Vorstelijk paar vertrekt vliegveld Zanderij naar Zondag van Nederland Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Conferentie in Genève is tot Dinsdag uiteen gegaan Britse wapenleveranties aan Israel zouden toch doorgaan Galadiner in het Gouvernementshuis Instelling Raad voor de Woningbouw Bezoek aan Groningen Voedsel is nog ongelijk verdeeld over de wereld Twee dagen om na te denken over de tegengestelde plannen voor Duitsland Tel Aviv denkt in dit stadium niet aan een preventieve oorlog Wereldconferentie tegen kolonialisme Honderd Sovjet-experts naar Birma Dr. J. Schouten zal Tweede Kamer verlaten Het woord is aan Pinay zal voorstellen sultan te restaureren Zacht weer 70e JAARGANG No 102 ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 299e JAARGANG No 253 Ara onthulling van door Mari Andriessen vervaardigd monument: Britse emeritus-predikant pleegde meineed Communisme heeft bij ons geen kans, zegt premier Oe Noe Twee jaar geëist tegen oud-minister Djody Evenals A. Stapelkamp en Chr. van der Heuvel El Glaoui komt zijn opwachting bij Ben Joessef maken in Parijs Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ONTHULLING van het Suriname-monument, vervaar digd door de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen, zal de officiële daad zijn, waarmee Koningin Juliana haar be zoek aan de West zal afsluiten. Het monument is een blijk van de dankbaarheid der Nederlandse bevolking voor het geen de Surinaamse bevolking in en na de laatste wereld oorlog voor de Nederlanders deed. De onthulling zal Zondagmorgen plaats vinden, nadat Koningin en Prins in de kerk van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Paramaribo een dienst hebben bijgewoond. Deze kerk is de oudste van Paramaribo; zij dateert uit 1747. De Koningin en de Prins- begeven zich dan te voet naar het Sivaplein, waar het monument staat. Om kwart voor elf (kwart over drie Neder landse tijd) is de onthulling. Om drie uur vertrekt het vorstelijk paar van het vliegveld Zanderij met een Douglas DC 6B van de K.L.M. Op Maandag twintig voor zes 's morgens Nederlandse tijd wordt het toestel op het vlieg veld Yoff te Dakar, Frans West-Afrika verwacht, vanwaar het om half tien opstijgt voor de vlucht naar Lissabon, waar het toestel om half vijf 's middags op het vliegveld Portela de Savacen wordt verwacht. Het vorstelijk paar blijft tot Dinsdagmorgen tien uur te Lissabon, op welk tijdstip het naar Nederland vertrekt, waar het toestel van Koningin en Prins Dinsdagmiddag om half drie wordt verwacht. Vandaag woonde het vorstelijk echtpaar om acht uur (half een Nederlandse tijd) een défilé bü van de Koninklijke Landmacht op het Gouvernementsplein. Ook een peloton van de bemanhing van Hr. Ms. „Willem van der Zaan" defileerde mee. Na het défilé begaf het koninklijk paar zich naar het Lelydorpplan in het district Suriname. Daarna keerden Koningin en Prins weer terug naar 't Gouvernementsplein in Paramaribo, na onderweg nog op enkele plaatsen halt te hebben gehouden bij Hindoestaanse boerderijen. Hedenmiddag zullen Koningin en Prins in gezelschap van üe minister van Onderwijs, dr. L. Reus, naar het stadion gaan, waar 18000'kinderen voor het vorstelijk paar zallen demonstreren en samenzang ten gehore brengen. Jeugdgroepen voeren korte spelen op. De dag zal worden besloten met een galadiner in het Gouvernementshuis. Dit door Mari Andriessen vervaardigde beeld zal Zondag door Koningin Juliana in Paramaribo onthuld worden. Het monument stelt drie meisjes voor die de hoofdgroepen van de Stirinaamse bevolking vertegenwoordigen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting zal binnenkort een Raad voor de Woningbouw in het leven roepen. Deze raad zal tot taak krijgen de centrale over heid op haar verzoek of eigener beweging van advies te dienen omtrent maatregelen van algemene strekking, welke in verband met het woningtekort van overheidswege zouden kunnen worden genomen ter bevor dering van de woningbouw binnen het ka der van de totale bouwnijverheid. De werk zaamheid van de raad zal uiteraard van tijdelijke aard zijn. Het lid van de Tweede Kamer de heer W. J. Andriessen heeft bij de algemene po litieke beschouwingen over de Rijksbegro ting een suggestie tot instelling van een dergelijk adviescollege gedaan. Tot voorzitter van de raad voor de wo ningbouw zal worden benoemd ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken, oud minister van Openbare Werken. Een-en- twintig organisaties en colleges zijn uitge nodigd zich in de raad te doen vertegen woordigen. LONDEN (Reuter) Basil Andrews, een 88-jarige ambteloze Anglicaanse pre dikant, heeft bekend, omwille van steek penningen, valse getuigenis afgelegd te hebben ten gunste van een bendeleider, die beschuldigd was van het verwonden van een rivaal bij een straatgevecht in de Lon- dense wijk Soho. De geestelijke getuigde destijds gezien te hebben, dat Albert Di mes, een der twee gangsters, de andere, Jack („Spot") Comer, met een mes had aangevallen. Thans bekende hij, onder be toon van spijt, niets van het gevecht ge zien te hebben. Hij had echter van partij gangers van Corner 63 pond- sterling (on geveer 700 gulden) aangenomen om voor Corner te getuigen. De aanklager zei, dat Andrews in geldnood zat tengevolge van speelschulden. Vier personen zijn thans beschuldigd van samenzwering tegen de rechtspraak, onder wie Comers vrouw Margaret, nadat in de bladen geschreven was, dat het gerecht zich door misdadigers om de tuin had laten leiden. VRIJDAGMIDDAG werd Groningen be zocht, nadat het vorstelijk echtpaar des morgens Coronie had bezocht. De lunch werd aan boord van de „Willem van der Zaan" gebruikt. Groningen is de residentie van de dis trictscommissarissen van het Saramacca- district. Hier wachtte de Koningin een bij zonder leuke verrassing. De bevolking, Hindoes, voerde een merkwaardige oude ceremonie op. Een groot aantal vrouwen, gezeten op schommels, werd zachtjes door mannen heen en weer gewiegd, welk ge bruik beoogt de vruchtbaarheid af te roe pen. Z.K.H. Prins Bernhard, die op zijn vistocht ook in Groningen was geweest en daar een Hindoestaanse maaltijd had ge bruikt, welke op Hindoestaanse wijze met de vingers wordt gegeten, had dezelfde ce remonie meegemaakt en was daarbij uitge nodigd enkele schommels een duwtje te geven. Bij de demonstraties werden in heemse dansen vertoond, begeleid door in heemse muziek en de inheemse kleder drachten, die het geheel een zeer exotisch effect gaven. Concert in Paramaribo De tocht werd vervolgd naar Hamburg, waar per veerpont de Saramaccarivier werd overgestoken, en daarna ging het in één ruk door naar Paramaribo, waar het gouvernementshuis kort na het vallen van de avond werd bereikt. Ook Prins Bern hard was in de loop van de avond in de Surinaamse hoofdstad teruggekeerd. De Koningin en haar gevolg begaven zich om 9 uur des avonds naar het nieuwe gebouw van het Cultureel Centrum Suri name aan de Gravenstraat, ter bijwoning van een concert van het Surinaams Phil- harmonisch Orkest onder leiding van H. Haakman. Het concert werd geopend met het Wilhelmus. Vervolgens werd het der de pianoconcert van Ludwig van Beetho ven ten gehore gebracht, waarbij als so liste optrad mevrouw Jetty Hajary. In de pauze