Hildebrandmonument niet in doorkijk van Kleine Hout Weinig veranderingen in werk van afdeling Haarlem van Rode Kruis „Een Poppenhuis" van Ibsen door de Haagse Comedie Doopsgezinde Gemeente ijvert voor huisvesting bejaarden Jaarverslag 1954 „Zuurballen" voor de voetgangers Drie commissies adviseren: Doopsgezind Zangkoor in Concertgebouw Groot opgezette bazar zal hopelijk flinke geldstroom ontketenen Haarlems bedrijf met nieuw verkeerssein Rode Kruiskorps vierde vijf jubilea Fiets- en voetnaden langs Zandvoortse Boulevard S. Mol (Waarland) pastoor parochie P. Krugerstraat Concours van accordeon orkesten te Haarlem Brand in clubgebouw aan de Jasmijnstraat Drukkerij „Spaarnestad" in Etten aanbesteed „Het verraad" voor Arbeidersontwikkeling Uittocht van duizenden spreeuwen en vinken Vertegenwoordigers van Haarlems onderwijs bijeen Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COL RANT Uit het jaarverslag van de afdeling Haarlem en omstreken van het Neder landse Rode Kruis blijkt, dat de werk zaamheden zich in 1954 vrijwel in dezelfde lijn hebben bewogen als in 1953. Het ge wone aantal leden bedroeg op 31 December 1954: 14.114; het aantal donateurs: 20. Per 1 December 1954 telde de Rode Kruis-colonne, alle rangen inbegrepen, 116 dames en 115 heren. Er werden geregeld cursussen en oefeningen gehouden, die ech ter niet altijd even goed bezocht werden. De colonne Verleende assistentie bij vele wedstrijden en wandeltochten en voorts werd er geholpen bij de samenkomsten en uitstapjes van ouden van dagen. Boven dien verleenden de leden van het corps vele keren hulp bij ongevallen op de open bare weg. In 1954 bedroeg het aantal keuringen voor de bloedtransfusiedienst 5217 en in totaal werden er 103 keuringsavonden ge houden. In 1954 werden er 426 Landsteiner- médailles en 41 Landsteiner-plaquettes uit gereikt. In totaal hebben zich in 1954: 606 nieuwe donors aangemeld. Ook in 1954 viel het, aldus het jaarverslag, soms moeilijk de grote en steeds terugkerende uitgaven voor deze dienst te verzorgen, daar de zie kenfondsen traag bleven in de uitkering van de door hen toegezegde gelden. Voorts werden er voorbereidende besprekingen gehouden om te geraken tot de oprichting van een Thrombosedienst. Het Welfare-werk werd ook in 1954 op enthousiaste wijze geleid door mej. D. J. Memelink. Er werd door 45 vrijwilligsters gewerkt in twee ziekenhuizen, één sana torium, één tehuis voor invaliden en bij 43 thuisliggende patiënten. Mej. zuster A. Windhouwer bleef ook gedurende het verslagjaar de leiding be houden over het Parkherstellingsoord. In 1954 werden er vijftig patiënten gedurende in totaal 2460 dagen verpleegd. Het. werk van de moedermelk-centrale bewoog zich verleden jaar in stijgende lijn. In totaal werd er 106 liter moedermelk verzameld. Twaalf zuigelingen ontvingen moedermelk poeder. Ook in 1954 konden de zeven boeken- huisjes van de Boeken-actie Rode Kruis (BARK) zich verheugen in de belangstel ling van het publiek. Er werden 2777 boe ken en 8040 kilogram tijdschriften inge zameld. De collecte bracht in het verslagjaar een bedrag van f 20.526,74 op. De opbrengst van de lidmaatschappen bedroeg f 24.368,06. De bioscoop-collecte leverde f 905,88 op. An dere acties hadden een gezamenlijk resul taat van f 2.992,21. Het jaarverslag besluit met een woord van waardering aan het adres van het per soneel der afdeling. Aan het einde van het vorig jaar verliet de administratrice, mej. ADVERTENTIE EEN BRIL NODIG? FEDERMANN Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B Haarlem sloeg op de dertiende Wegv'er- keersdag van de KNAC niet alleen een goed figuur in de gemeente-competitie voor relatieve verbetering van de verkeers veiligheid maar ook reeds voor de foyer, waar de N.V. „Nederland", een Haarlemse fabriek twee signaalapparaten ten dienste van voetgangers exposeerde, die veel be langstelling van de congressisten hadden. Het is ten eerste een „Hoare Belisha-bol", het voetgangersbaken, dat in Engeland al zoveel goede resultaten heeft afgeworpen en