ZEVEN DAGEN Rallye Monte Carlo &Pitsuur-ralïye Is Sportweek nog gewenst? Het stadhuis in de loop der eeuwen Burgerlijke Stand van Haarlem H. C. Vernout treedt af als brandweercommandant Plechtigheid bij geallieerde graven „Auberge Bon Verre Klaprooscollecte in Bloemendaal KIPPENSOEP - TOMATENSOEP - GROENTESOEP Inenten tegen griep voor gemeentepersoneel Tuinbouw en Plantkunde hield filmavond Boeke( n)rïf Van mensen en dingei onder de Damiaatjes Bouw cabaret Wild beest Club- en Buurthuizen Het accordeon in Haarlem Boeiende causerie van mr H. E. Phaff voor BOIW WASSERIJ DUYN Bloemendaalse raad vergadert Donderdag Z X t R D A G 12 N O V E M B E R 19 5 5 14 Het wordt langzamerhand weer tijd dat de organisatoren van de jaarlijkse Sport week in Haarlem de hoofden bij elkaar steken om zich met de representanten van de sporten te praten over de evenementen, die de komende zomer het publiek naar de pleinen en terreinen moet trekken en zo niet actieve mannen en wouwen, jongens en meisjes, tot sportieve activiteit moeten zien te brengen. Of wel: men moet zich weer gaan beraden hoe in de komende Haarlemse Sportweek de propagandistische factor de belangrijkste het best tot zijn recht te doen komen. Er zal wel geen Haarlemmer meer zijn die niet weet wat het Sportweek-comité in Haarlem eigenlijk wel en wat zij tot nu toe niet aan het publiek heeft voorgezet zo om streeks de eerste week van Juni. Maar er zullen ook weinig mensen meer te vinden zijn. die zo langzamerhand niet tot de ont dekking gekomen zijn dat het programma wat laten we zeggen eentonig is ge worden. G-oed, er is steeds een sportoptocht, er is ieder jaar een Ronde van Haarlem- Noord. een krachtsportavond in het Con certgebouw, er zijn pleindemonstraties voor gymnasten en volleyballers, er is een slui tingsavond en nog veel meer. Maar wat ontbreekt, dat is de top in het programma de uitschieter, die de publieke schare met verlangen zal doen uitzien naar dat jaarlijkse Sportweek-evenement. En waar om is die uitschieter er niet? Het antwoord is hetzelfde als dat van zovele sportpro- blemen: er is geen geld. En waarom is er dan geen geld? Jaren lang is de begroting van het Sportweek comité nagenoeg sluitend geweest en be hoefde de jaarlijkse garantiesom van de gemeente (vijfduizend gulden) niet te wor den aangesproken. Alleen dit jaar was dat anders. Toen kwam men ongeveer vijftien honderd gulden tekort. Het weer werkte iets tegen en bovendien was het program ma van de sluitingsavond op het Haarlem- terrein heel wat minder aantrekkelijk dan vorige jaren. En het moest dat wel zijn, omdat veranderde omstandigheden in de voetbalsport grotere uitgaven zouden ver gen uitgaven, die niet verantwoord wa ren. Een niet geringe tegenvaller, omdat juist dat sluitingsfeest in vele gevallen het meevallertje was geweest, dat financiële débacles en aanspreken van de garantie som verhoedde. Aldus de Sportweek beziende, komt men al gauw tot de ontdekking dat men in een vicieuze cirkel ronddraait. Er is geen geld om iets bijzonder aantrekkelijks te organi seren dat tevens veel geld in het laatje brengt, maar aan de andere kant wordt het „rondkomen" voor het comité steeds moei lijker, omdat juist die veel publiek trek kende evenementen ontbreken en dus ook ieder jaar weer een nagenoeg gelijk pro gramma moet worden samengesteld. Er is echter nóg een kant aan de zaak. Een veel ernstiger. Die betreft namelijk de medewerking van de sporten zelf. Steeds meer blijkt dat verenigingen, bonden of afdelingen van bonden gaan leunen op het Sportweek-comité, dat op haar beurt weel moet gaan leunen op de gemeentelijke over heid. We willen wel propaganda maken voor onze sport, maar het moet zo min mogelijk geld en moeite kosten, zo luidt in vele gevallen het parool. Men doet toezeg gingen, maar komt ze niet na men be looft activiteit en dommelt toch