nam de Koningin de bibliotheek en studiezalen van het CCS in ogenschouw en werden de leden van het bestuur van het CCS aan H.M. voorgesteld. Na de pauze bevatte het programma de Rosamunde suite van Schubert en de Surinaamse ROME (AFP) Onder voorzitterschap van de Braziliaanse geleerde prof. Josue de Castro is de achtsje conferentie van de voedsel- en landbouworganisatie van de UNO (FAO) in Rome begonnen. De bijeen komst zal drie weken duren. Prof. De Castro, die al drie jaar de lei ding van de FAO heeft, wil trachten de conferentie een nieuwe impuls te geven. Hij is er van overtuigd, dat de wereld aan de vooravond van een economische crisis met geduchte sociale en politieke gevolgen staat. In de tien jaar van haar bestaan heeft de FAO moeten vaststellen, dat de voed- selproducerende landen hun overschotten niet kunnen afzetten in de landen, waar !e bevolking nog onvoldoende wordt ge- •oed. Prof. De Castro, die te kennen heeft gegeven, dat hij de termijn van zijn voor- itterschap niet wenst te verlengen, wil bij zijn afscheid bereiken dat men handelend gaat optreden en dat men tracht een op lossing voor het vraagstuk der landbouw overschotten te vinden, die de ondervoede n hongerlijdende volken ten goede komt. Rhapsodie van R. Snijders. Het concert werd gesloten met het Surinaamse volks lied. Boodschap van Koningin Elizabeth De gouverneur van Brits-Guyana, Sir Patrick Rennison, heeft groeten en de bes te wensen voor een gelukkige reis aan de Koningin en Prins Bernhard overgebracht van Koningin Elizabeth. De gouverneur zeide, dat Koningin Elizabeth weet, dat de vriendschap, die sedert lang tussen het Verenigd Koninkrijk en Nederland bestaat, weerklank vindt in de betrekkingen tus sen de inwoners van de Britse en de Ne derlandse gebieden in het Caraibische ge bied. Hare Majesteit twijfelt er niet aan, dat hun goede verstandhouding bestendigd zal blijven, aldus de boodschap. Koningin Juliana toonde zich zeer ver heugd met deze boodschap van Koningin Elizabeth. (Van onze speciale verslaggever) In Geneve heeft minister Dulles gisteren uit naam van de drie Westelijke mogend heden. waarbij zich bovendien officieel West-Duitsland had gevoegd, de Sovjet-Unie een voorstel in drie punten voorgelegd. In September 1956 zouden, volgens het eerste punt, in heel Duitsland vrije en geheime verkiezingen moeten worden gehouden voor een parlement, dat een grondwet zou moeten opstellen en een regering opleveren. Het tweede punt vermeldt dat de vier grote mogendheden ieder een vertegenwoor diger zouden benoemen in een commissie, die samen met Duitse experts een kieswet dient uit te werken. Bij het derde en laatste punt wordt voorgesteld dat deze com missie voor 1 Januari rapport aan de grote vier zal uitbrengen. Het is enigszins verwonderlijk, dat het voorstel ook uitgaat van de bondsrepubliek die geen deelgenoot is in het overleg tussen de grote vier. Voor de rest bevat het docu ment geen wezenlijk nieuws. Men zou het een samenvatting kunnen noemen van voorstellen, die de Westelijke landen al eerder hebben ingediend. (Van onze correspondent in Londen) Nadat Anthony Nutting, de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, tegen over de ambassadeur van Israël zijn be zorgdheid over de situatie in het grensge bied met Egypte had geuit, heeft de minis ter gisteren via de Egyptische ambassadeur bij de Egyptische regering op uiterste ma tiging aangedrongen. Minister Nutting heeft ook een gesprek gevoerd met generaal-majoor Burns, het hoofd van de wapenstilstandscommissie van de UNO in Palestina, die op doorreis naar zijn post in Londen aankwam. Een woordvoerder