BOLERO SHERRY SABA Vrolijke kinderschare door Haarlems straten Haarlemse scheepsbouwers maakten drijvende brandspuit „TRAV1ATA" Alberdingk Thijm met blijspel Kort en bondig DRY PALE „De jeugd van nu en 50 jaar geleden" Aardige voorstelling Ter gelegenheid van St. Maarten Hillegommers reden „onder invloed" Prachtige koorzang in „Jephta" van Handel HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN T 11 Voor Venezuela bestemd schip op proefvaart naar IJmuiden PRIJS PER FLES F 4.90 Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Dr Spoelder voor CIOS_ Wie WOL zoekt gaat naar Wollana Vijfhuizen: geliefd oord voor duizenden spreeuwen Hertebok zag nachtelijke bader Haarlemse rechtbank Met weggenomen auto tegen huis gebotst Economische situatie in Noordholland gunstig Verkoop van huizen Riviernaamborden aan Spaarne en Ringvaart Aanleg parkeerstroken boulevard te Zandvoort ADVERTENTIE Donderdagmiddag heeft de eerste van een drietal brandblusschepen, bij de Haar lemse Scheepsbouwmaatschappij gebouwd, in opdracht van het ministerie van Verkeer van Venezuela, proef gevaren op het Noordzeekanaal en bij de kop van de vis sershaven in IJmuiden. Dit bijzonder snelle schip, de „Cabo Blanco", zal op 17 Novem ber tezamen met de „Capitan Chico" met een bok op een Oceaanstomer geladen wor den voor de lange reis naar Venezuela, waar deze brandblusboten dienst zullen doen in de havens en langs de kust. De „Cabo Blanco", die Donderdagmiddag met een bijzonder grote vaart rondjes draaide om het Fort, is uitgerust met een groot aantal brandblusapparaten, waarvan de twee enorme waterkanonnen de kern vor- ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM HAARLEM. 10 November 1955 ONDERTROUWD: 10 Nov., J. Boeré en W. Klingers; A. van Renesse on C. Helbert. GEHUWD: 10 Nov., J. A. M. Rooseboom de Vries on A. D. Joorten; F. Maryndak en K. M. Loos; G. Telman en A. H. Spronk; T. van Egmond en A. Zijdeveld; H. W. Dik- keboom en E. E. Blokker. BEVALLEN van een zoon: 8 Nov., A. M. KrabbendamHöfer; 9 Nov., A. H. M. Bak Stammeijer: H. H. PruijsKruse; M. C. van EedenNederstigt; J. E. Verkaik Sanchez; 10 Nov., M. L. van der Veldt Bogaert; J. W. van DijkBoske; N. Bijster List. BEVALLEN van een dochter: 9 Nov., C S. F. J. de Lamottevan Nüss; 10 Nov., M. L. van der VeldtBogaert; M. P. W. West broekvan Hamelsveld; C. Th. Iloogreef Stuifbergen. OVERLEDEN: 8 Nov., H. J. Berends— Teygeler, 87 j.. van Dortstraat; 9 Nov., B. A. Funke genaamd Klipper, 86 j.. Kenaupark; D. Keyser, 13 m., Hazepaterslaan; F. M VergayDemelinne, 80 j„ Nagtzaamplein; J. van Kooten, 65 j., Westerhoutpark; N. Geurink, 70 j., Zaanenstraat; A. van der Aar, 76 j., Maerten van Heemskerkstraat. ADVERTENTIE RADIO en TELEVISIE meï afstandbediening het SUCCES van de FIRATO thans weer uit voorraad te leveren bij alleenvertegenwoordiger voor Haarlem en omgeving: Kleine Houtstraat 25 - Telefoon 14828 CCOOC<XXXXCOCO<XXX)COOOCOOOOOOOOOOO GEBOREN: Willem Geert. z. van W. F. G. Groot en J. C. de Vries; Ellen Jeannette, d. van A. Janssen en J. van Assendelft; Eduard Willibrord, z. van E. A. M. Santen en B. M. Schemkes. ONDERTROUWD: C. L. Flack en M. B. Goedings; N. P. Volkering en G. W. A. Woudstra; R. F. A. Laane en E. P. M. Daniels; J. de Moor en W. Trouwen: H. M. Henkes en N. van der Weerdt; W. J. Dittmar en H. C. van Gaart; A. da Costa Senior en T. N. de Vetter. GETROUWD: A. van der Meer en B. A. van der Peet: J. M. Verver en Y. E. Aben- danon; C. B. Dutry van Haeften en E. F. Waldkötter. OVERLEDEN: G. Peperkoom, 81 j„ Wip perplein 14; Mw. Wed. R. GönlagBeert- huizen. 