MERLIJN EN DE REUZEN De Spieghel" Goed spelend Velox versloeg nog ongeslagen Die Raeckse Olympisch ijs werd gekeurd Volop spanning in de parencompetitie NBB Dream Star won de Djelam-prijs 5 DE VOLLEYBALCOMPETITIE GOEDERENVERVOER van 200 KG tot 1400 KG Voetbal Noors voetbalteam op drie plaatsen gewijzigd Schotse voetballers ver sloegen Wales met 2-0 NederlandBelgië in seizoen 19561957 Hongaars voetbalelftal won met vijftientwee Geen groot stadion in Den Haag A utomobilisme Ronde Europees continent over 13.000 kilometer Zwemmen Niet twee, maar zes-zwem sters naar Moskou Afdeling Haarlem KNVB vraagt ontheffing vermakelijkheidsbelasting Heracles nu al terug naar het amateurisme? Wolves namen revanche op de Dynamo's: 2-1 Itah'fianse Voetbalbond legt straffen op Damuitslagen in district Kennemerland Bridge Sport in 't kort Training Belgisch elftal in nieuwe banen Courses op Duindigt FEUILLETON Een detective - roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 Gisteravond heeft het publiek kunnen ge nieten van een aantrekkelijke en op be hoorlijk peil staande strijd tussen de heren- ploegen van Velox en Die Raeckse voor de hoofdklasse van de volleybalcompetitie. Beide ploegen deden in de verdediging niet veel voor elkaar onder, maar de aanval van Velox met De Koning en Verheem aan het hoofd, was veel sterker dan die van de rood- vUten. Voor Die Raeckse betekende dit de eerste nederlaag en voor Velox de eerste winst. Velox startte goed. nam via 51, 71 een 81 voorsprong, die echter door Die Raeckse tot 86 gereduceerd werd. Velox liep ander maal uit tot 116, Velox won de eerste set met 1511. Die Raeckse bleef het ant woord echter niet schuldig en met enthou siast spel namen Jac. Molenaar c.s. eeni 90 voorsprong. Velox liep daarna iets in* zo dat Die Raeckse met een time-out deze op mars trachtte te stuiten, 116. Dit lukte en met 158 bracht Die Raeckse de stand weer in evenwicht. Voor beide partijen was nu alles mogelijk en de strijd won aan spanning. Velox nam in deze derde set de leiding: 4—3, 86, 98 en 129. Er werd fel gestreden, maar Die Raeckse kon tegen de beweeglijke en goed aanvallende Velox-ploeg niet op en moest toezien hoe Verheem c.s. met 1510 een gelijkspel al veilig stelden. Ook in de laatste set nam Velox een. veel zeggende voorsprong: 50, 6—3 en 94. Maar Die Raeckse gaf de moed niet op en de gebroeders De Graaf trachtten al val lend en duikend de smashes van De Koning en Verheem van de grond te houden. On danks het feit dat dit niet volledig lukte, slaagde de aanvoerder Molenaar er toch in met enkele goed geplaatste smashes het verschil tot 97 terug te brengen. Velox liep daarop weer uit tot 129 en met een time-out onderbrak Die Raeckse. Velox nam een 1412 voorsprong, de serve ging een tijdlang over en weer en een foutje in de Die Raeckse-ploeg zou voldoende zijn voor de Velox-zege. Maar het werd 1414. Doch net op tijd wist Velox de opmars van de rood-witten te stuiten, 1614. Velox won verdiend. Die RaeckseHBC In de hoofdklasse dames kwam Die Raeckse voor de tweede maal deze week in het veld. nu tegen HBC. Die Raeckse was geheel uit vorm en had de grootste moeite om de HBC-ploeg er onder te houden. Hier moet aan toegevoegd worden dat de Heem- steedse dames niet slecht speelden en vrij wel alle games een vrij grote voorsprong namen. In de eerste set was dit 114 en in de tweede game 126. Toch gingen beide games met 1512 voor HBC verloren. Het lukte pas in de derde set. Na een 106 voorsprong kon de Berkenrode Combinatie met 159 deze