dat door de Commissie „Veiligheid Weg verkeer" krachtig is aanbevolen. Het is niet uitgesloten dat deze voorziening, een grote oplichtende en weer dovende oranje-bal op een zwart-wit geblokte paal, tegen woordig ook al een zuurbal genoemd, bin nen afzienbare tijd op verscheidene punten wettelijk voorgeschreven zal worden. Dit voetgangersbaken is vooral dienstig cp de punten, waar de frequentie van het voet gangersverkeer ruimschoots tegen die van het wegverkeer opweegt. Een voorziening ten dienste van de voet gangers op verkeerspunten, waar het weg verkeer in frequentie overheerst, waren de „zeTocdieningslichten", die de N.V. Ne derland eveneens exposeerde. Deze installatie is te vergelijken met de verkeerslichten met de lichten voor het oversteken van voetgangers terzijde. Alleen worden zij in dit geval door de voetganger op een zeer eenvoudig schakelbord aan de overzijde van de weg bediend. Hij rukt een knop in, waardoor het licht voor het weg verkeer van groen op geel springt. Nog al tijd is het voetgangerslicht rood, maar zo dra het licht voor het verkeer automatisch op rood springt wordt het voetgangers- lichtje groen. Na verloop van een vast te stellen tijd komt het rode licht voor voet gangers en het groene licht voor het weg verkeer automatisch weer terug, zodat de oorspronkelijke toestand hersteld wordt. Voor hen die vrezen voor een zeer wille keurige bediening van het apparaat door voetgangers, waardoor het wegverkeer, dat op deze punten juist nog wel domineert, er eenvoudig niet meer doorkomt, kan worden medegedeeld, dat het apparaat slechts na een zeker, nader te bepalen verloop van tijd, sinds het voor het laatst bediend werd opnieuw aan zulk een wenk van een voet ganger gehoorzaamt. Men kan in die tus sentijd wel op de knop drukken, maar dan zal er niets gebeuren: het apparaat bewaart slechts de impuls om er na zijn „termijn" aan te voldoen. Daardoor is het wegverkeer verzekerd van een minimale doorrijtijd en bovendien wordt het misbruik door bel hamels vrijwel onmogelijk. Een dergelijke voorziening van een over steekplaats zou op verschillende plaatsen als geroepen komen (bij voorbeeld op het Houtplein, dachten wij). De N.V. Nederland heeft reeds een over eenkomst met een grote gemeente, die met deze nieuwe voorzieningen gaat experimen teren. Men waarschuwt er echter ook van de zijde van dit bedrijf zélf voor, dat men in de plaatsing van dergelijke voorzieningen uiterst voorzichtig te werk moet gaan en deze apparaten beslist niet moet plaatsen als ze niet dringend nodig zijn. „Men moet er voor oppassen het verkeer niet met dit alles te overvoeren," aldus een woordvoer der van de N.V. Nederland. H. Huizinga, die gedurende ruim negen jaar haar taak had vervuld, de afdeling. Met het oog op zijn gevorderde leeftijd stelde de heer Ch. E. Visser de voorzitters functie ter beschikking. Hij werd opge volgd door de heer J. J. Jurrissen. Door drukke werkzaamheden genoodzaakt be dankte ook de heer B. F. Enschedé voor het bestuurslidmaatschap. Als lid traden tot het bestuur toe: mevrouw H. E. Dege- naar-Boele van Hensbroek, de heer W. Mensink en de heer M. W. Savrij Droste. Het adviserend lid, de heer P. A. Heeres, die eveneens wegens drukke werkzaam heden zijn functie moest neerleggen werd vervangen door mejuffrouw W. Kruis, in ternist te Haarlem. De colonne van het Rode Kruis Korps hield Maandagavond een bijeenkomst in Haarlem in een der zalen van het gebouw aan de Raamsingel 30. Daar werden on derscheidingen uitgereikt aan vijf leden van de transportcolonne. De groapscom- mandant van de colonne van het R.K.K., de heer H. Antonisse, diende het korps dertig jaar, de reserve-groepscomman danten, de heer G. Kracht en J. H. Gotjé, twintig jaar. De onderscheiding voor tien jaar trouwe dienst werd uitgereikt aan de heren L. A. Ophuysen. sergeant-admini strateur, en J. C. Hoffman, colonnehelper. Voor tien jaar trouwe dienst werd een bronze médaille aan rood lint uitgereikt. De twintig- en dertigjarigen kregen een gesp, op het lint te