Krachtig „neen" van Molotov op de Westelijke voorstellen Vrijwillig dienstverband bij de marine voor drie jaar Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT West-Duitse druk op Westelijke delegaties Sluisweg gaat Maandag dicht Sultan Ben Joessef nam Pasja van Marrakesj in genade aan Het woord is aan El Glaoui moest een uur wachten op pijnlijke ceremonie van drie minuten Minister Staf overweegt: Aanschaffing van tweede vliegkamp schip is te duur, er is ook geen personeel voor Raad der Republiek voor vervroegde verkiezingen u Voor zeven dagen Philby daagt Lagerhuislid Marcus Lipton uit Militaire missie uit Cairo in Djakarta aangekomen Zetel in Veiligheidsraad is nog niet bezet Nieuwe spelling Verkiezingsonlusten op de Philippijnen: 30 doden Vijfjarige jongen gedood door beugel van kabel INog steeds zacht weer Weerrapport 70e JAARGANG No 105 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 299e JAARGANG No 256 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze speciale verslaggever) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft gisteren in Genève, na gedurende het afgelopen weekeinde in Moskou met de Russische regering te heb ben overlegd, alle Westelijke voorstellen voor de Duitse hereniging verworpen. De Westelijke mogendheden hadden de Europese veiligheid afhankelijk gesteld van een overeenkomst, die eerst ten aanzien van de Duitse hereniging zou moeten worden bereikt. Na de rede van Molotov stelde Dulles voor de zitting maar liever onmiddellijk af te breken. „De toestand is ernstig en gevaarlijk ge worden en we moeten nu eerst eens rustig en diep nadenken wat we verder hebben te doen", zo zeide de Amerikaanse minis ter. Dat was een wijs voorstel, waarmede zich iedereen, inclusief Molotov, kon ver enigen. Want indien gisteren de Westelijke ministers Molotov direct van repliek had den gediend dan zou de kans heel groot zijn geweest dat de conferentie op het eer ste agenda-punt definitief had moeten stranden. Eén ding hebben de Westelijke ministers intussen bereikt, en wel dat ze Molotov met hun voorafgaande voorstellen en vra gen inderdaad zo klem hadden weten te zetten, dat uitvluchten en afleidingsma noeuvres hem nu niet meer konden baten. Hij heeft gisteren duidelijk moeten zeg gen, dat de eenheid van Duitsland door de Russen alleen kan worden aanvaard op ba sis van de communistische leerstellingen en van de communistische staatsinrichting. West- en Oost-Duitsland moeten, alvorens zich samen te voegen, eerst eenzelfde taal leren spreken, zo deelde Molotov mede. En welke taal' dat was, liet hij niet langer in het duister toen hij even later opmerkte dat nu reeds de democratische republiek door alle Duitse arbeiders en werkende in tellectuelen als hun ware vaderland werd beschouwd. Dat de Westelijke voorstellen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland in Sep tember a.s. door de Russen zouden worden aangenomen, kon in ernst eigenlijk niemand verwachten. Er was zelfs wel iets te zeggen voor de Russische redenering, dat het pro ces van de hereniging niet moest worden overhaast. Inderdaad waren de twee repu blieken ver uit elkaar gegroeid en een toe nadering zou daarom ongetwijfeld tijd vereisen. Maar gisteren heeft Molotov helemaal niet meer over toenadering of over een compromis gesproken. Een totale capitula tie van de Westerse posities in Duitsland werd nu in feite door hem geëist. Een eis, die gepaard ging met de verzekering dat het Westen geen nieuwe voorstellen van Moskou meer te verwachten heeft. Dat is een taal die de Russen sedert Stalin eigen lijk niet meer gesproken hebben. Alle partijen hadden uit Bonn hun meest prominente woordvoerders afge vaardigd om de drie Westelijke ministers op te wekken geen middel ongebruikt te laten waardoor de hereniging van Duits land bevorderd zou kunnen worden. De Duitse gocialisten-leider Ollenhauer had dat persoonlijk Dulles nog eens op het hart gedrukt en