GOLDEN FICTION Hindustani en Indonesiërs, een stuk Azië in Suriname Fundamenteel Wapens Het Koninklijk Paar zag vandaag F. DAMIAANS Zn onze PLASTO WAVE Vijftig jaar geleden Twee jongens reden ge stolen auto te pletter Mr. Heijmeijer overleden Aanpassing van de Grondwet aan de nieuwe rechtsorde ^"Hoe is het ontstaan? Bergens VVV-voorzitter krijgt moeilijkheden Depot-commandant der Maréchanssée verlaat dienst Bekende mensen over een bekende sigaret (l) Onder ons gezegd: toch maar liever Eén hunner omgekomen, de ander ernstig gewond Onverschrokken illegaal strijder Dertigjarig bestaan van de V.A.R.A. Krijgt K.L.M. landingsrechten achter IJzeren Gordijn? Vakverbond van Argentinië kondigt staking af uit woord: LIEVERKOEKJES De strijd om Bello Leden willen vergadering Kerkelijk Nieuws Minister Beyen in Londen Gaat U verhuizen? Uit Haarlems Dagblad van 1 November 1905 DINSDAG 1 NOVEMBER 195 5 5 Iedereen schijn wakker te zijn geworden door het getrompetter van enkelen over de noodzakelijke voorzieningen ter bevorde ring van de verkeersveiligheid. Minister Algera geeft blijk van welwillende en ac tieve belangstelling, die zich niet tot woor den bepaalt. Zijn overleg met bromfiets fabrikanten tot beperking der snelheid van deze vervoersmiddelen is een goed initia tief, dat misschien het begin betekent van een reeks krachtige besluiten. De op het gebied der verkeersveiligheid werkzame particuliere organisaties spreiden een onge kende activiteit ten toon, mogen zich in de belangstelling van het grote publiek ver heugen en hebben de medewerking der overheid voor grote acties. Het lijkt dus de goede kant op te gaan, al is het effect op de weg nog niet direct te bespeuren. Wel licht zullen alle thans op stapel staande en tot uitvoering komende plannen en maat regelen op de lange duur een gunstig re sultaat afwerpen, doch daarvoor zal toch méér nodig zijn dan hetgeen thans onder nomen wordt. De onveiligheid is niet uit te roeien door verkeersopvoeding. De ani mositeit tussen de verschillende soorten weggebruikers, volgens de minister wel licht door deze opvoeding te beteugelen, neemt toe naarmate deze weggebruikers nog enger samengedrongen worden op de zelfde rijbanen. Scheiding der verschillen de soorten verkeer is onvermijdelijk de grote verkeerstechnische noodzaak der toe komst, waarheen men thans reeds dient te werken. Want ook al zou de verkeershoffe- lijkheid toenemen tengevolge van algemene verkeersopvoeding, dan toch nog heeft men rekening te houden met de veel sneller dan deze hoffelijkheid groeiende verkeersin tensiteit, waartegen op den duur geen an der kruid gewassen zal zijn dan.paarde- middelen. Een paardemiddel als dat van scheiding der verschillende soorten ver keer kan slechts als beginsel worden door gevoerd over lange termijn, als men er op korte termijn en bij iedere voorkomende gelegenheid een begin mee maakt. De aan leg van nieuwe straten en wegen moet ge richt zijn op deze scheiding en de uitleg van steden moet rekening houden met deze noodzakelijke voorziening ten behoeve van het verkeer der toekomst waarvan de in tensiteit zich nu reeds onmiskenbaar afte kent. Op de gemengde rijbanen wordt de schuldvraag, die men maar al te zeer voort durend wil leggen op degenen die het snel ste en gevaarlijkste vervoermiddel berij den, steeds moeilijker vast te stellen. Fun damenteel moet er iets in ons verkeer ver anderen. Wij leven in meer dan één opzicht in een revolutionnaire tijd. Het probleem der dreigende ongeregeld heden tussen Israel en de Arabische lan den, dat de Europese vraagstukken ter Ge- neefse conferentie overschaduwt, legt nog eens de nadruk op het aloude gebruik der mogendheden om overal ter wereld de hun welgevallige stabiliteit of het tegenover gestelde te steunen door wapenzendin gen. Het is een aloud gebruik, doch de tij den veranderen en dat het niet altijd een feilloos middel meer is, hebben de Weste lijke mogendheden nu in het Midden-Oos ten ondervonden. Sinds de Sovjet-Unie als invloedrijke