„Niemand kan de vluchteling dwingen te repatriëren" Officier van Justitie klaagt over ge brek aan medewerking van publiek Kort en bondig Het onderzoek in de Harderwijkse moordzaak Nieuwer materieel op N.S.-lijnen Amsterdamse Beurs Uitlevering gevraagd van ex-pleegmoeder Mr. G. J. van Heuven Goedhart: Hoofdcommissaris J. Fontijne gehuldigd Echtpaar Rike viert gouden huwelijksfeest Ledenvergadering HBC 8 Onderzoek naar schrijfster van anonieme brief Dia's Koninklijk bezoek aan Willemstad in Heemstede W. Luiten neemt afscheid Stroomlijntreinstellen naar Alkmaar en Zandvoort Dertienjarige ving snoek van 78 centimeter Filmavond De zaak Anneke Beekman Lagerhuis verwierp La- bour-motie van afkeuring Sleutelactie voor de vluchtelingen Opvoeringen Heemsteedse amateurtoneelspelers Vliegtuiggranaat in houtblok Tentoonstelling van circustekeningen Volgend jaar wellicht reeds wedstrijden aan Cruquiusweg Scheepvaart Sprookjesfiguren kwamen tof leven DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nog steeds is de moord op de 25-jarige Dieuwerke van de Vlegel, wier stoffelijk overschot op Tweede Paasdag 11 April van dit jaar werd gevonden, in een bos in de omgeving van Harderwijk, niet opgelost. Een wandelaar ontdekte het ontzielde lichaam van het meisje, dat gewurgd bleek te zijn. Het heeft ongeveer een week in het bos gelegen, nadat het meisje, dat por tierster was van het sanatorium „Sonne- vanck" te Harderwijk, sedert 6 April was vermist. Sedertdien hebben politie en justitie intensieve pogingen in het werk gesteld om de dader van de moord te vinden. Niets mocht echter baten. Het on derzoek duurt nog steeds voort. De officier van Justitie te Zwolle, mr. J. W. M. des Tombe, verklaarde Maandag tijdens een persconferentie, dat het zeer teleurstellend is te moeten constateren dat de medewer king van het publiek in deze en soort gelijke moordzaken bepaaldelijk onvol doende is. Hij is ervan overtuigd dat het met meer medewerking van het publiek mogelijk ge weest zou zijn meer klaarheid in deze zaak te verschaffen. Er is namelijk op 14 April een anonieme brief ontvangen van een verpleegster die met haar verloofde een militair op de middag van de moord, in het bewuste bos, op 300 meter van de plek waar de moord geschiedde zonder toestem ming van de instelling waar zij werkte, enige tijd heeft vertoefd. Het deel van de brief, dat de officier van Justitie voor publicatie vrijgaf, luidt als volgt: Geachte heer. Hierbij enige in lichtingen over de moord. Ik persoonlijk wens onbekend te blijven, daar ik ver pleegster ben, en ik» hem stiekum even ge smeerd was en mijn a.s. verloofde dito. Volgens ons is de moord op ongeveer 300 meter van ons gebeurd. Wij zaten om half 4 tot kwart voor 5 daar. Wij waren de weg van het bosbad ingefietst- tot we practisch niet verder konden. Wij zijn een stuk zand overgestoken en daar hebben we bij een bosje gezeten. Om kwart over vier hoor den we stemmen, ik heb toen even gekeken omdat mijn verloofde bang was dat ze hem zouden snappen. Hij is n.l. militair. In een ander gedeelte van de brief deelt de schrijfster mede, dat ze van mening was het later vermoorde meisje met een lange man voorbij te hebben zien komen. Hij was nogal vitterig. De schrijfster hoorde de man tegen het meisje zeggen dat ze op moest schieten, want hij had niet eeuwig de tijd. „Da's ook een leuke vent om mee uit te gaan", had ze daarop tegen haar verloofde gezegd. „Volgens ons waren ze 't beslist", staat verder nog in de brief. Tot zover de brief van de anonieme schrijfster. Ondanks alle pogingen is het niet gelukt de identiteit van de verpleeg ster, noch van haar verloofde vast te stel len. In alle kazernes en alle ziekenhuizen en verpleeginrichtingen in de omgeving (het betreft hier duizenden militairen en zeker 400 verpleegsters) heeft men een briefschrijfster en haar verloofde niet zou den worden gestraft voor het zonder ver lof uitgaan. Er werd verzekerd dat alle mededelingen die men zou kunnen ver strekken over de identiteit van de brief schrijfster, absoluut geheim zouden worden gehouden niets mocht echter baten. Dit acht mr. Des Tombe uitermate te leurstellend. Er zijn waarschijnlijk nog meer mensen die op de middag van de moord het meisje gezien hebben, maar niemand meldde zich bij de politie voor het geven van inlichtingen, die hoe onbe langrijk ze ook in eigen ogen mogen schij nen, voor de politie van zeer