Vandaag kwam het tweede punt: ontwapening, ter sprake OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weerbericht Eden waarschuwt de Arabische landen voor Sovjet-tactiek S jar et gaat wapenleveranties in Washington bepleiten Oetoyo Ramelan toch spoedig naar Nederland Weinig uitzicht op accoord over Duitsland Eisenhower vraagt andere landen niet aan bewapeningswedloop mee te werken Jordanië en de Libanon zouden tot het verdrag van Bagdad toetreden Z.-Afrikaanse delegatie verlaat de UNO Werd Sonderman slacht offer van hartaanval Het woord is aan Faure stelt opnieuw de vertrouwenskwestie Zacht weer Zweden wil bezuinigen op herhalingsoefeningen Lege personentrein tegen goederentrein gereden Uit protest tegen aanhouding van de rassenkwestie Het ongeluk met de S-14 Beslissing valt Zaterdagmiddag Weerrapport 70e JAARGANG No 106 DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 299e JAARGANG No 257 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Nabij Ede wordt op het ogenblik hard gewerkt aan rijksweg 12. Deze weg, die aansluiting zal geven op de grote weg Berlijn DiisseldorfKeulen, is voor onze industriecentra van grote betekenis, omdat het zware vervoer over de weg nu een snellere verbinding krijgt met het achterland. Op. de foto ziet men de bouw van een viaduct op de kruising van rijksweg 24 met de in aanleg zijnde rijksweg 12, gezien in de richting Arnhem. De speciale Indonesische ambassadeur Oetoyo Ramelan zal zich vermoedelijk Za terdag naar Nederland begeven voor het organiseren van onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland over de kwestie Westelijk Nieuw Guinea en andere aange legenheden. Ramelan heeft de opdracht gekregen alles In gereedheid te brengen voor de onder handelingen die waarschijnlijk op mi nisterieel niveau zullen plaats hebben. Wel ingelichte bronnen verklaren dat Ramelan zal trachten de onderhandelingen voor het eind van het jaar op gang te krijgen, doch betwijfelen tegelijkertijd of hem dit zal lukken. Zij geloven dat het veiliger is een datum in het begin van het nieuwe jaar aan te nemen. De voorzitter van de commissie van Bui tenlandse Zaken uit het Indonesische parle ment, Apmad Nino Hadjarati, heeft ge zegd dat de zaak waarschijnlijk anders aan gepakt zal worden dan in de geest van de resolutie die verleden jaar werd aangebo den. In de resolutie van het vorig jaar werd hervatting van de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië voorgesteld over de toekomst van Westelijk Nieuw- Guinea. Hadjarati wilde inzake een nieu we resolutie niet in bijzonderheden treden. STOCKHOLM (Un. Press) Het Zweed se kabinet heeft aan het parlement voorge steld de kosten der defensie te besnoeien door alle militaire herhalingsoefeningen gedurende de tweede helft van volgend jaar en de eerste helft van 1957 af te ge lasten. De economische toestand vereist volgens het kabinet speciale maatregelen ter vermindering van de uitgaven van de overheid. De jaarlijkse defensiekosten zul len met 66 millioen kronen verminderd worden indien een jaar wordt afgezien van herhalingsoefeningen. Het voorstel ontmoet scherpe critiek bij de liberale en rechtse oppositiepartijen en bij hoge militaire woordvoerders. In com munistische kringen is het met vreugde begroet. (Van een speciale verslaggever) GENÈVE De ministers van Buitenlandse Zaken op de Geneefse vier-mogend- hedenconferentie hebben Woensdag besloten de bespreking van het eerste agendapunt hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid te schorsen en Donderdag te beginnen met het tweede punt van de