set winnen. In de laatste set namen de rood-witten niet veel risico. Via 22 namen zij een 82 voorsprong. Wel bracht HBC het verschil tot 36 terug, maar de tegenstand werd snel gebroken en met 156 werd ook de laatste game in het voordeel van Die Raeckse beëindigd. De eersteklassers In de eerste klasse heren handhaafde Rapiditas zich in de kopgroep door de overwinning die de Rapidianen op VC Haarlem behaalden. Nadat de eerste set met 1614 door VC Haarlem gewonnen was, werden de overige sets toch overwinningen voor Rapiditas: 1511, 1510 en 1510. In de eerste klasse dames deelden de ploe gen. van HVS en Die Raeckse 2, die elkaar in. kracht niet veel ontliepen, de punten: 22. De tussenstanden werden hier (HVS— Raeckse 2) 15—7, 11—15, 10—15 en 15—3. ADVERTENTIE ln bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 Coffeïne-vrijf 10.95 De uitslagen, van Woensdag luidden: Heren: Rap.—Haarlem 3—1; WIK—WSH 13; RaeckseVelox 13; Boru— OVRA 2 3-1; PWN-Raeckse 3 3-1; Gios 3-Velox 3 3—1; Rap. 3—BWT 1—3; Blinxert 3—WIK 3 40; SpaarnestadOG 13. Dames: PSVH 2Vesmia 04; HBC Raeckse 13; Raeckse 2HVS 22; Gio« Spaarnestad 40; Gios 4WSH 03; SizoMHBS 2 2—2; OVRA 2—Blinkert 2 03; Sizo 2Velox 4 13; Haarlem 4 AW 2 0—4. ADVERTENTIE Een der grootste expeditiefirma's van Haarlem en geheel Nederland bestelde dezer dagen bij ons haar zesde 1400 KG RENAULT bestelauto in 1955, terwijl haar gehele wagenpark reeds enkele tientallen RENAULT'S bevat Immers: RENAULT is goedkoop in aanschaf, heeft weinig reparatie, lage onderdelenprijzen en zeer gering brandstofverbruik. Enkele prijzen: 1400 KG bestelauto, compleet 6900.— 1000 KG bestelauto, compleet 6700. 300 KG bestelauto, compleet 4190.— (brandstofverbruik 1 op 15) 200 KG bestelauto, compleet 3995.— (brandstofverbruik 1 op 17) Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving: GARAGE DEN HOUT Wagenweg 166—168 - Haarlem Tel. 12138 en 15056 Het Noorse voetbalelftal, dat Woensdag 16 November in Karlsruhe tegen West-Duitsland zal spelen, is in vergelijking met het team dat Zondag in Amsterdam tegen Nederland uitkwam, op drie plaatsen gewijzigd. Midden voor Hennum en rechtsbinnen Kotte zijn vervangen. Dybwad zal nu de middenvoor plaats bezetten, terwijl Legernes rechtshalf tegen Nederland rechtsbinnen staat. Gun- dersen neemt de plaats van Legernes in de middenlinie in. De opstelling luidt: Doel: Hansen; achter: Bakker en Falck; midden: Hernes, Svenssen en Gundersen; voor: Knudsen, Legernes, Dybwad, Kjell Kristiansen en Kure. Reser ves: Aronsen, Karlsen, Reidar Kristiansen en Kotte. In Hampden Park heeft Schotland met twee-nul van Wales gewonnen. Deze stand was reeds bij rust verkregen. De twee Schotse doelpunten werden gescoord door de rechtsbinnen Johnstone van Manchester City in de 14e en in de 25e minuut van de eerste helft. Wales had het alleen aan de schitterend spelende keeper van Arsenal, Kelsey, te danken dat de nederlaag tegen het pittige en doortastende Schotse elftal niet zwaarder uitviel. Engeland, Schotland, Wales en Noord Ier land. hebben thans alle vier twee punten be haald uit twee wedstrijden. Engeland leidt momenteel in deze landencompetitie door een iets beter doelgemiddelde (4-2) dan Schotland (3-2). Voor het seizoen 1956'57 zijn de data der landenwedstrijden tussen Nederland en België als volgt vastgesteld: 4 November 1956: BelgiëNederland in Antwerpen; 23 April 1957: NederlandBelgië in Amsterdam. Op 23 April 1957 zal tevens een wedstrijd tussen de B-elftallen van beide landen ge speeld worden in een