groot belang kunnen zijn voor het onderzoek. Hierbij herinnerde de officier aan de recente moord op de verpleegster in Zeist, waar een enkele mededeling van een getuige ge leid heeft tot de arrestatie van de dader, die een bekentenis heeft afgelegd. De offi cier van Justitie herinnerde voorts nog aan de eveneens nog steeds onopgehelderde moord op een kinderverzorgster te TilbuTg die op 22 Maart werd gepleegd. Binnenland De heer H. Steenbergen uit Heemste de, die op Curagao vertoeft, heeft van het Koninklijk bezoek aan Willemstad een aantal kleurendia's gemaakt. Hij was te genwoordig bij de ontvangst, het défilé, de aubade, de inspectie van de troepen en de onthulling van het standbeeld van Prin ses Wilhelmina. Per vliegtuig van de KLM zijn de dia's naar het Koningin Wilhelmi- nafonds, afdeling Heemstede, gezonden en het bestuur is voornemens de dia's van vanavond af te vertonen op de foto-ten toonstelling, die op het ogenblik in het Mi- nerva-theater gehoudën wordt. De verto ningen zijn vanavond om halfnegen, half- tien en half elf. De belangstelling voor de tentoonstelling is groot. Tot en met Maan dag waren er dertienhonderd bezoekers. Als voorzitter van „St. Michaël" Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de heer W. Luiten op de eerstvol gende ledenvergadering van de R.K. Har monie „St. Michaël" te Heemstede wegens zijn gezondheidstoestand en drukke werk zaamheden, als voorzitter van dit corps te bedanken. De heer Luiten heeft nu gedu rende vijfenveertig jaar actief aan het mu ziekleven te Heemstede deelgenomen eerst als lid van de Harmonie „Eensgezindheid" en later bij zijn huidige vereniging, waar hij reeds achttien jaar de functie van voor zitter bekleedt. Onder zijn bekwame en actieve leiding heeft „St. Michaël" stellig een belangrijke plaats onder de Heemsteedse muziekver- schriftelijke garantie doen uitreiken aan enigingen kunnen innemen en ook daar buiten talrijke successen behaald. Zijn op volger wacht dus de moeilijke taak deze enthousiaste voorzitter binnenkort te ver vangen. Aldus zal het afscheid van de heer Luiten ongetwijfeld allerminst stilzwijgend en onopgemerkt geschieden. Naar wjj vernemen zal het uit 1927 en volgende jaren daterende materieel waar uit de meeste treinen op de lijnen Amster damHaarlemZandvoort en Amsterdam- Haarlem-Velsen-Uitgeest-Alkmaar bestaan eerlang worden vervangen door gestroom lijnde treinstellen. Deze gestroomlijnde treinstellen komen beschikbaar nu meer en meer sneltreinen van Westelijk Nederland naar de landprovincies worden gereden met het nieuwste materieel, namelijk door gaande rijtuigen welke door een electrischc locomotief worden getrokken. Het zogenaamde „electrische buffermate- rieel", door de forensen en andere geregel de reizigers veelal naar het geluid der mo toren „stofzuigers" genoemd, dat in deze omgeving jarenlang tot grote tevredenheid van het reizend publiek heeft dienst ge daan, wordt langzamerhand uit de geregel de dienst afgevoerd. Met uitzondering van een aantal motorwagens welke tot post wagens verbouwd zullen worden voor de nieuwe dag- en avondposttreinen waarmee P.T.T. thans een proef neemt, zullen de motoren uit de andere motorwagens wor den verwijderd. Tezamen met de oorspron kelijke tussenrij tuigen zullen zij voor spe ciaal vervoer worden bestemd, bijvoorbeeld voor militaire- en arbeiders-treinen en an der extra vervoer. Evenals alle andere ge trokken rijtuigen zullen ook deze thans nog groene wagens blauw worden geschilderd. Enkele rijtuigen zullen worden toegevoegd aan het dienstmaterieel van de Nederlandse Spoorwegen. Als de aflevering van nieuwe rijtuigen volgens het schema voortgang vindt zullen de oude electrische treinstellen in 1957 uit de normale dienstregeling verdwenen zijn. De dertienjarige Peter Kenbeek, Oranje Nassaulaan 64 Overveen, is er Maandag middag in Nieuwkoop tijdens het snoeken in geslaagd een snoek van 78 centimeter lengte en een gewicht van bijna 8 pond te vangen. Peter bezat geen schepnet om de zware last aan boord van zijn bootje te krijgen; met behulp van zijn oom is hij er tenslotte in geslaagd, het dier te overmees teren. Ten bate van de R.K. jeugdbeweging in Bloemendaal zal op Vrijdagavond in hotel Duin en Daal te Bloemendaal een film avond worden gehouden, waaraan de heren Maus Gatsonides, Hans Luyting en enkele andere bekende rallyerijders hun medewerking zullen verlenen. Er zullen