VAN NIEl r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER HORLOGES v.a. ƒ36,50 (Junghans) OMEGA-BUREN -PRONTO Wereldnieuws Verzet tegen nieuw Christelijk Vakverbond in West-Duitsland fi n i De radio geeft Zaterdag Democratische leiders in de VS opgetogen Dubois volgt de Latour in Marokko op Eerste honderd Duitse vrijwilligers in dienst Churchill gaat aan de Franse Rivièra wonen Familie Ford blijft in feite baas in fabriek Hoedt U Oppositie ook in kerkelijke kringen %e. MORRIS h'fi-ieyou &u/f Bende vermoordde honderd Perti-leden in Atjeh „Moby Dick'' weer vlot REISWEKKFRS MAUTHF. WEKKERS, WEKKERKLOKJES en JUNGHANS - KIENZLE MODERNE KLOKKEN „Prefect van de stilte" wordt resident-generaal Generaals Heusinger en Speidel worden officieel benoemd Werkt snel en zeker! Twee plattelandsartsen elk tot 2 maanden veroordeeld „Pipercub" verongelukt Hij zou het oog hebben op het landhuis van wijlen Tardieu K Veertig percent der aandelen stelt machtspositie veilig Staking in textielfabriek nu neem direct T VM 'tüocA ió het zo PI BEPALEN J i) j-l G 11 NOVEMBER 1955 BONN (ANP). Het nieuw opgerichte Christelijke vakverbond in Duitsland, de Christliche Gewerkschaftsbewegung Deutschlands, heeft zelfs in de gelederen der Christelijke sociale politici geen gunstig onthaal gevonden. De sociale com missies van de Christelijke partij hebben zich opnieuw tegen afsplitsing van het West-Duitse eenlieidsvakverbond (DGB) uitgesproken. De leidinggevende Christe lijke politici in de DGB, minister-presi dent Arnold van Noord-Rijn-W'estfalen, en de bondsministers Kaiser en Storch, hebben de stichting van de Christelijke vakbeweging veroordeeld. Ook bondskan selier Adenauer is een tegenstander van de splitsing van het DGB. Dit was in Bonn geen geheim want zonder de in stemming van de bondskanselier zouden de leidende sociale politici der CDU zich niet bü voortduring tegen een splitsing hebben verzet. De voornaamste reden, waarom de so ciale politici der CDU zich tegen een scheuring van het DGB richten, is, dat de eenheid van de vakbeweging behouden dient te blijven vooral in de huidige moeilijke situatie, waarin de botsing met het wereldcommunisme meer en meer op ons toe komt. „Zij weerspiegelen daarmee Adenauers vrees, dat een afsplitsing van de Christe lijke arbeiders van het DGB, de radicale invloeden in deze massa-organisatie aan zienlijk zou kunnen versterken, zonder in staat te zijn een afdoende tegenwicht te vormen. De tegenstand tegen het streven van de leiders der Rooms Katholieke arbei dersbeweging en van de Protestantse ar beidersverenigingen leeft zelfs in kerke lijke kringen. De officiële kerkbladen in de bisdommen Aken en Berlijn hebben sterke bedenkingen. De Roomsch Katholieke bisschoppen hebben daarin kennelijk aanleiding ge vonden om een gemeenschappelijke verklaring uit te geven, waarin zij verlan gen dat „vooral in de kerkelijke sfeer" begrip zal worden geuit voor de stichters der nieuwe beweging. Wanneer eenmaal „uit echte innerlijke strijd, het besluit tot stichting van de CGD is genomen, dan verdient deze beslissing volgens de bis schoppen eerbied. Tegen de stroom van bedenkingen in hebben de beide leiders van de nieuwe vakbond, J. Even en B. Winkelheide, bei den afgevaardigden in de Bondsdag, in de bedrijven hun campagne voor aanslui ting bij het Christelijke vakverbond in gezet. Afgaande op de talrijke afwijzende stemmen, die in de Duitse pers en in de Christelijke partij zijn opgegaan, menen waarnemers hun geen groot succes te kunnen voorspellen. De organisatie van Christelijke func tionarissen van het eenheidsvakverbond heeft reeds besloten de DGB trouw te blijven. De enige ondei-steuning voor hun streven vinden de stichters van de nieu we vakbond tot dusverre in de Rooms Katholieke arbeidersbeweging en in de Protestantse standsorganisatie voor de aj-beiders, hoewel vooral bij deze laatste de stemming zeer verdeeld is. De Duitse KAB heeft haar zegen aan het nieuwe verbond gegeven. Het besluit om de Rooms Katholieke arbeiders te adviseren ADVERTENTIE BARTELJORISSTR- HAARLEM -TEL. 13439 FERD. BOLSTR.48 A DAM - TEL. 717162 FALCON GABARDINE JASSEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw, 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Salonorkest en soliste. 