van Israel te Londen zei met nadruk dat de Israëlische regering in dit stadium van het conflict niet denkt aan enige drastische preventieve actie. Israel bepaalt zich tot terugslaan met het uitsluitende doel de Israëlische grenzen in tact te houden. Als een uitweg ziet Israel een defensieverdrag met de drie grote Wes telijke mogendheden, dat de garantiever klaring van 1950 moet aanvullen of ver vangen. Deze garantie-verklaring die niet alleen de Egyptisch-Israelische grenzen waarborgt, maar tevens de Westelijke wa penleveranties aan Israel en de Arabische staten rantsoeneert om het militaire even wicht te handhaven, is volgens Israel in het voordeel van het Arabische blok toe gepast. Van veiligheid kan alleen sprake zijn wanneer een defensie-verdrag met Is rael tot stand komt, zoals Groot-Brittan- nië ook heeft afgesloten met Jordanië, Irak en Egypte. Een defensie-verdrag met Israel zou zowel de Arabische landen als Israel kunnen weerhouden van aggressief optreden, aldus de Israëlische zegsman. Groot-Brittannië moet in het Midden- Oosten behoedzaam te werk gaan om te voorkomen dat de Arabische landen ver der in de armen van de Russen drijven. Groot-Brittannië zal Israel echter zeker niet opofferen. In Israëlische diplomatieke kringen heerst de indruk dat het gesprek tussen minister Sjaret en MacMillan de deur niet heeft gesloten. Men verwacht dat Londen het vraagstuk opnieuw zal bezien en mis schien zijn bezwaren zal opgeven tegen wapenleveranties aan Israel, als tegenwicht voor het Tsjechoslowaakse materiaal dat Egypte heeft ontvangen. Volgens Britse op vatting moet een heilloze bewapeningswed strijd worden vermeden. Men acht een bre dere oplossing nodig dan het zenden van wapens alleen. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de ambassadeurs van Egypte en Israel voor heden tot een afzonderlijke bespreking met onder-minister George Al len uitgenodigd. Er - en ander, aldus een woordvoerder van het departement, maakt deel uit van de Amerikaanse pogingen om Egypte en Israel tot „zelfbeheersing" te brengen. Allen heeft kort geleden een be zoek aan Egypte gebracht om te spreken over de wapenleveranties uit het Sovjet blok. De Israëlische ambassadeur in Wash ington, tevens hoofd van de Israëlische UNO-delegatie Eban, heeft de secretaris generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld op de hoogte gebracht van de besprekingen van Sjaret en de ministers der Grote Vier in Genève waarbij de Verenigde Staten een grotere bereidheid hadden getoond om aan de Israëlische defensiebehoeften tege moet te komen. Eban had Hammarskjoeld medegedeeld, dat Israel zijn militaire actie in het gebied van El Aoedja geheel gerechtvaardigd achtte. De Egyptenaren hadden zich na vijf afzonderlijke waarschuwingen van de UNO-waarnemers niet teruggetrokken. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken zegt inlichtingen te heb ben ontvangen, dat „verscheidene scheeps ladingen" Tsjechoslowaakse wapens aan Egypte zijn geleverd. Andere berichten wijzen er op, dat er communistische tech nici in Egypte zijn aangekomen. De bedoeling is minister Molotov scher per voor zijn verantwoordelijkheid te stel len. Met diezelfde opzet had de Britse minister MacMillan hem reeds een reeks vragen voorgelegd over zijn werkelijke voornemens ten aanzien van Duitsland. De Westelijke mogendheden willen zaken doen of tenminste weten waaraan ze zich te hou den hebben. K entering Sinds enkele dagen valt er in het Weste lijke kamp een zekere kentering waar te nemen door geen twijel te laten bestaan over de juistheid van de diplomatieke stra tegie, die tot nu toe