Uitgaan in Haarlem Ereplicht jegens oorlogs doden en hun nabestaanden ruwe, rode honden ZWITSALINE Groen Nell Herbert Alfred Hitchcock: filmregisseur die weet wat hij wil Vijftig jaar geleden Blank en zwart foto-atelier Uitspraak in de zaak- Till is definitief '"Hoe is het ontstaand Morgen Klaproos-collecte EEN GOED PORTRET Procureur-generaal beschouwt „rechtsgeding1als gesloten TOASTED FOR FLAVOR 20 STUKS 75 CENT Dit woord: KANJER „Koningin Juliana kamer" aan FAO aangeboden Vergadering Nederlandse Zionistenbond 'n Barstende hoofdpijn AKKERTJE Uit Haarlems Dagblad van 11 November 1905 V R 1JDAG 11 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een grand jury te Greenwood (V.S.) heeft, onder invloed van factoren die van hieruit moeilijk alle zijn te herkennen, de ontvoerders van een negerjongen vrijuit laten gaan, nadat deze ontvoerders in eer ste instantie reeds waren vrijgesproken van de moord op deze jongen. De ontvoering hebben zij toegegeven, de moord niet. Vol gens alle regelen der wet zijn de twee broers volwassenen die een kwajongens streek van een kind-met-donkere-huids- klenr drastisch meenden te moeten wreken nu dus „van alle blaam gezuiverd". Wie een misdaad gewroken wil zien, zal deze gang van zaken betreuren, omdat zijn rechtsgevoel niet bevredigd is. Er zullen zeer veel van deze mensen in de Verenig de Staten zijn. Blanken ook omdat er ook in Amerika millioenen weldenkende blanken zijn, die in de kleurling hun even naaste zien. Er zijn ook echter vele men sen, die niet uit onbevredigde wraakge voelens doch uit zuiverder overwegingen voortkomende uit een veredeld' innerlijk, dat het kenmerk der ware beschaving is de schrijnende achterstelling van hun medeburgers-met-zwarte-huid als een ver ontrustend verschijnsel beschouwen, omdat het wijst op een massale en daardoor in vloedrijke culturele tekortkoming bij de blanken. Het verschijnsel is daarom zo verontrustend, wijl het reacties oproept die op den duur als boomerangs terugsuizen in de gelederen der blanken zelf. Wat blan ken misdoen, waar ter wereld ook, ten op zichte van andere rassen, doet afbreuk aan de faam hunner cultuur. Die andere rassen zullen de cultuur der blanken met misprij zen aanschouwen en er des te ontoeganke lijker voor zijn, naarmate zij kennisnemen van de gebreken ervan. De Westelijke cul tuur moge eigenschappen bezitten die haar in theorie aanvaardbaar zouden moeten doen zijn voor alle volken der wereld doch desondanks zal zij worden geschuwd als een haard van besmetting om de on rechtmatigheden, die in haar naam worden bedreven. Dit is veel ernstiger dan een on gestrafte misdaad en de onrechtmatige in vrijheidstelling van kinderontvoerders. Want de consequenties kunnen het ganse beeld der wereld beïnvloeden. Zij kunnen leiden tot een wijde tegenstelling, die door nationaliteiten en werelddelen heen loopt en op den d'uur een bittere botsing tussen blank en gekleurd veroorzaakt. Wat zit er allemaal niet vast aan het be grip „Westelijke cultuur"? Dat alles zal mede veroordeeld en afgewezen worden: de democratie, de christelijke levensbe schouwing, de structuur van economie en techniek. Als de gekleurde mens dat alles gaat haten, omdat hij het hele stelsel af meet naar de voor hem zo bittere gebreken ervan, zal hij wellicht een verderfelijke fi losofie omhelzen, die hem van andere zijde verlokkend wordt voorgehouden. Kleine en grote fouten van verleden en héden in de praktijk der Westerse cultuur zullen enorme gevolgen kunnen hebben voor de situatie op de wereld van straks. Blanken, die thans de kinderen van zwarten als onkruid beschouwen, zullen daardoor wellicht onoverzienlijke gevaren oproepen over de hoofden van hun eigen nazaten, die deze wereld van straks zullen moeten bewonen. Zij zijn daarom niet en kel de vijanden van de andere rassen, doch ook van hun eigen cultuur. ADVERTENTIE maken, heeft TDD nodig. 