Tien jaar geëist wegens poging tot moord Kort en bondig Ballonnen van „V ondelk war tier" in Frankrijk en Duitsland Haarlemse rechtbank Amsterdam geeft NZH geen verder respijt „Herman Heijermans met een beproefde klucht Amsterdamse Beurs Haa riem merli ede Bloemendaal Binnenkort feestelijke prijsuitreiking „Jephta" van Handel door de C.O.V. Handenarbeid van welpen Opbrengst van verkoop niet afgedragen 15 Zaandammer zou Parijs groen door voedsel van vrouw gedaan hebben In de thee Op de beschuit Requisitoir Geen opzet V er huizing Flinke drukte bij opening bazar in Leidsestraat A mateurtoneel Ter inleiding Dichterlijke vrijheid Meesterlijke koorstijl Overtreding wet op de maaswijdte zeevisnetten Tentoonstelling in Vleeshal Acht maanden geëist tegen Nieuw Venneper Kennemer Lyceum won bij oudste jongens DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De officier van de Haarlemse rechtbank, mr. dr. P>. W. II. Pitlo, eiste van morgen na een kort requisitoir een gevangenisstraf voor de tijd van tien jaar met aftrek van een paar maanden voorarrest tegen de 49-jarige J. K., fabrieksarbeider te Zaandam, die terecht stond omdat hij er van verdacht werd getracht te hebben zijn echtgenote te vermoorden door het toedienen van Parijs groen (koper acetö-arseniet), een bijzonder sterk vergif. De verdachte, die zijn ver klaringen alle met grote zakelijkheid had afgelegd keek niet op toen deze zware eis viel en ook het slachtoffer, zijn echtgenote, mevrouw C. K.—P., zat roerloos in de getuigenbank. De behandeling van deze zaak nam niet meer dan ruim een uur in beslag en dit kwam vooral door de kortheid, waarmee de verdachte zijn verklaringen aflegde. Hij gaf inderdaad toe, dat hij, nadat zijn eerste vrouw was gestorven, in 1953 voor de tweede keer getrouwd was naar aanleiding van een advertentie met de Zaanse G. P. Aanvankelijk was de verhouding vrij goed, maar nadat men uit Zeeland naar Zaan dam was verhuisd kwamen er steeds meer strubbelingen, die, zo deelde de verdachte als antwoord op de vragen van de presi dent, mr. E. J. W. Top, mede, de aanleiding tot deze zaak waren geworden. In het voorjaar van 1955 was K. name lijk, zoals hij zei, de vele ruzie's beu en hij wilde er een eind aan maken. „Waaraan?" wilde mr. Top weten. „Aan mijn eigen leven of aan dat van mjjn vrouw", zei K., die verder vertelde, dat hij in Mei naar een drogist was gegaan en daar voor drie stuiver Parijs groen had gekocht. „Ik wilde mijn dahlia's bescher men tegen de duiven van mijn buurman", verklaarde hij, maar voor dit doel werd het zware vergif nooit gebruikt. Toen hij namelijk thuis kwam stopte hij het vergif in zijn zak en spoelde het enkele dagen later door de w.c. weg. De verhouding tussen de man en de vrouw werd echter steeds ongunstiger en daarom besloot K. om opnieuw naar de drogist te gaan. Hij bestelde, weer voor drie stuivers, eenzelfde hoeveelheid Parijs groen (een half ons) „omdat de vorige hoe heid niet geholpen zou hebben". Thuisgekomen maakte K. enkele poeiers van het vergif en enkele dagen later strooide hij de inhoud van een van deze poeiers in een kopje thee, dat hij voor zijn vrouw klaarmaakte. „Ik wilde haar alleen maar pijn doen" verklaarde hij vanmorgen voor de rechtbank en zoals uit de overige verklaringen bleek, was hij daarin uit stekend geslaagd. De vrouw kreeg name lijk buikpijn en krampen en moest enkele dagen het bed houden. Zij zou bij het drinken van de thee ech ter niets vreemds geproefd hebben, maar wel had zij gevraagd of er misschien melk in de 1 .ee zat. K. zou daarbij gezegd heb ben, dat hij er alleen een zenuwpoeder in gedaan had en ging naar zijn werk. Mevrouw K. was enkele dagen ernstig ziek, maar knakte toch weer langzaam op. Dat was op een Zaterdag en des middags vroeg zij haar man om een beschuit klaar te maken. K. stemde daarin toe en vertel de uitvoerig hoe hij dit beschuitje had be reid. Eerst had hij er een hoeveelheid Pa rijs groen over heen gestrooid en vervol gens had hij dit laagje bedekt met boter en suiker. Daarna werd het dochtertje van mevrouw K. P. met deze beschuit naar de slaapkamer van haar moeder gestuurd, die echter merkte, dat het voedsel niet geheel in orde was en het weer terug liet bren gen naar haar man, die de beschuit door de w.c. wegspoelde. Korte tijd later weer, zou mevrouw K.