enkele automobielsportfilms vertoond worden, o.a. films van de Rallye van Monte Carlo en de Tulpen Rallye. Indien er voldoende belangstelling voor bestaat zal een forum worden gevormd, dat vragen op het gebied van de automo- bielsport zal beantwoorden. Het forum zal bestaan uit de heren Gatsonides, Verbeek, Zwikstra en Rupert. De substituut-officier van Justitie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, die de zaak van het verdwenen Joodse oorlogs pleegkind Anneke Beekman behandelt, heeft een verzoek tot uitlevering van de voortvluchtige ex-pleegmoeder, mevrouw G. M. L. van M. ingediend bü de procu reur-generaal in de hoofdstad. Langs di plomatieke weg zal dit verzoek aan de Belgische justitie worden overgebracht. Mevrouw L. van M. is door de recht bank te Amsterdam tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Zij heeft zich door de vlucht aan de uitvoering van dit vonnis onttrokken. LONDEN (Reuter) Het Britse Lager huis heeft met 329 tegen 261 stemmen een motie van afkeuring van de Labour-partij verworpen. Volgens Labour heeft de mi nister van Financiën, Butler de kiezers „omgekocht", door in April, een maand voor de verkiezingen, in zijn begroting voor de belastingbetaler voordelige maat regelen op te nemen. Thans, in October, moest hij met een nieuwe „noodbegroting" de toestand herstellen. Premier Eden, die Butler verdedigde, zei, dat naderhand zou blijken dat de nui- dige begroting de juiste maatregelen tegen inflatie behelst. v Meer dan tweeduizend schoolkinderen zijn de vorige week in Haarlem op stap ge weest om sleutels op te halen voor de nieuwe vluchtelingenactie. In bijna alle lagere scholen in Haarlem liggen nu kleine en grotere voorraden bijeen. Het Rode Kruis zal over enige dagen deze voorraden verzamelen en voorlopig opslaan in het magazijn aan de Paviljoenslaan 3. Zij die nog sleutels in huis hebben, welke zij willen bestemmen voor de vluchtelin genactie, kunnen deze thans nog afgeven bij het Rode Kruis. Bovendien kan men deze actie steunen door deel te nemen aan de prijsvraag. Prijsvraagbriefkaarten zijn verkrijgbaar bij de U.V.V., Proveniershuis, Grote Hout straat 142. Ook kan men op girorekening 5100 (Nederlandse federatie voor vluchte lingenhulp, Den Haag) vijftig cent storten voor het verkrijgen van een kaart. De ge makkelijkste methode is evenwel een ge wone briefkaart te nemen, er vijftig cent aan extra port op te plakken en er, behalve naam en adres, op te vermelden het ge schatte aantal kilogrammen aan sleutels, die in het land zullen worden opgehaald. De eerste prijs: drie jaar gratis wonen en een gratis reis langs de vluchtelingenkam pen in Oostenrijk; de tweede en derde prijs: respectievelijk twee en een jaar gratis wonen. Daarnaast zijn er nog talrijke andere prijzen. De Heemsteedse Toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft Zaterdag 5 en Zater dag 12 November in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein een tweetal opvoeringen van „Om wille van de smeer," blijspel in drie bedrijven door Ed. Terlingen. De regie is van de heer L. Beek. Zoals bij deze vereniging gebruikelijk wor den beide toneelavonden met een bal be sloten. In dezelfde zaal wordt dit blijspel dan Zaterdag 5 November, 's middags om drie uur nog belangeloos opgevoerd voor de leden van de afdeling Heemstede en om geving van de Algemene Nederlandse Bond voor Bejaarden. De Toneelvereniging „Heemstede-West" geeft Zaterdag 5 November in het gebouw van de HKB aan de Tempeliersstraf/'; te Haarlem onder regie van Carl Veerhoff een opvoering van „Narcose," toneelspel in drie bedrijven door Will, van der Berg. Ook deze voorstelling wordt met een bal besloten onder leiding van de heer W. Fortgens. 3-3'/, Nederl.'47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99% 99% 327 300 295 341 446 295 333)4 321 198K my. 260 Gil 'A 583 140 207)4 183 235 15614 155 257 217 228 221 65% 149)4 54)4 13414 55% 305/I6 Openings koersen 99 99% 328 300 296)4 340 450 293 329 318 198)4 442 262 607 579 139 210 187 235 156 155 257 217 228 221 64 y. 148 54 134 56% 30 'A „Wat betreft de financiële vooruitzich ten van de vluchtelingenzorg ben ik nau welijks minder pessimistisch gestemd dan het vorig jaar. Van de vrijwillige bijdra gen der regeringen, die dit jaar een totaal bedrag van 4,2 millioen dollar zouden uit maken, is ruim de helft binnengekomen. Dat wij toch driekwart van ons jaarpro