is gevoerd. Verschei dene waarnemers hebben zich afgevraagd of het verstandig is vast te houden aan de Duitse hereniging als strikte voorwaarde voor een accoord over de Europese veilig heid. Vooral de Fransen kan die Duitse hereniging niet dermate dierbaar wezen zowel met het oog op de militaire als econo mische risico's om dat punt zoveel zwaarder te laten wegen dan de kans op een overeenkomst met de Russen over de Europese veiligheid. Opvallend is dat vooral de Amerikanen, met Dulles aan het hoofd, de laatste dagen een optimisme ten toon spreiden, waarvan niemand in Genève de redenen geheel kan doorgronden. De reden zal men wel in de Verenigde Staten zelf moeten zoeken. De republikeinen kunnen zich met het oog op de verkiezingen geen diplomatieke neder laag veroorloven. Het Amerikaanse publiek zou een negatieve uitslag van de conferentie kunnen opvatten als een persoonlijke nederlaag voor president Eisenhower, die de grote promotor van de „geest varx Genève is geweest. Met zijn nieuwe voorstel heeft Dulles nogmaals de punten op de „i's" wlilen zet ten. Of het aangenomen wordt dan wel verworpen, in elk geval kunnen de' weder zijdse posities en verantwoordelijkheden scherp worden aangegeven. Molotov, die des morgens onder vier ogen met Pinay had gesproken, heeft zich weinig gevoelig voor deze nieuwe Westerse toenaderingspogingen getoond. Met een paar opmerkingen heeft hij de nieuwe resolutie afgedaan en nogmaals de rede voorgelezen, die hij een paar dagen tevoren al had voorgedragen, en waarvan verschei dene passages dan ook al uitvoerig waren beantwoord. Tenslotte zei hij het optimisme van som mige Westelijke delegaties over de perspec tieven van Genève niet te kunnen delen. Richtlijnen Diplomatieke waarnemers vermoeden, dat Molotov op nieuwe richtlijnen van Mos kou wachtte en daarom aan de voorzich tige kant is gebleven. Hoe dat zij, vandaag gaat de conferentie tot Dinsdag uiteen en drie ministers keren een paar dagen naar hun haardsteden terug. Pinay zal in Parijs de oude of de toe komstige sultan Ben Joessef ontmoeten. Van Zaterdag 5 tot en met Maandag 7 November wordt te Margate in Zuid- Engeland een „Wereldconferentie voor de Bevrijding van Koloniale Volken" gehou den. Deze conferentie, onder voorzitter schap van Fenner Brockway, is uitgeschre ven op initiatief van de „Movement for Colonial Freedom" (Britse sectie van het „Congress of Peoples against Imperialism" is ,,Anti-Imperialistisch Volken-Congres") in samenwerking met het Anti-koloniale Bureau der Aziatische Socialistische Con ferentie van Rangoon, de Organisatie voor de Rechten van de Mens, en tal van anti- imperialistische groeperingen in Afrika, Azië, West-Indië en Europa. Deelnemers uit vele vrije landen, Neder land, en afhankelijke gebieden zijn uitge nodigd om in de onrust, waarmee het ko loniale vraagstuk de wereld confronteert, uit naam van het nog gekoloniseerde deel der mensheid gezamenlijk een duidelijk protest stem te geven tegen alle imperialis tische verdrukking. Tevens is het de be doeling om te komen tot de stichting van een apparaat voor internationale samen werking, dat met het oog op een zo groot mogelijk effect het protest verder zal moe ten uitdragen en blijvend kracht bijzetten. HELSINKI (United Press) Premier Oe Noe van Birma, die na een bezoek aan de Sovjet-Unie in het neutrale Finland is aangekomen, heeft verklaard, dat Birma neutraal zal blijven. „Wij geloven niet in blokken," zo zei hij tijdens een persconfe rentie in Helsinki. De Sovjet-leiders, die hij ontmoet had, waren „allerhartelijkst" en zijn algemene indruk is, dat het Sovjet volk diep