SMYRNA KARPETTEN 125.»» 159." O Orgaan gesticht voor de samenwerking met de UNO Puistjes Agenda voor Haarlem Het rijk moet minder investeren, net als de particulieren Bouwkunde in de Sovjet-Unie scherp over de hekel gehaald SANOSTOL® D.D.D- Motie in Tweede Kamer: Minister Van de Kieft: Geen verdere ingrijpende fiscale maatregelen Weet U S.E.R. en Horeca Charley Toorop werd Woensdag begraven Stalinprijzen aan drie architecten ontnomen, vijf andere ontslagen Politie schoot jongen mes uit de hand Uitbreiding van het aantal Kamerleden „Big Bill" Broonzy komt naar Haarlem Record aantal botsingen tussen Delft en Rijswijk DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 Examens Utrillo begraven Drie Bussumse jongens in arrest wegens autodiefstal Wereldconferentie tegen kolonialisme Kinderverlamming in Dordrecht Van der Vies treedt af als directeur Herstelbouwindex verhoogd Scholier door trein meegesleurd Verscheidene tegenstanders van 1951 zijn er nu voor Optreden op 25 November voor Haarlemse Jazz Club u In antwoord op de critiek op de hoge rijksuitgaven zei minister Van de Kieft giste ren in de Tweede Kamer: „Ik houd vol dat de begroting voor 1956 de uitkomst is van ernstige pogingen de uitgaven op een redelijk peil te brengen. Ik protesteer tegen de opvatting dat investeringen in de particuliere sfeer economisch verantwoord zijn,^ maar dat zij in de overheidssector wel kunnen worden nagelaten. Is de tunnelbouw in Velsen en de aanleg van wegen minder verantwoord dan nieuwe winkelpuien, een mooiere cantine voor een fabriek of luxueuze bankgebouwen?" Het antwoord was een motie van de heer Lucas (K.V.P.), ondersteund door V.V.D., A.R., C.H.U. en de heer Weiter (ex-K.N.P.), waarin de Kamer als haar oordeel uit spreekt dat de afremming van investeringen in het particuliere bedrijfsleven ook als richtlijn in het regeringsbeleid in acht genomen dient te worden. De heer Hofstra (P.v.d.A.) was het met die motie op zichzelf eens, maar omdat de regering de ge wenste richtlijn reeds volgt, zou de uitspraak een blijk van wantrouwen ziin. Van daag zegt minister v. d. Kieft zijn mening over de motie. Minister Van de Kieft had tevoren een rede gehouden, waarin hij een optimis tische schets gaf van de financieel-econo- mische toestand. Er worden nog geen moei lijkheden met onze betalingsbalans onder vonden: het eerste halfjaar toont een over schot van 82 millioen. In September werd zelfs 94 percent van onze invoer door uitr voer gedekt. Over het hele jaar is dan ook een sluitende betalingsbalans te verwach ten. Er is geen overdreven credietexpansie in ons land. Kortom, de financiële en economische positie van Nederland ziet er bevredigend uit. De enige reden tot zorg was de overspanning op de arbeidsmarkt. Hierin zal vooral door technische verbete ring van de arbeidsmethoden moeten wor den voorzien. Intussen is het zaak te grote liquiditeit te voorkomen. Daarom zijn kortgeleden fis cale maatregelen genomen ter beperking van te grote liquiditeit bij de bedrijven. Zolang de betalingsbalans ongeveer in evenwicht blijft bestaat er geen aanleiding om verder in te grijpen. De heer Lucas kreeg te horen, dat men dergelijke maatregelen plotseling moet nemen. Wat het peil van de overheidsuitgaven betreft: in de Millioenennota had de minis ter zowel tot de ambtenaren als tot het publiek de ernstige waarschuwing gericht, dat dat peil tot ernstige bezinning noopt. Die waarschuwing was ook bestemd voor de Kamer, die zelf met grote verlanglijsten voor den dag pleegt te komen. Dat bleek ADVERTENTIE dat wij reeds machinaal met doorgeweven rug in de warme Oosterse dessins bren gen in de maat 280x200 voor slechts en 510x225 voor slechts KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Naar aanleiding van het standpunt van de Sociaal-Economische Raad ten aanzien van de vergoeding aan bestuursleden en de salarisverordening van het bedrijfschap Horeca, wordt