EEN GELEERDE ZONDER AMBITIES Zestig jaar geleden ontdekte Röntgen bij toeval de X-stralen mËMü ATOMHAÜ 3HEPrHÜ HA CJIY2KEE HAPOAHOrO 3^PABOOXPAHEHHH Gemengde universiteit ie de Belgische Kom Atoomenergie ten dienste van de Volksgezondheid NIEUWE BOEKEN in zakformaat Dierbare vrienden MET ONTLEDING VAN HET GEHEIM BEWEES HIJ ZIJN GENIALITEIT Röntgenbuis Monument voor Dante door prof. I. Kotsjergin Deze week is het zestig jaar geleden dat de Duitse natuur- sium in Utrecht bezocht. Later studeerde hij techniek in j kundige Wilhelm Conrad Röntgen de naar hem genoemde Zürich, werd machinebouwer, maar vond toch geen vrede straling ontdekte. Weinig overwinningen van de mens op in dit nuchtere bestaan. Jarenlang liefhebberde hij in zijn de natuur hebben zo tot de verbeelding van leek en weten- vrije tijd in de natuurkunde, ontwikkelde zich tot een kundig schapsman gesproken als deze en wat belangrijker is: zij werd steeds en vrijwel uitsluitend tot heil van de mensheid experimentator en werkte als amanuensis aan verschillende Duitse universiteiten. Omstreeks 1880 solliciteerde hij naar gebruikt, hetgeen men helaas niet van alle vindingen kan de post van leider van het Physikalisches Labor van de zeggen. Röntgen werd in 1845 in Lennep, Duitsland, ge- universiteit van Würzburg, waar hij inderdaad benoemd boren als zoon van een welgesteld koopman. In zijn jeugd woonde hij in Nederland, waar hij onder meer een gymna- werd en op 8 November 1895, geheel bij toeval, zijn wereld schokkende ontdekking met vérstrekkende gevolgen deed. DE UNIVERSITEITSSTAD Würzburg is als uitgestorven op deze gure herfstavond anno 1895. Hagel en regen striemen neer in de nauwe bochtige straatjes en geen zinnig mens waagt zich buiten met dit honden weer. Dan nad'ert toch een eenzame wan delaar, diep weggedoken in wijde loden- jas en zwarte flambard. Hij heeft de be dachtzame, maar toch zwierige gang van een man-van-betekenis: een bekend kunstenaar mis schien, op weg naar een te der rendez-vous? Wilheim Conrad Röntgen echter is allerminst een kun stenaar, noch een liefhebber van amoureuze avontuurtjes, misschien is hij zelfs niet eens een man-van-betekenis. Nog niet, tenminste. Zijn enige passie en tevens zijn beroep is de natuur kunde. Daaraan alleen wijdt hij al zijn tijd, liefde en toe wijding. Daar is het universi teitsgebouw, een massale steenklomp in een onverlich te straat. Op de tast vindt Röntgen het sleutelgat en op de tast zoekt hij zijn weg door de stik donkere gangen en collegezalen naar zijn heiligdom, het physisch laborato rium, waar hij nog een paar uur zijn proefnemingen voort wil zetten. Nu ont spant zich de grimmige trek om zijn mond want hier alleen voelt hij zich thuis. Reeds meer dan zeven jaar is hij de leider van het laboratorium en wat hem betreft mag dat altijd zo blijven. Want al is hij pas vijf- lig en een begaafd onderzoeker, hogere as piraties koestert hij niet. Hij kan zelfs hartelijk lachen om zijn eerzuchtige col legae, de proffen en de assistenten, die el kaar uit pure naijver het licht in de ogen niet gunnen en voortdurend in „Strebe- reien" verwikkeld zijn, die het leven tot een hel maken. Laat ze dan maar allemaal de diraalc steken met zijn „geknoei" in het lab, hij is er volmaakt gelukkig en hij heeft zelfs niet de ambitie, vrijwel alle ge leerden eigen, om op zijn eigen gebied een maal iets nieuws te ontdekken dat hem met één slag beroemd zal maken. Maar het grillige Lot heeft anders be schikt. DEZE AVOND van de achtste November 1865 is er ogenschijnlijk een uit velen. Op zijn werktafel staat de Crooks'se buis die hij al wekenlang gebruikt voor het expe rimenteren met kathodestralen een toen pas ontdekt phenomeen dat door tal van vorsers bestudeerd werd. Over de buis heen sluit een lichtdichte koker van zwart karton. Een eindje verder