EEN FERME AANVAL OP DE VROUW Besheesters Rariteiten Effectenhandelaar speculeerde met waardepapieren van zijn cliënten Een map MENU VAN DE WEEK Atd&x, Elizabeth Twee recepten voor mosselen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Officier eist 3 jaar Stephen Hecquet: vrouwen zijn zuur, lelijk en schraperig ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 HELENA H. BECEMANN NoorsNederlands landbouwkundig onderzoek Gerhard Lozie moet beide benen missen ELIZABETH ADVISEERT Oude Urker gaat zijn zoon in Afrika kamervissen leren Verhoging kindertoeslag gepensionneerden DIT MAKEN WE ZELF Wagenweg 29 - Tel. 20518 Haarlem Teruggekeerd uit Parijs lanceren wij: Arlequin d'hiver Napoléon Joséphine Caesar VLOTTE HOUDBARE COIFFURES Het effectenkantoor van V. werd het vorige jaar November gesloten, nadat de eigenaar voortvluchtig bleek met mede neming van f 13.800 aan kasgeld. Hij had speculaties verricht met andermans effec ten, teneinde op die manier te proberen een tekort weg te werken. De onder zijn berusting zijnde effecten had hij verkocht met de bedoeling deze bij daling der markt tegen lagere koersen te kunnen terug ko pen, maar de koersen bleven stijgen en hij moest suppleren. Daarvoor gebruikte hij effecten, die bij hem in bewaring gegeven en niet doorverpand mochten worden. Een veertigtal cliënten werd op deze wijze ge dupeerd, meest kleine beleggers, die met grote schrik van de verdwijning kennis namen, De verdachte kwam op z'n vlucht clande stien over de Belgische grens, huurde te Antwerpen onder valse naam een huis en was van plan naar Argentinië te gaan als de kans schoon was. Hij werd echter ge pakt en in België veroordeeld wegens clandestiene grensoverschrijding, maar door een administratieve vergissing van de Belgische autoriteiten is geen gehoor ge geven aan het verzoek tot uitlevering van de officier van Justitie te Groningen. Op 20 April werd hij in België vrijgelaten met de opdracht binnen 24 uur het land te ver laten. Hij kwam toen in ons land terug en vestigde zich in het geheim te Amsterdam. Op 25 Mei werd hij daar gearresteerd. ADVERTENTIE Moderne huidbehandelingen met Vapozone, Peeling Epïlatie, Wratverwijdering Amerikaanse heupmassage Bustebehandeling MIDDENLAAN 9 TEL. 34857 Onlangs heeft een delegatie van de Noor se Raad voor Landbouwwetenschappelijke onderzoek onder leiding van dr. Lars Spil- do een bezoek aan Nederland gebracht. Dit bezoek is een gevolg van een reis geweest, die deze zomer is ondernomen door enkele leden van het dagelijks bestuur van de landbouwafdeling T.N.O. (organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek), en die onder leiding stond van ir. A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de Landbouw, tevens voorzitter van ge- genoemde afdeling. De beide bezoeken, die tot doel hadden een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid tot samenwerking op het gebied van het landbouwkundig onderzoek, heb ben er toe geleid, dat aan de Noorse en Nederlandse organisatie voorstellen zullen worden gedaan over een samenwerking op het gebied van het fundamenteel land bouwkundig onderzoek. Hierbij zal niet al leen sprake zijn van uitwisseling van ge gevens en het onderhouden van een nauw contact, doch de voorstellen beogen tevens te komen tot een arbeidsverdeling. De naar Canada geëmigreerde Dordtenaar Gerhard Lozie, die in October tien dagen op de vleugel van het verongelukte vlieg tuig, waarin hij tweede vlieger was, in hevige kou en zonder voedsel heeft ge zeten, wordt op het ogenblik verpleegd in het Royal Alexandra Hospital in Edmon ton. De jongeman zal beide benen, die v/aren bevroren, moeten