grote mogendheid op het to neel is komen meespelen, is het middel der wapenzendingen een boemerang geworden, die niet alleen rust en evenwicht verstoort, doch ook grote internationale gevaren met zich brengt. Engeland en Amerika hebben nu een vermaning aan Moskou gericht, dat wapenzendingen naar Egypte gevaarlijk voor de internationale vrede zijn. Zij kun nen Rusland echter niet dwingen, er mee op te houden. Zij hebben zelf trouwens meermalen hun toevlucht tot dit middel genomen, zowel in Europa als het mid den-Oosten. De tijd, dat invloed in wa pens ken worden uitgedrukt, lijkt nu echter voorbij. Misschien kan Genève ook in dat opzicht verhelderende accoorden brengen. De concurrentie van Rusland op het uitge breide terrein der internationale diploma tie heeft het Westen al van meer verouder de middelen losgemaakt. Het lijkt er veel op dat we ook op dit gebied in een revolu- tionnair tijdperk zijn aangeland. ADVERTENTIE is de ideale Permanent Wave voor het moderne kapsel Buitengewoon houdbaar SALON HOFFMANN Middenweg 126 - Haarlem Telefoon 22202 Bij het depót der Koninklijke Marechaus see' heeft kolonel N. D. Nammensma, die na veertig dienstjaren de dienst moet ver iaten, Maandag zijn commando overgedra gen aan overste H. A. Tripplaar uit Den Haag, die per 1 November tot kolonel is be vorderd. Kolonel Nammensma heeft het comman do aan zün opvolger overgedragen, nadat hij eerst de standaard had teruggegeven aan de commandant van het wapen, briga de-generaal W. Kist. Deze gaf hierna de standaard over aan de luitenant-kolonel Trioplaar, „om deze te bewaren en te be waken en alle eerbewijzen te doen toeko men waarop zij recht heeft". Na de plechtige overdracht hebben de diverse onderdelen van het wapen voor de scheidende en nieuwe commandant gedefi leerd, waarbij de drumband van de Mare chaussee medewerking verleende. Parade commandant was overste L. Croockewit. ADVERTENTIE Hans Boekman, oud-internationaal scheids rechter en filmproducer (Ciske de Rat) met zijn echtgenote, de bekende actrice Caro van Eyck. Een gulden genieting voor 80 cent Een 17-jarige jongen uit Rijswijk en een 19-jarige vriend uit Voorburg hebben in de nacht van Zondag op Maandag een per sonenauto, die geparkeerd stond in de Ma liestraat te Den Haag gestolen. Met de ge stolen auto reed het tweetal naar de Bel gische grens bij Zundert. Daar aangekomen gaven zij geen gehoor aan het stopbevel van de Nederlandse en van de Belgische maréchaussée en reden dwars door de slag bomen. Enkele kilometers verder ging de auto met een snelheid van zeker 100 km. uit de bocht en reed tegen een boom te pletter. Toen een vrachtauto-bestuurder met be hulp van enkele andere automobilisten de beide inzittenden uit de wrakstukken ge haald had, bleek dat een van hen, de 17- jarige H. van L. uit Rijswijk op slag gedood was. De andere, de 19-jarige A. L. de Z. uit Voorburg, had een zware hersenschudding opgelopen en werd vervoerd naar de St. Josephs Kliniek te Brasschaat. Voor zijn leven wordt gevreesd. Mr. J. B. J. Heijmeijer vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden, in wel ke hoedanigheid hij de strafkamer presi deerde, is in het St. Bonifatius-hospitaal te Leeuwarden in de ouderdom van 60 ja ren overleden na een langdurig ziekbed. Aanvankelijk scheen een hartoperatie be terschap te hebben gebracht en gedurende enkele maanden nam de thans overledene zijn zetel in de rechtzaal weer in, maar de beterschap hield niet lang aan en ziender ogen nam hij in kracht af. Mr. Heijmeijer was met wijlen mr. We- deven, die hij na zijn verscheiden het vo rige jaar als vice-president opvolgde, on dertekenaar van het bij de Duitsers be ruchte arrest van 23 Februari 1943, waarbij het hof stelling nam tegen de door de vijand gelaste ten uitvoer legging van de straffen in gevangeniskampen. Beide raads heren hebben toen moeten onderduiken. Mr. Heijmeijer was tijdens de bezetting bestuurder van de illegale pers en tot aan zijn dood bestuurslid van de stichting Je Maintiendrai en