5 Dec. komt reeds in zicht Lange Veerstraal 13 Tel. 11178 GREENWOOD (United Press) De zaak van de ontvoering en de moord op de veertienjarige negerjongen uit Chicago Emmett Till is afgesloten, zo heeft de pro cureur-generaal van het district verklaard, nadat een federale „grand jury" de twee verdachte blanke halfbroers, de 24-jarige Roy Bryant en de 36-jarige J. W. Milam, die reeds van de moord waren vrijgespro ken, ook van beschuldiging van de ontvoe ring had vrijgesproken. De mannen hadden bekend de jongen onder bedreiging met een revolver te heb ben ontvoerd daar zij dachten dat hij dege ne was geweest die Bryants vrouw bele digd had door een oneerbaar voorstel te doen en naar haar te fluiten. Zij beweerden hem in vrijheid te hebben gesteld nadat ze hadden uitgemaakt dat hij het niet geweest was. De „grand jury" bestond uit twintig blanken onder voorzitterschap van een landbouwer: Geen verrassing De bond die pleit voor de negerbelangen, de „National Association for the Advance ment of Colored People" (NAACP) heeft medegedeeld dat de uitspraak van de „grand jury" voor niemand die bekend is ril et de rechtspleging in Mississippi als een verrassing kwam. De Greenwoodse „Morn ing Star" heeft de leden van de „grand jury" verdedigd als mannen die weten wat recht is en die een juiste beslissing kun nen nemen. De halfbroers waren indertijd van moord vrijgesproken omdat een jury in Sumner van mening was dat de staat niet had aan getoond dat het gevonden lijk dat van Till was hoewel Emmetts moeder had verklaard dat zij het als dat van haar zoon herkende. ADVERTENTIE Discovery is een ontdekking. Ook voor Uw smaak. Direct bij het opsteken proeft U: dit is anders. U proeft Burley-tabakken, door een milde rooste ring wonderlijk zacht, homogeen en aromatisch. Het woord kanjer is hetzelfde als het Franse cagnard, dat: luiwammes bete kent en samenhangt met het Latijnse canis: hond. In vormen als: Kanjaart, Cagnaert, Canjaert kwam het in de zes tiende en zeventiende eeuw veelvuldig in kluchtspelen voor als eigennaam voor mensen die een hoge dunk van zichzelf hadden. Van leegloper, lanterfant is het woord dus gaan betekenen: luie pron ker, opschepper, hele Piet. Later ver staat men er ook onder: rijkaard, voor name, krachtige, flinke kerel. Daarna wordt het woord ook toegepast op za ken. Men spreekt van een kanjer van een steenpuist, een kanjer van een ap pel. Dan betekent kanjer dus hetzelfde als kokkerd. Merkwaardig is dat kanjer, gezegd van een vrouw betekent: katje dat men niet zonder handschoenen kan aanpakken, ongemakkelijke tante, lastig ^vrouwspersoon. Op de achtste conferentie van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties te Rome heeft minister Mans- holt het geschenk van de regeringen van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen aan de Voedsel- en Landbouw organisatie (FAO) der Verenigde Naties te Rome officieel overgedragen. Hare Majesteit de Koningin heeft goed gevonden dat deze kamer voortaan bekend zal staan als de ..Queen Juliana Room". De overdracht van het geschenk aan het hoofd bureau van de FAO viel gelukkigerwijze samen met de tiende herdenking van de geboortedag van deze Wereldlandbouw organisatie. Betimmering, stoffering