gramma konden uitvoeren, danken wij dan ook aan de opbrengst van de „Een uur voor een Toekomst"-actie in Nederland, die een millioen dollar in het laatje bracht". Dit heeft de UNO-Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goed hart, Maandag op een persconferentie te Den Haag verklaard. Dat de particuliere giften nog steeds een onmisbare aanvulling vormen van de re- geringsbijdragen, blijkt ook uit de waarde ring waarmee de Hoge Commissaris sprak over de oprichting van het „Frans Kooi man Memorial Fund" te Genève, dat nu reeds ruim achtduizend gulden voor de vluchtelingenhulp op individuele basis bijeengebracht. Dit fonds is gesticht ter na gedachtenis van de Nederlandse predikant F. Kooiman, die na de oorlog al zijn krach ten heeft ingezet voor de Vluchtelingen hulp. De heer Van Heuven Goedhart gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaam heden der UNO-Assemblee op het gebied van de vluchtelingenhulp. Wat hem daarbij bijzonder was opgevallen, was de kentering ding aangenomen ten aanzien van het vluchtelingenvraagstuk, maar hierin is nu toch wel een verandering te bespeuren. Het Kremlin blijft de repatriëring van of beter: de wijziging in de houding van de Russen. De Sovjet-Unie had vóór Genève steeds een volstrekt negatieve hou - de vluchtelingen nog steeds zien als de op lossing van het gehele probleem, maar het staat aan de andere kant toch niet meer zo afwijzend tegenover de beslissingen van de meerderheid, zoals ook de stemming in de Assemblèe heeft laten zien. Het hoofdprobleem blijft echter de vrij willige repatriëring, waaraan de heer Van Heuven Goedhart zeer terecht blijft vasthouden. „Ik bepaal de toekomst van een vluchteling niet", zo zei de Hoge Com missaris, „maar ik registreer haar alleen. De lange gesprekken, die ik met de Russi sche onderminister van Buitenlandse Za ken, Koesnetrjof, heb gevoerd, hebben dit misverstand niet uit de weg kunnen rui men. Ik kan geen enkele vluchteling, die naar zijn land van herkomst terug wil gaan, moeilijkheden in de weg leggen, maar het is evenmin mijn taak hen daartoe aan te moedigen". De familie D. H. aan de Klundertseweg te Zevenbergen zat in een ontredderde ka mer nadat de vrouw des huizes enige hout blokken op de kachel legde en de kachel uit elkaar sprong. Geen der familieleden werd gewond. Bij onderzoek door de Rijkspolitie bleek dat in een van de houtblokken een kleine vliegtuiggranaat heeft gezeten, waarvan de dop was ontploft. Het projectiel zelf was gelukkig niet uiteengevlogen. De ravage in de huiskamer was groot. De eventueel in Haarlem aanwezige mis dadigers hebben vanmorgen de kans van hun leven voorbij laten gaan. Gedurende twee uur was namelijk het vrijwel voltal lige politiekorps van Haarlem aanwezig in café-restaurant „Dreefzicht" bij de huldi ging van de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, die het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden in politiedienst trad. Namens het korps werd eerst het woord gevoerd door commissaris W. J. Gorter, die de vele verbeteringen memoreerde, die ge durende de dienstperiode van de heer Fon tijne in Haarlem hebben plaats gehad. De heer Gorter sprak de hoop uit, dat de heer Fontijne het tijdens zijn loopbaan nog zou beleven, dat het nieuwe politiebureau in gebruik zou worden genomen en betrok tenslotte ook mevrouw Fontijne, als „rechtgeaarde politievrouw" in zijn hulde. Namens de politie personeelsvereniging „Contact," de politiemuziekkapel, de Poli tie Sport Vereniging Haarlem en de korpsleden bood de heer Gorter hierna een radiotoestel aan. De voorzitter van de Centrale Politie Or ganisatie. adjudant A. Luiten, overhandig de een bloemstuk en hoofdinspecteur L. Davidzon prees zich vervolgens in zijn toe spraak gelukkig, dat Haarlem de heer Fon tijne als hoofdcommissaris heeft gekregen. De heer Davidzon roemde vooral de mede werking van de heer Fontijne ten opzichte van de diverse politieverenigingen. Ook de heer Davidzon overhandigde een bloem stuk. Adjudant J. van Zijl bood na een geestig toespraakje namens de reserve-politie een gramofoon met platen aan en de voorzitter van de reserve-politie sportvereniging, de heer Van der Wolk, voegde aan de reeks geschenken nog een vulpotlood toe. De heer Fontijne dankte in zijn antwoord alle gulle gevers en noemde het een eer hoofdcommissaris te zijn van een korps, waarin de geest tussen de leden onderling zo