rustig in. Bij dat alles lijkt het wel of de sporten al leen meedoen aan de Sportweek om het Uitvoerend Comité nu eens een pleziertje te doen en niet andersom. En daarom ook: waarom toch ieder jaar die Sportweek? Wordt het langzamerhand geen tijd een punt te zetten achter het werk van het Sportweek-comité? Als de sporten dan zelf zo weinig activiteit tonen voor de propaganda en zich misschien wel afvragen of propaganda door de Sportweek nog wel nut heeft, waarom dan ook volgend jaar weer die Ronde van Haarlem-Noord, die krachtsportavond, die kanorace door de singels, die pleindemonstraties en al die andere jaarlijkse programmapunten? Laat men eens besluiten een jaar geen Sport week te houden. Wordt het ontbreken er van inderdaad als een gemis gevoeld en mist men inderdaad de propagandistische waarde, dan wordt men vanzelf wel wak ker geschud. Maar dan met nieuwe ideeën en nieuwe plannen om tezamen met de zelfde capabele mensen van vroeger een geheel nieuwe Sportweek te gaan houden. En wellicht valt er in die tussentijd ook eens te praten met de gemeente. Want zou het nu zo onlogisch zijn dat er eens wat subsidie los kwam om de organisatie wat te vergemakkelijken en de mogelijkheid te openen wat meer topevenementen in het programma te doen opnemen? Het ligt ech ter voor de hand dat dat alleen mogelijk kan zijn met volkomen wakkere sportver- tegenwoordigers, die na hun dutje alle loomheid en ongeïnteresseerdheid afge schud hebben. Het is de enige weg. Weer een herhaling van wat wij al zovele malen beleefden in de eerste week van Juni lijkt ons zonder meer een knieval voor een tonigheid en sleur. E. KONING ADVERTENTIE HAARLEM, 11 November 1955 ONDERTROUWD: 11 Nov., Th. Giling en C. M. Steen voorden; A. Bouquet en M. E. He tem. GEHUWD: 11 Nov. Sj. Feenstra en W. M. Nieman. BEVALLEN van een zoon: 8 Nov., M. A. Jansen—van Lieshout; 10 Nov., C. Chr. MöllerKimman; C. J. HakStokman; J. M. WillemseTelleman; G. H. KrakBou- man: 11 Nov., J. A. BrouwerFlipsen. BEVALLEN van een dochetr: 10 Nov., A. N. LandwierWeers; P. S. C. Stuurman an der Veldt; N. M. BraaksmaGouw. OVERLEDEN: 8 Nov., G. H. A. Schreuder, ~4 j., Westerhoutstraat; 9 Nov., D. de Boer van Westen, 81 j., Generaal Joubertstraat; Nov., H. C. PriesmanKoppen, 82 j., .huislaan; P. J. de WitLoopwijt, 93 j., ..rastraat. De heer H. C. Vernout, die een en vijftig jaar lid is van de Haarlemse brandweer en sedert 1947 optrad als commandant, zal met ingang van 1 Januari zijn functie als vrijwilliger en als commandant neerleg gen. Vorig jaar heeft hij onder grote belang stelling zijn gouden jubileum gevierd. De gemeente Haarlem heeft de verdiensten van de commandant toen erkend door de aanbieding van de gouden médaille der ge meente Haarlem. In Bloemendaal worden jaarlijks door de plaatselijke afdeling van de stichting Het Nederlands Oorlogsgraven Comité bloemen gelegd op de in deze gemeente aanwezige graven van omgekomen geallieerde mili tairen. De bloemlegging geschiedde van morgen door de burgemeester van Bloe mendaal dr. D. H. Peereboom Voller en de heer A. M. M. van Loon, kolonel b.d. In voorgaande jaren werden op de gra ven en bij het monument op de Eerebe graafplaats aan de Zeeweg te Overveen ook bloemen gelegd door een delegatie van be stuursleden van de vereniging van Oud- Illegale werkers te Bloemendaal, thans de plaatselijke afdeling van de Nationale Fe deratieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland. Dit jaar is dit niet geschied. ADVERTENTIE 99 ADVERTENTIE Frans Restaurant JANSWEG 20 TELEFOON 17630 Voor de klaprooscollecte doorkruisten vanmorgen de leerlingen van Bloemendaal- se scholen voor middelbaar onderwijs de gemeente. Er is buitengewoon veel mede werking ontvangen van de rectoren van het Kennemer Lyceum en 't Jac. P. Thijsse Lyceum en van het hoofd van de Harten- lustschool. De opbrengst van