Vakbond daagde ÏJmuidense reders in kort geding S.J. DE GOEDE Een koppig misverstand Invloed van gunstige conjunctuurberichten Vakbond in het Israels onverzoenlijke houding stelt Londen teleur RADIO Trawler „Antje" voer ondanks protest onder afwijkende voorwaarden uit gelijk gesteld Fokker-in vlieger zal „Friendship" beproeven Nasser dreigt met bewapeningsrace als het Westen Israel helpt Aalsmeers corso 1956: „Woord in Beeld" Aanrander aangehouden te Lopik School-psychologische dienst in Roosendaal suimlc /Uj ecA/jvw c f 435.- Protest bij ILO tegen Antilliaanse regering 8 Nieuwe S 14 naar Amerika Vertaalde samenvattingen van Russische publicaties Beria bedierf ook Turks- Russische betrekkingen GOEDERENVERVOER van 200 KG tot 1400 KG SIEMENS Effecten- en Geldmarkt Dodelijk verkeersongeval Klassiek erfgoed, volgens de Pravda, vervormd West-Duits voetbalteam tegen de Noren ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 Voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, diende Vrijdagmiddag een kort geding, door de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf te IJmuiden aanhangig gemaakt tegen de Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen en de N.V. Visserij Maatschap pij „Piscator" te Vlaardingen. Namens de eiser verzocht mr. R. J. Polak de N.V. Piscator met onmiddellijke ingang te be velen zich te onthouden van iedere inbreuk op de bepalingen van de C.A.O. van 23 Mei 1950 der schepelingen ter trawhbsserij op straffe van een dwangsom van f 1000 voor iedere overtreding en voor iedere dag dat een eenmaal geconstateerde overtreding wordt herhaald. Verder werd verzocht de Vereeniging van Reeders te veroordelen de N.V. Piscator binnen 24 uur na de uit spraak aan te zeggen dat zij gehouden is de normen van de C.A.O. volledig na te komen en anders de statutaire bepalingen toe te passen, die gelden voor leden, die in strijd met het belang van de Vereeniging handelen dit onder de verplichting der vereniging tot het betalen van een dwang som van f 250 voor iedere dag van verwijl. Tenslotte wordt verzocht de beide ge daagden te veroordelen in de kosten van het geding. Vanmorgen heef de president van de Haarlemse rechtbank deze eis volledig toe gewezen. Het geschil gaat over de trawler „Antje" (RO. 15), die op 30 October ter vangst is gegaan onder condities, die op verschillen de punten in strijd waren met de C.A.O. Ten eerste was de bemanningssterkte in strijd met het daarin bepaalde zonder overleg van elf tot negen teruggebracht en het besommingspercentage van elk der bemanningsleden gehandhaafd. Voorts wa ren de in deze C.A.O. vervatte werktijden en vacantieregelingen overtreden. Namens de Centrale Bond verklaarde mr. Polak, dat de bond wel degelijk begrip had voor de moeilijkheden, waarin de N.V. verkeerde wat betreft haar personeels voorziening, maar daarom ook overleg be treffende de voorwaarden nodig geoor deeld had. Daaraan heeft de N.V. echter niet voldaan, zij is volkomen eigenmachtig van de voorwaarden afgeweken. Ook de redersvereniging was in kennis van deze overtredingen. Verweer Namens de redersvereniging verklaarde de voorzitter, de heer J. C. Pronk, niet te begrijpen, waarom de Centrale Bond nu reeds was gaan procederen. Hij had inder daad vernomen, dat de Antje op een an dere overeenkomst dan de C.A.O. was uit gevaren, maar lopende deze reis zou, naar hij zich voorstelde, getracht worden, hier over een accoord met de Centrale Bond te bereiken. Er waren immers in overeen stemming met de Bond wel méér afwij kingen toegestaan en ook deze keer zou het naar zijn oordeel wel zijn gelukt over eenstemming