nader te bepalen stad in België. Op de dag, voorafgaande aan de beide interlandwedstrijden, zullen de jeugd- ploegen van Nederland en van België tegen elkaar uitkomen. Met het oog op de wedstrijd van Zondag tegen Zweden heeft het Hongaarse voetbal elftal een oefenwedstrijd gespeeld tegen de plaatselijke ploeg van Nagybatony. Het werd vijftien-twee voor het nationale elftal. Het speelde in de volgende opstelling: Fatekas; Budzansky, Karpati; Varhidi Boszik, Szojka; Raduly, Kocsis, Tichy. Puskas, Czibor. Na de rust werd Puskas vervangen door Orosz en Raduly door Szimak. Tichy nam 5 doelpunten voor zijn rekening. Kocsis schoot driemaal raak en Puskas en Raduly in de drie kwartier dat zij op het veld waren ieder tweemaal. Tegen Zweden zal vermoedelijk gespeeld worden in de beginopstelling. Uitbreiding van IIontrust By de behandeling van de Haagse gemeen tebegroting is o.m. ter sprake gebracht de wenseiykheid om in deze gemeente te komen tot de bouw van een stadion. Burgemeester en wethouders hebben by die gelegenheid als hun zienswyze medegedeeld, dat zy voor een werkeiyk stadion geen redelijke exploitatie- mogelijkheden zien en dat zl| overwegen in het complex Escamp de bouw van gemeente wege te bevorderen van een gemeenleiyk sportpark met een behooriyke accommodatie, met tribunes e.d. Gebleken is echter, dat mogelijkheden tot bouw van een sportpark in Escamp door ter reinafmeting, behoefte aan parkeerruimte e.d. beperkt blijven tot de inrichting van een hoofdveld met een toeschouwerscapaciteit voor slechts 6 7000 personen. B. en W. hebben thans om verschillende redenen aanleiding gevonden het vraagstuk van de stadionbouw in zijn geheel te behan delen en in dit verband ook de vroeger aan de orde geweest zijnde plannen in beschou wing te nemen. Nu Scheveningen een fusie heeft aange gaan met Holland Sport, heeft deze vereni ging kennelijk de eigen stadionplannen laten varen en de belangstelling verplaatst naar Houtrust. De nieuwe combinatie Scheve- ningen/Holland Sport heeft tegenover H.B.S. te kennen gegeven, op dit terrein te willen blijven spelen, mits enige uitbreiding plaats heeft. Nu Houtrust dubbel bespeeld wordt en een doelmatig gebruik van de accommoda tie wordt gemaakt, acthen B. en W. alle aan leiding aanwezig, de uitbreiding van Hout rust te bevorderen. Temeer daar Den Haag tot nu toe vrijwel verstoken is gebleven van semi-officiële wedstrijden van bondselftallen etc. Besprekingen met H.B.S. hebben er toe geleid, dat deze vereniging bereid zou zijn, onder bepaalde voorwaarden, de bestaande ac commodatie, die in haar huidige vorm geheel door en voor haar rekening is opgericht, uit te breiden. Mede door het financiële belang, stellen B. en W. de raad voor, aan H.B.S. een rentedragende lening van f 75.000.— te ver strekken, welk bedrag voor de uitbreiding nodig is en waarover H.B.S. niet beschikt. Houtrust zou dan ongeveer 5000 toeschouwers meer dan tot dusver kunnen herbergen. Een verzoek van A.D.O. om een gemeente lijke geldlening, teneinde eveneens haar ac commodatie te vergroten en een lichtinstal latie aan te brengen, is nog in behandeling. Voor de Ronde van het Europese Continent, die van 1 t/m 12 Juni 1956 gehouden zal wor den met deelneming van maximaal 50 serie toerwagens en 50 groot toerisme wagens, is het program in grote lijnen vastgesteld. De totale lengte van het parcours van deze reus achtige betrouwbaarheidsrit is ruim 13.000 kilometer, met start en finish in Hannover. Tijdcontröles zullen worden gevestigd in