deze inzameling wordt gebruikt om nabestaanden van in ons land gesneuvelde en begraven geallieerde mili tairen in staat te stellen de graven in ons land te bezoeken, wanneer zij dit zelf niet kunnen betalen. Op deze wijze zijn na de bevrijding ongeveer 14.000 nabestaanden uit het buitenland in Nederland geweest. In ons land vonden echter ruim 30.000 ge allieerden hun laatste rustplaats. Vele andere nabestaanden wachten op de op brengst van de klaprooscollecte van van daag, welke hen misschien in staat zal stellen in 1956 naar Nederland te komen. The British Legion, de vereniging van oud-strijders en nabestaanden van gesneu velde Engelse militairen, heeft bekend ge maakt tweeëntwintig gratis reizen naar Engeland beschikbaar te stellen voor hen die aan de landelijke collecte hun mede werking verlenen. Deze zullen onder de collectanten worden verloot. The British Legion doet dit om namens de nabestaan den en de vrienden van de gevallen strij ders dank te brengen voor hetgeen het Nederlandse volk op Klaproosdag doet. ADVERTENTIE Proef in Haarlem Het gemeentebestuur van Haarlem heeft besloten leden van het gemeentepersoneel in de gelegenheid te stellen zich te laten inenten tegen griep. Het is de bedoeling te bevorderen, dat de helft van het personeel van de daarvoor in aanmerking komende takken van dienst ingeënt zal worden, waardoor Jiet mogelijk is na te gaan of er succes geboekt wordt. De inenting zal zich beperken tot de ambtenaren werkzaam bij de gemeentese cretarie, enkele bedrijven en tot de leden van het personeel, werkzaam bij de politie. Daardoor is het mogelijk een onderzoek in te stellen naar de resultaten bij ambtena ren, die veel in de buitenlucht vertoeven en bij ambtenaren, die hun dagtaak op het kantoor hebben. De leden van het gemeen tepersoneel, die voor inenting in aanmer king komen, ontvangen dezer dagen een circulaire en kunnen dan antwoorden of zij al of niet willen deelnemen. Het inenten geschiedt onder leiding van de gemeente lijke bedrijfsarts dokter W. C. Kors. De afdeling Bennebroek van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Vrijdagavond in „Oud Berg en Dal" een filmavond. De avond be gon met de vertoning van een kleurenfilm van het bloemencorso van Aalsmeer van 1954. Ook het spel in het Amsterdamse stadion kwam op het doek en het geheel gaf een uitstekend beeld van dit bloemrijke evenement. Na de pauze kwamen enige films van de Shell aan de orde over de oliewinning in Venezuela en over een nonstop-rit met auto's dwars door Afrika. Theo Koks is behalve garagehouder een verwoed rijder van auto-rallyes. Van 15 Januari tot 23 Januari is volgend jaar de Rallye Monte Carlo en toen wij onlangs een bezoek brachten aan Koks, was hij al bezig met de motor van zijn wagen. Het gereed maken van de motor vergt maanden van wegen en meten. Het rijden van een rallye duurt acht dagen, maar het rallye-gedoe wel tweeëneenhalve maand. Het praten met een rallyerijder doet verlangen naar die sport. 1 oen wij de heer Koks hadden verlaten hebben wij deelgenomen aan de dagelijkse rallye, die duizenden fietsers dagelijks in Haarlem rijden, de spitsuur-rallye, met agenten als controleurs en alle andere fietsers als concurrenten in het bereiken van het doel: 'zo vlug mogelijk thuis zijn. Ieders doel ligt ergens anders, maar de gespannenheid waarmee deze rallye gereden wordt zou doen vermoeden dat het om één eindpunt gaat: een verkeersopstopping. r-\ 77.I7„r- Theo Koks (42 jaar) is een openhartig gezellig mens. waaraan men nog de Rotterdamse gemoedelijkheid kan bemerken, al ver liet hij in 1946 de havenstad om zich in Haarlem te vestigen. Tien jaar is hij dus in Haarlem. Hij begon met de heer De Jong een bedrijfje aan de Leidsestraat, maar een jaar later trokken zij al naar de Wagenweg, waar het bedrijf nog gevestigd is. Koks is wat de Nederlanders bij