ZE VEN DA GEN HAARLEM Twee premières door Ballet van de Nederlandse Opera Jletpetuum - „TRAVIATA" „TRAVIATA" Vijftig jaar boeken maken Hillegommer, die reeds negen maanden zit, in hoger beroep voor het hof Om de jeugd Leerlingenuitvoering op snaarinstrumenten Bedrieglijke bankbreuk „Mijn straf is onevenredig hoog in verhouding met die van mijn broer Boeken kopen belangrijker dan kleren kopen Va o metise onder de en dingen miaatjes Technische fusie van litteraire tijdschriften Om de Svenska Kannan KIEST WIST U 'N BEWIJS Radio- en Gramofoonhandel RADIO en TELEVISIE met afstandbediening „Weten en werken" her dacht overleden secretaris Kerkelijk Nieuws Burgurliike Stand van Haarlem Nieuwe stationchef te Santpoort Onder de olie Fondsfeest KAB-BA(A)I. Maatstaf en Critisch Bulletin Nieuws uit de KTK Darn uitslagen VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ij I-Iet Ballet van de Nederlandse Opera begon zijn openingsvoorstelling van het seizoen 19551956 Donderdag in de Am sterdamse Stadsschouwburg met een groot scheepse „Presentatie" van huidige en toe komstige medewerkenden, van leerlingen tot solisten. Deze navolging van de Parijse traditie op een plechtige mars van Richard BJareau en André Muscat, keurig verzorgd, was zeker niet onaardig en gaf bovendien de toeschouwers een indruk van de afme tingen van het toneel, maar bepaalde tevens ongewild het karakter van de avond: de opmars van deelnemers in smetteloos tenue aan een uitvoering van wat men „sierturnen" pleegt te noemen. Dat gold met name voor één van de beide premières (voor Nederland dan, want beide werken van directrice Frangoise Adret werden al eerder in dit jaar in Frankrijk vertoond) van dit programma, te weten de „Mouvements pour un corps de ballet". Blijkens de toelichting is het doel van deze bewegingscompositie in drie delen op mu ziek uit „Colas Breugnon" van Dimitri Kabalevsky „het voorstellen van enige expressieve stadia.... door de kracht van de gezamenlijke dans." Wat er nu eigenlijk uitgedrukt werd, is mij ontgaan. Deze vrije oefeningen hebben geen moment van kunst gebaard. Zelden heb ik op ons danstoneel zo'n oninteressante bedoening gezien. In het middenstuk „De Pest'1 kon men althans nog bewondering hebben voor de suggestieve belichting en zich afvragen waarom er zoveel meisjes in het wit langs de orkestbak lagen uitgestrekt. Waarschijn lijk was dit bedoeld bij wijze van patheti sche tegenstelling met de als „brillant en vrolijk" aangediende finale, die echter het één noch het ander zelfs maar bij benade ring bleek te zijn. Uit het oogpunt van dans mag gezegd worden, dat de uitvoering over het algemeen wel correct was. De andere noviteit was „Claire" op de „Elektra"-suite van Alphonse Diepenbrock in de bewerking van Reeser en Van Otter- loo, naar een gegeven van Frangois Guillot de Rode, waarvoor Dimitri Bouchène de décors ontwierp. Het is een duet van een door het wachten krankzinnig geworden vrouw en haar blijkbaar te laat terugge keerde man of minnaar. Nu is het zonder Tneer voorstellen van waanzin op het toneel altijd een buitengewoon hachelijke aange legenheid. Maar het werd nog veel erger door de volstrekt zielloze vertolking van de titelrol door Frangoise Adret, die bij al haar van star tot alleen maar zonderling wisselende mimiek geen wezenlijke span ning opbracht. Waarom Youli Algaroff premier