de Friese Pers. (Van onze reisredacteur) Een korte blik op de koninklijke route van vandaag Alk maar, Leliëndaal, Mariënburg, Nieuw Amsterdam, Meerzorg, Smalkalden wekt zoveel Nederlandse associaties, dat men nauwelijks zou vermoeden langs die route duizenden Hindu stani en Indonesiërs te vinden. Toch is dat zo, want het bezoek aan twee weeshuizen van de Evangelische Broeder gemeente en de suikerplantage van de Nederlandse Handel maatschappij in Mariënburg geldt in de eerste plaats een gebied, liet Commewijne-district, waarin tienduizenden onzer rijksgenoten van Aziatische afkomst zich gevestigd hebben om hun kleine landbouw te bedrijven. Deze streek met zijn stoffige weggetjes, waarlangs de ranke rspalmen staan, met eenvoudige houten huisjes, op gefleurd door de fel-rode hibiscus, modderige slootjes waarin kleine bruine jongetjes op kwie-kwie vissen, en natte velden onder de hete tropenzon, herinnert sterk aan Indonesië. Want op de velden wëfkf de kleine „tani", de Javaanse boer, en over het weggetje gaat in deinende gang een tengere gestalte in sarong en kabaja, zijn vrouw. Een paar velden verderop ploegt een Ilindustaan zijn stukje grond waaraan hij met de stille spaarzaamheid van een volk, dat het leven nooit cadeau heeft gekregen, niet alleen het dagelijks bestaan ontrukt, maar ook nog beetje bij beetje het kapitaaltje bijeengaart dat zijn droom van zelfstandig heid moet verwezenlijken. Vierenzeventigduizend Hindustani en veertigduizend Indonesiërs vormen thans de agrarische ruggegraat van Suriname, want tachtig percent van deze Aziatische bevolkingsgroep neemt vrijwel de gehele kleine landbouw, vooral rijst en citrus, voor haar rekening. Waar de Creoolse bevolking grotendeels naar de stad is getrokken, om dat de slaventijd haar een heilige afkeer had bezorgd van de landbouw, die boven dien bij haar levendig, naar buiten gekeerd i karakter slecht paste, daar zijn de afstam- 1 melingen van de contract-koelies na het verwelken van de plantagelandbouw op kleine akkers het handwerk bij uistek van de geduldige Aziaat gaan uitoefenen. Contract-koelies: het woord wekt her inneringen aan een harde tijd. De slavernij j werd in 1863 afgeschaft, maar de Hindu- i stani, door ronselaars met gouden voor- spiegelingen uit Brits-Indië weggelokt en onder ellendige omstandigheden naar Su riname verscheept, hadden het aanvanke lijk nauwelijks beter dan de slaven. Ook de stille, gewillige Javanen hebben het hard te verduren gehad. De energieke Hindustaan zag na afloop van zijn vijfjarig contract, daarbij gesteund door het gou vernement, meestal wel kans om vrij snel een eigen bestaan op te bouwen. Hun zoons oefenen soms reeds vrije en ambtelijke beroepen uit. Het heeft echter lang ge duurd eer er tekenen kwamen dat een deel der Indonesiërs zich aan de pauperstatus begon te ontworstelen. Zij hebben zich thans de reputatie verworven in land- en mijnbouw Suriname's betrouwbaarste ar beiders te zijn. Zonder te willen afdingen op de handi caps waaronder de Aziaten in het nieuwe land moesten beginnen en zonder te willen ontkennen dat een groot deel van hen nog steeds gevaarlijk dichtbij de grens van het bestaansminimum leeft, zal zelfs de senti- menteel-aangelegde één belangrijk punt moeten erkennen: zowel Javaan als Hindu staan hebben het door de bank genomen beter dan hun volksgenoten in Indonesië ol India. De Hindustani hebben er nooit ovei gepeinsd naar het moederland terug te keren en zelfs de ijverigste propaganda na de Indonesische onafhankelijkheid heeft niet meer dan duizend Javanen naar de nieuwe republiek teruggebracht. Wel hebben de Indonesiërs in die tijd onge twijfeld uit emotionele overwegingen in overgrote meerderheid de Indonesische na tionaliteit gekozen. Waarmee zij uiteraard hun politieke rechten verspeelden. Dank zij de wet-Donker is echter de mogelijk heid tot snelle her-naturalisatie geopend, een mogelijkheid waarvan reeds meer dan de helft der Indonesiërs gebruik heeft ge maakt. Raciale grenzen Naast alles wat