te verkrijgen. De directeur van de N.V. Piscator had er in zijn verweer de aandacht op geves tigd, dat de „Antje", die na de laatste reis bijzonder slecht besomd had, daarna een tijd lang had stilgelegen, eenvoudig omdat er geen bemanning voor te vinden was. (Deze krijgt namelijk percentages van de besomming). Eindelijk was een schipper gevonden, die wél kans zag een bemanning te vinden, maar daartoe ook zijn eisen stelde, welke reeds ten eerste afweken van ADVERTENTIE de in de C.A.O. voorgeschreven beman ningssterkte. De moeilijkheden vloeien voort uit het feit, dat de Antje verreweg de kleinste trawler was, 183 ton, voortge dreven door een 25 jaar oude motor van 500 pk. Er zijn heel wat sterkere schepen, vooral kotters, die, naar hij zeide, niet on der de C.A.O.-bepalingen voor schepelin gen ter trawlvisserij vallen. „Het is met die C.A.O.'s over het algemeen een warboel in het visserijbedrijf", aldus de heer Brouwer, „daarom wordt er ook bij herhaling van afgeweken". Het was echter wel degelijk de bedoeling hierover in nader overleg te treden met de bonden, maar men kon deze kans niet laten voorbijgaan. De heer Brou wer zag niet in, waarom het schip langer stil zou hebben moeten liggen, ofschoon de bemanning alleen maar méér kon ver dienen, dan volgens de C.A.O. mogelijk was. De voor deze reis geldende overeen komst stemde overeen met die voor kot ters, en terecht, aldus het verweer, want daarmee was de „Antje" ook het best te vergelijken. Namens de eiser antwoordde mr. Polak hierop, dat men voor de „Antje" dan des tijds maar een andere overeenkomst had moeten aangaan. De voornaamste reden waarom de Centrale Bond dit geding aan hangig heeft gemaakt, is, dat er op 29 Oc tober nog een protest bij de genoemde re derij van de „Antje" was ingediend, maar dat niettemin deze trawler op 30 October was uitgevaren. Vrijdagavond zou de „Antje," binnenkomen en op Maandag zou zij blijkens het voornemen van de rederij opnieuw onder deze afwijkende condities uitvaren. De president overwoog bij zijn uitspraak dat de C.A.O. de gedaagde tot wet strekt en dat zij van de daarin opgenomen bepa lingen niet eigenmachtig mag afwijken. Na het dodelijk ongeval met luitenant kolonel Sonderman, die het nieuwe ver keersvliegtuig, de „Friendship" zou be proeven, heeft de directie van de Fokker fabrieken besloten dit werk thans te laten uitvoeren door de invlieger H. V. B. Bur gerhout. De F 27 „Friendship", het eerste verkeersvliegtuig voor de burgerluchtvaart dat na de oorlog in ons land gebouwd is, is gereed gekomen. Invlieger Burgerhout zal er uiteraard niet onmiddellijk mee de lucht in gaan. Eerst zal hij zich in de komende dagen ver trouwd moeten maken met de cockpit. Voorts zullen taxi- en remproeven op de startbanen en wat men noemt „kleine sprongetjes" de eerste proefvlucht vooraf gaan. De „Friendship" biedt plaats aan 28 tot 36 passagiers, die een vrij uitzicht zullen hebben aangezien het toestel, juist als de Elisabethan, waarmede ook de British European Airways vliegen, een bovendek- ker is. Het is uitgerust met 2 schroef- turbines, en is geschikt voor de korte en middelgrote afstanden, zoals de Dakota's. De KLM heeft een voorlopige order bij de Fokkerfabrieken geplaatst voor twee van deze nieuwe vliegtuigen, Fokker verwacht, dat de demonstraties met de S-14 straaltrainer ondanks het ver ongelukken van invlieger Sonderman in Amerika zullen worden voortgezet. Daar toe moet uiteraard een tweede S-14 naar Amerika worden verscheept. Dit tweede toestel staat gereed en volgens een persbe richt uit Amerika zou de Fairchild-fabriek, die in Amerika