LMAN PU Eisenhower kan aan het roer moeilijk gemist worden VOLLAERTS Afwezigheid van de president schept een bedenkelijk macht-vacuum aan de redactie Lisse Castricum „Het Witte Kruis" bestaat 75 jaar Hillegom Haarlem merm eer Zandvoort HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Critiek op Indonesische ambassadeur in Den Haa£ Deskundigen gaan Urks problemen bestuderen KLM purser E. Quarré was 10.000 uur in de lucht Burgerlijke Stand van Lisse Feestavond CNV in Flora te Hillegom Grond voor sportveld nabij Vijfhuizen Comfort ten voeten uit! Verkrijgbaar bijt Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer D. d'Angremond sprak voor de Zandvoortse humanisten Gemeentelijke documen tatie van verenigingen Gunstige ontwikkeling van strandtentenkamp bij Noordboulevard Lezing voor vrouwenbond NVV over Amerika VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 De macht en verantwoordelijkheid van een Amerikaanse president zijn zeer groot. President Truman besloot in Juni 1950 Zuid-Korea bij te springen, toen dat land door Noord-Korea werd aangevallen en president Eisenhower bepaalde tijdens de crises over Dien Bien Phoe en over het gebied van Formosa en omgeving de koers, ook al was de meerderheid van zijn raadgevers van mening, dat een andere tactiek gevolgd moest worden. Er is wel eens gezegd, dat een Amerikaans president zijn eigen eerste minister is en zijn eigen kabinet. Men zou daar nog aan toe moeten voegen, dat hij een premier is zonder parlementaire verantwoordelijkheid en dat gedurende crises en oorlogen zijn toch reeds grote macht doorgaans nog toeneemt. Wanneer men vaststelt, dat de macht van een Amerikaanse president zeer groot is, dan houdt dat ook in, dat er zodra een president niet tot regeren in staat is een machtsvacuüm dreigt te ontstaan. Dit is thans het geval. (Van onze correspondent in Washington) Indien er niets bijzonders gebeurt in Amerika en in de wereld, dan lopen de za ken te Washington rustig door. De erva ring leert echter, dat er vaak iets bijzon ders gebeurt. Neem bijvoorbeeld de wapen leveranties van Tsjechoslowakije aan Egypte. Dit is een verontrustend teken van voortdringende communistische invloed. Snelle reactie kan geboden zijn. Wie echter moet handelend optreden nu de president rust moet houden? Wie draagt de verantwoordelijkheid? De Amerikaanse grondwet is in dit geval onduidelijk. Zij noemt in één adem de dood, het aftreden en het onmachtig zijn van een president. Macht en plichten gaan in die gevallen over op de vice-president, zo zegt de grondwet. Men moet aannemen, dat het de bedoeling is geweest, dat een vice-presi dent indien een president tijdelijk niet in staat is te regeren ook slechts tijde lijk diens plaats inneemt. De grondwet zegt dat echter niet met zoveel woorden. Het zou nuttig zijn de constitutie te her zien in deze zin, dat de vice-president bij ernstige ziekte van het staatshoofd niet het ambt, doch wel de taak van de president over kon nemen. Ook als deze vaagheid niet bestond, dan nog kan Richard Nixon in een netelige positie geraken. Zou hij in grijpende beslissingen nemen, dan kan men hem er van betichten president te willen spelen. Zou het uit schroom of beschei denheid echter nalaten in te grijpen, wanneer dat geboden was, dan zouden de Verenigde Staten de ernstige gevolgen on dervinden van het machts-vacuum. Indien Eisenhower enige maanden niet in staat is krachtig leiding te geven, kun nen moeilijke situaties ontstaan. Indien in Genève zou blijken, dat men met de glim- DJAKARTA (PIA/UP) Tijdens het de bat in tweede termijn in het parlement te Djakarta over de Indonesische regerings verklaring heeft de heer Diah van de Pan- tjasilah-partij over de benoeming van