de Aziaten, thans de grootste bevolkingsgroep in Suriname, tot de welvaart van het land bijdragen, ligt in hun aanwezigheid toch een probleem op gesloten. Zij blijven grotendeels een groep apart, vooral de landelijke bevolking. Nie mand zal hun het recht betwisten hun eigen godsdiensten, Hindoeïsme en Islam, hun eigen talen, Hindi en Javaans, en hun eigen cultuur te handhaven. Maar daar naast kan een zekere mate van assimilatie, van Surinamer-zijn, als noodzakelijk wor den gesteld. De Creolen, die zich niet zonder reden als de Surinamers bij uitstek zien, slaan de snelle groei van de Hindu- staanse groep niet zonder beduchtheid gade. In hoeverre er grond voor die be zorgdheid is ,laat zich moeilijk bepalen. De verstedelijkte Hindustani assimileren wel gemakkelijk en steeds verdere ver spreiding van het Nederlands als voertaal maakt de contacten soepeler. Maar dat dit probleem niet onderschat mag worden, wordt mede bewezen door het feit dat de politieke scheidslijnen de Hindustani hebben zich aaneengesloten in de Verenig de Hindustaanse Partij en de Indonesiërs in de Kaum Tani Persatuan Indonesia goeddeels langs de raciale grenzen lopen. Mogelijk zal een energieke economische ontsluiting van het land tot het wegslijpen van deze tegenstellingen bijdragen. Bij botsingen in Athene tussen politie en studenten, die betoogden voor aanshnting van Cyprus bij Griekenland, werden 27 demonstranten en 17 politiemannen gewond. Aan deze demonstratie, in de eerste plaats gericht tegen het Britse bewind over Cyprus, namen 30.000 studenten deel. Op de foto ziet men politiemannen stenen en rot fruit, waarmee zij door de studenten werden bekogeld, teruggooien terwijl andere gezagsdienaren het gelaat met de handen beschermen. De regering heeft bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp tot aanpassing van de Grondwet aan de nieuwe rechtsorde. Nu Indonesië een souvereine staat is ge worden is er in de Grondwet geen plaats meer voor enige bepaling, welke op Indo nesië betrekking heeft. De aanpassing van de Grondwet aan het statuut voor het Koninkrijk is in beginsel een zaak van andere aard dan de conse quenties, welke in de Grondwet uit de sou- vereiniteitsoverdracht moeten worden ge trokken. Wegens de wijze van zijn totstandkoming en zijn onderwerp gaat het statuut boven de Grondwet. Teneinde de Grondwet aan het statuut voor het Koninkrijk te kunnen aanpassen, wordt voorgesteld in de Grondwet te be palen, dat een en ander kan geschieden bij de wet. Er bestaat geen behoefte, enkele trekken van de staatsinrichting van Nederlands Nieuw-Guinea in de Grondwet vast te leg gen. In beginsel is de Grondwet geschreven voor Nederland en het is het meest in over eenstemming met de natuurlijke positie van Nederlands Nieuw-Guinea als afzon derlijk deel van het koninkrijk, over de staatsinrichting daarvan in de Grondwet niets anders te bepalen, dan dat zij bij de wet wordt geregeld. Het beleid der regering ten aanzien van dit rijksdeel blijft daarbij voortdurend ge richt op de bevordering van de geestelijke en stoffelijke welvaart der inwoners van dat gebied. Deze wet bedoelt dus niet te zijn een grens voor de staatkundige ont wikkeling van het rijksdeel in overeen stemming met de eigen belangen en verlan gens van zijn bevolking. Mei het oog op hetgeen omtrent Nederlands Nieuw-Guinea is betoogd, is het wenselijk in de Grondwet tot uitdrukking te brengen, dat de wetten niet automatisch mede voor dat rijksdeel verbindend zijn. Gelegenheidsstuk van Ed. Hoornik en cantate van Karei Mengelberg Op 1 November 1925 werd de Vara op gericht. Zij bestaat vandaag düs dertig jaar en zal deze week enige programma's aan het jubileum wijden. Op Woensdagmorgen 2 November om acht uur leidt de voorzit ter van de Vara. mr. J. A. W. Burger, de jubileumviering in met een toespraak, die om één uur des middags zal worden her haald. Ds Woensdagavond zal geheel aan het jubileum zijn gewijd. Nadat de voor zitters van NW en Partij van de Arbeid, de heren H. Oosterhuis