en meubilering is geschied met materialen afkomstig uit het Koninkrijk, welke werkzaamheden wer den uitgevoerd onder leiding van de Neder landse binnenhuisarchitect prof. F. A. Eschauzier. MORGEN, KLAPROOSDAG NEDERLAND, zullen honderden collectanten en collec- trices u weer belagen met hun bekende papieren rozetjes, zoals zij dat ieder jaar in November plegen te doen. Nu wordt er erg veel gecollecteerd tegenwoordig; zo veel, dal gij als rechtgeaard Nederlander even iets van ergernis moet onderdrukken wanneer er weer zo'n juffrouw met speldjes (al is het nog zo'n aardige) op u afstevent. Maar desondanks offert ge altijd weer uw dubbeltje of kwartje, zonder u daarbij één ogenblik serieus af te vragen, waar al dat geld nu eigenlijk terecht komt. bijna 2800) brachten onder auspiciën van het comité een individueel bezoek aan een bepaald graf, maar de meesten komen in DIE KLAPROOSJES bijvoorbeeld: weet u precies waarvoor die dienen, hoe ze ont staan zijn en wanneer ze voor het eerst, op de offervaardige mensheid werden losge laten? Neen, nietwaar? Toch hebben zij een geschiedenis, die de moeite waard is. Een geschiedenis die begint op een mistige morgen in 1918 in een Engelse havenstad, daar aan de kade liggen een aantal Rode Kruisschëpen, vanwaar een 'énorme slang van gewonden aan wal gedragen wordt: menselijke wrakken van de slagvelden in Frankrijk, de prijs van de overwinning. Majoor George Howson, die zelf drie jaar zware frontdienst achter de rug heeft, staat aan de kade het treurig bedrijf gade te slaan; hij zoekt een oude strijdmakker onder de ongelukkigen. Uren trekt de droeve stoet van de gemutileerden aan hem voorbij, dan een baar, bedekt met een zeildoek, waarboven een mager gezicht met een paar lichtloze ogen: Howsons adjudant. Hij is nog slechts een romp waaraan één nutteloze arm bungelt. Maar zijn veer kracht heeft hem niet verlaten. „Adjudant Y meldt zich voor vredesdienst, majoor," grapt hij. Majoor Howson moet zich even afwenden om zijn ontroering te verbergen. Dan schudt hij de magere hand: „Kop op, John, je zult weer in de rij komen, daar zorg ik voor!" HOWSON hield woord. Na vier jaar voorbereidend werk stichtte hij, onder on voorstelbare moeilijkheden de befaamd geworden „Poppy Wreath Factory," een fabriek in het hartje van Londen, waar de klaproosjes gemaakt worden, die het sym bool van Engelands ereschuld en dankbaar heid jegens de oorlogsslachtoffers geworden zijn. Later gingen de ruim 300 oorlogsin validen die hier tewerk gesteld zijn ook kruisjes, insignes en kransen van kunst bloemen vervaardigen en er kan geen herdenking of huldiging, waar o0k ter wereld, onder Engelse soldaten plaatsvin den of er komt een krans of een boeket uit de Klaproosfabriek bij te pas. Het resultaat van haar arbeid, die ook na Wereldoorlog nummer Twee op dezelfde voet is voort gezet komt ten goede aan de oorlogsgraven en aan die invalide oudstrijders, die niet in staat zijn enig werk te verrichten. „Poppy Day" in Engeland is in de loop der jaren een nationale traditie geworden, en geen Engelsman, die op die dag niet met trots zo'n klaproos in zijn knoopsgat draagt. KLAPROOSDAG Nederland, na de Be vrijding ingesteld door het Nederlands Oor logsgraven Comité, dient een ander lof waardig doel, het stelt minvermogende naaste bloedverwanten van in ons land ge sneuvelde Geallieerde militairen in de ge legenheid, voor rekening van ons volk, de graven van hun dierbaren te bezoeken. In samenwerking met het British Legion (de Engelse oudstrijders-organisatie), worden elk jaar