de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, stond onder zijn landgenoten bijna alleen om het officiële standpunt' van de Westelijke drie met zijn autoriteit te dekken. Die Duitse druk bewees hoe intens het medeleven was in Bonn met de besprekingen in Ge nève over de Duitse eenheid. Maar die pressie toonde tevens aan hoe groot en tastbaar het gevaar al was geworden van een verslapping van de banden met Bonn, een verslapping, waardoor de mogelijkheid van directe onderhandelingen tussen Mos kou en de West-Duitsers steeds dichterbij scheen te komen. De drie Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken zouden vanochtend in „Villa Montfleury", het verblijf van de Franse minister Pinay, beraadslagen in tegenwoordigheid van hun West-Duitse ambtgenoot Von Brentano. Daarna zou ge zamenlijk het noenmaal worden gebruikt. Van West-Duitse zijde wordt verklaard, dat minister Von Brentano een nieuw voor stel heeft gedaan, om tot een oplossing van het Duitse vraagstuk te geraken. Hij zal zich met zijn Russische ambtgenoot Mo lotov verstaan, indien deze daartoe.de wens te kennen geeft, doch hij zal hierin geen enkel initiatief nemen. De Sovjet-Russische woordvoerder, Leo nid Iljitsjev, heeft op een persconferentie het commentaar van de Britse woordvoer der, dat Molotov Dinsdag heeft verklaard dat het communistische stelsel op geheel Duitsland van toepassing moest zijn, al vorens aan een Duitse hereniging kan worden gedacht, onjuist genoemd. De wegverbinding over de IJmuidense sluizen voor het autoverkeer zal zo ver nemen wij met ingang van Maandag 14 November worden afgesloten. Van die dag af zal het autoverkeer gedurende zeven dagen dus tot en met 21 November niet kunnen profiteren van deze sluisver- binding en weer aangewezen zijn op de Velsense ponten. Het afsluiten van de Sluisweg is een gevolg van het feit, dat dringende herstellingen aan de IJmuidense Middensluis verricht moeten worden. Het scheepvaartverkeer van kustvaarders en andere kleine en middelgrote vaartuigen, dat tot nu toe gebruik maakte van deze middensluis, zal gedurende die week de kleine sluis moeten passeren. Het midden gedeelte van de baily-brug zal derhalve worden weggehaald. „Hiervan is niets te vinden in de tekst van Molotov's verklaring, die ik u vrijwel in haar geheel heb voorgelezen. De minis ter heeft gezegd niét te kunnen instemmen met een toetreden van een herenigd Duits land tot de N.A.V.O. of tot andere militaire verbonden, daar dit niet bevorderlijk zou zijn voor de Europese veiligheid, of voor de nationale belangen van het Duitse voik", aldus Iljitsjev. In Westelijke kringen te Genève meent men, dat minister Molotov Dinsdag in feite heeft verklaard dat zijn voorstellen goed zijn en dat hij geen andere heeft te doen. In kringen der West-Duitse waarnemers te Genève betoont men zich openlijk ver ontwaardigd over het door Molotov naar voren gebrachte. Dit gaat gepaard met grote teleurstelling, die zweemt naar ont steltenis. Thans wordt vernomen, dat de drie Westelijke ministers vanmiddag met een gemeenschappelijke verklaring op Molo tov's argumenten van Dinsdag zullen ant woorden en duidelijk hun standpunt ten aanzien van Duitsland zullen bepalen. LONDEN (UP/Reuter) H. A. R. Philby, een vroegere eerste secretaris in de Britse ambassade in Washington, wiens naam is genoemd in de affaire MacLean en Bur gess, heeft het socialistische Lagerhuislid Marcus Lipton op een persconferentie uit gedaagd zijn beschuldiging in het open baar te herhalen. In het Lagerhuis geniet kolonel Lipton parlementaire onschend baarheid. De minister van Buitenlandse Zaken MacMillan heeft Philby onschuldig verklaard, maar Lipton houdt voet bij stuk. Philby zegt Burgess goed te hebben ge kend maar dat hij MacLean slechts een- of tweemaal in 1937 of 1938 had ontmoet. Philby eist dat Lipton zijn beschuldigingen buiten het parlement herhaald of anders zijn bewijsmateriaal aan een vertrouwens