Over paar maanden reeds opdrachten voor woningbouw in Parkwijk Geforceerde en geremde bolbloemen in het Krelagehuis Kort en bondig Modelhuizen voor sociaal-zwakken Herbouw Zuiderbad in eenvoudiger vorm? Lichtfonteinen in de Anegang Raad voor de Jeugd thans samengesteld Amsterdamse Beurs Geen beperking van de productie in veeteelt R.K. Veehouders besloten vergadering in „St. Bavo" Hert trok bekijks van winkelmeisjes Zandvoortse scholier viel uit de tram DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN I Wethouder Happé sprak voor architecten T egemoetkomingen worden uitgebreid „Flexibele" woningen Kapelaan B. van Zij! door autobus aangereden Conservator van Parijs' museum naar Haarlem Parochieavond ten bate van nieuwe kerk Leden van speeltuinvereniging „DVS" kienden in Oud-Schoten Voetgangster op Dreef aangereden inaugurele rede van prof, dr. A. J. F. Kobben Ondanks ontevredenheid Hoger leges voor provincie Noordholland Overigens nog altijd in volle vrijheid De Oosthoek bracht „Greet Bos" Lijk van Eindhovenaar in Oostmalle België) gevonden Tweejarig kindje onder paard en wagen De beer H. Vader hartelijk gehuldigd Wijkcomité Oud-Schoten herdenkt eerste lustrum Uitslagen F.B.H.O. Ds. G. Toornvliet wordt predikant te Bloemendaal In de komende jaren zullen de in Haarlem toch al ingewikkelde woningbouw- vraagstukken er nog een complicatie bij krijgen: die van het gebrek aan uitbrei dingsplannen en bouwrijpe grond. liet uitbreidingsplan voor Parkwijk" het nieuwe stadsdeel ten Oosten van de Prins Bernliardlaan bevindt zich in het laatste stadium van voorbereiding-. Wij berichtten reeds, dat het voorstel tot ophoging van het ongeveer dertig hectaren grote terrein van „Parkwijk" binnen kort in cle Haarlemse raad komt. B. en W. hopen, dat zij in de gelegenheid zullen jdjn nog in het laatst van dit jaar of in het begin van het volgende een aantal architecten opdrachten te kunnen geven voor woningcomplexen in „Parkwijk". Deze stadsuitbreiding heeft echter slechts een beperkte betekenis. Er kunnen slechts ongeveer duizend woningen worden gebouwd. Er is namelijk ruimt nodig voor scholenbouw en bijzondere gebouwen, ook al omdat „Park wijk" een afronding vormt van de aangrenzende wijken in Haarlem-Oost. De bouw Van die duizend woningen zal uiterlijk in de tweede helft van 1956 moeten beginnen, hetgeen inhoudt dat men reeds aan het einde van 1957 of in het begin van 1958 ten Zuiden van de Schipholweg - Schalkwijk - zal moeten gaan bouwen. Maar aan het ontwerpen van het uitbreidingsplan moet nog begonnen worden, zodat bijzondere maatregelen getroffen dienen te worden om het tempo van de woningbouw'bij te kunnen houden. Aldus Haarlems wethouder van Open bare Werken en Volkshuisvesting-, de heer W. F. Happé, die Maandagavond op een druk bezochte vergadering van de Kring Haarlem van de Bond van Nederlandse architecten, welke in „Brinkmann" werd gehouden, sprak over de woningbouw- problemen in Haarlem. Over „Parkwijk" deelde de wethouder nog mee. dat daarin een complex zal wor den opgenomen van woningen voor sociaal- zwakken. Dit complex zal niet meer dan zestig woningen omvatten, welke in een groenstrook geprojecteerd zullen worden. Wethouder Happé bleek niets te voelen voor de in de gemeenteraad wel eens ge dane suggestie van mevrouw Schelle- m aC o n r a d i onder anderen om een greep van bijvoorbeeld tweehonderd wo- phigen voor deze categorie te bouwen: daardoor geeft men zo'n wijk een stempel, hetgeen juist het maatschappelijk opbouw werk in zo'n buurt belemmert, hetgeen t: ouwens elders in Haarlem dan ook wel gebleken is. De te bouwen woningen voor de sociaal-zwakken zullen ook volgens het interieur erop gericht zijn deze mensen te leren wonen. Het moet niet zo zijn, dat daar „geen blink paard schade kan doen," maar de indeling en uitrusting met veel kasten en sanitair dient eenvoudig en voor alles doeltreffend tez ijn. Bovendien komt er bij dit complex een wijkgebouw, waar de maatschappelijke werksters, de geestelijke verzorgers en artsen spreekuur kunnen houden en waar wat gedaan kan worden aan club- en buurthuiswerk. De wethouder bleek er de voorkeur aan te geven kleine complexen voor deze