missen. Eén been is reeds geamputeerd en zeer binnenkort zal de jeugdige vlieger die in December zijn examen voor het gezagvoer dersbrevet zou afleggen, een tweede opera tie moeten doorstaan. ADVERTENTIE Dames, Deze week willen wij met U spreken over de hand- en nagelverzorging. De ondervinding heeft U zeker wel geleerd, dat hieraan in de winter maanden extra aandacht besteed moet worden. De huid is uitermate gevoelig voor snelle temperatuurswisselingen, zoals de warmte binnen- en de koude bui tenshuis. Hierdoor ontstaat in vele gevallen een ruwe en rode huid, terwijl de nagel riemen scheurtjes gaan vertonen, wat zeer pijnlijk kan zijn en zeker geen aesthetische aanblik oplevert. Nie mand wil het echter zover laten ko men. In practisch de meeste gevallen is het voldoende wanneer U tijdig ge noeg dagelijk Uw handen een paar minuten masseert. geeft hiervoor een goede, voedende handlotion of crème, en voor de nagel riemen een speciale nagelolie of nagel- crême, waardoor de bloedcirculatie in de huid wordt bevorderd en spoedig een zichtbare verbetering intreedt. Onze schoonheidsspecialisten geven U gaarne een meer gedetailleerde uiteen zetting betreffende behandeling en de benodigde producten. Voor persoonlijk advies in prettige sfeer Zandvoortselaan 75 - Heemstede Tel. 27938 COSMETICA - PARFUMS en BIJOUX in alle prijsklassen <"Poor de^Urouw Blok-rok Een prachtige vilten rok van zwart-witte rui ten, wijd-klok- kend en gedra- Mosselen koken. 3 kg mosselen, 1 flinke ui, peter selie, selderij, (peperkorrels). De mosselen in een grote pan doen zonder water. De ui schoonmaken en klein snij den, de peterselie en selderij wassen. Deze kruiden op de mosselen leggen en de pan sluitan. Het geheel vlug verwarmen. Na enkele minuten de mosselen omschudden. Wanneer alle schelpen open zijn (in 10 15 minuten), de mosselen uit de pan nemen. Een deel van het mosselnat ver mengen met azijn, peper en zout naar smaak. De mosselen aan tafel één voor één in het sausje dopen. Mosselsoep. 1 kg gekookte mosselen met schelp of 200 g gepelde mosselen, zo mo gelijk 1 1 mosselkooknat (eventueel verdund met water), anders 1 1 bouillon van vlees of enkele bouil lonblokjes, 4 aardappelen, een grote ui, een klein stukje gezouten spek. 15 g (1 eetlepel) boter of margarine, laurierblad, peterselie of selderij, melk. Het spek in blokjes snijden en zachtjes uithakken zonder bruin te laten worden. Tiet spek uit de pan nemen, de boter of margarine smelten. De ui schoonmaken, snipperen en in het vet lichtbruin bakken. Het mosselnat of de bouillon, het laurier blad en de in blokjes gesneden aardappe len toevoegen. De massa vlug aan de kook brengen en de aardappelen gaar koken. Kleine mosselen heel laten, grote door snijden. De mosselen in de soep verwar men, een scheutje melk en een paar lepels fijn gesneden peterselie of selderij erdoor roeren. ring, 1 m. sierband ongeveer 2 cm. breed, 1 m. zigzagband, 2 m. stevig effen band en twee stukken carton van 23 bij 28 cm. De lap knippen we door, zodat er twee stukken van 25 bij 30 cm. ont slaan; 4 cm. van boven en 4 cm. van onderen naaien we er het sierband en het zigzag band op, dit kan naar verkiezing met de machine of met de hand gebeuren. Nu spannen we de stof met rijggaren d.m.v. flanelsteken om het carton. Daar na de twee cartons naast elkaar leggen met de verkeerde kant boven, er 4 cm. van boven en van onderen het effen band opleggen (zie tek.) en de voering die we op maat hebben geknipt opzo- men. Naai de voering niet aan de ban den vast, deze moeten nl. blijven schui ven, zodat de map met de stapel papier mee kan groeien. Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen heeft de 43-jarige effecten handelaar A. A. V., eens eigenaar van een effectenkantoor te Groningen terecht ge staan, verdacht van verduistering van een groot aantal effecten, aandelen, obligaties en pandbrieven ter waarde van tegen de koers van 11 November van het vorig jaar gerekend, f 363.361,15. De officier van Justitie eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Ter zitting gaf verdachte de gepleegde verduistering royaal toe. De officier van Justitie sprak in zijn requisitoir, over de grote schok voor de belegggers die hem volledig hadden vertrouwd. Achteraf bleek, dat de Nederlandse Bank wel op de hoogte was van het geldtekort van verdachte, maar deze instantie mocht volgens de wet geen mededelingen doen aan andere in stanties. Deze situatie kwam de officier on bevredigend voor. De officier eiste ten slotte drie jaar met aftrek. De raadsman pleitte clementie. De 76-jarige heer F. van Urk uit Urk gaat met de „Bloemfontein" naar Zuid- Afrika. Een der zoons van de heer Van Urk heeft zich daar gevestigd om de visserij te beoefenen en tot nog toe met goed resul taat. De Urker visser denkt echter meer te kunnen bereiken door in de Walvisbaai de kamervisserij toe te passen, die ook wordt uitgeoefend aan de Afsluitdijk. Hij heeft hiermede echter geen ervaring opgedaan en nu gaat zijn vader naar Afrika om hem met raad en daad bij te staan. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kinder- toelagewet voor gepensionneerden. Op grond van de bij de wet van 12 Januari 1955 tot stand gekomen verhoging met 6 pet van de kinderbijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers zijn de ministers van Binnenlandse Zaken en van Defensie van oordeel, dat ook de bijdragen van de kindertoelage voor gepensionneer den met een gelijk percentage dienen te worden verhoogd. De kindertoelage voor gepensionneerden bedraagt thans: 152 per jaar voor het eerste kind; 168 voor het tweede en derde kind; 232 voor het vierde en vijfde kind en 264 per kind van het zesde kind af. Voorgesteld wordt deze bedragen te ver hogen tot onderscheidenlijk 162, 179, 246 en 280. De kosten van het voorstel worden geraamd op ongeveer 130.000. ADVERTENTIE Stephen Hecquet schrijver, dat de mannetjes 't fraaiste zijn uitgedost en alle uiterlijke attri buten van de schoonheid dragen. Of de mannen nu gelijk hebben zich zelf mooier dan ons vrouwen te vin den is tenslotte een kwestie van smaak, waarin ik me dan ook niet mengen wil.Maar ik geloof toch wel dat. de schijver hier een vrij eenzaam standpunt inneemt. Een vleier toont Hecquet zich in zijn pamflet intussen niet. Hij zegt rauw- weg wat hij van de vrouwen vindt en voor zover hem betreft, zouden we be ter vandaag dan morgen in mogen pakken. Wanneer je tenminste op dit boekje af wil gaan. Het pikante is ech ter dat ik Stephen Hecquet meerma len bij vrienden heb ontmoet. En dan gedroeg hij zich tegenover de dames Ja, daar zitten we dan alweer midden in de herfst en we zijn dus aangewezen op de groenten en het fruit van dit jaar getijde. Toch kunnen we in onze maal tijden afwisseling brengen door de groenten op verschillende manieren te bereiden. Van kool, witlof of prei kunnen wij b.v. een zeer smakelijk gerecht ma ken door toevoeging van geraspte kaas. Zondag: Gevulde paprika's; varkenslap jes, bloemkool, aardappelen; warme bitterkoekjespudding met warme bessensapsaus. Maandag: Bloemkoolsoep; gebakken kaaspannekoekjes, Witte kool, aard appelen; Vastendag: fruit. Dinsdag: Runderlapjes, winterwortel, aa rd a ppelpuréehavermo utpap Woensdag: Runderlap, andijvie, aardap pelen; vanillevla met gestoofde abrikozen. Donderdag: Schorseneren in kaassaus, aardappelen; 3 in de pan met stukjes appel. Vrijdag: Gebakken bokking, sla van ge raspte selderijknol, biet en fijngesneden lof, aardappelen, bruine botersaus; broodschoteltje met rozijnen. Zaterdag: Stamppot van zuurkool, rook worst; griesmeelpap. ADVERTENTIE tube voor twee Wassingen f 1.9C3» Imp. <f. W. LAHNEMANN, taren 8.H. Postbus 18, Telefoon K 2953-3047 Comfort in trein naar Parijs Sedert enkele dagen werd in de treinen AmsterdamParijs nr. 109 Amsterdam. V. 10.10, Haarlem V. 10.25, Brussel-Zuid V. 14 u., Parijs Noord A. 18 u. en nr. 126 Parijs Noord V. 8.06 u., Brussel-Zuid V. 12.24 u., Amsterdam A. 16.03 u., een Frans 2de klasse rijtuig ingeschakeld, voorzien van opklapbare zetels. De speciale constructie van deze zetels laat de reizigers toe een zittende of liggen de houding aan te nemen, dank zij een heel gemakkelijk te bedienen verstelsysteem. Plaatsbespreking voor dit rijtuig kan voorlopig slechts geschieden bij vertrek uit Parijs of Amsterdam. De eventueel nog niet besproken plaatsen mogen nochtans bij vertrek uit Brussel worden bezet. U behoort misschien net als wij, tot de groep vrouwen, die elk recept dat ze tegenkomen uitknippen en be waren. Op zichzelf, niets ernstigs, dat komt daarna. Want die papieren wor den meestal in het kookboek gelegd, met als gevolg, dat genoemd boek werk na verloop van tijd uit de band hangt, vanwegen de dot recepten die er voorin ligt. We gaan nu meteen ons leven verbeteren en bijgaande map maken. (Hij is ook heel goed te gebrui ken voor breipatronen!) Het idee is niet nieuw, voor tekeningen worden ze nl jaren gebruikt, het is alleen een beetje aantrekkelijker zo en daardoor zeer ge schikt om cadeau te geven. We hebben er voor nodig: 25 cm. raf fia rabana van 60 cm. breed (gewone stof kan eventueel ook), evenveel voe- Vele siertuintjes kunnen in de win ter aantrekkelijker gemaakt worden door wat meer besheesters aan te plan ten. Tot de meest eenvoudige behoort de Sneeuwbes of het Radijsboompje. Symphoricarpus albus met mooie witte bessen die de struik in de late herfst zo lang sieren totdat strenge nacht vorst hen bruin tracht te kleuren. Deze heester groeit onder vrijwel alle om standigheden en voldoet zelfs op een schaduwrijke plaats; daar moet men er echter dan niet te veel bessen van ver wachten. S. chenaultii is in de late herfst zo bijzonder aantrekkelijk door haar blauw berijpte takjes en mooie rode besjes. Deze kan ook heel goed tegen de schaduw en wordt dus veel als onderbeplanting onder hoog op gaand geboomte gebruikt. S. orbiculatus vormt veel kleinere besjes, doch die komen dan ook in zo'n grote overvloed dat het toch wel de moeite waard is haar ook aan te planten. Deze heesters kan men tegen de winter als het met de bessenpracht is gedaan wel een wei nig snoeien. Meestal ontwikkelen zich vele dunne takjes en die kunnen dan dikwijls geheeel tot op de basis wor den weggenomen; de struikjes moeten namelijk niet te dicht in het hout zit ten. De mooie bestakjes kunnen zo aar dig als versieringsmateriaal dienst doen De sneeuwbes 4 en ze komen het best tot hun recht in dien ze op een stenen pulletje of kan netje geschikt worden. G. KROMDIJK het sieraad der Vrouw! Mooi haar heeft van oudsher bewondering gewekt: U bent nu In staat zélf Uw haar een vol ledige make-up te geven met POLYCOLOR CREME SHAM POO PASTELL: Een eenvoudi ge haarwassing bij U thuis, die zónder verven de natuurlijke kleur versterkt of een charman te modetint toevoegtl Zó wint) Uw haar het met glansI Een reactie kón natuurlijk zo heel lang niet meer uitblijven en nu is (lie dan ge komen, vurig, fel en ook wel een tikkeltje