agenda: de ontwapening. Dit gebeurde nadat de Westelijke ministers de Sovjet-Unie hadden beschuldigd van verloochening van de „geest van Genève" en Molotov tot zijn Westelijke ambtgenoten dezelfde beschuldiging had gericht. Molotov bleef heftig ontkennen dat zijn voor stellen ten aanzien van het eerste agendapunt een bolsjewisering van geheel Duits land zouden betekenen. Hij zeide dat Rusland slechts van mening was en bleef, dat de tijd nog niet rijp was voor een onmiddellijke hereniging van Duitsland en vrije verkiezingen. Men hoopt nu, dat Molotov tegen het einde der conferentie nog met nieuwe voorstellen zal komen. De mogelijkheid dat het Westen naar een compromis zal zoeken en zijn eigen voorstellen minder halstarrig zal handhaven, is klein. Molotov wenste in de vergadering van Woensdag het geheugen van zijn collega's nog eens op te frissen en hij bracht hen daarom opnieuw de voorstellen onder ogen, die deze zomer president Boelganin heeft gedaan met betrekking tot een voorlopig pact tussen de Westelijke en de Oostelijke NAVO. Met de wederzijdse belofte eikaars teksten nog eens ernstig te bestuderen, werd toen besloten dat vandaag het tweede agenda-punt de ontwapening zal wor den aangesneden. Zolang er ten aanzien van Duitsland geen schaduw van een accoord te bekennen is, blijft de rest van de agenda maar betrekke lijk bijzaak. Zonder een Duits accoord geen Europese veiligheid en zonder Europese veiligheid geen ontwapening. Men kan nu enkel nog maar proberen de relaties over en weer wat vlotter en eenvoudiger te maken. Op den duur zouden die commer ciële en andere contacten, waarover de technische besprekingen overigens ook al niet heel soepel verlopen, zeker wel vruch ten kunnen afwerpen. Maar voor het mo ment blijft het Duitse probleem een onmid dellijke toenadering als grondslag voor de LONDEN/DENVER (Reuter) Premier Eden van Groot-Brittannië heeft de Sovjet- Unie ervan beschuldigd, dat zij met opzet wapens aan Arabische staten levert om een communistische penetratie in de Arabische wereld te vergemakkelijken. In een rede op het banket voor de nieuwe Lord Mayor in de Guildhall in Londen verklaarde Sir Anthony Eden dat Groot-Brittannië deze Sovjet-actie onmo gelijk in overeenstemming kan brengen met verklaringen, dat de Sovjet-Unie in de „geest van Genève" een einde wenst te maken aan de koude oorlog. Sir Anthony deelde mee dat Groot-Brittannië een nieuwe poging zal doen om voor een rege ling tussen Israel en de Arabische staten punten van overeenstemming tussen beide partijen te vinden. Eden waarschuwde de Arabische staten, dat zij gevaar lopen „in het communisti sche wereldrijk" op te gaan, als zij slacht offers worden van de communistische tac tiek. Hij verklaarde, dat men landen die vijandig tegenover elkaar staan geen ver wijten kan maken, als zij wapens kopen waar dat mogelijk is. In dat geval zijn het niet de ontvangers, maar de leveranciers van de wapens die de grootste verantwoor delijkheid dragen. „Laat er geen misver stand over bestaan", aldus Eden. „Als een land raadgevingen om matiging te betrach ten verwerpt, verspeelt het de sympathie van dit, en naar ik geloof, van elk ander vredelievend land. Eenmaal verloren sym pathie zal moeilijk te herwinnen zijn." Voordeel Noch Israel, noch de Arabische staten kunnen er baat bij hebben, als hun geschil- 'en iemand anders bevoordelen. „En er is iemand heel bereid voordeel uit deze ge schillen te trekken", zo waarschuwde Eden. Groot-Brittannië en naar hij meende ook de Verenigde Staten en mogelijk nog andere landen zouden bereid zijn