnens aan te binden". Opgewekt begaven zij zich naar hun hut, die de spionnen juist geeuwend hadden verlaten, na daar de hele nacht vergeefs op onze detectives te hebben gewacht. Zo kwam ieder weer op zijn eigen plaats aan zonder te weten dat zij die nacht bezoek hadden gehad. Maar voor Pat O'Nozel was het tenminste geen verloren tijd geweest. Zijn meesterbrein was verkwikt door de rust, zodat de uitgeslapen detective vol scherpzinnige plannetjes zat. „Roep de hofmeester, Panda", zei hij. „Ik heb een idee, waarmee we de spionnens voorgoed op een dwaalspoor kunnen brengen!" Naar het A.N.P. verneemt is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. H. Riemens, ambtenaar van de Buitenlandse Dienst der Tweede Klasse, tot Nederlands gezant in Monrovia (Liberia). De heer Riemens is van 1950 tot 1954 gezant in Caracas (Venezuela) geweegt. Hij wordt nu de eei-ste gezant, die Nederland in Li beria zal vertegenwoordigen. Ir. Warschau is een handels- en betalings overeenkomst ondertekend tussen Polen en Nederland betreffende de periode van 1 Augustus 1955 tot 31 Juli 1956. Polen zal naar Nederland exporteren: gewalste metaalplaat, ijzerlegeringen, ma chines en machinegereedschappen, Chemi caliën, glaswerk en ceramiek, hout, zaden en diverse agrarische voedselproducten. Nederland zal exporteren zaden,.technische vetten, kunstmest, chemicaliën, pharma- ceutische artikelen, electrotechnische goe deren, haring en andere industrieën en agrarische producten. NICOSIA, Cyprus (United Press) Drie Nederlandse zeelieden werden Maandag avond gewond toen onbekenden een bom wierpen temidden van een menigte die een bioscoop in een van de hoofdstraten van Nicosia verliet. Allen zijn naar een zieken huis overgebracht. De toestand van een hunner werd als ernstig opgegeven. Op drie plaatsen elders in de stad ont ploften eveneens bommen, doch in geen van deze gevallen liep iemand lichamelijk letsel op. ADVERTENTIE Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en af doende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehelen acht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Beslag. Twee weekbladen van de Duitse Evangelische kerk zijn door de Oost- Duitse autoriteiten in beslag genomen omdat zij uittreksels publiceerden van de open brief van bisschop dr. Otto Di- belius aan de ouders, waarin hij de communistische „inwijding" van jon geren onverenigbaar met de kerkelijke bevestiging noemt. Cadeau. Generaal Tsjang Kai Tsjek heeft ter gelegenheid van zijn 69ste verjaar dag van de Amerikaanse militaire mis sie op Formosa een jeep cadeau ge kregen. Ongelijk. De rechtbank in Celle (WesU Duitsland) heeft opnieuw de bond van Volkswagen-spaarders in het ongelijk gesteld. Zij besliste, dat de Volkswagen fabriek nooit een rechtstreeks contract met de spaarders heeft gehad. Het was een zaak tussen de spaarders en het (nazistische) Arbeidsfront. De advoca ten van de bond willen nu de zaak bij het Hooggerechtshof te Karlsruhe aan hangig maken. Ongewenst. De Britse autoriteiten hebben een groep Amerikaanse geologen van de Arabisch-Amerikaanse olie maat schappij „Aramco" uit het protectoraat Aden gezet, waar zij zich zonder de ver eiste papieren bevond. De geologen had den een escorte van Saoedi-Arabische soldaten bij zich. De soldaten werden ontwapend en per vliegtuig naar Djed- dah teruggezonden. Voorwaardelijk. Dr. Petar Culen, de Rooms-Katholieke bisschop van Mostar, die in 1948 werd veroordeeld tot 11% jaar gevangenisstraf wegens collabora tie tijdens de oorlog, is voorwaardelijk in vrijheid gesteld. In Joegoslavië be vindt zich thans geen enkele Rooms- Katholieke hoogwaardigheidsbekleder meer in gevangenschap. Men verwacht, dat de Grieks-Orthodoxe metropoliet van Montenegro, Arsenije, binnenkort ook vrijgelaten zal worden. Ernstig. De Sovjet-Unie heeft een aantal Poolse officieren in vrijheid gesteld, die zich kort na de oorlog aan „ernstige misdaden jegens de Sovjet-Unie" had den schuldig gemaakt. Volgens radio- Warschau zijn in de afgelopen twee maanden meer dan duizend Poolse emi granten uit Noord- en Zuid-Amerika en West-Europa in Polen teruggekeerd. Afzonderlijk. Japan zal Nederland en de dertien andere landen van de Algemene overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.), die weigeren Japan als meestbegunstigde natie te behandelen, elk afzonderlijk benaderen, zo heeft de Japanse minister van Economische Za ken Takasaki op de G.A.T.T.