Fokker's verkoopbelangen behartigt, van plan zijn de demonstraties voort te zetten, omdat het vertrouwen in de Nederlandse straaltrainer ongeschokt is gebleven. Aangezien Sonderman met het thans verongelukte toestel reeds diverse malen een invlieger van Fairchild geïnstrueerd heeft, ligt het in de bedoeling, dat met het tweede toestel geen Nederlandse invlieger meegezonden zal worden. De vliegdemon- straties zullen dan dus door Amerikaanse in vliegers worden uitgevoerd. ADVERTENTIE LONDEN/NEW YORK (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Britse regering betreurt, dat Israel een zo „onverzoenlijke houding" aanneemt ten aanzien van een regeling in het Mid den-Oosten, zoals premier Eden die zich voorstelt. „De Britse regering blijft van oordeel dat het Arabisch-Israelische con flict slechts opgelost kan worden door in schikkelijkheid en concessies aan beide zijden". Mosje Sjaret, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in New York verklaard, dat Israel geen grondgebied wil prijsgeven en dat hij tijdens zijn inzamel- actie in de Verenigde Staten niet aan on derhandelingen over wapenaankopen zal deelnemen. Van de zijde van Syrische politieke krin gen en Syrische bladen wordt ongunstig commentaar geleverd op de toespraak van premier Eden. De Westerse mogendheden, zo zegt men, volgen in het Midden-Oosten dezelfde politiek als vroeger. De verklaring kan de Arabieren niet bevredigen. Zij eisen de uitvoering van de UNO-resoluties. Russen geven gevolg aan Nederlands verzoek Dr. A. Kessen, bibliothecaris der rijks universiteit te Leiden en voorzitter van de Internationale Commissie voor de Uitwis seling van Wetenschappelijke Publicaties (van de Internationale Federatie van Bi- bliothecarissenverenigingen), heeft zich in deze laatstgenoemde functie gewend tot de Russische Academie van Wetenschappen te Moskou met het verzoek om publicaties en tijdschriftartikelen te voorzien van korte samenvattingen in het Engels of Frans. Aan dit verzoek heeft de Russische Aca demie thans in belangrijke mate gevolg ge geven. Zij heeft bericht, dat met ingang van Januari 1956 in 20 van de 52 door haar uitgegeven tijdschriften korte samenvattin gen in het Engels of Frans zullen verschij nen. Op deze wijze zal een belangrijk ge deelte van de Russische wetenschappelijke litteratuur in veel grotere mate dan tot nu toe het geval was voor de wetenschapsbe oefenaren in de gehele wereld toegankelijk zijn. Onder de Russische Academie, die de belangrijkste instelling op wetenschappe lijk gebied is in de Sovjet-Unie, ressorteren meer dan vijftig instituten, veertien musea en tientallen commissies voor de verschil lende wetenschapsgebieden. In hötel de „Drie Kolommen" te Aals meer heeft burgemeester G. G. Loggers de prijzen uitgereikt van het op 3 September gehouden bloemencorso. Tevens werd de premièrevoorstelling gegeven van de ver vaardigde corsofilm. Het corso-1956, dat op 1 September door Amsterdam zal trekken, draagt als motto „Woord in Beeld". Het zal een dertigtal boekentitels uitbeelden, ondermeer „De klop op de Deur", „Het Grote Schaakspel", „De Negerhut van Oom Tom" en „Kamp vuren langs de Evenaar". Aan het corso, dat evenals voorgaande jaren vervaardigd wordt naar ontwerp van Toon Noyons, is ook ditmaal een stadionspel van Coen Nau- ta verbonden. De rijkspolitie te Lopik heeft de dader aangehouden van een veertien dagen ge leden gepleegde aanranding van een wiel- rijdster. Het is de 18-jarige P. van der A. uit Schoonhoven, die een bekentenis heeft afgelegd en ter beschikking van de offi cier van Justitie te Utrecht is gesteld. In Vlist had