„Supermarkets" in New York, gigantisch en geperfectionneerd Kort en bondig Pinay zou een nieuw Saarplan aan Adenauer voorleggen Kerkdiensten ONE HOUR CLEANING SERVICE Jhr. dr. J. C. Moll er us zag: Omzet vooral afhankelijk van de aanwezige parkeerruimte Plechtige installatie van pastoor S. Mol West-Duitse partijen slaan alarm LAATSTE NIEUWS Geen arrestaties in de zaak-Anneke Beekman woningruil Afbraak te koop ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN P 15 Eisenhower in Washington Ontkenning van Buitenlandse Zaken in Brussel Haarlemse jongen maakte val van tien meter Pater Zeno sprak over kardinaal Newman Kampioenschap derde klasse KNBB, Haarlem Scheepvaart Ruim, leegkomend perceel FORD TAUNUS MX 12 Bekwame schilders gevraagd Colporteur- Besteller keurige badjuffrouw net dagmeisje CHEMISCH REINIGEN Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris vpn de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, heeft een over maat van stof voor een nieuw lezingen- tournée, hij verbleef twee-en-halve week in New York om studie te maken van de daar gevestigde zelfbedieningszaken. Op 7 October van dit jaar vertrok hij met de „Nieuw Amsterdam" en op 10 November keerde hij met de „Maasdam" terug. „U moet zich even trachten voor te stel len dat men in New York met twaalf millioen mensen op een oppervlakte woont, die zo groot is als de provincie Utrecht. Dat brengt met zich mee dat de voorziening met huishoudelijk personeel nog slechter is dan hier, zodat van de Amerikaanse vrouw een zeer grote activiteit wordt gevergd. Daarbij heeft zij echter tal van technische hulpmiddelen, die haar taak aanzienlijk verlichten. Een ander nadelig gevolg van deze grote bevolkingsdichtheid is, dat het vrijwel onmogelijk is zo'n agglomeraat van verse producten, zoals groenten, te voor zien. Een belangrijk deel van de maal tijden in het huisgezin, in de „drugstore" ir. de restaurants en hotels komt dan ook uit het ijs." De bewoners van New York zijn daar, naar de heer Mollerus zeide, blijkbaar zó aan gewend, dat het hen blijk baar niet meer deert, dat er vrijwel geen verschil meer te proeven is tussen een bief stuk en een cotelet. Langs een erehaag van welpen, gidsen en padvinders trad Vrijdagavond pastoor S. Mol de kerk van de Sint Elisabeth- en Barbara-parochie te Haarlem-Noord bin nen, in welke parochie hij de onlangs over leden pastoor A. Lühn opvolgt. De deken van Haarlem, W. M. Zijlstra, voorafgegaan door een dubbele rij van bruidsmeisjes leidde pastoor Mol via het middenpad plechtig naar het hoogaltaar. Een zeer groot aantal parochianen had zich in de kerk verzameld. Namens de kapelaans en de parochianen sprak kapelaan L. Beu- gelsdijk een welkomstwoord, waarin hij zijn vreugde uitte over het feit dat pastoor Mol voor Haarlem geen onbekende is. daar hij reeds eerder in deze stad werkzaam was. Hij besloot zijn korte groet met de wens dat aan de nieuwe pastoor nog vele jaren in gezondheid en godsvrucht gege ven mogen zijn. Vervolgens ontving de deken uit handen van de nieuwe pastoor de benoemingsbrief van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers en las deze brief voor. Hierna legde pastoor Mol de ambtseed af en volgde de officiële installatieplech tigheid waarmee de pastoor in het werke lijk bezit van de parochie gesteld werd. De deken sprak hierna de installatierede uit waarin hij allereerst wijlen pastoor Lühn herdacht die zestien jaar zijn beste krachten aan deze parochie gewijd heeft. Namens mgr. Huibers bood deken Zijl stra zijn hartelijke gelukwensen aan. Spre ker zei dat de moeilijkheden van het pas toraat niet aan het begin maar pas aan het einde van de arbeid te bepalen zijn „God geve dat er vruchtbare jaren tussen mogen liggen". „Aan de kerk is een besturende, lerende en heiligende macht gegeven", zei deken Zijlstra, „en ook de priester deelt in deze drievoudige macht. Uw zaak zal zijn om te helpen en u zult het moeten doen In liefde maar tevens in waarheid". De deken momoreerde voorts dat pastoor Mol geboortig is uit Volendam waar naar hij zei, een intensief Katholiek gebedsleven bestaat en hij hoopte dat pas toor Mol uit zijn dagelijks meditatief gebed kracht zou putten om het pastoraat goed te volbrengen. Sprekend over de moeilijkheden van het priesterschap, zei deken Zijlstra, dat „de waarde van het priesterschap niet ligt in de persoonlijke eigenschappen van de priester maar in het