be volkingsgroepen te bouwen, ook al zou dat ten koste gaan van een onmiddellijke ver lichting van het mede door de sanering van de binnenstad acuut gebrek aan geschikte woningen voor sociaal-zwakken. Maar spreker vond, dat men ook in dit geval de kwaliteit voor de kwantiteit moest laten gaan, opdat' men in dé toekomst niet zal behoeven te klagen over een gebrek aan inzicht van het stadsbestuur van thans in de noden en behoeften van de sociaal- zwakken. Wethouder Happé deelde eveneens mee, dat het in de bedoeling ligt van B. en W. de financiële tegemoetkomingen om de „opschuiving" van krotbewoners naar betere huizen te bevorderen. Daartoe zal de rijkshuurbijslag, welke gedurende vijf jaren wordt verstrekt wanneer een huur der een duurdere woning betrekt en daar door een woning vrij maakt of wanneer de vroegere krotbewoner de huur van een nieuwe woning niet blijkt te kunnen op brengen, van gemeentewege worden uit gebreid tot die huizen welke van voor 1950 dateren. De rijksregeling geldt namelijk alleen voor huizen die na 1950 zijn ge bouwd. Datzelfde geldt voor de verhuisbij- drage van tweehonderd gulden, welke ver strekt wordt wanneer men een groter huis verruilt voor een kleiner en ook daardoor een redelijke woonruimte helpt bevorderen. Deze verhuisbijdrage kan ook worden ge geven wanneer daardoor een krotbewoner ran een huis kan worden geholpen. het laatste deel van zijn met grote aandacht gevolgde lezing - door hemzelf 'vet belangrijkste deel genoemd - ging wet houder Happé diep in op het vraagstuk van de woningverbetering, dat wil zeggen de verhoging van het woongerief. Essentieel vond hij daarbij, dat men te- ADVERTENT1E EEN BRIL NODIG? FEDERMANN Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 246 B Toen kapelaan B. van Zijl van de pa rochie St. Liduina in Haarlem-Noord Maandagavond voor de pastorie van de Rijksstraatweg" op zijn fiets wilde stappen vlak bij een - bushalte, werd hij door een daar juist optrekkende autobus aange reden. Kapelaan Van Zijl, die klaagde over inwendige pijnen, werd naar het zieken huis St. Joannes de Deo vervoerd. Hij bleek inwendige kneuzingen te hebben ongelopen en werd later op de avond weer naar de pastorie vervoerd. Voor Conférences Francoises Go Donderdagavond 17 November spreekt p heer Jacques Wilhem, conservator van H Museum Carnavalet, dat geheel gewijd aan de historie van de stad Parijs, in de -ula van het Gymnasium voor de Confé rences Franqaises. Zijn causerie gaat over de oude gebouwen in Marais (het gedeelte van Parijs tussen het stadhuis en Place de la Bastille) en hun intérieur. genwoordig in de verklaarbare zucht om zoveel en zo snel. mogelijk te bouwen en dan ook nog zo goedkoop mogelijk, mini mum mogelijkheden als maximum eisen ging uitleggen. Inzonderheid voor de af metingen van huizen is dat funest, want wel kan men desnoods op dit moment al lerlei bijzondere voorzieningen achterwe ge later, omdat die later nog wel kunnen worden aangebracht, maar een een keer gemetselde muur kan men niet meer ver plaatsen. Daarom pleitte wethouder Happé voor „flexibele" woningen, waarin reeds nu re kening zal worden gehouden met in betere tijden aan ie brengen comfort: schachten voor boodschappenliften, ruimten voor wassen en drogen, mogelijkheden tot bij plaatsing van vaste wastafels, koelkasten en dergelijke. Maar voor alles dienen de woningen reeds nu opgezet te worden met de ruim ten welke voor een behoorlijke ontplooiing van het gezinsleven, onontbeerlijk zijn: het tweede woonvertrek is in de meeste ge vallen noodzakelijk, al wordt het niet meer als „salon" gebruikt, maar als werkvertrek en studeerkamer; grotere slaapkamers en meer bergruimte vond wethouder Happé eveneens een eerste eis. Deze passages inzonderheid vonden veel weerklank bij zijn gehoor, zodat de voor zitter van de Kring Haarlem van de BNA, de heer K. J o n k h e i d, in zijn dankwoord verklaarde, dat de spreker niet alleen blijk had gegeven van een scherp intellect, maar ook van een warm hart. De architecten zouden hunnerzijds de wethouder dan ook gaarne steunen in zijn streven naar een verhoging van het woongerief, een toezeg ging waarvoor de heer Happé, die de