Amsterdam, Brussel, Bonn, Luxemburg, Pa rijs. Lissabon, Madrid, Monte Carlo, Rome, Triëst, Athene. Istanbul, Belgrado en Wenen. In Monte Carlo en in Athene zal een ver plichte rust van 12 uur worden gehouden. Niet twee, maar zes Nederlandse zwemsters zullen aan de internationale zwemwedstrij den, die op Zaterdag 12 en Zondag 13 No vember in Moskou worden gehouden, deel nemen. Een seinfout in het telegram, dat de K.N.Z.B. van Rusland ontving, is de aanlei ding tot deze uitbreiding geworden. In het eerste telegram werden nl. twee zwemsters en twee officials uitgenodigd. Nu bleek, dat de twee een zeven had moeten zijn. In allerijl is het de zwembond gelukt om zes meisjes voor deze wedstrijden naar Rus land te zenden. De ploeg, die Vrijdag onder leiding van mevr. Braun naar Moskou zal vertrekken, bestaat thans uit: Joke de Korte, Jopie van Alphen, Lotte Heniger (allen RDZ), Rika Bruins (GZ en PC), Ada den Haan ('t Gooi) en Kokkie Gastelaars (SZC). De afdeling Haarlem van de KNVB heeft het gemeentebestuur van Velsen verzocht namens de in Velsen gevestigde amateur voetbalverenigingen hen vrij te stellen van de vermakelijkheidsbelasting. Het verzoek berust in handen van B. en W. om advies. Sinds geruime ty<l heeft men by de voet balclub Heracles met grote financiële moei lijkheden te kampen. Toen de Almelose club overging naar het betaalde voetbal was de kaspositie al slecht en die is er door de slechte resultaten van het eerste elftal in de eerste klasse waardoor de publieke belang- steling steeds minder werd, nog veel slechter op geworden. Het bestuur heeft nu besloten binnenkort een buitengewone algemene ledenvergadering bijeen te roepen om te gaan praten over terugkeer naar het amateur voetbal in de K.N.V.B. Door snel en weldoordacht spel hebben de Wolves revanche kunnen nemen voor de drie twee nederlaag die zij in Augustus in Moskou tegen de Dynamo's hadden geleden. Hiermee handhaafden zij tevens hun ongeslagen thuis- record voor wedstrijden tegen clubs van over zee. Verleden jaar hadden zij op eigen ter rein van Spartak uit Moskou en van Honved uit Boedapest gewonnen. De Moskouse Dynamo's hebben in de af gelopen 10 jaar zeven wedstrijden tegen Britse clubs gespeeld. In Wolverhampton leden zij hun eerste nederlaag. De Wolves openden de score na 15 minuten toen de rechtshalf Bill Slater na een corner inschoot. Jimmy Mullen, de kleine links buiten, maakte er twee-nul van na goed individueel spel, vier minuten na de rust. Dertien minuten later maakte de Russische linksbinnen Ilyin gebruik van een fout van de Engelse spil Billy Wright, de enige die hij in de hele wedstrijd beging, en scoorde een tegenpunt De lichtwedstrijd trok bijna 60.000 toeschouwers. De Italiaanse Voetbalbond heeft het voet balstadion van Napels voor een niet nader genoemde tijd uitgesloten voor wedstrijden na de wanordelijkheden van Zondag die 152 supporters en politiemannen naar het zieken huis hebben gebracht. Het besluit van de bond betekent dat Na pels tijdelijk het voordeel van het spelen op eigen terrein moet ontberen. Gedurende een of meer Zondagen moeten de thuiswedstrij den in een andere stad gespeeld worden. Verwacht wordt dat het besluit van de bond nieuwe deining zal verwekken in Napels. De bond deelde voorts boeten van 20.000 lire uit aan drie spelers van Napoli en gaf nog een speler van Napoli een reprimande, omdat hij tegen de scheidsrechter gemopperd zou hebben. Voorts beval de bond aan dat de clubs op houden met bier en andere dranken op de tribunes te verkopen om te