en E. Vermeer, ge- lukwènsen hebben aangeboden, zal het Promenade-orkest met de koren van Leida Hulscher en orgel, een feestpotpourri ten gehoren brengen, onder leiding van Hugo de Groot. Daarna zal het luisterspel „De Familieraad" worden uitgezonden, een werk, dat Ed. Hoornik in opdracht van de Vara ter gelegenheid van dit jubileum schreef. Het behandelt het emigratiepro- bieem. Een klankbeeld van S. de Vries Jr., „Dertig jaar Vara", wordt later op de avond uitgezonden. Het Radio-Philharmonisch-Orkest geeft op Zaterdagavond 5 November in het Concertgebouw te Amsterdam een ju- bileumconcert. Hierbij zal Eduard van Bëinum voor het eerst in het open baar als dirigent van het genoemde orkest optreden. Jean Antonietti, piano, verleent solistischhe medewerking. Het program ma vermeldt de ouverture en de ballet muziek uit „Rosamunde" van Schubert en het Pianoconcert no. 23 (K.V. 488) van Mozart en Shéhérazade van Rimski Kors- sakov. Karei Mengelberg heeft in opdracht van de Vara de cantate „Wordingen" gecompo neerd op teksten van Henriëtte Roland Holst welke jeubileumcompositie wordt uitgevoerd door het Omroeporkest onder leiding van Daniel Sternefeld, met mede werking van het Omroepkoor, in een uit zending op Zaterdagmiddag 5 November. Ook de showboat zal op Zaterdagavond 5 November een bijzonder karakter dragen. Zo zullen vijf orkestleiders van de Vara, Cor Steyn, Paul Godwin, Malando, Ger van T.eeuwen en Gregor Serban als solisten op treden in een door Pi Scheffer geschreven praraphase over de Vara-mars. Hugo de Groot, vroeger leider van het Vara-orkest, zal Cees de Lange vertellen welk lied hij nooit meer wil horen een rubriek uit het Showboatprogramma van het vorige seizoen, die voor eenmaal terugkeert. Wim Sonneveld zal op deze avond optreden als babysitter. Als buitenlandse gast zal Julie Dawn aanwezig zijn. Zij is dan al voor de vijfde maal in de Showboat en men kan haar dus zo langzamerhand als de „buiten landse huiszangeres'" van de Showboat be schouwen. Ook in,. Mimoza zal iets door klinken van het dertigjarig Vara-jubileum. De heer D J. Koeleman van de KLM heeft Maandag te New York medegedeeld dat sedert de aanvang van de Geneefse conferentie informeel overleg gaande is I tussen de KLM en vertegenwoordigers van de Sovjet-Russische regering over landings rechten voor KLM-vliegtuigen in Moskou, Warschau en enkele Balkan-hoofdsteden. De heer Koeleman doelde vermoedelijk op Boekarest en Sofia. BUENOS AIRES Reuter/AFP) Het Argentijnse algemene vakverbond, dat in dertijd Perón steunde, heeft zijn leden op geroepen heden in staking te gaan om vrijlating van gearresteerde ver bondsle den af te dwingen. De Argentijnse presi dent Lonardi heeft alle functies in het verbond vervallen verklaard en de ver kiezing van nieuwe functionarissen ge last binnen 120 dagen onder toezicht van het leger. Een militaire ereraad heeft ex-president Perón schuldig bevonden aan het ophit sen der massa tot georganiseerde mis daad, het doen verbranden van een Ar gentijnse vlag, het schenden van de grond wet, ontrouw aan het leger en belediging van militairen. Perón mag de uniform van het Argentijnse leger niet meer dragen en de titel van generaal niet meer voeren. Kardinaal Santiago Copello, aartsbis schop van Buenos Aires en primaat van Argentinië is naar Rome vertrokken. „Lieverkoekjes worden hier niet ge bakken", pleegt men te antwoorden, wanneer een kind zegt: ik wou liever... of: ik heb liever... Men bedoelt: wat jij liever zou willen interesseert mij niet, je hebt te doen wat ik zeg. In sommige streken van Holland zegt men in dezelf de betekenis: de lieverkoekbakker is dood. Nu is het merkwaardige, dat er vroeger een woordliefkoekbakker heeft bestaan en dat ook de woorden lijfkoek en leefkoek voorkwamen. Lijfkoek was: peperkoek en in Zeeland gaf men die naam aan de koek, die de bruiloftsgas ten na het huwelijksfeest mee naar huis kregen. Dit oude woord is nu in verband gebracht met het woord: liever, dat er ^natuurlijk niets mee te maken had. Het Bergense raadslid J. Broersma, voor zitter van de VW te Bergen (N.H.) en tegenstander van Bello, dreigt moeilijkhe den te krijgen met de leden van zijn VW. De heer Broersma, die in de Bergense ge meenteraad een eenmansfractie vormt voor de partij „Gemeentebelang", wenst evenals de burgemeester en de Katholieke fractie, een brede verkeersweg over de oude spoor baan dwars door het dorp en het natuur reservaat naar zee en heeft in de raads vergadering van Vrijdag laatstleden felle aanvallen gelanceerd op de P.v.d.A.