G01D STAR r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER LOOSJ ES Schrijf minder af op Telefoondienst en verlaag abonnementstarief Wereldnieuws v-j Tweede Kamerleden vragen: Ligt het op de weg van PTT via de draadomroep gramofoonplaten uit te zenden Jee. nUKKlo bcfcteycu mij! De radio geeft Vrijdag KING SIZE Pracht-collectie gestolen juwelen wordt geveild Gestolen in Spanje en in Den Haag in Het Zieken gevonden Strafvervolging van oud-SER-secretaris Wegenbouw kan sneller en goedkoper K 7Jlc77li£&mj ocli ió Uet zo Zeepost Huijbergen: geen woningnood Vijf gewonden bij botsing tussen tram en auto Zweedse gezant bracht een bezoek aan de Zaanstreek Directeur Wegenbouwmij.: Hitchcock in Nederland Algemene Boekhandel Nieuw congres- en concert gebouw in Utrecht zou tien millioen kosten Radioraad hoorde voorstan ders commerciële televisie Uitslag toneelprijsvraag Principieel proces over va- cantiesluitingsverordening Peanut butter Cirkelomtrek bepalen DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 ADVERTENTIE In het Voorlopig: Verslag: der Tweede Ka mer over de P.T.T.-begroting voor 1956, wordt opgemerkt dat voor de telefoondienst een vrij groot bedrag aan afschrijving wordt voorgesteld. Men zou gaarne verne men of niet met een lager bedrag volstaan kan worden en of het dan vrijkomend deel van het thans voorgestelde bedrag niet ge bruikt zou kunnen worden voor een ver laging van de vrij hoge abonnementstarie ven. Vele leden merkten op, dat men voor de draadomroep het juiste standpunt afschrij vingen in rekening te brengen op basis van de vervangingswaarde niet heeft inge nomen. Het was hun niet duidelijk waarom men, door het niet in rekening brengen van een afschrijving gebaseerd op de vervan gingswaarde, de mogelijkheid verzuimt een juist beeld van de exploitatieresultaten te geven. Deze Kamerleden vroegen voorts hoever men thans gevorderd is met de sa nering van de draadomroep (radiodistri butie). Hoe stelt de minister zich voor deze dienst weer sluitend te maken of is de mo gelijkheid daartoe reeds afgeschreven? Verschillende andere leden merkten op, dat de investeringen bij de draadomroep inder daad wel een eigenaardige indruk wekken aangaande de investeringspolitiek van de overheid. Deze leden was voorts het ver schil opgevallen tussen het uitgetrokken bedrag voor acquisitie en propaganda voor 1955 a f 900.000 en dat voor 1956 a f 332.000. P.T.T. draait platen Tal van leden stelden de vraag, of het juist is, dat de P.T.T. over de draadom roep gramofoonuitzendingen verzorgt, zo ja, op welke grond berust dan de toestemming daartoe? Behoort men dit wel te beschouwen als een van de activi teiten, die door de P.T.T. dienen te wor den uitgeoefend? Voorts vroegen ver scheidene leden, waarom slechts lichte muziek op het programma geplaatst wordt. Van verschillende zijden betuigde men zijn instemming met de verhoging van het rentegevend maximum bij de Rijkspost spaarbank tot f 6000. Vele leden achtten het juist, dat de rente gehandhaafd is op 2.4 Verscheidene andere leden vroegen echter, of thans geen reden aanwezig is om de winst van de bank aan de spaarders ten goede te doen komen. Een verhoging van de rente zou ook voor de kleine spaarders een tegemoet koming betekenen. Heeft het 'verschil in rentepercentage, dat tussen de rijkspostspaarbank en an dere spaarbanken bestaat, zo vroegen vele leden, niet ten gevolge, dat de spaarders in toenemende mate de voor keur geven aan de andere spaarbanken boven de Rijkspostspaarbank? Vele leden verklaarden te kunnen begrij pen, dat ook de diensten van de P.T.T. -met" - ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Handschoenen met iamsvacht HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.00 Amusements muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.53 Platen en actualitei ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Zigeunerkwintet. 13.45 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamer orkest. 15.15 Boekbespreking. 15.35 Koper sextet. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Barokensemble. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Platen. 18.35 Cabaret voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting waarin opgeno men: 1. de Rijksmiddenstandsconsulent aan het werk. 2. emigratiepraatje. 19 30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. 22.05 Causerie over Soren Kierkegaard. 22.25 Vocaal ensemble. 22.45 Avondovredenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huiswouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel en zang. 11.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.40 Viool en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pianotrio. 14.40 Boekbespreking. 15.00 Lichte muziek. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Instrumentaal trio. 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Accordeonorkest en solist. 18.45 Naar een lichtere levensavond, lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Evangelisch beraad, causerie. 19.50 Berichten. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 80-jarig bestaan van de Theosofische Vereniging, causerie. 20.15 Literair forum. 20.30 Om een Atlantische Gemeenschap, cau serie. 20.40 Na tien jaar, causerie. 21.40 Hoor en wederhoor. 22.10 Buitenlands weekover zicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding.'23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Kamer orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera- en Belcanto-concert. 15.00 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Kamermuziek. 18.40 Platen,. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Syphonisch orkest. 21.10 Kunstkaleidoscoop. 21.25 Symphonisch or kest. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC, uitzending voor Nederland. 17.45 18.15 Nieuws. Feiten van de dag Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m.). personeelstekort te kampen hebben. Zij meenden dan ook niet ernstig te mogen klagen, indien in de dienstverlening op bepaalde punten niet bereikt wordt wat op zichzelf genomen wenselijk zou zijn. Het personeelstekort, aldus merkten ver scheidene leden op, was aanleiding tot het treffen van enige voor het publiek onaan gename maatregelen. Welke zijn deze maatregelen en welke zullen nog genomen worden om het euvel van het personeels tekort zoveel mogelijk te beperken? Eenige leden zouden gaarne van de mi nister vernemen, of ook hij niet hun me ning deelt, dat de kwaliteit van het in de laatste jaren aangetrokken personeel beter zou zijn geweest indien een betere salaris regeling had bestaan. Klacht over de pakketpost Verschillende leden merkten op dat in toenemende mate geklaagd wordt over de behandeling van de pakketpost. Het was hun bekend, dat verscheidene zakenlieden wegens het vaak voorkomen van beschadi ging niet langer van de diensten van de P.T.T. voor het verzenden van pakketten gebruik maken. Welke maatregelen over weegt de minister om aan deze toestand een einde te maken, zo vroegen zij. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Australië: s.s. „Himalaya" (16 November); Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (16 November): Chili: m.s. „Black Falcon" (16 November); Nederlandse Antillen: m.s. „Delft" (15 No vember); Nieuw Zeeland: via Engeland (19 November); Suriname: s.s. „Tiberius" (16 November); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" (15 November) en m.s. ..Capetown Castle" (19 November). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketlen geven de postkan toren. ADVERTENTIE De gemeente Huijbergen zal een der eer ste gemeenten in Nederland zijn waar de woningnood geheel zal zijn opgeheven. Uit de migratiesector zijn aan deze gemeente twaalf woningen toegewezen, zodat men de laatste drie jaren telkens twee nieuwe woningen heeft kunnen bouwen. Wanneer deze nieuwe toewijzing is gerealiseerd zal aan alle woningaanvragen kunnen worden voldaan. Twee jaar geleden baggerden gemeente werklieden uit het Zieken te 's-Gravenliage een partijtje juwelen op, dat deel heeft uit gemaakt van een grote collectie ter wraarde van f 400.000. Deze collectie behoorde toe aan een thans overleden commissionnair en een Haagse juwelenfirma. De commis sionnair was in 1920 met deze juwelen op reis in Spanje om ze te verkopen aan Spaanse juweliers. In de trein werden hem deze sieraden ontstolen en de commission nair deed bij de Spaanse politie aangifte van deze diefstal. De Spaanse politie heeft deze zaak nimmer tot klaarheid kunnen brengen. De verzekering (de juwelen wa ren bij „Llo>ds" verzekerd) betaalde het bedrag van vier ton uit. Toen He juwelen uit het Zieken waren opgevist, slaagde de Haagse politic er in uit te zoeken van wie de juwelen afkomstig waren. Na de vondst werden de sieraden direct overgedragen aan het beheersinsti tuut omdat men aanvankelijk' "vermoedde dat deze wel eens het eigendom hadden kunnen zijn van Joodse mensen. Nu geble ken is dat de juwelen indertijd hebben toe behoord aan de thans overleden commis sionnair en aan de Haagse juweliersfirma, die cicor de verzekering zijn schadeloos ge- ste'd, zal de Staat der Nederlanden de ju welen doen veilen. Merkwaardig is dat men niet mter kan nagaan welke firma inder tijd öe verzekeringssom heeft uitbetaald. Lloyds verzekert namelijk dóór en de ad ministratie van Lloyds is in de oorlog ver brand. De diefstal is inmiddels verjaard. Ds. A. P. Verloop uit Alblasserdam is na een verkeersongeval opgenomen in het zie kenhuis Bergweg te Rotterdam. Hij zat in een personenauto, die op de kruising Kats- hoek-Pompenburg een aanrijding had met een •tam. Vijf van de zes inzittenden liepen letsel op. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Het middengedeelte van de tram liep even eens schade op. De Zweedse gezant S. V. Dahlman en de consul-generaal van Zweden, de heer W. Ekman, hebben Woensdag, vergezeld van hun dames, een werkbezoek gebracht aan de Zaanstreek. Na een ontvangst in het Zweedse vice- consulaat, dat in het havenkantoor is ge vestigd, maakle het gezelschap een boot tocht door de haven. Vervolgens werd een essencefabriek bezocht, waar de lunch werd gebruikt. Tot slot hebben de Zweedse gasten de linoleumfabrieken te Krommenie bezich tigd. In de loop van de middag vertrok het gezelschap weer naar Den Haag. Naar het A.N.P. van justitiële züde ver neemt, ligt het in de bedoeling een straf vervolging in te stellen wegens schen ding van geheimen en, eventueel, diefstal tegen Th. A. J. M. J., destijds werkzaam bij het secretariaat van de Sociaal-Econo mische Raad. J. wordt er van verdacht een niet voor publicatie vrijgegeven advies van die raad, dat betrekking had op de loonpolitiek, aan een journalist ter hand te hebben gesteld. De journalist B. G., Haags redacteur van een van de landelijke dagbladen zal wegens uitlokking tot genoemde misdrijven worden vervolgd. De wegenbouw kan sneller en goedkoper verlopen, indien onder andere de volledige productiecapaciteit van de gezamenlijke aannemers wordt benut. Tot deze conclusie kwam ir .O. Slotboom, directeur van de Koninklijke Wegenbouwmaatschappij tij dens een Dinsdag gehouden lezing voor het Nederlands Verkeersinstituut in Den Haag. De Nederlandse wegenbouwers zouden best dertig percent meer werk kunnen le veren, indien zij hieitoe in staat werden gesteld. In hun bedrijven is 100 millioen geïnvesteerd, terwijl jaarlijks nog een in vestering van 8 tot 10 millioen nodig is. Men wordt echter gedwongen, volgens spre ker, zodanig ondoelmatig te werken dat, in vergelijking tot de industrie, het machine park en de mankracht voor een deel van het jaar rondlummelen. Deze situatie ontstaat enerzijds, omdat de opdrachten voor de wegenbouw door gaans veel te laat gegeven worden en an derzijds, omdat de opdrachten niet worden gecoördineerd. In werkelijkheid zou de we genbouw in de winermaanden op halve ca paciteit kunnen werken, in Maart reeds op driekwart. Het gevolg van de thans bestaande toe stand is, dat het personeel voor 800 tot 1000 doeltreffende werkuren ruim 2400 uur be taald krijgt, leder effectief bedrijfsuur vergt 2,5 tot 3 maal normaal loon. ADVERTENTIE Woensdagmidd&g is uit Amerika op Schiphol gearriveerd de bekende Ameri kaanse regisseur Alfred Hitchcock. Hij brengt een kort bezoek aan ons land om zakelijke besprekingen te voeren over films, d'ie onder zijn regie zijn tot stand gekomen en die in het komende jaar in Nederland zullen worden uitgebracht. Vrijdag vertrekt de regisseur voor hetzelf de doel naar Frankfurt. 