- P. een brief van haar man aan een ad vocaat in handen hebben gekregen, waar in verzocht werd een echtscheiding voor te bereiden. De verdachte merkte dit en wilde dit epistel absoluut terug hebben. Er ont stond toen een worsteling waarbij K. zijn vrouw de keel zou hebben dichtgeknepen. Korte tijd later werd K. gearresteerd on der verdenking van poging tot moord. Dr. H. J. van het gerechtelijk laborato rium in Den Haag deelde als getuige-des- kundige mede, dat er inderdaad grote hoe veelheden arsenicum in de urine van het slachtoffer waren aangetroffen en zij ver klaarde voorts op een vraag van de offi cier van Justitie, dat zelfs een halve gram van het Parijs groen reeds dodelijke ge volgen kan hebben. Het slachtoffer zelf, mevrouw K.-P., be riep zich als echtgenote van de verdachte op het recht van verschoning, waarna de griffier haar reeds eerder afgelegde ver klaring voorlas. Hieruit bleek inderdaad, dat de verhouding tussen man en vrouw niet altijd even goed was geweest, maar toch wilde mevrouw K. haar man toen deze gedetineerd was weer vergiffenis schenken mits niet zou blijken, zo werd er aan toegevoegd, dat de vorige echtgenote van de verdachte en het dochtertje van mevrouw K.-P. dat onlangs plotseling is overleden door vergiftiging om het le ven zouden zijn gekomen. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, achtte de poging tot moord volko men bewezen vooral omdat de verdachte was blijven volharden in zijn pogingen. Met kalm overleg zou K., aldus de offi cier van Justitie, tot tweemaal toe vergif gekocht hebben, waarna hij eveneens twee maal het Parijs groen toediende. Er was, aldus de officier, geen sprake van een of andere opwelling en hij eiste dan ook tien jaar gevangenisstraf, waarbij hij rekening wilde houden met de voorwaardelijke in- vrijheidss telling. De raadsman van de verdachte, mr. C. P. Beukenkamp uit Gorkum, verklaarde het volkomen oneens te zijn met de officier, die naar hij zeide, in de dagvaarding naar de zwaarste tenlastelegging was opge klommen, namelijk „poging tot moord". Hij meende integendeel langs het rijtje van tenlasteleggingen te moeten afdalen tot „het staartje van de dagvaarding", name lijk dat de verdachte in kalm overleg en na rijp beraad zijn vrouw heeft willen kwellen en lichamelijk letsel heeft toege bracht. Van opzet was naar hij betoogde geen sprake. Hij verwees hiervoor naar de verklaring van de politieman B., dat hem pas na lang praten kon worden bijge bracht. dat zijn vrouw door het toedienen van dit vergif dood had kunnen gaan. Voorwaardelijke opzet verwierp hij even zeer. Zijn cliënt heeft er eenvoudig niet aan gedacht, dat zijn vrouw als gevolg hiervan dood zou gaan. Trouwens de toe gediende hoeveelheid Parijs groen in de thee bleek onvoldoende om dodelijk te zijn. de hoeveelheid op het beschuitje is onbekend, het valt dus niet te zeggen, of deze wèl dodelijk zou zijn geweest. Men kan daardoor evenmin als een poging tot moord, een poging tot doodslag ten laste leggen. Wat de persoon van de verdachte be treft vestigde mr. Beukenkamp de aan dacht op een passage in het psychiatrisch rapport, dat hij tot een groep behoort, die onder zeer speciale omstandigheden tot vreemde dingen komen. Zijn eerste vrouw om wier dood hij zeer veel verdriet heeft gehad, had hem op haar sterfbed bezworen om spoedig te her trouwen voor de kinderen en voor de zaak. Hij was daartoe dan ook vrij over haast overgegaan en het was ongeveer driekwart-jaar redelijk goed blijven gaan, maar de bijzondere omstandigheden, die dit gedrag tengevolge zouden hebben, ble ven niet uit. Eerst kwam de watersnood ramp, waardoor zijn melkzaak in Sleewijk een meter onder water kwam te staan. Op allerlei manieren heeft hij getracht deze weer op te bouwen. Maar tot zijn onge noegen merkte hij dat zijn tweede vrouw de zaak eigenlijk niet aankon en hem in toenemende mate probeerde te bewegen, met haar mee te gaan naar Zaandam, waar zij nog een woning had. Daar zijn de moeilijkheden pas ernstig begonnen. Hij verweet zijn tweede vrouw het verlies van zijn melkzaak, ofschoon hij zélf mede be slist had deze zaak van de hand te doen en hevelde zo al zijn eigen fouten en te kortkomingen op zijn vrouw over. Veelzeggend achtte de pleiter het ech ter, dat de man na de tweede, mislukte toedoening van vergif, er helemaal mee is opgehouden en is gaan informeren naar de mogelijkheid van echtscheiding. Drie we