formele garan ties aan beide partijen te verstrekken. De belanghebbende partijen moeten, als zij vrede wenseh, tot compromissen bereid zijn, aldus Eden. De Britse minister van Buitenlandse Za ken MacMillan en zijn Amerikaanse en Franse ambtgenoten Dulles en Pinay heb ben te Genève de crisis in het Midden-Oos ten besproken. Gerechtvaardigd President Eisenhower heeft verklaard, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn bij te dragen tot een bewapeningswedloop tussen Israel en Egypte. De president liet een verklaring op een persconferentie voorlezen door onderminister van Buiten landse Zaken Herbert Hoover. De Verenig de Staten zijn echter steeds bereid verzoe ken om wapens, die „voor gerechtvaardig de zelfverdediging" nodig zijn, in overwe ging te nemen. Hoover zei in antwoord op een vraag, dat de bereidheid van de presi dent om dergelijke verzoeken in overwe ging te nemen de mogelijkheid open houdt voor nadere bestudering van Israels ver zoek om wapens. De president sprak in zijn verklaring de hoop uit d'at andere landen zullen meewer ken om een dergelijke bewapeningswed loop te vermijden. Een woordvoerder van de Israëlische ambassade in Washington verklaarde naar aanleiding van Eisenhowers uiteenzetting, dat gerechtvaardigde zelfverdediging de „juiste omschrijving is van de reden waar om Israel wapens wil kopen". coëxistentie totaal blokkeren. De Russen hebben misschien redenen te geloven dat zij over enkele maanden meer zullen kunnen bereiken dan op dit moment voor mogelijk wordt gehouden. Zij willen misschien eerst zien hoe de toestand in West-Duitsland zich ontwikkelt, wanneer Adenauer physiek of politiek voorgoed van het toneel zal zijn verdwenen. In Frankrijk staan verkiezingen voor de deur. Rusland kan er belang bij hebben ook daarvan eerst de resyltaten af te wachten. In Amerika liggen de stukken evenzo. Molotov wenst zich blijkbaar liever niet aan Dulles te bin den wanneer de republikeinen het volgend jaar toch door de democraten afgelost zou den worden. Al die factoren zullen in Mos kou het laatste weekeind zeker zijn afge wogen en zij hebben tezamen de houding van Molotov bepaald. Aan de vooravond van de Amerikaanse verkiezingen zou Eisenhower zich vermoe delijk tot veel royaler concessies bereid kunnen tonen dan nu Dulles, die tenslotte aan zijn instructies is gebonden, voor zijn rekening durft te nemen. Het is lang niet uitgesloten dat Molotov op zo'n conferentie op het hoogste niveau thans zou willen aansturen. Pinay naar Bonn Onze correspondent te Bonn meldt: Het'wordt in politieke kringen in West- Duitsland als een sensatie beschouwd, dat de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Antoine Pinay, Zondag naar Bonn zal komen om in Rhondorf besprekingen met bondskanselier Adenauer te voeren, hoewel deze nog altijd niet van zijn ziekte is ge nezen en hij zijn huis nog niet heeft mogen verlaten. Van officiële zijde te Bonn wordt welis waar gezegd, dat dit bezoek al sedert ge ruime tijd op het programma staat, maar in doorgaans uitstekend geïnformeerde kringen had men over dit bezoek tot gister middag nog niets vernomen. Het heet dat Pinay in overleg met zijn Britse en Amerikaanse collega's bondskan selier Adenauer verslag zal uitbrengen over hetgeen tot dusverre op de conferentie van Genève is geschiedt. Maar dr. Adenauer wordt voortdurend door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, en door de leider van de delegatie der West-Duitse waarnemers in Genève, Blankenhorn, uit voerig op de hoogte gehouden. Er steekt vermoedelijk dus wat anders achter