verlangt naar vrede en interna tionale vriendschap. In de komende twee jaar zullen vijftig tot honderd Sovjettechnici voornamelijk landbouwdeskundigen en industriële ex perts naar Birma komen. In ruil daar voor zal Birma rijst naar de Sovjet-Unie sturen. Verschn Op de vraag waarom Birma geen Weste lijke technici laat komen, antwoordde Oe noe, dat Birma niet in contanten kan be talen. De Sovjet-Unie aanvaardt goederen in ruil voor hulp, in tegenstelling tot de Westelijke landen. Oe Noe antwoordde op een vraag of het communisme een gevaar voor zijn land vormt, dat het communisme in geen enkel land van Azië veel kans had. Evenals de communistische partij, die in Birma ver boden is, zullen alle partijen buiten de wet gesteld worden, die de wapens tegen de regering opnemen. Na Helsinki zal Oe Noe een bezoek aan Stockholm en Kopenhagen brengen. Op 11 November wordt hij in Warschau verwacht voor een bezoek van twee dagen op uit nodiging van de Poolse regering. Vervolgens keert de premier over het grondgebied van de Sovjet-Unie naar zijn land terug. DJAKARTA (PIA) Tegen de oud minister van Justitie, mr. Djody Gondo- kusumo, is twee jaar gevangenisstraf ge- eist met aftrek van voorarrest en betaling van de onkosten van het geding. Men ver wacht, dat nog enkele corruptiezaken tegen mr. Djody aanhangig zullen worden ge maakt. Het hooggerechtshof weigerde het ver zoek van de verdedigers in te willigen om mr. Djody op vrije voeten te stellen. Er was grote belangstelling voor het requisi toir van de advocaat-generaal die het een ironie van het noodlot noemde dat een oud minister terecht staat, die de werkzaam heden van het hoofdparket van nabij kent. Hij achtte het bewezen, dat de verdachte in zijn functie van ambtenaar steekpennin gen ten bedrag van 40.000 rupiah had aan genomen. Verdachte liet een vreemdeling uit het land zetten op een ogenblik, „waar op wij sympathie moesten winnen in het buitenland voor onze strijd voor West- Irian". Bij zijn eis van twee jaar gevange nisstraf vroeg de advocaat-generaal te be palen, dat verdachte niet buiten de gevan genismuren te werk zal worden gesteld. Naar Trouw meldt zal dr. J. Schouten, de voorzitter van de A.R. Tweede Kamer fractie, het volgend jaar bij de algemene verkiezingen niet optreden als lijstaanvoer der van de Anti Revolutionnaire Partij en zal hij zich voor de nieuwe parlementaire periode na de verkiezingen niet meer be schikbaar stellen voor een zetel in de Tweede Kamer. Ook de A.R. Tweede Ka merleden A. Stapelkamp en Chr. van den Heuvel hebben aan het Centraal Comité van A. R. Kiesverenigingen bericht, dat zij vanwege hun leeftijd niet meer voor de candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in aanmerking wensen te komen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ MacMillan moet Maandag aanwezig zijn bij de debatten over de verdwenen diplo maten MacLean and Burgess in het Britse parlement. Dulles gaat via Wenen, waar hij de inhuldiging van de herbouwde staats- opera luister bij zal zetten, naar Joegoslavië om met maarschalk Tito te spreken. Molo tov tenslotte zal de herdenking van de Russische revolutie Maandag in Moskou mee vieren. Hij kan dan de overige Russi sche ministers polsen. Dit weekeinde gaat te Genève vergezeld van de hoop, dat na enkele dagen van over leg en overdenking de ministers met nieu we denkbeelden zullen terugkeren. De helft van de conferentie is verstreken, maar de balans is mager gebleven. R c k e r t Wie zijn ijdelheid niet meer ver bergen kan, wordt gek genoemd en opgesloten. PARIJS (AFP/Reuter) De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pi