Méér woningen met 2, 5 of 6 kamers en minder met 3 of 4 Na aanlooptijd kan elke werkdag een woning worden gemonteerd de Mooy Plan voor 320 arbeiderswoningen wordt met voortvarendheid ter hand genomen Televisie Specialist B en W van Haarlem treffen ingrijpende maatregelen Forumdag over opvoering productiviteit in woningbouw Systeembouw in Delftwijk I Plan „Onze Woning" goedgekeurd Woningbouw gaat voor alles Ook rechtbank vonnist rijinstructeur Inleidingen van ir. Buskens, prof. Mazure en ir. A. Twijnstra werden uitvoerig besproken m Rapport over woningdifferentiatie Wenselijke verdeling wijkt in Haarlem sterk af van de thans aanwezige 11 Logische indeling Bouwen met fluitbegeleiding Kleurschakeringen Ter versnelling van de voorbereiding van bouwplannen Verkeerssituatie op hoek Houtstraat- V erwulft Bedrag van 1200 vermist Hinder door grondwater in J. J. Hamelinkstraat K R E M E R S COSTARICA KOFFIE Schema rekent met vraag naar twee woonvertrekken Gezingsomvang in de toekomst Wat men echter niet vooruit weet. 8 Rechtbank veroordeelde twee inbrekers DONDERDAG 10 NOVEMBER 19 5 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bij B. en W. van Haarlem is thans binnengekomen het uit gewerkte plan voor de bouw van 320 woningwetwoningen volgens het systeem Rottinghuis in het Noordelijk deel van Delftwijk. Ér wordt grote spoed betracht om het voorstel tot de realisering van dit project zo snel mogelijk in de gemeenteraad te brengen. Zo zullen de leden van de commissies voor Bouw- en Woningtoezicht en Openbare Werken en de Schoonheidscommissie op korte termijn worden geraadpleegd. De tekeningen zullen daarom niet in rondlezing worden gezonden, maar er zullen micro foto's van worden gemaakt, zodat alle betrokken deskundigen tegelijk van het plan kennis kunnen nemen. Volgens de tekeningen komen er tien blokken van 32 wo ningen, elk onderverdeeld in vier woonlagen met acht woningen op een souterrain. Er komen in totaal 160 huizen met vier kamers, 136 met drie kamers en 24 hoekhuizen met vijf kamers. Zes van deze blokken komen aan de Mar- tinus Nijhofflaan, die de scholenstrook tussen het Marsman- lein en de Rijksstraatweg in het Oosten en de Delftlaan in et Westen begrenst. De vier andere blokken komen Noor delijker aan de Jan Campertstraat, die van West naar Oost loopt, van de parallel aan de Delftlaan geprojecteerde Herman de Manstraat naar de Dr. De Liefdestraat, die evenwijdig met de Rijksstraatweg is gedacht. Het complex wordt gecompleteerd met 27 garages. Tussen beide delen van het complex van systeembouw-étagewoningen is ruimte ge reserveerd voor de bouw van ongeveer honderd één-gezinswoningen voor grotere gezinnen, terwijl in het Noorden van Delft wijk, waar Delftlaan en Rijksstraatweg bij het Delftplein samenkomen nog 150 wonin gen gebouwd zullen worden door de Rooms- Katholieke vereniging „St. Bavo." Ook deze woningen zullen overwegend voor grote gezinnen bestemd zijn, waarmee dan het evenwicht in de verdeling naar de grootte der huizen in Delftwijk ongeveer bereikt zal zijn. Het is de bedoeling, dat zowel de 120 woningen van „St. Jozef" in Zuidelijk Delftwijk, welke binnenkort worden aan besteed, als de 320 systeemwoningen en de 150 woningen van „St. Bavo", waarvan nog onderzocht wordt of ook deze in systeem bouw uitgevoerd kunnen worden, de kern zullen vormen van het woningwetbouw programma voor 1956, dus bijna zeshonderd woningen. Voegt men daarbij nog de 350 middenstands-huurwoningen, die, zoals wij reeds hebben gemeld, volgens het New Airey-systeem in Zinnevelt zullen worden gebouwd, dan komt men op een totaal van ruim negenhonderd woningen. Hetgeen dus zeer dicht in de buurt komt van de duizend woningen welke Haarlems wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de lieer W. F. H a p p in 1957 aan de markt