- en V.V.D.-fracties, die een dergelijke weg als een schandelijke schending van het natuur schoon beschouwen. Thans hebben vijftig leden van de VW een brief gericht aan het bestuur van de VVV met het verzoek zo spoedig mogelijk een buitengewone algemene ledenvergade ring uit te schrijven met als agendapunt de tramkwestie, benevens het beleid van het bestuur en in het bijzonder het beleid in deze van voorzitter Broersma. Met de kleinst mogelijke meèrderheid, met zeven tegen zes stemmen, heeft de raad tot dusverre burgemeester Huygens gesteund in de plannen van B. en W. tot de aanleg van de zo omstreden weg. Het is duidelijk dat, indien de heer Broersma zijn stem tegen die weg zou hebben uitge bracht of nog zou uitbrengen, de weeg schaal juist naar de andere kant zou door slaan en het bestaande tramcomité althans zijn plannen voor een gemoderniseerde railverbinding ter beoordeling op de raads tafel zou mogen leggen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eist (Geld.) C. v. Leeuwen te Maarn-Maarsbergen. Benoemd tot hulppred. te Schagen W. Tj. Klumper, em. pred. te Groningen. Aangenomen naar Huissen (Geld.) L. L. Blok te Zijpe. Bedankt voor Ridderkerk B. Eysinga te Barneveld; voor Tjerkwerd E. Holtrigter te Birdaard; voor Bennekom C. Streefkerk te Sprang. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht (vac. J. W. de Ja ger) L. W. Muns te Rotterdam-Z.; te Vreeswijk L. Schuurman, cand. te Amster dam. Bedankt voor Onstwedde B. Scholten te Bergen (N.H.); voor Veendam O. Jager te Vrouwenpolder. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Stadskanaal J. v. d. Haagen te Neede (Geld.); naar Hattem H. C. Overeem te Heemse. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Middelburg: J. Buys te Pa- pendrecht. en M. Vlietstra te Eemdijk; te Zwolle: A. Hilbers te Enschedé-W. en M. Noordegraaf te 's Gravendeel. Bedankt voor Smithville (Ontario-Cana da): N. de Jong te Katwijk aan Zee. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Akkrum: dr. H. E. Treffers te Berlikum. Geref. Gemeenten Bedankt voor Middelharnis: J. W. Ker sten te Genemuiden. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W. Beyen is Maan dag in gezelschap van zijn echtgenote voor een driedaags bezoek aan de Britse hoofd stad op London Airport aangekomen. De heer Beyen zal eregast zijn aan een Dinsdagavond te geven diner van de Anglo- Netherlands Society. Tevoren zal hij be zoeken brengen aan de parlementaire se cretaris van Buitenlandse Zaken Lord Reading en premier Sir Anthony Eden. Woensdagmiddag zal minister Beyen een bezoek brengen aan de Britse minister van Financiën R. A. Butler en het woord voe ren aan een lunch van de Foreign Press Association. De heer Beyen is voornemens Donder dagmiddag Engeland weer te verlaten. ADVERTENTIE Neem een verhuizer, die goed is. Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 PETERSBURG. Tsaar Nicolaas II heeft een manifest geteekend, waardoor hij een constitutioneel vorst geworden is. De autocratie is nu dood en de Tsaar heeft den moed gehad de sterke oppositie in zijn familie te ignoreeren, die van elke verandering in het staatsbestel slechts den ondergang verwachtte. Het eerste Russische kabinet zal weldra worden samengesteld; het staat wel vast dat Graaf Witte minister-president zal worden. In de stad heerscht onbeschrijfelijke geestdrift ovr de hervormingen, die in. het manifest zijn aangekondigd.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7