13.14 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Recital. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van Letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Amusementsmuziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Kamerorkest en solist. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.45 Wij luiden de Zondag in! Aansluitend: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Lichte muziek. Buitenlands weekoverzicht. 11.00 De Familie Doorsnee. 11.30 Pianorecital. 11.45 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Dansmuziek. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Radiophilharmonisch orkest en solist. 16.35 Onderwijs-volkszaak, lezing. 16.50 Platen. 17.15 Actualiteiten. 17.45 Orgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 10.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zonder klopen, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Ge varieerd programma. 22.05 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Omroep-orkest en solist. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Knapen koor. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Or gelconcert. 18.15 Vocaal kwartet en orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Verzoekprogram- ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0.5—24.00 Platen. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Op de plakken. (Op 224 en 49 m.). zich bij het CGD aan te sluiten, werd met grote meerderheid genomen, doch vóór de stemming had zich het vierde deel der afgevaardigden verwijderd. Uitnodiging De voorzitter van de DGB Freitag, heeft aangeboden een commissie voor prin cipiële zaken in te stellen, waarin de Christelijke voormannen hun bezwaren tegen een naar hun mening te zeer so cialistische koers van het verbond zouden kunnen uiten. Zulk een commissie heeft ook vroeger, onder het regiem van de stichter van de DGB dr. Böckler, be staan. De DGB leiding wil een permanent instituut van dien aard maken. Zij heeft minister Kaiser uitgenodigd daarover met Christelijk politici en leiders van confes sionele standsorganisaties te spreken. Ze ven Christelijke gedelegeerden zouden zitting in deze commissie krijgen. DJAKARTA (PIA) De politie in West- Atjeh heeft aan PIA medegedeeld, dat de benden in Atjeh zeer actief zijn. In West- Atjeh veroverden zij het plaatsje Reunom, waar leden van de politieke partijen, de PNI, de Perti, de PKI en de Sobsi, ont voerd werden. Honderd Perti-leden werden vermoord, hun lijken werden in de rivier geworpen. Het blad „Bintang Timur" beweert, dat 95 percent van de bevolking van Atjeh on der dwang van benden op de Masjumi stemde en dat leden van andere partijen zich niet durven te vertonen. Het blad zegt, dat de regering zo nodig nieuwe verkiezin gen moet uitschrijven. EVANSVILLE (Reuter, AFP) De de mocraten hebben bij burgemeesters ver kiezingen in de Amerikaanse staat Indiana de meeste zetels gewonnen. In 72 van de 106 gemeenten waar verkiezingen gehou den werden, behaalden de democraten de overwinning. In 1951 werden de meeste burgemeestersfuncties in deze staat door de republikeinen gewonnen. In Evansville, dat beschouwt wordt, als een „politieke barometer" omdat sedert 1892 bij presi dentsverkiezingen de candidaat die hier de overwinning behaalde, uiteindelijk tot pre sident gekozen werd is de aftredende bur gemeester door een democratische tegen- candidaat