84 j.. Koediefslaan 38; P. J. Prins, 85 j., Blekersvaartweg 39; Mw. Wed. B. Provoost--de Vries. 73 j., Wipperplein 14; P. Plevier, 70 j., Herenweg 126; Mw. D. Plcssius—Vrij, 59 j., Leidsevaartweg 49. men. Deze spuiten kunnen namelijk negen honderd Amerikaanse gallons pér minuut afgeven met een opvoerhoogtc van 129 pounds per vierkante inch. Van de machi nekamer uit lopen er diverse stalen lei dingen naar de pompen, die uiteraard door zeer krachtige motoi-cn worden aangedre ven. De schepen beschikken over een en- terprise-dieselmotor van 450 pk. en 400 toeren. Bovendien zijn de boten uitgerust met motoren en hulpmotoren van 120 en 24 p.k. De drie vrijwel identieke schepen heb ben een tonnage van 61.49 bruto-register- ton, zijn 20.20 meter lang, 5.40 meter breed en 2.40 meter hol. Men is ongeveer een half jaar geleden met de bouw van deze schepen in Haarlem begonnen, waarbij men er rekening mee moest houden, dat deze schepen uitgerust dienden te worden met brandbluskanonnen, die zowel voor zee water als voor schuim geschikt waren. Bo vendien kregen de vrij kleine schepen een brandstoftank van 6 A ton en een zoet'wa- tertank van 4 ton. Thans is men echter zo ver, dat deze moderne drijvende spuiten afgeleverd kunnen worden. Zaterdag maakt de „Capitan Chico" de eerste proef vaart en weer een week later worden de boten verscheept naar Venezuela. Onder tussen is men echter al weer begonnen met de bouw van het derde schip, hetgeen wel bewijst, dat het werk der Haarlemse scheepsbouwers in Zuid-Amerika bijzonder gewaardeerd wordt. Donderdagmiddag sprak voor ruim honderd cursisten van het Centraal Instituut voor Op leiding van Sportleiders aan de Duinlustweg in Overveen, dr. C. Spoelder, oud-rector van het Gymnasium in Haarlem over „Jeugd van nu en vijftig jaar geleden". Onder de aan wezigen bevond zich de inspecteur Lichame lijke Opvoeding van het ministerie van O., K. en W. belast met het toezicht op het CIOS, de heer C. Ras. Het CIOS vierde op deze tiende November het zevenjarig bestaan. Dr. Spoelder begon in zijn causerie over „Jeugd van nu en vijftig jaar geleden" zijn gehoor te herinneren aan de veel gehoorde klacht dat de jeugd van tegenwoordig zo anders is dan vroeger. En met dat anders wordt dan meestal slechter bedoeld. Sprekei was het hier niet mee eens; de jeugd is het zelfde gebleven alleen de invloed van een veranderde maatschappij maakt haar andeis. Ieder mens vergeet zijn eigen tijd altijd zo bijzonder gauw, maar denkt er telkens aan terug. Als we nu klagen dat de jeugd slecht is, dan moeten we de oorzaak ook zoeken bij de opvoeding. In Haarlem van omstreeks 1890 had men vele en verschillende standen, maar de op voeding was in wezen niet zo heel verschil lend. Het was de tijd van de strenge op voeding. Men was in die tijd ook zeer anti- sport en het voetballen in de toen pas be staande verenigingen als HFC en Haarlem moest in het geheim gebeuren. De school was in die tijd „het hok"'en kende niets van de luxe die thans in schoolgebouwen wordt toe gepast. Een nieuw tijdperk kwam met de intrede van de fiets. Die bracht echter het. buiten- stedelijke binnen het bereik van de jeugd. Ook de houding tegenover de ouderen ver anderde. De leraren, die tot nog toe boven de leerlingen hadden gestaan, gingen nu met de klas mee voetballen en in de kranten en tijdschirften verschenen de eerste paedago- gische artikelen. Het was ook de tijd van de opkomst van de radio, film en gramofoon. Na 1933 werd de jeugd door de crisis weer in een andere sfeer getrokken. De crisis ver oorzaakte veel ellende en bij vele jongeren rees de gedachte dat wat de ouderen niet