toevallig een scherm met kristallen van barium-pla- tina-cyanuur, waarvan niemand weet waarvoor het dient. Het staat er al weken te verstoffen. Daarnaast een stapeltje foto grafische glasplaten in lichtdichte ijzeren casetten. De buis, het scherm en de foto grafische platen ze hebben niets met el kaar te maken. Wilhelm Röntgen gaat aan het werk. In het donkere lab brandt slechts één minus cuul lichtje boven een schrijfbureau, waar aan hij zo af en toe aantekeningen en be rekeningen pleegt te maken, precies als op zovele andere avonden. De uren verstrij ken en de proeven volgen elkaar op. Tot een bepaald resultaat leiden zij niet, maar dat is ook niet Röntgens bedoeling. Eigen lijk speelt hij maar wat met spanningen in de glazen buis die hij steeds hoger opvoert deze avond nog hoger dan anders. Dan kijkt hij even op, onwillekeurig naar het scherm met kristallen. Het is bijna volko men donker in de zaal. Hij ziet een zwakke lichtglans op het scherm. Hij kan zich niet herinneren dit ooit eerder gezien te heb ben, weet er ook geen verklaring voor te vinden. Maar vergissen is uitgesloten, hij ziet het met zijn eigen ogen: het scherm licht op! Maar die lichtstralen moeten vloeien tussen buis en scherm! Nergens is immers een andere lichtbron! Als dat zo is, schijnen ze ook door de kartonnen hoes heen, waar zelfs een zonnestraal niet door kan. Het kunnen dus ook geen kathode- stralen zijn Een ogenblik is Röntgen sprakeloos, dan grijpt hij een boek van duizend pagina's dik en plaatst het tussen buis en scherm, maar nog is de geheimzinnige lichtglans niet geheel verdwenen. Hij maakt een dikke houten plank uit een kast los, houdt die tus sen buis en scherm: het licht is er nog steeds! Een barri cade van dikke houtblokken, weggehaald bij de haard, geeft precies hetzelfde resul taat: de straling blijft zicht baar. Dan komt zijn hand tussen buis en scherm: hij ziet de schaduwen van vlees en beenderen. Even staat hij stil om deze verbijsterende ontdekking te verwerken. Zijn oog valt op de filmcas setten. Met één sprong is hij bij de tafel, grijpt ze, holt ermee naar de foto-afdeling en ontwikkelt ze: ook zij blij ken op onverklaarbare wijze, dóór hun ijzeren omhulsel heen, belicht te zijn! ZO ONTDEKT Röntgen het geheim van de X-stra!en, d'ie door alles, zelfs door me talen, heendringen en die een fotografische en fluorescerende werking hebben, waar mee men onzichtbare dingen zichtbaar kan maken. De ontdekking zelf is niets meer dan een toevalstreffer, maar de manier waarop de Würzburgse natuurkundige haar onderzocht en ontleedde, draagt het stem pel van de genialiteit. Met feilloze zeker heid determineert hij alle eigenschappen van de mysterieuze straling en reeds an derhalve maand na zijn vondst kan hij een lijvig rapport van zijn bevindingen wereld kundig maken. Dat verslag, bijna elf folio vellen lang „Ueber eine neue Art von Strahlung" is zo volledig dat de onder zoekers die na hem kwamen jarenlang niets belangrijks meer konden vermelden dat Röntgen zelf al niet had ontdekt en be schreven. Van meet af aan begrijpt hij, dat „zijn" straling vooral voor medische en technische doeleinden van wereldhervor- mende betekenis zal worden en al spoedig stellen de feiten hem in het gelijk. De eer ste röntgenfoto, die hij maakte, is het ske letbeeld van een hand van zijn vi-ouw. Zij verschijnt in talloze tijdschriften en ver wekt groot opzien. Vier maanden later worden de nieuwe stralen al voor de meest uiteenlopende en absurde doeleinden togepast (in de schoon heidsinstituten der grote steden bijvoor beeld als verjongingsmiddel voor een ge rimpelde huid) met alle gevolgen van dien. Men weet namelijk nog niet hoeveel schade de straling kan aanrichten in de weef;els van het menselijke lichaam. Vele honderden artsen en onderzoekers (om van d'e beunhazen maar niet