hij onlangs een poging tot aanranding gedaan, maar hij trof toen een zeer kordate jongedame, die van zich af sloeg, waarna hij vluchtte. In samenwerking met de Kringcommis sie van de Kruisverenigingen in het district Roosendaal zal de onlangs gestichte R.K. schoolraad een school-psychologische dienst oprichten, die de geestelijke gezond heidszorg der schoolgaande jeugd op zich neemt. De schoolpsycholoog heeft alleen een selecterende taak. Hij zal slechts de voor een bijzondere aandacht in aanmerking komende kinderen via de huisarts ver wijzen naar de ouders voor het treffen van eventueel noodzakelijke maatregelen. De ouders zullen zich met de kinderen kunnen vervoegen op het Medisch Opvoed kundig Bureau dat in Roosendaal zal wor den gevestigd. Premier Nasser van Egypte heeft een correspondent van de Amerikaanse om- roepmaatschappij NBC medegedeeld, dat Egypte meer wapens van het Russische blok zou kunnen krijgen als Israel Weste lijke hulp zou ontvangen. Nasser waar schuwde, dat indien Israel wapens van het Westen ontving, de Arabische staten „een ware bewapeningswedloop in het Midden- Oosten" zouden beginnen. Een deel van de nieuwe Tsjechoslowaakse wapens die Egyp te gekregen had was reeds aan de Egyp- tisch-Israelische grens aanwezig, zo zei Nasser desgevraagd. LONDEN (United Press) Aan Lav- renti Beria, de terechtgestelde chef van de Russische, geheime politie, is het te wijten dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Turkije zo onbevredigend zijn, zo heeft de eerste partij-secretaris Kroesjtsjev ver klaard in een vraaggesprek met een Turkse journalist voor radio Moskou. Beria, zo zei Kroesjtsjev, had de vriend schap en de goede betrekkingen die vroeger tussen Rusland en Turkije bestonden, ge schonden. Kroesjtsjev vermeldde niet waaruit Beria's handelingen ten opzichte van Turkije hadden bestaan. Wel verklaarde hij dat een „terugkeer naar normale betrekkingen" tussen beide landen „natuurlijk" was. Kroesjtsjev heeft in Mei bij het bezoek van de Russische regeringsdelegatie aan Joegoslavië ook ver klaard dat Beria de Joegoslavisch-Russische relaties bedorven had. ADVERTENTIE Een der grootste expeditiefirma's van Haarlem en geheel Nederland bestelde dezer dagen bij ons haar zesde 1400 KG RENAULT bestelauto in 1955. terwijl haar gehele wagenpark reeds enkele tientallen RENAULT'S bevat Immers: RENAULT is goedkoop in aanschaf, heeft weinig reparatie, lage onderdelenprijzen en zeer gering brandstofverbruik. Enkele prijzen: 1400 KG bestelauto, compleet 6900.— 1000 KG bestelauto, compleet 6700.— 300 KG bestelauto, compleet 4190.— (brandstofverbruik 1 op 15) 200 KG bestelauto, compleet 3995.— (brandstofverbruik 1 op 17) Vertegenwoordiging voor Haarlem en omgeving: GARAGE DEN HOUT Wagenweg 166168 - Haarlem Tel. 12138 en 15056 DE MOORDZAAK-BARBERTJE Gerechtsdienaar: Mijnheer de rechter, daar is de man die Barbertje ver moord heeft. Rechter: Die man moet hangen. Hoe heeft hij dat aangelegd? Gerechtsdienaar: Hij heeft haar in kleine stukjes gesneden, en ingezouten. Rechter: Daaraan heeft hij zeer ver keerd gedaanhij moet hangen. Lothario: Rechter, ik heb Barbertje niet vermoord! Ik heb haar gevoed en ge kleed en verzorgdik kan getuigen bij brengen, die verklaren zullen dat ik 'n goed mens ben, en geen moordenaar. Rechter: Ge moét hangen! Ge ver zwaart uw misdaad door uw eigen waan. Het past niet aan iemand dievan iets beschuldigd is, zich voor 'n goed mens te houden. Lothario: Maar, rechter, er zijn ge tuigen die het zullen bevestigen. En daar ik beschuldigd ben van moord Rechter: Ge moet hangen! Ge hebt Barbertje