danseur étoile van de Parijse Opera speciaal moest overkomen om als haar weinig van belang te doen hebbende partner te fungeren, bleef een raadsel. Men ADVERTENTIE voor FEILLOZE weergave van alle soorten gramofoonplaten. dat PLATENSPELERS en -WISSELAARS van dit merk door de meest vooraan staande fabrikanten van luxe Radiogramofoons worden inge bouwd in hun apparaten? temeer van de bijzondere kwa liteit. Hoofdagent voor Haarlem en omstr.: F. P. J. SPEE Kleine Houtstraat 25 - Tel. 14828 Een complete P.E.-PLATENSPELER leveren wij U reeds vanaf.... ƒ78.50 coccccxMooooocoooocccoooooooooaxxxjicooxoccoooccoooocóc De viool, de mandoline, de guitaar en de blokfluit waren de instrumenten, waarop bij de Woensdagavond in de zaal „Noord" aan de Rijksstraatweg te Haarlem gehou den uitvoering door leerlingen van de heer P. J. D. Westendorp gemusiceerd werd. De piano, bespeeld door welwillende krach ten, kwam alleen voor een paar begelei dingen aan het woord. De guitaar voerde op deze avond „de boventoon". Verreweg de meeste num mers waren voor dit snareninstrument be doeld en kregen uitvoeringen, die telkens weer getuigden van de ernst, waarmede de guitaarstudie was begonnen en werd voortgezet. Men moet over deze studie niet gering denken. Zij behelst veel meer dan de vaardigheid voor het spelen van een gezellig klinkende begeleiding bij een leuk kampliedje, hetgeen voor velen niet zelden aanleiding is geweest om met te veel opti misme aan de guitaarstudie te beginnen. Want zodra het er op aan gaat komen de guitaar zelfstandig te laten spelen in voor het instrument bestemde composities, be ginnen de ontzaglijke technische moeilijk heden zich aan te dienen. Men mag daarom respect hebben voor de leerlingen, die met hun guitaarvoor- drachten zoveel goeds lieten horen en het musiceren op een hoger niveau óók tot een ervaring van deze avond konden maken. Ik denk hierbij aan de vertolkingen van een Polacca van Merts, van de Spaanse Wals van Martin, he't Allegro vivace van Czerny bijvoorbeeld. Ook de uitvoering van vier werkjes van Carulli, Carcassi en Brahms mogen hierbij met ere genoemd worden. Van de blokfluitleerlingen onderscheidde er een zich door goede toonvorming bij het spelen van een Air van Henry Purcell en van de vioolleerlingen durfde een jonge man het zelfs aan om een deel van een Sonatine van Schubert met vrij behoor lijk resultaat uit te voeren. Dan verdient een mandolineleerlinge genoemd te wor den, die met goede toonvorming en rhyth- miek muziek van Rossini ten gehore bracht. Enkele uitvoeringen toonden aan, dat ook het ensemble-spel de aandacht van de heer Westendorp heeft. Als algemene op merking zou ik willen wijzen op de te grote afmeting van een aantal der geko zen werken, waardoor de avond nodeloos werd gerekt. De ambitie tot luisteren werd er zeker niet door gestimuleerd. P. ZWAANSWIJK kon het slechts betreuren dat van zijn aan wezigheid geen beter gebruik werd ge maakt. Waarom matigt Frangoise Adret zich eigenlijk de allure van een prima ballerina aan? Ik heb mij dat een vorige keer reeds afgevraagd naar aanleiding van haar op treden in de op muziek van Lalo gestelde „Suite en blanc" van Serge Lifar, dat thans en even onbevredigend her haald werd. Intussen kon de vreugde om het weerzien van dit meesterwerk er niet door bedorven worden. Er waren integen deel zelfs enkele