ken na de feiten hebben de echtgenoten nog omgang met elkaar gehad, voordat hij, op aangifte van de broer van zijn vrouw, werd aangehouden. In die tussentijd is zelfs, nog een verjaardag gevierd. Het opvallende is ook, dat de vrouw hem al de eerste keer toen zij hem in ge vangenschap bezocht, vergiffenis schonk en hem beloofde hem trouw te blijven. Tien jaar achtte de verdediger dan ook veel te veel, zelfs als de rechtbank een po ging tot moord zou aannemen. Het reke ning houden met een voorwaardelijke in vrijheidstelling bij de bepaling van de strafmaat achtte hij uit den boze. Als de rechtbank dat zou doen, dan zou zij tonen de bedoeling van de wetgever niet te be grijpen, zo zeide hij. Hij vroeg dus slechts veroordeling voor de laatste, door hem ge noemde tenlastelegging op de dagvaarding. De rechtbank zal op 17 November uit spraak doen. Wijk II van de Hervormde kerk te Haar lem heeft Woensdagavond haar jaarlijkse bazar geopend in de wijkkapel aan de Leidsestraat. Ds. G. Snijders huldigde in zijn kort openingswoord het werk van de wijkgemeenteleden voor deze fancy-fair, aan de totstandkoming waarvan veel tijd en arbeid waren gespendeerd. Voor enkele medewerkers uitte hij bijzondere lof en ook voor de verscheidene clubs, die het hunne tot de bazar hebben bengedragen had hij grote waardering. Ds. Snijders besloot met de wens, dat de bazar een goede opbrengst zou geven, die de baten van de vorige ba zar naar hij van harte hoopte zelfs zou overtreffen. Na de opening hadden de gro te kramen in het midden met kleedjes, huishoud-snuisterijen, kinderkleren en al lerhande handwerkjes (de opbrengst van een maandenlange brei-ijver van enkele damesclubs) al direct een grote belangstel ling. Tevens werd er druk geraden naar het aantal rozijnen in een cake en naar de hoeveelheid anthracietjes, die enkele (pa pieren) kolenzakken bevatten. Voorts zijn er natuurlijk de werp- en hengeltenten, het rad, waarmee men een avontuur kan wagen om een mooie prijs te bemachtigen en de kramen waar de goede en veelsoortige giften van milde gevers te gen „fancy-prijzen" verkregen kunnen worden. De opbrengst zal ten goede komen aan het gehele wijkwerk en ten bate hier van kan men vandaag nog de gehele dag en avond in de bazar aan de Leidsestraat terecht. 1 Januari 19>7 uiterste datum voor handhaving tramlijn De Amsterdamse raad is er Woensdag middag niet toe kunnen komen de conces sie voor de NZH-tramlijn Zandvoort HaarlemAmsterdam over het traject KrommertSpuistraat langer te verlengen dan 1 Januari 1957, zoals door de minister van Verkeer en Waterstaat was verzocht. Zoals men weet schreven wij in ons blad van Dinsdag 25 October, dat men bij de NZH hoopte, dat een Amsterdams raadslid het voor haar en duizenden Amsterdam se dagjesmensen zou opnemen om de concessie te verlengen tot 1 September 1957, omdat het zeer onwaarschijnlijk is, dat het gedeelte HaarlemZandvoort van de tramlijn voor die datum opgeheven mag worden. De NZH is namelijk verplicht dat traject met trams te blijven bedienen tot het viaduct in de spoorlijn HaarlemZand voort klaar is. Dat betekent, dat Amster damHaarlem juist in de seizoentijd met bussen zou gereden moeten worden, waar door grote aantallen reizigers in Haarlem zouden moeten overstappen op de tram naar Zandvoort. De heer Le Cavelier (VVD) heeft daar gistermiddag nadrukkelijk op gewe zen, maar vond weinig steun. Wethouder Van W ij k vond, dat, nadat de tram al uitstel had gehad tot 1 Maart 1956, het nu welletjes was en 1 Januari 1957 als uiterste termijn moest worden beschouwd. Daarbij had hij de heer Scegers (C.P.N.), die zijn afkeer van de (Haarlemse) tram in de binnenstad nooit onder stoelen en banken heeft gestoken, aan zijn zijde. Het blijft dus 1 Januari 1957 voor het traject HaarlemAmsterdam. Ofschoon de eenmaal zo gerenommeerde Duitse klucht de laatste decennia ook bij het amateurtoneel geducht terrein verloren heeft, is er loch zo af en toe wel weer een vereniging die het stof van de boekjes slaat en daarna aan de repetities begint met de prettige zekerheid van het succes bij het publiek. De Woensdag door de Arbeiders toneelvereniging „Herman Heijermans" in de Stadsschouwburg te Haarlem vertoonde klucht „In 't Gouden Haantje" van Otto Harting heeft onze grootouders al doen schudden van plezier om de zotte verwik kelingen en dwaze situaties. Het zal velen