van bevoegde zijde medege deeld: „Bij de commissie Financiën Be drijf slichamen van de S.E.R. bestond be zwaar tegen de voorgestelde vergoeding van bestuursleden van het bedrijfschap, omdat deze de gebruikelijke normen over schrijdt. Zowel de leden van de S.E.R. als van de besturen van de meeste schappen genieten een vergoeding, welke varieert met de afstand, waarop de betrokkene woont. Deze bedraagt f 20, f30 of f 40 per vergadering of per dag bij meer dan één vergadering. In deze vergoeding is alles begrepen, zodat voor reiskosten, verblijf kosten en logies niets meer wordt vergoed. Horeca wenst een vaste vergoeding van f 15 vacantiegeld plus de werkelijk ge maakte reiskosten tweede klasse, plus ver blijfkosten tot een maximum van f 15 per dag en bovendien eventueel de kosten ver bonden aan nachtverblijf. Een voorstelling van zaken als zou de S.E.R. aan Horeca een duurdere regeling hebben gesuggereerd, is onjuist. De bestaande vergoedingsregeling bij de S.E.R. is in de praktijk voldoende gebleken en zij heeft het grote voordeel, dat de administratie wordt vereenvoudigd en controle op individuele declaraties achter wege kan blijven. Voor de arbeidsvoorwaarden van de secretarissen heeft Horeca een verordening voorgesteld, welke vrijwel geen inzicht geeft in de salarispositie van deze func tionarissen. Op grond van de overweging, dat een bedrijfschap een openbaar lichaam is, dat, evenals rijk en gemeente, het pu bliek inzicht moet geven van zijn finan ciën, heeft de S.E.R. gevraagd door het op nemen in de verordening van een mini mum norm der salariëring althans iets over de grootte daarvan in de openbaar heid te brengen. Dit is dus iets anders dan het geven van voorschriften om aan de lei band te lopen." Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: N. M. Josephus Jitta, G. H. Potman, J. G. S. Reyers, allen te Am sterdam en H. J. Jonker te Bloemendaal. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte: mej. K. E. Janssen, mevrouw R. Stolker Weiss en M. Rietveld, S. Lelie, P. C. Kors, H. A. M. Hulsmans, W. A. Horree en J. Spijker, allen te Amsterdam. bijvoorbeeld bij de behandeling van het wetsontwerp op het kleuteronderwijs, toen men dure amendementen indiende. „Waar waren toen de bezuinigers, de heren Van de Wetering, Van der Heuvel en mr. Van Leeuwen?,, vroeg de minister. „Op de kleuterschool," interrumpeerde prof. Oud (VVD). De financiële specialisten in de fracties dringen aan op bezuiniging, maar de andere specialisten hebben allerlei verlan gens, die tot hogere uitgaven zouden leiden. De begroting is het resultaat van ernstige pogingen de uitgaven zoveel mogelijk te beperken. De stijging van het aantal ambtenaren is niet zo overweldigend als wordt voorge steld. De stijging bij Defensie kan men vol gende week beter bespreken met minister Staf. „Want ik ben niet verantwoordelijk, aldus minister Van de Kieft, „voor iedere aardappeljasser in de kazerne in Harder wijk." De minister erkende echter dat er ook in het overheidsapparaat verstarring is. Men zal heus op sommige bureaux nog wel werk zitten te doen dat al lang niet meer nodig is en er zullen ook wel bureaux zijn met. teveel mensen. Maar er wordt naar gestreefd tot een doeltreffender werkwijze te komen. Het resultaat daarvan merkt men pas echter op de lange duur. De over heid doet ook al het mogelijke routine- arbeid te vervangen door machines. Geen enkel modern bedrijf in Nederland is mechanisch zo goed ingericht als de mecha nische afdeling van het rijk. Het denkbeeld van de heer Lucas, instel ling van een bureau dat de Kamerleden zou moeten inlichten over de besteding van overheidsuitgaven, wees minister Van de Kieft van de hand. Het was trouwens de vraag of het informatiebureau van de Ka mer wel door de staatsrechtelijke beugel kon. Tenslotte gaf de minister te kennen, dat ons land zich, alles te samen genomen, financieel en economisch in een