priesterschap zelf. „Meer dan vroeger hebben wij in deze tijden van ongeloof de leken te verstaan, maar ook de parochianen hebben de taak het geloof inniger te belijden. „Aan het eind van zijn rede deed hij een beroep op de parochianen de pastoor in alle op zichten te steunen en hij besloot met de bede „moge het hem gegeven zjjn met Gods onmisbare zegen te werken voor zijn dierbare gelovigen". Na de installatierede volgde een plech tig lof. Het zijn de zelfbedieningszaken, die bij het verstrekken van deze consumptie artikelen een zeer belangrijke plaats in nemen. Dat zijn tevens de distributiecentra, waar de huisvrouw maar een keer per week behoeft te komen om alles in te slaan. Het vervoer van deze „super-markets" naar huis en de bewaring vormen daar in veel minder mate een probleem, dan bij ons, respectievelijk door een veel intensiever gebruik van de auto en de ijskast. „Maar dat stelt aan zo'n zelfbedienings zaak in New York ook een levensvoorwaar de, die we ons hier nog niet zo goed kun nen voorstellen: de aanwezigheid van vol doende parkeerruimte. De omzet hangt on middellijk af van de grootte van de par keerplaats erbij." De heer Mollerus toonde zich diep onder de indruk van de omzet en de algemene outillage van deze super-markets. „Het is een gigantisch bedrijf vol ver rassingen in efficiëncy en comfort. Welk aspect je er ook van bekijkt, het is allemaal even uitgekookt," aldus de heer Mollerus. Hij heeft van zijn bezoek aan New York, dat overigens niet het eerste voor hem is, ook gebruik gemaakt om contact op te nemen met de Hollandse Club en met de Nederlandse Kamer van Koophandel. Geestdriftig welkom voor de teruggekeerde president WASHINGTON (Un. Press) Geestdrif tig verwelkomd is president Eisenhower gisteren uit Denver in Washington aange komen, blij dat „de dokters me hebben vrijgelaten op erewoord, zo niet gepardon neerd hebben". Zonder hulp verliet de pre sident zichtbaar aangedaan de Columbine III. Hij zei zich „diep vereerd" te gevoelen door het welkom in Washington na een af wezigheid van dertien weken. „Het was wat langer dan we van plan waren geweest maar u kent de omstandigheden. Ik ver wacht mijn presidentiële werkzaamheden geleidelijk te hervatten, zo verklaarde hij. Volgende week vestigen de Eisenhowers zich op hun boerderij in Gettysburg in Pennsylvania. „Welcome Home Ike" stond op spandoe ken. Negen orkesten schetterden het uit langs de route. Troepen stonden stram in de houding en hoge autoriteiten en gewone burgers waren bij duizenden toegestroomd om de president te begroeten. Het was een warme en zonnige dag. De residentie maak te er een feest van. Eisenhower is naar Washington terug gekeerd in een tijd van persoonlijke en internationale crises. Er wachten hem din gen die belangrijke beslissingen vergen.. Tijdens zijn afwezigheid van 89 dagen heb ben zich ernstige binnenlandse en buiten landse vraagstukken opgestapeld. De crisis in het persoonlijke leven van de president is in de vraag of hij zijn vol ledige politieke leven zal hervatten of zich zal terugtrekken in 1957. Een aankondiging over een dergelijk besluit wordt na 1 Ja nuari verwacht. HAARLEM EN OMGEVING Sint Nicolaas. De Haarlemse II Poverello stam van de R.K. Verkenners neemt ook dit jaar weer een deel van de vele bezoeken van Sint Nicolaas over. Mocht men prijs stellen op een bezoek, dan kan men zich wenden tot mevrouw J. Vahrmeyer, Kle verparkweg 80 rood, telefoon 10725, tussen 18.00 en 19.30 uur. IJsvereniging. Op Donderdag 17 No vember zal de IJsvereniging Haarlem en Omstreken een ledenvergadering houden in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. Wijkcomité Haarlem-Oost. Tijdens de openbare vergadering van het wijkcomité Haarlem-Oo9t, op Donderdagavond 17 No vember in het parochiehuis „St.. Jan" aan het Teylerplein, zullen mevrouw Van dei- WalDuyvendak en de heren W. van Liemt, A. Sandtke en W. Hazevoet vragen op jeugdgebied beantwoorden. Het forum zal onder leiding staan van de heer S. Heyers, gemeentelijk inspecteur van de Lichamelijke Opvoeding, VLEESHAL. Om technische redenen zal de handenarbeid-tentoonstelling van de afdeling welpen van de verenigin De Ne derlandse Padvinders in de Vleeshal in Haar lem reeds heednmiddag om vijf uur gesloten worden in plaats van 's avonds tien uur. BONN (ANP) De Saarkwestie, de Europese integratie en de tussen België en Duitsland hangende grenskwesties behoren