prettige verrassingen: een betere vorm dan voorheen van Maria Syl- vaine in de eerste plaats, van Ymke Bloema ook, maar vooral een veelbelovend aandeel van Alexandra van Rhijn in het eerste nummer. Het succes van deze avond, die met een reprise van „Sinfonia" van Joh. Chr. Bach in een zeer zwakke choreografie van Victor Gsovsky geopend was, wekte een aan verbijstering grenzende verbazing bij de critische toeschouwer. Nu ja, de aan kleding is doorgaans voortreffelijk, het corps de ballet maakt aanzienlijke vorde ringen, maar men moet zich toch niet laten verblinden door de uitstraling van opper vlakkige charme, van coquette revuema niertjes, van middelen ter camouflage van een gebi-ek aan waarachtig geloof in de dans als kunstvorm. DAVID KONING ADVERTENTIE het SUCCES van de FIRATO thans weer uit voorraad te levei'en bij allcenvertegenwoordiger voor Haarlem en omgeving: Kleine Houtstraat 25 - Telefoon 14828 IOCOCCOCOOCOCOCCCOXXX>30DCC>COOaXX>CCO.-^CCOa>CC<X>3COCOOCO Donderdagavond heeft de eerste bijeen komst plaats gehad van de vereniging „Weten en Werken" in het gebouw dei- Vrijzinnig Hervormden in de Vestestraat te Haarlem. Direct na het openingswoord werd door de voorzitter een herdenkingswooi'd uitge sproken met het oog op het overlijden in Mei van de vooi'malige secretaris de heer A. Meilink, die sedert jax-en met veel liefde toewijding zijn laak voor „Weten en Wer ken" heeft verricht. De ovei'ledene was niet alleen een bekwaam secretaris maar ook een vriend tegenover allen die hem kwamen raadplegen. Staande werd de overledene herdacht. Na deze plechtigheid kreeg dr. A. F. J. Portielje het woord die met behulp van een groot aantal lantaarnplaatjes een voordracht hield over de bijzondere vogels in Artis. De ruim vijfhonderd aanwezigen hebben deze voordracht met grote be langstelling gevolgd. Bedankt voor Scheveningen H. Ligten- berg te Rotterdam. Beroepen te Leiden J. W. Kersten te Genemuiden. HAARLEM, 3 November 1955 ONDERTROUWD: 3 Nov., A. J. Tervoert en M. E. W. Frensen. GEHUWD: 3 Nov., W. Slebe en D. A. D. van der Putten; W. van de Pieterman en M. J. van der Pol; D. Baas en H. C. A. van Kipshagen; H. W. G. Smulders en M. L. Meihuizen: P. .T. Zwieren en J. A. C. Am- mei-laan; C. J. Dörr en T. Nouwen; P. G. van der Weiiden en E. G. C. Schleiffert. BEVALLEN van een zoon: 1 Nov., A. H. BrummerGeesink; 2 Nov. J. Th. Snijdei-s Minnegal; M. PrinsHulsebosch; 3. W. M. ten Boschvan Dijk. BEVALLEN van een dochter: 2 Nov., C. M. SlikkerBaarslag. OVERLEDEN: 1 Nov.. W. Vreeling, 99 j„ Abeelstraat; A. W. H. van den Hoven, 64 j., Ben Viljoenstraat: C. de Haan, 73 j., Heus- sensstraat; 2 C. N. DoorninkBus, 49 j., Cox-nelis van Noordesti-aat; K. van Setten Voster, 76 j., Kleverlaan; F. Lablans, 80 j., Schotersingel; M. WennipsBuur, 75 j., Wichersstraat. De 45-jai-ige Hillegomse aannemer A. C. S„ die reeds negen maanden in. de Haar lemse gevangenis zit wegens het plegen van bedriegelijke bankbreuk en valsheid in geschrifte, stond hedenmorgen voor het Amsterdamse hof terecht omdat hij tegen dit vonnis van de Haarlemse rechtbank \an 23 Juni van dit jaar in hoger beroep was gegaan. Bij dit vonnis was de verdach te tot één jaar en drie maanden met aftrek veroox-deeld en zijn broer en medefirmant, die zich eveneens aan bankbreuk had schuldig gemaakt, tot een gevangenisstraf van vijf maanden. Beide