bevoor rechte positie bevindt. Wij hebben te kam pen met de moeilijkheden van een over spannen arbeidsmarkt, maar dit is toch veel gunstiger dan de ellende van de werk loosheid uit de dertiger jaren. Hierna verdedigde staatssecretaris d r. Van der Berge nog de jongste fiscale maatregelen ter beperking van te ruime bestedingen door het bedrijfsleven. Bij de replieken vroeg de heer Lucas (KVP) of de regering niet met het senio renconvent in overleg zou willen treden over de wenselijkheid van een orgaan, los van de Rekenkamer, dat de Kamer bij haar toezicht op doeltreffende besteding van 's rijks gelden zou kunnen inlichten en voorlichten.. Hij eindigde met de daartoe strekkende motie in te dienen. De heer Weiter voerde nog aan, dat er geen evenwicht te bespeuren valt tussen de grote door de belastingplichtigen gebrachte offers en de door de minister vermelde gun stige toestand van staatsbalans en staats schuld. De heer Hofstra (P. v. d. A.) achtte het op zichzelf redelijk, dat beperking van besteding ook op overheidsterrein geboden is. Hij meende echter, dat de regering zelf die opvatting eveneens koestert en wellicht ook al in de practijk toepast. Daarom vond hij de motie thans minder op haar plaats; voor wantrouwen in het regeringsbeleid op dit punt waarvan de motie zijns inziens getuigde bestond geen reden. Vandaag antwoordt minister Van de Kieft. Onder grote belangstelling is Woensdag middag te Bergen het stoffelijk overschot van Charley Toorop ter aarde besteld. De afstand tussen het woonhuis „De Vlerken" aan de Buurweg en de begraaf plaats ruim drie kilometer werd door de lange stoet belangstellenden, waarin onder anderen meeliepen de dichter A. Ro land Holst, de beeldhouwer John Radecker en de burgemeester der gemeente Bergen, te voet afgelegd. Achter de rouwauto liepen de dochter en twee zoons van de kunstena res met hun echtgenoten. Er was slechts één spreker namens alle aanwezigen, de biograaf prof. dr. A. M. Hammacher. Tot de aanwezigen behoorden Mari An- driessen, H. M. Wezelaar, jhr. W. J. H. B. Sandberg, de professoren Otto B. de Kat, J. Wiegers en Ch. Roelofsz. Een schat van bloemen dekte de baar. Er waren kransen van de directeur van het bureau van de gevolmachtigde minister der Nederlandse Antillen, van de gemeente Amsterdam, de Kring van Beeldhouwers en het Kunstenaarscentrum Bergen. Het stoffelijk overschot van de Franse schilder Maurice Utrillo, die Zaterdag te Dax in de ouderdom van ruim zeventig jaar overleed, is Woensdag op het kleine kerkhof van St. Vincent op Montmartre ter aarde besteld. De uitvaartdienst in de kerk van St. Pierre, achter de Sacré Coeur, werd druk bezocht. De leden van de jongensvereniging van Montmartre, gekleed in de rood en wit ge streepte uniformen van de revolutionnairen van 1789, speelden op omfloerste trommen, toen de kist de kerk werd binnengedragen. De politie heeft in Baarn drie jongelui uit Bussum aangehouden toen zij met een uit hun woonplaats gestolen auto van het Nassauplein wilden wegrijden op weg naar het buitenland, zoals later bij het verhoor bleek. Een taxi-chauffeur, die het drietal zich op verdachte wijze bij de auto zag ophouden, waarschuwde de politie. Toen de politie arriveerde, was er niemand meer bij de auto, de politiemannen stelden zich verdekt op en korte tijd later verscheen het drietal. De jongelui, 17, 18 en 19 jaar oud, zijn reeds eerder met de politie in aanraking geweest wegens „joy-riding". Nu zal hun echter autodiefstal ten laste worden gelegd omdat zij voornemens waren naar het bui tenland te gaan. (Van een speciale medewerker) MARGATE, 7 November 1955 Gedu rende de slotzitting van de Wereldconfe rentie voor de bevrijding van Kolonialisme hebben de delegaties met algemene stem men besloten, over te gaan tot de voorge stelde reconstructie van het in 1947 opge richte „Congress of Peoples against Impe rialism" (COPAI). Deze reconstructie schept een