verhinderen dat de supporters munitie krijgen lege flesjes om naar de scheidsrechter te gooien. De bond gaf de Napolitaanse club tot 20 November gelegenheid een nieuwe afraste ring om het terrein te maken, die sterk ge noeg zal zijn om opgewonden supporters te weren en om het terrein veilig te maken voor de scheidsrechters. De bond bepaalde ook dat de 3-3 uitslag van de wedstrijd NapoliBologna juist was. Dit houdt dus in dat scheidsrechter Maurelli niet geknoeid heeft met de strafschop, die hij Bologna in de laatste seconden van de wed- strijd heeft toegekend. Het persoonlijk damkampioenschap van Noordholland 1ste klasse werd gewonnen door G. Woudenberg (lid van Jozeph Blan kenaar, Amsterdam) met 6 punten Tweede werd J. Koppies te Hoorn: 3. en 4. C. Roos te Edam en L. Visser te Haarlem, beiden 4 punten. Hekkeslniter was J. Scheeres te Amsterdam met 2 punten. LUCHTVAARTDUEL. De voetbalwed strijd tussen de elftallen var de Nederlandse en de Britse luchtmacht (op het continent), dat in Arnhem is gespeeld, is in een twee een overwinning voor de gasten geëindigd. Daar zat Merlijn nu op z'n balk. Voorlopig kon hij niets anders doen dan stilletjes wachten. Zolang die reuzen daar binnen in de zaal waren, kon hij natuurlijk niet door het raam gaan. Maar Merlijn had geduld. Rustig zat hij op z'n hoge balk, en telkens keek hij of die eetpartij nog niet afgelopen was. En eindelijkja, daar zag hij de kerels opstaan; ze verlieten de zaal. Nu meende hij, dat het goede ogenblik gekomen wasMerlijn liet zich voorzichtig zakken, greep de raamposten en glipte door de smalle opening naar binnen. Voor zichtig keek hij rond 27-28 Twee foto's van het olympisch ijs-stadion in Cortina d'Ampezzo in Italië, waar volgend jaar de olympische winterspelen worden gehouden. De bovenste foto toont de „open" zijde van het hoefijzervormige stadion, met de olympische vlaggen tegen een fraaie achtergrond, gevormd door de vallei. De onderste foto geeft een beeld van de vier verdiepingen tellende - rijkelijk van schijnwerpers voorziene - tribunes. De opnamen werden gemaakt tijdens de officieuze ingebruikstelling van de ijsvlakte door plaatselijke ijshockeyploegen. De brid?euitslagen in de voorlaatste zit ting van de parencompetitie in het district Kennemerland hebben voor de hoofdklasse tot resultaat gehad, dat met geen mogelijk heid te voorspellen valt wie uiteindelijk districtskampioen zal worden. Niet minder dat 11 van ds 20 paren hebben nog kans zich te plaatsen bij de eerste 5, die zeer waarschijnlijk zullen worden uitgenodigd tot deelname aan de Gewestelijke wedstrijden. De stand luidt na 5 zittingen: 1. Fabel—Polak 269.89 2. Ligthart— Zijlsfcra 268.05 3. fam. Spruijt 268.05 4. Boereev. Tetering 267.60 5. Nathans Zandbergen 265.28 6. v. d. HelmPo lak 260.18 7. mevr. GroenW. Groen 259.72 8. FelsHunter 258.80 9. Groen de Jong 256.94 10. mevr. Hoolwerf Koch 256.48 11. GermeraadZwager 256.02 In de le klasse hebben HuismanKlum- perbeek een volkomen off-day gehad, het geen hen van de eerste op de zesde plaats deed belanden. DenekampKroon haalden een dusdanige hoge score, dat ze zich van de vierde naar de eerste plaats opwerkten en nu een mooie voorsprong hebben op mevr. Verhoefheer Nottrot. De stand is hier: 1. DenekampKroon 283.33 2. mevr. Verhoefheer Nottrot 273.61 3. Steen- winkelWehnes 268.98 4. v. d. Broek Schaap 267.59 °/o; 5. Martin—Orth 266.67»/»; 6. HuismanKlumperbeek 262.96 7. mevr. Meirmansheer Pasveer 260.65 In de 2e klasse hebben de dames Fabel- Polak zich opgewerkt van de