stukgesneden, ingezouten, en zijt ingenomen met uzelfdrie kapitale de licten. Wie zijt ge, vrouwtje? Vrouwtje: Ik ben Barbertje Lothario: Goddank! Rechter, ge ziet dat ik haar niet vei-moord heb! Rechter: Hmjazo! Maar het inzouten? Barbertje:. Neen rechter, hij heeft me niet ingezouten. Hij heeft mij integendeel veel goeds gedaan. Hij is 'n edel mens! Lothario: Ge hoort het, rechter, ze zegt dat ik 'n braaf mens ben Rechter: Hmhet derde punt blijft dus bestaan. Gerechtsdienaar, voer die man weg, hij moet hangen. Griffier, citeer in de praemissen de jurisprudentie van Lessings patriarch Dit is de volledige tekst van het „onuit gegeven toneelspel" waarmee Multatuli zijn Max Havelaar heeft ingeleid, nu wel haast een eeuw geleden. Gedurende die eeuw is in den gansen lande het hardnek kig misverstand gerezen, dat het Barbertje was die moest hangen. Gij ziet uit het bovenstaande, authentieke verslag van de moordzaak, hoe ver dit bezijden de waar heid is. Niet Barbertje moest hangen, maar Barbertje's man, Lothario. Vergeefs streed wijlen Charivarius in De Groene Amster dammer jarenlang tegen het verkeerde citaat. Eenmaal gemeenplaats zijnde en door tallozen nagepraat, bleek het onaan tastbaar te zijn. Dat is het nog. Zelfs in 's Lands Ver gaderzaal. Toen Donderdag, bij de alge mene financiële beschouwingen van de staatsbegroting, minister Van de Kieft zich verweerde tegen een motie-Lucas, door vijf fracties mede-ondertekend zodat hij zijn nederlaag bij de komende stemming kon voorzien sprak de minister van Finan ciën: „Barbertje zal moeten hangen, maar voordat hij hangt heeft hij nog wel een enkel woord te zeggen." Dit is erger dan ooit. Barbertje wordt een man en treedt op als minister van Finan ciën. Douwes Dekker moet zich in zijn graf omgedraaid hebben. Maar de Kamerleden Lucas en Van Leeuwen, bestrijders van de minister, gingen er vrolijk op in. „Geenszins gaat mijn verlangen uit naar het hangen van Barbertje," zei dr. Lucas (K.V.P.). „Wij willen Barbertje juist helpen," verzekerde mr. Van Leeuwen (V.V.D.) Niemand in de Kamer sprong op en koos de partij van een der vermaardste werken in de Nederlandse litteratuur der negentiende eeuw. Niemand streed, gelijk eertijds Charivarius, voor juist citeren. En de griezelige vraag rijst: was er wel iemand, die beter wist? Goed. Als de Tweede Kamer het niet weet, zullen toch al onze lezers het van daag weten: het was nooit Barbertje die moest hangen. Het was Lothario. H. R. ADVERTENTIE DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK SIEMENS SUPER G 51 Optimale FM-ontvangst. 8 Siemens- buizen. Siferrit-antenne. 3 Luid sprekers. Individuele toonregeling. Vraagt demonstratie Alle onderdelen voor Siemens radiotoestellen worden in eigen fabrieken vervaardigd Verkrijgbaar in grote keuze bij Zijlstraat 11 -15 b. d. brug - Haarlem - Tel. 13039 Een met bieten geladen vrachtauto, be stuurd door E. B. uit Sneek, is door het springen van een voorband tegen een boom gereden. Het ongeval geschiedde nabij de Wellebrug te Sneek. De bestuurder was op slag dood. De naast hem zittende vrachtvervoerder E. L. eveneens afkomstig uit Sneek, werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. BESTUUR. Tijdens de ledenvergadering van de afdeling Bloemendaal van de Neder landse Onderwijzersvereniging werd het bestuur als volgt samengesteld: K. Nijen- huis, voorzitter; D. Duinker, secretaris; P. A. Jordans, penningmeester; Mei. F. M. Hof land en J. A. Huneman, leden. Tot afgevaar digde naar de aigemene vergadering werd benoemd: H. Kuys. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft een officiële klacht ingediend by de Internationale Arbeids organisatie waarin wordt gezegd, dat de regering van de Nederlandse Antillen de vakverenigingsrechten heeft geschonden. Gesproken wordt van „politie dwang maatregelen" tegen vakbonden op Curagao tijdens de jongste staking in de fosfaat mijnindustrie. Politie-officieren zouden, volgens het IVW, hierbij gebruikt zijn om stakers thuis te bezoeken teneinde deze door intimidatie weer aan het werk te krijgen, terwijl er ook verscheidene arres taties zouden zijn verricht. Tenslotte zegt het IVW, dat de kantoren van de betrok ken vakbond waren gesloten en dat buiten landse arbeiders met deportatie waren be dreigd. LONDEN (Reuter) Het orgaan van de Sovjet-Russische communistische partij, de Pravda, schrijft vandaag dat de richting in de Sovjet-architectuur, gekenmerkt door de paleisachtige stijl van sommige openbare gebouwen, die vervaardigd zijn ten koste van gerief voor de bevolking, „in tegen spraak is met de gedachtengang van partij en regering". De Pravda schrijft de grove tekortkomin gen en buitensporigheden" van de Sovjet architectuur grotendeels toe aan het feit, „dat de voormalige academie van bouw kunde van de Sovjet-Unie de architecten verkeerd gericht heeft". (Berichten uit Moskou verwijzen naar de „voormalige academie zonder een aanwijzing te geven wat er mee gebeurd is.) Volgens de Pravda is het accent gelegd op decoratie en „opzichtigheid" ten koste van gerieflijkheid, technische geschiktheid en economische bouw en exploitatie. Het officiële decreet van Woensdag dat een „strijdprogram voor architecten, ontwer pers en aannemers" wordt genoemd, is op bijeenkomsten van bouwers in het gehele land „eenparig goedgekeurd". Er werden tevens voorstellen ingediend om de tekort komingen in het ontwerpen van nieuwe gebouwen te bestrijden. De vroegere aca demie had een eenzijdige kijk op de bouw kunde en „overdreef en vervormde de be langrijkheid van het klassieke erfgoed", al dus de Pravda. Hoe men ook over het toekomstig ver loop van beurs en conjunctuur moge denken, het is deze week wel weer duidelijk gewor den dat de beurs, zowel die te New York als die te Amsterdam over een groot weer standsvermogen beschikt. Het is nu een maal zo dat als de koerden dalen ook de beursbeschouwingen in mineur gaan luiden en zelfs de conjunctuurvooruitzichten aan de koersbewegingen op de beurzen worden afgemeten. De maatregelen, welke in ver schillende landen door de regering zijn ge nomen om de investeringen en de con sumptie af te remmen zijn, toen de beurzen daarop met een flauwe stemming en een scherpe koersdaling reageerden, hier en daar zelfs als de aanwijzing voor een ko mende conjunctuuromslag gezien en men beschouwde dienovereenkomstig de koers daling op de effectenbeurzen als volkomen gemotiveerd. Onmerkelijk is echter dat nu op de aandelenmarkten een flink herstel is ingetreden, ook de pessimisten in hun be schouwingen voorzichtiger worden. Nie mand kan in de toekomst zien en ook de ontwikkeling van de conjunctuur ligt in de schoot der goden verborgen, maar een feit is dat het weerstandsvermogen van de ef fectenbeurzen onmiskenbaar is gebleken en dat het terugkerend optimisme nog al tijd in de conjunctuuraanwijzingen een redelijke grond vindt. Op de New Yorkse beurs is het index cijfer voor Industriële aandelen, dat van zijn hoogste stand van 487.45 op 23 Sep tember tot 438.59 op 11 October terugviel, terwijl we dit schrijven weer tot 474 geste gen, wat wil zeggen dat van het verlies ad 49 punten reeds weer 36 punten zijn inge haald. In Amsterdam is het herstel minder groot, maar het algemeen indexcijfer voor