eenzijdig. Een reactie op het streven van de ultra-feministen en de pioniersters van de emancipatie-van-de-vrouw-in-alle- sectoren zonder uitzondering van-het-leven-en-de-maatschappij. Geen verovering zonder strijd en geen aanval die geen verdediging oproept. Doch de verdediging van de mannen van hun eigen priviléges die vanaf het begin der schepping dateer den, werd tot dusver meestal maar zo slapjes en ongeïnteresseerd gevoerd dat het er wel eens op leek of ze aan de handhaving van hun bevoorrechte positie eigen lijk zélf niet eens zo'n hoge waarde meer hechtten. Of ze rijp waren voor dc vrij willige en totale capitulatie in het front van het feministisch offensief. helemaal niet als een ongelikte beer. Integendeel viel er op zijn gedrag als „galant homme", als gentleman, als heer van de wereld, helemaal niets af te dingen. Die andere vrouwenhater G. B. Shaw, moet in zijn verkeer met de dames trouwens ook altijd een on berispelijke hoffelijkheid aan de dag hebben gelegd. En daarom moesten we dat spervuur van onbetamelijke be schuldigingen van de zijde der Litera ten maar niet zo tragisch proberen op te vatten. Hecquet's geschrift dat, tus sen haakjes, wel bij een vrouwelijke uitgever verschenen is, is een litteraire sensatie van de eerste rang geworden en daar zal het wel bij blijven. Wanneer Stephen Hecquet er plezier in heeft als een Don Quichotte, gewapend met zijn gestrekte vulpen, windmolens, zo geen luchtkastelen, te bestormen, wel, laten wij dan zo sportief zijn te erkennen dat het schouwspel opwin dend en fascinerend is maar dat we de gevolgen toch niet zo verschrikkelijk erg duchten. We zien het onheil met onze kleine hartjes zonder vrezen te gemoet. We hebben voor hetere vuren gestaan. ève Recept: Warme bitterkoekjespundding (5 personen). Vt liter melk, 2 eieren, 75 gr. suiker, zout, 150 a 175 gr. brood zonder korst), 100 gr. bitterkoekjes, 100 gr. rozijnen, geraspte citroenschil. De bitterkoekjes en het brood afzon derlijk weken in een mengsel van los geklopte eieren, suiker, melk en zout. De rozijnen wassen en deze samen met de geraspte citroenschil, roeren door het ge weekte brood. Een warme puddingvorm of hoog trommeltje bestrijken met boter en bestrooien met paneermeel, dan vul len met de puddingmassa, laag om laag, zodat brood onderop en bovenaan komt. De vorm sluiten en gedurende VA uur „au bain Marie" koken. Losmaken en keren op een warme schotel. Recept: Gebakken kaaspannekoekjes. 150 gr. zelfrijzend bakmeel, 3 dl. melk, 100 gr. kaas aan dikke kleine plakjes gesneden, zout, aroma, boter. Van zelfrijzend bakmeel en melk een glad beslag maken, door toevoeging van een ei worden de pannekoekjes fijner. Aroma en zout bij het beslag voegen. In een koekepan boter verwarmen en enige lepels beslag erin scheppen (als voor 3 in de pan). Op het beslag een plakje kaas leggen en dit weer bedekken met het beslag. De pannekoekjes bruin bakken, keren en daarna warm opdienen. Recept: Sneeuwpudding. H liter melk, 90 gr. griesmeel, 75 gr. suiker, 2 eiwitten, zout, citroenschil. Van melk, griesmeel, zout, citroenschil een dikke pap koken. Het eiwit stijf kloppen en voorzichtig door de dikke massa mengen. De pudding nog even warmen om het eiwit gaar te laten wor den, daarna de massa overdoen in een met koud water omgespoelde pudding vorm en stijf laten worden. De pudding keren op een schotel, erbij kan een vruch- tencompöte of vruchtensaus gegeven worden. de werkelijke make-up voor Uw haar! Maar nu is die illusie dan wel met een ferme mep de kop ingeslagen. Een mep die afkomstig is van de 32-jarige Parijse advocaat-schrijver Stephen Hecquet die 't zelfs niet bij een