architecten juist had opgewekt daaraan mee te werken, zich ten zeerste erkentelijk voor toonde. Wij menen met deze, belangrijkste, facetten var. het betoog van de wethouder te kunnen \V.staan. Ten- aanzien van een aantalandere kwesties immers, hebben wij nog kort geleden ürtvöeFigfe artikelen' ge publiceerd, zoals over de jongste stagnatie in de woningbouw en de Haarlemse moei lijkheden daarbij in het bijzonder (opmer kelijke stijgingen in de periode sinds 1952 met een terugval door de moeilijkheden op bouwmarkt in 1953) in onze bladen van Dinsdag 11 October (waarin een gematigd optimisme inzake de perspectieven voor de volgende jaren wordt gemotiveerd en van Zaterdag 29 October, waarin op grond van het rapport over 1954 wordt geconstateerd, dat Haarlem in vergelijking met andere grote steden achteraan komt). Over dit laatste merkte wethouder Happé op, dat dit mede een gevolg is van de schaarse toe wijzing van bouwvolume aan Haarlem, ter wijl de terugval in dit jaar geen plaatselijk maar een landelijk verschijnsel is. zoals ook uit de recente uitlatingen van de minister van Wedreopbouw en Volkshuisvesting blijkt. Wethouder Happé is ook ingegaan op de woningdifferentiatie, waarbij hij zijn reeds in ons blad van Maandag 3 October weergegeven mening herhaalde, dat men in de toekomst moet streven naar een groter kwantum van woningen met vijf of zes kamers. In dit verband toonde de wethouder zich ook geporteerd voor een verdeling der wo ningen, waarbij 40 percent als ééngezins woningen (casu quo parterres van étage woningen) ten behoeve van jonge grote gezinnen wordt gebouwd en 60 percent als étagebouw. In Parkwijk wordt volstaan met 30 "percent ééngezinswoningen, maar dat komt omdat in de aangrenzende andere wijken een overwicht van dat soort wo ningen voorhanden is. Het fonds „St. Petrus en Paulus Penning" te Haarlem-Noord hield Zondag in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten voor zijn donateurs een geslaagde parochie avond. Er werd gezellig om de talrijke prijzen gekiend, er werd ook hartelijk ge lachen om de goocheltoeren van mr. Jack, prijswinnaar op het in September gehouden Internationaal Goochelcongres te Amster dam. Voorts zorgden de „Stringbreakers" met; hun amusante en vlotte liedjes voor de juiste stemming. De netto-opbrengst van deze avond komt ten goede aan het fonds voor de bouw van de nieuwe R.K. kerk aan de Tesselschadestraat in Haarlem-Noord. Teneinde het winterclubwerk een stevi ger financiële basis te geven hield de speel tuinvereniging" „D.V.S" in Oud-Schoten op Zaterdag in de Koningin Emmasc'nool aan de Raafstraat een kienavond, welke dooi de grote belangstelling van de zijde der Ied'en en donateurs als uitstekend geslaagd beschouwd mag worden. Tot dit succes hebben ook tal van. winkeliers en zaken bijgedragen. Door hun medewerking kon den ruim honderd prijzen en prijsjes be schikbaar gesteld worden. De avond werd opgeluisterd door het mondaccordeon- orkest van „D.V.S.", een ensemble van 35 meisjes en jongens, dat onder leiding stond van de heer Bakker. Als gasten trad'en en kele solisten uit Beverwijk op, ciie de aan wezigen verbaasden met hun van de nor male vorm wel zeer afwijkende muziek instrumenten. Het college van B. en W. van Zandvoort heeft aan de raadsleden bericht, zich te be raden over de te volgen gedragslijn betref fende de herbouw van het Zuiderbad, waar bij de gedachten primair uitgaan naar een véél eenvoudiger uitvoering. Dit naar aan leiding van de gang van zaken met betrek king tot de financieringsregeling voor deze herbouw, nadat bij Koninklijk Besluit een beslissing van de minister van Financiën werd gehandhaafd, waarbij een vergoeding van f 257.595,91 werd toegekend, terwijl de gemeente meende te kunnen en mogen re kenen op een vergoeding van f 369.365. Intussen is aan de credietverstrekking de zin ontvallen, met betrekking tot het in de raadsvergadering van 1 December 1953 gevoteerde crediet voor herbouw van f 494.505 op basis van de door de gemeente gedachte vergoeding van f369.365, waarop echter de goedkeuring van het college van Gedeputeerde Staten uitbleef. Als gevolg van dit raadsbesluit blijft echter formeel de verplichting