Utojo Ramlan tot ambassadeur in Neder land, gezegd, dat het niet van goed beleid getuigt iemand, die een Nederlandse vrouw heeft tegenover het Nederlandse volk te plaatsen, gezien de psychologische factoren, die hieraan verbonden zijn. De heer Moeis van de PNI zei, dat Indo nesië reeds in een Nederlandse valstrik zit. Hij noemde de onderhandelingsbasis van het kabinet-Harahap fout, omdat het kabi net verklaart, dat de kwestie Wesfr-Irian niet van invloed zal zijn op de goede be trekkingen. Hij noemde de verklaring, die de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, hebben uitgegeven „waardeloos". De heer Ramlan, hoofd van de econo mische afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, vertrekt binnen enkele dagen naar Nederland om de grondslag te leggen voor Indonesisch-Nederlandse in formele besprekingen over Westelijk Nieuw-Guinea en andere problemen. Ram lan is benoemd tot leidér van de speciale Indonesische missie die plannen voor de besprekingen zal maken met Nederlandse diplomaten. Men verwacht dat de bespre kingen eind deze maand of in December in een neutraal land zullen beginnen. (Verkort weergegeven) Spoorwegovergang Bekslaan. Het plan om de spoorwegovergang bij de Bekslaan in Vogelenzang te „beveiligen" door een stelsel van halve boven toe te passen, is een onzalig plan. Deze Bekslaan is vier maal per dag vol schoolkinderen, die uit Vogelenzang naar Bennebroek of van Ben- nebroek of Heemstede naar Vogelenzang gaan. Dat gaan is: lopen, steppen, fietsen, spelen. En nu maakt men hier op de spoor weg Amsterdam-Rotterdam (de gevaarlijk ste voorrangsweg van heel Nederland, al thans van het Westen) de overweg open en neemt men de controle weg. Wat hier nodig is, is een voortdurende en zorgvuldig werkende overwegcontröle. Het openmaken van de overweg zonder controle betekent een dusdanig gevaar, dat verscheidene ouders van zins zijn, hun kin deren van school te doen veranderen, als dit plan doorgaat. Maar waarom moet dit plan doorgaan? De gemeenten, die bij deze overgang be trokken zijn, hebben het in de hand, het gevaar vrijwel geheel weg te nemen. Er zijn immers twee kleine viaducten nabij het station Vogelenzang. Het éne bevindt zich tegenover de Centenbrug te Benne broek. I-Ict geeft toegang tot het grote bloembollenterrein De Bulb. Waarom wordt hier niet een smalle strook grond onteigend en/of voor openbaar gebruik bestemd, tussen dit viaduct langs de West zijde van de spoordijk, tot de Bekslaan? Dan zouden schoolkinderen en in het al gemeen langzaam verkeer veilig daar langs kunnen gaan. Het andere viaduct ligt even bezuiden het station. Het geeft toegang tot een pad, dat achter het duin gebied van de Bekslaan loopt tot of bijna tot de Vogelenzangseweg. Ook dit behoeft slechts voor het langzame verkeer te wor den gevorderd of onteigend; dan kunnen alle kinderen ook hierlangs hun dagelijk se wandelingen maken. Desnoods kan men de Bekslaan dan geheel afsluiten. Welk gemeenteraadslid bindt de kat de bel aan? Mr. J. H. VAN WIJK lachende Russen geen stap verder komt, dan zou Eisenhower wellicht de statuur hebben om dat onomwonden vast te stel len. Eisenhower kan zich de moed der op rechtheid veroorloven, ook al zou het voor de republikeinen voordeliger zijn de ver kiezingen van 1956 tegemoet te gaan als de partij, die de vrede met de Sovjet Unie kan waarborgen. Zullen eventuele republikeinse waarne mers van de president in dat geval even openhartig durven zijn? Eisenhowers ziek te heeft de kansen der republikeinen zo doen dalen, dat sommige partijgenoten op lager niveau geen harde waarheden meer aandurven. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan een commissie opgedragen een rapport uit te brengen betreffende de pro blemen waarvoor de gemeente Urk tenge volge van de inpoldering is gesteld. Dit heeft de burgemeester van Urk meege deeld tijdens de jongste raadsvergadering. Urk heeft moeilijke problemen ten ge volge van de inpoldering. Hiermede wordt niet direct bedoeld de inkrimping van de visserij op het IJselmeer met de daarop volgende afvloeiing van een gedeelte der IJselmeervloot, omdat hiervoor reeds een inter-departementale commissie is be noemd. De problemen betreffen het voormalige eiland zlef. De riolering liep uit in de werkhaven der Zuiderzeewerken maar moet nu geheel omgelegd worden om via een zuig- en zuiveringsinstallatie in het IJselmeer te worden geloosd. Met dit werk, dat geen uitstel kon velen, is een begin gemaakt. De Urker keileembodem wordt zeer diep omgeploegd. Noordse zwerfstenen van soms meer dan 5 ton komen bloot en de verwijdering daarvan is een probleem op zichzelf. De straten zijn niet berekend op het verkeer, dat drukker is geworden sinds Urk geen eiland meer is. Ook die straten, die niet terwille van de nieuwe riolering worden opgebroken, moeten ver nieuwd worden. De in uitvoering zijnde en de nog uit te voeren werken kosten samen een millioen gulden. Reeds lang is de vraag aan de orde, of de regering dit zal betalen. In de Tweede en Eerste Ka mer is onlangs gewezen op de noodtoe stand waarin Urk verkeert, tot nog toe zonder merkbaar resultaat, aldus de bur gemeester. Minister-president dr. Drees heeft vorig jaar een onofficieel bezoek aan Urk ge bracht. Een der raadsleden heeft toen aan de minister-president gevraagd of hij ook eens officieel op Urk wilde komen. Dat kon toen niet maar wel ontving het dage lijks bestuur een uitnodiging om in Den Haag te komen. De belangstelling van dr. Drees voor Urk is toen gewekt en dat is nu merkbaar aldus de burgemeester. Enige maanden geleden heeft de Urxei raad zelf een welvaartsplan opgesteld en daarvoor een flink bedrag gevoteerd. Maar, aldus de burgemeester de regering was van mening dat een dergelijk plan door deskundigen moest worden samen gesteld. Een dereeliike commissie is nu samengesteld onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin in de provin cie Overiisel. De commissie zal 18 November naar Urk komen om met het. gemeentebestuur over leg te r>le°'en en zich met eigen ogen een beeld t.rséh+en te vormen van de moeilijk heden die Urk tengevolge van de inpolde ring ondervindt. Kringtentoonstelling van pluimvee begin December In de zaal van „De Taveerne" in Lisse werd de ledenvergadering gehouden van de pluimvee- en konijnen sportvereniging „Lisse en omstreken". Het hoofdpunt van de agenda was de bespreking van de te houden kring-tentoonstelling. Deze ten toonstelling wordt gehouden op 2, 3 en 4 December in gebouw Flora te Rijnsburg. Er wordt deelgenomen door verenigingen uit: Noordwijk, Katwijk, Wassenaar, Rijns burg, Hillegom en Lisse. Vervolgens was er bespreking over de te houden feestavond. Deze is vastgesteld op 18 Januari. Het ligt in de bedoeling een toneelstuk op te laten voeren door de plaatselijke vereniging „Nut en Genoegen". Na de rondvraag, waarbij enkele actuele vragen werden gesteld over ziekten bij het pluimvee, besloot men de vergadering met de gebruikelijke verloting. Tienjarig dienstverband bij maatschappij Dezer dagen was de 40-jarige heer E. Quarré, inwoner van Castricum. tien jaar in dienst bij de KLM als purser eerste klas. In deze functtie heeft hij reeds vele vluchten gemaakt, niet al leen op de „gewone" lijnen, maar ook op de speciale, de zogenaamde chartervluch ten. In totaal is deze Castricummer al 10.000 uren in de lucht geweest en in ver band hiermede heeft de onder-directeur, de heer S. van der Bent, hem de grote