broers zaten toen al vier maanden gevangen. „Mijn cliënt is in beroep gegaan omdat hij d'e opgelegde straf in geen enkele ver houding vindt staan met die van zijn broer", zo vex-klaai-de vanmorgen zijn raadsman, mr. C. F. M. van Koppen voor het hof. „Toen de firma in de zomer van het vorig jaar failliet werd verklaard, heb ben hij en zijn broer het aanwezige kasgeld 5900,niet opgegeven, maar tezamen verdeeld. Zij hebben veel meer in overleg gedaan, dan uit de verklaringen van de broer, J. P. S„ is gebleken". De manipulaties met een kwitantie, waardoor een bankstel ter waarde van 1185,aan de failliete boedel was ont trokken, en die A. C. als „valsheid in ge schrifte" was aangerekend, was volgens de raadsman ook geschied op instignatie van de broer. Nadat de verdachte opnieuw gehoord was en de verklaringen van de curator waren voorgelezen, waarbij dezelfde feiten werden herhaald, waarover wij destijds bij de behandeling voor de Haarlemse recht bank hebben bericht, eiste de procureur- generaal, mr. J. F. Hoeffclman, bevestiging van het rechtbankvonnis, omdat hij de fei ten zeer ernstig bleef vinden. Ook al wilde hij het dossier van de broer nog wel eens yy doornemen. De raadsman van A. C. S„ mr. C. F. M. van Koppen, verklaarde, dat de curator zijn cliënt nooit een ogenblik heeft willen vertrouwen sinds deze zich in een verhoor voor de rechtercommissaris versproken had door te zeggen „daar wil ik een meineed op doen". De broer was in zijn ogen alleen maar een brave man en deze heeft zich er door deze voor hem gunstige indx-uk dan ook handig uitgedraaid, aldus de raadsman. De curator is, aldus spreker, beslist te zeer afgegaan op de stugge indruk, die A. C. S. in het begin maakte. Het oordeel over deze verdachte was naar hij meende ook beïnvloed door het feit, dat deze zijn vrouw had verlaten maar daar was gezien een verhouding van deze vrouw met een ander, volgens de raadsman alle aanleiding toe. Mr. Van Koppen vroeg het Hof dan ook een deel van de vijftien maanden alsnog voorwaardelijk te stellen en bovendien vroeg hij_ de onmiddellijke invrijheidstel ling. Na een afwijzende verklaring van de procureur-generaal deelde de president mede, dat het hof in dit stadium dit ver zoek niet kon inwilligen. De uitspraak heeft plaats over veertien dagen. De stationschef 4e klasse W. G. P. K. de Vos te Zuidhox-n is met ingang van 1 No vember benoemd tot stationschef 3e klasse te Santpoort. Eveneens per 1 November is de commies- titulair S. Spannerbrug te Beverwijk be noemd tot stationschef 4e klasse te Zeven bergen. „De wereld van het boek" is een geliefde uitdrukking. Deze week zou liet „de kleine wereld van het boek" moeten zijn, want het is het kinderboek dat deze week in geheel Nederland op de voorgrond geplaatst is. In Haarlem is de kinderboeken week met vele manifestaties opgeluisterd en we zijn bij enkele boekwinkels eens een kijkje gaan nemen, hoe die kinderboekenweek nu in de practijk „uitpakt". Vijftig jaren van boeken maken zullen aanstaande Zondag vol zijn bij het bedrijf Gcerts, Nassaulaan 9. Deze boekbinderij en kantoorboekenfabriek werd op 6 November 1905 in Haarlem opgericht door de rasechte Fries A. G. Gcerts, wiens drie zonen nu het bedrijf leiden. Viel de nadruk deze week dus op de jonge boekkopertjes, Zondag zal hij vallen op de gouden boekmakerij, die Maandag het feest in