tot terugbetaling der rente vergoedingen bestaan, over welk punt door het gemeentebestuur overleg wordt ge pleegd met het ministerie van Financiën. B. en W. stellen daarom de raad voor, de 16de begrotingswijziging van 1 December 1953, waarin genoemd crediet werd vast gelegd, in te trekken en over te gaan tot vaststelling van een nieuwe 16de wijziging, waarbij de raming van de post „Kosten van de wederopbouw" wordt aangepast aan de terzake in het jaar 1953 gedane uitgaven. In diverse delen van de stad is men op hel ogenblik bezig met het aanbrengen van de versieringen voor de komende feest maand. In de Barteljorisstraat hangen de lichtkronen al en de installateurs zijn ijlings naar andere straten getogen om het gehele lichtplan op tyd dus voor 16 November gereed te hebben. In de loop van deze week begint men ook aan de versiering van de Anegang, de winkel straat, die enkele jaren geleden het initia tief nam voor een betere feestverlichting in de' binnenstad. De Anegang doet het dit jaar, in ver houding tot vorige jaren, vrij bescheiden. Men heeft namelijk het plan van de heer H. Niesink aangenomen, waarbij de acht reeds bestaande neonornamenten ver anderd worden in lichtfonteinen. Op elk der ornamenten zullen acht lichtstralen bestaande uit gloeilampjes aangebracht worden, waarbij men er echter rekening mee moest houden, dat de ornamenten niet op dezelfde plaats konden blijven hangen omdat anders het effect van deze versiering voor een groot gedeelte verloren zou gaan. De ornamenten zullen dus lager moeten komen te hangen, hetgeen, zo vernamen wij, zeker geen gemakkelijk karwei is. De staalkabels zijn namelijk het eigendom van de gemeente en de ornamenten worden dus tijdens het zakken door de installateur overgedragen aan de overheid. Men verwacht echter, dat de samenwer king vlot zal verlopen en men neemt aan, dat de verlichting volgende week Donder dag de Anegang in feesttooi zal zetten. In zijn vergadering van 20 Juli besloot de gemeenteraad van Haarlem tot het in stellen van een Haarlemse raad voor de Jeugd. Burgemeester en Wethouders heb ben thans besloten tot leden van deze raad te benoemen: de heer W. van Liemt Jr. (voorzitter), de heer ds. G. H. van der Woord (vice-voorzitter), mevrouw M. van der Wall-Duyvendak en de heren F. W. Knapee, mr. J. N. Meysing, W. F. H. Regen boog, ds. D. Ringnalda, D. Rookhuiszen en W. Veenstra. Als ambtelijke leden zijn aan het bestuur van de Raad voor de Jeugd toegevoegd de heren drs. W. Hazevoet en S. Heyers. De laatstgenoemde is tevens belast met het secretaris-penningmeesterschap van de raad. Maandagavond omstreeks half acht is een voetgangster wonende in het Zuider- houtpark bij de Hazepaterslaan zonder goed op te letten de Dreef overgestoken. Zij werd daarbij aangereden door een uit Heemstede komende personenauto en zij moest, vermoedelijk met een rechterdij- beenbreuk, per GGD-wagen naar het Dia- conessenhuis in Haarlem vervoerd worden. „De vergelijkende functionele methode in de voikenkunde" was de titel van de rede, waarmee dr. A. J. F. Kobben uit Haarlem Maandagmiddag in de aula der Universi teit van Amsterdam zijn ambt heeft aan vaard als gewoon hoogleraar in de volken kunde aan de gemeente universiteit. 's Maandags worden in een der zalen van het Krelagehuis doorgaans bloemen geëx poseerd. Dikwijls nieuwe aanwinsten, maar ook vaak zijn het soorten bol- of knolge wassen, waarvan men de bloemen meer on der de aandacht van de handel wenst te brengen. Zijn het nieuwe snufjes, dan wor den ze door een deskundige jury beoor deeld. Deze kent er al of niet een certificaat van Verdienste aan toe. Is dit behaald, dan kan de kweker trachten een getuigschrift Eerste Klasse te krijgen. Bolgewassen, die met succes tot vroege bloei kunnen worden gebracht, behalen een Getuigschrift voor Vroegbroei. De soorten, die op de een of andere wijze met een certificaat bekroond worden, krijgen een grotere waarde en niet zelden ziet men de prijs er van met tien tallen guldens oplopen. Het gebeurt echter wel eens, dat men "ze later uit de markt ziet verdwijnen. Er zitten wel eens verbor gen gebreken aan, die men er niet bij ver telt. Het bollenvak is nu eenmaal