verslagen. De democratische leiders zijn opgetogen. Zij menen, dat de winsten die zij hebben behaald bij de gemeentelijke en staats- verkiezingen van Woensdag een democrati sche overwinning bij de presidentsverkie zingen van volgend jaar voorspellen. De democraten hebben ook bij gemeen telijke verkiezingen in de staten New York en Connecticut overwinningen op de repu blikeinen behaald. Voorts wonnen zij het gouverneurschap van Kentucky en drie se- naatszeteels in New Jersey, waar de meer derheid in het Congres van de staat even wel republikeins is gebleven. Adlai Stevenson zal Dinsdag in Chicago zeggen of hij al dan niet gegadigde zal zijn voor een verkiezing tot democratisch presidenteel candidaat in 1956. De meeste politieke leiders onder wie Stevensons' me dewerkers zijn vol vertrouwen dat Steven son evenals in 1952 de candidatuur zal be geren. De „Moby Dick", die, zoals is gemeld, bij Helsingborg aan de grond was gelopen, is vlot gekomen nadat een deel van de lading steenkolen was gelost. Het schip is naar Helsingborg gevaren voor een inspectie. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 86 Ruim 70 jaar uitsluitend Uurwerken in koper, brons en smeedijzer ZWITSERSE FABRIEKSMERKEN alle uitvoeringen in chroom, edelstaal en goud. PARIJS (Reuter) André Louis Dubois, de 52-jarige hoofdcommissaris van politie te Parijs, is benoemd tot resident-generaal in Marokko ais opvolger van generaal Pierre Boyer de Latour du Moulin, die op eigen verzoek van zijn functie is ontheven. Dubois is bekend als de „hoofdcommissaris van de stilte" wegens het uitvaardigen van een verbod op het gebruik van claxons in Parijs. HU was juist een campagne tegen de rook in het gebied van Parijs begonnen. De Latour, dde ook opperbevelhebber in Marokko is, had het vertrouwen van de ko lonisten, die tegen hervormingsplannen van de regering gekant waren. Er gingen ge ruchten, dat De Latour instructies om de hervormingsplannen te bespoedigen, in de wind sloeg. Trouw Een delegatie van het bestuur der Marok kaanse Istiqlal partij heeft aan sultan Ben Joessef trouw beloofd. Nadat in Rabat, Sale en Marrakesj portretten van de sultan en emblemen van zijn waardigheid waren ver wijderd, worden ook in de Arabische wij ken van Meknes en Casablanca versierin gen verwijderd die op 28 October, aan de vooravond van het feest van de geboorte van de profeet, waren aangebracht. De oudste zoon van de Pasja van Mar rakesj heeft de sultan trouw beloofd. Hij wierp zich, evenals zijn vader, El Glaoui, aan de voeten van de sultan. De sultan zei: „Wij hebben de jongere leden van de fa milie Glaoui nodig om samen met het Ma rokkaanse volk in het belang van de natie te werken. Laat ons daarom het verleden vergeten." (Van onze correspondent in Bonn) Morgen zal de West-Duitse bondsrepu bliek haar eerste militairen krijgen. Op de binnenplaats van het ministerie van De fensie,een oude kazerne te Bonn, zal mi nister Blank de eerste honderd vrijwilli gers hun schriftelijke benoeming ter hand stellen. De laagste in rang zijn onder-offi cieren, de hoogste generaals. De benoemin gen zullen zowel door minister Blank als door het West-Duitse staatshoofd, prof. Heuss, ondertekend zijn. Onder de eerste vrijwilligers bevonden zich de gewezen generaals Adolf Heusinger en Hans Speidel. Heusinger staat aan het hoofd van de afdeling militaire zaken van Blanks ministerie en Speidel is de hoogste militaire vertegenwoordiger van West- Duitsland bij het hoofdkwartier van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie te Parijs. Het heet, dat een deel der militairen bij de plechtigheid in uniform zal verschijnen. De vrijwilligers kunnen de eed nog niet afleggen, omdat het parlement de wetge ving waarin deze eed wordt vastgelegd, nog niet heeft goedgekeurd. Voorlopig zal worden volstaan met de schriftelijke vèr- klaring dat