tweetal zeer nauw onderling verbonden organisaties, welke in de plaats treden van de COPAI. De éne, de „Wereld raad voor Bevrijding van Kolonialisme" heeft een politiek karakter. Haar program ma houdt voornamelijk in, dat ondersteund zullen worden de rechten van alle volken op zelfbestuur, op eigen zeggenschap ten aanzien van hun ontwikkeling, alsmede op vrijwaring voor externe economische of militaire overheersing. Aanvaard wordt het principe van internationale hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden op econo misch, sociaal en politiek terrein, met na me ook op dat der vakorganisatie en der coöperatieve beweging. Generlei hulpver lening zal om welke reden ook mogen uit monden in uitbuiting van, dan wel het aan groeien van buitenlands bezit in een gehol pen land. Ondersteund zullen voorts wor den de Vier Vrijheden en de Verklaring van de Rechten van de Mens. Discriminatie naar ras en huidskleur zullen moeten ver dwijnen. De Raad zal er naar streven in alle politieke en economische verhoudingen het imperialisme te helpen vernietigen om er internationale samenwerking van alle volken als gelijkwaardigen voor in de plaats te stellen. De tweede thans geconstitueerde instel ling, de „Internationale Raad voor Econo mische en Sociale Samenwerking", zal zich richten op gebieden als die der opvoeding, der sociaal-economische ontwikkeling, van het vakverenigingswezen, de coöperatieve voortbrenging en verdeling van goederen, en aanverwante gebieden. Het ligt in de bedoeling en de verwach ting der leden dat zij middels deze orga nisatie toegang zullen verkrijgen binnen de veste der UNO om er hun belangen te verdedigen. De beide organisaties zullen werkzaam zijn onder één zelfde Algemeen Bestuur, de voorzitter en zes leden waarvan een zo groot mogelijke geografische spreiding moeten weerspiegelen. Inmiddels gekozen, MOSKOU (Reuter) Aan drie Russische architecten, die hadden toegegeven zich bij de bouw van het Leningrad-hötel te Mos kou aan buitensporigheden te hebben over gegeven, is hun titel van „Stalin-prijswin- naar" ontnomen. Het Sovjet-Russische persbureau „Tass" meldt, dat de minister raad heeft voorgesteld vijf andere architec ten op dezelfde grond te ontslaan. Gezegd wordt dat men voor de kosten van 354 sui tes in het Leningrad-hötel duizend suites in een economisch gebouwd hötel had kun nen bekostigen. Un. Press) Bij decreet is gelast, dat er onmiddellijk een begin moet worden ge maakt met een uitgebreid reorganisatie program in de bouwnijverheid, opdat ver spilling, ondoelmatigheid en bouwkundige wansmaak zo snel mogelijk zullen verdwij nen. Er wordt hevig van leer getrokken tegen de Academie voor Bouwkunde, voor aanstaande architecten, ontwerpers van stedebouwkundige plannen en de voorzit ters van de stads-Sovjets (gelijk te stellen met burgemeesters), onder wie burgemees ter Michael Jasnov van Moskou, wegens de achterlijkheid van de Sovjet-architectuur. Gevel-architectuur Architecten zouden zich in de eerste plaats moeite hebben gegeven indrukwek kende gevels te bouwen zonder acht te slaan op de binnenbouw en het gerief voor de bewoners. Zij zouden ruimte verkwist hebben met het bouwen van overbodige gangen, vestibules, foyers, onaesthetische torens, zuilengaanderijen, die noodzakelijk ADVERTENTIE <ö3> AeZ~ /et&zZtea'tf/UHfatt bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Proeft de ongeëvenaarde heerlijke smaak! De Roosendaalse politie heeft gisteravond de deur moeten inslaan van de woning van de familie V. aan de Markt te Roosendaal. De vader van het gezin had op het politie bureau een klacht ingediend dat de zoon des huizes, W. V., zijn moeder had bedreigd en mishandeld. Toen de politie voor het huis aankwam, om de knaap in te rekenen, bleek hij zich een barricade te hebben gebouwd, waardoor de agenten genood zaakt waren eerst te buitendeur te for ceren. Boven aan de trap van het boven huis had de