specula tief en wie vandaag veel geld voor een kilo van een nieuwigheid neertelt komt het vol gend jaar wel eens bedrogen uit. Het zijn niet alle raspaarden, ook al krijgen ze een getuigschrift. Als de dahlia's uit de keuringzaal zijn verdwenen komt er een stille tijd. In Octo ber is deze doorgaans een grote, holle, lege ruimte. Daarna echter zien we spoedig de eerste geforceerde bolgewassen verschij nen. Zo stonden er Maandag twee potten met hyacinten van een kweker uit Lisse. Deze is het gelukt enkele jaren terug uit zaad een soort te winnen, dat met gemak vroeg in bloei kan „getrokken" worden. De mooie lichtblauwe met fijne geur heette Loveliness en de zachtrose Surprise. Deze hyacinten waren dus, zoals men dat noemt, met succes geforceerd. Het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse liet een andere presta tie zien. Dit bracht mooie blauwe en witte Hollandse Irissen en twee „pannen" met 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 99% 99 ,a/in 345 309% 325 374% 475 320 355% 343% 206% 463% 277 635% 607% 142% 213% 191 247 160% 161% 267% 234%" 237 234 69% 152' in 56% 138% 60% 30% Openings koersen 99ls/i 346 310 325 373 477 320 356 344% 206 463 278 637 609 143 211 189 247% 159 159 267% 234% 237% 234 6.9 152% ■56 13.9% 62 30% De Vakgroep Veehouders van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond heeft Maan dagmiddag zijn jaarvergadering in het ge bouw St. Bavo besloten. In zijn slotwoord tot de aanwezigen zeide de voorzitter, de heer M. P. van der Weijden, dat deze bij eenkomst een krachtig appèl aan de rege ring en aan het Nederlandse volk geweest was om de landbouw en veeteelt niet lan ger ondergeschikt te doen zijn aan andere economische belangen, maar om aan de ge rechtvaardigde eisen van de agrariërs te voldoen. De suggesties voor productiebeperking, waarvan wij in ons blad van Maandag melding maakten, hebben overigens niet tot stappen van de zijde van het bestuur geleid. De voorzitter zeide. dat productie beperking inderdaad voor sommige bedrij ven een goed middel is om de zaak enigs zins in evenwicht te houden, maar als al gemeen middel ter verbetering van de be- drijfsvoorwaarden achtte hij een dergelij ke actie niet mogelijk, omdat men er lang niet iedereen voor zal winnen. De eis van één garantieprijs voor de melk (met een toeslag voor de zandgron den) achtte het bestuur wel een behar tigenswaardige zaak, maar zij vreesde, dat het moeilijk zou zijn de gehele bond er achter te krijgen. Het rapport van het Landbouw Economisch Instituut over de garantieprijzen is nog niet officieel gepu bliceerd en daarop moet de Vakgroep wachten alvorens zich er officieel over uit te spreken. Wat zij echter wel reeds kan zeggen is, dat naar haar mening de kost prijsberekeningen aanvechtbaar zijn. De periodiek aftredende bestuursleden van de Vakgroep werden allen herkozen en de heer B. G. Bles, die reeds 25 jaar in dienst is van deze organisatie, kreeg een onderscheiding. Dierenbescherming en veevervoer Een van de kringen had geprotesteerd tegen het wetsontwerp op de dierenbe scherming, waarin wordt bepaald, dat rundvee op de markt alleen aangevoerd mag worden met een halster, „hetgeen weer kosten voor de boer met zich mee brengt". Het bestuur had daarover mede gedeeld, dat zij dit voorschrift niet onre delijk achtte, althans niet waar het het vervoer naar de markt betrof. De voorzit ter lichtte in de vergadering toe, dat de koeien doordat zij thans altijd op schok kende vrachtauto's worden vervoerd, haar koppen vaak ernstig bezeren aan de wan den, waaraan zij zijn vastgezet. Met een halster kan dit worden voorkomen. Indien de vergadering echter vinden zou, dat dit aan het oordeel van de boeren zélf diende te worden overgelaten, dan zou het be stuur zich daarnaar richten. Met grote meerderheid werd toen door de vergadering beslist, dat het vervoer van het vee helemaal aan de boeren zélf dien de te worden overgelaten. Gedeputeerde Staten van Noordholland delen in de toelichting op de provinciale begroting 1956 mee, dat de leges ter griffie voor het volgend jaar belangrijk hoger geraamd konden worden dan in vorige jaren, omdat enerzijds ook voor dat jaar weer een belangrijke toevloed van aanvragen om een nieuw paspoort wordt verwacht en ander zijds voor de rijbewijzen in 1956 de nieuwe vijfjarige periode aanvangt. In 1957 en 1958 zullen, naar verwacht wordt, de ontvangsten uit dezen hoofde teruglopen. Bijzondere maatregelen zullen niet nodig zijn. In 1953 werden 33.754 paspoorten afgege ven; 2747 verlengd; 889 gratis verlengd en collectieve lijsten afgegeven voor 92-14 per sonen. In 1954 bedroegen deze getallen 47.204. 