tot de vraagstukken, die Zondag en Maan dag in Bonn besproken zullen worden,wan neer de nog altijd aan zijn huis gebonden dr. Adenauer bezoek zal ontvangen van de Franse en Beligische ministers van Bui tenlandse Zaken. Heinrich von Brentano, de West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, heeft dr. Adenauer op de besprekin gen voorbereid. Hij heeft de bondskanselier tegelijk verslag uitgebracht over het ver loop van de Geneefse besprekingen over Duitsland. Voordien had Von Brentano voor de pers de mening uitgesproken, dat de Sovjet- Unie mogelijk door bepaalde gebeurtenis sen op het wereldtoneel de ontspannings- politiek de rug toe zou keren. Men is in Bonn geschrokken van berich ten uit Parijs, dat Pinay een nieuw Saar plan mee zou brengen. Het zou een uitstel van de December-verkiezingen voor een nieuwe Landdag in de Saar en een nieuw project voor Europeanisering van het ge bied inhouden. Daartegen zijn in Bonn vele stemmen opgegaan. Men noemt zulke plannen niet actueel. Niet alleen de socia listen en liberalen, doch ook woordvoerders der Christelijk democratische partij uiten de mening, dat het niet doenlijk is de uit spraak der Saarbevolking tegen het eerste Saarstatuut over het hoofd te zien en een maal vastgestelde verkiezingen te ver schuiven. De Duitse Saarbond slaat alarm met berichten over een plan der verslagen Saarlandse politici een putsch te organi seren en het gebied „langs koude weg" toch nog te Europeaniseren. In Bonn acht men het onwaarschijnlijk dat dr. Adenauer zich bij de huidige stemming in Duitsland zal kunnen veroorloven iets toe te geven. Men rekent dan ook niet op besluiten. In elk geval overschaduwt de Saarkwestie op nieuw de pogingen om tot versterking dei- eenheid van West-Europa te geraken, die na het mislukken van Genève dringend noodzakelijk worden geacht. Men rekent erop, dat Spaak zal willen spreken over de mogelijkheden om tot een verenigde Europese markt te geraken en over de vorderingen, die in deze richting gemaakt zijn bij de besprekingen in Brus sel. Officieel wordt evenwel verklaard, dat Spaak ook Belgisch-Duitse kwesties op het hart heeft. Evenals Nederland heeft België op grond van een overeenkomst met de ge allieerde bezettingsautoriteiten een aantal kleine grensgebieden in beheer overgeno men. De Belgische regering heeft daarbij slechts een deel der gebieden overgenomen, waarop zij volgens de overeenkomst recht had. Hoewel het om enkele onbelangrijke dorpen en gehuchten gaat, heeft men in Duitsland niet opgehouden een herstel der oude grens te verlangen. ZONDAG 13 NOVEMBER 1955. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Dr. G. Snijders. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noorder- kerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl, H. Av. 7: Dezelfde. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Dr. G. Snijders. 10.30: Jeugddienst. Ds. D. ter Steege, van Santprt. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Prof. Dr. P. A. H. de Boer, van Leiden Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder kerk. Dhr. F. H. Geursen. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 4.30: Ds. J. C. Salverda, van Hoofddorp. Janska pel, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstr. 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Wika W. Veenstra. West, Leidsestraat 10: Dhr. R. Hengstmangers. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. J. de Smalen. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz Deutsche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk, 20 Uhr: Gottesdienst. Christian Scien ce, First Church of Christ, Scientist, Jans straat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstr. 16. 8: Avond bijeenkomst. The Bethei Pentecostal Tem ple Inc., Voorhelmstraat 3, geb. „Beth-El". 10: Bijzondere samenkomst, Nobelstraat 5, den Haag. Pastor C. J. H. Theys. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. Matray. Vrijdag 7.30: Kumpulan Isteri (Zustersamenkomst). Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag- Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Con tactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdagmiddag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evang. Nassauplein 8. 10 en 5: Ds. Klein Kranen burg, van Hilversum. Woensdag 7.30: Ds. J. v. Dijk, van Garderen. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10: Dhr. A. Zijp, van Am sterdam. 