jongen zich verschanst achter een muur van meubelstukken, van waar hij de agenten bekogelde met stenen en stuk ken hout en hen, na een waarschuwings schot van beneden met een mes begon te dreigen. Een agent zag kans de jongen het mes uit handen te schieten, waarbij de hand licht werd verwond. De jongen liet zich daarop gewillig ar resteren. Over zijn motieven tast men nog in het duister. De directeur van de G.G. en G.D. te Dor drecht heeft zich genoodzaakt gezien enkele richtlijnen uit te geven voor de huis artsen en specialisten, betrekking hebben de op poliomyelitis (kinderverlamming). Hij is hiertoe overgegaan, omdat in Dor drecht en in enkele plaatsen in de om geving van de stad gevallen van kinder verlamming zijn geconstateerd. De oorzaak is vooralsnog duister, temeer daar de periode, waarin kinderverlamming zich meestal voordoet, voorbij is. Nederlandse Opera Het bestuur van de Nederlandse Opera deelt mede, dat de heer Abraham van der Vies, naar aanleiding van een gerezen ar tistiek conflict, verzocht heeft hem per 15 November ontheffing uit zijn functie van directeur te willen verlenen. Het bestuur heeft gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP De ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Financiën hebben de bouwindex verhoogd welke op grond van artikel 8 van de Wet op de Materiële Oorlogsschade wordt toegepast bij de be rekening van vergoedingen op basis van vervangingswaarde. Dit is geschied met het oog op de gestegen bouwkosten. De volgende indices gelden vanaf 1 Sep tember 1955: voor licht herstel 2,90, voor zwaar herstel 3,05. voor bouw of herbouw op het platteland en in kleinere gemeenten 3,50, voor bouw of herbouw in grote ste den 3,70. noch decoratief waren en beelden, die het uitzicht verhinderden. Dergelijke gevallen hebben zich voorgedaan in Moskou, Lenin grad, Kiev, Charkov, Minsk en tal van andere steden. Verder wordt een scherpe aanval gedaan op de nonchalance en ondoelmatigheid bij de bouw van standaardwoningen en in dustriële ondernemingen, waar de archi tecten comfort en economie uit het oog verloren hadden. Enige tijd geleden heeft de eerste partij secretaris Kroesjtsjev ernstige critiek op de officiële bouwstijl geleverd. Ook onder de jongere architecten is verzet gerezen tegen de overdadige stijl en foutieve ruimtever deling. Regering en partij constateren- een onjuiste opleiding van jonge architecten. „De behoeften voor massabouw en gestan daardiseerde planmatige woningen zijn miskend" en moderne, rationele en effi ciënte bouwmethoden zijn in onvoldoende mate toegepast. Dit alles heeft geleid „tot aanzienlijke schade voor de nationale eco nomie, een vertraging in de verbetering van de woningsituatie (het huizentekort in de Sovjet-Unie is nog schrikbarend hoog) en de culturele levensomstandigheden van de bewoners." Prijsvragen Geëist werd, dat in de bouwkunde voor taan „eenvoud en strengheid van vorm, een juist economisch beleid, het bouwen van aantrekkelijke binnenhuizen en het achter wege laten van dure versiering ten koste van de bewoners" toegepast zou worden. Men zou tot een „harmonieuze menging van vorm en functionalisme" dienen te komen. Architecten, bouwkundigen en in genieurs werden opgewekt „zich stoutmoe dig de vorderingen eigen te maken, welke in binnen- en buitenland op bouwgebied gemaakt zijn". Er zullen wedstrijden wor den uitgeschreven voor de beste blauw drukken van nieuwe gebouwen, waarvoor geldprijzen worden uitgeloofd. De eerste plannen moeten binnen twee maanden worden ingediend. In Moskou, waar een schreeuwend hui zentekort bestond, kwamen zich honderd duizenden, zo niet millioenen, mensen van buiten vestigen, hoewel de regering dit allerminst aanmoedigde. Ondanks het grootscheepse woningbouwprogramma, dat kort na de oorlog werd ingezet en ondanks de lage huren, heeft de huizenbouw met de toevloed van mensen het bestaande tekort niet kunnen