wil brengen. Over de indeling en over het uiterlijk van de door de Groningse ir. F. Klein ontwor pen systeemwoningen kan men op grond van de stukken en de ervaringen in Gro ningen slechts geestdriftig zijn. De indeling van de plattegrond is uitermate logisch, waarbij nog komt dat er grote aandacht is besteed aan de bergruimte. Niet alleen is er een voor deze tijd betrekkelijk groot aantal kasten aangebracht, maar ook is er aan een speciale provisiekast gedacht. De oppervlakte van de woonkamer bedraagt achttien vierkante meter. De drie-kamer woningen hebben een slaapkamer voor de ouders van twaalf vierkante meter en èen kinderslaapkamer van ruim acht. De vier- kamer-woning heeft dezelfde afmetingen, maar nog een kinderslaapkamer van ruim acht vierkante meter meer. De vijfkamer woning tenslotte heeft behalve de woon kamer en de oudersslaapkamer twee slaap kamers van elf vierkante meter en een kin derslaapkamer van ruim acht vierkante meter. Het souterrain is bestemd voor fiet senstalling en bergruimten. Het is van de zijkanten van het blok bereikbaar. De principe van het boutosysteem-Rot tinghuis is niet alleen, dat alle bouw elementen vooraf worden vervaardigd in de fabriek, maar ook dat de constructie op de bouwplaats machinaal geschiedt. Karakteristiek voor de bouw van flats vol gens het systeem-Rottinghuis zijn de enorme hijskranen welke alle bouwelemen ten op de juiste plaats voor de montage laten zakken. Het plaatsen van de elemen ten gebeurt op een fluitsein: de huizen worden bij wijze van spreken de grond in gefloten. Over de duur van de bouw kan het vol gende worden meegedeeld: Na een aanloop tijd van drie maanden tijdens welke pe riode op de bouwplaats het grond- en fun deringswerk kan worden gedaan en in de fabriek de elementen worden vervaardigd kan per werkdag één woning worden gemonteerd. Daarna is nog drie maanden nodig voor de afwerking. Op deze wijze kan een serie van 250 woningen in zestien maanden worden voltooid. Intussen wil dit in het geheel niet zeggen, dat het uiterlijk verwaarloosd is. Het be tonnen geraamte wordt met een bakstenen cmmanteling omgeven, maar de architect heeft daarbij het constructieprincipe niet willen verdoezelen: sommige sierbetonnen vlakken en pilasters hebben wel degelijk mede een aesthetische functie. Uiteraard brengt de systeembouw met zich, dat alle tierelantijnen achterwege worden gelaten en dat ook in het uiterlijk een zekere systematiek wordt gebracht, welke overi gens lang niet onaangenaam behoeft te zijn. Zelfs werden voor Haarlem aanvankelijk drie typen gevels ontworpen, maar B. en W. hebben dit aantal tot twee verminderd. Het ene geveltype is wat levendiger door dat ook aan de voorzijde een balcon is aan gebracht, namelijk voor de keuken. Het andere model is wat strakker, omdat de balcons zich alleen aan de achterzijde be vinden, omdat in die blokken de keuken zich ook aan de achterzijde bevindt. Maar wij geloven, dat juist, deze strakkere gevel op den duur het meest zal voldoen, omdat hij rustiger is. Ook hier zijn de kleinig heden niet verwaarloosd: de vuilnisbakken op de balcons worden aan het oog onttrok ken door een gesloten hekvlak. Bovendien en dat is zeker niet het onbelangrijkste element in de aesthetische vormgeving heeft de ontwerper grote aandacht aan de kleurschakeringen be steed. Er wordt een geel-bruine steen ge bruikt met lichte voegen, de erkers krijgen een gladde betonrand met sierbetonnen dammen, de kozijnen worden wit, de ramen donkerblauw, de balcondeuren muisgrijs en de binnenzijden van de balcons wit. De ijzeren balconhekken worden eveneens wit met blauwe platen (waarachter de vuilnis bak), de voordeuren tenslotte worden don kerblauw geschilderd met een rode brie venbus. Naar wij vernemen heeft de centrale directie van de wederopbouw en volks