voortreffelijk is. De jubilaris ging voorts uit van de zinsnede in Spreken 16: „Des mensen hart overdenkt zijn wegen, maar de Heer bepaalt zijn gang". Na afloop van het officiële gedeelte van de huldiging maakten velen gebruik van de gelegenheid om de jubilaris en diens fa milieleden van harte geluk te wensen. Op Woensdag 2 November zal het vijftig jaar geleden zijn dat de heer F. C. Rike uit Alkmaar in het huwelijk trad met mejuf frouw A. R. Jimmink uit Schagen. Dit ge beurde in Alkmaar waar toen alleen óp Zondag getrouwd werd. „Automobielen kwamen daar nog helemaal niet aan te pas", vertelt de heer Rike, „en wanneer meerde re paren naar het stadhuis trokken was de hoofdstraat in Alkmaar gevuld met een lange rij van stijlvolle koetsen, terwijl half Alkmaar uitliep om dit feestelijk gebeuren te bekijken". Dat het gouden echtpaar nog graag her inneringen ophaalt uit de tijd van gaslicht, vadermoorders en lange rokken met queuen, wil niet zeggen dat het niet met zijn tijd zou zijn meegegaan. De heer en mevrouw Rike, respectievelijk 75 en 74 jaar, werkea beide nog hard en gedurig in hun pension aan het Staten Bolwerk in Haarlem. Want er komt veel kijken bij het leiden van een pension met tien kamers en de verzorging van de gasten. Omstreeks deze tijd is het tevens een kwart eeuw geleden dat het echtpaar zijn pension hier vestigde. Tot 1919 hebben de heer en mevrouw Rike namelijk in Alk maar gewoond. Daarna verhuisden zij naar Bussum daar de heer Rike, die vertegen woordiger in sanitair-artikelen was, een rayon in deze plaats kreeg toegewezen. En in Bussum is mevrouw Rike haar eerste pension begonnen, dat zij daar ongeveer tien jaar geleid heeft. Daarna kwam het echtpaar in Haarlem wonen. Het bedrijf werd hier voortgezet in het pand aan het Staten Bolwerk nummer 16. Na het einde" van de laatste oorlog heeft de heer Rike zijn vertegenwoordiging er aan gegeven om zijn vrouw verder in het pensionwerk bij te staan. Aan dit huis, dat hij thans zijn eigendom kan noemen, heeft hij in de loop der jaren veel opgeknapt en ondanks ziin gevorderde leeftijd doet hij ook nu nog alle karweitjes zelf. „Er heeft in al die jaren nooit een kamer leeg gestaan", vertelt mevrouw Rike met trots. „Eigenlijk zou ik er nu mee moeten ophouden, maar ik voel me nog best en in het werk heb ik nog altijd plezier". Beiden weten heel wat te vertellen van hun jarenlange ervaring als pensionhou ders. Over de diverse gasten die bij hen hun intrek namen, over de moeilijkheden gedurende de oorlogsjaren en over de inva sie voor de oorlog van een groot aantal of ficieren van het Nederlandse leger. Het is een bijzonder vitaal gouden echt paar dat Woensdag zijn huwelijksjubileum zal vieren. Op die dag wordt er een offi ciële receptie gehouden en op Zondag November gaan de heer en mevrouw Rike er met hun dochter, de vier kleinkinderen en enkele verdere familieleden een dagje met de touringcar op uit. In de kunsthandel Leffelaar aan de Wa genweg te Haarlem, is Vrijdagavond onder grote belangstelling een tentoonstelling van circustekeningen van prof. G. V. A. Röling door de bekende publicist op het gebied van het circus, de heer J. van Doveren, geopend. Het circus is volgens de inleider veel in ons land getekend en geschilderd. Meestal was het echter van dien aard dat men de belangstelling voor dit werk verloor. Met professor Röling, in wie de inleider een oude schoolkameraad ontmoette, stond de zaak echter anders. Volgens de heer Van Doveren kent deze schilder de realiteit van het circus Ter illustratie van zijn betoog trok de heer Van Doveren nog twee vergelijkingen, eerst met Toulouse Lautrec, tekenaar bij uitstek van het circus, daarna met Vertès, die daarentegen het onderwerp te zeer on dergeschikt maakte aan zijn modieuze tin ten. Professor Röling werkte een maand lang met zijn leerlingen in het circus Alt- hoff. Onder de vele belangstellenden bevonden zich de bestuursleden van de Vereniging van Circusvrienden en de meesten van Röling's collega's aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. In de bovenzaal van dezelfde kunsthan del wordt een expositie van Franse grafiek gehoudep. Op de in het parochiehuis „Anno Santo aan de Achterweg gehouden ledenvergade ring van de Heemsteedse R.K. Sportclub „H.B.C." heeft de voorzitter van de betref feilde commissie, de heer G. J. Willemse belangrijke bijzonderheden medegedeeld over de vorderingen bij de aanleg van het nieuwe H.B.C.