zij de grondwet zullen eerbie digen en hun dienst naar eer en geweten zullen vervullen. Marine-oefening. Van 14 tot 26 Novem ber zullen in het zeegebied voor de Neder landse ku9t oefeningen van zee- en lucht machteenheden van de NAVO-landen worden gehouden. ADVERTENTIE Tegen hoofdpijn, kiespijn, griep en rheumatische pijnen. Twee apotlieekhoudende artsen uit een plaatsje in Noordholland, de 32-jarige J. J. T en de 37-jarige J. D. zijn in hoger be roep door het gerechtshof te Amsterdam schuldig bevonden aan het medeplegen van opzettelijke uitlokking met misbruikmaking van hun gezag, tot oplichting en heling meermalen gepleegd en deswege» veroor deeld tot elk twee maanden gevangenis straf. Na een eis van vijf maanden had de rechtbank de artsen ieder veroordeeld tot zes weken. In hoger beroep werd tegen hen vier maanden geëist. De oplichting was gepleegd door hun gemeenschappelijke apothekers-assistent ten nadele van een ziekenfonds voor een bedrag van 7.000, De knoeierijen, gepleegd in de periode Januari 1952Juni 1954, kwamen aan het licht toen het ziekenfonds een onderzoek instelde naar de declaraties voor verstrekte geneesmiddelen door de beide medici, die hoger waren dan die van de plattelands artsen in het algemeen. De medici lieten bij het ziekenfonds door hun apothekers assistent ook declaraties indienen voor bij zondere geneesmiddelen, die in werkelijk heid niet waren verstrekt. Donderdag is in de legerplaats bij Olde- broek een militair vliegtuig van het type „Pipercub" bij de landing verongelukt en totaal vernield. De bestuurder, sergeant vlieger A. Roetma uit Arnhem, werd slechts licht gewond. De tweede inzittende, de waarnemer-vaandrig W. E. van Vught, uit Tilburg, kreeg een ernstige verwonding aan het hoofd en een lichte hersenschud ding. Sir Winston Churchill heeft reeds enige maanden aan de Cöte d'Azur doorgebracht in de villa te Cap Martin van Lord Beaver- brook, de Britse krantenmagnaat. Maan dag zal hij in gezelschap van zijn vrouw, zijn dochters Sarah en Diana en van zijn particuliere secretaris naar Engeland terug keren. In zijn bagage bevinden zich drie zeegezichten en twaalf landschappen van formaat. Men neemt aan, dat Churchill in Januari terug zal keren naar de streek tus sen Cannes en Menton en dat hij er zich aan voorgóed zal vestigen. Het klimaat is goed voor zijn gezondheid en zijn geneesheren hebben hem aange raden Londen te mijden. Mevrouw Chur chill heeft tientallen landhuizen bezichtigd. Naar verluidt, zal Churchill het huis kopen waar de vroegere Franse staatsman André Tardieu heeft gewoond. Het ligt vlak bij Menton in een tuin van zeven hectaren, vrij hoog op een heuvel. Het bevat een groot aantal kamers, veel badkamers en twee ruime zalen. Een daarvan had Tar dieu als bibliotheek en werkkamer inge richt. De boekenkasten, die drie van de vier wanden bedekken, waren een ge schenk van Georges Clémenceau, het cir kelvormig bureau van de leden van de „Chambre des Député's". Vier jaar geleden liet de weduwe van de staatsman het huis verkopen, nadat zij eerst de kostbare biblio theek had laten veilen. Scheepsinterieur Plet huis is eigendom geworden van de tegenwoordige eigenaresse van het befaam de restaurant Maxim's in de rue Royale te Parijs. Plet huis ligt ongeveer drie kilo meter van zee af. Churchill's artsen hebben hem afgeraden aan het water te gaan wo nen. Plet is gebouwd naar de plannen van de architect Patout, dezelfde, die de in richting van het passagiersschip „Norman die" van de Compagnie Générale Trans- atlantique heeft ontworpen. Het interieur doet enigszins aan een schip denken, het geen ongetwijfeld bij Churchill in de smaak zal vallen. Na een kort verblijf te Londen gaat Chur chill eerst enige weken naar de Bahama eilanden. Intussen werkt hij aan zijn ge schiedenis van de Engelssprekende volken waarvoor zijn beide secretarissen de ge gevens bijeen brengen. De laatste weken is Churchill bijna elke avond een paar uur in het casino van Monte Carlo te vinden. Hij riskeert op één avond nooit meer dan 500 gulden en wint bijna altijd, zettend op de nummers 17 en 36, kleine bedragen, waarvan hij steeds een flinke fooi aan de croupier geeft. 