Haarlemse melkfabriek voor duizenden guldens benadeeld Opvoering van de woningbouw door middel van „standaardwoningen" JAN VAN DER PIGGE Kort en bondig Een voorstel van directeur van Openbare Werken te Heemstede Twee ernstige ongevallen te Haarlem Geknoei met flessen melk V ertegenwoordiger kreeg vier maanden De Verenigde Spelers met „Het Verraad" Parlementaire jaar in België begonnen Amsterdamse Beurs Meer industrieel bouwen AANSTEKERS die het altijd „DGEN" Burgerlijke Stand van Haarlem Menselijke factoren A r chit eet en A annemers en bouwvakkers Kostbare bontmantel gestolen door gebroken ruit Eigen kinderen bedreigd Wielrijders door auto's „geschept" Meinedige kreeg straf gelijk aan voorarrest Twee maanden en vijf jaar geen rijbewijs Keldermeester en slijter voor de rechtbank Administratieve fout" Voor de medemens Requisitoir Valse duplicaten aangeboden Maand onvoorwaardelijk voor fatale kaakslag Pleisterplaatsen voor vrachtwagenchauffeurs Kalme openingszitting gezien als stilte voor de storm Niet in staat van beschuldiging Aanpassing pensioenen aan ouderdomsverzekering DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens een Woensdag in Den Haag gehouden forumvergadering van het Koninklijk Instituut van ingenieurs heeft ir. E. A. B i e r d r a g e r, directeur van Open bare Werken te Heemstede, schriftelijk een, zoals hij het noemde „doodeenvoudig" voorstel gedaan. De voorzitter van het Instituut, dr. L. Neher, heeft dit voorstel voorgelezen, doch de tijd voor een bespreking ervan ontbrak. Het zal echter onderwerp van discussie uitmaken op de „Maand van het bouwbedrijf", welke in Januari en Februari in Rotterdam wordt gehouden. De acht punten van het voorstel van ir. Bierdrager, die traditioneel gebouwde „standaardwoningen" beter geschikt acht dan systeembouw, luiden als volgt: 1. De minister voege twee of meer volledig uitgewerkte plannen voor standaard woningen in traditionele bouw toe aan de goedgekeurde bouwsystemen. 2. Voor standaardwoningen worde een verhoogde rijksbijdrage vastgesteld. 3. Het benodigde bouwcontingent worde voor slechts 3/4 deel in rekening gebracht, evenals hij systeemwoningen. 4 De standaardwoning bevatte zoveel mogelijk industrieel te produceren bouw elementen, die in grote series, dus goedkoop, kunnen worden aangemaakt. 5. De uitvoering worde niet beperkt tot een klein aantal grote ondernemers. 6. In het werkschema worde rekening gehouden met een aantal half geschoolde werklieden op de bouwplaats. 7. Men passé alleen beproefde constructies toe. 8. De standaardwoning worde modelwoning, met toekomstwaarde. Wij ontvingen van ir. Bierdrager een toelichting op zijn voorstel, waarin hij eerst een overzicht geeft van de op de woning productie en -nood betrekking hebbende cijfers, om vervolgens te betwijfelen of de systeembouw in de huidige crisis van de woningbouw wel een oplossing biedt, ter wijl ir. Bierdrager verder de opvatting niet kan delen, dat door het aanvaarden van hogere huren of van het werken in de bouwvakken in tariefloon een verhoging van de productiviteit is te verwachten. Hoe efficient een dergelijke methode ook moge zijn in een fabriek van massaproduc ten, zoiang een woning nog geen stan daardproduct is, is deze werkwijze vol komen illusoir. Althans voor wat het werk op de bouwplaats betreft. Overigens is het verband tussen huurverhoging en opvoe ring van de productiviteit ver te zoeken. Een algemene huurverhoging betekent in de tegenwoordige situatie onvei-biddelijk loonsverhoging. Denkt iemand, dat er dan vanzelf harder zal worden gewerkt? Effi ciënter werken vraagt andere middelen. Om misverstand te voorkomen, is het wèl nuttig om op te merken, dat het beter is goede en goed afgewerkte woningen te bouwen tegen b.v. een gulden meer per week, dan de huur te beperken ten koste van kwaliteit en woongerief. Vervolgens gaat ir. Bierdrager na, wat men onder industrieel bouwen verstaat: het op ruime schaal gebruik maken van op de fabriek klaargemaakte bouwelementen. Dat