achtste naai de derde plaats. De heren Braakde Jong en GoosKieviet konden zich niet meer op de respectievelijk 2e en 3e plaats hand haven. Overige verrassingen deden zich niet voor. De ranglijst is als volgt: 1. dames FelsStock 285.64 2. dames Properv. Meek eren 271.70 3. dames FabelPolak 269.80 4. mevr. Prenen heer Oosterling 266.67 5. Braakde Jong 265.74 6. DusseldorfVerkroost 262.04 7. fam. Heugens 262.04 8. Goos—Kie viet 261.58 HENRI DELAUNAY OVERLEDEN. ITenry Delaunay, secretaris-generaal van de Franse Voetbalbond is in een rusthuis in Ville-d' Avray overleden. Hij is 72 jaar oud geworden. Verwacht wordt, dat Pierre De launay zijn vader zal opvolgen. MAX PIPPOW. Het is thans definitief dat de Duitse scheidsrechter Max Pippow de leiding zal hebben van het gevecht om de Europese titel weltergewicht tussen Beb van Klaveren en de kampioen, de Fransman Drussa Dione, dat op 28 November in de Ahoy-hal in Rotterdam wordt gehouden. De training van de spelers, die in aan merking komen voor het Belgische A- of B-elftal, zal op andere leest worden ge schoeid. Voorheen kende men in België ook het systeem van de centrale training, waarbij de spelers wekelijks naar het Hey- sel-stadion in Brussel kwamen. In de toekomst zullen deze wekelijkse bijeenkomsten worden gestaakt. Dit op aan drang van de clubs, die vinden dat van hun spelers, die thans vaak viermaal per week moeten oefenen, te veel wordt geëist. In plaats hiervan komt een wedstrijd tegen een sparringpartner. In de week, vooraf gaande aan een internationale ontmoeting, zal tweemaal worden getraind. Vroeger oefenden de A-spel,ers en de B- spelers gezamenlijk. Het ligt nu in de be doeling over te gaan tot de vorming van een A-groep en een B-groep, die apart zullen trainen. Dinsdagavond zou de A-ploeg kun nen trainen, Woensdagavond de B-ploeg, ter wijl Donderdagavond gezamenlijk zou kun nen worden geoefend. De meningen van oe belanghebbenden over deze nieuwe methode lopen nogal uiteen. Een van de twee trainers van het Belgische elftal, Arthur Ceuleers, beschouwt de gekozen oplossing wel niet als ideaal, doch merkt op dat men van een aantal kwa de methoden de minst kwade heeft gekozen. De uitslagen van de op Woensdag gehouden draverijen op Duindigt luidden: O Bonni-prüs (2040 m): 1. Swift Hanover 1.29.8; 2. Tallero 1.30.9; 3. Thundera 1.31.-. W. f 15.30. PI. f 3.30, f 4.20, f 2.70. Gek. f 21.90. Cov. f 9.—. Odell-prys (2100 m): 1. Sonja Zora 1,29.-; 2. Rolandus 1.28.5; 3. Sita 1.28.5. W. f 8.20. PI. f 2.70, f 1.50, f 2.50. Gek. f 10.—. Cov. f 4.60. O Dorolhy-prys (2100 m): 1. Rita du Maire 1.26.7; 2. Rudolf G 1.26.6; 3. Roi d'Or 1.27.5. W. f 5.80. PI. f 2.50, f 3.20, f 3.20. Gek. f 14.80. Cov. f 12.70. Elvire-prys (1350 m): 1. Kandahar 1.32; 2. Iicolas; 3. Harold. W. f 4.20 (stal). PI. f 1.10, f 1.10, f 1.10. Gek. f 8.60. Cov. f 2.40. Urrack-prijs (1800 m): 1. Young Nicky 2.05.8; 2. Margriet; 3. Phikita. W. f 2.70. PI. f 1.50, 3.20. Gek. f 14.40. Cov. f 7.20. Nila-prijs (2000 m): 1. Alluvio 2.19.2; 2. Rose des vents; 3. Beltima. W. f 14.90. PI. f 3.60, f 1.60, f 7.—. Gek. f 14.—. Cov. f 3.60. Djelam-prys (1900 m): 1. Dream Star 1.12; 2. Princesse Martha; 3. Flying Gal. W. f 2.60. PI. f 1.50, f 1.80. Gek. f 5.40. Cov. f 3.30. Totalisator-omzet: f 49.932.50. 