man zendt. Op. vragen antwoordde Philby, dat hij steeds linkse neigingen had gehad, doch nooit communist was geweest. Zijn ontslag uit de buitenlandse dienst had hij als een rechtstreeks gevolg van een „on voorzichtige omgang met Burgess" gezien. Op de vraag of hij van oordeel was, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken ge rechtvaardigd was in het verzoek tot zijn aftreden, antwoordde Philby: „Ik denk, dat ik de beweegredenen van het ministerie begrijp". Men verwacht, volgens Reuter, dat het geheime onderzoek naar de affaire-Mac- Lean en -Burgess de volgende week zal be ginnen. Premier Eden zal het voorzitter schap van de daartoe ingestelde commissie op zich nemen, zulks met instemming van de oppositieleider Attlee. DJAKARTA (Reuter-AFP) Een Egypti sche militaire missie van zes leden is in Djakarta aangekomen. De leider van de missie, generaal-majoor Mohammed Alda- gwi, weigerde het doel van het bezoek aan Indonesië mede te delen. De missie zal morgen de plechtigheden ter gelegenheid van „Legerdag" op 10 November in Dja karta bijwonen. Aldagwi heeft verklaard te hopen dat dit bezoek de vriendschap tussen Egypte en Indonesië en in het bijzonder de vriendschap tussen de strijdkrachten van beide landenzou versterken. De missie zal twee weken in Indonesië blijven. Na 21ste stemming NEW YORK (Reuter). De UNO-As- semblée heeft weer geen beslissing kunnen bereiken over de nog vacante zetel van de Veiligheidsraad. Na negen onbesliste stem mingen besloot de vergadering, op voorstel van Irak, de kwestie twee weken uit te stellen om nieuw onderling overleg buiten de vergaderzaal mogelijk te maken. Bij de negende stemming van Dinsdag, die de 21ste stemming was sedert over de zetel gestemd wordt, kregen de Philippij- nen dertig stemmen en Joegoslavië 27. Er waren twee onthoudingen. Voor verkiezing zijn 39 stemmen nodig. In Amerikaanse kringen verluidt, dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, wil voorstellen de zetel de eerste twee jaar te laten bezetten door de Philip- pijnen, als vertegenwoordiger van Azië, en nadien door een Oost-Europees land, ver moedelijk Joegoslavië. De Amerikanen zijn optimistisch over de kansen van dit plan. Niet met ingang van 1 December, zoals voorzien was, doch van 1 Januari aanstaan de zal de nieuwe schrijfwijze der Neder landse taal door de Nederlandse Dagblad pers en het Algemeen Nederlands Pers bureau worden toegepast. Ook ons blad zal zich bij dit uitstel aansluiten en dus pas op 1 Januari de nieuwe schrijfwijze ge bruiken. Een hartelijke ontvangst viel Koningin Juliana en Prins Bernhard ten deel toen zij Dinsdagmiddag op Schiphol terugkeer den van hun reis naar de West. Rechts op de foto Koningin Juliana met de Prinses sen Margriet en Irene. Op de achtergrond Prinses Wilhelmina. Links loopt Prins Bernhard toe op de Prinsessen Beatrix en Marijke. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's J. H u i z i n g a Militairisme betekent de allerver- derfelijkste vorm van voortdu rend cultuur verlies. (Van onze correspondent in Parijs) De 84-jarige Pasja van Marrakesj heeft sultan Ben Joessef vergiffenis gevraagd in een grote zaal van het hotel Pavilion Henri IV te St. Germain-En-Laye waar Mohammed V verblijft als gast van de Franse regering. Temidden van de andere Marokkanen die een onderhoud met de sultan hadden verzocht, moest de Pasja een uur op zijn beurt wachten. Kabinets formateur Ben Slimane en de hofmaar schalk leidden hem voor de sultan. Bij de deur van de troonzaal ontdeed hü zich, naar Arabisch gebruik van zijn sloffen. Hij wierp zich op de knieën, boog het hoofd tot op de grond en stamelde: „Majesteit, ik ben uw slaaf en ik vraag u vergiffenis voor hetgeen ik heb gedaan. Ik hoop dat ik nog lang genoeg zal leven om mijn le ven te kunnen beteren en om dat te kun nen bewijzen. Ik vraag mijn vorst mij als De minister van Marine verklaart in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1956 