konden, maar door de jeugd gedaan moest worden. Deze gedacthe leidde er zelfs toe dat het jeugdblad „Contact" door B. en W. van Haarlem enige tijd verboden werd, zeer tot genoegen van de uitgever. De tweede wereldoorlog heeft deze ont wikkeling doen stilstaan. In de oorlogsjaren deed de jeugd het werk in het verzet. De jeugd, die na de oorlog de scholen bevolkte, was niet slechter dan die "an vorige jaren. Integendeel, de jongeren waren veel open hartiger, hadden een hekel aan het zuilenidee in Nederland en hadden belangstelling voor alles. Maar, zo zei doctor Spoelder. de jeugd heeft te veel cultuur op school; te weinig rekenen en schrijven. Ook de radio, televisie hebben hierop hun invloed. Alles gaat haas tiger. vlugger. Ook het leven van de ouders. Wat ver wacht men dan van het kind? Uit een speciaal nummer van het tijdschrift „Wending" citeerde dr. Spoelder een artikel van de Groningse prof. Bouwman, waarin deze onder meer zegt dat. de jeusd geen ide alen meer heeft omdat er t?een idealen meer zijn. Waar men in het begin van deze eeuw voor streed, de achturige werkdag, sociale voorzieningen, het is er allemaal en er is geen reden om nog strijdliederen te gaan zingen. De jeugd houdt niet van geleidheid en bureaucratie. De jeugd wil zelf de dingen doen. desnoods de eerste maal fout. Spreker richtte zich tot de CTOS-cursisten als aanstaande ODvoeders van de jeugd met een beroep zelf het. voorbeeld te geven. We moeten terug naar de soberheid. De ieugd moet harder worden, we moeten op scholen wel cultureel doen. maar drie of vier vakken moeten met strenge maatstaven worden ge meten. Maar vóór alles moeten we de jeugd plicht leren, plicht om dat wat niet zo prettig is, toch met genoegen te doen". De directeur van het Instituut, de heer Dooiies, dankte namens de aanwezigen dr. C. Spoelder en onderstreepte de laatste woorden van de spreker. De viering van het zevenjarig bestaan van het. CIOS werd Don derdagavond besloten met een cabaretavond in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem. Prachtige SPORTWOL 2.40 per 100 gram Wol is goedkoper dan U denkt. TEMPELIERSSTRAAT De omgeving van Vijfhuizen is een ge liefde verblijfplaats voor spreeuwen. In de zomermaanden zoeken er honderden voed sel in de polders in de omgeving van dit dorp. 's Avonds zoeken de vogels dan een slaapplaats in de eendenkooi aan de Spie- ringweg. De laatste maanden is het aantal spreeu wen in Vijfhuizen evenwel zo opmerkelijk groot, dat dit dorp een pleisterplaats op de trekroute van de spreeuwen lijkt te zijn geworden. Iedere avond zijn er vele duizen den. Zij komen uit alle richtingen aange vlogen en verzamelen zich vooral in groe pen hoge bomen om boerderijen. Vooral de hoge populieren naast de openbare lagere school aan de Spieringweg blijken een ge liefkoosd verzamelpunt te zijn. Hier komen zoveel spreeuwen bijeen dat het zo tegen zonsondergang lijkt alsaf de kale boom toppen plotseling weer bladeren hebben ge kregen. Er heerst dan een gekwetter dat tot ver in de omtrek hoorbaar is. Als op com mando vliegen ze plotseling op om in bomen bij de eendenkooi de nacht te gaan door brengen. Meestal vertrekken ze in de vroege mor genuren in Zuidelijke richtingen. Dit be tekent echter niet dat Vijfhuizen dan zon der spreeuwen is, want tegen de avond komt er weer nieuwe „aanvoer". >xxx>3occcoccccccocccccocccoccccoococcccccccccoccccooooa Vier uit Amsterdam terugkerende Vel- senaren zagen vannacht tegen enen in het licht van de autolampen „het hert" 0 Jodocus kuieren nabij de Velsense tun- H nelbouw. Indachtig de raad, niet op het g nobele dier te