7460, 441 en 9611. Voor 1955 worden deze aantallen geschat op 63.500, 15.850. 135 1100. De opbrengst bedroeg in 1953 134.220. in 1954 f 193.475 en in 1955 f 262.975 (ge schat!De kosten bedroegen in 1953 f94.870. in 1954 f 121.208 en in 1955 f 149.751 (ge schat). Opgemerkt zij. dat met ingang van 1 Juli 1954 de rijksleges voor paspoorten belang rijk zijn verlaagd en de geldigheidsduur van een paspoort is gesteld op vijf jaar. Dit was oorzaak, dat in 1954 en 1955 een groot aantal aanvragen moest worden behandeld, het geen een gunstige invloed had op de op brengst der leges. Ook voor 1956 wordt nog een aanzienlijk aantal aanvragen verwacht. Daarna zal een daling intreden, daar de na 1 Juli 1954 afgegeven of verlengde paspoorten pas na vijf jaar behoeven te worden ver lengd, hetgeen een vermindering van leges-1 inkomsten betekent. perfecte Narcissen. Deze bloembollen wa ren niet geforceerd, maar „geremd". Het waren bollen van de oogst van het vorige jaar, die men door toepassing van een be paalde temperatuur in hun ontwikkeling had tegengehouden. Het zou me niets ver wonderen, als men de volgende week nar cissen, geoogst in 1955, vervroegd in bloei ziet en daarnaast die van 1954 eveneens. Ze verstaan aan het laboratorium in Lisse de kunst je op elk willekeurig tijdstip het ge hele jaar door narcis- of irisbloemen te laten zien. De ene door toepassing van kunstgrepen vervroegd, de andere door ge bruik te maken van lagere temperaturen geremd. Knap werk! Waarom dat remmen van betekenis is? Wel de geremde bollen, ook hyacinten, worden naar het Zuidelijk halfrond ver zonden. Komen ze er aan, dan is het daar lente en de hier geremde bloembollen kun nen dan in Zuid-Afrika of elders tot bloei komen. Alleen de verzending van de bol len, dat levend materiaal is, levert nog wel eens moeilijkheden op. Die keuringen te Haarlem Maandags en Donderdags te Hillegom zijn dus voor het vak van grote betekenis. De practijk kan er niet alleen zien, wat voor nieuws er onder de zon is, maar ook wat de weten schap doet om de export naar nieuwe afzet gebieden mogelijk te maken. Het vliegend hert, dat ook gisteren de omgeving van Velsen op zijn zeven gemak ken verder heeft verkend, is nog altoos niet door de politie gestrikt, al maakt hij de éne verkeersovertreding na de andere, waarbij hij zich niet ontziet met geheven gewei de spoorlijnen te kruisen en over roepende agenten heen te springen. Men is er zo langzamerhand in gaan be rusten, dat deze slimme zwerver tot de vaste levende have van Velsen gaat beho ren en de politie geeft echt de moed een weinig op. het trotse dier nog eens levend in haar fuiken te vangen, tenzij straks de materiële nood aan de herteman komt en de eikels schaars gaan worden. Inmiddels is het hert gesignaleerd door enige opgetogen winkelmeisjes, die hem in de richting van de Heerenduinen bij het IJmuidense Marktplein hebben zien wan delen en vervolgens hebben de honden van het Kerbert-asvl zich ten zeerste opgewon den over de bok. die, omgeven door een lokkende wildgeur aan hun tijdelijke ge vangenis voorbijschreed. Het laatste le vensteken kwam gisteravond uit Driehuis, waar Jodocus het hert blijkbaar weer de spoorbaan is overgestoken. Maar aangezien hij ook al in de buurt van de Spaarndamse forten is gesignaleerd en de motorpolitie heeft kunnen vaststellen dat het dier op zijn laagste versnelling een 45 kilometer per uur loopt, kan er nog van alles gebeuren in de komende dagen. Waarschijnlijk echter niet, dat hij terugge voerd kan worden in de gevankelijke staat, waaruit deze langdurige escapade ontstond. Overigens is men in de kringen van de Groenendaalse hertekamp meer en dieper begrip gaan tonen voor de uitlatin gen uit