opheffen. Ruimte en comfort in de Moskouse woningen en in mindere mate ook in andere steden is volkomen on toereikend. Kolomnitis De voorliefde van Sovjet-architecten voor het pseudo-classicisme, kolommen, ere poorten en barokke beelden en torens, waarvoor men de spotnaam „kolomnitis" heeft bedacht, getuigt van een grote wan smaak in de Sovjetbouwkunst. De afge lopen jaren hebben tal van stedebouwkun digen, architecten en autoriteiten de mo derne bouwmethodes en stijlen in het bui tenland gezien. Het decreet wijst erop, dat de Sovjet- Unie zich in de kortst mogelijke tijd op de Westelijke bouwkunst wil oriënteren. Vóór de oorlog heeft de Sovjet-Unie veel buitenlandse architecten met moderne stij len laten experimenteren, maar deze mo derne bouwsels konden destijds in de ogen van de Sovjet-leiders geen genade vinden. Op een onbewaakte overweg tussen Heer len en Terwinselen is de 16-jarige scholier H. J. uit Schaasberg door een kolentrein aangereden en 15 meter meegesleurd. De jongen kreeg ernstig letsel. In zorgwekken de toestand is hij opgenomen in een zieken huis in Heerlen. doen zij dtt ook met Fenner Brockway als voorzitter en de leden afkomstig uit Bur ma, Syrië, Noord-Rhodesia, Nigeria, Tunis en Frankrijk. Het lidmaatschap der nieuwe, dubbele organisatie staat open voor alle groeperin gen ter wereld, die het programma kunnen onderschrijven. Aangesloten zijn thans te naasten bij dertig organisaties, die de par tijen van in hoofdzaak sociaal-democra tisch karakter presenteren in een twintig tal landen en afhankelijke gebieden van Azië, Afrika, Midden-Amerika en Europa. Voorts dienen met name als leden te wor den genoemd het Anti-Koloniale Bureau der Aziatische Socialistische Internationale, de Socialistische Jeugd-Internationale, de Internationale Bond voor de Rechten van de Mens, de Algemene Arabische Socialis tische Partij en de Israëlische Partij Poale Zion. Europa is vertegenwoordigd met En geland, Frankrijk, een drietal Deense or ganisaties en Nederland met de Vredesbe weging de Derde Weg, en de Alg. Ned. Vredes Actie. Gelijkheid!" De voornaamste kenmerken der talrijke exposés welke werden gegeven ter infor matie en ter motivering van ingediende re soluties lagen in hun redelijk en zakelijk karakter, hun ondanks alles doorgaans mil de, echter tevens van onverzettelijkheid getuigende toon. Slechts de door betrokke nen zelf als schier onoverbrugbaar moeilijk gekenschetste kloof tussen Arabische We reld enerzijds en Israel anderzijds leidde tot disputen, welke een schaduw over de overigens gunstige vooruitzichten op resul taten der Conferentie dreigden te werpen. Dank zij de redelijkheid van partijen kon een schikking worden getroffen welke de overige deelnemers tijd laat voor bestude ring der botsende standpunten. Met algemene stemmen werd een tien tal resoluties aanvaard waarin de Raad zich keert tegen houding en methoden dei- koloniserende mogendheden. Geëist wor den de vrijlating van politieke gevange nen, toepassing der vrijheden welke de de mocratie gebiedend voorschrijft, inlossing van beloften in zake zelfbestuur, erken ning der gelijkheid als mens van blanken en niet-blanken en vooral onderhandelin gen, ten einde de thans nog gekoloniseerde volken te bevestigen in hun recht om zelf verantwoordelijk te zijn voor het bestuur van hun landen. Van het „Actie-Comité voor een Demo cratisch Front in Vietnam" werd bij mon de van de voormalige katholieke mi nister van Economische Zaken Manh-Ha een motie overgenomen, welke er op aan dringt dat vertegenwoordigers van alle partijen uit beide delen van het land ten spoedigste bijeenkomen ten einde aan de rechtmatige democratische gevoelens van het volk te voldoen en aldus de vrede in Vietnam te beveiligen. Wat Nederland en Nieuw-Guniea aan gaat, verenigde de conferentie zich met de volgende, door de Nederlandse „Derde Weg delegatie ingediende resolutie: „De Conferentie verzoekt