te spre ken) offeren dan ook in d'ie eerste jaren dikwijls willen en wetens hun leven: zij stierven letterlijk stukje bij beetje af aan de afschuwelijke röntgenverbranding om de weg te banen voor een veilige en succes rijke toepassing van de X-stralen in de ge neeskunde. Schematische dwarsdoorsnede van een moderne röntgenbuis. In de tekening zijn enige van de belangrijkste onderdelen aan gegeven. Daaronder: een voorbeeld van röntgenonderzoek. Het te onderzoeken or gaan wordt in de stralenbundel tegen het scherm geplaatst. Al naar hun doorlaat baarheid zullen de weefsels meer of min der van de stralen onderscheppen. Daar waar een geringe hoeveelheid straling het scherm bereikt blijft dit donker; waar de stralen nauwelijks belemmering onder vinden licht het sterk op. Skeletstukken en dergelijke tekenen zich dus donker af (rechts). Wordt het scherm door een film vervangen, dan wordt deze weinig gezwart op plaatsen, waar het doortreden der stralen sterk was belemmerd: skeletstuk ken licht, de doorlaatbare delen donker (midden). Een afdruk hiervan geeft een beeld gelijk aan hel beeld op het scherm. De illustraties zijn overgenomen uit de medische W. P. Encyclopaedic (een uit gaven van Elsevier, Amsterdam. - Brussel). woltrkorling mtt ifiiralf Mijn stamboek is een trilogie AANVANKELIJK; DIENT het nieuwe medium de artsen uitsluitend als hulp middel voor de diagnose van inwendige kneuzingen en breuken, later leert men ook van zijn vernietigende werking op kwaad aardige gezwellen en ontstekingen, zonder dat daarbij het omringende gezonde weef sel schade ondervindt. Bij de technische vervolmaking van de Röntgenbuis die daar voor nodig was, hebben ook de Nederland se wetenschap en industrie een zeer be langrijke rol gespeeld. Dat begint in de eerste wereldoorlog, als onze ziekenhuizen hun defecte röntgenbuizen van buitenlands maaksel niet meer hersteld kunnen krijgen. In arren moede wenden zij zich dan tot de N.V. Philips, die er inderdaad in slaagt deze apparaten te repareren. Diverse eige naars berichten zelfs verheugd aan Philips: „Herstelde buizen werken beter dan ze ooit gedaan hebben". Zo groot is het succes, dat de Eindhoven- se industrie in 1920 besluit een aparte we tenschappelijke afdeling te stichten, die onder leiding van dr. A. Brouwers de in dustriële vervaardiging van allerlei soorten röntgen-apparaten moet voorbereiden. Reeds drie jaar later in het sterfjaar van Röntgen brengt Philips een X-stralen- buis uit met een veilige afscherming van chroomijzer, kort daarop gevolgd door een verbeterd exemplaar met een draaiende anode die tienmaal zo hoog belast kan wor den dan haar voorgangster en een veel grotere beeldscherpte mogelijk maakt. DAARMEE BEGINT een reputatie die de Eindhovense fabrieken tot nog toe onge schokt hebben kunnen handhaven. Steeds weer komen zij met beter, handzamer en veiliger röntgen-apparaten, die tegenwoor dig niet slechts gebruikt worden voor on derzoek en genezing van ziekten, maar tevens vooreen eindeloos aantal industriële doeleinden, zoals controle op lasnaden, scheuren en zwakke plekken in scheeps wanden, ketels, pijpleidingen en allerlei machines voor kwaliteitstests en inhouds- sleekproeven van massa-productie-artike- len, voor structuur-analysen van allerlei materialen, bodemonderzoek en wat dies meer zij. Het is zelfs mogelijk (en het gebeurt ook werkelijk) om met behulp van röntgenonderzoek juridische bewijzen te leveren omtrent de schuldvraag bij bepaal de misdaden. „Wilhelm Conrad Röntgen heeft deze triomftocht van zijn ontdekking nog gro tendeels kunnen aanschouwen voor hij op 19 Februari 1923 in München overleed. Maar hij bleef dezelfde bescheiden, een voudige man die hij altijd geweest was, opk toen men hem allerwege met roem en ■erbetoon overladen wilde. Ilij was de eer- te natuurkundige die, in 