dragen. De heer J. J. Jurrissen, voorzitter van de afdeling Haar lem van „het Nederlandse Rode Kruis", reikte de onderscheidingen uit. Na een welkomstwoord, dat mede gericht was aan de gewestelijke commandant, luitenant Stoel, zei de heer Jurrissen verheugd te zijn, dat in een tijd van materialisme toch bij velen nog' tijd is voor vrijwilligheid. De onderscheidingen werden verleend door het hoofdbestuur op advies van de plaat selijke afdeling, waarbij tevens de heer Ophuysen, die een bijzondere opdracht vervult als administrateur, werd bevor derd tot sergeant-majoor. In deze onder scheiding brengt het Rode Kruis de waar dering voor het werk van deze administra teur naar voren. De heer Jurrissen betuigde vervolgens zijn dank aan hen, die vrijwillig in vrije tijd studie waren begonnen om zich als helpster te bekwamen en om een EHBO- diploma te verwerven. Vervolgens ging hij over tot de uitreiking van een bewijs van klasse. Voor dit bewijs kwamen in aan merking de dames J. S. Goedhart te Over- veen; G. L. T. Knook te Halfweg en S. A. Nijenhuis, P. Tj. Offrionga, C. Mantel, L. E. Hup. M. A. Hollman-Kuk en A.C. van Dijke-De Ruyter, allen te Haarlem. De tien dames en vier heren, die het Eenheids diploma E.H.B.O. in ontvangst konden ne men, waren de dames J. van den Berg- Korts. J. M. Faber, O. Louwerse, J. G. Martens, W. G. Neeven-Vermeulen, B. van Ossenbruggen, A. M. an Unen-Middag, A. M. J. Volbehr-Schutter, M. van den Wal, allen te Haarlem en L. Smit te Heemstede. Bij de heren wérd hét diploma behaald door J. H. Engels. A. J. G. Grobbe. J. Nee ven en C. M. J. Warmelink, allen te Haarlem. Na de uitreiking van de diploma's door de heer Jurrissen betuigde colonne-com mandant van het Rode Kruis Korps, de arts W. C. Kors, zijn waarderinge. dat velen de moeilijke studie voor het E.H.B.O.- werk aanvaarden. De heer L. A. Ophuysen sprak namens de leden van de colonne en speciaal na mens hen, die op deze avond een onder scheiding. bewijs of diploma kregen uitge reikt. Hij noemde deze dag een belang rijke dag iri hun leven. Na de pauze sprak het hoofd van de me dische dienst van het Nederlandse Rode Kruis, de heer J. F. J. Baesjou, arts te 's-Gravenhage, over de zegeningen van de hoornvliestransplantatie. Firma B. Smallegange laagste inschrijf ster In Zandvoort is Maandagmiddag aan besteed het verrichten van grondwerken en het aanleggen van parlceerstroken met rijwiel- en voetpaden. Laagste inschrijf- ster was de firma B. Smallegange te Aer- denhout met f 205.480. Hoogste inschrijf- ster firma P. C. Zanen te Heemstede met f 338.700. De begroting was f 208.300. De gunning is aangehouden. Tijdens de zomermaanden geraakt het drukke verkeer op de twee Noordelijke boulevards te Zandvoort wel eens in- de knoop, omdat op het smalle rijwielpad het rijwiel- en brom fietsen verkeer bijna niet te verwerken zijn. Op de boulevard Bar- naart ontbreekt gedeeltelijk een voetpad, terwijl het rijwielpad voor een deel dooi de automobilisten als auioparkeerterrein wordt beschouwd. Hierdoor ontstaan dik wijls gevaarlijke situaties. In het voorjaar van 1956 hoopt men de nieuwe paden gereed te hebben. Als opvolger van pastoor A. W. J. Lühn is benoemd tot pastoor van de parochie der H. H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat in Haarlem-Noord de heer S. Mol, thans pastoor te Waarland. De heer Mol, die op 21 April 1903 te Vo- lendam geboren is, ontving zijn priester wijding op 11 Juni 1927 en werd op 13 Augustus van dat jaar benoemd tot kape laan te Den Helder. In 1930 werd hij ka pelaan te Rotterdam, in 1932 te Assendelft en in 1934 te Haarlem. Zeven jaar is hij kapelaan geweest van de Sint Jozephpa- rochie aan de Jansstraat. In die periode was hij o.a. directeur van het Sint Fran- cisca Romanawerk en voorzitter van de R.K. Huishoud- en Industrieschool. Met in gang van 6 December 1941 werd hij be noemd tot kapelaan te Amsterdam en van 16 Augustus 1952 af is hij pastoor te Waar land. Op 6 November wordt in de gemeente lijke concertzaal te Haarlem het jaarlijkse