de Nederlandse Re gering en de Nederlandse Partijen met be trekking tot hun geschil met Indonesië over West Nieuw-Guinea een oplossing na te streven door vreedzame onderhandelin gen in overeenstemming met het Charter welke is gepubliceerd door de Conferentie van Aziatische en Afrikaanse volken te Bandoeng". Verschenen is het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot in overweging nemen van voorstellen tot verandex-ingen in de Grondwet, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer en de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Vele leden verklaarden met de thans wederom ingediende voorstellen om het aantal leden van de Tweede Kamer tot 150 en dat van de Eerste Kamer tot 75 uit te breiden te kunnen instemmen. Deze leden verklaarden dat de praktijk sedert 1952 duidelijk heeft uitgewezen, dat de ai-gumenten van de tegenstanders van uitbreiding onjuist zijn geweest. De inter nationale parlementaire groepen hebben zich immers sedertdien zodanig ontwikkeld, dat voor het werk dezer organen een steeds omvangrijker beroep op leden van de Sta ten-Generaal wordt gedaan. Het Neder- laridse parlement behoort in de gelegenheid te blijven de verplichtingen voortvloeiende uit het feit, dat vei-scheidende van zijn leden in die organen een vooraanstaande plaats innemen, na te komen. Uitbreiding van het aantal leden is dan ook reeds noodzakelijk om overbelasting van de ver tegenwoordigers in deze internationale or ganen tegen te gaan. Tegenstanders nu voorstanders Verscheidene leden, die zich in 1951 niet met de toen aanhangige uitbrei- dingsvoorstellen hadden kunnen ver enigen, verklaai'den thans hun bezwa ren te hebben laten vallen. Hoewel zij zich afvroegen, of in de Tweede Kamer met fi-aeties van 45 a 50 leden te wer ken zal zijn een vraag, die overigens slechts voor de twee grootste fracties van belang is en welke deze fi-acties dus zelf zullen moeten beantwoorden konden zij zich met de voorstellen verenigen, vooral met het oog op de buitenlandse betrekkingen. Vele leden betreurden het, dat aan deze grondwetswijziging niet een wijziging van de Kieswet is voorafgegaan, die een direc ter invloed van de kiezers op de samen stelling der Staten-Generaal waarborgt. Zij dachten daai-bij aan een combinatie van districtenstelsel en evenredige vertegen woordiging; waarbij bijvoorbeeld 50 van de 150 leden der Tweede Kamer onmiddellijk volgens het districtenstelsel van vóór 1918 gekozen zouden worden. Verscheidene andere leden, die thans niet op het probleem van de evenredige ver tegenwoordiging wilden ingaan, wilden toch op het verband tussen het aantal zetels en de grootte van de kiesdeler wijzen. Zij zouden wensen, dat bij verhoging van het aantal leden der Tweede Kamer tot 150 het minium-aantal stemmen dat nodig is om een partij met één zetel in deze Kamer te doen vertegenwoordigen, op 1 percent gehandhaafd blijft. Wil een partij voor de verdeling der zetels meetellen, dan zou zij dus Wi maal de kiesdeler moeten behalen. Het bestuur van de Haarlemse Jazz Club is er in geslaagd, de Amerikaanse blues zanger William „Big Bill" Broonzy, die thans een Europese tournée maakt, te enga geren voor een optreden in Haarlem. De negerzanger, die zich zelf op de gitaar begeleidt, zal het grootste gedeelte van het programma van de maandelijkse muziek avond van de club op Vry'dag 25 No vember in dansschool Schroder voor zijn rekening nemen. Verder staat op het pro gramma het eerste optreden als (derde) huisorkest van de Midge Town Jazzband onder leiding van Hans Herwarth. William Lee Conley Broonzy behoort tot de grootste vertolkers van de authentieke volksliederen der Noord-Amerikaanse ne- gex's, voornamelijk van de blues. Zoals dit met de meeste oorspronkelijke volksmuziek het geval is, sterven ook deze prachtige lie deren langzaam uit, zelfs in de Zuidelijke staten, de bakermat van de blues. Broonzy behoort tevens tot de laatst