44. „Een strategische terugtocht in het ruim is thans noodzakelijk," hijgde Joris, onder een ware kogelregen vluchtend. „De kapitein heeft deze schietgrage lieden ten strengste verboden, om daar te komen. Ik hoop dan ook, dat hij intussen mijn bood schap heeft ontvangen." Dat had de gezag voerder zeker. Briesend kwam hij aan stuiven, en zag nog juist, hoe Pat en de spionnen de trap naar het ruim af rertden. Ook d a t nog!" bulderde hij, Panda opzij duwend, „ik heb ze nog zo verboden om in het ruim te komen! Maar nou zullen die landrotten er van lusten! Ik zal ze laten voelen dat een zeeman zó niet met zich laat spotten!" En woest met het zware an ker zwaaiend verdween ook hij in het ruim. Het volgende ogenblik brak daar beneden een lawaai los, alsof het hele schip werd afgebroken. „Oei, oei, wat ge beurt daar allemaal?" hijgde Panda, ang stig luisterend naar het gekraak, gebonk en gebrul, dat uit het donkere ruim op steeg. „Als ze het glas met zwaar water nu maar niet breken!" ADVERTENTIE Nu is het de tijd, om eens rustig bij ons te komen kijken en U op de 'hoogte te stellen van de nieuwe uit gaven. Vraagt zichtzending aan om thuis Uw keiLS te bepalen. Gr. Houtstraat 100 - Tel.17472 Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 Ontwerf) van architecten Bijvoet en Peutz Indien de gemeenteraad van Utrecht achter de plannen van het college van B. en W. zal staan en het rijk zijn fiat aan de bouwplannen zal geven verrijst in Utrecht een nieuw „Tivoli", waarvan de bouw en inventaris een bedrag van f 10.125.500 ver gen. Dit „Tivoli" zal gebruikt worden als congres- en muziekcentrum. In een uitvoerig voorstel hebben B. en W. van Utrecht hun plannen bij de raad in gediend. Het college heeft zich afgevraagd of de bouw verantwoord is op een tijdstip, waarop de plicht de woningnood te bestrij den duidelijker dan ooit zich openbaart. Het college heeft zich vooral laten leiden door de overtuiging, dat het hier geen over bodige weelde geldt, maar dat bij het be zit van een nieuw „Tivoli" als nu ontwor pen is, voor Utrecht als congresstad en mu ziekcentrum economische en culturele le vensbelangen op het spel staan. Bij de opzet van hun plan zijn de archi tecten, ingenieur B. Bijvoet en prof. ir. J. Peutz, ervan uitgegaan, dat het gebouw niet slechts voor Utrecht van belang is: het nieuwe „Tivoli" zal ook moeten voldoen aan de vraag en de behoefte van hen, die Urecht als centraal gelegen punt kiezen voor het houden van vergaderingen en congressen. Prof. dr. ir. C. W. Kosten, bouw- physisch-deskundige, heeft geadviseerd over de acoustiek. De radioraad. die zich bezig houdt met radio- en televisiezaken en die de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in die zaken van advies dient, heeft de „Onafhankelijke Nationale Televisie (ONTV) te Den Haag uitgenodigd in een zitting van de raad de belangen van deze organisatie, die de invoering van commer ciële televisie voorstaat, uiteen te zetten, aldus deelt de ONTV mede. Een delegatie van de ONTV heeft in deze zitting de algemene aspecten van commer ciële televisie in Nederland uiteengezet en daarbij tevens de ethische en culturele richtlijnen van de ONTV toegelicht. In April werd door de toneeluitgeverij „Maestro" te Amsterdam .een prijsvraag uitgeschreven voor oorspronkelijke avond vullende stukkéh. Hierop zijn honderd-en- twintig inzendingen binnengekomen, waar van een niet onbelangrijk aantal uit België. Er was een bedrag van drieduizend gul den aan geldprijzen uitgeloofd. Door