Brinkmann zal vieren met een receptie. yy Het is eigenlijk een vreemd bedrüf, dat van de gebroeders Geerts aan de Nassaulaan 9. de inham van de Nassaulaan waar de Vogeikoopsteeg uit komt. Het is een ouderwets bedrijf wat indeling betreft, rommeligheid en huiselijke at mosfeer. Het vreemde is echter dat men kan voelen dat het bedrijf deze outillage en sfeer te boven is gekomen. Eén der drie gebroeders Geerts verte"1- de ons, dat het bedrijf uit zijn „benauwde veste" aan het barsten is, maar dat er nog steeds geen oplossing gevonden is om de bedrijfsruimte te ver groten. Het fabriekje heeft wel meer ruimte, maar die is verhuurd en in 1955 krijgt men niet zo maar eigen ruimte vrij. Dit probleem zal ongetwijfeld de feestelijkheid om het vijf tigjarig bestaan aanzienlijk temperen. Het is nü immers de meest geschikte tijd om een bedrijf uit te breiden hoogconjunctuur en juist Een der meisjes van het be drijf Geerts werkzaam aan de hypermoderne vouwmachine. deze tijd moet het jubilerende bedrijf voorbij laten gaan, zonder de hoognodige uitbreiding uit te kunnen voeren. Het bedrijf werd door A. G. Geerts Sr. opgericht in de Kok straat, in 1924 werd verhuisd naar de Nassaulaan. Het bedrijf werd begonnen zoals gebruikelijk: bindwerk voor particulieren; maar toen in 1914 een uitgever zijn boeken bij Geerts liet bin den was de basis voor de uitbreiding gelegd, die in 1924 de ver huizing noodzakelijk maakte. Het bedrijf voert nog steeds de werkzaamheden uit, die het ook in 1914 al uitvoerde: particulier bindwerk, brocheerwex-k (het zogenaamde „slappe kaftje"), het binden van boekuitgaven, en het maken van kantoorboeken. Daarnaast zijn er nog talrijke nevenbezigheden, zoals het pons- werk van kaartjes (zoals voor voetbalwedstrijden), het ponsen voor kaartsystemen, het vouwen en inpakken van folders. Kort om: er zit geen specialistische lijn in dit fabriekje en dat geeft het misschien zo'n ouderwetse, vertrouwde sfeer van kleine hui selijkheid. Sinds 1942 zijn de drie zoons van de oprichter (die in 1951 stierf), de 52-jarige A. G. Jr., de 48-jarige J. M. en de 44-jarige W. Geerts, firmanten en alle drie zit nu de uitbreiding hoog. Het bedrijf is na vijftig jaar in een stadium gekomen dat de on dernemer moet kiezen voor de toekomst of voor het handhaven van de huidige toestand. Er zijn nu 25 mensen in dienst. Op zolder staan nog twee machines van 1905: een handsnijma chine en een verguldpers. Zij worden allebei nog gebruikt. Ho pelijk komt er spoedig een tijd, waarin deze twee machines de tx-ots van het bedrijfsmuseum zullen uitmaken. De drie Friezen Geerts willen immers uitbreiden? En Friezen zijn koppig.... Als een boek de wereld kan openleggen, dan legt een kin derboek het heelal open, ivant de verbeelding van het kind kent geen grenzen. Het stelt ook geen vormelijke eisen: al les wat de verbeelding Aiaar hoge vlucht kan geven is goed. Bij enkele boekverkopers hebben wij in de winkel mo gen meemaken hoe het kinder boek gekocht wordt en hoe dikwijls dat verschilt van de manier waarop het gekocht zou moeten worden. De wat oudere kinderen we ten meestal wel wat zij willen. Zij hebben een bepaalde schrijver op het oog, een be paalde reeks of een bepaalde rubriek al en zoeken hun boek wel uit het rek. Meestal ge nieten zij in de karakteristieke houding van de echte boeken liefhebber van een