voorkeur een „self-made man" noe men; hij begon als leerling-monteur, en via monteur, chef-mon teur klom hij op tot zichzelf als garagehouder. Het eerste dat wij Koks vroegen was of zijn vrouw en vier kinderen het prettig vinden dat hij aan die rallyes deelneemt.. Een ongeluk zit er altijd wel in een rallyehoekje. „Een rallye is niet gevaarlijk", antwoordt Koks, „en mijn vrouw en kinderen vinden het bést". Niet gevaarlijk; dat is gemakkelijk gezegd. Wij troffen de heer Koks terwijl hij bezig was aan allerlei metingen, die op 15 Januari als de Monte Carlo rallye begint zijn Volkswagen in plaats van 30 PK 47 PK zullen hebben gegeven. Hij was dus bezig de motor „op te fokken" - zo heet dat - om met 130 km snelheid die rallye te rijden. „Niet gevaarlijk", kom nou! „Hoge snelheid is niet gevaarlijk", zegt onze rallyerijder, „hij is pas gevaarlijk als je hem rijdt terwijl je langzamer moet; het gevaar van een rallye is dus niet de snelheid, maar dat je niet geroutineerd genoeg bent om te beoordelen wanneer je langzaam moet rijden". Omdat Koks vakman is en zelf zijn motor klaar maakt is een rallye niet zo kostbaar. Anders wel, want de werkzaamheden zijn' talrijk. Een motor meer PK's geven is niet zo moeilijk, maar om te verhinderen dat hij gaat trillen, niet evenwichtig meer zou zijn, over de kop gedraaid wordt, zijn honderden foefjes nodig. Hik onderdeel wordt gewogen en gepolijst. De motor moet in een perfect evenwicht zijn. Als de machine klaar is wordt hij aangesloten op een waterrem: een bak waarin schoepen rond draaien op de aandrijvint? van de motor. De weerstand van het water kan verhoogd worden en zo meet men het vermogen van de motor en tevens of de motor bestand is tegen gedurende lange tijd op tnnsne'heid draaien. De rallyerijder zorgt intussen dat hij goed s'aapt. goed eet. weinig rookt, kortom voor fitheid en als de rallye begint zijn rijder en machine in topconditie. „Ik heb nog nooit een kreukelaar gehad", zegt Koks. „Op den duur krijg je gevoel voor de weg, dan weet je intuïtief hoe de weg loopt en reageer je feilloos". Koks rijdt ditmaal de rallye met Gorris uit Rotterdam. Ze zijn „toffe jongens" samen, „als je dat niet bent kun je beter niet beginnen". Koks vindt de span ning van een rallye eroot. maar dat is bij elke snort. Hii zal ook ditmaal weer ^een on cel uk krijgen, geloven wij: Koks neemt geen risico's. Hij is een zakenman en hü weet ziin kans af te wachten. Als hij geen zelfbeheersing had gehad zou hij nu niet di^cteur zijn van de Wagenweg-garage. Van 1947 af rijdt hij nu rallyes, waaronder alle Tulnenrallyes. en de Rallve Sestrière in Italië en de Monte Carlo. „Wint u de rallye?" „Niet met erover te praten", antwoordt Koks ontwijkend en gevat. Maar in de prijzenkast staan tientallen hoge zilveren rallye-tropheeën. De echte spitsuur-rallye had den wij nog nooit meegemaakt. Onze dagelijkse route voert door rustige dreven, waar het fietsen- en auto-uurtje nog weinig vat op heeft gekregen. Maar door de rallye-geest be vangen hebben wij ons erin gestort en van onze bevindin gen doen wij nu verslag. Het domste dat je kunt doen is mede-Nederlanders op ver- keersfouten wijzen, het geüni formeerd politiecorps niet te na gesproken. Onze belang rijkste ervaring is dat je onder geen beding uit het oog mag verliezen dat je naar huis wilt, anders maalt de stroom je on herroepelijk Haarlem uit. Nee. je moet je krachtig blijven ver zetten tegen elke poging om uit de richting gewerkt te wor den; onmiddellijk merk je dan dat iedereen dat probeert. De gevaarlijkste mensen, spits- uur-rallyerijders, zijn zij, die volledig vertrouwen op hun kennis van de verkeersregels. Niemand houdt namelijk met hun kennis rekening en wij zijn ervan overtuigd dat de enige manier om veilig te rij den is: „Ik ben de enige die de verkeersregels kent, de aller- enige en verder weet