-terrein aan de Cruquiusweg. Met de aanleg van het terrein is men in middels practisch geheel gereed gekomen en het wachten is nu op een behoorlijke grasmat. Indien de weersomstandigheden enigszins medewerken, is het niet uitgeslo ten, dat in het najaar van 1956 reeds de eerste wedstrijden op de nieuwe terreinen kunnen worden gespeeld. Meer moeilijkheden heeft men ondervon den bij de om het terrein geprojecteerde tribunes, kleedkamers en sportgebouw Aanvankelijk zijn de daarvoor ontworpen plannen door de Provinciale Planologische Dienst afgekeurd; doch nadat hierin enige wijzigingen werden aangebracht heeft men de ontwerpen opnieuw aan deze instantie voorgelegd, waarop inmiddels een monde linge goedkeuring mocht worden ont vangen. Aangenomen mag dus worden, dat deze spoedig door het schriftelijke fiat wordt gevolgd? Wat de wensen van de diverse onder afdelingen van H.B.C., zoals volleybal en tafeltennis betreft, kon spreker zich over de vervulling daarvan tot zijn spijt niet optimistisch uitlaten. Zowel met het oog op de eisen van de Planologische Dienst als op de financiële mogelijkheden zullen de op pervlakte en de hoogte van de speelzaal enigszins beperkt moeten worden. Doch wanneer men weet, dat voor de bescheiden uitvoering van de thans bestaande plannen reeds een bedrag van ongeveer driekwart ton nodig zal zijn, zal het tevens duidelijk worden dat de 12.000 gulden kosten van de veranderingen in de zaal, zoals de afdeling tafeltennis deze wenst, onmogelijk kunnen worden gedekt. En wanneer daarbij boven dien de wensen van de afdeling volleybal nog in vervulling moeten gaan, zou het be stuur genoodzaakt zijn bijna honderddui zend gulden voor de nieuwe terreinen te fourneren. En ook zonder deze verhoging ziet de betreffende commissie zich reeds voor voldoende zorgen geplaatst om de be nodigde financiën te verzamelen. Koninklijke goedkeurin,' Verder werd het enige agendapunt door de vergadering in behandeling genomen, namelijk de wijziging der statuten, waar op de koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Hierbij bleek men over het algemeen bezwaren te hebben tegen de re dactie van het artikel, waarin de financiële regeling van elke afdeling is vastgesteld. Men besloot daarop hierover eerst juridisch advies te gaan inwinnen. Ook de bepaling waarin stond vermeld dat bij uittreding of opheffen van een afdeling haar eigendom men aan H.B.C. zullen vervallen, was de oorzaak van een langdurige discussie. Uit eindelijk werd, onder voorbehoud van een duidelijker redactie van het artikel over de financiële regeling, met 35 stemmen voor en één stem blanco deze statutenwijziging goedgekeurd, waarna de voorzitter en de secretaris met algemene stemmen werden gemachtigd alle stappen te ondernemen voor het verkrijgen van de koninklijke goedkeuring hierop. Wanneer deze dan een maal is verleend zal hierin tevens zijn vastgelegd dat H.B.C. niet langer een sport vereniging is met als voornaamste afdeling het voetbal, doch alle andere sporten zullen hierin met gelijke rechten zijn onderge bracht. Nieuw schip. De Maatschappij Vracht vaart heeft bij de scheepswerf P. Smit te Rotterdam een motorvrachtschip met een draagvermogen van ongeveer 11.000 ton besteld. Almkerk, 31 v. Penang n. Aden. Aludra, 31 te Aden. Arnedijk, 31 te Portland Oreg. Aagtekerk, 1 Nov. te Adelaide. Abbekerk, 31 v. Singapore n. Manilla. Argos, 31 Gibraltar gep. n. Algiers. Altair, 31 v. Rotterdam te Bremen. Albireo, 31 v. Buenos Aires n. Santos. Aludra, 31 v. Aden n. Mombasa. Amstelland, 31 v. Bahia n. Amsterdam. Bantam, 30 v. Karachi n. Bombay. Boskoop, 31 te Rotterdam. Blijdendijk, 31 te New York. Bussum, 29 te Schiedam. Barito, 31 te Hollandia. Borneo, 31 redeSingapore. Both 1 Nov. v. Tj. Priok te Surabaja verw. Breda, 30 te Paita. Caltex Leiden, pass. 31 Oeussant n. Rotterdam. Caltex The Hague, 1 Nov. te Rotterdam. Caltex Nederland. 