huisvesting haar fiat gegeven op de aan besteding van het complex van 88 wo ningen, acht winkels met magazijnen, een gebouw met 23 appartementen voor alleen staande vrouwen en 32 garages, dat door architect C. Brakel werd ontworpen voor de Haarlemse woningbouwvereniging „Onze Woning". Dit complex zal in het zuidelijk deel van Delfwijk verrijzen aan het Top Naeff- Delftwijk verrijzen aan het Top Naeff- plantsoen. Het is het tweede project dat in Over de aanbesteding van het derde plan, dat van architect H. Tuninga voor 225 woningen voor „Eigen Haard", zijn xp het ogenblik onderhandelingen gaande. Het is aannemelijk, dat ook hierop, na enige bezuinigingen, de rijksgoedkeu.ing kan worden verkregen. ADVERTENTIE c<xxxxxcccoccocccocccccoccaDOCoococcooc<xosooccccco3ccor, ALLES IN EIGEN WERKPLAATS Erkende service, dus snelle service KRUISWEG 64 - TELEFOON 19019 Een fragment uit een tekening van de voorgevel van een 32 systeemwoningen om vattend blok. Links de hoekwoningen met vijf kamers. De overige huizen hebben afwisselend drie en vier kamers. Een tweede voorgeveltype van de geprojecteerde systeemwoningen. Hier zijn de keukens aan de straatzijde gelegen, waardoor balcons de strakke lijnen der gevels onderbreken. Evenals bij het andere type hebben de betonelementen een duidelijke decoratieve functie. 99 99 Naar wij vernemen zullen voortaan door het Haarlemse gemeentebestuur geregeld stafbesprekingen worden gehouden over de woningbouw. Aanstaande Maandag vindt de eerste be spreking plaats waaraan zullen deelnemen vertegenwoordigers van de gemeentedien sten en -bedrijven die met de woningbouw te maken hebben, zoals Openbare Werken, Bouw- en Woningtoezicht, de zevende af deling van de gemeentesecretarie, de so- eiograaf en de gemeentesecretaris. Voor zitter is de wethouder van Openbare Wer ken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé. Het belangrijkste doel van deze stafbe sprekingen is het nauwlettend gadeslaan en bevorderen van de continuïteit van de wo ningbouw in Haarlem. Daartoe zal ook een planbord worden samengesteld, waar op nauwkeurig zal worden aangegeven in welk stadium zich elk plan bevindt. Men is tot deze maatregel overgegaan na een door de sociograaf ingesteld onderzoek naar de oorzaken van de vertragingen wel ke zich het laatste jaar in de woningbouw hebben voorgedaan. Daarbij is gebleken, dat in een enkel geval vier maanden ge wonnen had kunnen worden wanneer be paalde administratieve en bestuursrechte lijke procedures in een versneld tempo waren doorlopen. Het planbord zal het ge meentebestuur voortaan onmiddellijk waarschuwen wanneer een woningbouw project ergens „vastgelopen" is. De noodzaak van een dergelijke controle op de continuïteit is nog onlangs gebleken bij de voorbereiding van de plannen van de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuis vesting (Nemavo) om 350 middenstands huurwoningen te bouwen in Zinnevelt, waartoe het voorstel tot grondverkoop i-eeds in de raadsvex-gadering' van 2 Novem ber had moeten komen, zoals wij destijds berichtten. Door allexdei oorzaken is de voorbereiding vertraagd, hetgeen in deze tijd nu de „woningbouw voor alles" dient te gaan nauwelijks valt te verontschuldi gen. B. en W. hebben het devies „Woning bouw gaat voor" tot x-ichtsnoer genomen en behandelen nu de daarop betrekking heb bende vraagstukken voor alle andere. Ook de diensten, bedrijven en commis sies hebben dit consigne gekregen, hetgeen onder meer tot gevolg heeft, dat ter behar tiging van woningbouwaangelegenheden afgeweken zal worden van vaste schema's voor vergaderingen en dergelijke. 