niemand er ook maar het geringste van". Wij wilden iemand passeren, die anderhalve meter van de stoep vandaan reed. „Rechts houden", zeiden wij op een overtuigende vriendelijke ma nier. De man tikte tegen zijn voorhoofd: „Leer je verkeers regels maar eens", zei hij. Mis schien is dat ook een goede rallye-mentaliteit: veronder stellen dat je de enige bent die Ie verkeersregels niét kent of tenminste iedereen aansporen ze goed te leren; je eigen vei ligheid bewerkstelligen door anderen er eerbied voor bij te brengen of tenminste een ver- mm keersregelvast respect er voor af te dwingen. Toen wij met-de-stroom-mee ergens in Haarlem-Noord wa ren beland, bij de Jan Gijzen- vaart, zijn wij een kop koffie gaan drinken. We waren door zeer velen miskend en ver wenst, omdat wij op verkeers- fouten wezen; moet u eens doen, een spitsuur-rallye lang en u kunt een woordenboek Haarlems idioom schrijven Het zou vast geen schoolboekje worden. De meest verwonderlijke erva ring is, dat iedereen onmiddel lijk de ander de verkeersfout verwijt die hij zelf aan het be drijven is: „Man. hou je mond, je doet het zelf". Het is mooi dat dit oud, oeroud rhetorisch middel zich heeft weten te handhaven tot in het midden van de moderne techniek, maar niet ontroerend. In dat café, wachtend tot het spitsuur over was - wij waren dus uitvallers - hebben wij zit ten denken hoe het nu zit. Moet je denken dat je de enige bent die wél, of de enige die de verkeersregels niét kent. Als je je aan de regels houdt krijg je een ongeluk; wij heb ben tenminste enkele malen niet van voorrang gebruik mo gen maken uit respect voor het eigen leven. Als je je niet aan de regels houdt word je ook overreden, want de ander maakt ongetwijfeld gebruik van zijn recht op voorrang. De oplossing hebben wij thuis pas ontdekt: wij zijn niet geschikt voor de spitsuur-rallye. En ver der is het natuurlijk duidelijk dat iedereen zich aan de ver keersregels moet houden, daar zijn ze voor gemaakt. Wij heb ben na onze rallye echter het gevoel dat wij Haarlemmers niet zo regelvast zijn. Een Haarlemmer riep ons toe: „Je moet niet zo invudeweel rijje". Wij zijn en blijven individuën. Het ligt in de bedoeling voortaan geregeld in deze ru briek voorzover de ruimte toelaat mededelingen te doen over de boekenaanwin sten van de Stadsbibliotheek. Vandaag vangen wij met deze opsomming aan, hopend onze lezers daarmee van dienst te zijn. De volgende boeken zijn door de Stadsbibliotheek aan geschaft en liggen tot 19 No vember ter inzage in de lees zaal: Romans: De Beaufort: Dolly van Arnhem; Mankowitz: Het geitje; Van der Veen: Spelen in het donker; De Vries: Het eiland van de zwarte godin; Hartley: A perfect woman; Feraoun: La terre et le sang. Ontwikkelingsboeken: Ber wick Sayers: A manual of clas sification for librarians and bibliographers; Schuurman: Grondpatronen van psychi sche ontsporing; Toekomst van het katholicisme in Ne derland; Chessman: Vuurproef cel 2455; Vopat en Kemarek: Die grosse Menagerie; Evrard: Geschiedenis der psychiatrie; Wieland: Stalen ramen en deu ren; Hof: Houtaantasting en haar bestrijding; Diepenbroek: Leerboek der moderne be drijfsadministratie, 2 dln.; Moderne Architektur; U.S.A., geografie en groei; Decorative art (Studioyearbook 1955-'56). Ter gelegenheid van het feit dat de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond 70 jaar ge leden werd opgericht, zal op Woensdag 23 November een cabaretavond plaats hebben in het Gemeentelijk Concertge bouw, Lange Begijnestraat. Medewerking wordt verleend door Willy Rex, conférencier, Truus Koopmans, radio-zange- In het blad VARIA, uit gegeven door de Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken troffen wij een oproep aan, die wij hier verkort weergeven. Hij is wit-zwart, kijkt grimmig door de tralies van zijn hok en is ziek van heimwee. We „zitten" met