95 31) „Veel erger. Ik heb nagedacht. Of liever gezegd: ik heb gezien. Ik heb ineens alles gezien. En weet je wat ik gezien heb?" „Wat je gezien hebt?" „Ik heb mezelf gezien. Een knappe, trotse, verwende jongen met een hoop ij delheid en een kriezeltje talent. Een talent, dat ik zorgvuldig heb aangeblazen tot het een aar dig vuurtje werd, dat licht gaf en werke lijk een beetje warmte. Maar in mijn ver beelding was het een machtig vuur, een licht dat de wereld omstraalde. Een soort zon. Wat redeneerde ik altijd over mijn talent, weet je nog wel?" „Ja." „En jij luisterde naar me. Jij geloofde in me. Jij bewonderde me. Omdat je van me hield, Jettie. Anders had je wel ge merkt dat ik altijd aan mezelf dacht. Die zon, dat middelpunt van de wereld, dat was ik zelf. Ik was een misselijke egoïst, en anders niet!" „Maar „Ik liep weg van vaders kantoor, omdat ik mezelf te goed vond voor dat soort werk. Ik ging voor mijn kunst leven. Ik sloeg vaders verstandige raadgevingen in de wind. Ik bond jou aan mij, zonder enig verantwoordelijkheidsgevoel, zonder enige beschermende liefde. Ik dacht maar aan mezelf en aan jouw bewondering voor mij. En ik leefde voor mijn talent. En langzamerhand zag ik voor mijn ogen dat dat mooie vuurtje steeds minder begon te branden, steeds kleiner werd, en zwak ker. Natuurlijk wilde ik dat niet erkennen. Het „lag "aan alles: het pension, de kamer, de mensen, de geluiden. Het „lag" aan alles behalve aan mezelf. Ik verweet het jou en de moeilijke omstandigheden; ik werd krib big en veeleisend en onredelijk obstinaat. Het vuurtje doofde voor mijn ogen. En ik vloekte op onze armoede, die ik door jou liet dragen En nu zie ik jou ook, Jettie. Een lief meisje met een schat van toewijding in haar hart. Een bruidje, stralend van geluk. En nu. zoals je me nu aankijkt.zo smal.... zo bleek.met je rood-be- schreide ogen.... Je vingers zijn donker gegroefd van het werk. Je hebt het tafel zilver van een ander weggenomen om het mij naar de zin te maken. Je hebt een ge stolen parelsnoer in je bed verstopt om het te verkopen uit nood. Je hebt me niet dur ven zeggen dat we een kind zullen krijgen. Ik heb je laten zwoegen en sloven zonder een woord, zonder een vinger uit te steken. Je bent vereenzaamd en verkommerd Jettie, door mijn schuld!" „Ja maar, Erik „Je hoeft me niet te verontschuldigen. Er is geen enkele verontschuldiging voor. Die politieman heeft het me gezegd, in een paar woorden, zoals een man dat kan, wat ik heb verzuimd, Jettie. Ik heb alles goed te maken." „Als je maar een beetje van me houdt. net als nu. „Maar ik moet veel meer doen dan een beetje van je houden! Ik heb alles aan die politieman verteld.alles. van gister avond. En zodra hij mij laat gaan, zal ik vader gaan opzoeken. En dan zal ik hem alles zeggen wat ik jou nu ook gezegd heb. Ik zal hem vragen of ik weer op het kan toor mag komen, tegen het oude salaris. Hij zal het zeker goed vinden. Dan kan ik ten minste voor je werken." „En je schilderen dan, Erik?" „Laat ik dat voorlopig voor de vrije Zon dag reserveren, Jettie! Misschien presteer ik dan nog méér dan nu!" Hij glimlachte, en ineens, als een reflex glimlachte zij ook: een aarzelend ontspan nen van haar strake mond. Hij kuste haar. Toen schoof hij haar van zich af en stond op. „Nu ga ik mijn nieuwe leven beginnen," zei hij, „met een kop koffie te maken. Is er nog koffie?" „Ja nog iets. In het busje." Deze nacht en deze morgen waren wel een soort vagevuur voor de trotse Erik van Elden. Hij zag nu, op de keukenplank achter het schot, de bescheiden busjes en de armelijke voomaden. Heel de stille strijd tegen armoede en ontbering van twee lange jaren. Maar hij kon toch warm water maken en de rest van de gemalen koffie deed hij in de koffiepot. Toen zette hij, wat