000000ccoc00000000000cx500000000000000000000000000000000£ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Proefproces over verkeersborden De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in het proefpro ces over de verkeersregeling in de Grote Houtstraat nabij het kruispunt Gedempte Oude Gracht. In de Gx-ote Houtstraat zijn behalve een spijkerpad twee bordjes aan gebracht, waaruit de weggebruiker kan opmaken, dat het langzaam verkeer zich rechts en hét snelverkeer zich links moet opstellen. De rijschoolhouder W. G. had dit proces uitgelokt, omdat hij in deze situatie de moeilijkheid wilde aantonen voor het rechtsafslaand verkeer, dat, wanneer het de aanwijzingen correct volgt óf het overige verkeer ophoudt, óf het langzaam verkeer de pas afsnijdt. Hij was daarom met zijn auto op de rechterweghelft gegaan en be keurd. De officier van justitie had vijf gulden boete subsidiair twee dagen tegen hem geëist. Het rechtbankvonnis' luidde hedenmor gen bevestiging van het kantonrechtervon- nis met uitzondering van de daarin opge legde staf, die bepaald werd op f 1 sub sidiair een dag. Aldus werd de mogelijk heid tot hoger beroep opengelaten. Een negen en veertigjarige inspecteur van een uitgeversmaatschappij deed Woens dagavond bij de Haax-lemse politie aangifte, dat hij een tas, o.a. inhoudende een bedrag van f 1200, miste. Hij was omstreeks half- acht thuis gekomen en in de fietstas ont brak de tas met het geld. Ongeveer elf uur werd er aan zijn woning gebeld door een Haarlemmer met de tas in zijn hand. Daar in bevonden zich papieren, waaruit bleek, wie de eigenaar van de tas was. Toen de inspecteur later ontdekte, dat het geld ont brak, heeft hij zich opnieuw met de politie in verbinding gesteld. Tijdens de forumdag over de opvoering van de productiviteit in de woningbouw, belegd door het Koninklijk Instituut van Ingenieurs in Diligentia in Den Haag zijn drie inleidingen gehouden. De voorzitter dr. L. Neher gaf eerst het woord aan de directeur-generftel van de Wederopbouw ir. H. M. Buskens, die de continuïteit in de woningbouw besprak en zei dat de omvang van het tegenwoordige bouwprogramma bij de beperkte omvang van het productie apparaat noopt tot de industriële productie met stei-ke continuïteit. Hiertoe wordt een ingrijpende wijziging in de mentaliteit en de organisatievorm van het bouwbedrijf vereist. Als voordelen voor de bouwbedrij ven van de continuïteit noemde ir. Buskens productievergroting, kwaliteitsverbetering, economische prijsvorming en doelmatige organisatie. Stellende, dat de voornaamste knelpun ten in de traditionele bouw de metselsteen, de metselaars en de stucadoors zijn, ging prof. dr. ir. J. P. Mazure uit Delft ver volgens na, welke de constructiemogelijk heden zijn om het zwaartepunt van deze productiefactoren af te wentelen. De richtingen, die thans in hoofdzaak worden gevolgd, zijn onder andere ter plaatse gestort beton tussen monteerbare bekistingen, het gebruik van betonblokken in plaats van metselstenen, montagebouw met klein, hanteerbare elementen en mon tagebouw met grote, door kranen geplaatste elementen. De systeembouw eist een grotere investe- x-ing en een straffere organisatie dan de traditionele bouw. Dit is oorzaak, dat de economische voordelen van systeemwonin gen slechts tot uitdx-ukking komen bij de bouw van voldoend grote complexen, waar bij wordt gestreefd naar opheffing van nodeloze verscheidenheid, en die zo op elkaar aansluiten, dat een redelijke conti nuïteit in de bezetting van het productie apparaat is gewaarborgd. Ongetwijfeld is de systeembouw nog voor verbetering vat baar. Doelbewuste onderzoekingen en proefnemingen kunnen het bereiken hier van versnellen. Vervolgens hield ir. A. Twijnstra een in leiding over de vraag, hoe men door orga nisatorische maatregelen meer woningen kan bouwen. In de vooi-bereidingsfase, al dus de spreker, moet alles tot in détails gereed worden gemaakt om wachten bij de uitvoering te voorkomen. Ook moet een materiaalschema worden opgezet, waardoor