lijsten van gegadigden voor deze pelgrimstochten opgesteld, waarna het Nederlands Oorlogsgraven Comité zich met alle verdere zorgen voor de reis en het ver blijf der bezoekers belast. Velen van die gasten (in 1954 ontving het N.O.G.C. er groepsverband naar ons land, waar zij on dergebracht worden bij Nijmeegse families, die hiervoor spontaan hun huizen open stellen. En hoe groot het aantal deelnemers aan dergelijke pelgrimstochten telkenjare ook is (in totaal hebben tot nog toe 14.000 nabestaanden van de Nederlandse gastvrij heid gebruik kunnen maken), steeds weer overtreft het aantal opgegeven huisves- tings-adressen verre het getal der bezoe kers. Dit jaar is men ook begonnen met dergelijke pelgrimstochten voor kinderen van gesneuvelde Geallieerde soldaten, maar nog steeds wachten vele duizenden in Engeland en elders op de kans, eenmaal het graf van hun betreurde dode te kun nen bezoeken, want in ons land liggen meer dan 30.000 Geallieerde oorlogsgraven, wier naaste bloedverwanten de honderdduizend verre overschrijden. Als wij onze ereplicht in deze goed verstaan, dan zullen zij niet tevergeefs wachten. Klaproos-collecte 1953 bracht 141 mille op, vorig jaar werd f 145.000 gepasseerd; dit jaar moet de 150.000 gehaald kunnen worden. Het woord is aan ons; morgen is het Klaproos dag. ADVERTENTIE worden gaaf en zaclit met Op een Woensdagavond door de Neder landse Zionistenbond in de Koopmansbeurs te Amsterdam belegde massavergadering in verband met „de verontrustende be richten over Israel" werd aan het slot een motié aangenomen. Hierin wordt onder meer een beroep gedaan op alle joden van Nederland zonder onderscheid om hun bij drage te geven aan het door de Nederland se Zionistenbond in het leven te roepen noodfonds en dit te doen onmiddellijk en in een omvang die in overeenstemming is met de noodzaak van dit ogenblik, in het begrip dat onze taak nimmer duidelijker is geweest dan thans", zo besluit de resolutie. De bijeenkomst werd bijgewoond door meer dan 1000 mensen. Tot de aanwezigen behoorden de gezant van Israel, dr. E. Yoran, en de consul te Amsterdam, de heer A. Caspi. Korte toespraken hielden mr. Abel Herzberg, Ygal Alon, oud-opperbevel hebber van de Zuidelijke legergroep van het Israëlische leger en thans de belang rijkste leider van de links-socialistische partij, en prof. dr. S. Kieerekoper. ADVERTENTIE CENTRALE VERWARMING OllESTOOK-INSTALLATIES BLOEMENDAAL - TEL 22143 Sinds 1934 ADVERTENTIE U voelt U weer "stralend" na een Onderscheiding. Ir. H. Rinia, directeur van het Natuurkundig Laboratorium der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven, is benoemd tot vicepresident van het Amerikaanse Instituut van Radio-inge nieurs EEN MAN, die van Stockholm vliegt naar Amsterdam, morgen alweer in Frank furt is, daarna afzakt naar Egypte, ver volgens New Dehli aandoet, doorreist naar Tokio en eind December in Hollywood terug hoopt te zijn en dat allemaal om de vertaling te controleren van zijn nieuwste film „The trouble with Henry" is een be langrijk man. Zijn naam: Alfred Hitchcock. Er zijn maar weinig regisseurs, die het grote publiek iets zeggen, maar deze naam kent u. Hitchcock is de. maker van de Hitchcock-thrillers. U hebt pas nog om hem gegriezeld in „Rear window". Het pu bliek is teleurgesteld als ik geen thriller maak, zegt Hitchcock zelf. Daarom maak ik ze en niets anders. Het publiek vindt genoegen in de angst. Het wil graag grieze len. Wel is de smaak veranderd. Het melo drama,gebaseerd op de fantasie heeft plaats moeten maken voor de logische