is niet speciaal aan systeembouw gebon den: ook de traditionele bouw maakt ge bruik van het houtwerk der timmerfabrie ken en dergelijke. De baksteen is trouwens ook een industriepx-oduct. De industriële productie is echter vaak onnodig duur en inefficiënt, omdat de aan tallen van een soort raam of deur of kozijn te klein zijn. Want iedere architect wil een andere uitvoering, zo klagen de timmer fabrieken. En ze hebben groot gelijk. Het is een zonde tegen de productiviteit. En dus ook tegen de volkswoning. Dat is natuurlijk een doeltreffend mid del tot verhoging van de productiviteit in de volkswoningbouw. Het houdt in, dat grote series van bouwelementen in de fa briek worden aangemaakt en compleet op de bouwplaats worden aangevoerd. Met in dustrialisering op de bouwplaats zelf zijn wij jammer genoeg nog niet ver genoeg. Voor machinaal metselen, timmeren, stuca- doren, schilderen en monteren van lei dingen is nog geen economische methode uitgevonden. Alleen het mechanisch ver voer op de bouwplaats begint veld te winnen. Normalisatie van typen van woningwet woningen, tot in alle onderdelen, is een voor de hand liggende oplossing, die tot meer industrialisatie en hogere productivi teit leidt. Het denkbeeld is dan ook aller- ADVERTENT1E Aanstekers die nimmer falen en immer een sieraad zullen zijn, aanstekers waarbij U gerust Uw lucifers kunt vergeten en U op elk gewenst moment Uw „vlammetje" verleent, aanstekers waarop U aan kunt en U nimmer in de steek laten, heeft Jan van der Pigge voor U in voorraad. Kom eens aan bij: Tabak-, Sigaren- en Pijpenhandcl GR. HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM HAARLEM, 9 November 1955 ONDERTROUWD: 9 Nov., P. van dei- Beek cn A. Klomp; G. Breems en A. Las- caris; C. Handgraaf en M. Medemblik; F. S. Kroon en W. C. Zoet; J. van Drunen en M. de Vries; B. G. C. Sassen en J. M. Volle- berg; W. H. M. van der Horst en J. M. Ka- moen; A. van Hoek en H. van Norden; .T. W. Uiterdijk en M. L. Snijder; II. M. G. Kroes en L. van der Horst; B. Kleij en H. J. Vreeken. GEHUWD: 9 Nov., M. G. Lagerweij en G. Maurits; J. G. Smit en G. Schoone; J. W. Wakker en A. C. Segers; W. J. Kluijskens en J. G. M. Albracht; H. J. Spanjaart en J. J. van Zeeland: A. M. Spitsbaard en C. J. M. Walters; J. P. Boerrigter en M. Boedijn; A. P. van der Loos en M. Bux-ger; J. Schaaf en H. M. Boerlage; F. Kesting en J, M. van Breda: F. Buddenberg en C. M. M. van Vel- zen; G. F. Kamphorst en M. Bos; C. Har tendorp en II. M. F. Siei-aad; D. Smits en E. van Werven. BEVALLEN van een zoon: 8 Nov., G. J. M. BarnhoornGrobbe; E. J. de VosScha- '•cmaker; G. J. A. DerksBongenaar; 9 Nov., L. RoestPrestori. BEVALLEN van een dochter: 6 Nov., M. A. LosKlomp; 8 Nov., H. G. van de Velde Koiter; C. G. van BennekomVerho-eff; E. Lamboovan Wees; 9 Nov., A. M. Rohder —Oosterop; M. M. HulsmanMiedam. OVERLEDEN: 7 JIov„ J. van Berkel, 85 j.. Haitsraa Mulierstraat; S. Langenberg, 10 d Glasblazerstraat; 8 Nov., J. A. F. Ne- derkoi'i-nHuijgen, 69 j.. Hagestraat; J. A. E. de Lange, 50 j., Barteljorisstraat. minst nieuw. De vraag dringt .zich op, waarom men het dan niet heeft gedaan, af gezien van de systeembouw. Waarom ech ter geen normalisatie voor enkele typen in traditionele bouw? Men mag vooral niet vei-geten, dat bij de uitvoering van de woningbouw allerlei mensen, met hun eigen belangensfeer, zijn betrokken. Denkt u maar aan de 1000 ge meentebesturen, de 5000 architecten, de 20.000 aannemers en de 220.000 bouwvak- ai-beiders. Met al die belangen behoort rekening te worden gehouden. Hun mede werking is nodig om de zo dringend nodige productiviteitsverhoging via normalisatie te bereiken. De gemeentebesturen zullen met een pro ductieverhoging zeer gebaat zijn. Wanneer begonnen wordt met een tweetal stan daardwoningen: een type étagewoningen en een type eengezinshuis, zal in de meeste gevallen in het uitbreidingsplan een pas sende plaats voor tenminste een van beide te vinden zijn. De gemeentelijke autonomie, om ook