wellicht nog bekend zijn, dat het hier de escapades betreft van een tweetal oude snoepers in het in de titel genoemde café met damesbediening. Zowel de ondeugende wethouder als zijn vriend vrezen dat hun reputatie in het kleinburgerlijk provincie nest voorgoed verloren is, zodat zij met behulp van de evenmin onschuldige burge meester trachten een alibi te forceren. De zotte janboel van leugens wordt nog ver hoogd door de omstandigheid dat in het huis van de wethouder een op zijn dochter verliefde kok wordt aangesteld, die in feite kantonrechter van het stadje is. En met een dergelijke inmenging van de dartele Amor is het verdere verloop dan niet zo moeilijk meer te raden. Een stuk als dit is in deze tijd strikt ge-, nomen alleen nog te genieten als de spelers het geheel in kluchtstijl houden. Regisseur Carl Veerhoff heeft volgens dit principe de spelers vermakelijke typeringen voorge schreven, daarbij toch het menselijke ka rakter voor zover mogelijk niet geheel uit het oog verliezend. Van de medewerkenden dient in de eerste plaats Evert Iiatenboer te worden genoemd als de zich steeds verder in de complicaties werkende wethouder Bolman, met zijn kostelijke mimiek. De niet minder amusante Pampus van Ton Heinsbergen assisteerde hem daarbij naar wens, al de monstreerde hij meermalen een lenigheid, die niet te rijmen viel met zijn veronder stelde leeftijd. De overige rollen zijn onder geschikt, maar de spelers wisten, als de situatie daartoe gelegenheid bood, even eens hun aandeel in het lachsucces bij te dragen. Zeker moeten "de drie vervaarlijke Xantippes van de dames Aag Booms-Klein, Rie Prinsen-Zaagsma en Nel Schiffer-Hoo- gendoorn, benevens de sympathieke kan- tonrechter-kok van Gerard Schouten wor den genoemd. BINNENLAND Vrouw hakte houtjes en buurman. Op de zolder van zijn woning aan de Slaghek- straat te Rotterdam kreeg de 31-jarige fa brieksarbeider C. E. onenigheid met zijn buurvrouw, de 40-jarige mevrouw A. H F.R„ die houtjes aan het hakken was. Zij gaf de man toen een slag met de bijl op het hoofd. De man moest met een lichte hoofd wond naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. HAARLEM EN OMGEVING Voor nieuwe kerk. Het Fonds „St. Pe trus en Paulus-Penning" te Haarlem-Noord belegt op Zondag 6 November voor de be gunstigers van dit fonds in het clubge bouw van de speeltuinvereniging „Het Von delkwartier" aan de Vergierdeweg in Oud Schoten een feestavond. De netto-opbrengst van deze avond zal bestemd worden voor de bouw van de nieuwe Rooms-Katholieke kerk aan de Tesselschadestraat in Oud- Schoten. Vondel. De toneelvereniging „Vondel" uit Oud-Schoten zal Zaterdag 12 Novem ber het seizoen openen met het toneelspel „Het recht moet zijn loop hebben" van Bert Peets, een vrije bewerking van Philipi's „De Lijdensweg". De opvoering vindt plaats in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat Na afloop van de voorstelling is er bal tot twee uur. Tram-vertraging. Het tramverkeer op de Lange Heren-vest in Haarlem heeft Woensdagmorgen van ongeveer kwart voor negen af in beide richtingen ongeveer twin tig minuten vertraging ondervonden, door dat een met zand geladen vrachtauto, waar van het linkerachterwiel door het breken van de as in de singel was gerold, op de tramrails tot stilstand kwam. Het zand is in een andere vrachtatuo overgeladen, waar na de gestrande auto met een kraanwagen is weggesleept. Gebroken spiegelruit. Woensdagavond omstreeks negen uur raakte een motorrijder in de Gierstraat in Haarlem bij het inhalen van een personenauto de macht over het stuur kwijt. De motorrijder viel op straat, maar bleef ongedeerd. De motor vervolgde korte tijd eenzaam zijn weg en kwam tot stilstand tegen een spiegelruit, die in stuk ken brak. Ds. J. M. Leendertz. Zondag 6 Novem ber zal het 45 jaar zijn geleden, dat ds. J M. Leendertz. thans wonende te Hoog Soeren werd bevestigd als predikant bij de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit. Ds. Leendertz die dit jaar de leeftijd van 70 jaar hoopt te bereiken stond eerst 13 jaar te Wielingen daarna vier jaar te Koog Zaandijk en ten slotte tot zijn emeritaat op 3 December 1950 nog 23 jaar te Haarlem. Haast. Een personenauto is Woensdag bij de bushalteplaats aan de Herenweg na bij de Zandvoortselaan in Heemstede voor een juist vertrekkende bus geschoven. In de personenauto bevond zich een