7: Dhr. Jansen. Woensdag 8: Dhr. H. Sanders, van den Helder. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Driebergen. 5: Ds. J. Visser, Amsterdam. 8: Jeugdsamenkomst. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Ds. A. W. F. Waardenburg, van de „Herdershof" te Heerde. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterd. 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 10.30: Ds. Hengeveld, van Zeist. Herdenking van de 13e November. In aansluiting op deze dienst H. Avondmaal. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A, 10.30: Ds. A. R. de Jong. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. van Gent. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. 10.30: Ds. G. Kroes, Jeugdgebouw Schoter- weg hoek Pijnboomstr. (Oppas aanwezig). 7.30: Ds. W. Spliethoff. Jeugddienst. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. C. Sou- tendijk, Aondmaal. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Ds. J. J. Hille, Doop. Geref. Kerk. Willielminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. D. J. Roos Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. D. J. Roos, 5: Ds. L. Hoorweg. Lyceum- Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. L. Hoorweg 5: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk, Be gijnhofkapel. 9: Ds. Plooy 4.30: Ds. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Ds. L. Kieboom, H. Av. Ger. Gem., L. Mar- garethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. Steenblok. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Don derdag 7.30: Dhr. Kamp. Oud-Katli. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhof kapel, Begijnhof. 10.30: Dhr. G. Planting. 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Bijbellezing en bidstond. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. E. Schuurman. 7.30: Evangelisatiemee ting. Versch. sprekers. Muziek en zang. Maandag 8.15: Pinksteruitzending. Radio IBRA. Peter v. Woerden. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samen komst. (Broodbreken). Bijbellezing. Ged. O. Gracht 47. Vrijdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Gemeenscliapsbond. Koudenhorn 46 A rd. Maandag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. W. Zeegers. 1213: Zondagsschool o.l.v. Zuster Baaij. 7: Opwekkingssamenkomst. Dhr. J. Zeegers. Donderdag 8: Gebedssamenkomst alleen v. Gem.leden. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging geen dienst, alleen op de eerste en derde Zondag van de maand. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstr. 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. G. de Jong Hzn., Warmond. Gemeente Gods. 10: Cultureel geb. IJmui- den. 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Kleuterschool Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 9.30 en 10.45: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk. 10: Dr. G. Ph. Scheers, m.m.v. het kerkkoor 7: Ds. R. H. Oldeman. van Zandvoort. Bijzondere dienst. Leger des Heils, Ceram9traat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Jeugdwerk. 4: Jeugd samenkomst. 6.45: Openluchtsamenkomst. 7.30: Verlossingssamenkomst. Dinsdag 7: Straatzang in Bloemendaal. 2.15: Gezins bond. Woensdag 2—6 u. Ontspanningsmid dag v. d. Jeugd. Donderdag geen samen komst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mw. Ds. A. Mankes-Zernike. Stichting „Pe tra" Kapel (einde Minahassastraat) Donder dag 8: Dhr. E. W. Pera, Evangelist te Den Haag. Dinsdag 8: Bijbelstudie, Maasstraat 8. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel 55—57. 8.30, 10.30 en 5: Ds. H. W. Wierda. H. Avondmaal. Sionskerk, Ekster straat. 8.30 en 3.30: Ds. P. de Ruig, H. Avond maal. Noord-Sclioterkerk, Spaarnrijkstraat 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel, voorber. H. Av. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl. 19: Ds. B. van Gelder. Bijzondere dienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieuwen- huijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Os kamp. Kapel Irene, op Meer en Bosch. 10: Dhr. J. de Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Em. pred. Am sterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Prof. Dr. J. H. Bavinck. Camplaan. 10: Prof. Dr. J. H. Bavinck, Baarn 5.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel, 12-15 jaar in De Stal. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Ds. W. H. Buys. Ned. Herv. Predikante uit Bentveld BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Dr. H. v. d. Loos, Haarlem-N. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Candidaat Han Bin Konge (Zendingszondag. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma 10.30: Ds. R. van der Mast. 19: Dr. J. H. Stelma, H. Av. 9: Jeugdkapel 12-15 jaar in Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgie- terweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hv. Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. C, Harder, van Amsterdam. 3.30 en 7.30: Ds. S. J. Popma, van Amsterdam. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Ger. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. J. H. Klein Wassink, Alk maar. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. D. ter Steege. Van 18.4519: Zangdienst. „De Toorts". 9: Ds. J. van den Berg, IJm.-West. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7.30: Ds. G. v. d. Woord. West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop. 7: Ds. P. v d Vloed, Bijz Dienst. BRUSSEL (United Press) Het Bel gische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel bekendgemaakt dat een Nederlands bericht als zouden twee in de zaak-Anneke Beekman veroordeelde vrou wen in België zijn gearresteerd, „volko men onjuist" is. „Wij hebben nog niet kunnen vaststel len waar het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken de inlichting vandaan heeft dat deze arrestaties zouden zijn ver richt, maar wij kunnen formeel verklaren dat er geen arrestaties op Belgisch grond gebied zijn verricht", aldus verklaarde een woordvoerder van het ministerie. Verschillende regeringsinstanties waren overstroomd met telefoontjes van journa listen die om nadere inlichtingen vroegen. Steeds verklaarde men op de Belgische de partementen in het duister te tasten ten aanzien van de herkomst van het Neder landse bericht. Buitenlandse Zaken bevestigde dat van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken het verzoek was ontvangen mevrouw LangedijkVan Moorst en de moeder-overste van het klooster te Val- meer te arresteren. Dit verzoek was door gegeven aan het ministerie van Justitie, dat op zijn beurt de politie te Luik had ge waarschuwd. Ook op het departement van Justitie wist men van niets. „Wij trachten de persoon op te sporen die de Nederlandse autoritei ten verteld moet hebben dat er arrestaties zouden zijn verricht," zo zei men. Een for meel verzoek tot uitlevering was nog niet van Nederlandse zijde ontvangen. De Luikse politie verklaarde dat in het arrondissement Luik geen arrestaties in de zaak-Anneke Beekman waren verricht. Vrijdagavond omstreeks half zeven zagen voorbijgangers op de binnenplaats van de Mr. J. H. Thielschool te Haarlem een jon getje liggen, dat, zoals uit het onderzoek van de politie bleek, vermoedelijk van het tien meter hoge dak van de school is ge vallen. De Ongevallendienst verleende eerste hulp, waarna de jongen, de twaalfjarige Jan Zoer uit de Karolingenstraat, met een gebroken arm, een bekkenbreuk, inwendige kneuzingen en met vermoedelijk een sche- delbasisfractuur naar het Grote Gasthuis werd vervoerd. Vanmorgen was hij buiten levensgevaar. Voor Geloof en Wetenschap: Voor de leden van „Geloof en Weten schap" sprak Vrijdagavond pater dr. Zeno O. Cap. uit Oosterhout over „John Henri Newman en zijn betekenis voor intellec tuelen". Pater Zeno maakte die invloed al lereerst duidelijk door uitvoerig het leven van de grote Engelse kardinaal zo te schet sen, dat diens problematiek als denkend gelovige aanvankelijk Anglicaans, en na 1845 Rooms-Katholiek op de voorgrond was; het leven van de intellectueel New man benadrukkend schonk pater Zeno zijn toehoorders inzicht in Newmans boeken, die steeds een periode van diens leven af sloten. Vervolgens sprak pater Zeno over New mans invloed op de R.K. kerk vooral die in Engeland op niet Rooms-Katholieken en op ieder, die als modern intellectueel zijn geloof in deze tijd intens wil houden. Newmans invloed is nog steeds groeiende. Werd hij in zijn leven dikwijls verguisd zelfs door kardinaal Manning, zelf con- vertiet tot de Roomse kerk na zijn dood is een steeds grotere waardering voor hem gekomen ,die resulteert in pogingen tot za ligverklaring en het dikwijls op één lijn stellen van hem met Augustinus en Tho mas. Gisteravond werden de partijen om bet persoonlijk