afwijkende plannen uit te voeren, blijft dan gehandhaafd. Een voorwaarde voor een geslaagde proef is evenwel dat voor standaardwoningen een verhoogde rijksbijdrage wordt verleend. Gezien de bedragen, die ter bevordering van de sy steembouw zijn uitgegeven, lijkt dit alles zins verantwoord. Verder zou de stan daardwoning voor slechts 3/4 deel ten laste van het gemeentelijk bouwcontingent moe ten komen, evenals de systeemwoning. Het is begrijpelijk, dat in architecten kringen bezwaar bestaat tegen standaard woningen. Want 1000 standaardwoningen meer, betekent 1000 woningen minder voor een aantal architecten, verdeeld over enige kleinere projecten;. Maar juist de ver snippering en de onnodige differentiatie leiden tot arbeidsimproductiviteit en te hoge bouwkosten. Iedere procent verhoging van pi-oductiviteit door standaardbouw geeft bovendien 10 extra woningen op de 1000. Vei-der zal het bezwaar van de een tonigheid worden aangevoerd. Dit bezwaar valt voldoende te ondervangen, door b.v. iedere twee jaar de architectuur van de standaardwoningen te wijzigen. Overigens lijken de huidige woningwetwoningen al zo sterk op elkaar, dat het vooral de stede- bouwkundige groepering en de afwisseling van de woningblokken zijn en de groen voorziening, die een wijk aangenaam voor het oog moeten maken. Gelukkig worden uit aannemerski-ingen al veelvuldig bezwaren vernomen tegen de overbodige differentiatie van bouwplannen, tegen vaak nodeloos dure constructties, die veel kostbare man-uren vergen. Evenals timmerfabi-ikanten e.a. spreken zij terecht van een verspilling van arbeidskracht door het ontbreken van een redelijke standaar disatie van de volkswoningbouw. Van die zijde zal de standaardwoning vrij zeker worden toegejuicht. Een niet onbelangrijk voordeel is ook, dat een standaardplan een uitstekend ver-, gelijkingsobject is, waai-mee aannemers met een efficiënte bedrijfsvoering zich kunnen onderscheiden. Het voordeel van een duidelijk verge lijkingsobject geldt evenzeer voor de ar- beidexts. De zo broodnodige diffex-entiatie van lonen ten behoeve van vaklieden kan voor de bouwvakarbeiders aan de hand van hun px-estaties aan standaardwoningen wellicht een rechtvaardige basis vinden. Zo kan veel zwart loon wellicht wit wor den. De welomschreven taken bij stan daardbouw zullen het tewerkstellen van halfgeschoolde werkkrachten kunnen ver gemakkelijken, zo besluit ir. Bierdrager. In de afgelopen nacht is op een nog on bekend tijdstip een klinker dwars door een grote spiegelruit (2.702.20 m.) gewox-pen van een modemagazijn in de Kalvei-straat te Amsterdam. De onbekende dader wist vervolgens door het gat van circa 70 cen timeter dooi-snee een kostbare persianer bontmantel ter waarde van f 2900 en ver moedelijk nog enkele stukjes bont te pak ken en is met de buit ontkomen. Het opmerkelijke van deze 'étalagei-oof is, dat niemand het rinkelen van het glas is opgevallen. Er is althans niemand geweest, die de politie onmiddellijk heeft gewaar schuwd. Om half vijf ontdekte een toeval lige voorbijganger de ravage, aangei-icht in de étalage van de stoffenzaak van het modemagazijn. Deze lichtte de politie in. Van de dader en diens buit ontbrak toen ieder spoor. De 61-jarige landbouwer Th. B. H. te Hengelo (Gld.) die wegens „bedreiging met enig misdrijf tegen het leven van zijn kinderen gericht" door de rechtbank te Zutphen tot 18 maanden gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld, is door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Woensdag zijn te Haarlem twee wielrij ders, die naar links uitweken, door auto's aangereden en in ernstige toestand naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. De tweeënzestigjarige heer F. W. Gaveel, afdelingschef bij de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij en wonende te Heem stede, fietste gistermiddag om vijf minuten over vijf op de Leidsevaart in Zuidelijke richting. Vermoedelijk was het zijn bedoe ling bij de Kwakelbrug af te stappen. On verwacht stak