en men meent in het bezoek van Pinay wellicht een vingerwijzing te moeten zien dat de fronten in Genève wel eens anders konden worden en dat men in het kamp van de Westelijke grote drie voor belangrijke be slissingen staat. Vanochtend omstreeks half zes is bij Houthem-Valkenburg, tussen Meerssen en Valkenburg, een ledige Dieseltrein op een stilstaande goederentrein gelopen. De bot ting gebeurde toen de goederentrein werd binnengeloodst, nadat hij enige tijd voor een onveilig signaal had gestaan. Zes goederenwagens kantelden en ver sperden het hoofdspoor. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. De dienst tus sen Meerssen en Valkenburg wordt onder houden met bussen, doch zal naar ver wachting vandaag vroeg in de namiddag normaal zijn. JERUZALEM (Reuter) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, is naar de Verenigde Staten ver trokken, teneinde bij de hand te zijn als Israel zijn verzoek om wapens aan het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken doet. De Israëlische ambassadeur in Washington, Eban, zal in de nabije toe komst een lijst aanbieden van wapens, die Israel nodig zou hebben als tegenwicht voor de wapenleveringen van Tsjecho-Slo- wakije aan Egypte. De officiële reden voor de reis van Sja ret naar Washington is een campagne on der de Joden van de wereld voor het bij eenbrengen van gelden, nodig voor het op nemen van 45.000 nieuwe immigranten in Israel. Naar verluidt zal Sjaret tevens de besprekingen voortzetten, die hij in Genè ve met Amerikaanse functionarissen is be gonnen toen hij nog premier was. Premier Ben Goerion van Israel heeft generaal-majoor Burns, het hoofd van de bestandscommissie van de UNO gewaar schuwd, dat Israel weerwraak zal plegen als de Egyptische aanvallen worden voort gezet. Generaal Burns bezocht Ben Goerion om hem de voorstellen voor de grensvrede te overhandigen, onder meer bestaande uit een gelijktijdig terugtrekken der Israëli sche en Egyptische strijdkrachten uit het gedemilitariseerde grensgebied. Na de bijeenkomst met Burns legde Ben Goerion in het parlement een verklaring af, waarin hij zei: „Wij zien geen reden tot conflict met Egypte. Integendeel, wij zien een goede basis voor een vruchtbare sa menwerking tussen beide volken en het ontbreekt ons niet aan goede wil". In Arabische diplomatieke kringen te Bagdad is verklaard, dat Jordanië en de Libanon waarschijnlijk spoedig toetreden tot het verdrag van Bagdad, waarbij Tur kije, Irak, Perzië, Pakistan en Groot-Brit tannië zijn aangesloten. Volgens genoemde Arabische kringen hebben Jordanië en de Libanon behoefte aan een sterke militaire macht om hun grondgebied te beschermen tegen een mogelijke Israëlische aanval. De landen van het pact van Bagdad zouden een dergelijke bescherming kunnen bieden. Het verluidt, dat de ministers van Buiten landse Zaken van Groot-Brittannië, Tur kije, Pakistan, Perzië en Irak op 21 Novem ber in Bagdad bijeen zullen komen. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft in een bijzondere vergadering te Cairo de gespannen toestand aan de grenzen met Israël besproken. Verder om vatte de agenda de bezetting van de oase Boeraimi door door Groot-Brittannië ge steunde troepen en de houding van de Westen ten opzichte van de Arabieren in het algemeen. Saoedie-Arabië liet we^en, dat het geschil over de oase aan de Veiligheidsraad is voorgelegd. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de ambassadeur van Saoedie-Arabië door zijn NEW YORK (Reuter) Zuid-Afrika heeft na Frankrijk, besloten zijn gehele UNO-afvaardiging terug te trekken. Dit besluit werd genomen nadat de speciale politieke commissie met 37 tegen 7 stem men, bij dertien onthoudingen, had beslo ten het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika nog een jaar op haar agenda te houden. Zuid- Afrika acht dit een inbreuk op het hand vest, waarin staat dat de UNO zich niet mag mengen in de binnenlandse aangele genheden van haar leden-staten. Frankrijk nam op 30 September op de zelfde gronden, een overeenkomstig be sluit, toen de UNO-Assemblée besloot Al gerije dat sinds 1947 tot Frankrijk be hoort, als punt op haar agenda te plaat sen. Onder de voorstemmers bevonden zich de communistische staten en India. Groot- Brittannië, Nederland en België stemden tegen. De Verenigde Staten onthielden zich. De resolutie die de speciale politieke commissie heeft aanvaard komt thans bij ae Assemblée in behandeling. Nederlandse mening A.N.P.) De Nederlandse afgevaardig de de heer De Kadt, merkte op dat de Ne derlandse delegatie meer dan eens had uit een gezet, dat de regering en het volk van Nederland de leer van de superioriteit van het ene ras over het andere niet kunnen aanvaarden. Nederland kan dus niet an ders dan afwijzend staan tegenover de politiek van apartheid. Ook kan Nederland niet ontkennen dat de UNO een beperkte bevoegdheid heeft om problemen te behan delen, die vallen onder de artikelen van het UNO-handvest aangaande eerbied voor de rechten van de mens en fundamentele vrijheden voor iedereen. Maar, zo zei de heer De Kadt, dit moet niet alleen gebeu ren wanneer het om rassenkwesties of om koloniale problemen gaat. Er wordt geen actie ondernomen tegen andere regeringen en regeringsstelsels, die op grondstellingen berusten, die eveneens in strijd zijn met letter en geest van het Handvest. Sommige regeringen zouden hierdoor gegriefd kun nen worden en de gevolgen voor de UNO zouden slechts ongunstig kunnen zijn. „Als wij in die richting matiging tonen, dan moeten wij ons ook verzetten tegen een eenzijdige actie, die op koloniale maatsta ven steunt en tegen Zuid-Afrika is gericht. Wij «kunnen niet inzien, hoe de commissie voor het rassenvraagstuk in enig opzicht verbetering in de toestand in Zuid-Afrika zou kunnen brengen. De voorstellen van de commissie in haar derde rapport lijken tot geen enkel practisch resultaat te zullen leiden. Wij zullen tegen instandhouding der commissie stemmen", besloot de heer De Kadt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S regering is teruggeroepen. In gezaghebben de kringen te Londen ziet men hierin een gebaar van protest tegen de bezetting van de oase Boeraimi. In een rapport, uitgegeven door de Ame rikaanse organisatie voor de Burgerlucht vaart (C.A.A.) wordt gezegd dat een plot selinge hartaanval mogelijk de oorzaak is geweest van het op 20 October verongeluk ken van luitenant-kolonel Gerben Sonder man nabij Hagerstown, in de Amerikaanse staat Maryland bij het demonstreren van een nieuw Fokker-straalvliegtuig voor des kundigen van de Amerikaanse vliegtuigfa briek „Fairchild Aeroplane Corporation". Volgens het rapport heeft Sonderman zijn toestel opzettelijk in een vrille ge bracht, „die om onbekende redenen tot een zo geringe hoogte werd volgehouden, dat het niet meer mogelijk was het vliegtuig weer recht te trekken". Een onderzoek door medici heef aange toond, dat Sonderman aan een „matige tot ernstige" hartziekte leed. Hoewel er geen enkel bewijs voor bestaat dat dit heeft ge leid tot bewusteloosheid en daardoor ver lies van het vermogen om het vliegtuig te besturen, moet het toch niet uitgesloten worden