passagier, die nog met de bus mee wilde. De beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing en liepen beide lichte schade op. 3-3)4 NederL'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zotten K. N. Hoogovens Ne'dèrl. Ford' N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater S'oikoers gisteren 999/ro 100 334% 303 300 360 451 299 334 323 199% 447 270 611 583 141% 211 18854 237 159 163 262 219 233% 226% 64% 149 54% 133% 57 30% Openings koersen 99% 100 337% 303 305 365 452 300 336% 326 199% 450 272 614 584 142 211 190 237 159 162 262 220 233% 226% 65 148 54% 133 57 30% BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Frederik, z. van J. E. Boot en E. van Soelen; Johannes Hendrikus, z. van G. G. Raateland en J. M. Citeur; Cor nelia Wilhelmina Maria, d. van A. N. A. Meiland en J. J. van der Peet. ONDERTROUWD: J. de Hertog en A. M. Hoogland. GETROUWD: G. H. Schoenmaker, 51 j. en S. Fransbergen, 47 j. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. Winkelman—Slegten, z.; A. J. Koppenvan der Raad, d.; W. M. OpdamJansen, d. ONDERTROUWD: O. J. Hermanns en H. I. C. Douma; C. W. van Schalk en A. Th. Kroon; J. D. Dunsmore en L. B. Veenstra; J. A. Louw er 3 en I. J. Noach. GEHUWD: C. P. J. Smiers en A. M. C. Uittenbosch. OVERLEDEN: Mej. U. M. de Geus, 10 j.; Mevr. E. KamphuisKrijt, 67 j. De ballonwedstrijd, op 24 September door de speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" in Oud-Schoten ter gelegenheid van de succesvolle afloop van haar „Stoe- lenactie" georganiseerd, is ten einde. Het loslaten van de meer dan 1200 veelkleurige ballonnen door. evenveel kinderen op het terrein van deze speeltuin aan de Ver gierdeweg trok indertijd veel belangstel ling. Aan iedere ballon was een kaart be vestigd vermeldende de naam, leeftijd en het adres van een speeltuinkind. Tevens werd op deze kaart aan de vinder van de ballon verzocht, de aan de ballon bevestig de kaart terug te sturen met opgave van de naam van de vinder, de datum waarop de kaart werd gevonden en de vindplaats. Voor de kinderen wier ballonnen het verst waren afgedreven zijn een aantal aan trekkelijke prijzen beschikbaar gesteld. Als afsluitdatum van deze wedstrijd was 1 No vember vastgesteld. De heer Krudde, een van de organi satoren van deze aardige ballonrace, deel de mede, dat kaarten welke na deze datum, vanuit welke plaats of land ook, nog zou den binnenkomen, helaas gediskwalificeerd moesten worden omdat het ondoenlijk is het geduld van de deelnemende kinderen nog langer op de proef te stellen. De heer Krudde vertelde, dat, dank zij de mede werking van een aantal Haarlemse firma's, deze „vlucht der 1200 ballonnen" een bij zonder geslaagd evenement genoemd mag worden. Wekenlang zijn de kinderen in spanning gehouden of zij tot de gelukkige prijswinnaars zouden behoren. Sommige teruggezonden kaarten waren bijna onher kenbaar geworden door water of modder, andere waren vergezeld van een harte lijke wens op succes voor het betreffende deelnemertje en een vriendelijk verzoek om een berichtje terug te sturen indien het een prijs gewonnen had. Een jongedame uit Biberach-Baden-Zell (Z.W. Duitsland) vermeldde zelfs veelbetekenend op de kaart dat zij „20 Jahre alt una hüppsch" was! Op 1 November waren er in totaal 232 kaarten binnengekomen. Uit de namen dei- plaatsen, waar de ballonnen werden gevon den, is duidelijk te reconstrueren in welke richtingen zij zijn afgedreven: 56 stuks kwa men niet ver van huis, zij werden tussen Haarlem en het IJselmeer gevonden, 10 wer den door nieuwsgierige vissers uit het IJsel meer gehaald. 65 werden in Friesland gevon den, 15 in Groningen, 13 in Drente, 16 op de Veluwe, 2 in de Betuwe, 19 in Overijsel en de Noord-Oostpolder, 2 in de Achterhoek, 26 kaarten uit Duitsland en 2 uit Frankrijk werden teruggestuurd. Uiteraard moesten uit deze laatste „inter nationale hoogvliegers" wel de winnaars te voorschijn komen. I-Iet tussen haakjes ver melde aantal kilometers is de afstand tussen Haarlem en de vindplaats van de ballon. De uitslag luidt: 1. Hennie Baas, Vergier deweg: Bellegardes. Frankrijk (736 km); 2. Roelof Rietman, Reyer Anslostraat: Biberach- Baden Zeil, Duitsland (571 km); 3. Ineke de Ruiter, Dullaertstraat: Ludwigshafen, Duits land (422 km); 4. Paultje Lammers, Jan Luy- ckenstraat: Poitzen-Unlerlüss, Duitsland (406 km); 5. Marianne