45. Panda was juist van plan om eens voorzichtig in het ruim te gaan kijken, toen hij Honnepon, Chi Fon en Pat O'Nozel in gehavende toestand weer aan dek zag verschijnen. Zij werden gevolgd door de driftige kapitein, die een verkreukeld an ker in de hand hield. „Dit is jullie laatste waarschuwing"bul derde hij, „als ik nog eens een passagier in het ruim aantref, maak ik een sardien van hem en blik hem in!" Zijn zware stem drong door tot in het ruim, waar iemand voorzichtig uit een kist gluurde. Het was Joris, die ook nu iveer de dan3 had weten te ontspringen. „Geen passagiers in het ruimmompel de hij, „dit verbod is niet op mij van toe passing, daar ik geen passagier, doch een verstekeling ben. Ik juich dit standpunt van onze energieke gezagvoerder overigens van harte toe; thans zal niemand het meer wagen mij hier beneden te komen storen, zodat ik mij in rust aan een interessante studie kan wijden." Met deze woorden trok hij zich terug in zijn gerieflijke kist en begon te lezen in een boek, dat getiteld was: „Waarde en toepassingen van zwaar water". (Van onze correspondent in Washington) Officieel zal de familie Ford binnenkort afstand doen van het privilege om de Ford- politiek le bepalen. In feite blijft zij echter baas in eigen huis. In Januari zal de fami lie nog over veertig percent van de stem men beschikken in de aandeelhouders-ver gadering. De bijna zeven millioen aandelen, die via de handel in handen komen van zeer velen, zullen nooit een gesloten blok vormen. Er lijkt trouwens allerminst reden toe, de gang van zaken in de Ford-fabrie ken te veranderen. Sedert 1950 doet het Ford-concern bijzonder goede zaken. In financiële kringen is deze openbare verkoop van aandelen een gebeurtenis van groot belang. „Ford" was tot op heden 's werelds grootste familie-bedrijf. De leden van de Ford-familie verkopen echter niet zestig percent van hun aandelen. Een groot deel van de Ford-aandelen vormt sedert jaren het bezit van de Ford-Foundation, een veelvermogende stichting, die onder vrijdom van belasting gelden ter beschik king stelt voor verbetering van onderwijs, voor wetenschappelijk onderzoek enzo voorts. De Ford-aandelen van de Founda tion leverden in 1953 meer dan 46 millioen dollar rente op. Deze aandelen gaven de stichting echter geen stemrecht in de aan deelhoudersvergadering Hoezeer de Ford-fabrieken ook floreren (in 1954 leverden zij twee millioen auto's, in 1955 worden het er twee en een half millioen), toch gaf de Ford-Foundation er de voorkeur aan niet te zeer afhankelijk te blijven van het wel en wee van een indu strie. Vandaar dat men de aandelen, die nu wél stemrecht krijgen, ter beurze verkoop baar gaat stellen. Het is de grootste aanbie ding van aandelen in de wereldgeschiede nis. Het geld dat daardoor binnen zal ko men, gaat de Foundation opnieuw beleggen. Ford heeft in de Verenigde Staten 99 fa brieken en kantoren, waar 193.000 mensen werk vinden. Na General Motors is Ford de grootste auto-industrie van de Verenig de Staten. Tot voor kort vervaardigde Ford drie typen particuliere auto's: de Ford, de Mercury en de Lincoln. Daar komt een luxe auto bij: de Continental, een wagen die negen tot tienduizend dollar gaat kos ten. Het is de bedoeling het model van deze auto niet ieder jaar te veranderen, zodat de eigenaar zich niet te snel „ouderwets" behoeft te gevoelen In 1903 begon Henry Ford met een ka pitaal van 28.000 dollar. Thans schat men de bezittingen van het concern op ruim twee milliard dollar. Zonder eerst overleg