concours gehouden van accordeon-orkesten aangesloten bij de Nederlandse Bond van Accordeon- en Mondharmonica-orkesten. Dit concours wordt dit jaar in Haarlem ge houden ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan van de Haarlemse Klavar- skribo Accordeon Club, die door de Neder landse Bond is belast met de organisatie van het concours, waaraan 24 orkesten met totaal 600 a 700 accordeonisten deelnemen. Eik orkest zal een verplicht en een vrij nummer ten gehore brengen. Er zijn voor dit concours tientallen prij zen beschikbaar gesteld, onder meer een zilveren médaille van het gemeentebestuur van Haarlem en een bronzen plaquette van de stichting „Haarlems Bloei." Vermoedelijk door kortsluiting is Maan dagmiddag brand ontstaan in het clubge bouw van een speeltuin aan de Jasmijn straat in Haarlem-Zuidwest. De brandweer heeft het vuur geblust. De schade wordt op ongeveer 200 geschat. Het bouwen van een drukkerij voor de N.V. „Spaarnestad" in Etten is door de architecten B. J. en H. M. Koldeweg uit Vaorburg aanbesteed en gegund aan de laagste inschrijver, Sprangers' bouw- en betonbedrijf N.V. in Breda voor 760.700. Er waren elf inschrijvingen, waarvan de hoogste bedroeg 961.000. Naar wij vernemen hebben Burgemees ter en Wethouders van Haarlem aan het Hildebrandcomité medegedeeld, dat zij, gezien de uitgebracht adviezen, geen vrij heid kunnen vinden om aan de gemeente raad voor te stellen het Hildebrandmonu ment van professor J. Bronner in de zoge naamde doorkijk in de Kleine Hout tegen over het paviljoen „Welgelegen" te plaat sen. B. en W. hebben daartoe de commissies voor de beeldende kunst, Hout en Plant soenen en Openbare Werken gehoord, welke colleges tot de conclusie zijn geko men, dat deze plaats, door de beeldhouwer imperatief voorgeschreven, bepaald ongun stig is. Men meent, dat het niet tot zijn recht zal komen gezien de grote afstand vanwaar men het zal moeten beschouwen, terwijl daarnevens schade wordt gevreesd door baldadigheid wegens de afgelegen lig ging en door het omringende geboomte, wanneer bijvoorbeeld herfst- en voorjaars- stormen woeden. Daarom ging de voorkeur uit naar een plaats in het centrum van de Haarlemmer hout, bijvoorbeeld in de omgeving van de Fonteinlaan. Het woord is nu aan het Hildebrandco mité, dat intussen de tegen de doorkijk in de Kleine Hout ingebrachte bezwaren in het algemeen wel schijnt te delen. Het zal echter moeilijk vallen de schepper van het monument ervan te overtuigen, dat het juist uit respect voor zijn werk is, dat men liever van de door hem gedachte plaats zou De toneelgroep „De verenigde spelers" zal onder regie van Rob Verstraete op Woensdagavond 9 November voor de afde ling Haarlem van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling in gebouw St. Bavo opvoeren „Het verraad" door Aug. van Zuylen, naar het gelijknamige boek van A. M. de Jong. Op Donderdag 24 November houdt de af deling een filmavond in het Roxy-theater. Vertoond zal worden „Het Pestalozzidorp". Verder vermeldt het programma voor No vember en December onder meer een le zing door dr. Louise Hemmes over „Be smettelijke ziekten" op Woensdagavond 16 November in de Prinses Beatrix-kleuter- school in de Raafstraat (groep Noord) en een Sint Nicolaasweekeinde op Banjaert te Wijk aan Zee op 10 en 11 December. De Haagse Comedie heeft „Een Poppen huis'' van Hendrik Ibsem in een door Cees Laseur bijgewerkte vertaling dp het réper toire genomen en daai-van Maandagavond een voorstelling in de Haarlemse Schouw burg gegeven. Ter inleiding daarvan is in het programma een voortreffelijke be schouwing van Egon Friedell afgedrukt, waarin onder meer gezegd wordt dat Ibsen één van de grootste tijdschilders van het nieuwere Europa was en dat hij (evenals Shakespeare) pas ten volle tot zijn recht zal komen, als de kleding van zijn figuren „costuum" is geworden: „Oswald en Hjal- mar kunnen alleen geloofwaardig worden in fluwelen jasjes en met een ilapdas a la Lavallière, evenals Bernick en Borkman in een ouderwets geklede jas met