tijdig kan worden besteld en geleverd. Nauwe samenwerking tussen architect, bouwer en principaal is dus bij de voor bereiding een eerste vereiste. Bij de uit voering van een werk zal zowel een tech nisch als een organisatorische uitvoerder ingeschakeld moeten worden. Voorts moe ten een goed voorbereide taakomschrijving voor de diverse arbeiders en een gedétail- leerde werkregeling ter eliminering van wachttijd aanwezig zijn. Aandacht dient te worden besteed aan werkmethoden, ge bruik van beter gereedschap en materiaal alsook aan mechanisatie. Tenslotte vroeg de spreker aandacht voor het aanwakkeren van het competitie element door bijvoorbeeld aan gemeenten en woningbouwverenigingen, die er in slagen door goede organisatie sneller te bouwen, grotere contingenten te verschaffen Bepaalde premies zou men kunnen toe kennen aan bouw- en aannemingsbedrij ven, die besparingen aan arbeidstijd per woning realiseren door goede organisatie en eventueel kan men bijzondere belonin gen geven aan arbeiders, voor zover goed werkende tariefstelsels hierin niet reeds voorzien. De bijeenkomst werd bijgewoond door mr. H. B. J. Witte, minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Antwoord von B. en W. op vragen van raadslid Enkele weken geleden heeft het lid van de Haarlemse gemeenteraad de heer H. C. Hen nevelt (Comm.) aan het college van B. en W. vragen gesteld over het feit, dat zich grondwater voordoet in de pas in ge bruik zijnde woningen aan de J. J. Hame linkstraat in Haarlem-Oost. Het betreft 102 woningen van de woningbouwvereni ging „De Voorzorg". De heer Iiennevelt heeft opgemerkt, dat in de souterrains lekkages voorkomen, waardoor de bewo ners, die daar brandstoffen en goederen hebben opgeslagen, er hinder van hebben. B. en W. hebben geantwoord, dat de oorzaak van de lekkages gezocht moet worden in de abnormale regenval van enkele weken geleden en aan het feit, dat bij de bouw uit bezuinigingsovex-wegingen een goedkopex-e constructie is toegepast, teneinde te komen tot de door het rijk ge stelde curveprijs. Volgens B. en W. blijkt de constructie niet in staat te zijn om in tijden van abnormale regenval het onvol doende wegzakkende x-egenwater te kei-en. Voorts hebben B. en W. meegedeeld, dat aan de architect opdracht is gegeven voor zieningen te treffen, om een einde aan het euvel te maken. De heer Hennevelt heeft gevraagd of voorschriften inzake waterdicht maken van de onderbouw gemaakt worden voor de in aanbouw zijnde en nog te bouwen wonin gen. Het antwoord van B. en W. luidt, dat hoewel bij de bouw van woningcomplexen met souterrains, de bovenkant van de vloeren steeds boven de normale grond waterstand wordt geprojecteerd, in bij zondere gevallen toch overlast kan worden ondervonden. Dat is ook thans gebleken. In de toekomst zullen bij de bouw steeds maatregelen worden getroffen om derge lijke bezwaren te voorkomen. ADVERTENTIE Een bijzonder fijne koffie waar U extra van geniet Het lang verwachte rapport van de Afdeling Regionaal Onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut over de gewenste woningdifferentiatie te Haarlem, waar bij elk nieuw woningproject in de raad met des te meer klem om gevraagd werd, is thans verschenen. Daarin is een schema opge nomen, waarvan de uitvoering met zich zou meebrengen, dat er grotere percentages twee-, vijf- en zeskamer-woningen komen en kleinere percen tages drie- en vierkamerwoningen, dan er tot nu toe werden gebouwd. Het aantal vertrekken per woning zou overigens hierdoor gemiddeld niet al te zeer toenemen, namelijk met elf percent en men zou er de verscheiden heid van de behoeften in de volkshuisvesting meer recht mee doen weder varen. De verschillen tussen de wenselijke en de werkelijke verdeling, zoals her rapport die aangeeft, zijn niet gering: hef komt tot een percen