jagen, maar het met list en desnoods wat voer in besloten ruim ten te lokken, heeft een der inzittenden de schijnwerper van de automobiel ont- 'ty stoken en is naar buiten gegaan, over- redende woorden mompelend en de hand uitstekend om de bok ervan te overtuigen, dat hij het beste met hem voor had. Maar aangezien moderne auto's voor zien zijn van vaak verblindend-fel licht, zag de nijvere Velsenaar in zijn Dianisch enthousiasme nietdat in de buurt van de tunnelbouw diverse sloten zijn pe-8 graven, waarin zich enig water bevindt, Hij mérkte het pas, toen hij kopje-onder ging en tot grote vreugde van zijn mede inzittenden direct weer bonen kwam. Na geconstateerd te hebben, dat de tempero.tuur zvel meeviel is de drenke ling op het droge gekrabbeld, waar het hert belangstellend naar de nachtelijke baderij stond te kijken en, naar oogge-b tuigen strak volhouden, zelfs een poot| uitstak om te helpen. 8 Nadien heeft de zesender Jodocus zich 1 evenwel bedaard omgekeerd en is in een'S 9 weiland en de verhullende nacht ver-'' 8 dwenen. Niemand, ook het hert niet {l heeft onaangename gevolgen van dez 8 3 escapade overgehouden. 'occoGoocoryxxxxxocoooooooococx>30oooooccoDcooooooooco: Soms bekruipt de toneelrecensent de lust om midden onder de voorstelling op het toneel te springen en zelf mee te doen. Ik wil niet zeggen dat dat met alle toneel recensent het geval is en dat deze salto nu uit volmaakte appreciatie met het ge- bodene voorkomt. Woensdagavond echter had ik voor de liefhebberij ook wel in de scène willen staan. Alberdingk Thijm speelde „De gelukkigste jaren van je le ven" en het zou mij heel wat gelukkige ogenblikken hebben bezorgd onder Frans Hesmergs zorgvuldige regie mee te doen in dit luchtige en naar de kolder groeiende stuk, dat mij in zijn genre deed denken aan Philip King's „See how they run". Als auteur staat vermeld John Dichton, een geestig man, die het klappen van de zweep kent, want hij bouwt een aantal scènes en situaties op, die een zeer komische uitwer king hebben en direct theater zijn: men kan erin spelen. Zijn aanloop moge wat lang, zijn, de verrassende vaart waarin zij plot seling overgaat is een effectrijke con trastwerking en leidt naar een climax, waarom men schatert van het lachen. Het derde bedrijf is zwakker, het treedt in her halingen. Mits men maar tempo houdt spoe den wij ons echter lachend naar het gro teske einde. Zo'n stuk lijkt op het oog zo gemakkelijk speelbaar. Het is het niet. De eerste voorstelling die ik er van zag, be wees al dat men het zo'n keer of tien ach ter de rug moet hebben om er helemaal in te zijn. Premièrekoorts en het debuut van een viertal leden van de Thijmgroep werk ten wel eens vertragend. Waar het echter bij zo'n stuk om gaat: de toon, daar viel niets op aan te merken. Men speelt een spel als dit kwasi ernstig alsof men zelf in de onwaarschijnlijkheden gelooft. Een beetje te dik of een beetje te mager en het effect is weg. Regisseur Hesmerg was zijn discipelen echter goed voorgegaan en ook uit de zogenaamde fijne trekjes was zijn inspiratie en geestige slagvaardigheid merkbaar. Hij deed meer dan eruit halen wat er in zat. Hij voegde er vaak iets aan toe. Hij had er plezier in. Dat plezier ging over op zijn spelers. Vandaar dat ik me zo amuseerde en, eerlijk gezegd, jaloers was niet achter het voetlicht te staan. De beste rol van de avond? Voor mij de hopeloos verwarde en bijna cerebraal be sluiteloze en toch weer zo heldhaftige heer Pont, hoofd van een jongenskostschool die plotseling inkwartiering van een meisjes pensionaat krijgt. Johan van Zwieten speel de de man „naar het leven". Een genot zo'n vertolking. Jan Icas van Dijk gaf wat men noemt even een portier weg van klas se. Een zo langs-zijn-neus-weg-brombeer, plastisch ook een kostelijke verschijning. De caricaturale leraar van Henk Boeree was goed droog: hij overdreef niet en dat vind ik al heel loffelijk. Wiebe Postma zat met een jonge leraar die a tout prix een verle gen veroveraar moet uithangen. Hij was in die rol aannemelijk, acteert alleen nog on beheerst. Met iets meer tempo zal de vin nige juffrouw Whitchurch van Miep Beyk een exempel van een puriteinse directrice zijn. De lerares van Frida Corbee bleef be scheidener dan nodig, maar was in opzet al aanvaardbaar; de voor de liefde bestem de lerares van Ans Tervoort zal aan actie en overtuigingskracht moeten winnen. Mij dunkt: zij heeft er haar charme voor mee. Een aardige typering leverde Daam de Hey met dominee Peck prachtig ingehouden en toch goed op toon waarbij Willy Kreeft-Massink hem geroutineerd terzijde stond. Joop Kruyver en Mies Nielen-Vlek- se was een lawaaierig echtpaar toebedeeld. Temidden van de onwaarschijnlijkheden hielden zij braaf stand en hun verschijning INST. VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Zaterdag 12 November: Natuurhistorisch weekeinde op „Banjaert" te Wijk aan Zee, tijdens welke de kleurenfilm „Het riet land door alle jaargetijden" van Jaap de Jong vertoond zal worden. Woensdag 16 November. „Prinses Beatrix" kleuterschool, Raafstraat, 20 uur: Lezing door dr. Louise Hemmes over „Besmet telijke ziekten". Honderden kinderen die lid zijn van de Rooms-Katholieke speeltuinorganisatie „Voor het Gezin" hebben Donderdag avond Sint Maarten optochten gehouden door Haarlem. Reeds lang voor het officiële tijdstip van de start stonden de jongens en meisjes met hun brandende lampion netjes te wachten bij de speeltuinen aan de Ambachtstraat, en de Gedempte Schalkbur- gergracht, bij de school aan de Over- tonstraat en bij de Spaarnekerk en voor dat de stoeten zich in beweging zetten wa ren er al verscheide ne kaarsjes tot het laatste stukje opge brand. Aan het plezier deed dit echter weinig af. want Sint Maarten, die op een paard ge zeten. deze optochter begeleidde, eiste vrij wel alle aandacht voor zich op. Bij de Spaarnekerk was de groep kinde ren ongetwijfeld het grootst en ook de pu blieke belangstelling kon wedijveren met die bij de intocht van Sint Nicolaas. Het duurde bij het Spaarne echter vrij lang voordat de kinderen eindelijk konden gaan wandelen, omdat het muziekkorps van de harmonie „St. Bavo" op zich liet wachten. Toen de optochten zich in de gehele stad echter in beweging hadden gezet en de kinderen luid zingend door de straten trok ken, toen was iedereen het wachten ver geten en men kon zich vol overgave wijden aan het ten gehore brengen van de daarbij passende liedjes. De politie zorgde overal voor een uitstekende afzetting van de drukke verkeerswegen en alle factoren voor een prettige wandeling met lichtjes waren dus aanwezig. Ook het feit, dat tien tallen kinderen ferm zongen van „Zie ginds komt de stoomboot" kon het plezier niet bederven, zodat zowel de kinderen zelf als de onvermoeibare organisatoren van dit festijn na afloop volkomen tevreden naar huis konden gaan. zal nog beter vallen naarmate het ensemble meer is ingespeeld. De jeugdige leerlingen van Frits Wernik en Mie Spronk voldeden eveneens. Het meisje wil ik graag in groter werk zien. Als een zekere gestyleerdheid haar geen parten speelt zit er voor de toe komst muziek in! P. W. FRANSE „Geen feestje is tegenwoordig meer ge slaagd, als men niet na afloop in