Vennik. van Baerlestraat: Nomeny, Frankrijk (402 km); 6. Hannie Ho reman, Gijsbr. van Aemstelstraat: Bennhau- sen. Duitsland (386 km); 7. Lieneke Koster, Vergierdeweg: Sommerloch, Duitsland (363 km): 8. Robert Kolderie, Oudaenstraat: Lin ten. Duitsland (333 km): 9. Johanna Kuntzel, Reigerstraat: Katzenelnbogen, Duitsland (330 km); 10. Ronald Gualtherie Krielen. Rijks straatweg: Röhl-Bitborg. Duitsland (307 km). Het ligt in de bedoeling van het bestuur van „Het Vondelkwartier" om de uitgeloofde prijzen tijdens een binnenkort te houden feestmiddag aan de winnaars uit te reiken, waarbij ook alle binnengekomen kaarten aan de betreffende kinderen zullen worden terug gegeven. Aan de kinderen zal dan worden verzocht de vinder van de ballon per brief voor zijn medewerking te bedanken. Het be stuur hoopt dat uit deze briefwisseling menig prettig contact zal mogen voortvloeien, het geen dan wel de grootste winst uit deze bal lonnenwedstrijd zou zijn. George Robert bereidt met zijn twee Christelijke Oratoriumverenigingen, de Haarlemse en de Heemsteedse, een uitvoe ring voor, die op Donderdag 17 November zal plaats hebben, van Handel's laatste compositie „Jephta" een werk dat sinds jaren niet meer in Haarlem gehoord werd. Bovendien zal het wel voor het eerst zijn, dat het hier in zijn oorspronkelijke vorm wordt vertolkt, dat wil zeggen met de En gelse tekst. „Jephta" heeft nooit de algemene be kendheid gekregen van De Messias, Sam son, Saul, Judas Maccabeus, de oratoriums die het meest tot Handel's roem hebben bijgedragen. Dit is waarachtig niet omdat het een werk van minder gehalte zou zijn. Integendeel; want met deze zwanezang heeft de componist zich meesterlijk gema nifesteerd in al zijn dramatische kracht en met een gemoedsverdieping die men zelden zo treffend weerspiegeld vindt in zijn vorige werken. Handel schreef „Jephta" in 1751, toen zijn ogen al aan het verzwakken wa ren. Het werd geen haastwerk, zoals bij zovele van zijn composities het geval was. Hij heeft er zeven maanden over gedaan, zij het dan met onderbrekingen wegens zijn oogkwaal. De facsimile uitgave, veyzorgd door Chrysander, laat zien hoeveel moeite het de componist kostte om de noten dui delijk op te tekenen. Na het beëindigen van een koorgedeelte schreef hij op de rand van de partituur: „Tot hier gevorderd op 13 Februari 1751, maar onderbroken wegens mijn ooglijden". De volgende bladzijde van de partituur be gint met de volgende aantekening: „De 22ste dezer iets beter geworden, opnieuw begonnen". Dat alles staat er met onvaste hand neergeschreven, maar de muziek ver raadt een ongemeen wilskrachtige span ning en een zeldzame beheersing. Toen de partituur klaar was, doofde ook het laatste licht in de ogen van de kunstenaar. Hij leefde nog acht jaar volslagen blind, maar toch nog steeds als organist meewer kend aan de uitvoeringen van zijn orato riums en met medewerking van zijn trou we helper John Christopher Smith corrige rend in zijn vroegere partituren. Het onderwerp van het Bijbelse orato rium behandelt de strijd van Jephta tegen de Ammonieten, nadat hij de gelofte ge daan had, dat hij, indien hij als overwin naar zou terugkeren, de eerste persoon die hem uit zijn huis tegemoet zou treden aan Jehovah ten offer zou brengen. Het was zijn eigen dochter die hem, met haar ge zellinnen juichend en dansend „met trommelen ende reyen" tegemoet snelde (Richteren 11-34). En zo achtte Jephta zich verplicht zijn enig kind te offeren. Of Jephta werkelijk het bloedig offer voltrok ken heeft, dan wel of hij zijn gelofte in geestelijke zin volbracht heeft door zijn dochter aan de maagdelijke tempeldienst te wijden, is een kwestie die in verschillende zin verklaard is. Thomas Morell, de tekst dichter van het oratorium, heeft deze laat ste opvatting verkozen en hij nam boven dien de vrijheid om de dochter, die hij Iphis noemt, een bruidegom te geven, blijk baar om de handeling idyllischer en tevens dramatischer te maken. Een andere toe voeging is het verschijnen van een engel die (zoals, in de geschiedenis van Abraham en Izak) de bloedige offerande komt ver hinderen en het verhaal een andere wen ding doet nemen: Iphis zal haar maagde lijke staat bewaren en zich aan de dienst van Jehovah wijden. Als zovele oratoriums van Handel, staat de Jephta-partituur op de grens van de geestelijke opera: de actie wint het van de statische