kampioenschap derde klasse KNBB voortgezet in het clublokaal Lange Begijnestraat 10 in Haarlem. De resultaten waren: G. Heinsbergen 60 5 39 1.53 A. de Bruin 100 20 39 2.56 B. Doodeman ICO 13 43 2.32 W. v. d. Wolde 98 14 43 2.27 A. de Bruin 100 11 21 3.22 M. Wildschut 92 12 31 2.96 B. Doodeman 92 28 35 2.62 T. te Beek 100 23 35 2.85 H. v. d. Wal 87 9 39 2.23 J. Wunnik 100 14 39 2.56 Zondag wordt de eindstrijd gespeeld tus sen T. te Beek en M. Wildschut. De winnaar is kampioen derde klasse KNBB, district Haarlem. Aagtedijk, 11 te Colombo. Alcyone, 10 v. Ader: n. Port Said. Amstelstad, 10 v. Port Said n. Algiers Albireo, 10 v. Bahia n Las Palmas. Akkrumdijk, 12 te Vera Cruz verw. Alwaki, 11 420 m. ZW. Karachi. Alchiba, 11 v. Norfolk n. Rotterdam. Alblasserdijk, 11 v. Rotterdam n. Hamburg Algenib, 11 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alhena, 12 te Antwerpen. Alnati, 11 v. Montevideo n. Santos. Altair, 11 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Amor, 12 te Rotteroam. Amstelland, 11 v. Las Palmas n. Amsterdam. Artemis, 12 te Rotterdam. Alwaki, 12 te Karachi. Breda, 11 v. Willemstad n. Antwerpen. Beninkust, 10 te Luanda. Bloemfontein, 11 te Antwerpen. Boissevain. 11 te East London. Bonaire, 11 te Paramaribo verw. Biliton, 10 teMadras n. Calcutta. Beninkust. 10 te Luanda. Bantam, 11 Basrah. Blommersdijk, 11 Anewtrpen. Blijdendijk, 11 v. New York n. Antwerpen. Borneo, 11 v. Penang n. Colombo. Boschfontein, 11 v. Port Said n. Aden. Coryda, 11 te Curacao. Cradle of Liberty, 10 165 m. W.NW. Alexandrlë Crania. 11 te Melbourne. Camerounkust, 11 Takoradi. Corilla, 10 te Le Havre verwacht. Coryda, 11 te Curacao verwacht. Congostroom. 10 v. Freetown n. Hamburg. Caltex The Hague, 12 Sidon. Cottica, 11 Amsterdam. Caltex Leiden, 12 te Sidon. Duivendrecht, 10 Londen. Delft, 11 te Rotterdam. Diemerdi.ik, 12 te Los Angeles verw. Diemerdijk, 12 te Los Angeles. Ena, 15 te Rotterdam verw. Etrema, pass. 11 lGrenada n. Rio de Janeiro. Esso Den Haag, verm. 16 v. Antwerpen n. Sidon. Esso Rotterdam, verm. 13 v. Antwerpen n. Sidon Enggano, 10 v. Suez n. Djeddah. Eendracht, pass. 11 Ouessant n. Haifa. Ena, pas. 11 Fayal n. Rotterdam. Elizabeth B, pass. 11 Gibraltar n. Beyrouth. Gabonkust, 10 v. Dakar n. Amsterdam. Gabonkust, 10 v. Dakar n. Antwerpen. Gooiland, 11 v. Gdynia n. Hamburg. Graveland, 11 v. Recife n. Bahia. Gooiland, 11 v. Gdynia n. Hamburg. Graveland, 11 v. Recife n. Bahi. Groote Kerk, 11 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hermes, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Hestia, 11 te Carupano. Hathor, 11 te Izmir. Hector, pass. 11 Ouessant n. Amsterdam. Hoogkerk, 12 Penang. Hilversum, pass. 12 Gibraltar n. Mena el Ah- madi. Indrapoera, pass. 10 Gibraltar n. Marseille. Ittersum, 10 te Hamburg. Jagersfontein, 10 Port Elizabeth. Japara (KRL), 11 te Philadelphia. Joh. v. Oldenbarnevelt, 12 v. Sydney n. Sura- baja. Kellia, 14 te Buenos Aires verwacht. Korenia, 11 te Ceuta verwacht. Krebsia, 16 te La Spezia verwacht. Kaloekoe. 11 v. Manokwari n. Biak. Kermia, pass. 11 Recife n. Curacao. Kopionella, 11 lv. Curacao n. Bullenbaai. Karimun, 11 v. Makassar n. Padang. Korovina, 11 v. Stockholm n. Rotterdam. Kabylia, pass. 11 St. Helena n. Curacao. Korenia, 11 te Ceuta. Kota Gede, 12 te Suez. Kota Agoeng, 12 v. Colombo n. Suez. Leuvekerk, 10 v. Barcelona n. Antwerpen. Lindekerk, 11 te Boulogne. Lekkerkerk, 10 te Le Havre. Loosdrecht, pass. 10 Gibraltar n. Marseille. Larenberg, 11 te Hamburg. Larenberg, 11 te Hamburg. Leersum, 11 te Bremen. Langkoeas, 11 530 m. O. Ceylon. Limburg, 12 Bombay. Leto, 11 v. Liverpool n. Montreal. Linge, pass. 11 Las Palmas n. Dakar. Loppersum, 12 te Baltimore. Madoera, 11 Priok Mirza. 11 te Singapore. Metula, 11 Niigata. Macuba, 16 te Balikpapan verwacht. Mirza, 15 te Balikpapan verwacht. Mitra, 15 te Port Morresby verwacht. Mentor, 11 te New Orleans. Maas, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Meliskerk, 10 te Le Havre. Muiderkerk, 10 te Marseille. Modjokerto, 11 v. Aden n. Belawan. Murena, 12 Miri. Maasdam, 11 v. Rotterdam n. New York. Maasland, pass. 12 ten O. v. Madeira n. A'dam Nestor, 10 v. Paramaribo n. Nederland. Notos, pass. 10 Wighi n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 14 te Southampton verw. Notos, 11 te Amsterdam verw. Nias, 12 v. Balikpapan te Zamboanga verw. Oranjefontein, 10 880 m. Z.ZO. Monrovia. Osiris, 