te plegen met hun vakorganisaties hebben 20 arbeiders van de N.V. Textielfabriek W. Kan te Olden- zaal het werk neergelegd. Er is verschil van mening over de lonen en over ontslag. Het werk is nog niet hervat. ADVERTENTIE voor M VERKOUDHEID HOEST KEELPIJN GRIEP De keelontsmêuëhdes tableltëh Verslagen. De Soedanese regering is bij de tweede lezing van haar begroting met 49 tegen 45 stemmen verslagen bij de stemming over een motie van wantrou wen, ingediend door de oppositie. De Britse gouverneur-generaal heeft het ontslag van premier Ismail el Azjari aanvaard. Aan El Azjari's populariteit in het gehele land kwam in Augustus een einde door een opstand van Neger troepen in het Zuiden tegen Arabische ambtenaren uit het Noorden. Ouderdom. Astronomen van drie observa toria in Californië schatten dat onze aarde niet ouder dan 6.400 millioen en niet jonger dan 4.400 millioen jaar is. Het waarschijnlijkst achten zij het, dat de aarde 5.400 millioen jaar oud is. Al die millioenen jaren geleden moet er iets gebeurd zijn, waardoor alle materie in de ruimte vanuit een gemeenschap pelijk centrum weggeslingerd werd. Onmogelijk. De Hongaarse regering zal een (niet nader genoemd) aantal Duitse oorlogsmisdadigers, die gevangenis straffen in Hongarije uitzitten, amnestie verlenen, als resultaat van Hongaars- Oost-Duitse besprekingen. Duitsers, die „bijzonder ernstige misdaden jegens de mensheid" hebben begaan en die hun permanente verblijf in Oost-Duitsland hadden, zullen aan de Oost-Duitse auto riteiten worden overgedragen, omdat Hongarije „het onmogelijk acht deze voor hun tijd vrij te laten". Orde. Sir John Harding de Britse gouver neur van Cyprus, is naar dat eiland te ruggekeerd na elf dagen in Londen be sprekingen te hebben gevoerd. „Ik keer met enkele voorstellen terug", zei hij bij zijn vertrek. Voor het verlenen van de status van Dominion aan Cyprus acht Sir John de toestand nog niet rijp. Eerst moet er orde zijn. Uitbreiding. De Chrysler Corporation zal in de komende vijf jaren een milliard dollar besteden aan uitbreidingen om aan de toekomstige vraag naar auto's le kunnen voldoen. Een groot gedeelte van de nieuwe installaties zal automatisch functionneren. De maatschappij zal haar onderzoekingen op het gebied va^- gasturbines en andere motoren, kern energie, electronische techniek en toe passing van de zonne-energie uitbrei den. Organisatie. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft aan ne gen Sovjet-deskundigen op het gebied van de landbouw, die een studiereis naar de Verenigde Staten wilden ma ken, inreisvisa geweigerd. De Sovjet autoriteiten hadden het verzoek vorige week ingediend en er bij gezegd, dat de betrokkenen over een dag of tien wilden vertrekken. Naar verluidt vond het „State Department" dat het de reis niet in zulk een kort tijdsbestek kon or ganiseren Ruiterlijk. Plet Labour-lid van het Britse parlement kolonel Marcus Lipton heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hem is gebleken, dat zijn bewering, als zou Ha rold Philby de verdwenen diplomaten Burgess en MacLean hebben gewaar schuwd, ongerechtvaardigd is geweest. Hij zei het diep te betreuren, dat hij de beschuldiging had geuit en hij ver zocht zijn spijtsbetuiging in de hande lingen te doen opnemen. Philby heeft verklaard, dat hij het incident als ge sloten beschouwt. Zelf onderzoek. Scotland Yard, het Britse recherchecentrum, heeft in een huis in de omgeving van Londen een zestal mappen met vertrouwelijke documenten over veroordeelde vrouwen, die in het archief van Scotland Yard thuisbeho- ren, teruggevonden. Deze documenten zouden voor adspirant-chantageplegers van zeer grote waard zijn. Een 43-jarige „detective-sergeant" met een staat van dienst van twintig jaar bij de Yard, is voorlopig geschorst. Terstond zijn extra veiligheidsmaatregelen genomen. On derzocht