boekje, dat zij quasi-ernstig doorbladex-en, om het dan met een oordelend knikje weer terug te zetten. Maar om de kleine kinderen gaat het; de kinderen, die in de winkel een boek kiezen om dat het er leuk uitziet, of om dat er een touwtje aanzit, of een gummetje erin, of een leuk beest er voor op. Vooral nu Sinterklaas op weg is naar Haax-lem komt de tijd weer, dat de kinderboeken bij hon derden de deur uitgaan. Zij worden haastig gekocht door een ouder, om de prijs door een oom of tante, naar de leef tijd van het kind volgens een advies van de verkoper, die er verder geen flauw idee van heeft om wat voor een kind of het gaat. Een der boekhandelaren ver telde ons, dat het hem zo op valt dat het kopen van boe ken voor kinderen zo achteloos gebeurt, hoewel het een veel belangrijker zaak is dan het kopen van een pak of een paal schoenen. „Die verslijten, maar wat eenmaal in een kinder hoofdje zit verslijt niet, het is een deel van de geestelijke Zorgvuldig het boek even in kijken, een eerste indruk van het boek trachten te krijgen. Zo hoort het! bagage, waarvoor juist in de jonge jaren de basis gelegd wordt." Er kwam een dame de win kel in, die een bekend kinder boek kocht. „Waarom koopt u dat, mevrouw?", vroegen wij haar. Zij bekende, dat ze haar eigen exemplaar aan een nichtje had gegeven en het niet wilde missen. „Ik zit ex- elke week nog wel in te lezen", bekende zij, „het is een pracht boek". „Eigenlijk moest iedereen het boek lezen dat hij aan een kind cadeau wil geven", vindt de boekhandelaar, „hij zal ex- in de regel zelf beter van wor den en soms kunnen verhin deren dat zijn kind een boek in handen valt dat er niet goed voor is". Eén schijnt er te zijn die nooit een kinderboek koopt zonder het goed te hebben doorgelezen: Sinterklaas, de kindervriend. Maar die weet ook niet slechter". De olie die vroeger drup pelsgewijs als huisbrandstof in de woningen kwam vloeit nu in stromen naar de vele stook plaatsen waar eens de kolen hun vurige strijd streden. Dit hebben wij kunnen op maken uit een gesprek met de heer Spek, die alles van olie weet en er ook in handelt. Daarom heeft hij in de Gier straat onlangs een stookolie magazijn annex showroom ge opend voor de mensen die „oliestook" hebben Men kan het daar niet in de traditio nele petroleumkannen mee krijgen, als het móet wel in gaan naar Mars!" De muziek wordt verzorgd door het or kest „The Vios" van Ton van der Braak, die eveneens het bal-tot-één-uur zal leiden. een fx-aaie x-ode of blauwe bus. Wat thans een showroom is was vroeger een viswinkel. Er is heel wat verbouwd en op geknapt en het resultaat van deze metamorphose is een smaakvol ingerichte ruimte met grote en kleine, kleurige tonnen en bussen en een fraaie achtergrond van moderne huisplanten. Het beroep „olieman" is weer in opbloei; niet meer knerpende handkarretjes maar met fikse, felgekleurde tank wagens. We hebben het niet meer voor het kiezen. De kring Oost van de KAB gaat op Zondag 6 November liet tweede lustrum vieren in het gebouw St. Bavo met een cabaret-revue, getiteld „Wij De Algemene Militaire Pen- sioenbond, die zich ten doel stelt de weduwen van militai- ren financieel te steunen, houdt op Zaterdag 19 Novem ber in het gebouw van de HJMV, Lange Margaretha- sti-aat, een feest- en propa- ganda-avond ten bate van dit fonds. Enige tijd geleden zijn wij ingegaan op