nay, zal voorstellen, dat de Franse regering officieel het spoedig herstel van ex-sultan Ben Joessef op de Marokkaanse troon zal bekend maken, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs meegedeeld. Pinay komt vandaag uit Genève in Parijs terug omdat de Grote Vier Zaterdag, Zon dag en Maandag niet vergaderen. Maan dag wordt in- de Sovjet-Unie de October- revolutie van 1917 herdacht. Pinay zal van daag zijn tweede onderhoud met Ben Joes sef hebben. El Glaoui, de Pasja van Marrakesj, is uit Casablanca naar Frankrijk vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met sul tan Ben Joessef, die twee jaar geleden mede door zijn toedoen uit Marokko werd verbannen, doch wiens terugkeer op de troon hij sinds twee weken bepleit. De Pasja verklaarde bij zijn vertrek, dat hij zich op „instructie van Zijne Majesteit" naar Frankrijk begaf. Intussen is een aantal vooraanstaande Marokkanen, onder wie de zoon van de grootvizier, in Frankrijk aangekomen om hun opwachting bij Ben Joessef te maken. De gehele bevolking van Marokko wenst de spoedige terugkeer van de sultan, zo verklaarde de oud-Pasja van Port-Lyautey. DE BILT: Een omvangrijke depressie, waarvan het zwaartepunt zich Vrijdag ten Westen van Ierland bevond, veranderde weinig van plaats. Aan zijn Oostflank drong Vrijdagavond de frontale begrenzing van warme en zeer vochtige lucht, verge zeld van wat regen en motregen en front- mist ons land binnen. De minimumtemperaturen bleven in de nacht van Vrijdag op Zaterdag aan de hoge kant. Geen enkel station in het bin nenland meldde lagere waarden dan 10 graden. Zondag handhaaft zich de zwakke stroom van vochtige lucht, zodat het weertype maar weinig verandert. Door de geringe drukverschillen zal er weinig wind staan en is de kans op mistvorming vrij groot. Enkele storingen, die langs het front naar het Noord-Oosten bewegen, zullen het weer Zondag waarschijnlijk minder beïn vloeden dan Zaterdag. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 60 i .5 eerslag mm. ■°'5 .So c. 41 Z~ l StocKhoim nevel O 5 0 Oslo regen windstil 1 5 Kopenhagen geheel bew. ZO 8 0 Aberdeen mist windstil 1 0 Dublin regenbui ZO 12 0,1 Londen mist zzo 8 0,6 Amsterdam geheel Dew. wzw 2 0,3 Brussel regen windstil 13 10 Parijs mist Z 12 8 Bordeaux mist OZO 11 0,6 Grenoble geheel bew. NO 14 0 Nice geheel bew. windstil 15 4 Berlijn geheel bew. ZO 8 0 Frankfort nevel NNO 8 6 München mist windstil 3 0 Zürich mist zo 8 2 Genève mist windstil 10 5 Locarno zwaar bew O 7 0 Wenen motregen OZO 7 0,3 Innsbruck nevel windstil 1 0 Rome zwaar bew. OZO 13 0 Den Helder motregen ZZW 11 0,4 Ypenburg mist w 11 0,3 Vlissingen dichte mist O 11 2 Eelde lichte regen ZZW 12 1 De Bilt mist zw 13 1 Twente lichte regen z 12 2 Eindhoven lichte regen zo 13 2 VI. Z.-Limb. lichte regen zzo 13 7 Neerslag laatste 24 uur. xccoococcQcococooocococcocccoocoooccocooooooccocceoocce ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen maar plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Zacht weer. Weinig wind. 6 November Zon op 7.44 uur, onder 17.07 uur. Maan op 23.38 uur onder 13.36 uur. 7 November Zon op 7.46 uur, onder 17.05 uur. Maan op onder 14.00 uur. Maanstanden 6 Nov. 22.56 uur: Laatste kwartier 14 Nov. 13.01 uur: Nieuwe maan 22 Nov. 18.29 uur: Eerste kwartier 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 November Hoog water: 6.59 en 19.21 uur. Laag water: 2.35 en 14.58 uur. Zondag 6 November Hoog water: 7.54 en 20.21 uur. Laag water: 3.25 en 15.52 uur. Maandag 7 November Hoog water: 9.00 en 21.36 uur. Laag water: 4.21 en 16.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1