tage van 10 voor tweekamerwoningen (thans 7), van 13 voor driekamer woningen (thans 23), van 33 voor vierkamerwoningen (thans 59), van 35 voor vijf kamerwoningen (thans 8)) en van 9 voor zeskamerwoningen (thans 3). oooooooooo In het rapport is het economisch aspect van de zaak buiten beschouwing gelaten, men heeft slechts getracht de wijze aan te duiden, waarop een differentiatieschema kan worden opgesteld, zó, dat een gezin de gelegenheid heeft een naar grootte pas sende woning te betrekken. Als nuttige gevolgen van de woning- diffei'entiatie worden in de eerste plaats genoemd de lagere totale bouwkosten, want reeds sinds het begin van deze eeuw neemt het percentage kleine gezinnen toe, waar door het percentage kleine woningen, dat toelaatbaar is, groter wordt dan voorheen. Hierbij wordt overigens opgemerkt, dat de bouwkosten van een woning niet even redig zijn met het aantal vertrekken, doch dat een kleine woning relatief duurder is dan een grotere woning. Ter verkrijging van een goede woning differentiatie kan niet worden volstaan met het bouwen van die woningtypen, waaraan in de woningvoorraad van een be paalde gemeente een tekort bestaat, aldus het rapport. De nieuwe wyken zouden in demografisch opzicht een eenvormigheid krygen, die om redenen van stedebouw- kundige en sociologische aard niet wense lijk is. Men kan dus niet slechts woningen gaan bouwen van de formaten, waarvan op het ogenblik in de gemeente een rela tief tekort bestaat. Men moet bij de bouw van nieuwe zelfstandige wijken van zulk een differentiatie-schema uitgaan, dat voor de gehele gemeente wenselijk wordt geacht. Dan wisselen woningen van grotere en van kleinere omvang elkaar af en door de mogelijkheid om gezinnen van alle jaar gangen te huisvesten, ook oudere gezinnen, waarvan de kinderen het huis x-eeds hebben verlaten, wordt een harmonische opbouw van de wijk verkregen. In het rapport zijn verschillende schema's ontworpen, volgens de minimumschaal, volgens de maximumschaal en volgens de daar tussenin liggende optimumschaal, welke laatste het belangrijkste is, omdat deze tot het bovengenoemde schema heeft geleid. In de laatstgenoemde schaal is echter geen rekening gehouden met de be hoeften der alleenstaanden, die met een gezin een woning bewonen of die alleen, of in combinatie met andere alleenstaanden zelfstandig een woning bewonen. Alleen de woningbehoefte der gezinnen is hier be rekend. De woningbehoefte der alleen staanden (vrijgezellen, wei-kende vrouwen) en ouden van dagen zal gedeeltelijk leiden tot een vraag naar speciale huisvesting. Op deze vraag gaat het rapport niet in al vorens de enquête, die thans onder alleen staanden en bejaarden wordt gevoerd, ten einde is. Er is bij de berekening ook een grote onbekende, die in principe het vraagstuk van de woningdifferentiatie onoplosbaar maakt en dat is de uitgroei van de nog komende huwelijksgeneraties. Immers de woningen, die nu volgens zo'n schema ge bouwd worden, zullen tientallen jaren mee moeten. In de eerste plaats zullen er thans reeds bestaande gezinnen in worden ge huisvest, in de tweede plaats de zich vor mende gezinnen van mensen, die thans in het huwelijk treden en in de derde plaats zullen zij ook nog bewoond worden door nog komende huwelijksgeneraties. De uitgroei daarvan zal ondei-ling ver schillen vertonen, zodat men eigenlijk voor elk van deze generaties een ander diffe rentiatieschema zou moeten ontwerpen. De centrale directie van het Nederlands eco nomisch instituut is hierbij uitgegaan van de verwachte vruchtbaarheid van de hu welijksgeneratie 1950-1954. Prognoses hier omtrent zijn uitgevoerd voor Nederland als geheel en voor 18 gemeenten afzonderlijk. Daaruit is een optimum-schaal ontstaan, die er voor Haarlem als volgt uitziet: 23% van de gezinnen zonder kinderen, 