1901, de Nobel prijs verwierf, doch zijn verheffing in de adelstand, die men hem korte tijd later aanbood, weigerde hij. Toen zijn vrienden hem daarover in het laboratorium kwamen kapittelen, zei hij glimlachend, met een welsprekend gebaar naar zijn morsige stofjas en zijn onafscheidelijke vetleren werkschoenen: „Mooie edelman zou ik zijn, heren!" H. C. ROME (United Press) Premier Segni van Italië heeft blijk gegeven van volledige instemming met een plan van de 74-jarige Italiaanse schrijver Giovanni Papini voor de oprichting van een monument in Rome ter ere van Dante Alighieri, de dichter wiens „Goddelijke Comed'ie" een der hoog tepunten van de wereldlitteratuur is. In Rooms-Katholieke kerkelijke kringen is men niet enthousiast over Papini's sug gestie Dante heilig te verklaren. Papini lokte het vorige jaar de toorn van de kerk uit door in een van zijn boeken de stelling te verkondigen d'at God uiteindelijk de duivel zal vergeven. 4 Op de eerste conferentie van atoom geleerden uit de gehele wereld, die deze zomer in Genève is gehouden, hebben Russische geleerden zich voor het eerst in het openbaar gemeten met hun col lega's uit de grote Westerse landen op het gebied van de atoomwetenschap. De verbazing over de oorspronkelijkheid van de Russische vindingen was groot. Men moest toegeven dat zij hun vorde ringen niet konden hebben ontleend aan gegevens die door middel van spion- nage uil het Westen waren verkregen. In het hiernavolgende artikel vertelt een Russische geleerde wat de atoomweten schap betekent voor de volksgezondheid in de Sovjet-Unie. plaatsvervanger van de minister van Volksgezondheid der USSR DE SOVJET-UNIE voert een voortdu rende strijd voor beperking van bewape ning en een algeheel verbod van atoom- en waterstofwapens om aldus te bereiken, dat de grootste uitvinding van de menselijke geest: de atoomenergie alleen voor vrede lievende doeleinden ten bate van de gehele mensheid zal worden gebruikt. In het afgelopen jaar heeft de Academie van Wetenschappen van de U.S.S.R. een atoomcleclrische proefcentrale in gebruik genomen met een vermogen van vijf duizend kilowatt. Aan plannen voor veel sterkere atoomkrachtcentralen wordt ge werkt. De ontwikkeling van de kernphysica heeft het mogelijk gemaakt om vrijwel elke hoeveelheid van kunstmatig radioactief gemaakte elementen te verkrijgen. Thans reeds heeft men al de beschikking over verschillende radioactieve isotopen. Bij machinebouw, op scheepswerven, in de metallurgie en andere takken der zware industrie wordt radioactief kobalt zeer veel gebruikt om defecten op te sporen. De Sovjet-gezondheidsdienst gebruikt kunstmatig verkregen radioactieve stoffen zogenaamde radioactieve isotopen voor de diagnose en behandeling van ver scheidene ziekten. Niet zo lang geleden nog gebruikte men in de medische praktijk alleen zeer dure, van natuur uit radio actieve stoffen radium en mezzothorium. Nu bedient men zich meer en meer van kunstmatig radioactief gemaakte stoffen, als bijvoorbeeld kobalt, fosfor en jodium. Steeds meer toepassing in klinieken vindt radioactief fosfor. Men gebruikt het voornamelijk voor de behandeling van zekere bloedziekten Erythremia (een teveel aan rode bloedlichaampjes) en Leu- cosythemia (een teveel aan witte bloed lichaampjes). Binnen het orgenisme ge bracht, hoopt het radioactieve fosfor zich in grote hoeveelheden op in de beender- mergweefsels, waar de bloedvorming plaats heeft en onderdrukt daardoor het ziekte- veroorzakende proces. De ervaring, opgedaan in de loop van vijf tot zes jaren in de inrichtingen voor wetenschappelijk onderzoek van de Acade mie der Geneeskunde van de U.S.S.R. en in de klinieken van Moskou. Leningrad. Kiev en andere steden, bevestigen positief het nut van toepassing van radioactief fosfor bij Erythremia: de samenstelling van het