de jury, bestaande uit J. W. F. Werumeus Bu- ning, Bernard Verhoeven en H. P. van den Aardweg, werd besloten vier inzendingen met eenzelfde geldprijs (namelijk 750, te bekronen, te weten: „Je weet hoe je va der is. door Jan van der Aa; „De hek sen van Malta" door Wim Bischot; „Mijn hart is niet hier" door Jan Naaykens en „Drijfzand" (inzender onbekend). De bekroonde werken verschijnen nog dit jaar in druk. Drie Dordtse sigarenwinkeliers en vijf kappers hebben voor de economische po litierechter te Dordrecht terecht gestaan, omdat zij zich niet hadden onderworpen aan de plaatselijke vacantiesluitingsver- ordening. Zij waren namelijk niet met va- cantie gegaan in de voor hen bestemde periode. De officier van Justitie, mr. R. L. Heukels, eiste tegen ieder een principiële straf van f 1,boete of een dag hechtenis. Mr. W. Beernink, die de kappers ver dedigde, verzocht de rechter, mr. A. M. Greutzberg, de vacantieverordening onver bindend te verklaren. Op 14 November zal in deze zaak schriftelijk vonnis worden gewezen. Wereldkampioen. Drieduizend postduiven zullen op 2 en 3 December te Londen te aanschouwen zijn op de „internationale postduivententoonstelling". Er komen ook inzendingen uit Nederland. Op de expositie zal de „wereldkampioen post duif" worden aangewezen. Vr(j. Lora Lau, echtgenote van een Chi nees predikant, is met haar drie kinde ren te Hongkong aangekomen, nadat zij enige jaren in Chinese gevangenschap had doorgebracht. Mevrouw Lau, van afkomst een Amerikaanse, werd in 1951 gearresteerd en in 1954 op vrije voeten gesteld. Vorige maand kreeg zij een uitreisvisum. Spionnage. In het gebied van Kotka in Zuid-Finland is een nieuwe spionnage- zaak ontdekt. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen, onder wie een leidende functionaris van het com munistische blad „Raivaaja". Incognito. De hertog van Windsor bevindt zich incognito in Londen. Hij zou Maan dag aangekomen zijn met de Kanaalboot uit Frankrijk. Hij zal vandaag een on derhoud met premier Eden hebben op 10 Downingstreet. Er is geen audiëntie voorzien op Buckingham Palace. Amerikanen. Twee Amerikanen Morti mer Sheppard en Donald Shaprou hebben het plan om de Sahara met een zeilwagen door te trekken. De zeilwagen die in de Verenigde Staten is gebouwd, wordt in een der buitenwijken van Tan- ger gereed gemaakt. Het is de bedoeling na te gaan, of deze zeilwagen in serie gebouwd kan worden voor gebruik door de bewoners van de rand van woestij nen. Als de zeilwagen geheel zonder brandstof gebruikt kan worden, ver wacht men een grote vraag. Wol. Duizenden Londenaars zijn getuige geweest van de traditionele optocht ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding van de nieuwe Lord Mayor van de stad. Elf versierde wagens, die de „wolin dustrie in de geschiedenis van de stad" uitbeeldden, trokken door de straten. De nieuwe Lord Mayor, Cuthbert Akrovd, staat aan het hoofd van een wolbedrijf, dat reeds twee eeuwen eigendom van zijn familie is. Duel. Een vos heeft in een duel in de Ita liaanse Alpen een adelaar gedood, aldus vertellen herders uit het gebied van Bolzano bij de Oostenrijks-Italiaanse grens. Zij hadden een vos zich zien ver dedigen tegen een grote adelaar, die tenslotte met de vos in zijn klauwen wegvloog. Plotseling verloor de adelaar hoogte en stortte neer. De herders von den de adelaar, doodgebloed aan een grote wond. De vos was verdwenen. Opleiding. De West-Duitse „Messerschmitt" vliegtuigfabrieken en de Franse Foua- maatschappij zijn overeengekomen voor gezamenlijke rekening driehonderd mi litaire tweemotorige straaloefenvlieg- tuigen te bouwen, die, naar in Parijs verluidt, bestemd zijn voor het opleiden van West-Duitse vliegers. Schil. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat de dikte van de aardkorst plaatse lijk aanzienlijk verschilt. In de oceanen is een dikte van drie mijl gepeild en op het vasteland een dikte van 20 tot 25 mijl, aldus meldt de UNESCO. Achteruit. Te Tregiin Erzurum in het Zi- ganagebergte (Turkije) is een autobus in 'een ravijn gestort. Zeventien personen kwamen om het leven en 34 werden gewond. De chauffeur verrichtte repa ratiewerkzaamheden toen de bus op een helling stond. Plotseling schoot de wa gen van de onder de banden geplaatste blokken los en reed achteruit het ravijn in. Heropend. De bank van Monaco, die begin Juli failliet is gegaan, zal Maandag wor den heropend. De Franse financier M. Pussot heeft 97 percent van de aandelen' gekocht. Onderzoek. De Poolse regering heeft de regering te Washington verzocht om een onderz9ek naar de oorzaak van het neerstorten van een Amerikaans mili tair vliegtuig in Zuid-Korea, waarbij drie Poolse waarnemers van de commis sie van toezicht op de naleving van het bestand om het leven zijn gekomen. Ook de Amerikaanse piloot van het toestel werd gedood. ADVERTENTIE (Pindakaas) is rijk aan vitamine en een bron van krachtengezond heid. De fijnste pindakaas komt LANG geleden hebben toe breedvoerig gesproken over het getal pi, dat niet pre cies in cijfers kan worden uitgedrukt, ook al zouden we het in mïllioeneji of honder den millioenen decimalen nauwkeurig uit rekenen. Weten we de doorsnede van een cirkel, dan kunnen we dus onmogelijk zeg gen hoe groot de omtrek precies is. Wel kan de cirkelomtrek met elke gewenste graad van nauwkeurigheid -v worden benaderd, maar een volkomen exacte waarde kan hiervoor niet worden aange geven. Vandaag gaat het er ons niet om, het getal pi zo uitgebreid mogelijk uit te cijferen, want dat kunnen we beter over laten aan gewetensvolle wiskundigen. We willen uitsluitend de cirkelomtrek eens als een rechte lijn uitzetten, zonder het getal pi hierbij te hulp te roepen en merk waardigerwijs zal het getal pi daarbij juist met een verbluffende nauwkeurigheid naar voren treden. Indien u de omtrek van een willekeurig cirkeltje wilt meten, kunt u natuurlijk de middellijn meten en de lengte hiervan met 31/7 vermenigvuldigen. Op de meest ge bruikelijke wijze is dan aan de opdracht voldaan, maar door toepassing van deze uiterst grove methode is het resultaat allesbehalve nauwkeurig. Vooral wanneer het een kleine cirkel is. Want hoe groot is de middellijn van bijv. een kwartje? Langs de liniaal gemeten iets méér dan 19 mm; de juiste lengte kunnen we niet nagaan omdat ons meetmateriaal daarvoor niet deugt.. We zullen de lengte van de middel lijn dus moeten afronden, of een schatting moeten maken tussen twee millimeter- streepjes in. Vermenigvuldigen we deze lengte driemaal, dan wordt de gemaakte fout evenzovele mal,en vergroot. Voegen we aan het resultaat bovendien nog 1/7 deel van de middellijn toe, dan moeten we op nieuw een afrondingsfout maken, omdat 19 niet door 7 deelbaar is. Een veel nauwkeuriger methode is de meetkundige, waarbij in de cirkel het in- v geschreven vierkant wordt ge tekend. Driemaal de diagonaal plus 1/5 van de zijde van dit vierkant geeft de lengte van de cirkelomtrek aan, met een fout die kleiner is dan één-zeven- tieriduizendste deel ervan. Dit. lijnstuk benadert de waarde van het getal pi dus zeer dicht. Willen we dit aan de hand van een paar concrete getallen aantonen, dan zullen we ons helaas weer van een paar afrondingen moeten bedienen. Laten we gemakshalve eens veronderstellen dat de zijde van het ingeschreven vierkant precies 5 eenheden lang is, dan is de diagonaal dus 5 V2 7,07. De totale lengte die we hebben uitgezet is driemaal zo lang, plus 1, dus in totaal 22,21. Dat is 3,1421 maal de diagonaal, terwijl de theoretische waarde (pi) 3.1416 maal de diagonaal te zien moet geven. Onze con structie geeft dus een verschil met het ge tal pi van slechts 0,0005, een zó geringe waarde dat deze bij een meetkundige con structie werkelijk geen rol kan spelen. En nu nog een laatste aanvulling voor mensen die graag met lucifers spelen. Weet u, dat pi ook met behulp van deze kleine stokjes kan worden bepaald? Het vereist echter wel enig geduld! Daarover morgen. II. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2