dronken toestand een auto steelt en daarmee gaat rijden", zo zei Donderdagmiddag de offi cier van justitie bij de Haarlemse recht bank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, in zijn requisitoir in de zaak tegen twee in het Huis van Bewaring in Haarlem ver toevende jongelieden uit Hillegom, die er van verdacht werden, in de nacht van Zaterdag 15 en Zondag 16 October in Haar lem in een dronken bui in een auto van een onbekende te hebben gereden. Het waren een 26-jarige bloemist-arbei der en een 31-jarige los-arbeider, die bei den bekenden, in de loop van die Zater dagavond in Haarlem, tenminste veertien glazen bier te hebben gedronken. Zij ver telden voor de rechtbank, dat hun, toen zij 's nachts bij een café aan de Raaks naar binnen wilden gaan, daar de toegang ge weigerd werd. Zij hadden kort daarna in de buurt van het café de bewuste auto ontdekt. De een zou zijn doorgelopen, maar de bloemist-arbeider was ingestapt en had na veel moeite de auto op gang gekregen. Hij was zijn maat achterna gereden, deze was toen ook ingestapt en daarna was men al slingerend verder getrokken. De los-ar beider zou tijdens die rit geprobeerd heb ben, het stuur van zijn eveneens beschon ken metgezel over te nemen, maar dat was hem niet gelukt. Huis geramd Omstreeks half drie was de „dodemans- rit", zoals de officier van justitie het noem de, plotseling geëindigd: de jongens waren in de Korte Houtstraat tegen een huis ge reden. Een agent, die in de omgeving fiet ste, had twee schimmen uit de auto zien wegvluchten. Hij had nog geroepen „Halt, politie!", zo verklaarde hij als getuige, maar de jongens waren verder gerend. Een burger had tenslotte de los-arbeider tegengehouden. De ander was die nacht naar Hillegom gewandeld. De bewoner van het huis getuigde, dat hij die nacht niets had gehoord en dat hij pas de volgende ochtend, toen hij een wandelingetje wilde maken, gemerkt had, dat er iets aan de hand was. Hij kon toen namelijk de deur niet open krijgen, omdat deze door de botsing was ontzet. Hij deel de mee, dat de schade aan het huis vijftig gulden bedroeg. De officier van justitie vond, gedachtig aan het ongeluk in de Veenestraat in Den Haag, waarbij een dronken automobilist op een groep voetgangers was ingereden, een „zeer gevoelige straf als generale pre ventie" op zijn plaats. Hij eiste tegen de bloemist-arbeider een gevangenisstraf van tien maanden. De raadsman van deze verdachte, mr. Sachse. vond het onbegrijpelijk, dat de eigenaar zijn auto onafgesloten had ge parkeerd en zelfs het contactsleuteltje er in had laten zitten. Hij vroeg de uiterste clementie voor zijn cliënt, vooral ook om dat diens vrouw, nadat zij het gebeurde vernomen had, er ernstig over denkt, zich van haar man te laten scheiden, hetgeen voor de verdachte, die ook veel van zijn kinderen houdt, een zeer zware slag zou betekenen. Tegen de los-arbeider eiste mr. Van der Valk Bouman, aangezien hij een kleinere rol had gespeeld, drie maanden gevange nisstraf. Mr. Smithuysen, de verdediger van de tweede verdachte, zei onder meer, dat hij de tenlastegelegde heling van benzine niet bewezen achtte, evenmin als de joyriding, aangezien zijn cliënt de auto had wegge nomen noch bestuurd. De rechtbank besloot de los-arbeider in vrijheid te stellen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat hij zal worden vrijgesproken. De uitspraak in deze zaak volgt op 24 November. „Er zijn nog geen tekenen, die er op wij zen, dat de gunstige economische situatie in Nederland, waarop Noordholland geen uitzondering maakte, zal omslaan. Vele be drijven werkten op topbezetting