een uitvoe rige brief van het bestuur van de Haarlemse tafel tennisvereniging „De Ster renboys", waarin critiek werd geleverd op de mate waarin de overheid de jeugd steunt in haar ver langen naar ontspanning en andere vrije tijdsbesteding. Inzonderheid meenden de Sterrenboys, dat de ge meente de jeugd niet vol doende tegemoet komt in haar behoefte aan zaal- ruimte. terwijl ook de fi nanciële steun niet rijkelijk vloeit. Daartegenover heb ben wij, met vele cijfers ge documenteerd aangetoond, dat men op die manier de zaken minder juist stelt, omdat men van het ge meentebestuur niet alleen niet het onmogelijke kan vergen, maar ook omdat uit de begrotingscijfers in tegendeel een ver gaande zorg voor de jeugd blijkt. Daarop zijn de Sterren boys nu terug gekomen met een zeer sympathieke brief, waarin zij betogen dat deze steun voornamelijk gaat naar de groep van de schoolgaande jeugd. En de Sterrenboys hadden het met name opgenomen voor de meisjes en jongens tussen de vijftien en twintig jaar, die er niet toe komen te studeren of zich aan te slui ten bij een aan confessie of politiek verwante vereni ging. Voor die categorie, zo zeggen de Sterrenboys, zijn al heel wat namen verzon nen, waarvan ongrijpbare en asfaltjeugd wel de be kendste zijn. Maar de Ster renboys betwijfelen of die jeugd nu wel zo ongrijp baar is. Zij betwijfelen of die meisjes en jongens nu iverkelijk wel zoveel plezier hebben in het maken van de pantoffelparade in de Grote Houtstraat en of ze er altijd wel zin in hebben- om bioscoop, danszaal of café te bezoeken. Maar zij handhanen hun mening, dat er te weinig gedaan wordt om die groep, bijvoorbeeld door het stimuleren van de zaalsportverenigingen, te „grijpen". En jidst deze meisjes en jongens hebben behoefte aan een vereni gingsleven met ontspan ning, saamhorigheid en vriendschap. Men kan slechts dank baar zijn, dat deze bezorgd heid blijkens de brief van de Sterrenboys ook onder de jongeren zelf leeft. En op die basis kan men dan altijd nog discussiëren over de vraag of het gebouw van de Holland-Nautic straks voor dit doel gebruikt moet worden. Want die gedachte is de Sterrenboys ook dier baar. Na ovex-leg met de redactie heeft de uit gever van „Critisch Bulletin", die tevens redacteur/uitgever is van het maandblad voor letteren „Maatstaf", besloten tot een technische fusie van beide bladen, die re dactioneel volkomen onafhankelijk van elkaar blijven. De redactie van „Critisch Bulletin", die zich wilde verzekeren van de medewerking van een woordvoerder van de jongere ge neratie, heeft de heer Paul Rodenko be reid gevonden tot de redactionele staf toe te treden. Deze bestaat dus stx-aks uit de heren Anthonie Donker (Prof. dr. N. A. Donkersloot), R. Blijstra, Karei Jonckheere (voor Vlaanderen), prof. dr. N. P. van Wijk Louw (voor Zuid-Afrika) en Paul Rodenko. De nieuwe, 23ste. jaargang van „Critisch Bulletin" zal ingaan op 1 April 1956, het zelfde tijdstip waarop „Maatstaf" zijn vier de jaax-gang gaat beginnen. In de plaats van de Januari-, Februari- en Maartafle- vex-ingen 1956 van „Critisch Bulletin" zal een bijzonder nummer verschijnen dat de conferentie over de critiek, die op 28 en 29 October in Den Haag werd gehouden, tot onderwerp heeft. In dit nummer zullen de referaten, de stellingen der opponenten, de slotconclusies der conferentie alsmede beschouwingen van