van zijn departement onder meer dat de beide nieuwe kruisers gedurende en na de proef vaarten geheel hebben voldaan aan de ge stelde eisen. Constructiefouten zijn bij „De Zeven Provinciën" niet gebleken. Wel heb ben zich bij de kruisers in de eerste tijd de bij nieuwe schepen gebruikelijke lichte „kinderziekten" voorgedaan, doch deze zijn van ondergeschikte aard. In het Voorlopig Verslag hadden enige Kamerleden gepleit voor aanschaffing van een tweede vliegkampschip. Daaraan valt volgens minister Staf om financiële redenen niet te denken. Ook zou er niet genoeg personeel voor gevonden kunnen worden. Op een vraag of als gevolg van het tekort van 2800 man beroepspersoneel, ondanks de geringe stijging van 400 man kader in twee jaar tijds, de huidige sterkte aan vlooteenheden wel kan worden bestendigd, antwoordt de minister, dat door aanvaar ding van bepaalde beperkingen in beman ningen, mede door gebruikmaking van dienstplichtigen waar dat mogelijk is, het voorshands mogelijk is gebleken voldoende vlooteenheden ter vervulling van de vre destaken in de vaart te houden. Voor oor logstijd ligt het probleem aanzienlijk een voudiger omdat het personeel, dat na het verstrijken van het eerste dienstverband met ontslag gaat, nog geruime tijd reserve- plichtig blijft en op deze wijze een belang rijke en goed geoefende personeelsreserve vormt. Voorts is thans in studie het instellen van een kort vrijwillig dienstverband voor be paalde categorieën. De minister denkt aan een dienstverband van ongeveer drie jaar, met ontheffing van enkele verplichtingen uit hoofde van de dienstplicht en mogelijk een uitkering ineens na afloop van het eer ste dienstverband. Indien deze maatregel kan worden uitgevoerd, verwacht de minis ter daarvan, in het bijzonder ook voor het Korps Mariniers, een gunstige invloed op de personeelssitualie. De minister kan niet tegemoetkomen aan verdere verlangens van het gepasporteerd marinepersoneel, dat zonder uitzicht op pensioen de dienst der marine heeft ver laten. Deze beslissing is gebaseerd op de omstandigheid dat de voorwaarden voor de pensioenvervangende gratificaties niet gun stiger kunnen worden gesteld dan de voor waarden voor het verkrijgen van het recht op uitgesteld pensioen, waarvan de uit kering een gevolg is. Loodswezen Een wetsvoorstel voor een nieuwe rege ling van het loodswezen is gereed'en"aan de Raad van State om advies aangeboden. Onder voorbehoud, dat het met de Bel gische regering te plegen overleg inzake het wijzigen van het Scheldereglement tot overeenstemming leidt, verwacht de minis ter dat het wetsontwerp in de loop van dit zittingsjaar bij de Staten-Generaal kan worden ingediend. Er is voldoende loodspersoneel aanwezig om zonder overdreven lange diensttijden te zorgen voor een regelmatige gang van de dienst bij de toeneming van het aantal schepen, dat in de haven van Amsterdam wordt verwerkt. In de begroting voor 1956 is met uitbreiding van het loodspersoneel rekening gehouden. een van zijn nederigste dienaren te be schouwen. Men heeft mij bedrogen. Ver vloekt zijn zij die mij hebben misleid". Daarna kuste hij de voeten en de knieën van Mohammed V die diep onder de indruk leek en moeite deed de oude man op te heffen. Hij zei; „Luister Hadji Thami Ei Glaoui, laten wij het verleden vergeten. Wij zijn kinderen van de toekomst. Ik ben de sultan van alle Marokkanen en gij zijt één van hen". De oudste zoon van de sultan, Moelay Hassan, die niet zoals zijn vader en de Pasja in een „djellabah" was gekleed, doch op Europese wijze, en die tijdens de pijn lijke drie minuten naast Mohammed had gestaan, begeleidde de oude man terug naar de ingang van de zaal. Daar kuste hij hem op beide wangen. Honderden Voor deze plechtigheid had men de tijde lijke troonzaal, waar het de gehele dag een komen en gaan van Marokkanen en Fransen is, voor een ogenblik geheel ont ruimd. Journalisten en fotografen hadden