hij zijn hand uit en week naar links uit. Öp dat ogenblik naderde achter hem een auto, met een gang van ongeveer zestig kilometer. De heer G. werd door de auto geschept, kwam op de kap van de wagen en viel vervolgens op de weg. Met ernstige wonden is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Om tien minuten over elven reed de acht enveertigjarig heer B. W. de Graaff te Haarlem, per fiets in de Wilhelminastraat. Ilij begaf zich in Noordelijke i'ichting en toen hij de Prins Hendrikstraat gepasseerd was, week hij naar links uit, op het ogen blik, dat hij ingehaald werd door een auto. De wielrijder werd aangereden. Met hoofd wonden en vermoedelijk een hersenschud ding is hij naar het Sint-Elisabeths Gast huis overgebracht. Getuigen van de ongevallen, speciaal van' dat aan de Leidsevaart, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie, lange Wijngaardstraat te Haarlem. De Haarlemse los-arbeider V. J. V. werd hedenmorgen door de rechtbank tot 87 dagen gevangenisstraf veroordeeld, dat was precies de tijd, die hij reeds in voorarrest had doorgebracht ter zake van meineed. Hij zou tijdens een politierechterzitting in Juni van dit jaar een verkeerde verklaring afgelegd hebben in het voordeel van een vijand van hem, die terecht stond, vei'dacht van ontvreemding van flessen van het vliegveld Schiphol. De officier van Justitie had, rekening houdend met de geestelijke toestand van de verdachte, een gevangenis straf van vier maanden geëist. Op verzoek van de verdediger was hij na de behandeling veertien dagen geleden reeds in vrijheid gesteld. Ingenieur veroordeeld Een bouwkundig ingenieur uit Haarlem, tegen wie veertien dagen geleden door de officier van Justitie bij de Haarlemse recht bank twee maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van het rijbewijs was ge- eist, werd hedenmorgen conform deze eis veroordeeld. Op de avond van 20 September had hij volgens de tenlastelegging, komende uit de Adriaan Pauwlaan en de Herenweg over stekend geen voorrang verleend aan een voor hem van links komende motorrijder, die tegen zijn auto opbotste en daarbij onder meer een hersenschudding kreeg. Bij de behandeling bleek voorts dat hij die dag twee glazen bier en tien borrels had ge dronken. ADVERTENTIE 'n tip, rijdt VOLVO topkwaliteit hoofd-agent fly. ftweekiifse* rayon Haarlï rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 - 25455 11125 Er zullen voorlichtingsrapporten worden ingewonnen over een vijftigjarige Haar lemse keldermeester-controleur in dienst van een Haarlemse melkinrichting en een 53-jarige Haarlemse melkhandelaar, die er van verdacht worden in 1954 en 1955 on geveer tienduizend flessen melk respectie velijk te hebben verduisterd cn geheeld. Hiertoe besloot hedenmorgen de Haarlem se rechtbank, gepresideerd door mr. H. J. Ferwerda nadat zjj de zaak tegen deze beide Haarlemmers ruim een uur in be handeling had gehad. De stukken zullen, voor nader onderzoek, in handen worden gesteld van de rechtcr-commissaris, ge heel volgens de wensen van de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man. Van de beide verdachten, die zijn gedetineerd in het Huis van Bewaring in Haarlem en steeds hardnekkig hadden ont kend, heeft de keldermeester drie dagen geleden plotseling bekend; de melkhande laar kwam gisteren tot een bekentenis. Een der getuigen in deze zaak, eveneens keldermeester-controleur in dienst van de melkinrichting, verklaarde, dat het hem tijdens zijn werkzaamheden was opgeval len, dat zijn collega, die nu terechtstond, er steeds op uit was, de bewuste melkhan delaar te bevoordelen. Zo had hij eens ge zien, dat de melkhandelaar na zijn bestel ling van 110 liter losse melk uit een reservoir, tien liter meer kreeg van de keldermeester. Een andei-e keer ontdekte hij dat de melkhandelaar 48 flessen melk kreeg, hoewel zijn bestelbon een aantal van 24 vermeldde. De man had daarna een chauffeur van de melkinrichting ver zocht, het gedrag van de keldermeester eens van nabij te volgen