1 Nov. te Sidon. Cinulia, pass. 31 Lands End n. Stanlow. Cumulus, 31 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Carilla, 31 ten anker Liverpool. Crania, 30 1500 m. O. Brisbane. Dorestad, 1 Nov. te Rotterdam verw. Delfshaven, 31 te Rotterdam. Duivendijk, 31 te Los Angeles. Drente, pass. 31 Guardafui n. Colombo. Daphnis, 31 te Maracaibo. Dongedijk, 31 te Antwerpen. Ena, 31 v. Curacao n. Rotterdam. Elizabeth B, 1 Nov. te Rotterdam. Esso Den Haag 31 v. Sidon n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 31 v. Sidon n. Antwerpen. Farmsum, 31 te Rotterdam. Fairsea, 30 70 m. Z. Melbourne. Fairsea, 31 200 m. Z. ten W. Adelaide. Groote Beer, pas. 31 Malta n. Port Said. Gadila, 1 Nov. Singapore verwacht. Ganymedes, 31 te Hamburg. Gordias, 31 te Istanboel Groote Kerk, 31 te Cadiz. Graveland, pass. 31 Kp. Finisterre n. Recile. Hilversum, 31 te Bergen. Hector, 31 te Cavalla. Helicon, 31 te Maracaibo. Hera, 30 325 m. NO. BarranqUilla. Hoogkerk, pass. 31 Port Soedan n. Djibouti. Houtman, 31 te Singapore. Hydra, 29 220 m. ZO. Kp. Hatteras. Japara (KPM), 1 Nov. Nagoya verwacht. Japara (KRL), 31 te New Orleans. Jupiter, 1 Nov. te Rotterdam. Koiponella, pass. 31 Azoren n. Curasao. Krebsia, 31 te Rastanura. Kaloekoe, 2 Nov. Timordilly verw. Karimata, 31 Hollandia. Kofenia, 31 v. Pta Cardon n. Ceula. Laagkerk, 30 te Aleppey. Leuvekerk, 30 v. Port Said n. Genua. Loosdrecht, 31 te Rotterdam. Lekhaven, pass. 31 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Loenerkerk, 1 Nov. te Madras. Laertes, 31 te Penang. Laurenskerk, 1 Nov. Basrah verwacht. Liberty Bell, 31 50 m. ZO. Rasfartak. Leersum, 31 te Le Havre. Malea, 31 v. Singapore n. Geelong. Manoeran, pass. 31 Sabang n. Suez. Mataram, 31 v. Belawan n. Colombo. Maaskerk, 31 te Zanzibar. Maas. 30 v. Ceuta n. Rotterdam. Moordrecht, pass. 31 Ras al Hadd n. Mena e) Ahmadi. Molenkerk, 31 v. Colombo n. Rangoon. Modjokerto, pass. 1 Nov. Gibraltar n. Port Said. Notos, 29 v. Barcelona n. Taragona. Notos, 30 v. Tarragona n. Carthagena. Oranjefontein, 31 te Port Elizabeth. Oranjestad, pass. 30 Kp. Finisterre n. Madeira. Ophir, 31 te Belawan. Oostkei'k, pass. 31 Kp. Finisterre n. Duinkerken Oranje, pass. 31 Algiers n. Port Said. Polyphemus, 31 te Cochin. Peperkust, 30 v. Freetown n. Dakar. Prins Maurits, 2 Nov. Montreal verw. Peperkust, 1 Nov. Dakar verwacht. Prins Willem v. Oranje, 1 Nov. te Le Havre. Rempang, 30 v. Lissabon n. Marseille. Rondo, 30 v. Newport News n. Zeebrugge. Rempang, pass. 31 Gibraltar n. Marseille. Rijndam, 31 te Rotterdam. Schouten, 31 te Tanga. Singkep, 31 te Beyrouth. Slamat, 30 v. Genua n. Port Said, BINNENLAND Feder onderscheiden. De heer L. W. van Sint Maartensdijk, pedel der Vrije Universiteit te Amsterdam, is ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan der universi teit, onderscheiden met de gouden médaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Eredoctoraat. De universiteit van Ox ford heeft het eredoctoraat in de god geleerdheid verleend aan dr. W. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. Wethouder de heer D. J. A. Geluk te Haarlem is deze week ver hinderd soreekuur Le houden. Corsica en de Alpen. Op Vrijdagavond 11 November houdt de heer Henk du Mee Jr in de bovenzaal van het Minerva-theater te Heemstede een causerie over het eiland Corsica, naar gegevens uit de bekende roman van Anthony van Kampen „Incident op Corsica". Na de pauze bespreekt hij dan nog een reis met een kampeerwagen door de Alpen. Deze causerieën worden geïllustreerd met het vertonen van ongeveer tweehon- dervijftig fraaie kleurendia's. „Het Zonnehuis". De Christelijke ver eniging tot verpleging van behoeftige, chro nisch zieken „Het Zonnehuis" te Utrecht, zal op Donderdagavond 3 November in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat te Haar lem eenv contactavond met muzikale om lijsting houden. Tevens zal er een film ver toond worden. In Huis te Zaanen De jeugdbibliotheek van Huis te Zaanen aan de Orionweg in Haarlem-Noord heeft onder leiding van het hoofd mejuffrouw A. M. Eisen een „verklede bijeenkomst" georganiseerd voor kinderen van de eerste tot en met de vierde klas van de lagere school. Deze bijeenkomst werd gehouden in het kader van de jeugdboekenweek overeenkomstigaanwijzingen van het bu reau Boeken en Jeugd van de centrale ver eniging van openbare leeszalen. Ongeveer zestig kinderen waren bijeen gekomen in een der bovenzalen van Huis te Zaanen. Velen van hen hadden zich ver kleed als figuren uit bekende kinderboe ken. Men kon daar in Huis te Zaanen on der meer aantreffen Assepoester en haar prins, prinses Morgendauw uit Peter Pan, het Sterrekindje, Roodkapje met een paar dwergjes, een fee, Sneeuwwitje en twee Hawaiianmeisjes, compleet met gitaar. De beide laatsten moesten natuurlijk in de loop van de middag laten horen, hoe ver zij het op gitaarles al gebracht hebben en