en kamp ten met een tekort aan personeel. De om zetten in de kleinhandel konden in het af gelopen jaar belangrijk stijgen, mede dooi de algemene loonsverhogingen, die in Ja nuari en October 1954 werden gegeven", aldus vermeldt het verslag van de Econo- misch-Technologische dienst voor Noord- holland over het tijdvak 1 September 1954—31 Augustus 1955. De werkgelegen heid is in de provincie in de industriële on dernemingen met meer dan tien arbeids krachten (exclusief de bouwnijverheid) toegenomen van 163.826 personen op 31 Maart 1954 tot 169.192 op 31 Maart 1955. De toeneming bedroeg dus 3,3°/o; de bevol king nam met iets meer dan 1% toe. De toestand in de landbouw is vrij nor maal, de fruitoogst was vorig jaar zeer overvloedig en de tulpenoogst is dit jaar minder groot dan de laatste jaren. De re sultaten in de visserij op de Noordzee wa ren niet onbevredigend. De industrieterreinen in de industrie kernen Hoorn, Enkhuizen, Grootebroek en Medemblik zijn thans alle gereed. Met financiële steun van rijk en provincie is voor dit gebied, dat 1 Januari 1955 76.166 inwoners telde ongeveer 15 ha industrie terrein gereed gekomen. Op deze terreinen vestigden zich, of staan op het punt geves tigd te worden, zes bedrijven, waarvan twee te Hoorn, drie te Grootebroek en een te Enkhuizen. De uitslag van de Donderdag gehouden verkoping in het Verkooplokaal aan de Bil- derdijkstraat te Haarlem, luidt: Duvenvoordestraat 12 f 9900.—, opgehouden; Vondelweg 476 f 8700.—, makelaar S. L. Mok q.q.; 2e Zuidpolderstraat 38 f 1950.C. J. J. Jacques q.q.; Gierstraat 83 f 1600.N.N.; Raamvest 35 zw. en rd. f 12.500.K. de Vries q.q.; Haitsma Mulierstraat 37 f 5500.H. G. Cannegieter c.s.; Haitsma Mulierstraat 39, niet geveild; Kritzingerstraat 32 f 4100.J. van Hemsbergen; Bos en Vaartstraat 15 zw. en rd., niet geveild; Eindenhoutstraat 49 f 12.060.makelaar S. L. Mok q.q.; Lange Poellaan 23 f 3500.—, J .van Hemsbergen. Nieuwe geneesheer-directeur. De ge meenteraad van Rotterdam heeft de heer C. Blanksma te Amsterdam benoemd tot ge neesheer-directeur van het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam. Sedert 1 Maart 1953 is de heer Blanksma als amtbenaar in dienst van de Kon. Ned. Mij. tot Bevorde ring der Geneeskunst in de functie van adviseur voor de ziekenfondszaken. Van zijn hand zijn verscheidene publicaties op het gebied van het ziekenfondswezen ver schenen. HAARLEM EN OMGEVING „Frasquita". Charlotte Kohier zal op Woensdag 30 November in het Minerva Theater te Heemstede met haar solo-voor dracht „Frasquita" door Pedro de Alarcón optreden. Nijverheid en Handel. Op een bijeen komst van het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel op Vrijdagmiddag 18 No vember in restaurant Brinkmann in Haar lem zal de rector van het N.O.I.B. in Breu- kelen, dr. F. B. J. Postma, spreken over „De opleiding van technische kooplieden". ADVERTENTIE De Wegwijzerd'ienst van de A.N.W.B. zal dezer dagen wederom een groot aantal ri viernaamborden in Midden-Nederland plaatsen ter oriëntering van de binnen- en buitenlandse toeristen. Deze witte borden met blauw opschrift brengt de bond aan bij veren en bruggen over rivieren en kanalen. Het aantal reeds geplaatste borden zal deze week onder meer worden uitgebreid met borden Spaarne te Spaarndam en Noordzeekanaal bij het veer Hembrug in de weg Amsterdam-Alkmaar. Aan de weg HaarlemAalsmeer zullen borden komen Ringvaart Haarlemmermeerpolder bij Heemstede en Aalsmeer. Bij de te Zandvoort gehouden aanbesteding voor de aanleg van parkeerstroken, rijwiel en wandelpaden langs de Noord Boulevard werd het laagst