11 te La Guaira. Ouwerkerk, 11 v. Tsir.gtao n. Takubar. Overijsel, pass. 11 Albany n. Aden. Oranje, 11 v. Colombo n. Belawan. Polyphemus, 11 Suez Peperkust, 10 v. Le Havre n. Antwerpen. Pygmalion, 11 Pto Cabello. Peperkust, 11 te Antwerpen. Prins Maurits, 10 te Toledo. Poseidon, 11 te Port of Spain. Pieter S, 11 v. Amsterdam n. Swansea. Peperkust, 11 te Antwerpen verw. Pendrecht, 11 v. Sidon n. Nynashomn. Prins Willem III, 11 v. Quebec n. Le Havre. Rempang, 11 Port Said. Raki, 10 v. Damman n. Khoralmufatta. Roepat, 11 v. Suez n. Colombo. Radja, 11 te Southampton. Rijndam, 11 t.h.v. Kp Race n. Halifax. Radja, 11 te Southampton. Roepat, 11 v. Suez n. Colombo. Rijndam, 12 te Halifax. Ridderkerk, 12 te Las Palmas. Saroena, 11 Pulubukom. Stanvac Selo, 11 Palembang. Stanvac Talang Akar, 10 v. Bangkok n. Sung- eigerong. Sunetta, 11 Pulubukom. Sunetta, 11 te Singapore verwacht. Sommelsdijk, pass. 10 Scilly's n. New York. Sumatra, 11 te Ilo Ilo Sommelsdijk, pass. 10 Scilly's n. New York. Statue of Liberty, 11 60 m. Z.ZW. Kp. St. Vin cent. Stentor, 10 65 m. Z.ZO. Plymouth. Sumatra, 11 te Ilo Ilo. Straat Soenda, pass. 11 Kp. Polonio n. Santos. Slamat, pass. 11 Guardafui n. Singapore. Stad Schiedam, 11 v. Narvik n. Bagnoli. Teucer, 10 v. Aden n. Belawan. Tjiwangi, 11 te Surabaja. Tankhaven II 11 Sungeigerong. Tankhaven III, 11 Tj. Uban. Tjiluwah, 11 v. Singapore te Hongkong. Tomocyclus, verm. 28 v. Rotterdam n. Curacao. Tiberius, 11 te Hamburg. Tibia, 11 300 m. W.ZW. Adelaide. Triton, 10 v. Bremen n. Antwerpen. Tara, 12 te New Orleans. Talisse, 12 Suez. Tamo, 11 v. St. Vineent n. Antwerpen. Tawali, pass. 11 Gunröafui n. Port Said. Utrecht, 10 v. Port Said n. Genua. Van Noort. 12 te Stientsin verw. Van Riemsdijk, 11 te Tj. Priok. Willemstad 10 v. Funchal. n. U.K. Waterman, 10 v. Balboa n. Tahiti. Willem Barendsz, 10 1020 m. W.NW. St. Helena. Waiwerang, 11 Priok. Waal. 11 te Bandirrr.a. Woensdrecht, 10 540 m. O. Northeape. Willem Ruys, 11 v. Napels n. Gibraltar. Zonnewijk, 10 1480 m. ZW. Tocpilla. Zijpenberg, 10 100 rr. n. Finlsterre. Zuiderzee, pass. 11 Gibraltar n. Genua. Zuiderkruis, 12 te Walvisbaai. KLEINE VAART Algarve, 10 v. Bristol, n. Swansea. Att S, 10 v. Swansea te Rotterdam. Arctic, verm. 12 v. Amsterdam n. Londen. Arctic, 12 v. Amsterdam n. Londen. Appingedam, pass. 11 Vlissingen n. Rotterdam. Astra, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Alcetas, 11 v. Amsterdam te Rotterdam. Amasus Fluvius, 11 v. Rotterdam n. Londen. Amlntas, 11 v. Amsterdam te Rotterdam. Arnoudspolder, 13 v. Oporto te Antw. verw. Ardeas, 11 v. Hamburg te Amsterdam. Auriga, pass. 11 lKiel Holtenau n. Helsingborg. Betty Anne S, verm. 11 v. Viana n. Guernsey. Bill S, verm. 10 v. Swansea n. Rotterdam. Beekbergen, pass. 10 Vlissingen n. Cardiff. Bab T, 9 te Ramvik. Bergsingel, 13 v. Bordeaux te Grantos verw. Catharina W. 11 v. Rotterdam n. Avonmouth. Citadel, 10 v. Rotterdam n. Fecamp. Corrie B, 11 v. Huil te Rotterdam. Coisica, pass. 10 Vlissingen n. Goole. Drie Gebroeders, 10 v. Eskaro te Zaandam. Diana V, pass. 11 Vlissingen n. Londen. Diligentia, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Ellewoutsdijk, verm. 12 v. Le Ttreport n. Avon mouth. Everlsen, pass. 10 Vlissingen n. Middelfahrt. Elisabeth Roorda. 10 v. Antwerpen te Rotterdam Evertsen, 10 v. Antwerpen n. Middelfahrt. Egbert Wagenborg, 11 v. Skoghall te A'dam. Flora, 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Flevoland, 10 v. Kingslynn te Rotterdam. Fiducia, 11 v. Maassluis n. Middelharnis. Frans Bohmer, 17 v. Philippeville te London derry verwacht. Frans v. Seumeren, verm. 11 v. Odense n. Krim pen. Geert Bodewes, 11 v. Amsterdam n. Kalma. Gaasterland, 11 v. Goole te Harlingen. Goote, 11 v. Manchester n Rotterdam. Haskerland, 10 v. Rotterdam n. Harlingen. Henrica, 10 v. Manchester te Lissabon. Helen, 10 v. Antwerpen te Vlissingen. Heerengracht, pass. 11 Vlissingen n. Helsinki. Helvetia, pass. 10 Vlissingen n. Bridlington. Houtman, 10 v. Eiderhavn te Ala. Haaksbergen, 11 v. Amsterdam n. Nantes. Haskerland, 11 v. Rotterdam te Harlingen. Ida S, 11 te Port Talbot verw. Ida D, 11 v. Garston te Port Talbot. Jokurma, 10 v. Kopenhagen te Lugnvik. Joost, 10 v. Zaandam n. Dordrecht. John M, 11 v. Duinkerken te Amsterdam verw. June, 11 v. Amsterdam n. Portsmouth. Jan Herman, 10 v. Gooi n. Gefle. Kaap Falga, 10 v. Rundvik n. Zaandam. Kaap St. Vincent, 10 te Zaandam. Kortenaer, 10 v. Sundsvall te Zaandam. Lacra, pass. 11 Vlissingen n. Boston. Limfjord, pass. 11 Vlissingen n. Odense. Liberte, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Lutetia. 