het jeugdige publiek zong daarbij vrolijk mee. Nadat de eerste assistente, mejuffrouw A. Bergstra, de aandachtig luisterende kin deren een sprookje had verteld: „De prui menboom" uit Friese Volkssprookjes, kwam mejuffrouw Eisen aan de verklede kinde ren de prijzen uitdelen, bestaande uit kin derboeken en hele en halve leeskaarten. Vanmiddag zou een dergelijke bijeen komst worden gehouden in de jeugdbiblio theek aan de Schouwtjeslaan. Mejuffrouw Eisen zou daar voorlezen „Een landloper en een jong stinkdiertje" van Meindert de Jong. Voor de kinderen van de vijfde en zesde klas van de lagere school is een opstelwed strijd georganiseerd. De kinderen kunnen op schrift stellen, welk kinderboek bij hen favoriet is en waarom. Stad Alkmaar, 1 te Newcastle. Straat Makassar, 1 Nov. te Mauritius. Siaoe, 31 te Singapore Siberoet, 311 te Tj. Priok. Stad Dordrecht, 31 te Sfax. Schie, 30 te Bremen. Sigli, 31 v. Sydney n. Hollandia. Statue of Liberty, 31 80 m. NO. Ras Madraka Sawega, 1 Nov. te Colombo. Schelpwijk, 31 v. Mena el Ahmadi n. Geelong. Teucer, pass. 30 Kp. Finisterre n. Port Said. Tankhaven II, 31 te Port Swettenham. Tiberius, 29 260 m. NO. Fayal. Tjiluwah, 31 te Surabaja. Trajanus, 31 te St. Kitts. Tibia, 31 310 m. O.ZO. Esperance. Tamo, 31 v. Santos n. Ilheos. Themisto, 2 Nov. Montreal verwacht. Utrecht. 31 v. Colombo n. Aden. Van Riebeeck, 31 te Probolinggo. Van Noort. 311 80 m. NW. Celebes. W. Alton Jones, pass 29 Gibraltar n. Philadelphia Wonorato, 31 te Suez. Waal, 30 te Tunis. Waterland, 1 Nov. te Buenos Aires. Willem Ruys, 1 Nov. te Colombo. Willemstad, 1 Nov. te Barbados. Willem Barendsz, 1 Nov. v. Curacao n. Kaapstad Zuiderzee, 30 600 m. ZW. Kp. Race. Zonnewijk, 30 1300 m. O. Wellington. KLEINE VAART Adara, 30 v. d. Tyne te Rotterdam. Arnoudspolder, 30 v Rotterdam t.e Lissabon. Audacia, 30 v. Swansea te Brest. Annie, 31 v. Middelharnis te Gent. Alcetas, 30 v. Amsterdam n Hamburg Atlas, 31 te Amsterdam. Batavier III, 30 v. Londen te Rotterdam. Bree Helle. 30 v Londen te Rotterdam. Badzo. 30 v. Londen te Rotterdam. Barendsz, 30 v. Rotterdam te Gefle. Bergsingel, 31 v. Avonmouth te Barry. Betty, 30 v. Aberdeen n. Newburgh. Birmingham, 30 v. d. Tyne te Rotterdam. Boreas, 30 v. Famagusta n. Riposto. Bab T, 29 v. Zaandam n. Rotterdam. Casana, 30 v. Aarhus n. Kopenhagen. Corrie B, 30 v. Ornskoldsvik te Dagenham. De Ruyter, 31 v. Boston te Horsens. Driebergen, 30 v. Southampton te Le Legue. Draco, 30 v. La Pallice n. Amsterdam. Fedala, 31 v Massawah n. Djibouti. Frans v. Seumeren, 30 v. Varberg n. Kopenhagen Goote, 1 v. Manchester te Rotterdam verw. Hoflaan, 31 v. Brunsbtittel n. West Hartlepool. Harold, 31 v. Helsinki te Hamburg. Hast I, 30 v. Actongrange te Drogheda. Ingeborg, 30 v. Gdynia n. Frederikstad. Inspecteur Mellema, 30 v. Verpen te R'dam. Joost, 28 te Carlsvik. Jan Kreumer, 30 v. Rotterdam n. Londen. Koningshaven, verm. 31 v. Rouaan n. Casa blanca Kortenaer, 30 v. Rotterdam te Waya. Kaap Falga. 29 v. Zaandam n Dordrecht Kaap St. Vincent, 26 v. Amsterdam n. Sarps- borg Larix, 28 te Zaandam. Lies, 31 v. Antw. n. Londonderry. Lacra, 31 v. Londen n. Boston. Leuvehaven, 1 Nov. v. Kopenhagen te Rotter dam verwacht. Leendert B, 30 v. Berre te Rotterdam. Lydia, 30 v. Rotterdam n. Londen. Marcella, 30 v. Glasgow te Rotterdam. Midas, 29 v. Rotterdam n Stockholm. Midsland, 30 v. Leith te Rotterdam. Myfem, 30 v. Rotterdam n. Norrkoping. Merehaven, 30 v. Cork te Duinkerken Mies, 30 v. Stockholm te Kotka Monica, pass 30 Brunsbiittel n. Luiea. Nieuwland, 30 v. Rotterdam n. Grangemouth Nassauhaven, 1 Nov. v. Gothenburg te Rotter dam verwacht. Nieuwhaven, pass. 30 Kp. Vilano n. Agadir. Neeltje B, 30 v. Propriano n. Aiaccio. Nero. 30 te Southampton n. Bilbao. Notos, 30 v. Tarragona n. Carthagena. Pavonis, 30 v. Munksund te Rotterdam. Phidias, 30 te Amsterdam. Plato, 28 te Leningrad. Ponza, 26 v. Ala n. Zaandam. Rejo, 30 Rotterdam n. Londen. Sonsbeek, 30 v. Workington te Rotterdam. Silvaplana, pass. 30 Brunsbrüttel n. Gothenburg Soemba, 30 v. Cardiff te Le Havre. Stella Maris, 30 v. Immingham n. Holmsund. Trompenburgh, 30 v Kingslynn te Rotterdam. Tilly, 28 Kiel gep. n Stockholm. Vrouwepolder, 31 v. Port Talbot te R'dam. Vindicat Atque Polit, 30 v. Port Talbot te Antw. Westersingel, verm. 31 v. Mostyn n. Barry Westpolder, verm 1 Nov. v. Rotterdam n. Lis sabon.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 4