bronzen plaquette van de luchtvaartonder neming overhandigd. De gezellige woning van de familie Quarré aan de Prinses Margrietstraat num mer 11 telt vele „trofeeën", die de purser in de landen die hij bezocht, gekocht heeft, onder meer een Bali-kop, twee glimmen de krijgers uit Nairobi (Midden-Afrika), een ivoren God der Wijsheid uit New- Dehli, een Bankatinnen rookstel, en twee rumbaballen uit Havanna. Op 29 October 1945 kwam de heer Quar ré in dienst bij de KLM, na voordien in het hötelbedrijf werkzaam te zijn geweest als eerste chef-de-rang, onder andere bij het Americain hotel te Amsterdam. Zijn eerste vlucht maakte hij naar Djakarta onder leiding van captain Brugman en later heeft hij ook met andere kopstukken van de KLM gevlogen: Ivan Smirnoff, Moll, Sillevis en niet te vergeten wijlen Parmentier. De heer Quarré bediende Prins Bernhard tijdens diens eerste retourvlucht naar Ca nada, kort na de tweede wereldoorlog; de gouverneur van Curagao, de heer Peters en een groot aantal andere persoonlijkheden. Het spreekwoord „hij die verre reizen doet, die kan veel verhalen" is, uiteraard, vol komen van toepassing op deze Castricum mer, die, als hij thuis is, niets liever doet dan knutselen en dat met even grote liefde doet als het serveren van een maaltijd aan de K.L.M.-passagiers! Jammer, heel jammer vindt de heer Quarré het, dat zo weinig jongeren zich tot het vak van hofmeester aan boord van een vliegtuig geroepen voelen.Zijn schroom ons iets van zijn werk te vertellen, over won de purser door de gedachte, dat een jonge Kennemer door zijn belevenissen wellicht tot andere gedachten zou komen, om straks het grote K.L.M.-korps te komen verstevigen. De laatste tijd vloog hij regelmatig Am sterdamNew York en terug. Op het ogen blik volgt hij een bedrijfskadertrainings- cursus. Daarna, circa 12 November, gaat de heer Quarré tot 1 April 1956 als purser eer ste klas op Indonesië vliegen. Wat de bronzen plaquette betreft: aan de ene zijde staat „Uitgereikt aan purser eer ste klas E. Quarré, wegens het voltooien van 10.000 vlieguren". Op de andere zijde staat een wereldbol afgebeeld met daar boven de woorden „General Operations" en eronder, in het Nederlands: „Ik Vlieg". Ja, de heer Quarré vliegt en naar hij hoopt nog vele jaren, want „het is een wonderlijk iets, die vliegerij. Het pakt je steeds opnieuw". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ADVERTENTIE Op Zaterdag 5 November zal zoals wij reeds eerder meldden, het bestuur van de afdeling Haarlemmermeer van de vereni ging „Het Witte Kruis" van vier tot half zes recipiëren in hotel „De Beurs" in Hoofddorp ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de afdeling. Het ontstaan van de afdeling is ten dele een gevolg geweest van de ernstige volks ziekten zoals cholera en malaria, die tussen 1860 en 1868 de bevolking teisterden. In twee maanden stierven alleen al aan chole ra tachtig mensen. Om hiertegen op te tre den werd een cholera-commisie ingesteld. Toen na 1867 het cholera-gevaar verdwe nen was, bleef dé commisie bestaan. Deze commissie ondervond bij haar werk veel tegenwerking, ook van medische zijde en van de gemeenteraad. Toch ondanks al die tegenwerkingen, werd op 4 November 1880 de oprichting van een afdeling van „Het Witte Kruis" een feit. De vereniging begon met 35 leden. In 1907 bedroeg het ledencijfer 384. Het eerste verenigingswerk was de aan schaffing van verplegingsmateriaal, dat werd opgeslagen in een tijdelijk magazijn in het gemeentehuis. Het hoofdbestuur wees een verzoek om gelden voor het tot stand brengen van een ziekeninrichting af. In 1916 telde, de afdeling 1500 leden Toen kon men in Hoofddorp overgaan tot stichting van een wijkgebouw met woon ruimte