10 v. Rotterdam n. Esbjerg. Lijnbaan, 10 v. Rotterdam n. Liverpool. Leny, 10 v. Barry n. St. Malo. Muphrid N, 10 v. Gent te Kopenhagen. Mado II, 11 v. Huil te Vlissingen. Martini, pass. 10 Vlissingen n. d. Humber. Merwehaven, 11 35 m. Z. Kp. St. Vincent. Mutatie, 11 dwars Noordhinder n. Bideford. Marcella, 10 v. Gdansk te Rotterdam. Matthew, 11 v. Gent te Rotterdam. Mimosa, 10 v. Zwijndrecht te Rotterdam. Mirach N, 10 v. Dordrecht te Rotterdam. Monica, 11 te Kopenhagen. Marietje Bohmer, pass. 11 lOuessant n. Algiers. Matthew, 11 v. Gent te Rotterdam. Meres N, 11 v. Rotterdam n. Asuncion. Merwehaven, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Casa- bianca. Merwestad, verm. 11 v. Grangemouth n. R'dam Meuse, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Noodster, 10 v. Middlesbro te Amsterdam. Neerlandia, 11 25 m. NW. Texel ten anker. Nottingham, 11 v. d. Tyne te Rotterdam. Nooraland, 10 v. Newcastle n. Gefle. Nassauhaven, verm. 11 v. Gothenburg n. Halm stad. Nieuwland, 11 v. Grangemouth te Rotterdam. Olwe, 11 dwars Longstone n. Boston. Olivier van Noort, 10 te Rotterdam. Pavo, 10 v. Stockholm n. Hernosand. Ponza, 8 Kiel gep. n. Karlsborg. Paloma, pass. 11 Vlissingen n. Malmö. Paraat, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Prins Bernhard, 11 dwars Wight n. Londen. Plato, 10 v. Amsterdam n. Spanje. Pascholl, 11 v. Amsterdam te Utrecht. Ransel, 11 v. Huil te Amsterdam. Rex. pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Ransel. 11 te Amsterdam verwacht. Silvaplana, pass. 11 Kiel n. Kopenhagen. Stientje Mensinga, 11 v. Antwerpen te Rotterdam Surte, 10 v. Rotterdam n. Huil. Start, 11 v. d. Tyne te Rotterdam. Servus, 10 v. Par n Terneuzen. Soemba. 10 v. Belfast n. Truro. Spurt, 11 v. Boston n. Goole. Theano, 11 v. Drogheda n. Dublin. Ton S. verm. 10 v. Dublin n. Swansea. Tunika, pass. 10 Vlissingen n. Falmouth. Tilly, 8 v. Stocka n. Zaandam. Timo, 10 v. Rotterdam n. Londen. Tyro, 10 v. Rotterdam n. Dublin. Urmajo, 11 dwars IJmuiden n. Kalmar Urmajo, 10 v. Gent n. Kalmar. Vliestroom, 11 in Ierse Zee n. Fowey. Vlieland, 11 v. Rouaan te Rotterdam. Veritas, 11 v. Gefle te Rotterdam. Vindicat Atque Polit, 10 v. Swansea n. A'dam. Westkust. 11 v. Antwerpen n. Visby. Westpolder, 10 te Oporto. Wegro, 10 v. Rotterdam n. Ronnskar. Wota, 10 v. Holmsund te Rotterdam. Westropa, 11 dwars Shipwash n. Huil. Wim pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Wim, 11 rede Cherbourg n. Sables d'OIonne. Westereems, 11 v. Kolding te Gotland verw. Zanzibar, pass. 10 Vlissingen n. Abo. Zeehaan, 12 Gdynia verwacht. Zus. 10 v. Delfzij' n. Dieppe. Zwaantiena verm. 11 v. Nakskov n. Emden. SLEEPVAART Loire. 10 dwars Westk. eil. Palawan n. Hong kong met baggermolen. Oostzee, 10 90 m. ZW. Manilla. Thames, 10 te Fayal. Voor fouten In telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie TE KOOP GEVRAAGD BLOEMENDAAL Opgaven aan H. TH. FIBBE en Zn., (makelaars N.B.M.) Nassaustraat 14, Haarlem. Tel. 13781. Aangeboden te 's Graven- hage prachtige 4-kamer flat (hoekvormig, le ét.) m. dou che cel. Huur f 50 p. tn. Ge vraagd te Heemstede-Aer- denhout of Bloemendaal soortgelijke of grotere wo ning. Hogere huur geen be zwaar. Brieven v. Doorn, Leuvensestraat 87, Den Haag TE KOOP: van part. luxe, 3 maanden oud, geheel in staat van nieuw f 5200. Inbegrepen accessoires, we- genbel. 1 jaar, carnet, all. risks verz. Koninginneweg 101, Hrl. Tel. 18343. Fa. W. MARTENS, Eenhoorn straat 27 b. Junoplantsoen. N.V. de Zwitsersche vraagt voor haar filiaal Gen. Cron- jéstraat 144 Voor actief persoon hoog loon bereikbaar. Vaste wijk. Ramen, Deuren, 2x3 Bad- dings. Vloerhout, Plaathout, Kraalhout, enz. J. VV. G. WESTERMAN en D. VERHOEF Zomervaart 18, Haarlem. Tel. 14419—14792 Het Sportfondsenbad vraagt voor dameskleedzaal ged. de eerste 3 dagen v.d. week een liefst boven 30 j., goed loon. Gevraagd: Hoog loon. Zaterd.middag en Zond. vrij. Volle kost. Mevr. Smit, Koudenhorn 80 rd. tel. no. 21395. Tijdelijk speciale aanbieding HAARLEM Houtplein 22, tel. 16761 HEEMSTEDE Binnenweg 210, tel. 39310 HILLEGOM Hoofdstraat 49, tel. 5430 Bedrijven te Amsterdam, Leiden, Den Haag, Beverwijk

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13