geacht dat een hartstilstand, ver oorzaakt door storing in de bloedsomloop, is opgetreden", aldus het rapport. Een woordvoerder van de C.A.A. (Civil Aeronautics Administration), die het rap port heeft uitgebracht, deelde mee, dat op grond van medische aantekeningen in het brevet van Sonderman de Amerikaanse autoriteiten geen reden hadden gehad de gezondheid van Sonderman in twijfel te trekken of nader te controleren. Zowel de Verenigde Staten als Nederland zijn bij de internationale luchtvaartover eenkomst aangesloten volgens welke de vereisten voor alle leden hetzelfde zijn. Daarom wordt een brevet van een Neder landse vlieger in de Verenigde Staten als volkomen volwaardig erkend. Sonderman behoefde dus in Amerika aan geen enkele keuring te worden onderworpen alvorens hij met de S-14 zijn demonstratie-tournee begon. Sonderman was volgens zijn brevet, dat geldig was tot 24 Juni van het volgend jaar, volledig gezond verklaard. Op het brevet stond aangetekehd, dat de laatste medische keuring, waaraan hij zich had onderworpen, op 27 Juni van dit jaar op Soesterberg had plaats gevonden. Het rapport bevat ook een verklaring dat de Fokker S-14, waarin Sonderman verongelukt is, zich in luchtwaardige toe stand bevond. Deze verklaring is, na onder zoek van het wrak door drie Nederlandse luchtvaartdeskundigen, de heren G. van der Meulen, J. H. D. Blom en ,G. C. Wans- beek, gegeven. „Volkomen gezond" De directeur van het Nationaal Lucht vaart Geneeskundig Centrum te Soester berg, prof. dr. P. M. van Wulfften Palthe, heeft verklaard, dat het voorkomen van een lichte verkalking van de hartkransslag- ader voor mensen van 47 jaar zoals Gerben Sonderman niets buitenge woons is. Dit normale verschijnsel is zeker geen reden om iemand ongeschikt te verklaren voor de vliegdienst, ook niet wanneer hij opmerkelijke prestaties moet verrichten als Sonderman. Gerben Sonderman werd zeer vaak en regelmatig op het Luchtvaart Geneeskun dig Centrum onderzocht. Bij de zeer recente laatste keuring bleek geen enkele aanleiding te bestaan, hem blijvend of tij delijk ongeschikt t.e verklaren als vlieger. Als invlieger stond Sonderman bloot aan zeer grote risico's, zeker wat zijn physiek betreft. Uit de aard der zaak werd daar bij de keuringen terdege rekening mee gehou den, aldus prof. Van Wulfften Palthe. Hij achtte de mogelijkheid dat Sonder man het slachtoffer kan zijn geworden van een zogenaamde black-out" niet onwaar schijnlijk. Een zeer kort moment van be wusteloosheid, dat zeker niet door een lichamelijke factor veroorzaakt behoeft te worden, kan een vlieger reeds noodlottig worden. Prof. Van Wulfften Palthe zeide de recente Amerikaanse publicaties zeer te betreuren, daar hij het vermoeden heeft dat deze niet op louter medische gegevens alleen berusten. Joubert: Dichters zijn mensen met een levendig gemoed, die niet kunnen redeneren. PARIJS (Reuter, AFP) Premier Fau re van Frankrijk heeft de vertrouwens kwestie verbonden aan goedkeuring door de Nationale Vergadering van zijn voor stel tot het houden van verkiezingen in December volgens het kiesstelsel van 1951, zonder verbinding van lijsten. De Nationale Vergadering weigerde dit kiessysteem te bespreken toen het bij de eerste lezing van het wetsontwerp werd voorgesteld. De premier besloot tot het stellen van de vertrouwenkwestie na een debat, dat van Woensdagavond tien uur tot Donderdagochtend vijf uur duurde. Tijdens het debat in tweede lezing werden vijf kiesstelsels verworpen. Het debat over de vertrouwenskwestie begint Zaterdagmid dag om drie uur. De verkiezingen