voor de wijk-zusters evenals in Nieuw-Vennep. Daarna begon men stelling te nemen tegen de tuberculose. In 1917 sloot de Oranje Kruis-vereniging in de Aalsmeerderbuurt zich aan bij de af deling Haarlemmermeer. Plaatsen als Vijf huizen Abbenes, Badhoevedorp en ,Rijk kregen nu ook weldra een wijkgebouw. De bezettingsjaren brachten een zeer moeilijke tijd voor de afdeling. Daar zij de door gemeentelijke overheid verlangde sa menwerking met de nationaal-socialisti- sche volksdienst weigerde, werd de subsi die ingehouden. In de nu volgende periode van financiële moeilijkheden wist de af deling dank zij spontane giften het hoofd boven water te houden. Thans telt de afdeling Haarlemmermeer van „Het Witte Kruis" ongeveer zesduizend leden. GEBOREN: Arie Cornells, z. van T. J. van Rijsel en M. H. Schalk; Christina Maria d. van J. J. van der Voort en M. C. Zonne veld: Franciscus Antonius, z. van J. M. Grimbergen en J. Boot. ONDERTROUWD: H. C. van der Plas en Th. J. Ruigrok; C. Th. van der Zwet en J. C. Waasdorp. GEHUWD: A. J. Slobbe en W. H. Wijsman; H. C. J. Vernooi en H. G. Lamboo; J. H. Nieboer en G. Th. Luiten; G. A. Weijers en E. Luiten. OVERLEDEN: Maria Berkhout wed: van L. de Haas, 78 j.; Gijsje Intveld. wed. van J. Schuijer. 84 j.; Marinus Kuipers, wed. van M. Krieger, 91 j. In de zaal van Flora te Hillegom heeft het CNV een geslaagde propaganda-avond gehouden. De plaatselijke afdelingsvoorzit ter, de heer Vink, richtte een speciaal woord van welkom tot ds. Knotnerus en ds. Eerhard. Hierna werd het woord ge geven aan de heer C. van Dalen, propa gandist van het CNV. In zijn toespraak zei spreker dat de loonpolitiek van de regering na de oorlog goed was geweest, maar dat nu de bedrijven zelf aan het woord moeten komen. Vervolgens stond hij stil bij het advies, dat door de Sociaal Economische Raad aan de regering is gegeven. Na deze toespraak werd door het toneel gezelschap „Overschie '49" het toneelstuk „Hilde" opgevoerd, naar het gelijknamige boek van Anne de Vries, bewerkt door de heer Jan Ubink. De heer J. Peet sloot met een dankwoord de bijeenkomst. Wegens de dringende behoefte aan een sportterrein in het dorp Vijfhuizen zien B. en W. van Haarlemmermeer geruime tijd uit naar de mogelijkheid om tot aanleg daarvan te geraken. Thans doet zich de ge legenheid voor van de heer J. C. Petrie, wonende IJweg 786 te Hoofddorp, een per ceel grond voor dit doel aan te kopen, ge legen nabij de hoek Vijfhuizerweg-Spie- ringweg, ter oppervlakte van 50 bij 130 meter. Dit terrein is gelegen naast het reeds eerder door de gemeente aangekoch te terrein langs de Vijfhuizerweg. In to taal zal na aankoop van het perceel een terrein ter grootte van 100 bij 130 meter worden verkregen, waarop een sportveld kan worden aangelegd. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de grond aan te kopen voor f 4875. VEEMARKT LEIDEN Op de veemarkt te Leiden waren heden aangevoerd: 10 stieren. 85 melkkoeien, 475 vette koeien, 310 vare e. a. koeien, 99 gras kalveren, 3 vette kalveren, 90 nuchtere kalveren, 13 geiten, 650 vette schapen, 50 weideschapen, 950 vette lammeren, 36 zeu gen, 293 schrammen en 489 biggen, totaal 3553. Notering: stieren fok 290475, melkkoeien 7801000, vette koeien schoon 220280, vare koeien 475770, vaarzen 500790, pinken 325450, graskalveren 220—360, nuchtere kalveren slacht 4050, idem levend 10130, vette schapen 10025, weideschapen 110 150, vette lammeren 90125, drachtige zeu gen 250360, schrammen 60115, biggen 3850 en geiten 2042. Overzicht: vette koeien, graskalveren en nuchtere kalveren vrij goed. Melk- en vare koeien. vaarzen en pinken matig. Schapen lammeren, varkens en geiten kalm. Grote aanvoer runderen en schapen. Tbc-vrije afdeling