de redacteuren worden opgenomen. Het formaat van „Critisch Bulletin" wordt aangepast aan het formaat van „Maatstaf". Het omslag van „Critisch Bul letin" zal in een andere kleurensamcnstel- ling hetzelfde, door de heer Henk Krijger vervaardigde, ontwerp vertonen als „Maat staf". „Critisch Bulletin" zal bij de drukker van „Maatstaf" worden ondergebracht en de twee bladen zullen op dezelfde dag verschijnen. (Hoewel ieder blad afzonder lijk verkrijgbaar zal zijn, bestaat de moge lijkheid tot een koppelabonnement, waar bij degenen, die zich op beide bladen wen sen te abonneren, een reductie zullen ge nieten). Bovenomschi-even oi-ganisatorisch samen gaan van de twee tijdschriften zal naar de mening van uitgever en redacteuren ook in cultureel opzicht als coördinatie en con centratie van krachten aan ons letterkun dig leven ten goede komen. Vergezeld van een geestelijke van de Anglicaanse kerk kwam prinses Margaret gisteren aan bij de St. Pauls kathedraal om een herdenkingsdienst bij te wonen voor dr. Barnardo, de stichter van vele kindertehuizen, die vijftig jaar geleden stierf. Glimlachend betrad zij de kathedraal. Zatei-dagavond worden in Haarlem de 3e graadturners(-stex-s) in de gelegenheid ge steld px-oeven van bekwaamheid af te leg gen voor het verkrijgen van de K..G.V.- vaax-digheidsonderscheiding 3e klasse. Op 26 November a.s. worden gelijksoor tige proeven afgenomen voor de onderschei ding le, 2e en keurklasse, eveneens in Haarlem. De gymnastiekvex-eniging O.D.I.N. te Heemskerk geeft Zaterdag een jubileum- iiitvoex-ing ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. Er zijn dit jaar nog twee jubileren de verenigingen, n.l. de turnvereniging Santpoort, die haar 30-jai-ig bestaan op 17 December zal vieren met een feestavond voor de leden en de gymnastiekvereniging Heemstede, die 10 jaar bestaat en dit feit op 19 November zal hei-denken met een receptie en begi 1956 met een jubileum- uitvoering. Gisteravond zijn in restaurant Bolwerk in Haarlem de wedstrijden om de Svenska Kannan voortgezet. De resultaten waren: Hellingman 225 225 22 40 10.22 Steffers 325 273 22 47 12.40 Willemse 250 163 29 46 5.62 Lamers 400 400 29 89 13.79 Willemse 250 200 10 41 20.00 Dickmann 300 300 10 70 30.00 Doves 300 268 18 57 14.88 Steffers 325 325 18 108 18.05 De stand op heden is thans: Dickmann 1200 1200 69 71 17.25 8 Lamers 1600 1600 77 122 20.78 8 Steffers 1300 1208 73 108 16.55 4 Agema 1300 1093 81 100 13.54 4 Dollé 825 789 62 74 12.73 2 Doves 1200 915 79 64 11.58 2 Hellingman 900 711 75 43 9.48 2 Willemse 1250 976 112 51 8.71 2 Voor dc hoofdklasse-competitie KNDB werden in district Noordholland de volgende wedstrijden gespeeld: Groep A: Haarl. Damclub—Wormcrveer/ Wormer definitief 128; St. BavoGezellig Samenzijn I definitief 713; ODVCDA 614; Wox-merveer/WormerWeesper Dam club voorlopig 75, vermoedelijke eindstand 119; ODVWeesper Damclub voorlopig 99, eindx-esultaat vermoedelijk 1010; St. BavoJozef Blankenaar II definitief 713. Groep B: Gezellig Samenzijn IIIJmuiden 7—13; OostzaanZaandam 119; Jozeph Blankenaar IDen Helder 146; DSTO DCG 11—9. In deze afdeling hebben Jozeph Blankenaar I en IJmuiden I de leiding met 8 punten uit 4 wedstx-ijden. Voor de 1ste klasse competitie wonnen de Ver. Kath. Dammers met 128 van de Haarlemse Damclub II.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15