kunnen al niet meer op 11 December worden gehouden, maar op zijn vroegst een week daarna. Zij kunnen namelijk niet worden gehouden voor de vijfde Zondag na publicatie van het de creet, waarin de verkiezingsdatum wordt aangekondigd. Aanleiding tot het stellen van de ver trouwenskwestie was een socialistisch voor stel aangaande een systeem van evenredige vertegenwoordiging, dat in de smaak valt b vertegenwoordiging, dat in de smaak valt bij de Rooms-Katholieke volksrepublikeinen, die deel uitmaken van de regering, maar waartegen de conservatieve ministers zich fel verzetten. De conservatieve ministers zouden gedreigd hebbe'n de regering te ver laten als Faure het socialistische voorstel niet blokkeerde door het stellen van de vertrouwenskwestie hetgeen in strijd is met de traditie. Als de Assemblée Faure haar vertrouwen schenkt en waarne mers in de wandelgangen waren tamelijk optimistisch moet de Senaat het wets ontwerp nog in tweede lezing goedkeuren. DE BILT. Gisteravond en vannacht is de trog van een over Engeland naar het Noorden bewegende depressie over ons land getrokken. Dit ging gepaard met buien en veel wind. De wind draaide na de trog passage naar het Zuid-Westen, uit welke richting drogere luchj werd aangevoerd. Daarom kwamen vandaag flinke opklarin gen voor. De temperaturen bleven aan de hoge kant. Intussen is op de Oceaan ten Noorden van de Azoren een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen en deze koerst in de richting van Ierland. Het ermee samenhan gende front zal de wind uit het Zuiden doen aanwakkeren en de regenkansen mor gen doen toenemen. Het tamelijk zachte weer blijft aanhouden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 12 O M .Sfl Helsinki zwaar bew. zzo 5 8 Stockholm motregen zzo 8 5 Oslo regen NNW 1 9 Kopenhagen zwaar bew. z 9 0 Aberdeen geheel bew. windstil 10 6 Dublin onbewolkt zw 7 3 Londen licht bew. zzw 9 2 Amsterdam onbewolkt z 9 2 Brussel zwaar bew. z 10 1 Parijs zwaar bew. z 8 1 Bordeaux mist windstil 6 0,1 Grenoble mist N 4 10 Nice weerlicht NO 14 23 Berlijn nevel ZZW 8 0,3 Frankfort mist windstil 4 3 München nevel windstil 7 0 Zürich mist windstil 5 0,6 Genève mist windstil 6 0,1 Locarno motregen O 10 5 Wenen geheel bew. ZZW 8 0 Innsbruck geheel bew. windstil 6 0 Rome zwaar bew. zo 16 0 Den Helder zwaar bew. kr. ZZW 11 6 Ypenburg half bew. matige Z 9 4 Vlissingen licht bew. mat. ZZW 9 1 Eelde onbewolkt mat. ZZW 8 2 De Bilt zwaar bew. vrij kr. Z 9 •1 Twente onbewolkt matige Z 9 3 Eindhoven zwaar bew matige Z 10 0,6 VI. Z.-Limb. zwaar bew. kr. ZZW 10 1 Neerslag laatste x*Xcccccaccccccccccococ<xxjooo<xrK 24 uur. XXXXXXJOOOOCCC coco coco- De nieuwe burgemeester van Londen, Al- derman Cuthbert L. Ackroyd, heeft zijn ambt aanvaard. Hij maakte zijn entrée in de z.g. burgemeestersoptocht. De praal wagens verbeeldden de geschiedenis van de wol. De burgemeester handelt daar namelijk in. ONBESTENDIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Toenemende bewolking met morgen tijdelijk enige regen. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk harde Zui delijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 11 November Zon op 7.53 uur, onder 16.58 uur. Maan op 4.37 uur, onder 15.17 uur. Maanstanden 14 Nov. 13.01 uur: Nieuwe maan 22 Nov. 18.29 uur: Eerste kwartier 29 Nov. 17.50 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 10 November Hoog water: 0.15 en 12.45 uur. Laag water: 8.19 en 20.33 uur. Vrijdag 11 November Hoog water: 1.13 en 13.38 uur. Laag water: 9.14 en 21.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1