bloed verbetert, de hele lichamelijke toe stand van het individu gaat vooruit, het arbeidsvermogen herstelt zich. De praktijk der medische inrichting toont aan dat radio actief fosfor minder effectief is bij een chronisch teveel van witte bloedlichaam pjes. Desniettemin blijkt het een goed aan vullend middel te zijn bij de röntgen- therapie van de ziekte. TER BESCHIKKING van de Sovjet ge neeskunde staan nu ook kunstmatig ver kregen radioactief jodium en natrium. Radioactief jodium past men met succes toe bij studie van de werking van de schildklier, zowel bij ziekte van de schild klier zelf als ook bij ziekte van andere systemen en organen, die een storing van haar functie veroorzaken. In de laatste tijd wordt radioactief jo dium niet alleen voor diagnose maar ook voor behandeling van ziekten van de schildklier gebruikt. Zijn werking is ge baseerd op het vermogen van de schildklier bij verhoogde activiteit een grote hoeveel heid radioactief jodium op te nemen, de uitstraling daarvan normaliseert de wer king van de schildklier. Radioactief jodium kan ook met succes bij de diagnose van hersentumors worden toegepast. Wanneer men de schildklier van tevoren met gewoon (niet radioactief) jo dium verzadigt, zal het radioactief jodium die mijden en zich in belangrijke hoeveel heden in de cellen van de hersentumors af- zetten. Naar de grootte van de opneming van radioactief jodium kan men zich over HA H A y H H b! E TEMbl de aanwezigheid van de tumors een oordeel vormen. EEN ANDERE ISOTOOP radioactief natrium gebruikt men bij de studie van het tempo van de bloedsomloop bij per sonen, die lijden aan ziekten van de bloed vaten van het hart. Deze isotoop in de vorm van„gemerkt"chloorhoudend natrium wordt diep in het organisme geïntrodu ceerd. Met behulp van een speciale teller of meter bepaalt men dan de tijd die ver loopt tussen het inbrengen van de isotoop en de aankomst daarvan tezamen met het bloed bij de onderzochte plek. Die tijd vormt een kenmerk voor het tempo van de bloedomloop. Kunstmatig radioactieve elementen vin den wijde toepassing bij de behandeling van boosaardige gezwellen. Het meest ge schikt voor dat doel blijkt radioactief ko balt te zijn. Tegenwoordig wordt het niet alleen in de leidende instituten van weten schappelijk onderzoek naar gezwellen maar ook in inrichtingen van kankerbestrijding gebruikt. Het gemak waarmede het te krijgen is, samen met enige andere belangrijke eigen schappen, die het bezit, bepaalden de rol die in de practijk van de behandeling van boosaardige gezwellen als volwaardig ver vangingsmiddel voor radium zou spelen. Evenals radium heeft het een ontbindende uitwerking op de weefsels van het gezwel. Machtige tele-radio-apparaten met een inhoud van radioactief kobalt, het equi valent van vierhonderd gram radium, ma ken de behandeling mogelijk van boos aardige gezwellen, die diep in het orga nisme gelegen zijn. Radioactief kobalt wordt bijvoorbeeld gebruikt bij de behan deling van een zware ziekte als longkanker. Maar niet alle vormen van boosaardige ge zwellen zijn voor deze behandelings methode vatbaar. Men beschikt ook over positieve getuige nissen over de helende eigenschappen van de radioactieve isotoop van het ele ment caesium. Men past die met succes toe bij de behandeling van enkele aan de oppervlakte gelegen boosaardige gezwellen. De behandeling geschiedt met behulp van telerad'io-apparaten „radio-kanonnen". Afhankelijk van de diepte, waar de ge zwellen liggen, bepaalt men de verschil lende afstanden van het centrum van hun uitstraling tot de oppervlakte van het lichaam van de zieke. Wijd verbreid is ook de methode van radio-therapie binnen het weefsel zelf, hetgeen men verwezenlijkt met behulp va-n radioactieve naalden, die men direct in het weefsel der gezwellen steekt op een of andere diepte en op