thriller. Iedereen vraagt naar het waarom. Maar dat is geen bezwaar. Want Alfred Hitch cock heeft twee hobbies: hij drinkt graag een goed glas wijn en hij houdt ervan te filmen. Hij filmt al dertig jaar! HIJ HEEFT ONS dat allemaal toever trouwd tijdens een persconferentie in het Amstel-hötel. waar hij het kruisvuur van vragen op hem afgezonden, rustig door stond, af en toe een antwoord nog even voor zich houdend om het vervolgens met een brede lach prijs te geven, hetgeen be tekende dat het een geestig antwoord was. Zoals toen men hem vroeg naar zijn me ning over de plaats van de ster in de film. „Alle acteurs zijn vee." zei hij, „je moet ze in een kraal drijven". Maar daarna weer ernstig: „Sterren vertegenwoordigen iets dierbaars en bekends. De mensen zijn gau wer geïnteresseerd in hun lotgevallen op het witte doek, alsof het hun vrienden of familieleden zijn. Waar het om gaat is de juiste sterren voor een rol te vinden. De juiste karakters." Hitchcock weerspreekt de bewering als zou hij door de sterren worden gevreesd om zijn gestrengheid. „Ik hou niet van ruzie. Het leven begint voor mij 's morgens om negen uur. Ik heb ple zier in de hele dag en zo heb ik de hele dag plezier." Hij bespreekt alle opnamen eerst uitvoerig met de spelers. De camera-men geeft hij soms instructies, die alleen be staan uit een vel papier, waarop hij een filmdoek tekent met de opstelling der spe lers. Dan weten de camera-men genoeg, vindt Hitchcock. Hij kijkt zelf nooit dooi de camera! Hij bereidt zijn films terdege voor. Ge woonlijk schrijft hij zelf het scenario. „Ik heb een visuele geest", bekent hij. Over 3 D en breedbeeld is hij niet erg te spreken. Ze kwamen aan bod, omdat men met de tele visie moest concurreren. Hitchcock filmt liever op de traditionele wijze. En over de functie van kleur en geluid koestert hij de orthodoxe opvattingen. „Ik maak er gebruik van als ze dramatisch zin hebben." In „Rear window" bijvoorbeeld, liet hij de daarin voorkomende vereenzaamde vrouw op de zeldzame avond, dat ze uitging, een hel groene japon dragen. Dat geeft een licht en blij effect. De kleur is identiek aan de gemoedsgesteldheid. DE REGISSEUR vertelde verder hoe hij een jaar voor het afwerpen van de atoom bom aan de film „Notorious" ging werken. De dramatische handeling betrof een spion- nagecomplot rondom uranium. In die dagen had nog niemand van uranium gehoord. De maatschappij, waarvoor hij de film moest maken, geloofde zo weinig in de actualiteit van uranium, dat men besloot het verhaal, de spelers en Hitchcock zelf te verkopen aan een andere firma. Uiteindelijk werd de film een succes, en iedereen vroeg zich af hoe het mogelijk was dat Hitchcock in zijn verbeelding de atoombom een jaar vooruit was geweest. „Ik heb nu eenmaal een levendige verbeelding", zegt hijzelf. Overi gens in alle bescheidenheid,want H-itchcock is een sober man, die wetend wat hij wil, geen rumoer om zijn persoon van node heeft. FR. TONEEL EN DANS Dagelijks van Zaterdag 12 tot en met Woensdag 16 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Het A.B.C.-cabaret met Corry Vonk en Wim Kan in het programma „De kat van huis" met medewerking van Joop Visscher, Jaap Maarleveld, Sieto Hoving, Mimi Kok, Marijke Hoving en Maya - Bouma. Aan de vleugel Ru van Veen. Zondag 13 November, Concertgebouw, 20 uur: Het Haags Volkstoneel onder regie van Theo van Duyn, voert op „De witte non", naar de roman van F. Marion Craw ford. Li de hoofdrol Charmy Reynen. Dinsdag 15 November. Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: Het toneelgezel schap Johan Kaart voert op „Potasch en Perlemoer met vacantie", met onder an deren Johan Kaart en Joh. Boskamp. Donderdag 17 November, Sionskerk, Ekster straat. 20 uur: Onder auspiciën van „Het Open Deurwerk" zal de voordrachtskunste naar Coos van Hoboken voordragen „Job" van Hein de Bruin. Vrijdag 18 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" zal, onder regie van Elise Hopmans, opvoeren „Een wilde vogel" van Jean Anouilh. In de titelrol Mia Goossen. met medewerking van Jenny van Maerlant, Hans Tiemeyer en vele anderen. Décor: Johan Greter. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen. historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren. paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.30—12.30 en 14—17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal: Vrijburglaan 17, Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur Tevens elke eerste Zondag van de maand, van 1517 uur. „De Vleeshal", Grote Markt: Tot Zondag 13 November, Nationale Welpenhanden- arbeidstentoonstelling van 1022 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Tentoonstelling „Circustekeningen" van prof. G. V. A. Röling; in de bovenzaal expositie „Grafiek uit Parijs". Geopend van 1017 uur tot 26 November. ..De Hoofdwacht", Grote Markt: Tentoon stelling van oud-Nederlandse tegels, uit de verzameling van de heer Dingeman Korf. Tot 14 November, dagelijks van 14 tot 17 uur geopend. MUZIEK Maandag 14 November, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters. Dinsdag 15 November. Concertgebonuw, 20 uur: Derde D-concert door het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam, met als soliste Marie Thérèse Fourneau. Het pro gramma vermeldt het Divertimento voor klein strijkorkest van Bartök, Ballade van Fauré, Variations Symphoniques van César Franck en de Rapsodie Espagnol van Ravel. l Woensdag 16 November, Grote Markt, 14 uur: Gedurende een half uur bespeling van het carrillon van de Grote Kerk door mr. Romke de Waard, die een Sint Nico- laas-programma ten gehore zal brengen. Donderdag 17 November, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Koor Katholiek Haarlem met begeleiding door het N. Ph. O. Dirigent Albert de Klerk. Uitgevoerd worden het „Requiem" van Fauré en de cantate „Wachet auf" van Bach met me dewerking van de solisten Leny Schin- deler, sopraan. Hans Wilbrink, bas, Han le Fèvre, tenor en Kees Bornewasser, orgel. "rijdag 18 November, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur. Onder auspiciën van de Com missie ter bevordering van de culturele en aesthetische vorming van de school- gaaande jeugd speelt het N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam de Tweede Suite van J. S. Bach (solist: Marinus Ruysing) en drie fragmenten uit „La Damnation de Faust" van Berlioz. Vrijdag 18 November, Waalse Kerk, Begijn hof, 20 uur: Concert door het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Santpoort onder leiding van Jan Groot met medewerking van Hendrik Lasschuit, orgel. Uitgevoerd worden werken van Handel, Boekei, Bach, ElgarMoerenhout, Boedijn, Créty- Moerenhout. Wiest en H. Andriessen. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum ingang Klein Heiligland, 20 uur. Vrijdag 11 November: Lezing met lichtbeel den en films door Simon de Waard over Zweden en Lapland. Maandag 14 November: Eerste van de twee voordrachten welke dr. H. A. Enno van Gelder geeft in de serie „Leven en denken in het tegenwoordige Rusland". Woensdag 16 November: Voordracht door de heer H. P. Baard in zijn cursus: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Neder landen". Vrijdag 18 November: Muziekcursus door Paul Chr. van Westering. Inleiding tot de N. Ph. O.