de aandelen, dat van 239.07 op 6 September tot 202.73 op 28 October was gedaald, stond op 8 November toch weer op 215.86, zodat ruim een derde van het geleden koersverlies kon worden ingehaald. Als men kennis neemt van wat aan be richten over de conjunctuur in de Verenig de Staten, trouwens ook in ons land, bin nenkomt, is het ook geen wonder dat de beurzen hun flauwe stemming niet hebben kunnen handhaven, al mag men zich, ge lijk we de vorige week reeds opmerkten, er over verheugen dat zich geen nieuwe hausse-beweging baan breekt, die tot uit breiding van speculatieve affaires prikkelt. Het feit dat ook bij het thans ingetreden koersherstel de omzetten betrekkelijk klein blijven, althans veel minder groot zijn dan tijdens de jongste hausse, kan in deze als een geruststellend verschijnsel worden aan gemerkt. Want ook al treedt geen conjunc tuuromslag in, zo is er nog geen reden om voor de aandelen steeds maar meer te be talen. Er is ook een mogelijkheid dat de conjunctuur zich geruime tijd op het ver hoogde niveau handhaaft, althans het tempo verlangzaamt. Het is natuurlijk niet zo dat de regeringen met hun restrictie- maatregelen ten aanzien van investering en credietverlening een terugslag in de conjunctuur beogen. Het zijn de excessen, welke men wenst af te snijden of te voorko men en in zoverre hebben die maatregelen, als geheel genomen, dan ook algemene in stemming gevonden, ook al wordt thans van alle kant op de noodzakelijkheid gewezen dat de regeringen zelve het voorbeeld geven. Ook de Economische Commissie van de V.N. wijst hierop in haar jongste rapport en in de Tweede Kamer heeft onze goedmoedige minister van Financiën deze week op dit punt spitsroeden moeten lopen. De meest opvallende conjunctuur-aan wijzingen, welke thans de beurs beïnvloe den, vindt men natuurlijk in de Verenigde Staten, waar een- toeneming van de wel vaart kan worden geconstateerd, welke alle vergelijkingen tart. Het bruto natio naal product (nationaal inkomen), dat in het eerste kwartaal op jaarbasis rond 360 milliard bedroeg, is in het tweede kwartaal tot S 385 milliard, in het derde kwartaal tot 392 milliard gestegen. En dat deze toenemende welvaart aan een steeds bre dere groep van de bevolking ten goede komt, blijkt wei uit de grotere persoonlijke uitgaven, zowel voor de consumptie als voor duurzame producten, mede als gevolg van de ook in de Verenigde Staten verkre gen grotere inkomensspreiding, waardoor de algemene koopkracht van de bevolking de laatste jaren aanmerkelijk is verhoogd en nog steeds toeneemt. Het is opvallend dat ondanks de sterk verbeterde arbeidsvoorwaarden, vele on dernemingen ook over de laatste kwartalen weer hogere winsten publiceren, hetgeen er op wijst dat de welvaart van deze tijd voor geen gering deel moet worden toege schreven aan de gemoderniseerde, geratio naliseerde en, zo mag men wel zeggen, aan de geautoma tiseerde productiemethoden, een proces, waarvan het einde nog niet is te zien. De winsten van de brouwerijen zijn in de eerste negen maanden van dit jaar met. 20 pet. gestegen, die van de textiel- en kledingbedrijven met 88 pet., die van de chemische bedrijven met 34 pet., die van de ijzer- en staalmaatschappijen met 85 pet., enz. en de Amerikaanse bladen staan vol van dividendverhogingen bij industriële en spoorwegmaatschappijen, zodat het to tale dividendbedrag voor de Amerikaanse ondernemingen op jaarbasis thans op 10.7 milliard wordt aangenomen. Vooral in de Verenigde Staten is gedu rende de laatste jaren het streven merk baar om ook aandeelhouders in ruimere mate van de bedrijfswinsten te doen profi