21% met één kind, 24% met twee kinderen, 16% met drie kinderen, 7% met vier kinderen, 4% met vijf kinderen en 5% met zes en meer kinderen. Het schema voor de woningdifferentiatie kan hier niet volkomen gelijkluidend mee zijn. De moeilijkheid is echter dat men dus wel kan berekenen hoeveel gezinnen er geen, een, twee, drie enz. kinderen krijgen, maar, dat men nooit van tevoren kan zeg gen welke gezinnen dat zullen zijn. „De meeste mensen, die in het huwelijk treden hopen op een klein of een groot gezineen aantal hunner zal er ook bewust naar stre ven, dit te bereiken, doch wij geloven, dat het niet verantwoord is, te stellen, dat elk echtpaar reeds bij de sluiting van het huwelijk weet hoeveel kinderen er in zijn gezin zullen worden geboren", aldus het rapport. De moeilijkheid is dus deze gezinnen te identificeren en daar houdt men in het aanbevolen schema voor de woningdiffe rentiatie dan ook rekening mee. Een tweede verschijnsel waarmee rekening wordt gehouden, is het verlangen naar een tweede woonvertrek. Daardoor wordt te- >X>CXXXXXXXXOCCOC<XX>3C<X300CiOCOQCOOOOCCOOOOOC<XXOCOOOCOCC<: O In het rapport betreffende de wense- x lijke differentiatie naar grootteklassen ft van de woningbouw te Haarlem, waar- aan wij het bijgaande artikel ontlenen, wordt gezegd, dat men er slechts een ft discussiebasis mee wil verschaffen aan het gemeentebestuur. Er zijn dan ook 8 verschillende mogelijkheden in aange- ft duid en er is bijvoorbeeld ook een 8 schema ontworpen, dat géén rekening 8 hmidt met het gebrek aan identificeer- x baarheid van de gezinnen en evenmin 8 met het verlangen naar twee woonver- 8 trekken. Daaraan is in dit artikel geen aandacht besteed. 8 xxwxx»ookxxcocx>co3cococxxx>3oo<x«cocccooc»cxocccocccc« gelijkertijd aan het bezwaar van het gebrek aan identificeerbaarheid van de gezinnen ruimschoots tegemoet gekomen. Een on juiste keuze doordat een echtpaar meer kinderen krijgt, dan waarmee het gerekend had of een onjuiste toewijzing, zou dan, tot de mogelijkheid van opnieuw verhuizen zich voordoet, kunnen worden gecompen seerd door het gebruik van het tweede woonvertrek als slaapkamer. Daardoor zou het minimale aantal kamers dus drie moe ten worden. In het schema wordt ex- echter rekening mee gehouden, dat het beter is de bouw van tweekamerwoningen niet geheel te staken, gezien het hoge per centage kinderloze gezinnen en de behoefte van bejaarde echtpax-en, die geen speciale vorm van huisvesting verlangen. Vandaar dat op het schema 10 percent van de woningen tweekamerwoningen zijn. Er is in het schema voorts mee gerekend, dat er, indien een gezin méér dan één kind heeft en deze van verschillend geslacht zijn, be hoefte ontstaat aan gescheiden slaapruim- ten. Bij de gezinnen met twee kinderen zal dit zo zijn in 50 percent van de geval len; die hebben dus twee kinderslaapka mers nodig. De andere 50 percent kan vol staan met één kinderslaapkamer. Men is er voorts by deze berekeningen van uitgegaan, dat ook de jonggehuwde echtparen in aanmerking komen voor een zelfstandige woning. „Men moet er, dunkt ons, thans reeds rekening mee houden, dat de woningnood een voorbijgaand verschijn sel is terwijl de woonwijken, die thans ge bouwd worden, nog lang na de opheffing van het tekort haar diensten zullen moeten bewyzen", aldus het rapport. Confox-m de eis veroordeelde de Haar lemse rechtbank hedenmox-gen de los- arbeider J. A. B. tot een jaar gevangenis straf met aftrek wegens diefstal van een fiets en een aantal inbraken samen met een los-arbeider C. J. J. H., waarbij onder meer een aantal schrijfmachines ontvreemd was. Tegen de laatstgenoemde, die ont kende iets van deze inbraken te weten, was een gevangenisstraf van anderhalf jaar ge vraagd; hij werd door de rechtbank ver oordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13