hem. Hij ontbloot zijn tan den als iemand bij hem in de buurt komt en bij kin deren kan hij niet ver trouwd worden. Wij zijn eens bij hem gaan staan en hebben wat tegen hem bij- eengebazeld, zoals een mens dat tegen een „stom dier" doet. Een ruige kop werd tegen onze hand gedrukt. De woesteling van daareven was op slag een hondedier dat wel alles wilde doen als we maar dicht bij hem ble ven. Wie heeft dit dier zo gesard dat het zijn aan hankelijkheid leerde ver bergen achter wild vertoon van gevaarlijkheid? En wie wil aan dit dier goedmaken wat anderen aan hem be dierven? Het redactieadres is Rid derstraat 11. 1 res, Wikkel Bros, komisch acrobatiek, Tobi Rix, muzikale clown, Jos Carpay, hammond orgel, de Stefani's, „manipu latie-show" en het Kalmar- trio, sensatie-acrobatiek. Op Woensdag 14 December geven leden van de Stichting Club en Buurthuizen in het gebouw Cultura 's avonds om half acht beginnend een voorstelling waarin de groepen ballet, volksdansen, acrobatiek, clownerie en goochelen zullen optreden. Directeur J. Stans doet een beroep op moeders van de deelnemers om te hel pen bij het maken van cos- tuums voor de voorstelling. Er voltrekt zich op het ogen blik een belangrijke wijziging ln de „positie" van het accor deon, het instrument der volksmuziek. Het besef groeit dat het instrument talloze mo gelijkheden biedt voor de ver tolking van een uitgebreid en muzikaal verantwoord orkest répertoire. Het Eerste Haar lemse Piano Accordeon Orkest „Accordia", welk orkest op het door de zustervereniging de Haarlemse Klavarskribo Ac cordeon Club (HKAC) georga niseerde concours van Zondag j.l. een eerste prijs behaalde in de zogenaamde propaganda- klasse, nam bij die gelegenheid voor de eerste maal deel aan een door de Nederlandse Ac cordeon Bond uitgeschreven concours. Het orkest werd door de jury geclassificeerd in de op een na hoogste klasse „uit muntendheid". Dit resultaat legt verplichtingen op voor de toekomst. Het is daarom jam mer, dat nog te veel Haarlemse accordeon-enthousiasten „aan de kant blijven staan". In ver gelijking tot steden als Am sterdam en Rotterdam, waar men bloeiende verenigingen heeft met uitstekende orkesten, staat Haarlem, ondanks de vrij grote schare „Klavarskribo"- spelers zwak in de Nederland se accordeon-kringen. Het ligt in de bedoeling van het „Accordia"-bestuur een grote ledenwerfactie op touw te zetten, omdat het A-orkest versterking behoeft met het oog op de eisen, welke in de toekomst aan dit orkest zullen worden gesteld; een B-orkest eveneens wenselijk wordt en de oprichting van een Jeugd orkest de jonge spelers kan opleiden tot latere medewer kers in de grote orkesten. In de altijd even knusse sociëteit van de Haarlemse afdeling van de Bond van Oud-Illegale werkers aan de Kokstraat werd Vrijdagavond een warm onthaal en een bijzonder toegespitste aandacht ge schonken aan de Haarlemse gemeentese cretaris, mr. H. E. Phaff. Deze kwam daar namelijk een lezing met lantaarnplaatjes houden over de geschiedenis van het Haar lems Stadhuis. Alleen de wordingsgeschie denis ervan noemde hij reeds uniek in ons land: het is namelijk ontstaan uit twee elementen, een ridderzaal uit het midden der dertiende eeuw en een klooster uit de tweede helft van die eeuw, waarvoor Graaf Floris V de grond aan een Domini caner orde had geschonken. In de loop van de veertiende eeuw kreeg het stads bestuur het hoofdgebouw in gebruik, waar van de oudste afbeelding, een primitief van de meester Bellaart (vermoedelijk da terende uit 1475) reeds tot verrassende conclusies aanleiding geeft, die overigens bevestigd schijnen te worden door huidi ge opgravingen. Ten eerste dat een grote dubbelscheeps kerk tussen de ridderzaal en het klooster ingestaan moet hebben en er zijn deze zomer bij verbouwingen in het Stadhuis fundamenten aangetroffen, die er op duiden ten tweede, dat