vorm en de beschouwing. Er is een fel dramatisch conflict en er ligt ruime stof tot psychologische karakteristiek in het gegeven besloten. Het contrast tussen de heidense geest van de Israëlieten (die van de dienst van Jehovah waren afge dwaald) en hun bezinning om de Joodse eredienst ongerept te herstellen, is in het eerste deel markant weergegeven in een tweeledig koorstuk, dat zich enerzijds op lichte dansrhythmen beweegt en anderzijds in een gefingeerde stijl naar hymnische verheffing streeft. Steeds valt in het werk de meesterlijke behandeling van de koor stijl op: aan het slot van deel I het ten oorlog oprukkende Joodse leger, verder bij het begin der tweede acte, waar het dyna misch effect van het grote vocale ensemble overweldigend werkt. In dit bedrijf moet ook gewezen worden op de effectrijke tegenstelling van de liefelijke muziek bij Iphis' optreden met een kinderkoor, als mede haar reine zang in een gemoedsstem ming van onderworpenheid en offervaar digheid, benevens op het koornummer dat daar op aansluit, het meesterlijkste stuk dat Handel op dit gebied geleverd heeft. De wijze waarop hier de tragiek in een mach tig ensemblenummer uitgedrukt wordt, kan gelden als een der glanspunten van de totale oratoriumlitteratuur. De figuren van Jephta en Iphis zijn mu zikaal sterk in relief gezet. Ontroerend klinkt hun afscheidsscène, die zwaar is van weemoed en hartzeer. Deze partituur, het testament van een groot meester, bekleedt een aparte plaats in het oeuvre van Han del: „nergens," zegt Félix Raugel, „heeft hij zich zo hoog verheven tot de subliemste extase, los van alle menselijke hartstocht. Maar nergens ook heeft hij het menselijk gemoed dieper gepeild en in zijn muziek tot uiting gebracht dan in zijn „Jephta", het werk dat hem het laatste licht in zijn ogen kostte. JOS. DE KLERK. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag' bevestiging geëist van het vonnis van de Economische politierechter te Haarlem tegen de direc teur van de IJmuidense Visserij Onder neming „De VEM" en tegen vier schippers van trawlers. De zaken betroffen overtre dingen van artikelen 2 en 3 van de wet op de maaswijdte van zeevisnetten. De eis luidde tegen de directeur vier geldboetes van f 300.onvoorwaardelijk en vier geld boetes van 2000.voorwaardelijk en tegen de schippers een onvoorwaardelijke boete van 50.en een voorwaardelijke boete van f 200. De verdediger mr. J. van de Hoeven zette in zijn pleidooi uiteen, dat de Neder landse yet op de maaswijdte veel strenger is toegepast dan op de Internationale Con ventie werd overeen gekomen. Het hof zal op 16 November uitspraak I doen. In October 1954 schreef het Nationaal Hoofdkwartier van de vereniging „De Ne derlandse Padvinders" een nationale welpen- handenarbeid-wedstrijd uit. Alle welpen (jongens van 812 jaar) werden opgewekt aan ongeveer vijfendertig verschillende tech nieken deel te nemen. Dit geschiedde om ieder met een bepaald materiaal kennis te laten maken, terwijl bovendien de tentoon stelling een rijker beeld zou geven en daar door instructiever zou werken. Behalve de verplichte techniek had men ook een vrije keuze. By de voorbereiding van deze expositie, ging de landelijke leiding van de afdeling welpen van de gedachte uit, dat op dit ge bied in de laatste jaren een geheel andere richting is ingeslagen, dan daarvoor gebrui kelijk was, waarbij vooral het aantal tech nieken veel meer is uitgebreid. Deze tentoonstelling heeft sinds enige maanden een reis door ons land gemaakt. Op het ogenblik kan men er in Dordrecht mee kennis maken. Op Dinsdag 8 November wordt de tentoonstelling in Haarlem geopend, in de Vleeshal. Daarna kan men er van Woensdag af, dagelijks terecht tussen tien uur 's morgens en tien uur 's avonds. Een eerste begin met de aanpak tot ver breding van deze nieuwe wegen op handen- arbeidgebied werd gemaakt door de assis tent-districtscommissarissen voor welpen op de halfjaarlijkse bijeenkomst kennis te laten maken met de vele mogelijkheden. In elk district vond in Januari een keuring plaats van de in dat district vervaardigde voorwerpen en het daar uitgekozen werk kwam naar Den Haag. In het Nationaal Hoofdkwartier beoordeelde een jury van handenarbeid-deskundigen, niet-padvinders, de daar aanwezige voorwerpen. Grote voldoening schonk het, dat deze jury zo enthousiast was, dat vooral op haar