vast gestelde afstanden van elkander. Door de medische wetenschap is ook een behandelingsmethode voor gezwellen uit gewerkt door middel van colloïdale oplos singen, die direct in de gezwellen worden Ilpo^eccop H. KüqEPrHH 3aMecTHTe^ib MHimcTpa jgpaBOOxpaHCHHH CCCP ingebracht. Hiervoor gebruikt men radio actief fosfor en radioactief goud. De behandeling van gezwellen van bin nen uit verdient de voorkeur boven bestra ling van buitenaf, omdat daarbij de ont bindende actie van de bestraling beperkt blijft tot de omvang van de gezwellen. De omliggende normale weefsels worden niet beschadigd. STEEDS WIJDERE verbreiding vinden radioactieve isotopen en ingewikkelde „ge merkte" verbindingen in de biologie, phy- siologie, microbiologie, pharmacologic, en zovoorts. Radioactieve isotopen verschaf ten aan biologische onderzoekers de moge lijkheid om uiterst nauwkeurig de stofwis seling van ingewikkelde „gemerkte" stoffen in het organisme. Een zulke methode laat alle vroegere nauwkeurige methoden ver achter zich, spectraal analyse incluis. Tegenwoordig heeft een breed opgezette studie plaats van de stofwisseling van eiwitstoffen in het organisme met behulp van „gemerkt" aminozuur, de basis-ele menten waaruit het eiwitmolecule bestaat. Men bestudeert ook kwesties van synthese van eiwitmoleculen in het organisme. In een reeks van gevallen introduceert men in het bloed van de mens, met het doel te helen, serums en door hydrolyse verkregen materiën (verbrijzelde eiwit moleculen), verkregen uit caseïne, uit het bloed van groot hoornvee en andere eiwit preparaten. Het lot van het in het bloed geïntroduceerde eiwit en de duur van zijn circulatie in het bloed heeft grote practi- sche betekenis. Vele onderzoekers toonden met behulp V2n radioactieve isotopen aan dat de hoofdmassa van het eiwit, dat door een ader in het bloed wordt gespoten, bin nen enkele dagen weer uit het bloed ver dwijnt. Dat bewijst dat er in het organis me een physiologisch mechanisme bestaat dat het eiwitgehalte van het bloed op een bepaald peil houdt. Radioactieve isotopen maakten het be studeren mogelijk van de verandering in het bloed van nucleizuren die, zoals werd vastgesteld, een aandeel hebben in de syn these van eiwitmoleculen. Met behulp van radioactieve isotopen bestudeert men de omzetting van koolhydraten in het organis me, bijvoorbeeld bij suikerziekte. De aldus verkregen gegeven brengen ons nader tot begrijpen van de werkelijke aard van die ziekte en het mechanisme van Insuline, dat in de strijd daarmede gebruikt wordt. Voor de studie van de omzetting van micro-elementen kobalt, ijzer, iodium, broom en andere als „gemerkte" atomen bij proeven op dieren, gebruikt men over eenkomstige radio-isotopen. In de pharma- cologie bestudeert men met behulp van radioactieve isotopen het mechanisme van werking van verschillende geneesmiddelen en andere stoffen. EEN BEKNOPT overzicht van de we tenschappelijke onderzoeksarbeid, die met behulp van radio-actieve isotopen wordt verricht, geeft maar een flauwe voorstel ling van hun toepassing in de Sovjet gezondheidsdienst. Die arbeid verbreedt zich voortdurend en de overtuiging bestaat dat er binnen korte tijd niet één afdeling der medische wetenschap zal overblijven waar radio-actieve isotopen niet zullen worden gebruikt. Op 1 April begint in de U.S.S.R. de cam pagne voor de inzameling van handteke ningen voor de oproep van het Wereld congres van de Vrede tegen de dreiging van een atoomoorlog. Zonder twijfel zul len alle Sovjetmensen als één man hun handtekening onder dat document plaat sen. De volken, die ten diepste in een lange en algehele .vrede geïnteresseerd zijn, eisen een verbod van het gebruik van atoomwapens en het stopzetten van de aanmaak daarvan. De Sovjet Unie geeft een voorbeeld van de toepassing van atoomenergie voor