de toren oorspronkelijk verder naar achteren heeft gestaan ook daar zijn in het stadhuis aanwijzingen voor te vinden en ten derde, dat er op de hoek van de Barteljo- risstraat en de Grote Markt eens een toren achtig gebouw moet hebben gestaan. Daar op duiden ook de enorme fundamenten, die men bij de verbouwing van Kreymborg heeft aangetroffen. Na de saecularisatie van het klooster in 1581 is men in 1682 op de toenmalige kloostergang een zware verdieping gaan bouwen om daar de eerste tentoonstelling van handel en nijverheid in de Noordelijke Nederlanden in onder te brengen. Met behulp van afbeeldnigen van Pieter van Saenredam, Van der Velde, Berkhei- de en Terborgh toonde de spreker de grote veranderingen, die zich in de 17de eeuw aan het stadhuis voltrokken en waarin zich de roem en de kunstlievendheid van de gouden eeuw manifesteerde. Daarna be gon het verval, dat mr. Phaff met verschei dene andere projecties aantoonde: dakka pellen en linker-hoektoren verdwenen, de overkapping van de Pandpoort werd in haar nadeel veranderd, de grote toren ver dween, het balcon werd gesloopt, rechte Franse ramen vervingen de bestaande en zo ging men de twintigste eeuw in met een afstotend overblijfsel van dit prachtige his torische gebouw. Maar in deze eeuw is herstel van de oude luister wel het best in geluid met de herbouw van de toren en er werd een harmonische aansluiting verkre gen in de vleugel van de architect Van der Steur aan de Koningstraat. Mr. Phaff besprak ook de uiterst moei lijke taak van de-verdere restauratie, waar de architect Royaards zich thans voor ge plaatst ziet en die onder meer inhoudt: het opnieuw aanbrengen van de dakkapellen en het linker hoektorentje en het in de vroegere toestand brengen van de vensters en de trap. Na de beantwoording van een paar vra gen, waarbij de gemeentesecretaris als zijn persoonlijk oordeel te kennen gaf, dat de verbouwing van Kreymborg de daklijn rondom de Grote Markt, aansluitend op die van het stadhuis, heel wat saaier zal maken, werd hij door ds. J. Bronsgeest, die hem ook had ingeleid, gehuldigd voor zijn boeiende causerie. De aanwezigen onder wie zich opnieuw de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot bevond, bleven hierna nog zeer laat onder genoegelijke kout bijeen. ADVERTENTIE MANGELWAS KANT EN KLAAR. Binnen 4 dagen retour. Donderdag 17 November komt de ge meenteraad van Bloemendaal in openbare vergadering bijeen ter behandeling van vijftien punten. Bij de ingekomen stukken bevinden zich een brief van de jubileum commissie van de Hartenlustschool inzake verzonden uitnodigingen tot bijwoning van het jubileumfeest van de school en de be groting 1956 over de bescherming bevol king van de Kring Haarlemmermeer. Onderzocht zal worden de geloofsbrief meenteraad, de heer P. J. Kapteyn. Er zijn twintig verzoeken-binnengekomen om vermindering van de opgelegde aan slagen van de hondenbelasting. In een ge val vinden B. en W. geen aanleiding de raad voor te stellen de gevraagde vermin dering te verlenen. De totaal op grond van deze verzoeken te verlenen vermindering bedraagt 102,50. Volgens de winkelsluitingswet is het mo gelijk de winkels in de periode voor 5 December geopend te houden tot negen uur. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een verordening vast te stellen de winkels van Zaterdag 26 November tot en met Zaterdag 3 December tot negen uur open te houden. Toetreding Stichting Noordhollands orkest De agenda vermeldt een bespreking over toetreding tot de stichting Noordhollands Philharmonisch orkest. B. en W. zetten in een nota hun standpunt uiteen en vragen de raad een beslissing te nemen over al of niet toetreding tot de stichting. Aan de oproep van het Rode Kruis te Lisse voor het afgeven van bloed hebben ruim 300 personen gehoor gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 20