-conferen- tie te Genève bekend gemaakt. Vliegende duikboot. De vice-president van de „All-American Engineering Cy" heeft meegedeeld dat hij patent heeft gekregen op een ontwerp voor een „vliegende duikboot", een straalvliegtuig dat op het water kan landen en vervol gens, door water als ballast in te nemen, als duikboot kan functionneren. Uitsluitend. Sinds Maandag maakt de West- Duitse „Lufthansa" op de binnenlandse lijnen uitsluitend gebruik van Duits personeel. Tot nu toe waren de piloten Britten of Amerikanen. De tweede pilo ten waren Duitsers. Op de buitenlandse vluchten vliegen nog Britse en Ameri kaanse piloten. Oorzaak. Na een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat de oorzaak van de dysen- terie-achtige epidemie in Herne en Wanne-eickel in de schoolmelk zat. On geveer 1700 kinderen werden de vorige week ziek. Op de melkfabriek bleken zes bacillendragers te werken. De epi demie had haar hoogtepunt snel be reikt. Slechts weinig kinderen werden in een ziekenhuis opgenomen. Paaseiland. De Chileense marine heeft een radiobericht ontvangen van het Paas eiland dat de expeditie van de Noorse onderzoeker Thor I-Ieyerdahl daar goed is aangekomen. Heyerdahl en de 25 leden van zijn expeditie zuLlen ongeveer vier maanden op het Chileense eiland blijven. Heyerdahl zal later nog naar het eiland Pitcairn gaan. Uitreis. Behalve een Amerikaanse studente en een Jezuiet die verwacht werden, zijn nog twee Amerikanen, die door de Chi nese communisten zijn vrijgelaten, met het Britse schip Hanjang in Hongkong aangekomen. Het zijn mevrouw Roma noff, een genaturaliseerde Amerikaanse van Russische afkomst, en haar vijftien jarige dochter Irene, d'ie vijf jaar ge wacht hebben op uitreisvergunningen. Mevrouw Romanoff had 28 winkels, die zij in Harbin (Mandsjoerije) bezat, moeten afstaan. Met de Hanjang kwa men ook zestien Europeanen, meren deels Russen, mee, die zich in Zuid- Amerika, Australië en Europa willen vestigen. DE DODE ZEE is een onderdeel van de langste breuk die we in de aarkorst ken nen en die zich van Klein-Azië door de Rode Zee, het Victoria Meer en het Nyassa Meer tot de rivier de Zambesi in het Zin delijke gedeelte van Afrika uitstrekt. We zullen ons tot de Dode Zee bepalen die merkwaardigheden te over biedt. Mogen wij in ons land wel eens klagen over het feit dat een groot deel van onze bodem enkele meters be- neden de zeespiegel ligt, de oevers van de Dode Zee slaan op dit gebied elk record, want zij bevinden zich bijna 400 m. beneden de zeespiegel. Boven dien is deze binnenzee 400 m. diep, zodat haar bodem 800 m. beneden het zee niveau ligt. Vergelijken we daarbij de stad Jeruzalem, op 800 m. hoogte gelegen, dan is het hoogteverschil tussen deze stad en de bodem in dit gebied Zee ruim ll/s km. Duidelijker kan de scheiye daling van de bodem in dit gebied niet gedemonstreerd worden. De lage, tussen berggevaarten besloten, ligging van deze zee veroorzaakt hoge temperaturen, die de verdamping van het water uiteraard sterk bevorderen. Welis waar voeren de Jordaan en andere rivie ren dagelijks gemiddeld zó veel water aan, da de Dode Zee daardoor 1,5 mm. zou moeten stijgen, maar de verdamping maakt deze aanwinst weer ongedaande geringe hoeveelheden minerale zouten die deze rivieren meevoeren, blijven echter in de Dode Zee achter, zodat de concentratie van deze zouten voortdurend stijgt. Het water is zeer helder, doch bevat ongeveer 6 "In keukenzout en 18°/o andere zouten, zoals magnesiumchloride, calciumchloride V en bromiumzouten. Dergelijke hoge con centraties maken het organische leven in de wateren van de Dode Zee dan ook vrij wel onmogelijk en velen zullen er zich bij hebben neergelegd dat alleen al de naam een genoegzame aanduiding is voor het ontbreken van alle leven in deze zee. La ten we er dan ogenblikkelijk bij vertellen, dat de naam Dode Zee - voor het eerst bij Pausanias in 150 n. Chr. aan getroffen - geen juiste indruk geeft, want zelfs in dit water - waarin een mens, door het hoge soortelijke gewicht van 1,17, blijft drijven en moeite heeft met duiken - blijkt een kleine levendbarende vis te kunnen leven. De rijkdommen aan zout, magnesium, asfalt (waarover later) en broom zijn in dit gebied formidabel. De dichtheid van broom in het water van de Dode Zee is 100 maal zo groot als die van de oceaan. Het schijnt dat de voorraad voortdurend door ondergrondse hete bronnen wordt aangevuld, die in de bodem van het meer van Galilea uitkomen, dat op zijn beurt de broomzouten door de Jordaan in de Dode Zee loost. Naar schatting bedraagt de gehele broomvoorraad in de Dode Zee 850 mïlïloen ton, ruim voldoende dus om onze overspannen en zenuwachtige wereld zó lang van broomdrankjes te voorzien tot we wat kalmer zijn geworden! Laten we nu ook nog iets mogen ver tellen over een merkwaardige methode om het zeldzame metaal vanadium te winnen! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2