gelegenheid van het terras af door de open deuren de gebeurtenis te volgen. Het was en wonderlijk tafreel. Vele Marokkanen waren ontroerd en veegden zich de tranen uit de ogen. De Pasja van Marrakesj is niet de enige Marokkaanse heerser die naar St. Ger main-En-Laye is gekomen om het pardon van zijn sultan af te smeken. Honderdtal len Marokkanen zijn met gecharterde vliegtuigen of met schepen naar het Noor den getrokken. Onder hen zijn de Oele- ma's, de schriftgeleerden, die in 1953 Ben Joessef van de troon vervallen hebben ver klaard. Er zijn Pasja's en Caids, die zich tegen hem hebben gekeerd en er zijn ook tientallen profiteurs en vertegenwoordigers van organisaties, die de huik naar de wind hangen. Het lijkt dat de sultan bereid is hen allen te vergeven, niet alleen omdat een vorst volgens oud recht genade voor wraak moet laten gelden, maar waarschijn lijk ook omdat hij zeer wel begrijpt dat er bij zijn terugkeer in Marokko nog zeer veel onoplosbare problemen voor hem en zijn dynastie zullen zijn. Hartstochten Hij zal een land terug vinden dat in de twee jaar van zijn ballingschap sterk is veranderd. Ook de nationalistische Istiqlal is een onberekenbare factor. In Marokko steekt het terrorisme de kop weer op, na de verklaring van El Fassi, de leider van de Istiqlal, die het eerherstel van St. Ger- main-En-Laye heeft veroordeeld. Gisteren zijn bij aanslagen weer drie doden ge vallen. In de omgeving van de sultan verwacht men wel is waar dat diens terugkeer een kalmerende invloed zal hebben op de po litieke hartstochten, doch de opstand in het Rifgebied, die nog steeds niet geheel bedwongen is, ziet men als een ernstig verschijnsel. De vier leden van de troonraad zijn uit Parijs te Rabat teruggekeerd met de bood schap dat de slutan er op rekent, dat zijn terugkeer zonder incidenten zal worden gevierd. MANILLA (United Press). De cam pagne voor de verkiezingen van senato ren, burgemeesters en provinciale func tionarissen op de Philippijnen heeft aan dertig Philippino's het leven gekost. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse raad der republiek heeft niet zo lang gedaan over de behandeling van de wet tot het houden van vervroegde verkie zingen als de Assemblée Nationale. In de afgelopen nacht heeft de Senaat met 227 tegen zestig stemmen het voorstel van de regering-Faure goedgekeurd. Men kan dat als een succes voor de premier beschouwen, want de Senaat had de behandeling twee of drie maanden kunnen rekken. Het par lementaire spel, dat de afgevaardigden in de Assemblée Nationale nog al eens plegen cp te voeren, is de senatoren vreemd. Toch heeft Faure niet alles gewonnen. De com missie voor algemeen kiesrecht van de Se naat heeft zich namelijk met 24 tegen drie stemmen en drie onthoudingen uitgespro ken voor een amendement waarin wordt bepaald de vervroegde verkiezingen niet te houden volgens het thans geldende systeem van de lijstverbindingen, doch volgens het vooroorlogse districtenstelsel in twee ron den per arrondissement met ballotage. De Senaat heeft gevolg gegeven aan dat voorstel van de commissie en zij heeft de Assemblée voorgesteld de wet in die zin te wijzigen en aan te vullen. Daarmede ziet Faure zich voor moeilijk heden gesteld. Het vorige debat over de verkiezingen in de Assemblée heeft drie volle dagen geduurd, en men kan in twee de lezing weer een bijkans eindeloze en vruchteloze discussie verwachten, die de premier in tijdnood kan brengen. Wil men de verkiezingen op 18 December houden, dan zal het decreet, waarbij de kiezers wor den opgeroepen naar de stembus te gaan, uiterlijk op 18 November gepubliceerd moeten worden. Er blijven dus nauwelijks negen dagen voor een debat, voor een stemming en voor het voorleggen van het aangevulde wetsontwerp aan de Senaat. Dreigement Men neemt aan dat Faure alles in het werk zal stellen om van de Assemblée op nieuw een verwerping van de stemming per arrondissement zonder lijstverbindin