vredesdoeleinden. Die machtige energiebron moet en zal slechts dienen voor vredelievende doeleinden en de vooruitgang van de gehele mensheid. Elaine Chickering, de heldin van Pierre Sichel'i Never say love, zou overigens voor een psychiater een dankbaar object zijn. De auteur heeft ge probeerd alle goede en slechte karaktertrekken van Scarlett O'Hara, Amber en Duchess Hot spur in haar te verenigen en het ls dan ook geen wonder, dat haar alles overkomt wat een vrouw overkomen kan. Voor liefhebsters en liefhebbers van zogenaamde „diep menselijke" romans. In This thing called love en Various Tempta tions. twee bundels korte verhalen, werd werk opgenomen van Steinbeck. Faulkner, Norman Mailer, Thurber. Truman Capote en verschei dene anderen. Het zojuist verschenen zesde nummer van Discovery is. zoals de voorgaande afleveringen, zeer zeker de moeite van een grondige lezing waard. New World Writing (no 81 is inmiddels aangekondigd en zal voor de eerste keer bijdragen bevatten van Neder landse en Zweedse auteurs. Verzamelaars van oorlogslectuur zij tenslotte gewezen op twee autobiografische werkjes: Happy Odyssey van Lt. Gen. Sir A. Carton de Wiart. een boeiende en belangrijke militaire persoonlijkheid en Return Ticket van Anthony Deane-Drummond. officier in de First Airborne Division, die onder meer de gevechten bij Arn hem meemaakte en daarna aan de Duitsers wist te ontkomen. A.M. ||||||||||||||||!||||||!l!l!||||l!|||it;!!!ll!:!llll!!;ii:ilii:i!lllllli;!ll!!llllllllllllllll!llllllll!lllll!l!l!llllllllllllllillllll!lj|lllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllllllllllllllll!lllll!!ll (Van onze correspondent). TOEN wij in 1951 door de Belgische Kongo reisden, be zochten wij ook Kimuenza. een klein dorp. op ongeveer twintig kilometer van de hoofdstad Leopoldstad gele gen. Men wees ons toen de hoogvlakte aan waar de nieu we universiteit zou verrijzen. Thans staan daar enkele enorme gebouwen. Lovanium, de eerste Kongolese universi teit, die opgericht werd dooi de Katholieke universiteit van Leuven, met de steun van de regering Van Acker, heeft dit jaar voor het eerst diploma's uitgereikt. In dit eerste acade mische jaar hebben twintig candidaten de examens met succes afgelegd. Onder hen zijn drie blanken. De anderen zijn inheemsen. De rector van de universiteit is kanunnik Gillon, een specialist in kern energie. De studies beperken zich voorlopig tot de eerste ja ren voor natuurwetenschap pen en medicijnen, de psycho logie en de sociale en admi nistratieve wetenschappen. Sinds jaren bestaat er in de Kongo een omvangrijk net van middelbare scholen voor de negers. De besten onder hen zuilen thans naar de universi teit kunnen gaan om later ge neesheer, hoger ambtenaar, leraar of landbouwdeskundige te worden. Een leerstoel voor de studie in de rechten werd vooralsnog niet ingesteld. Vol gend jaar komt er waarschijn lijk een universiteit in het Belgische mandaatgebied Ruanda-Urundi (de voorma lige Duitse kolonie). Deze zal door de Belgische staat wor den gebouwd en geleid. Door de aanwezigheid van de rectoren van de Vrije Uni versiteit te Brussel en de beide rijksuniversiteiten te Luik en Gent bij de plechtigheid van de uitreiking der diploma's te Kimuenza, is van het begin van dit zeer belangwekkende experiment af vermeden, dat er een schoolstrijd zou los branden tussen deze Katho lieke universiteit en de eer lang te stichten staatsuniver siteit voor de inheemsen, waar bovendien Katholiek en Pro testantse hoogleraren zullen doceren. De oud-rector van de uni versiteit van Brussel verklaar de dat het succes van „Lova nium" te danken is aan de ideale condities, waaronder de studenten werken. Zij zijn niet talrijk en leven in speciale huizen in de onmiddellijke om geving van de universiteit.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 18