-concerten. Café „Kennemerland", Haarlem-Noord, Woensdag 16 November, 20 uur: Tweede en laatste voordracht door de heer E. de Kat over Vincent van Gogh. Café-rastaurant Brinkmann, Donderdag 17 November. 20 uur: Cursus spreken in het openbaar door de heer K. Schuitema. DIVERSEN Vrijdag 11 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Pater dr. Zeno. O. Cap. uit Ooster hout houdt een lezing over „John Henry Newman", onder auspiciën van de vereni ging „Geloof en Wetenschap". Zaterdag 12 November, Concertgebouw, 20 uur: Jubileum-feestavond van de Kenne- mer Kunstkring ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Zaterdag 12 November, gebouw Domi, Over- veen, 20 uur: De toneelgroep „De Ramp- laanspelers" voert op „Vreemde lading" van Noel Langley. Zaterdag 12 November, „liet wapen van Heemstede", 20 uur: De Heemsteedse to neelvereniging „Nut en Genoegen" brengt voor het voetlicht „Om wille van de smeer" van Ed. Terlingen. Zaterdag 12 November, H.K.B.-gebouw, Tem peliersstraat, 20 uur: De toneelvereniging Heemstede-West voert op „Narcose" van Will vain der Berg. Zaterdag 12 November, Sportpark-restau rant, Heemstede, 20 uur: Uitvoeringen door het Heemsteeds fanfarecorps „Excel sior" en het „Heemsteeds Amateur Toneel" ten bate van de Stille Armen. Zaterdag 12 November, „De Leeuwerik", 20 uur: De Groningse vereniging „Gruno" voert op „Mit huuslek verkeer" van Karl Bunge. Maandag 13 November, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: V.P.R.O. Tournée met het ensemble Benny Vreden in het programma „Post voor u!", met medewer king van Kitty Knappert, Joekie van der Valk, Benny Vreden en Piet Ekel. Dinsdag 15 November, Gebouw Sint Bavo, 20 uur: De toneelvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel" voert op „Het hele dorp steelt mee", van Jean Mc Connell. Donderdag 17 November, Gebouw der Vrij zinnig Hervormden, Vestestraat, 20 uur: Jhr. dr. J C Mollerus houdt een lezing over zijn reis naar Amerika, onder auspi ciën der vereniging „Weten en Werken". Donderdag 17 November, Gymnasium Prin senhof, 20.00 uir: Voor de Conférences Frangaises houdt de heer Jacques Wilhelm, conservator van het museum Carnavalet te Parijs, eën lezing met lichtbeelden over de historie van de stad Parijs. Donderdag 17 November, café „Oud Berg en Dal". Bennebroek, 20 uur: Voor de Cul turele Kring Bennebroek houdt de heer ir. T. J. W. van Lammeren een causerie over de K.L.M. geïllustreerd met films. Vrijdag 18 November, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van de Nederlandse Reisvereniging houdt dr. C. Spoelder een lezing met lichtbeelden over oud Haarlem. NEW YORK. Een millionnair heeft eene uitvinding gedaan waardoor hij kan automobielrijden zonder intusschen zijne zaken te verwaarloozen. Hij heeft na melijk een toestel voor draadlooze tele- graphie in den auto laten aanbrengen en een dergelijk instrument in het spoor wegstation van Allenhurst, in welke plaats hij woont. De stationsbeambte vangt de draadlooze telegrammen op, die uit het bankierskantoor van den mil lionnair worden verzonden en zendt deze opnieuw uit, zoodat zij door den betrok kene in zijn automobiel, mits hij niet verder dan 20 kilometers van het station verwijderd is, opgevangen kunnen wor den. De automobiel is voorzien van twee houten staken, waartusschen kope ren draden gespannen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5