en deze chauffeur had spoedig een soortgelijke ervaring op gedaan. De assistent-bedrijfsleider van de Haar lemse inrichting getuigde.dat de melkhan delaar na verloop van tijd 36 kratten meer had ingeleverd, dat hij in dat tijdvak had ontvangen. Desgevraagd had deze als reden opgegeven, dat er waarschijnlijk een admi nistratieve fout in het spel was. De boekhouder van de inrichting vertelde vanmorgen, dat bij administratie-onder zoek aan het licht was gekomen ,dat de melkhandelaar in ongeveer anderhalf jaar tienduizend lege flessen meer had inge leverd, dat hij vol had gekocht. Gemiddeld was dat zeshonderd flessen per vier weken, zodat, aldus de boekhouder, het verweer van de verdachte: „Ik heb wat flessen ge kocht van een opkoper", niet erg geloof waardig had geklonken. De bedrijfsleider van de melkinrichting getuigde, dat de melkhandelaar in ongeveer anderhalf jaar inderdaad tienduizend flessen en 36 kratten extra had ingeleverd. „En dat is wel vreemd, want wij krijgen onze kratten ge woonlijk niet van de klanten". De bedrijfsleider bevestigde op een vraag van mr. A. D. P. V. van Löben Seis, de raadsman van de melkhandelaar, dat in derdaad ook nu nog meer flessen op de fa briek worden teruggebracht dan er ver kocht worden. De melkhandelaar bekende, samen met de keldermeester geknoeid te hebben, „om dat deze financiële zorgen had". Hij ver klaarde, ongeveer zestig flessen per week extra te hebben ontvangen, de keldermees- ter dacht zestig tot honderd, maar de boek houder toonde pp papier aan, dat het er wel 180 geweest waren. Als vei-klaring voor zijn wangedrag voer de de keldermeester hedenmorgen aan, dat hij mensen, die in financiële moeilijkheden verkeerden, uit eigen middelen placht te helpen. Zo zou hij er onder meer voor hebben gezorgd, dat een ongehuwde ver pleegster met een baby geen belasting be hoefde te betalen en kinderbijslag kreeg. Bovendien zou hij haar in totaal driehon derd gulden hebben gegeven. Namen van hen, die hij zou hebben geholpen, kon hij zich niet hex-inneren. Hij had wel eens met de melkhandelaar over deze zaken gepraat en deze zou toen het „bijverdienste-voorstel" hebben ge daan. De verdachte had lange tijd gewei gerd, maar uiteindelijk ja gezegd. Hij ver klaarde er zelf geen geldelijk voordeel van te hebben gehad, maar de president meen de te weten, dat hij vijftienhonderd gulden had ontvangen. Drie maanden waren er veertien dagen geleden geëist, maar vier maanden gevan genisstraf luidde vanmorgen de uitspraak der Haarlemse rechtbank tegen een 57- jarige vertegenwoordiger uit Amstelveen, verdacht van valsheid in geschrifte ten na dele van een vleeswaren- en conserven- fabriek te Lisse. Deze vertegenwoordiger, die bij deze fabriek in dienst was, zou gebruik gemaakt hebben van valse duplicaten van afleve ringsbonnen, waarop lever te verkrijgen was. Zo zou hij gedurende enkele jaren, door het veranderen van bedragen en hoe veelheden, die op deze duplicaten voor kwamen, de fabriek voor een bedrag tussen de vier- en de vijfduizend gulden hebben benadeeld. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte hier de aandui ding „verduistering, meermalen gepleegd", op zijn plaats. „We hebben hier te doen met een omvangrijke verduistering. De schade zal vijfduizend a tienduizend guld'en bedTagen, want de melkim-ichting raakte niet alleen een grote hoeveelheid melk kwijt, maar bovendien moest zij nog statie geld voor de extra flessen en kratten be talen". „We kennen de achtergrond van deze zaak nog niet. Deze man is nog nooit eer der terzake van een misdrijf veroordeeld. Ik zou eerst wel eens willen weten, of hij werkelijk menslievend stond ten opzichte van in financiële moeilijkheden verkeren de personen of dat hij alleen maar in eigen voordeel handelde". Daarom vi-oeg mr. Van der Valk Bouman schorsing van de zaak en het uitbrengen van een voorlichtingsrap- poi't, maar, indien de rechtbank daax-toe niet zou willen overgaan, een gevangenis straf van negen maanden. Ook de heling