goede aanvoer 105. Op de kaasmarkt te Leiden waren heden aangevoerd: 42 partijen Goudse en 5 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra tot 244, Goudse le soort, 234238, Goudse 2e soort 228233, Leidse tot 245, Handel traag. Twee Amerikaanse geleerden, prof. Polykark Kusch van de universiteit van Columbia (links) en prof. Willis E. Lamb van de universiteit van Stanford (midden) hebben de Nobelprijs voor natuurkunde 1955 gewonnen met hun onderzoekingen op het gebied van de kernenergie. Een derde Amerikaan, dr. Vincent du Vigneaud (rechts) van de universiteit van Cornell kreeg de Nobelprijs voor scheikunde van dit jaar. ADVERTENTIE Sportlef I Molière In zwart en In bruin. Comfortabel door brede leest. Rubberen vorm- of leren zool. SCHOENMAGAZIJNEN Anegang 12 - Tel. 11457 Gen. Cronjéstraat 104 - Tel. 14370 GEBOREN: Petrus, z. van F. van de Velde en A. M. Lyke; Johanna, d. van P. de Vries en J. Swaan; Trijntje, d. van J. Leenheer en A. C. Molenaar; Bertha Maria, d. van J. N. van Hal en G. C. J. M. Blom; Petrus, z. van W. Stolwijk en A. M. van Heese; Siets- ke, d. van J. C. van Stam en J. Brander; Johannes Theodoras Maria, z. van T. P. van der Zwaan en W. M. Smit; Trijntje, d. van T. Miedema en G. de Boer; Wilhelmina Ma ria, d. van G. van Hulzen en J. van Dorp; Nicolina Wilhelmina, d. van W. de Koning en C. M. van den Haak; Jacobus, z. van H. de Koter en J. H. M. Hoerman; Arie, z. van J. van Tol en M. Hol; Teunis Wouter, z. van W. van Dijk en H. Biesheuvel; Evert, z. van J. C. Verboom en A. A. Groene veld; Klazina Jankje, d. van A. Norg en T. Snippe. ONDERTROUWD: P. C. de Rooij en A. M. Smit; J. van Harten en C. Geluk; J. J. Seij- sener en J. G. M. van der Lans; J. Hoge- veen en J. Boomhouwer; P. A. A. Hol en G. J. A. van Mill. GETROUWD: T. G. de Kuiper en A. M. T. Konst; A. Vogelaar en G. van der Luit; H. Kulk en H. H. Bouwman; B. van Leeu wen en C. de Haan; J. Clement en W. van Os. OVERLEDEN: Klaas Luik, 76 j„ echtgen. van' T. Keessen; Aagje Wink, 57 j., echtgen. van C. Immink. De gemeenschap Zandvoort van het Hu manistisch Verbond hield Donderdagavond in hotel Keur haar tweede openbare ver gadering in dit seizoen, welke vrij druk bezocht werd. Na door de voorzitter van de gemeenschap, de heer R. de Jong te zijn ingeleid, sprak de heer D. d'Angremond, lid van het hoofdbestuur, over het onder werp: „Tien jaar Humanistisch Verbond, wat betekent dat?" Spreker begon met de vraag te stellen, of een tienjarig bestaan, dat het verbond in Februari hoopt te vieren, wel van zulk een groot belang kon zijn, dat hieraan een jubileumactie werd verbonden, omdat de tijdsduur niet de waarde van iets bepaalt. Doorslaggevend bij een jubileumherden king blijft immers: „Wat werd er gedaan en hoe geschiedde het?" en wanneer het Verbond daarvan de inventaris opmaakt, dan komt in de eerste plaats naar voren wat het Humanistisch Verbond deed in het belang van de Nederlandse samenleving. Spreker wees erop, dat voor de laatste oorlog vele Nederlanders leefden als een goudvis in haar eigen veilige goudviskom metje, doch door de oorlog tuimelden vele muurtjes omver. In de verontwaardiging over dit gebeuren leerden de Nederlanders elkaar kennen. Er kwam meer verdraag zaamheid en men hoopte, dat dit na de oorlog zou doorgaan, doch men vergat, dat dit alles was gebaseerd op de haat tegen de bezetter en deze negatieve basis kon nooit een goede grond voor verdere groei be tekenen. Doch toen kwam. aldus spreker, het Hu manistisch Verbond op. Bovendien bewoog het Humanistisch Verbond zich op het ter rein van de bewust buitenkerkelijken. Aanvankelijk had men weinig op met de vertegenwoordigers van het Humanistisch Verbond. Sinds een jaar worden de Huma nisten nu