onwennig, het servies klaar op een tafeltje bij het bed en schonk de koffie op. Ze lag met grote ogen naar hem te kijken. Er was nog altijd verwondering in haar ge zicht, maar ook de blijdschap. Een stille, langzaam-doorbrekende blijdschap als de zon op een nevelige dag. En daarop dron ken zij de warme koffie. Het was een wel daad na de slapeloze nacht. Ze ging dadelijk weer liggen, doodmoe. En hij schoof een stoel aan naast haar bed en bleef zo zitten met zijn ogen op het witte gezichtje in de kussens. Ze had de hare ge sloten en lag zo stil dat hij dacht dat ze sliep. Maar ze zag hem toch weer aan. „Erik?" „Meiske?" „Ik dacht.het is nu toch waar wat er op die gevelsteen staat, is het niet?" „Welke gevelsteen?" „De onze. Van de „Spieghel". „Want Liefde spiegelt zich int menschelijk Ge- moedt." „Ja kind. Dat slaat tenminste wel op jou." „Maar ook op jou!" Ze glimlachte en haar ogen vielen weer dicht. Even later was ze ingeslapen. Inspecteur Renkevoort had nu al enige malen juffrouw Corbeyn te spreken ge vraagd; nu, om half elf, werd hij verzocht in haar slaapkamer te komen. Een stevig ontbijt met eieren, spek en hete koffie, had weer een ander mens van hem gemaakt. Hij voelde zich nu weer in topvorm. Bij zijn aankomst zag hij, tot zijn ver bazing, juffrouw Corbeyn geheel aange kleed in een stoel zitten, dezelfde leun stoel waarin Greetje enige uren tevoren ge slapen had. Ze zag nog wel bleek en haar hoofd was natuurlijk nog in verband, maar ze zat er dan toch maar weer en ze ver ontschuldigde zich zelfs dat ze bleef zitten bij zijn binnenkomst! Een taaie constitutie dacht de inspecteur, niet zonder een zekere bewondering. Op haar verzoek nam hij plaats op de tweede fauteuil, die speciaal voor hem uit de voorkamer gehaald was. „Ik kom allereerst eens vragen hoe het met u gaat, juffrouw Corbeyn." „Veel beter, inspecteur. Mijn hoofd is nog wat zwaar." „Is de dokter alweer geweest?" „Nog niet. Hij zou straks nog komen. Maar ik gelpof niet dat het een erge wond is." „Nee, het is meer de slag geweest, die u het bewustzijn heeft doen verliezen. U bent nu ook weer helemaal helder, is het niet?" „Zeker inspecteur." „Dat is dus al weer goed afgelopen. Maar voor mij is de zaak nog niet afgelopen, dat begrijpt u. Ik moet de dader nog vinden. En daarom zit ik eigenlijk te wachten op de informaties, die u mij kunt geven." „Maar ik kan u niet veel informaties geven." „U hebt niemand gezien?" „Nee." „Vertelt u mij nog eens precies wat er gebeurd is, wilt u?" „Ik dacht, dat ik u dat vannacht al ge zegd had. Ik ben met die rechercheur en mevrouw Waterborg naar boven gegaan, waar die man alle kamers doorzocht. Dat onderzoek, inspecteur, leek naar niets." „Dat weet ik." „Zo kwamen we op de kamer van de twee meisjes. Ik was doodmoe. En me vrouw Waterborg raadde mij aan om naar beneden te gaan. Zij en de rechercheur gingen de trap op naar de vierde verdieping en ik zelf ging naar beneden. Ik wilde met een naar bed gaan. En ik ging mijn slaap kamer binnen." „Wacht u even. Hebt u, toen u naar be neden ging, nog iemand gezien?" „Nee, inspecteur." „Ook niemand horen lopen?" „Nee, niemand." „Dank u. Toen kwam u dus hier binnen." „En toen kreeg ik meteen die slag. Of er iets zwaars op mijn hoofd viel. En verder weet ik niets." Ja, dat levert dan niet veel op. Die man heeft waarschijnlijk achter de deur gestaan. Maar nu iets anders. U hebt mijn bood schap toch gekregen dat de juwelen weer gevonden zijn, nietwaar?" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7