achtte hij bewezen, maar omdat hij ook in deze zaak duistere punten had ontdekt, vroeg hij hier eveneens schor sing. Zoals reeds gemeld, ging de rechtbank accoord met dit verzoek. De 25-jarige Hillegommer J. van H., die dit jaar op de avond van 7 Maart de secre taris van zijn voetbalclub met één vuistslag een kaakfractuur, drie losse tanden, een gewond rechtex-oog en een hersenschudding bezorgde, omdat de penningmeester hem een kaartje voor een interlandwedstrijd had geweigei'd (voor deze was de slag dan ook bestemd, maar hij ontweek die, zodat de vuist doorschoot naar de secretaris) is vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk en twee maanden voor waardelijk. Er was vier maanden gevange nisstraf tegen hem geëist. Het vraagstuk van pleisterplaatsen langs rijkswegen heeft reeds lang de aandacht van Rijkswaterstaat, omdat men er van overtuigd is, dat het aanbrengen van in richtingen voor de vrachtwagenchauffeurs zoals langs de Duise wegen zeer nuttig is, Zelden hebben wij van enig beroeps ensemble in Nederland zo'n over de gehele linie teleurstellende toneeluitvoering gezien als die, waarmee De Verenigde Spelers Woensdagavond in gebouw St. Bavo op uit nodiging van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling voor het voetlicht traden, na melijk een toneelbewerking door Aug. van Zuylen van een der boeken uit A. M. de Jong's Merijntje Gijzen-cyclus, te weten „Het verraad". De misère begon eigenlijk al in het pro gramma-stencil, dat in hoogdravende stijl bloempjes hulde brengt aan de in 1943 ver moorde auteur en diens „verstrekkende on- sterfelijkheid(!)" en de rest was nave nant. De zogenaamde toneelbewerking van Aug. van Zuylen bleek niet anders te zijn dan een aaneenschakeling van vrij wille keurige citaten uit het boek, aan elkaar gelijmd met een onbegrijpelijk gebx-ek aan inzicht voor de eisen en mogelijkheden van plastiek en beweging, met het gevolg, dat alles verstarde in eindeloze statische praat scènes en dat bijna niemand van de kleine bezetting „van het papier loskwam". Eigen lijk waren het alleen „de Kruik" een vooral qua mimiek uitstekende creatie van Gerard Schild en de gevoelige vertol king van de dorpspastoor door Jan Le- maire Jr., die zich nu en dan als echte, levende mensen wisten te ontpoppen, maar de rest van de bezetting ging roemloos ten onder in de gestaag wassende woorden vloed. Detlev Pol's Merijntje miste dat frisse, kinderlijk-onbevangene dat deze dorpsjongen in de romanversie nog wel aanvaardbaar maakt: déze Merijntje was alleen maar een irritant-vervelende brave Hendrik. Lies de Wind had als de ietwat canailleuze Annekee aanvankelijk een paar zeer goede momenten, maar verzandde ten slotte ook in de absurditeit van deze fan tasieloze bewerking. De rest van de bezet ting verdient alleen vermelding om de klaarblijkelijke gemakzucht, waarmee zij het veel te trage tempo bleven volhouden, de mise-en-scène was eveneens gespeend van iedere verbeeldingskracht en de trieste vodden die het „décor" voorstelden, vol tooiden de indruk dat regisseur Guus Ver- straete het zich wel heel erg gemakkelijk gemaakt had. Wij hebben ons verschrikke lijk verveeld. H. CROESEN (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische Tweede Kamer en de Senaat hebben op de traditionele tweede Dinsdag van November hun wetgevende arbeid her vat. De zitting stond onder voorzitterschap van mevrouw Spaak, moeder van de minis ter van Buitenlandse Zaken Paul Henri, in de Senaat, en van Camille Huysmans, die in de Tweede Kamer wegens zijn 83-jarige leeftijd voorzitter is. In de Senaat werd de liberaal Gillon opnieuw als voorzitter aan gewezen. De beide voorzittei-s brachten in herin nering, dat de Belgische Assemblée, die uit de verkiezingen van 11 April 1954 is ont staan. een constitutionerende vergadering is. Deze Assemblée moet namelijk de grondwet van 1831 wijzigen om ondermeer de overdracht van nationale souvereiniteit aan internationale lichamen mogelijk te maken. Ingevolge de schoolstrijd en de an dere verbitterde conflicten is van deze grondwetsherziening vorig zittingsjaar niets terecht gekomen. Electrisch stembord Het inwendige van het gebouw van de Tweede Kamer had een vernieuwing on dergaan. Overal lagen nieuwe tapijten, er was geschilderd en het electrisch stembord was aangebracht. De C.V.P.