toegelaten tot gevangenissen en arbeiderskampen, maar in de kazernes nog steeds niet. Deze strijd om rechtsgelijkheid zal blij ven voortduren, doch het liefst zouden de Humanisten gezamenlijk optrekken tegen de gevaren, die Europa bedreigen.Zo vormt deze balans van tien jaren een indrukwek kend geheel, doch wanneer men achter deze balans ziet, dan ontdekt men een enorme toewijding en trouw bovendien. Dat blijkt o.a. uit het moeilijke werk. „Wanneer een mens niets anders heeft in zijn leven dan een sport- of filmverdwa- zing, wat moet er dan van zulk een mens terecht komen?" vroeg spreker zich af. En in dit verworden van de huidige mens tot kuddedier is het verworden van kuddedier tot roofdier slechts één stap, waarbij thans het gevaar daarvan veel groter is dan voorheen, omdat het een sluipend gevaar is. Tegen deze vloedgolf van het Nihilisme, die Europa dreigt te overstromen, vecht het Humanistisch Verbond, waarbij spreker tenslotte Albert Schweitzer als voorbeeld stelde voor het bevorderen van de mense lijke verbondenheid. De causerie, die door de aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd, werd na de pauze besloten met het stellen van vragen over hetgeen door de heer d'Angremond werd naar voren gebracht. Met het oog op het feit, dat in de laat ste jaren telkens blijkt, dat de gemeente Zandvoort voor een goede uitvoering van haar taak de beschikking dient te hebben over een overzicht van de juiste adressen en bestuurssamenstelling van de diverse verenigingen en instellingen in de gemeen te, heeft het gemeentebestuur zich schrif telijk tot talrijke verenigingen en instellin gen gewend met het verzoek de gegevens te willen verstrekken voor het invoeren van een eenvoudige documentatie. Het is mogelijk, dat vele verenigings besturen niet rechtstreeks een verzoek hiervoor ontvangen, omdat zij ter secreta rie niet bekend zijn. Het is uiteraard voor het verkrijgen van een zo volledig moge lijke documentatie van belang, dat deze besturen uit eigen beweging de gegevens schriftelijk kenbaar maken waarbij het voornamelijk gaat om de naam en het adres van de voorzitter, secretaris en pennin- meester. Uit het onlangs verschenen rapport van öe kampopzichter in Zandvoort blijkt, dat ook het gemeentelijk kampeei-terrein op het strand aan de Noordboulevard in Zandvoort zich gunstig ontwikkelt. Dit blijkt uit het feit dat er ditmaal 712 tenten werden ge plaatst. In totaal hebben ruim 7500 per sonen in het kamp verblijf gehouden. Hierop is dit jaar ongetwijfeld mede van invloed geweest het fraaie zomerweer, waardoor het voor de kampeerders moge lijk was het gehele seizoen doorlopend in de tenten te verblijven. Een zwarte bladzijde in de geschiedenis van dit kampeerterrein was echter de 18de Mei, toen vele kampeerders in onverwachte moeilijkheden kwamen ten gevolge van de storm op die dag. De kampeerders zijn nog steeds erkentelijk voor het optreden van de politie en de dienst van publieke werken, alsook voor de financiële hulp welke de getroffenen van particuliere zijde en vooral van het Strandschap Zandvoort mochten ontvangen voor de geleden schade. Hoewel verwacht kon worden, dat vooral deze gebeurtenis een nadelige invloed op de financiële uitkomsten van het kamp zou hebben, is juist het tegendeel gebleken, doordat dit jaar nog ruim 1000,aan kampeergelden meer ontvangen werd dan het vorig jaar. Verdrinkingsgevallen op het strandge- deelte, bezet met kampeerteirten, deden zich niet voor. Het plaatsen van een nieuw toiletgebouw bij het gedeelte, in gebruik bij de kampeer vereniging „Helios" en verschillende andere voor het seizoen getroffen voorzieningen, v/elke de accommodatie van het kamp ver beterden, hebben aldus het rapport niet nagelaten „goodwill' bij de kampeer ders te kweken. JAARVERGADERING HANDELS VERENIGING. De Zandvoortse handelsvereniging zal haar jaarvergadering houden op Donderdag 10 November in hótel Keur te Zandvoort. Na de behandeling der jaarverslagen van secretaris en penningmeester zal er een be stuursverkiezing worden gehouden. De tweede voorzitter, de heer W. van der Werff en de secretaris, de heer C. Schaap, die aan de beurt van aftreden waren, heb ben zich herkiesbaar gesteld. In „Ons Gebouw" aan de Brugstraat in Zandvoort hield Woensdagavond mevrouw L. HoitinkObelink uit Winterswijk op uitnodiging van de afdeling Zandvoort van de Vrouwenbond van het N.V.V. een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „De positie van de vrouw in Amerika." Na ingeleid te zijn door de presidente van de afdeling, mevrouw J. van Duijn, verhaalde de spreekster van haar ervarin gen, opgedaan tijdens haar studiereis door de Verenigde Staten in de zomer van het vorig jaar, daartoe uitgenodigd door de Contactgroep „productiviteit" van het N.V.V.waarbij uiteraard de voornaamste indrukken tijdens deze reis opgedaan, door spreekster konden worden weergegeven. Anderhalf uur lang hield mevrouw Hoi tink daarna de aanwezigen bezig met haar boeiend reisverhaal en zij wees er onder meer op, dat zij als algemene indruk had vastgesteld, dat het economische leven in Amerika veel meer dan in ons land is in gesteld op de wensen van de consument. Daarbij is de Amerikaan zeer gastvrij en praat graag over zijn problemen, waarbij hij tevens een grote belangstelling toont voor het leven in andere landen. De levensstandaard van de arbeider ligt in Amerika hoger dan in Nederland. Finan cieel heeft de vrouw het er gemakkelijker dan hier met een inkomen van gemiddeld 80 a 100 dollar per week. Op het terrein van voeding en kleding liggen de prijzen zeer laag, omdat de productiviteit tot de hoogste graad werd opgevoerd. Sociale zekerheid kent men er echter niet. Ir. deze tijd van hoogconjunctuur is dat niet zo erg, doch in vakbewegingskringen is men er ten volle van overtuigd, dat het nu de hoogste tijd wordt, dat men hieraan aan dacht gaat besteden. Het is nog altijd zo, dat in de meeste fabrieken zwart en blank van elkaar zijn gescheiden, met aparte ingangen voor deze beide bevolkingsgroepen. Uitvoerig behandelde spreekster daarna het leven van de Amerikaanse huisvrouw, er onder meer op wijzend, dat deze veel meer dan de Hollandse vrouw is ingesteld op comfort. De mentaliteit van de Ameri kaan is, dat men ervan uitgaat, dat wat de machine kan doen, niet door de mens moet geschieden, vandaar dat men gemiddeld in elk huishouden vijftien electrische. appa raten of apparaatjes op allerlei gebied aan treft. Nadat mevrouw Hoitink nog vele facet ten van het Amerikaanse huishoudelijke leven, alsmede verschillende maatschappe lijke toestanden op uitgebreide wijze had belicht, kwam zij tenslotte tot de conclusie, dat het in praktijk brengen op alle gebied van het spreekwoord „Tijd is geld" het meest opvallende is in dit land. Na de pauze onderstreepte een aantal in teressante filmstrips haar betoog op duide lijke wijze. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Klaas, z. van A. Paap en E. Willemse; Gijsbert Jacob, z. van J. Moll en D. Keur; Adrianus Albert Jan, z. van A. Vastenhouw en L. van Duivenboden; Ida Lamberta Jansje, d. van K. Koper en J. H. Vervoort; Margaret Laura, d. v. C. Blokkel en C. Verheij; Evert Willem Jan, z. van J. S. F. Bosman en S. G. van der Werff. ONDERTROUWD: P. Paap en J. Huijs- man; E. Bol en A. J. Bosman; J. C. van Dam en K. E. Vossen; J. van Duijn en G. A. van Staveren. GEHUWD: A. Koper en G. Molenaar.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11