ingeschreven door de aan nemer B. Smallegange uit Aerdenhout voor een bedrag van f 205.480.aan wie het werk door B. en W. werd gegund. Reeds Maandag 14 November zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Handel's laatste compositie, het orato rium „Jephta", heeft Donderdagavond in de Haarlemse Concertzaal geklonken, uit gevoerd door de gecombineerde Christelij ke Oratoriumverenigingen van Haarlem en Heemstede onder de bezielde leiding van George Robert. Uit de voorbespreking die wij aan Han dels zwanezang gewijd hebben, heeft men wellicht kunnen opmaken hoe sterk de dra matische spanningen in dit werk zijn en hoe dicht het bij de opera staat, althans bij de opera zoals de barok die kende. Niet eens pratende over de klove die tussen Bach en Handel gaapt, is het al voldoende te wijzen op het enorme verschil tussen de dramatische Handel van „Jephta" en de Handel van de beschouwende „Messias" - eigenlijk meer cantate dan oratorium. Uiteraard stelt dit alles specifieke eisen aan de solisten en aan de graad van ex pressiviteit der interpretatie in het alge meen. Met het engageren van de opera zanger Frans Vroons voor de hoofdrol heeft George Robert bewust een stap in deze richting gedaan, echter zonder bevredigend resultaat, want naast de markante dictie in de monologen van deze heldenfiguur, ver wacht men ook de warme gloed van een aangenaam lyrisch timbre, in welk opzicht Vroons tekort schiet. Vooral miste men zulks in de prachtige aria „Waft hqr, anglis, trough the skies" in het laatste deel. Het flakkerend geluid van de sopraan Leni Hoogland bleek evenmin het gewenste stemtype en de alt Wilhelmina Matthès zong zoals men dat in een werk van Bach zou verwachten. De bas Herman Schey wist zich vrijwel aannemelijk te maken, hoewel een jongere figuur hier meer op zijn plaats zou zijn geweest. Alleen de mezzo Maartje Kliffen gaf met haar begeleid recitatief van de Engel een alleszins overtuigende indruk. Dit buiten gewoon prachtige fragment uit het werk, - een „Deus ex machina", net als het op treden van Rafaël in Vondels „Gijsbreght" - werd een heerlijk brok vocale schoon heid, subliem van klank en beheerst van voordracht. Het kwam aan het slot van de avond als een compensatie voor veel wat wij door toedoen der solisten gemist had den. Met dat al is gebleken hoe moeilijk het is een dramatisch oratorium van Han del naar zijn eis te bezetten. Voor zoverre de dirigent het compleet in zijn hand had, dat is te zeggen wat het koor betreft, verliep de uitvoering voor treffelijk. De uitdrukking die in deze vo cale ensembles zo verscheiden en zo tref fend neergelegd is en zich op zo verrassen de wijze ontplooit, kwam steeds de stem ming suggereren van het dramatisch ge beuren. Het mocht dan wel eens even wat schommelen, wanneer de alten wat hard van stapel liepen, maar het geheel wekte bewondering voor de stabiliteit, de bezie ling en het begrip dat uit dit massale koor klonk. Ik denk aan het machtige „storm- koor", waarmee het eerste deel besluit, aan „Cherub and Seraphini" uit II, doch voor al aan het contrapuntisch meesterstuk „How dark" waarmee III besluit en het niet minder aangrijpende Priesterkoor in IV. Ook het jeugdkoor - de gezellinnen van Jephta's dochter - maakte een goede beurt en het Noordhollands Philharmonisch Or kest toonde zich op de hoogte van zijn taak. Men mag de heer Robert dankbaar zijn dat hij dit zo weinig bekende meesterwerk van Handel weer eens voor het publiek heeeft gebracht en er een kooruitvoering van gemaakt heeft die ons nog lang zal heugen. JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13