Enkhuizen, waar de bok oorspron kelijk in de hertekamp heeft gewoond, dat het „zo'n wilde en goeie springer was". De Overijsels-Gelders-Drentse vereni ging ,.De Oosthoek" heeft Zondagavond in café-restaurant „Dreefzicht" een toneel avond gehouden waarop haar toneelgroep „De Liester" voor het voetlicht kwam met het stuk „Greet Bos" van Martin van Leeuwen. In dit spel maakt men kennis met een gederailleerde vrouw, Greet Bos, die op het dieptepunt van haar ellende aanklopt bij haar oude. getrouwde vriendin Cor. Deze toont veel begrip, neemt haar op in het huisgezin en helpt haar om weer een nieuw leven te beginnen. Greet slaagt er inderdaad in haar geluk te vinden aan de zijde van Jos, een eenvoudig werkman, al moeten eerst veel moeilijkheden overwon nen worden. Men maakt voorts kennis met de lotgevallen van een zusje van Cor, Mia, die aan het begin van een balletcarrière staat, doch in haar plannen gedwarsboomd wordt door lieden die „geringe afkomst" niet kunnen verdragen. Maar ook voor haar komt alles goed terecht. Men kan de toneelgroep van de Oost hoek niet gelukkig prijzen dat zij dit stuk gekozen heeft, dat wemelt van cliché's. Er worden problemen in opgeroepen dié dooi de schrijver niet of nauwelijks zijn uitge werkt of omgekeerd ontstaan situaties waarvan de oorzaak niet helemaal duide lijk is. De opvoering in zijn geheel kunnen wij met de beste wil van de wereld niet be vredigend noemen. Deze groep kleven "nog talrijke typische amateurfouten aan en bo vendien vertraagde de gebrekkige rol ken nis van sommige spelers het toch al niet te vlotte tempo. De milieuschildering van het gezin van de metaalbewerkers Jan Smits is zeker niet ten volle uit de verf gekomen, veelal een kwestie van regie, die er op had moe ten toezien dat de dialogen en de mise-en- scène levendig waren. De regisseur had trouwens ook moeten voorkomen dat men in Jan Smits als de echtgenoot van Cor niet goed kon geloven, daar het leeftijds verschil der spelers werkelijk te groot was. Mevrouw Torleij als Greet Bos speelde vaak goed evenals mevrouw Westdijk als Cor. Mejuffrouw v. d. Heijde als Mia Ven- driks bezit een natuurlijke en levendige trant van spelen, waaraan echter nog veel „geslepen" moeten worden. H. S. Door wurging om het leven gekomen Zaterdag is in een dreef op 200 meter van de Turnhoutse Baan te Oostmalle in België het lijk aangetroffen van de Eind hovenaar Jac. van der Velden, die door wurging om het leven is gekomen. Volgens het eerste onderzoek van de Rijkswacht die een smokkelarijmisdrijf vermoedt is het niet uitgesloten, dat de man op een andere plaats is gedood en dat het lijk daarna is vervoerd naar de dreef waar het werd gevonden. Het parket van Antwerpen heeft zich Zaterdagmiddag naar Oostmalle begeven. BINNENLAND Radioluisteraars. Het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland be droeg op 1 November 2.071.483 tegen 2.060.719 op 1 October. Op 1 October waren er 519.238 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 517..920 op 1 September. Besmettelijke ziekten. Van 23 tot en met 29 October zijn aangegeven 10 gevallen van paratyphus B. waarvan 6 in Assen, 1 in Hoogveen, 1 in Apeldoorn, 1 in Haarlem- Voor de husivrouw. 9.00 Gymnastiek voor mermeer en 1 in Groningen; 303 gevallen van roodvonk, 17 gevallen van diphterie en 26 gevallen van kinderverlamming waar van 1 in Hengelo, 1 in Rijssen, 1 in Vollen- hove, 1 in Zwolle, 1 in Zwollerkerspel, 1 in Ede, 1 in Gendringen, 1 in Nijmegen, 1 in Rheden, 1 in Steenbergen, 1 in Winterswijk, 1 in Amsterdam, 1 in 's Gravenhage, 2 in Rhoon, 4 in Rotterdam, 2 in Eindhoven, 1 in Tilburg, 1 in Veldhoven, 1 in Vught, 1 in Beesel. 1 in Geleen. Zuiderkruis in Kaapstad. Het Neder landse emigrantenschip „Zuiderkruis" is Maaandag in Kaapstad aangekomen met 812 passagiers. De emigranten gaan zich vesti gen in de Zuid-Afrikaanse Unie en in Noord en Zuid-Rhodesia. HAARLEM EN OMGEVING Volkshuisvesting. De Federatie van Haarlemse woningbouwverenigingen houdt op Dinsdagavond 15 November een bijeen komst in café-restaurant Brinkmann, waar op de heer W. Scheerens zal spreken over „Actuele problemen volkshuisvesting". Kennemer Kunstkring. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan zal de toneel vereniging „De Kennemer Kunstkring" op Zaterdagavond 12 November een feestavond houden in het Concertgebouw. Toneel. De toneelvereniging „Vriend schap zij ons doel" zal op Dinsdagavond 15 November in het gebouw Sint Bavo voor het voetlicht brengen „Het hele dorp steelt mee" van Jean Mc Coranell. Geen spreekuur. De drie Heemsteedse wethouders die op Woensdag 9 November spreekuur zouden houden, zijn verhinderd dit spreekuur te houden. Vanmorgen is de vijftienjarige scholier Karei Wellink uit Zandvoort van het bal- con van een aanhangwagen van de tram naar Haarlem gevllen. Hij liep een hersen schudding en een paar hoofdwonden op en is naar het Marinehospitaal te Overveen gebracht Zijn toestand is op het ogenblik redelijk. Het ongeluk gebeurde in een bocht tus sen Bentveld en Aerdenhout met de tram die om 7.23 van Zandvoort vertrekt. Naar het schijnt heeft een groepje jongens op het balcon van een der tramrijtuigen ge stoeid, waarbij Karei Wellink van of over het balconnetje is geslagen. Hij viel ter zijde van de trambaan, hetgeen nog een gelukkige omstandigheid kan worden ge noemd. daar bij zulke ongelukken de kans groot is, dat het slachtoffer door een vol gende wagen van het tramstel wordt overreden. Vanmiddag om kwart over twaalf is de tweejarige Willie Nieuwpoort voor de ouderlijke woning aan de Dompvloedslaan in Overveen aangereden door een met paard bespannen melkwagen. Het bleek, dat enkele jongens van ongeveer twaalf jaar het met een touw aan een hek vast gebonden voertuig hadden losgemaakt, terwijl de voerman afwezig was. De jon gens waren er met de melkwagen van door gegaan langs het ventpad aan de Dompvloedslaan langs de huizenrij, waar het kind speelde. Het kind is per -ambulancewagen over gebracht naar het Marinehospitaal in Overveen. De voerman van de melkwa gen treft, aldus de politie, geen blaam. Maandag vierde de heer H. Vader, bestel ler eerste klasse werkzaam op het bijkan toor in Bloemendaal, het feit dat hij veertig jaar in dienst van de P. T. T. is. Na een H. Mis in de parochiekerk van Bloemen daal volgde een huldiging in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Velen hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de popu laire besteller geluk te wensen. Als eerste prees de directeur van de PTT dienst te Haarlem, de heer J. W. van Schaik de heer Vader om zijn plichtsbe trachting welke deze gedurende de afge lopen veertig jaren heeft betoond. De heer van Schaik bood namens het hoofdbestuur een door de directeur-generaal onderte kende oorkonde aan „als blijk van grote er kentelijkheid en waardering voor de toege wijde arbeid gedurende veertig jaar in open bare dienst aan de gemeenschap geschon ken." De directeur overhandigde de jubi laris voorts een geschenk onder couvert. De beheerder van het bijkantoor van Bloemendaal, de heer J. Wezenaar, uitte eveneens zijn grote lof voor de werkzaam heden van de heer Vader, die ook in moei lijke oorlogsjaren een toegewijd collega bleef die met ijver zijn werk deed Hij hoopte dat de nog komende jaren in een even prettige verstandhouding mochten verlopen. Namens het gehele personeel bood hij de jubilaris een zilvex-en horloge aan en aan mevrouw M. Vader-Palm een bloemstuk. Aan hef eind van de maand zal het vijf jaar geleden zijn, dat het wijkcomité Oud-Schoten werd geïnstalleerd. Dit feit zal op Dinsdag 29 November herdacht worden in een openbare vergadering, waax-in de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff het woord zal voeren. De uitslagen in de competitie van de F.B.H.O. luidden: A-klasse: DWO—Centrum I 3—5: Centrum II—KR I 0—8; KW II—Haarl. West 8—0; FloraTelescoop 26. B-klasse: TelescoopCentrum 44: Kam pervest IPoedeltje II 44; KRKamper vest II 62; Poedeltje IRozenpriëel 62. D I-klasse: Haarl. WestKampei-vest 26; Rozenpx-iëel—Telescoop 44; S. en G. Oosten 4—4; DWO—BW 2—6. D II-klassc: CentrumPoedeltje 26; DWOOosten 44; KampervestS. en G. 4—4. Ds. G. Toornvliet, Gerefoi-meei-d studen tenpredikant te Leiden, heeft het beroep als predikant bij de Gereformeerde Kerk te Bloemendaal aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9