over gebleven blueszangers van de oude genera tie, die vooral door zijn Europese tournées grote bekendheid heeft verkregen. „Big Bill", zoals hij door zijn vi'ienden wordt genoemd, is- thans 62 jaar oud. Hij werd geboren in de staat Mississippi en groeide op in Arkansas. Zijn hele leven heeft hij gewijd aan het zingen en spelen van de blues, zwervend door alle staten van Amerika, Afrika en Europa. Zijn zang heeft naast een ontroerende dramatiek, dikwijls ook een sterk poëtische inslag. Hoezeer de oude muziek van zijn ras Broonzy aan het hart ligt, moge blijken uit zijn woorden: „Ik ken de blues en ik houd er van. Als de blues uitsterft, sterf ik ook. Ik zal door de wereld blijven trek ken om te trachten de oude blues levend te houden. Ik zal hiermede doorgaan zolang ik leef." Op de Rijksweg tussen Den Haag en Rot terdam heeft zich Woensdagavond binnen een paar uur tijd een record-aantal onge lukken vooi'gedaan. Het begon omstreeks half zeven onder de gemeente Rijswijk na bij het vliegveld Ypenburg. Daar kwam een Volkswagen bij het passeren op de der de rijbaan, waardoor een botsing met een tegenligger ontstond. Andere auto's kon den door te grote snelheid of door het glad de wegdek niet tijdig remmen, zodat ten slotte veertien wagens bij de aanrijding be trokken waren. Zeven werden beschadigd. Een Delftse agent van politie waarschuw de op het gedeelte van de Rijksweg onder Delft het verkeer. Een autobestuurder, die met een snelheid van 120 km. reed, stopte op deze waarschuwing plotseling, tenge volge waarvan achterrijdende auto's met hem in botsing kwamen. Ook elders op de weg hadden botsingen plaats en alleen de Delftse politie telde in zeer korte tijd acht tien auto's, die bij een aanrijding waren betrokken. De politie had handen vol werk en de agenten moesten zo nu en dan o.ver de ligusterheg springen om hun leven te redden. Op verzoek van de Delftse politie wei-d daarom bij het begin van de Rijks weg in Rotterdam het verkeer in de rich ting Den Haag door de Rotterdamse politie over de oude weg naar Delft geleid, waar door verdere ongelukken werden voorko men. Bij de botsing nabij Ypenburg werd een persoon gewond, overigens werd slechts matei-iële schade vei'oorzaakt. DONDERDAG 10 NOVEMBER Roxy: „Barricade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Madame Butterfly", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De vruchten van de zomer", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke slavinnen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Europa '51", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Simba", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De man uit Lamarie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, De Christelijke Oratoriumverenigingen van Haarlem en Heemstede geven een uitvoering van het oratorium „Jephta" van Handel, m. m. v. het N. Ph. O., dir. George Robert. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: 20 uur, Vertoning van de nieuwe emigrantenfilm „Op vleugels naar een nieuwe toekomst". Zuiderkapel: 20 uur, Spreker J. Kits. Miner va Theater, Heemstede: 20 uur, Volksuni versiteit. Lezing met lichtbeelden over de Sahara door de heer A. A. Tadeina. VRIJDAG 11 NOVEMBER Cinema Palace: „Geen moment zonder student, alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio; .Plotseling zeven dochters", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „French Can-Can", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: Verdi, koning der melodieën, alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Vadertje Langbeen", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Chantage", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Long John Silver", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversiteit. Lezing met lichtbeelden en films door Simon de Waard over Zwe den en Lapland.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9