een satijnen halsdoek, zoals Nora alleen met ■een queue de Paris en ponniehaar en Hedda Gabler in robe princesse en met chignon.... Wij hebben bij Ibsen voor lopig slechts het gevoel, dat zijn problemen niet de problemen van onze tijd zijn, maar eens zal men in hem juist het meeste bewonderen hoe aangrijpend plastisch hij de problemen van zijn eigen tijd gestalte heeft gegeven." Men kan alle argumenten pro en contra deze grote Noor buiten beschouwing laten ik heb waarlijk geen behoefte om weer eens al die oude strijdvragen op te rakelen om in te zien, dat men er met het organiseren van een verkleedpartij alleen niet komt. Het gaat natuurlijk in de eerste plaats om de geest van tijd, die wij in de spiegel van het toneel moeten herkennen. Nu is het eigenaardige van Ibsen, dat hij zich bediende van de populaire, conven tionele vormen van het burgelijke drama om zijn de publieke opinie schokkende, vooruitstrevende denkbeelden aan de man te brengen. Mede doordat zijn stukken, alle onwaarschijnlijkheden ten spijt, zo goed en overzichtelijk gebouwd zijn, hebben zij zich gehandhaafd. De intrigue, voornamelijk be staande uit complicaties door het schrijven van een fatale brief was gemeengoed in die tachtiger jaren van de vorige eeuw. Nieuw echter was het thema: het ontmaskeren van de leugen van het huwelijk der hoofd personen. Bij alle effecten a la Scribe is „Een Poppenhuis" (ook wel „Nora" geheten) dan ook in de eerste plaats een tendens- De langste betonnen boogbrug van ons land is in aanboxiw over het Twentekanaal te Eefde bij Zutphen. De brug wordt 68 meter lang en 16 meter breed. De bekisting is nagenoeg gereed, zodat men binnenkort kan beginnen met bet storten van het beton. Een overzicht van de werkzaamheden. stuk, culminerend in v/at men het beste kan noemen: een verklaring van de rechten van de vrouw als volwaardig mens. Om het gestelde probleem reliëf te geven is het niet voldoende alleen maar een ander cos tuum aan te trekken, teneinde zich aldus in de verleden tijd, waarin de strijd om de emancipatie begon, te verplaatsen. In dit geval werd althans door het optreden van Gijsbert Tersteeg bewezen, dat de kleren de gewenste man niet maken. Door het ontbreken van deze figuur was de kern van het stuk volkomen zoek. Men begrijpe mij goed: Gijsbert Tersteeg is een knap acteur. Dat bewees hij ook nu. Men kon hem niet of nauwelijks op fouten betrappen. Maar hij was van top tot teen de verkeerde vertolker voor de rol van de pedante egoistische advocaat Helmer met zijn ongevoeligheid uit eerzucht. Zijn eigenlijke emplooi is dat van de vriende lijke, integere raisonneur, de charmante aristocraat in een Engels blijspel enzo voorts. Helmer is het prototype van de weliswaar uiterlijk correcte, maar innerlijk grove man uit de tijd van materialisme en romantiek. Geen moment kon men geloven hier te doen te hebben met- een zinnelijk individu, zijn vrouw bewonderend als een mooi (maar zielloos) stuk speelgoed. Dat bleek al na drie minuten, toen hij haar zijn „eekhoorntje" en zijn „zangvogeltje" had genoemd. Hij deed dat op voorschrift van Ibsen en men kon de man niet met zijn woorden vereenzelvigen. Daardoor kwam Heieen Pimentel en dat wierp een schaduw op de vreugde om het weerzien van deze begaafde actrice voor een onmogelijke taak te staan. De Nora van dit stuk stamt uit de periode, waarin de vrouw volgens de gangbare op vattingen in 'n mannenmaatschappij alleen nuttig was als een instrument van de liefde. Zij speelt haar rol als „pop" gewillig, om dat dit van haar verwacht wordt. Heieen Pimentel kreeg daar eenvoudig de kans niet toe, omdat deze erotische verhouding ontbrak. Een te zelden in Nora ontdekte kwaliteit kwam echter wel volledig tot gelding: Ibsen heeft haar kennelijk toege rust met verborgen intelligentie en energie. Deze blijkt als dit buiten realiteit opge voede wezentje door het wanbegrip van haar man, als het tegen beter weten in verwachte wonder uitblijft, voor het eerst met de harde werkelijkheid wordt gecon fronteerd en zij zich