-oppositie deelde mede dat vijf interpellaties tot de regering zullen worden gericht, namelijk inzake de sanering van de ziekteverzekering, de kindei'bijslagregeling, de stakingen in Limburg, waar de gendar mes hardhandig zijn opgetreden, de situatie in de Antwerpse diamant-industrie, waarin ontevredenheid heerst over het accoord dat de regering-Van Acker sloot met de grote Londense diamanttrust, en de schoolkwes tie.In de Senaat zullen twee Rooms-Katho- lieken de minister van Defensie interpel leren over de „chaos en de aftakeling" van het Belgisch leger. De socialistische minister van Arbeid wordt verweten," een chèque van 250 mil- lioen francs te hebben verstrekt aan de apothekers voor de betaling van achter stallige rekeningen én een chèque van 250 millioen voor de betaling van achterstallige dokters honoraria. Deze beide subsidies van 500 millioen francs werden namelijk, naai de oppositie-pers beweei't, afgenomen van de reserves der arbeiders-pensioenen. Ook in liberale kringen heeft deze affaire enige deining verwekt. Het ziet er dus naar uit, dat de kalme zitting van Dinsdag de stilte voor de storm is. 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 99-/«« 99l3/u 341A 308 321 365 465 314 348; 337 205 458 270 631 604:,'4 139 209 '-A 186 243,4 155?4 158 269 H 233? 239 yi 233 68'6 151-14 55% 142 61% 30'V. y-2 'z\ 1/ /2 99% 99'3/ie 34014 308 321 370 465 314 34814 337 J4 20514 458 270 633 606 139 210 136 '4 243?« 157 157 269j 233 23914 233 70 153 5614 144 6014 3114 BINNENLAND Dr. F. N. Sickema. In de afgelopen maanden gevoerde besprekingen hebben er toe geleid, dat er een nieuwe basis van samenwerking tussen bestuur en directie van het Nederlandse Studenten Sanatorium is gevonden. Dr. F. N. Sickenga heeft nu zijn ontslagaanvrage ingetrokken, hetgeen door het bestuur is aanvaard. Emigratie naar Chili. De Chileense mi nister van Buitenlandse Zaken Karl Olsen is besprekingen begonnen met de Neder landse ambassadeur in Chili, de heer P. A. Kasteel en de speciale Nederlandse afge zant L. Ban over een plan voor immigratie op grote schaal van Nederlanders naar Chili. Textiel gestolen. Inbrekers hebben kans gezien om via een achterplaats een groothandel in textiel aan de Amsterdamse Veerkade in Den Haag binnen te dringen. Zij maakten zich uit de voeten met een aan tal costumes, regenjassen en rollen stof tot een gezamenlijke waarde van ruim 10.000 gulden. Straat-litterator. De advocaat en letter kundige mr. F. Bordewijk heeft aan het Haagse college van B. en W. aangeboden een lijst samen te stellen waaruit de gemeente eventueel straatnamen zou kunnen kiezen. Het college van B. en W. heeft dit voorstel aanvaard. Nobelprijs gelukwens. De ministerraad heeft een schriftelijke gelukwens doen toe komen aan mr. G. J. van Heuven Goedhaii, ter gelegenheid van het feit, dat aan het ender zijn leiding staande bureau van het Hoge Commissariaat van de UNO voor de Vluchtelingen de Nobelprijs voor de vrede is toegekend. Oud-burgemeester overleden. In de leeftijd van 82 jaar is in Vught overleden de heer A. C. de Vries Broekman, oud burgemeester van de gemeente Oud Beiier- land. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. De crematie zal ge schieden op Vrijdag 11 November om 14 uur in Driehuis-Westerveld. HAARLEM EN OMGEVING Kienavond. De Bloemendaalse Caprera padvindsters, die afgelopen zomer reeds enkele voorstellingen in het openluchtthea ter hielden ten bate van een te bouwen troephuis, zullen ook in de wintermaanden trachten het nodige geld hiervoor bijeen te krijgen. Op Vrijdag 11 November wordt om acht uur 's avonds in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een kienavond genouden, waar ouders, padvinders en pad vindster en be langstellenden hartelijk welkom ziin. Open deur. Op Donderdag 17 Novem ber acht uur zal in de Sionskerx te Haar lem een bijzondere avond worden gehou den door de regionale commissies van het Open Deurwerk in Haai-lem en omgeving. De Amsterdamse voordrachtkunstenaar Coos van Hoboken zal het Bijbelspel „Job" van Hein de Bruin voordragen. De avond zal worden geleid door ds. J. Kroon. Lezing. Vrijdagavond 18 November om acht uur wordt in gebouw „Irene", Elswouts- laan te Overveen een lezing gehouden door de heer Spruit over het onderwerp: „Hoe kwamen, werken en leven 30.000 Protestan ten in de Mijnstreek?" De lezing zal met een geluidsfilm verduidelijkt worden. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk is vei-hinderd Vrijdag 11 No vember zijn wekelijkse spreekuur te houden. Sociaal werkster. Tot maatschappelijk werkster bij de gemeente Baam is met in gang van 1 Januari benoemd mejuffrouw J. C. F. van Zonneveld. Mejuffrouw Zonne veld is wex-kzaam op de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Bloemendaal. Erevoorzitter. De heer Jac. Boot, die dertig jaar voorzitter is geweest van de R.K. voetbalclub „Geel Wit" te Haarlem en zijn functie heeft neex-gelegd, is door de jaarvergadering benoemd tot ei-evoorzitter. Aangereden. Een negentienjarig meisje stak vanmorgen omstreeks tien minuten voor negen het Verwulft te Haarlem over, juist toen een tweeënvijftigjarige dame per fiets passeerde. Het meisje werd aangereden en met een lichte hersenschudding is'het naar het Gasthuis vervoerd. Later kon het naar haar huis terugkeren. Een grand Jury te Greenwood (Mis sissippi) heeft geweigerd twee Ameri kaanse halfbroers, de 24-jarige Roy Bryant en de 36-jarige J. W. Milan, in staat van beschuldiging te stellen we gens ontvoering van de negerjongen Emmett Till, die indertijd vermoord teruggevonden is. De jury die geheel uit blanken bestond sprak de verdach ten vrij van alle beschuldigingen met het oog op de verdwijning van Till. Zes weken geleden bepaalde een jury, dat beide mannen niet schuldig waren aan zijn dood. In ons blad van Woensdag is het slot weggevallen van het verslag over de ver gadering van het Centraal Sociaal Werk geversverbond, waarin mr. W. van Ekien sprak over de aanpassing van particuliere pensioenen aan de komende wettelijke ouderdomsverzekering. Mr. Van Elden zei aan het slot van zijn betoog: Zou het nieuwe bodempensioen er thans in vele gevallen ineens bijkomen en in andere gevallen niet, dan zou dit al thans de eerstkomende jaren tot een zeer ongelijkmatige pensioenverzorging leiden. Dit laatste wordt door de tegenstanders ook wel ingezien. Feitelijk culmineren alle betogen in de wens, voor de aappassing een gedetaileerde regeling bij de wet voor geschreven te zien. Artikel 60 is slechts een „kan"voorschrift. Daarmede is het hek nog niet van de dam, omdat de vorm en de omving van de aanpassing in overleg tus sen werkgevers en werknemers geregeld zullen moeten worden. Indien de geopperde bezwaren weerklank- vinden in het pai-lement, dan is de kans groot, dat de wettelijke aanpassmgsmoge- lijkheid wordt ingeperkt. Ernstiger lijkt het mr. Van Elden indien een nieuw artikel 60 een geheel complex van regelen zou bevatten, waarin getracht zou worden de gehele materie der aanpassing tot in bij zonderheden te regelen. Hij zou ernstig willen waarschuwen voor een wettelijk perfectionisme, dat dwars ing»*'. togen de sfeer van vrijwilligheid en onderling over leg, waarin tot dusver de pensi-*- oorzie- ningen in Nederland t- t sUnd z:jn geko men. Bezoek van minister Staf Ir. C. Staf, minister van Oorlog en van Marine, heeft Woensdag een bezoek ge bracht aan W. J. Stokvis Koninklijke Fa briek van Metaalwerken N.V. te Arnhem. De minister was vergezeld van kapitein adjudant De Weert. De speciale aandacht van de minister ging uit naar de uitvoering van een defensie-opdracht door de fabriek.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15