aandringen ook buiten de kringen der bewe ging aandacht voor deze expositie wordt ge vraagd. Volgens de jury is het gepresteerde in de onderscheiden technieken van een der gelijk gehalte, dat het ver boven het goede uitsteekt. Een aardige bijzonderheid is nog, dat de districten Suriname en Curacao ook een in- ^mding verzorgden. Door de heren Carel Witz. Rotterdam en Lex Haak werd een dus danig ontwerp van de inrichting gemaakt, dat de tentoonstelling op een gemakkelijke wiize overal in het land kon worden opgezet. Behalve het bekende papierwerk, klei- werk en houtzagen treft men bij de vieren dertig verschillende technieken ook ander werk aan als bijvoorbeeld maskers, poppen voor de poppenkast, linoleumwerk. figuren uit mergel (Limburg), schelpenwerk, stof- drukken en nog veel meer. Welpen uit de West werkten met prachtige vruchtbolsters en gekeurde zaden, wat bijzondere effecten oplevert. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R.W. H. Pitlo,eiste heden morgen een gevangenisstraf van acht maanden tegen een 30-jarige importeur uit Nieuw Vennep ter zake van verduistering voor een waarde van enige duizenden gul dens. Bij de behandeling bleek, dat een Schie- damse horlogemaker, die van zijn zaak af wilde, hem verzocht had de hele inhoud ervan, bestaande uit horloges, klokken, pendules, sigaretten-aanstekers, dames sieraden en ringen voor hem te willen ver kopen. Hij was in die tijd zelf grossier en zeide wel kans te zien, de artikelen van de Schiedammer gewoon bij de zijne te nemen. In totaal werd een verkoopsom van 5000 overeengekomen of indien het zaakje in een jaar tijd weg zou zijn van 4000. Sindsdien heeft de Schiedammer taal noch teken meer van deze grossier ontvangen en thans, 2/> jaar na de overeenkomst, heeft hij er nog geen cent van gezien. De verdachte erkende, dat hij van de goederen ongeveer voor 2600 had ver kocht, maar dat hij sinds de overeenkomst in steeds grotere betalingsmoeilijkheden was geraakt en deze zomer failliet is ver klaard. De Schiedammer heeft daar, naar hij zeide, wel begrip voor, maar zijn eigen schulden maken, dat hij verschrikkelijk om het geld verlegen zit. De officier achtte het feit niettemin zeer ernstig en eiste acht maanden. De rechtbank zal op 17 November uit spraak doen. Schoolhandbal Gisteren zijn de schoolhandbalwedstrijden om de In Memoriam Dr. Dekker-beker be ëindigd. Bijzonder spannend ging het toe in poule B oudste jongens, waar het Coorn- hertlyceum en Kennemer Lyceum II zo aan elkaar gewaagd waren, dat ze met twee twee gelijk speelden. Beide teams wonnen van de derde deelnemer in deze groep, de Ketelaarschool, met zeventwee. Dat kwam dus neer op het nemen van strafworpen, die werden gewonnen door het Coornhertly- ceum. Bij de jongste jongens werd in poule A de Ketelaarschool met een behoorlijk overwicht winnaar. In de finale jongste jongens bleek de zwaar bevochten vierdrie zege van de Ketelaarschool op het Kennemer Lyceum goud waard, want nadat de Ketelaarschool met zestwee de A. H. Gerhardschool had overwonnen, speelde het Kennemer Lyceum met dezelfde winstcijfers tegen de derde finalist. De Ketelaarschool werd hier dus eervol winnaar, waardoor de beker voor een jaar van het Kennemer Lyceum werd overgenomen. Ongetroost is het Kennemer Lyceum even wel niet naar huis gegaan, want bij de oudste jongens heroverde deze school de beker op de Rijkskweekschool. Daarvoor was het echter nodig om in de halve finale met zesdrie van het Coornhertlyceum te win nen en in de finale met zestwee de baas over HBS A te blijven. Na afloop werden de bekers door de heer J. W. Duyff uitgereikt. De volledige uitslagen luidden: Jongste jongens Poule A: KL de Vriessch.Ketelaarsch. 04; KI. de Vriessch.Hildebrandsch. 13—0;. Ketelaarsch.Hildebrandsch. 120 Finale: Ketelaarsch.Kennemer Lyc. 43; Ketelaarsch.A. H. Gerhardsch. 62; Ken nemer Lyc.A. H. Gerhardsch. 62. No. 1 Ketelaarschool; 2. Kennemer Ly ceum; 3. A. H. Gerhardschool. Oudste jongens Poule B: Kennemer Lyc. 2—Ketelaarsch. 72: Coornhertlyc.Kennemer Lyc. 2 22; Ketelaarsch.Coornhertlyc. 27. Coorn hertlyc. na strafw. winnaar. Halve finale: Kennemer Lyc.Coornhert lyc. 6—3; HBS A—J. P. Thijsselyc. 3—1. Winnaars: Kennemer Lyc.HBS A 62. Verl.: Coornherlyc.J. P. Thijsselyc. 37. No. 1. Kennemer Lyceum I; 2. HBS A; 3. J. P. Thijsselyc.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11