bewust wordt, dat haar huwelijk een mislukking is. Dit door Ibsen als „tragisch" aangemerkte element kwam prachtig tot uiting. In de scènes, waarin zij het naieve kindvrouwtje is, moest zij echter voor twee spelen en dat was een opdracht die haar toch waarlijk niet geringe talenten te boven ging. Wat men ook tegen Ibsen mag kunnen inbrengen, iedere keer opnieuw constateert men met verbazing zijn vermogen om de gewone spreektaal zodanig te laden, dat zelfs de banaalste situaties naar een hoger plan verheven worden. Zelfs een gewone mededeling kan op die manier bijdragen tot de onthulling van een innerlijke ge steldheid. Dit blijkt in „Een Poppenhuis" het sterkst in de scènes tussen Nora en dr. Rank, speciaal in die waarin deze trouwe huisvriend door zijn liefdesbeken tenis een beroep op zijn hulp onmogelijk maakt. Cees Laseur gaf een sublieme type ring van deze aandoenlijke, ten dode opge schreven geneesheer. Het is jammer dat hij als regisseur niet tijdig de fout in de rolbezetting heeft ingezien. De andere medewerkenden hadden weinig van bete kenis te doen. Enny Meunier had wel een bijzonder ondankbare taak. Jan van der Linden slaagde er niet in de onwaarschijn lijke Krogstad aannemelijk te maken. Friso Wiegersma ontwierp een in alle opzichten volmaakt décor. DAVID KONING. willen afwijken. Daarna zal de gemeente raad zich moeten uitspreken over de aan vaarding van het monument, waarbij ook de op tachtigduizend gulden geraamde kos ten der plaatsing in de overwegingen be trokken zullen worden. Een en ander wet tigt de conclusie, dat het Hildebrandmonu ment voorlopig nog. niet opgenomen kan worden in de lijst van Haarlemse beziens waardigheden. Hetgeen intussen velen zul len betreuren. De directeur van het Doopsgezind Zang koor, de heer Hans de Jong, heeft reeds bewijzen te over gegeven, dat hij op het gebied van de koorzang zijn man staat. Ook op deze Maandagavond, in Haarlems Ge meentelijk Concertgebouw, heeft hij met de voorhanden krachten weten te woekeren en wist hij doorgaans een bevredigend re sultaat te bereiken. Maar ik begrijp niet hoe hij ertoe gekomen is maanden van stu die te -besteden aan een niet te verant woorden bewerking voor piano, gemengd koor en kinderkoor, van de Notenkraker- Suite van Tsjaikofsky, waar een zekere meneer Bornschein (waarschijnlijk een Amerikaan) zich aan bezondigd heeft. Als of er geen rijke koorlitteratuur bestond, die dergelijke adaptaties totaal overbodig maken. Bovendien tekent het toevoegen van een koor aan een instrumentaal stuk een bedenkelijk gebrek aan respect voor het werk van een componist, die toch de eerste de beste niet was en wiens „Noten kraker" meesterlijke balletmuziek mag he ten. Daar komt dan nog bij dat het om vangrijke aandeel van de jeugdige stem men in een ligging geschreven is, die zich niet leent voor een bezetting als die van Doopsgezind Kinderkoor, dat aan de uitvoering van deze avond meewerkte. Wat zonde van de tijd die er aan verspild werd en die het Kinderkoor beter had kun nen gebruiken voor de uitbreiding van zijn répertoire van eenvoudige liedjes, zoals er enkele ten gehore gebracht werden op een alleszins bevredigende manier. Zo'n liedje als „Gouddochtertje" van Hendrika van Tussenbroek zegt heel wat meer en men kon merken aan de charme waarmee het vertolkt werd, hoe het leeft in de fantasie van de kinderen. Het Gemengd Koor bereikte een goed klankgeheel in twee fragmenten uit de „Vespers voor een belijder" van Mozart, waarbij Corry Bijster de solopartijen zong én de glans van haar fraaie sopraan liet bewonderen. Met het Jerusalem-koor uit „I Lombardi" van Verdi en het Paaskoor uit Mascagni's „Cavalleria rusticana" (dit laatste eveneens met Corry Bijster als so liste) werd met succes een offer gebracht aan de heersende opera-mode. Verder heo- ben wij met genoegen kunnen luisteren naar de „Hymne" van Mendelssohn voor sopraan-solo, koor en orgel, welke melo dieuze muziek, zowel bij de executanten als bij de toehoorders steeds aangename in- Öótrf" Bijster zèhg met