moet worden of nog meer stuk ken verdwenen zijn uit het archief van de Yard. waarin wel anderhalf millioen personen voorkomen. Aanbiedingen. Tsjechoslowakije zou India het aanbod hebben gedaan in India een staalfabriek te bouwen met een capaci teit van een millioen ton staal per jaar. India heeft er reeds in toegestemd, dat de Sovjet-Unie haar de gehele uitrus ting levert voor een staalfabriek. Er worden ook onderhandelingen gevoerd met een Britse delegatie over de voor waarden, waaronder Groot-Brittannië een staalfabriek in India zou kunnen bouwen. Verbinding. Oostenrijk en de Sovjet-Unie hebben te Wenen een burgerluchtvaart- overeenkomst getekend. De toekomstige Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij zal onder deze overeenkomst regelmatige luchtdiensten tussen Oostenrijk en de Sovjet-Unie mogen onderhouden. Het is eigenlijk een allermerkwaardigste overweging, dat de scherpzinnigste geleer den duizenden jaren lang gezocht hebben naar een methode om het getal pi zo nauw keurig mogelijk te benaderen, terwijl ieder kind dat graag met lucifers speelt een nauwkeurige uitkomst had kunnen geven. De proef op de som is erg simpel, want het enige dat we hierbij nodig hebben is een doosje lucifers, een aantal evenwijdig lopende lijnen en een behoorlijke dosis vrije lijd. Het doosje lucifers zal geen moeilijkheden opleveren, want elk merk is hiervoor geschikt. De evenwijdige lijnen kunnen op een stuk papier worden aangebracht op een afstand kig te leveren, maar desondanks gullen we ons daarin niet verdiepen, omdat de prac- tische proef nemingen met deze waarschijn lijkheidstheorie veel aantrekkelijker zijn. Degeen die het eerst ontdekte dat bij een dergelijk spelletje (er waren toen nog geen lucifers) het getal pi naar voren kwam, was de graaf de Buff on, een Frans natuur onderzoeker die in de 18de eeuw leefde en naar wie dit vraagstuk dan ook genoemd werd. Sindsdien hebben vele geduldige mensen de proef op de som genomen en daarbij waarlijk in som mige gevallen zeer verdien stelijke uitkomsten bereikt. Voorwaarde voor het wel- slagen is uiteraard een bij van elkaar die iets groter is dan de lengte zonder groot aantal worpen, want we van een lucifer. En de vrije tijd die u hier aan wilt besteden, staat geheel ter eigen beoordeling. Om een nauwkeurige waarde voor het getal pi te vinden, behoeven we niet anders te doen dan de lucifers stuk voor stuk, geheel willekeurig, op het papier met de evenwijdige banen te werpen. Een lucifer kan dan zó terecht komen, dat hij geheel op een baan valt en dus geen van de pot loodlijnen raakt of snijdt, maar de lucifer kan ook zö komen te liggen dat hij de lijnen wél snijdt, of aanraakt. Telkens wanneer dit laatste het geval is, wordt dit als een succes aangetekend. Het is tevens van overwegend belang het aantal worpen met de lucifers nauwkeurig aan te teke nen, want tweemaal het aantal worpen, gedeeld door het aantal successen geeft ons het getal pi! Het wiskundige bewijs hiervan is geluk- bevinden ons hier op het terrein der kans rekening. Zoals door een groot aantal wor pen met een muntstuk kop en munt even vaak zullen boven komen, zo zal bij dit lucifersspelletje op den duur het getal pi met een steeds nauwkeurige waarde ver schijnen, Smith deed in 1855 3204 worpen en vond voor pi: 3,1553, een leerling van prof. De Morgan verkreeg 3,137 uit 600 worpen en Fox wierp de lucifers 1120 maal en vond de vrij zuivere waarde 3.1419. De ijverige Italiaanse wiskundige Lazzerini sloeg echter alle records met 3408 worpen en kreeg de uitkomst 3,1415929. Pas in de zevende decimaal wijkt dit getal van de wiskundig juiste waarde van pi af! Laten we nu maar van dit onderwerp afstappen en u vertellen, dat jodenlijm iets heel anders is dan velen veronderstellen. Daarover morgen. H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2