gen te krijgen. Daarbij kan hij moeilijk weer de vertrouwenskwestie stellen, want, zoals hij in de senaatscommissie voor alge meen kiesrecht in de Senaat heeft ver klaard, is de regering zelf over deze kwes tie verdeeld. Faure wil vervroegde verkiezingen zon der wijziging van de kieswet bereiken dooi de Assemblée de stemming per arrondis sement voor de derde maal te laten ver werpen. Het wetsvoorstel over de datum van de verkiezingen komt dan opnieuw in de Senaat en Faure kan dan dreigen met een regeringscrisis. Hij hoopt, dat de Se naat voor dit dreigement het hoofd zal buigen, iets wat vele politieke waarnemers nog niet als zeker beschouwen. Maurice Thorez, de leider van de Franse communisten, heeft een beroep op de so cialisten gedaan om zich met de commu nisten in een volksfront te verenigen en op deze wijze een linkse overwinning bij de komende algemene verkiezingen te verze keren. De communistische fractieleider in de Nationale Vergadering, Duclos, ver klaarde dat het communistische standpunt geen alliantie met de radicalen uitsluit. Te Bergen (NH) is de vijfjarige Marinus de Waard uit Alkmaar getroffen door de beugel van een kabelwagen van een grond bedrijf uit Heiloo, dat ten behoeve van het electrieiteitsbedrijf te Bergen electrische kabels legt. In een onbewaakt ogenblik zag de schooljeugd kans de pal van de kabel los te maken. De in hoogste stand staande beugel kwam met het volle gewicht óp het hoofd van het jongetje. De dood moet vrij wel onmiddellijk zijn ingetreden. Geheime zender opgespoord Een aantal opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Oostrum de clandestiene zender „De Vliegende Schotel" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige timmerman S. H. en de 56-jarige veehouder J. H., beiden te Oostrum en de 17-jarige slager J. K. te Dokkum. In de Zuidelijke luchtstroming, die nog steeds over West-Europa heerst, bewogen de afgelopen 24 uur enkele storingen mee naar het Noorden. Deze kwamen voor aan de scheidingslijn tussen de boven een groot deel van Europa aanwezige warme lucht en iets minder warme lucht die om een depressie bij Zuid-West-Engeland naar West-Europa stroomt. De tweede storing, die gisteravond ons land passeerde werd in Frankrijk, België en het Zuiden van ons land plaatselijk door onweer vergezeld. De depressiekern bij Zuid-West-Engeland beweegt in de rich ting van Schotland. Een randstoring ervan zal met enkele buien over ons land trek ken en de wind wat doen toenemen. Het weer blijft dus enigszins onbestendig, maar nog steeds vrij zacht. (van hedenmorgen 7 uur) toestand M "8 ei 2 g s S Z5 Helsinki motregen ZO 5 0,1 Stockholm x-egen zo 7 3 Oslo regen windstil 5 8 Kopenhagen regenbui zzo 9 0,2 Aberdeen geheel bew. z 10 0,1 Dublin zwaar bew. ozo 11 2 Londen onbewolkt ozo 10 0,5 Amsterdam licht bew. zo 8 2,1 Brussel zwaar bew. zzo 10 3 Parijs zwaar bew. zzw 11 10 Bordeaux zwaar bew. zw 13 0 Grenoble zwaar bew. NO 8 0 Nice zwaar bew. NW 15 0 Berlijn r.evel ozo 5 0 Frankfort nevel O 7 4 München mist windstil 4 0 Zürich mist windstil 5 0,2 Genève mist windstil 8 0 Wenen nevel ZZO 9 0 Innsbruck mist windstil 0 0 Rome nevel zo 12 0 Den Helder mist matige Z 10 8 Ypenburg mist zw. OZO 8 7 Vlissingen licht bew. mat. ZO 9 3 Eelde zwaar bew. zw. OZO 10 8 Twente licht bew. zw. ZO 9 0,6 De Bilt licht bew. mat. ZZO 9 3 Eindhoven zwaar bew. zw. ZO 8 7 VI. Z.-Limb. zwaar bew. m. ZZO 10 4 Neerslag laatste 24 uur. 03C<XXCXX>30CXXXXXOOCCOOCCCOOCCO ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 10 November Zon op 7.51 uur, onder 17.00 uur. Maan op 3:25 uur, onder 14.58 uur. Maanstanden 14 Nov. 13.01 uur: Nieuwe maan 22 Nov. 18.29 uur: Eerste kwartier 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 November Hoog water: 11.42 en uur. Laag water: 7.01 en 19.26 uur. Donderdag 10 November Hoog water: 0.15 en 12.45 uur. Laag water: 8.19 en 20.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1