verde diging van het of in ieder geval een mannenstandpunt heeft gelaten. Hij is tot de tegenaanval overgegaan. Zijn boek dat zojuist als een bom in de Parijse samenleving (waar de vrou wen tenslotte ook nog wel iets te zeg gen hebben) is ingeslagen, heeft een titel die op zichzelf al als een provo catie klinkt: Moeten de vrouwen tot de staat van slavernij worden terug gebracht? Een oratorische vraag die de schrijver evenwel sterk geneigd is bevestigend te beantwoorden Hecquet die als jong jurist secreta ris was van de Parijse balie, een on derscheiding die slechts voor de bril- lantste advocaten is weggelegd, heeft 't een paar jaar geleden al eens heftig aan de stok gehad met zijn vrouwelijke collega's die hij uit alle paleizen van Justitie verdrijven wilde. Zijn veront waardigde vakzusters hebben toen op hun beurt, doch eveneens vergeefs ge- eist, dat Hecquet uit zijn beroep zou worden ontzet. Maar nu zet hij zijn aanval op een aanzienlijk breder front in. De vrouw, zo vindt hij, is veel en veel te ver doorgedrongen in het so ciale leven en 't zou daarom te wensen zijn wanneer zij zelf inzag dat ze nu overal plaaten bezet waarvoor ze hele maal niet geschapen is. Vervolgens gaat de auteur nog een ruim aantal stappen verder. Hij bestrijdt ons vrij wel alle deugden en karaktereigen schappen waarop, zelfs buiten het maatschappelijk verband, tot dusver niet alleen onze positie maar ook ons instinctief gevoel voor eigenwaarde gevestigd was. Er deugt hoegenaamd niets van ons. We zijn lelijk, wel ja. We hebben geen enkel talent voor wat dan ook. We zijn zuur. En kleinhar tig. En schraperig. En egoïstisch. Niettemin zijn we gevaarlijk? Want we bezitten de wilskracht van hen die weten dat ze zwak zijn. Zelfs de vrouw als partner in de liefde vindt bij Hecquet geen genade. De vrouw, zo roept hij uit, wordt enkel door laag hartig eigenbelang gedreven. Een man die door een vrouw bemind wordt, verlaagt zichzelf tot een willoos object. Hij verliest elke zin voor zelfrespect- Eigenliefde en geen ware liefde, heb zucht en geen begeerte, dat zijn de werkelijke drijfveren van de vrouw in de liefde. En die arme mannen zijn nu wel in een heel bijzonder penibele si tuatie geraakt, omdat de moderne ■vrouw veel meer pretenties heeft ge kregen. Maar tussen de twintigste- eeuwse vrouw en haar mannelijke we derhelft, is de afstand even groot als tussen een neger uit Midden-Afrika en een Europese cultuurdrager. Daar mee schijnt onze zaak wel ongeveer te zijn geregeld. Niettemin heeft Hecquet, die men véél verwijten mag maar niet dat hij op zijn hoofd zou zijn gevallen, ook wel begrepen dat hij zijn lezers en lezeressen toch nog iets als een verkla ring schuldig bleef over ons crediet bij sommige mannen dat nog altijd niet helemaal valt uit te vlakken. Die ver klaring wordt in weinig woorden ge geven. De besmettelijkheid van de slechte gewoonten om vrouwen het hof te maken en zichzelf daardoor te ver nederen. En verder de betreurenswaar dige omstandigheid dat de meeste mannen de aard hebben van schapen. Een schaap is gelijk bekend een kud dedier dat daarom bang is voor de eenzaamheid. En passant rekent Hecquet dan ook nog even af met de mythe van de vrouwen die niet alleen het zwakke, maar ook nog het schone geslacht zouden vertegenwoordigen. We zien overal in de natuur, onderwijst de gen onder een eenvoudige zwarte trui. Twee modellen van heren-overhemden, die mode-ontwerpers de heren in de toekomst willen aansmeren. Deze mannen-mannequins trekken een gezicht alsof ze zich heerlijk-op-hun-gemak voelen. Maar wij geloven er niet aan. Nooit!

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11