teren. Behalve dividend verhogingen zijn de aandelensplitsingen aan de orde van de dag. De grote Standard Oil of New Jersey geeft drie aandelen voor een en verhoogt het di vidend van 1.25 tot 1.50 per kwartaal. Dit is een voorbeeld uit vele en het kan daarom niet verwonderen dat men voor de aandelen weer warm loopt. Ook in ons land is van een teruggang van de conjunctuur nog niet veel te mer ken. Het moge waar zijn dat als gevolg van de verscherpte concurrentie de winstmar ges in verschillende bedrijven dalen, als hier een grotere omzet tegenover staat, be tekent dat eerder een versterking van de bedrijfsbasis. Een bedrijf dat met kleine winstmarges kan renderen heeft immers een groter weerstandsvermogen dan een bedrijf dat daartoe grote winstmarges no dig heeft. De recente publicatie van het C.B.S. over de orderpositie van de Neder landse industrie kan niet anders dan zeer bevredigend worden genoemd en ze heeft ook niet nagelaten op de beurs indruk te maken. Met name in de metaalindustrie en de kledingindustrie liggen de index cijfers belangrijk hoger dan die van Maart j.l. en ook voor de textielindustrie zijn de cijfers per 30 Juni j.l. beter. De afschaffing van de omzetbelasting heeft daartoe uiter aard meegewerkt. Het is voorts verheu gend dat zowel de binnenlandse als de bui tenlandse orders zijn toegenomen. De Ne derlandse exportpositie blijft nog gunstig, zoals uit de cijfers van October is gebleken; bij de E.B.U. hadden we in die maand dan ook weer een overschot van 49 millioen tegen slechts 17.7 millioen in September. Het is dus geen wonder dat het goederen verkeer in de havens recordcijfers te zien geeft en men in Rotterdam, thans reeds de tweede wereldhaven genoemd, de aanvoer niet of nauwelijks kan verwerken. De Ne derlandse scheepsbouw zit voor ettelijke jaren met binnen- en buitenlandse orders volgeboekt en al zijn de vrachten de laat ste weken iets teruggelopen, de resultaten van de scheepvaartmaatschappijen zullen dit jaar zeker niet minder zijn dan in 1954. Dit zijn bemoedigende gegevens, welke hun invloed niet missen als andere, exter ne factoren althans de stemming niet be derven. Het was waarlijk te veel eer voor Molotov dat de Amsterdamse beurs op zijn „donderrede" over de Duitse eenheid het hoofd liet hangen. New York stak het met een koersstijging van enkele punten dap per in de wind. Om nog even op de binnenlandse in dustrie terug te komen, men heeft deze week van een verdere uitbreiding van de capaciteit bij de AKU (Emmen) kunnen lezen, van een hoger dividend bij de Sim plex en bij Koud ijs, van een mooi dividend, deels uit agio, bij Smit's Transformatoren- fabriek en van een gunstige bedrijfsont wikkeling bij de Zeeuwsche Confectie- fa brieken. Laat de regering daarom de industrie niet te veel aan banden leggen. Zij zal zich uit welbegrepen eigenbelang, wat de in vesteringen betreft, zelf wel de nodige be perkingen opleggen. En een gematigd man is zijn vrijheid waard. Het West-Duitse voetbalelftal dat op 16 November in Karsruhe tegen Noorwegen uitkomt, zal worden samengesteld uit de volgende 16 spelers: Doel: Herkenrath (Rotweiss, Essen) en Kwiatkowski (Borussia, Dortmund). Achter: Posipal (Hambuprger SV), Schmidt (FC Kaiserslautern) en Kaniber (Würzburg). Midden: Eckel, Liebrich (beide FC Kai serslautern), Harpers (SV Sodingen), Hoff mann (Viktoria Aschaffenburg) en Mai (SPVG Fürth) Voorhoede: Kraus (Kickers Offenbach), Fritz Walter (FC Kaserslautern), Biesinger (BC Augsburg), Jupp Röhring (FC Köln), Waldner (VFB Stuttgart) en Schroder (Werder, Bremen).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10