pianobegeleiding de ,;,H alien aria" uit „Tannhauser" en het fameuze „Et incarnatusest" uit de Grote Mis in c van Mozart, waarbij zij door Anton de Beer op het orgel werd begeleid. Deze had reeds zijn vaardigheid op het orgel ge toond met een paar aardige composities van Zipoli en bespeelde het instrument van Cavaillé Coil in de koorwerken van Mendelssohn en Mascagni. De overige nummers begeleidde Anton de Beer aan de vleugel, hetgeen voor wat betreft de Notenkraker-Suite lang geen si necure was. Als solo-pianist speelde hij met succes walsen van Chopin en Liszt. JOS. DE KLERK De Vogeltrek Het was vandaag gunstig trekweer. Zwakke Zuid-Zuidoostenwind met wat grondnevel. De vogels vlogen niet zo hoog. De spreeuwen trekken nu eindelijk ook in grote aantallen Zuidwaars. Ook het aantal vinken is groot. Aan de binnen- duinrand zag men thans ook een veel gro tere verscheidenheid van vogels. Men noteerde er tot negen uur 72 spreeuwen, 120 vinken met vrij veel kepen, twee gras piepers, negen veldleeuweriken, die hoog over kwamen, vijf putters, een groenling, 51 kramsvogels, 50 koperwieken, twee zanglijsters, twee bonte kraaien, 60 kauwen in een troep en 15 kraaien. Aan de kop van de Zee weg telde men van zeven tot ne gen uur: 7000 spreeuwen, 40 veldleeuweriken, 2000 vinken, twee groenvinken, drie kneuen, nog acht witte kwikstaarten, vier graspiepers, twee sijsjes, twee ring- mussen, 21 houtduiven en 11 holenduiven, wat voor deze laatste soort een vrij hoog aantal is. Voorts passeerden gemengde troepen kraaien, die uit zwarte en bonte kraaien en roeken bestonden, in totaal ongeveer honderd vogels. Verder zag men 200 kau wen en over de zeereep passeerden 100 koperwieken en 700 kramsvogels. De trek ging na negen uur nog onverminderd door. Over het middenduin was een zeer sterke trek van kramsvogels en koperwiekeno Alle troepen zwervende vogels waren weer in beweging gekomen. Van de post af kon men deze vogels niet tellen, daar er maar een kilometer zicht was door de grond mist. Deze trok later iets op. Wellicht in de toekomst aansluiting bij C.l.S. Onlangs had in de studiekamer van het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof in Haarlem een bijeenkomst plaats, waar toe waren uitgenodigd vertegenwoordigers van de scholen voor V.H.M.O. en enkele soortgelijke inrichtingen van onderwijs in de gemeente Haarlem. Van de tien scholen, welke aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven, waren tegenwoordig de rector of directeur, een docent en twee leerlingen. Het doel van de bijeenkomst, welke on der leiding stond van de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, was een bespreking over de wense lijkheid van een collectief lidmaatschap dezer scholen van „The Conference of In ternationally Minded Schools", een instel ling, die in nauwe relatie staat tot de U.N.E.S.C.O. De C.l.S. stelt zich ten doel het contact tussen docenten en tussen leer lingen in internationaal verband te bevor deren. Mejuffrouw A. Otto, lerares-Nederlands aan het Lorentz-lyceum gaf een indruk van haar contacten met de C.l.S. als deelneem ster aan vergaderingen en congressen. Twee leerlingen van het Lorentzlyceum en één van de Ii.B.S. voor meisjes- vertelden van hun ervaringen in een C.l.S.-kamp voor vluchtelingenkinderen uit Oostenrijk, dat in de afgelopen zomer in Denemarken werd gehouden en waaraan zij mede werkten. De bijeenkomst, die een informatief ka rakter droeg, werd door de wethouder be sloten met het verzoek aan de vertegen woordigers zich over de belangrijke gege vens te beraden. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 139 varkens zware f 1,78f 1.80, lichte f 1,74f 1,78, slagersvarkens f 1,78 f 1,89, zeugen geen notering. Handel tame lijk vlug bij geringe aanvoer. In de lokaliteiten van de Doopsgezinde Gemeente te Haarlem werd vandaag de laatste hand gelegd aan een omvangrijke bazar met allerlei attracties, die zonder enige twijjel in de komende middagen en avonden de jolijt door de gangen zullen doen schallen. Men zal het knarsen horen van een rad van avontuur en in een sche merige nis daarachter de geschenken zien pralen, die men erdoor kan bemachtigen. De kinderen zxdlen er in de middaguren een bezoek kunnen brengen aan de heks in het pannekoekenhuisje, die des avonds voor ouderen als waarzegster iets zal trachten te verdienen. Al deze verdiensten en opbrengsten zijn bestemd voor een doel, dat de inspanningen van zovelen zeker waard is: het Steunfonds voor huisvesting van ouden van dagen. Er is van deze bazar, die hedenavond om half acht door de voorzitster van de kerke- raad, ds. C. Soutendijk, geopend wordt, bijzonder veel werk gemaakt omdat er op korte termijn voor het Steunfonds een heleboel geld nodig is. Aan de Dreef te Heemstede, tussen dé Haven en het Wip perplein is het bejaardencentrum „De Olijftak" van de Gallenkampstichting ver rezen en een deel ervan is reeds voltooid. Maar ofschoon het tehuis is bedoeld voor bejaarden met smalle beurzen, zijn de rust- huis-prijzen op het ogenblik zodanig, dat velen teleurgesteld zouden moeten worden. En omdat dit natuurlijk nooit mag ge beuren is dat Steunfonds opgericht en deze bazar met zoveel ambitie en enthousiasme in elkaar gezet. Daarmee verwacht men terecht een geldstroom te ontketenen, die vele bejaarden een kamertje in het nieuwe centrum zal verzekeren. Een model van een dergelijk kamertje is een verdieping hoger te zien. Het is inge richt door de Fa. Oosten, die de inrichting van het gehele complex zal verzorgen. Daarnaast, in de kamer van ds. C. P. Hoekema, zijn enige diorama's te bezich tigen, die een zeer suggestief beeld geven van het Egyptisch hofleven ruim 3000 jaar voor Christus, van Paulus' voorgeleiding voor Agrippa, van de aanbidding van de herders in de nacht van Christus geboorte, en van 3e kruisiging op Golgotha, die men overigens ook ziet weergegeven op een van de beroemde etsen van Rembrandt aan de wand. Wat de bazar zelf betreft, die gehouden wordt in de grote gemeentezaal, de dames hebben een bijzonder veelzijdige collectie textiel weten te vergaren en enige heren hebben dat alles in een décor van majes teitelijke bogen gevat, zodat er een asso ciatie wordt gewekt aan markthallen. Be halve de textiel is er een overvloed van lekkere levensmiddelen, veel kinderspeel goed en lectuur. Er zal ook een Ameri kaanse verkoping gaan woeden, evenals een loterij met honderd prijzen, waaronder zes van bijzonder kaliber, zoals een fiets en een electrische naaimachine. Er is voorts een werptent, een hengel- tent een theeschenkerij. Woensdagmiddag wordt de kinderen een programma geboden van een filmstrip, een muzikale clown, een toverlantaarn en een sneltekenaar en Don derdagavond treedt er voor de aanwezigen een cabaretgroepje onder leiding van mej. Jeanne Seijffer op. De bazar is open: hedenavond, Woens dagmiddag- en avond, respectievelijk van twee tot vijf en van half acht tot tien uur en Donderdag en Vrijdag op dezelfde jij den. De trekking voor de loterij is Vrij dagavond om tien uur. HAARLEM, 31 October 1955 ONDERTROUWD: 31 Oct., A. J. M. Hui- bers en C. Koelemeijer; W. Souwer en E. Ramaer; F. M. Kemps en G. van der Veen; H. J. P. Schutter en M. Meulenberg; W. Zwertbroek en W. P. van Wijngaarden; H. J. J. van den Hoff en M. E. Steffers. BEVALLEN van een zoon: 28 Oct., A. M. Langenberg—van Altena; 29 Oct., A. M. van VlietGaus; C. van dijkSchipers; 31 Oct., G. M. Vermeulenvan Heerden; M. C. van der PutteBraak; J. G. M. Lammerse Kriek; A. A. Hahn—de Vogel. BEVALLEN van een dochter: 28 Oct., J. I. WolffBontekoe; 30 Oct., G. Gerritsen Kreikamp; M. Spanjaard—Koek. OVERLEDEN: 28 Oct., H. H. van der Veen —van Lente, 89 j., Zijlweg; 29 Oct., J. M. Scheffer, 72 j., Zaanenstraat; P. M. de Vries, 77 j., Soendaplein; A. Cam—Spanjaard, 76 j.. Pijnboomstraat; J. M. Siegerist, 9 d., Von- delweg; N. van Leeuwen, 69 j., Rijksstraat weg; D. C. van- Opijnenvan Noort, 76 j., Ternatestraat; C. Hoogeboom, 53 j., Klooster straat; D. Draijer, 59 j., Gasthuisvest.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3